Nog geen beslissing in Velsen KINDERBOEKENWEEKSPEL IN CENTRUM „DE SCHANS C.P.N. heeft IJmondgemeenten werken al geen vragen DS’70 voor verzorgingshuis Agenda aan Velserduinweg Eén brandweer in hele in sommige gevallen samen spinazie a la crème nu500gr. van 145 voor IJmond niet goedkoper |to(fevishal over paspoort voor bejaarden Liii 9 18 19 95 18.- 19.- 95 I.- >44,- 95 9.- 9. ■eet smakelijk! lUZZct RECREATIE, CULTUUR EN BEGROTING met invaller Gezamenlijk ambulancevervoer op komst Investeringen voor essentiële uitrustingstukken Zwemdiploma’s WOENSDAG 23 OKTOBER 1974 PLAATSELIJK NIEUWS 13 - Eeuwfeest Muziektenten Prematuur r ipe- »n (Van een onzer verslaggevers) VELSEN De eenmans-fractie van DS’70 in de Velsense gemeen teraad is van mening dat de klach ten over het niet bereikbaar zijn van huisartsen en wel in het bijzon der tijdens de nacht en gedurende de weekeinden, wijzen op een tekort aan of onwilligheid van de huisart sen. Vandaar dat door DS’70 bij het college wordt geïnformeerd of men niet van mening is dat door het stichten van een gezondheidscen trum veel van dergelijke problemen kunnen worden opgelost. VELSEN Het Velsense college van B. en W. heeft nog geen beslis sing kunnen nemen over de uitgifte van een cultureel paspoort voor be jaarden. Men vraagt zich namelijk af van welke zijde het initiatief hiervoor dient te komen, de over heid of particulieren. Bovendien moet nog worden onderzocht wat het college als overheid bij het eventueel invoeren van een dergelijk paspoort heeft te bieden. Het cultureel jongerenpaspoort wordt immers niet door de overheid verzorgd, maar door particuliere uitgiftebureaus, die werken met overheidssteun. (Van een onzer verslaggevers) Veisen-IJmuiden Beverwijk Heemskerk Castricum 1 (ADVERTENTIE) (Door Herman Moscoviter) n.a. iu. (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) ing (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) sn ?n. >e- 30 In Zijn antwoord blijkt het college inderdaad bereid een dergelijk bezoek te Voorts mag worden verwacht, dat bin nenkort een voorstel ter tafel zal komen over het aangaan van een gemeenschap pelijke regeling betreffende het ambu lance vervoer in deze regio. Irene Fernandez, Chantal van Schelt, lingrid Schippers, Agatha Veldboer en Caroll-Ann Veldhuizen. Voor het zwemdiploma B slaagden: Richard Aerdenburg, Wilfred Castricum Elisabeth van Heteren, Martin Los, Pe trus Meelhuysen, Yvonne Pletting, Mar co Pronk, Linda van Schagen, Angela Thomas en Monique Vellema. Wouter Haak tenslotte verwierf bat BEVERWIJK. In het Beverwijkse Snortfondsenbad zijn geslaagd voor hel kleuterbrevet: id- re- e- m. stimuleren, zolang de >raad nog geen besluit tot sluiting heeft genomen. B. en W. zeggen in dit verband toe te zullen trachten een actie te ondernemen, via daartoe geëigende organen als de federa tie „Bejaardenzorg”, de Peregrinusstich- ting en het bestuur van het woonwagen- -kamp. de mogelijkheid te onderzoeken hiervoor het voormalig terrein te bestemmen van de gemeentelijke reinigingsdienst aan de Velserduinweg. i Dit verzoek houdt mede verband met de opvatting van DS ’70 dat in het verleden de fout werd begaan bejaar dentehuizen te bouwen aan de rand van d'e kom van de gemeente, waarmee de bewoners de kans wordt ontnomen op een gemakketljke manier te winkelen of zich te verplaatsen. Thans zijn zij geheel afhankelijk van het openbaar vervoer, voor zover althans aanwezig. Voorts geeft de PvdA het college in overweging ter gelegenheid van de vie ring van het honderdjarig bestaan van het Noordzeekanaal, met de daarbij be trokken gemeenten gezamelijk een of ander project ter hand te nemen. Deze suggestie zal door B. en W. aan d'e centrale commissie „100 jaar Noordzee kanaal” worden doorgegeven. óaö© jarigen, terwijl voor vrijdagmiddag een groots opgezette slotmanifestatie op het programma staat. Ook vraagt deze fractie of B. en W. bereid zijn te bevorderen dat deze fees telijkheden zodanig worden georgani seerd dat de burgerij hier zelf aan kan deelnemen, zodat men niet alleen op de TV zal zijn aangewezen. Bij dit alles is het de WD-fractie nog opgevallen dat men in Velsen over zo veel in onbruik geraakte muziektenten beschikt. Vandaar dat wordt geïnfor meerd naar de mogelijkheid om hier van tijd tot tijd weer voorstellingen in te geven, omdat hiermee waarschijnlijk het Velsense publiek en de muziekkorp sen een groot genoegen wordt gedaan. Volgens het college dient het ant woord helaas negatief te zijn. Het geven van openluchtconcerten en dan nog in de parken is voor de verenigingen wegens de geringe belangstelling van het publiek niet voldoende aantrekkelijk ge bleken. Dit neemt echter niet weg dat B. Behalve voetbal bracht Hier en Nu ook een onderwerp over voorbehoeds middelen. De „Prikpil”, het voorkomen van zwangerschap door middel van een prik bij vrouwen. Prof. Dr. A. A. Has pels is in zulke gevallen de vaste com mentator. Wat Den Uyl voor het vader land is, is Haspels voor de vrouwen. De opmerkingen die hij over dë „prikpil” maakte waren per definitie zeer beharti- genswaardig en tussen neus en lippen door attendeerde hij iedereen op een heel andere kwestie. Hij merkte op dat het aantal abortussen bij Nederlandse vrouwen de laatste tijd enorm afneemt. Hiermee wierp hij aan de nieuwshonden die naar hem luisteren een nieuwe sap pige kluif toe. Wie hapt? De eerste veiling die door de beroem de veilingmeesters van Christie’s uit Londen in Nederland werd gehouden is achter de rug. Misschien is het u ook opgevallen dat een der deskundigen een bepaald schilderij in zijn eigen lyrische optimisme op 65.000 gulden schatte. Uit de filmfragmenten bleek dat de man geen helderziende was geweest. Heel moeizaam klom het bod naar 5C.0000 gulden en bleef op dat bedrag definitief steken. Ik hoop maar dat de man niet onder hetzelfde gesternte is geboren als Wimpie Rijsbergen met de voorstelling van zaken over Barcelona-Feyenoord. Nog opvallender vond ik de uitleg van een veilingkenner over de kosten van de schilderijen. Uit het woordgebruik kon men veel opmaken. Hoe duur zijn de schilderijen nou die zoal ter tafel ko men? Als laatste bezong hij het opge melde werkstuk, dat een halve ton op bracht. Dit was duidelijk een „compo sitie”. Voor duizend tot elfhonderd gul den kon men let op de woorden volgens hem ook „een aardig schilderij tje” kopen. Voor 200 tot 300 gulden kon men let nogmaals op „dingetjes” kopen. Zo gaat dat nog steeds. Een dub beltje wordt in deze wereld kennelijk nooit een kwartje. In zijn antwoord hierop wordt door B. en W. uiteengezet dat een gezondheids centrum een samenwerkingsverband im pliceert van meerdere artsen, met ten minste twee andere disciplines, zoals wijkverpleging en maatschappelijk werk in een daartoe geëigend gebouw. Een dergelijk gebouw zal dan gedurende een bepaalde tijd zijn bezet, dus niet de gehele dag en nacht. Vandaar dat men als hulpzoekende gedurende de nacht, de avond en de weekeinden toch is aange wezen op de eigen huisarts, of de artsen van de weekeind-dienst. de Stichting Onderwijsbegeleidingsdienst Midden-Kennemerland en in de Onder- wijsstichting voor het geestelijk gehan dicapte kind Midden-Kennemerland. Ook hierbij zijn Castricum en Uitgeest be trokken. Wimpie Rijsbergen noemde het hele nogal vochtige gebeuren „een voordeel voor een verdedigende ploeg’” en zag in de sterren toen hij in zijn optimisme verklaarde dat er nog wel een derde wedstrijd zou komen bij eenzelfde ge lijkspel in Barcelona. Dat was Feyen- oord. Neeskens zag de gespeelde wed strijd als volgt: „Er is tweemaal tegen de lat geschoten, dan mag je wel van geluk spreken” en de toekomst minder duidelijk dan zijn tegenhanger bij Feyen- oord. Maar uiteindelijk zou volgens hem Barcelona deze strijd winnen. De voor de hand liggende conclusie uit zulke interviews blijft altijd dat beide ploegen dus overgaan naar de volgende ronde. Burgemeester en wethouders van Vel sen hebben daarop geantwoord dat „de versteviging van de contacten tussen de drie IJmondgemeenten na de verwerping van het samenvoegingsvoorstel, gestalte kreeg in de volgende samenwerkingsver banden”: Het aangaan van een gemeenschappe lijke regeling betreffende het Centraal Afvalverwerkingsbedrijf IJmond, waar bij ook Castricum en Uitgeest betrokken zijn. Deelname van de IJmondgemeenten in Die vragen gelden voor een belangrijk deel de kosten die een overwegend be roepskorps als dat van Velsen met zich meebrengt. Overigens betwijfelen B. en W. het of één brandweerkorps voor de gehele IJ mond voor Velsen goedkoper zal uitko men. Voor de korpsen van Heemskerk en Beverwijk (geen beroepskorpsen) wordt per inwoner belangrijk minder geld per inwoner uitgetrokken, dan in Hartontroerend zoals men ons daar voordat de wedstrijd Feyenoord-Barce- lona in de Kuip begon, excuses kwam maken dat het hele spektakel in zwart wit en niet in kleur zou worden uitge zonden. Het lijkt me een vreemd en misplaatst soort nederigheid. In plaats van erop te wijzen dat we de hemel mogen prijzen (en zeker de hemel mo gen prijzen op een avond waarop de vrijzinnig protestantse, de evangelische en de christelijke omroepen in de lucht zijn) dat de wedstrijd werd uitgezonden. VELSEN. Vanuit het CDA is in het vraag- en antwoordspel met betrekking tot de gemeentebegroting geïnformeerd welke concrete gezamenlijke projecten in de drie IJmondgemeenten van de grond zijn gekomen, sinds het niet door gaan van de fusie. Velsen. Oók door de omvang van de gemeente Velsen en het feit dat deze zich aan beide kanten van het Noordzee kanaal uitstrekt, verwacht het college nauwelijks besparing van kosten. Even als Haarlem, geeft Velsen voor de brandweer, die uit een grote beroepskern bestaat, ongeveer 26,- per inwoner uit. In de begroting 1974 van Heemskerk en Beverwijk valt te lezen dat daar respec tievelijk 7,40 en 4,65 per inwoner wordt uitgetrokken voor het in stand houden van de brandweer. Voor 1975 staat een bedrag van 137.000 voor de brandweer op de be groting van Velsen. De investeringen voor 1975 zijn in hoofdzaak voor ver vanging van essentiele uitrustingsstuk ken. De financiële last van de brand weer wordt hoofdzakelijk gevormd door het uit te betalen loon. Slechts een kleine last wordt verhoudingsgewijs ge vormd door afschrijvingen en rente van de investeringen. Terugloop van het aantal inwoners van de gemeente Velsen staat in tegenstel ling tot de uitbreiding van de industrie en tot het toenemen van de voorraad woningen, zo menen B. en W. Van dezelfde zqde werd geïngformeedr naar het gebruik van badhuis „Concor dia” in Velsen-Noord, nu dit zal blijven geopend. Bij de PvdA acht men het namelijk gewenst alles in het werk te stellen, om de gang naar de badhuizen te bevorderen, waarbij wordt gedacht aan een intensieve Campagne, gericht op de bewoners van vierentwintighonderd huizen in deze gemeente, waar men nog niet over een douche of een bad be schikt en verder op gastarbeiders en woonwagen- en kamerbewoners. VELSEN. In besprekingen die B. en W. van Velsen in regionaal verband gaan voeren, willen zij zeker aandacht schenken aan het feit dat de brandweer van Velsen voor een belangrijk deel de gemeente zelf kan beveiligen, terwijl dat niet van andere gemeenten kan wor den gezegd, die geregeld assistentie nodig hebben. Kosten die uit een regionale samenwerking voortvloeien, zullen ook niet in eerste instantie voor de gemeente Velsen tot hogere kosten leiden, zo meent het college, als antwoord op een aantal kritisch gestelde vragen van raadsleden over de Velsense brandweer. In het antwoord van B. en W. wordt de aandacht gevestigd op de samenstel ling van de met de voorbereidingen belaste centrale commissie, waaruit zou moeten blijken dat de feestelijkheden in de eerste plaats op de eigen burgerij dienen te worden geconcentreerd. Wel zal het door het college op prijs worden gesteld, indien de TV of andere publiciteitsmedia voor deze festiviteiten enige belangstelling tonen, waar dan zo veel mogelijk steun aan zal worden verleend. De organisatie is daar echter bepaald niet in de eerste plaats op gericht. Willem van Hanegem en Johan Nees kens bepaalden voor mij in hoge mate de aantrekkelijkheid van die eerste speelhelft terwijl de scheidsrechter Glöckner voor mijn gevoel de tweede helft stal. Er tussendoor had de NCRV heel slim een Hier en Nu-uitzending ingelast. Sportverslaggever Chris van Leeuwen gaf voor de actualiteitenru briek commentaar vanuit de Kuip. Met het gevolg dat de NCRV nu een actuele sportrubriek had. Het nu reeds vastleggen van de plaats, waar een te bouwen verzorgingshuis voor bejaarden zal verrijzen, wordt door het college echter enigszins prematuur beschouwd. Bovendien is het genoemde terrein al geruime tijd betrokken bij de discussies over een te bouwen overdekt zwembad. Met de door DS ’70 gemaakte opmer king dat de bestaande tehuizen onjuist zijn gesitueerd, kan het college zich evenmin verenigen. Bij het afwegen van de wenselijkheden, zoals centrale ligging en de bereikbaarheid van het openbaar vervoer, zijn de plaatsen waar de centra zich nu bevinden, door de besturen daarvan als de meest optimale aangege ven. Tegen het bouwen van bejaardente huizen, op korte afstand van elkaar en in het midden van het gemeentedeel IJmuiden, zouden volgens het college eveneens gegronde bezwaren kunnen worden ingebracht. Een redelijke sprei ding over de gemeente, welke thans is verkregen heeft, naar de mening van B. en W. ook vele positieve zijden. Dit wordt door het college meegedeeld in antwoord op een schriftelijk, door de PvdA-raadsfractie gestelde vraag, in het kader van de jaarlijkse behandeling van de gemeentebegroting. B. en W. voegen hier nog aan toe dat door hen een onderzoek zal worden ingesteld bij de verschillende organen van dit particulier initiatief, naar de wenselijkheid van het genoemde paspoort. Ook in de commissie voor culturele zaken wordt de gedach tenwisseling hier nog over voortgezet. Overigens vestigt het college er de aandacht op dat bij de rijksoverheid reeds het plan bestaat om op zeer korte termijn een landelijk paspoort voor be jaarden te introduceren. Hiermee wordt het geven van faciliteiten beoogd bij voorzieningen op cultureel, sociaal-cul- tureel, maatschappelijk, recreatief en vervoersterrein. Ik bedoel niets onvriendelijks te zeg gen over programma’s van de VPRO, EO en NCRV; want vooral de laatste brengt dit jaar meer dan ooit een programma dat van alle markten thuis is. Hoewel „het vluchtkoffertje” in de Marten Tref fer serie nog even een week in Kamer 17 bleef staan konden we toch voldoen de genieten van Emil tot en met Geeste lijke liederen. Er tussendoor zagen we maar daar wist de NCRV niet van af in de eerste helft van de wedstrijd Feyenoord-Barcelona een aantal sket ches voor twee heren in een moerasge bied. De besommingen waren: VL 103 23.000, Sch 81 50.000, KW 74 8.000, WR 68 3.900, BU 152 2.400, EB 28 2.080, UK 208 en UK 236 12.900, UK 17 en UK 56 4.800, UK 18 en UK 115 5.700, UK 23 en UK 48 6.900. Ook is als uitvloeisel van het gevoer de overleg omtrent de wegenstructuur in de IJmond onlangs de aanleg gereali seerd van een rijwielpad langs het ge projecteerde tracé van de westelijke Randweg in Velsen-Noord. Zeer recente lijk is een werkgroep geformeerd ter bestudering van het regionaal schouw burgbeleid. Ook heeft er tussen de drie IJmondge meenten Velsen, Beverwijk en Heems kerk geregeld overleg plaats op bestuur lijk en ambtelijk niveau en wordt in vele andere gevallen samengewerkt. Bij dit alles willen B en W„ ook niet nalaten, ondanks het negatieve advies, te wijzen op het onderzoek, dat de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten heeft ingesteld naar de mogelijkheid tot sa menvoeging van de gasbedrijven van Velsen en Beverwijk. en W. zich bereid verklaren de muziek- en zangverenigingen in Velsen nog eens op de gebruiksmogelijkheden van de muziektenten attent te maken. VELSEN. Het jaarlijks vraag- en antwoordspel van de gemeente, met vragen en antwoorden die op de gemeentebegroting betrekking heb ben, is weer verschenen. In totaal zijn er 137 vragen gesteld door vijf van de zes fracties welke in de gemeenteraad vertegenwoordigd zijn. De CPN had dit jaar geen vragen, kennelijk hebben de beide fractieleden al hetgeen zij wensten te weten gevraagd in de commissiever gaderingen welke rond de begroting voor het komend jaar zijn gehouden. De meeste vragen komen van de zijde van de PvdA. Daar kwam men namelijk tot 61 vragen. Het CDA volgt daarna met 47 vragen. Derde in de rij is Progressief Velsen met 16 vragen. De VVD had 7 vragen op haar lijst en DS’70 kwam met 6 vragen. Een oplossing voor eventuele proble men op het gebied van slechte bereik baarheid, of weinig spontane animo tot huisbezoek, wordt volgens het college derhalve door een gezondheidscentrum niet geboden. Ook wordt B. en W. door DS ’70 verzocht voor het geval er plannen mochten bestaan voor de bouw van een r.feuw verzorgingstehuis voor tejsarden. IJMUIDEN. Aan de dinsdagmarkt werd aangevoerd: 40 kg tong>; 2 kisten tarbot en griet; 255 kisten kabeljauw; 515 kisten koolvis; 149 kisten schelvis; 348 kisten wijting; 16 kisten schol; 17 kisten schar; 1390 kisten haring; 614 kisten makreel; 27 kisten diversen. Prijzen in guldens. Per 1 kg.: grote tong 6,80; grootmiddel tong 7,80; kleinmiddel tong 6,80; tong één 6,00; tong twee 5,40; zalm 10,40. Per 40 kg: haai 60-44; lever 47-45; bot 18; fint 30; steenbolk 57; baars 39; tarbot 176-136; griet 112-96; kabeljauw één 102-90; kabeljauw twee 138-98; ka beljauw drie 108-92; kabeljauw vier 108- 92; kabeljauw vijf 98-34; koolvis twee 68; koolvis drie 72; koolvis vier 43-31; schol twee 80-60; schol drie 62; schol vier 90-43; wijting drie 50-26; schelvis twee 80-37; schelvis drie 40-24; haring één 45-36,60; makreel één 57; makreel twee 38-20, 80; schar 77-12; pilchards 17,40. Voor een uitgelaten kinderschare voerde gistermiddag in centrum „De Schans” de Haarlemse Toneelschuur- ploeg tot tweemaal toe het kinderboe- kenweekspel „De tuin van juffrouw Jol lema” op. De belangstelling voor dit door de- Toneelschuur-amateurs zelf ge schreven meespeelgebeuren was zo over weldigend: tientallen kinderen genoten hoorbaar van de met zang, muziek en dans opgefleurde voorstelling in het ka der van de Beverwijks-Heemskerkse kinderboekenweekactiviteiten. Het kinderboekenweekspel, door de Schuurploeg gisteren voor de derde maal opgevoerd, is gebaseerd op hoe kan het ook anders de kinderliteratuur: op het prentenboek „De tuin van juf frouw Jollema”. Juffrouw Jollema, zo wil het verhaal, vertroetelt in een sane- ringswijk haar stadstuintje tot ze te horen krijgt dat haar bloemenperkjes moeten wijken voor een nieuwe ver keersweg met parkeerfaciliteiten. Met behulp van diverse boekenfiguren (Lijsje Lorresnot, het boekenbeest, de zwerver) weet juffrouw Jollema ge meentesecretaris Diepvriesneus ervan te overtuigen, dat bloementuintjes veel aardiger zijn dan parkeerplaatsen vol stinkend blik, en daarmee is het nader end onheil gelijk bezworen. Eind goed, al goed en het spel wordt dan ook besloten met een daverende polonaise. De kinderboekenweekfestiviteiten worden morgen (donderdag) in „De Schans” voortgezet met een instuif en een voorleesprogramma voor 5- tot 8- BIOSCOPEN City, woensdag 20 uur: „The Sting”, (gepro longeerd); donderdag 20 uur: „My name is Nobody”; woensdag en donderdag 14.30 uur: Kuifje en het Haaienmeer”. DIVERSEN Museum Beeckesteijn, Rijksweg Velsen- Zuid, stijlkamers en oude gebruiksvoorwer pen. dagelijks te bezichtigen van 14 tot 17 uur. Pieter Vermeulen Museum, Moerbergplant- soen 22, IJmuiden. Dagelijks van 9.30 tot 12 en 14 tot 16 uur. Niet op zaterdag en zondag. Stadhuis Velsen, Plein 1945, IJmuiden. Dage lijks te bezichtigen van 14 tot 17" uur. Niet op zaterdag en zondag. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat, IJmuiden Dinsdag en donderdag geopend van 12 tot 14 uur. Oude Raadhuis, alleen donderdag van 20 tot 22 uur: tentoonstelling „Flevum en de Romei nen in Velsen”. Nieuwe Kerk, Kanaalstraat, 20 uur: C.O.V. IJmuiden met „Pauken Messe”. BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat) 19 en 21.15 u: „Alicla” 19.30 u.: Anatevka”. Luxor Theater (Breestraat) 18.45 en 21.15 u: „The Sting’’. TENTOONSTELLINGEN Kennemer Oudheidkamer (Huize Schey- beeck, Velserweg 2). Geopend op donderdag van 19.30 tot 21.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23, Be verwijk Tel. 02510-25120. Openbare bibliotheek (Kerkstraat). Expositie leugdbijbels in het kader van de kinderboe kenweek; geopend tot en met 30 oktober. TENTOONSTELLINGEN Openbare bibliotheek (Kerkweg) Expositie van op themaboek door kleuters vervaardigde werkstukken. Donkey Shot (A. Verherentstraat) 20 u. officiële heropening door wethouder A. V. M. van Herpen BIOSCOPEN Ceree Theater (Dorpsstraat) 20 u.: „Cabaret”. g s r - C-diploma.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13