Onenigheid over arbeidsvoorwaarden 1 impasse Pogingen voor oogsthulpactie A Palestijnen zouden Hoessein hebben willen vermoorden Bisschoppensynode zit in een 1 Onderzoek naar kwaliteit benzine INEZ GARCIA VEROORDEELD Rechts in Beieren en Hessen in opmars jon9ste t tel i 3 EINDDOCUMENT VERWORPEN MAROKKO ONTKENT ARRESTATIES Kosten Dennendal- achtergrond PVDA-ZEELAND WIL LIEVER AANTJES w w te te DAN BIESHEUVEL conflict mogen in verpleegprijs ra OKTOBER 1974 BINNEN- EN BUITENLAND schorsingen voor onderling beraad mee, bijna vier uur durende gesprek. peteT r ,anV ee'n'eet' RABAT (UPI, Reuter en AFP) De Marokkaanse veiligheidsdienst zou een complot van Palestijnse guerrillastrijders hebben verijdeld om koning Hoessein van Jordanië te vermoorden tijdens zijn verblijf in Rabat, waar zaterdag een Arabi sche topconferentie begint. Dit wordt uit Arabische diplomatieke bron vernomen. Er zouden veertien Palestijnen zijn aangehouden die naar Rabat waren gekomen om de aanslag uit te voeren. Zij behoren allen tot de organisatie El Fatah, de grootste guerrillagroep, die onder leiding staat van Jasser Arafat. (Van onze redacteur in Bonn) BONN De verkiezingen die zondag in twee Westduitse deel staten worden gehouden Hessen (3,9 miljoen stemgerechtigden) en Beieren (7,5 miljoen stemgerechtigden) hebben één ding ge meen. In beide deelstaten hebben de christen-democraten een politi cus als lijsttrekker benoemd die op zijn zachtst gezegd tot de conser vatieve vleugel van de partij behoort. DEN HAAG Partijen in het bestuur van de Stichting van de Arbeid zijn, in hun tweede vergadering over mogelijkheden voor een afspraak over het in 1975 te voeren arbeidsvoorwaardenbeleid, verdeeld over uit gangspunten. Dit is gistermiddag gebleken na afloop van het, met twee >/Waa'’1 peïetSt"T-"s' u9«"etxo''c w int®" d''te'rLe9eU',9eW Ipsan -\eF''teT Stichting van de Arbeid verdeeld op menen (Van onze redacteur in Rome) (ADVERTENTIE) W«"««"" WW""""" De Beierse bisschoppen hebben de betaling van de initiële loons verhoging in centen en percenten, ren net ?en er hts iep 'de de compensatie van de verhoging van de aardgasprijs. nd De ter ■an ids de vin iet nd iag iet er ten an De le- >fd ^iw»""' w een volledige prijscompensatie met een vloer van f175 per percent prijsstij ging, is La de :ijn eft ?rs ed. iet de ras ur en lis de ook den Er im- 'en. ere En oor en- ?ek. iste po- de and als nse /an ’TT ten zet- den nk- rdt. den ïdi- ar- che rk- ieer de van an- ne- tei- had ten, on- sën. •ces vig ;ta- Hij rd- en- ge- al or- ord Ve nn uw ien oor ?en Hij ge- de to uw de kis n- nd •er rd an ar le- n- ?1- n- Ise us an 72 n- nd uit- en- in ;ar- teld een zen an- rijn en de De vrijwel voörspelbare overwin ningen van Strauss in Beieren en Dregger in Hessen zullen zeker een grote invloed hebben op de politiek van Bonn. Zowel de voorzitter van de werkge- versdelegatie, tevens voorzitter voor dit jaar van het bestuur van de stichting, mr. C. van Veen, als de voorzitter van de delegatie van de drie vakcentrales, de heer W. Kok, noemden als geschilpun ten: De heer Kok heeft nog opgemerkt dat de vakcentrales geen enkele behoefte hebben aan een langdurig schimmenspel. De tijd dringt; onderhandelingen over vernieuwing van collectieve contracten voor bedrijfstakken en ondernemingen staan voor de deur. De Zeeuwse gewestelijke raad hoopt dat er behalve machines ook mensen zullen komen die ze kunnen bedinen, hetzij boeren, landarbeiders of boeren zoons. ww««""""' MIDDELBURG (ANP). De PvdA in Zeeland blijft vasthouden aan de Zeeuwse kandidaat drs. Verburg voor de post van commissaris van de koningin. Nu mr. Biesheuvel heeft bedankt moet drs. Verburg weer in aanmerking ko men. Dit zei de voorzitter van de socia listische fractie in de Zeeuwse Staten gisteren. Hij zei dat de ARP niet zomaar mr. Aantjes naar voren kan schuiven, „al moeten wij zeggen dat wij heel wat positiever staan tegenover benoeming van mr. Aantjes dan van mr. Biesheu vel”. De Statenfractie van de PvdA is van plan opnieuw een gesprek aan te vragen met de minister van Binnenlandse Za ken als de benoeming van drs. Verbrug niet deze week afkomt. De ARJOS, jongerenorganisatie van de AR, vindt dat Aantjes in de Tweede Kamer moet blijven. Niemand weet hoe de synode nu- moet verdergaan. Er wordt in de Vaticaanse vertrekken hevig gestudeerd. Wat heeft nu de verontwaardiging van de bis schoppen opgewekt? Het einddocument zou alle aanbevelingen moeten bevatten die door de 12 gespreksgroepen tijdens deze synode zijn aangedragen. Het is inmiddels bekend dat aanvan kelijk de speciale secretaris Amalorpa- vadass een uitstekend document had ge maakt, dat echter door de andere, meer behoudende, secretaris, pater Grasso, ROME. De spanningen die er de laatste dagen in de bisschoppensynode heersten rond de totstandkoming van het einddocument, zijn gisteren uitge groeid tot een complete chaos, toen dat document eindelijk werd voorgelezen. Wat nooit eerder in een synode voor kwam, gebeurde nu: de bisschoppen ver langden onmiddellijke stemming over het document. De uitkomst was verplet terend. De bisschoppen wezen het hele document, op de inleiding na, af. GOES (ANP). De gewestelijke raad van het landbouwschap in Zeeland is bezig na te gaan, of oogstmachines uit de akkerbouwstreken in het noorden des lands te hulp zouden kunnen komen bij de door het bar slechte weer zeer verla te oogst van suikerbieten, bruine bonen, aardappelen en uien in Zuidwest-Neder- land. Nu het nog steeds regent kan er op de Zuidwest-Nederlandse akkers nog niet worden gewerkt en zelfs als het op slag en definitief zou ophouden met regenen zou het nog wel een week duren voor dat wel kon. Geboeid verlaat Inez Garcia (midden) het Huis van Bewaring in het Califomische Salinas, nadat zij wegens moord op een man veroordeeld was tot vijf jaar gevange nis tot levenslang. Zij had de man omgebracht nadat hij haar, volgens haar zeggen, had verkracht. Inez kon geen beroep doen op noodweer exces, omdat zij na de aan randing van de man eerst was gevlucht, maar daarna met een wapen naar hem was teruggegaan om hem om te brengen. Vooral onder feministen in de Verenigde Staten is het proces het gesprek van de dag geweest. Dat de bisschoppen voor het eerst sinds tien jaar weer een zo onom wonden stemadvies geven, maakt dui delijk hoe sterk de conservatieve stroming in Beieren is. De kerk voelt zich voor het eerst sinds lange tijd weer sterk genoeg om op de barrica den te gaan. In Beieren is de aanval van de bisschoppen geen achterhoe degevecht, maar een offensief dat zijn uitwerking niet zal missen. Besloten is dat een groep van loon- technische deskundigen van de centrale organisaties van werkgevers en van werknemers in samenwerking met der gelijke deskundigen van het centraal planbureau de gevolgen van de „cijfer matige invulling” zullen nagaan onder meer voor het percentage loonkostenstij ging dat voor 1975 dan kan worden verwacht. Daarbij kijken de werkgevers vertegenwoordigers dan in het bijzon der naar de mate waarin het in de macro-economische verkenning van het Centraal Plan Bureau genoemde percen tage van ongeveer dertien wordt over schreden. woedend gereageerd op het voorstel dat de liberale FDP op haar jongste partijcongres heeft aangenomen. Dit voorstel staat een volledige scheiding van kerk en staat voor. Daarmee is het beeld compleet. De lijstaanvoer der van de sociaal-democraten in Beieren, Hans Jochen Vogel, die geen schijn van kans heeft tegen Strauss, heeft terughoudend gereageerd op dit bisschoppelijke „mandement”. Hij verwijt de bisschoppen dat ze in ver gelijking tot de encyclieken van de pausen Johannes XXIII en Paulus VI „een zeer beperkt gezichtsveld” heb ben. de Franse minister van Buitenlandse Za ken Sauvagnargues is gisteren met een wanklank beëindigd. Jordaanse rege ringskringen lieten er geen twijfel over bestaan dat Hoessein ontstemd was over het onderhoud dat Sauvagnargues had met Jasser Arafat. Hoessein beschouwt zichzelf namelijk als de enige wettige vertegenwoordiger van de Palestijnen, die in Jordanië wonen. Sauvagnargues had de Palestijnse leider het Franse standpunt uiteengezet ten aanzien van de vertegenwoordiging van de Palestij nen. Ondanks de wanklank kreeg de Fran se bewindsman toch iets van de Jor daanse koning: de onderscheiding van de Koninklijke Jordaanse Ster. De werkgevers zijn van oordeel dat het percentage van dertien, gezien de gehele economische situatie en de som bere verwachtingen die zij daarover hebben, als een maximum moet worden beschouwd. De werknemers menen dat een initiële loonsverhoging van drie per cent (het CPB ging uit van anderhalf percent) een koopkrachtverbetering in 1975 tot gevolg kan hebben van 2,5 a 3 percent voor de gemiddelde werknemer. De bisschoppen hadden reeds aan- gekondigd dat zij het abortusvraag stuk tijdens de verkiezingen zouden actualiseren. Het episcopaat in Beie ren had echter nog meer pijlen op zijn boog. Ook het feit dat in de SPD en FDP discussies gaande zijn over structurele veranderingen in de maatschappij, zint de kerkvorsten niet. „Beieren”, zo menen ze, „moet zowel in religieus als economisch opzicht een veilige toekomst tegemoet gaan.” Dat betekent niet meer en niet min der dan dat alles bij het oude moet blijven, en behoudzucht is al jaren lang het fundament voor een conser vatieve Beierse politiek. In Hessen is de 53-jarige Alfred Dregger lijstaanvoerder van de CDU. Hij is een man die belust is op macht; hij is eerzuchtig en streeft naar snel succes. Het weekblad „Der Spiegel” noemde hem „de django der christen-democraten” en de „Süddeutsche Zeitung” karakteriseer de hem als een man die „een CDU representeert die eerder aan een CSU doet denken”. Kortom, Franz Josef Strauss en Alfred Dregger zijn wat van de kansel werd voorgelezen, werd een felle aanval gelanceerd op de sociaal-liberale coalitie in Bonn. De Beierse bisschoppen vinden dat het „zedelijk bewustzijn met betrek king tot de levensvragen en de ach ting voor de, in de Grondwet veran kerde, rechten- van de mens” in de Bondsrepubliek aan het verdwijnen zijn. Dat zijn althans hun gevolgtrek kingen uit het feit dat de huidige regeringscoalitie de abortus heeft ge liberaliseerd. loonstijging bij begin van de nieuwe collectieve arbeidscontracten). In Beieren is dat geen wonder. De daar regerende CSU staat al rechts van haar moederparttf, de federale CDU. Lijsttrekker Franz Josef Strauss i". door zijn uitlatingen ook niet moeilijk te plaatsen. Hjj predikt al jarenlang „orde en rust” en zijn nationalistische instelling, die erg veel regionale trekjes heeft, is niet te loochenen. mentaliteit en politieke opvatting be treft nauwelijks uit elkaar te houden. De Christelijk-Sociale Unie van Strauss haalde in 1970 bij de deel staatverkiezingen 56,4 percent; een recordaantal stemmen. Dregger heeft echter in Hessen sinds 1966 is hij lijstaanvoerder ook voortdurend succes gehad. In 1966 haalde de CDU in deze deelstaat 36,4 percent van de stemmen. In 1970 was dat reeds 39,7 percent, en opiniepelingen voorspellen voor deze verkiezingen een stemmen percentage van 47 percent voor de CDU. En dat in Hessen, dat al 28 jaar een bolwerk der Sociaal-Democraten is. Deze conservatieve trend heeft kennelijk de bisschoppen in Beieren aangemoedigd om sterke druk op de kiezer uit te oefenen. In een bood schap, die afgelopen zondag in alle rooms-katholieke kerken in Beieren Arafat gaan beschouwen als de enige vertegenwoordiger van alle Palestijnen. De Palestijnse commando’s die koning Hoessein verwijten dat hij hen in 1970 en 1971 uit Jordanië heeft verdreven, zijn tegen het plan van de koning om eerst zijn soevereiniteit op de bezette westelijke Jordaanoever te herstellen en dan pas, bij een volksstemming onder internationaal toezicht, de bewoners de kans op zelfbeschikking te geven. De reis door het Midden-Oosten van Toen het bestuur van de WA-stichting het COZ verzocht, de kosten in de verpleegprijs te mogen doorberekenen, noemde het een bedrag van rond ander half miljoen gulden. Het COZ heeft echter een voorbehoud gemaakt ten aan zien van de hoogte van het te verreke nen bedrag, aangezien pas precies be kend is wat de kosten van het conflict zijn als de exploitatierekening-1974 is afgesloten. Een vertegenwoordiger van het COZ zei te verwachten, dat het uiteindelijke bedrag minder zal zijn dan anderhalf miljoen. niet werd onderschreven. In die impasse heeft men de Belg Descamps bereid gevonden een nieuwe eindtekst te schrij ven. Deze tekst werd maandag in de synode voorgedragen. De eerste slag kregen de oisschoppen toen zij in de inleiding vernamen dat het einddocument geen aanbeveling aan de paus was, maar een schrijven aan bisschoppen, priesters en leken. Dat was nu juist niet de bedoeling. De verontwaardiging bleek pas goed, toen het tweede, derde en vierde deel aan de orde kwamen. Deze delen behan delden respectievelijk het evangelie als sociale bevrijding van de mens, wat diverse groepen van de kerk verwachten en de evangelisatie als taak van de hele kerk. Tot hun verbazing vonden de bis schoppen in de eindtekst vrijwel niets terug van de aanbevelingen die zij over deze onderwerpen hadden gedaan. De impasse is nu compleet. Onderzocht moet nu worden of een nieuw document kan worden opgesteld. Toch moet de synode zaterdag eindigen. Hoe, dat weet nog niemand. UTRECHT (ANP). Het dagelijks bestuur van het Centraal Orgaan Zie kenhuistarieven (COZ) heeft meegedeeld, dat het gezien de bijzondere omstandig heden bereid is om de door het conflict rond de zwakzinnigeninrichting Dennen dal van de Willem Amtszstichting in Den Dolder veroorzaakte kosten, op te nemen in de verpleegprijs. Het COZ zal over de uitvoering van dit besluit nader overleg plegen met het bestuur van de WA-stichting. RICH Het komplot is volgens Arabische zegslieden drie weken geleden ontdekt. Alle gearresteerden hadden Latijns- Amerikaanse paspoorten. De Marok kaanse overheid heeft de veiligheids maatregelen verscherpt. De 53 Palestij nen die in Rabat wonen, zijn voor de duur van de conferentie in Casablanca ondergebracht, waar zij bewaakt wor den. Koning Hoessein komt ondanks alles naar Rabat Zijn vete met de Palestijnse bevrijdingsorganisatie, waarvan Arafat ook de leiding heeft, staat hoog op de agenda van de topconferentie. Wel neemt hij, naar verluidt, 120 man bewa kingspersoneel mee. Van officiële Marokkaanse zijde wordt het bericht tegengesproken. „Dit bericht uit buitenlandse bron is van elke grond ontbloot”, zo wordt gezegd. De Jordaanse monarch heeft verklaard dat h(j niet verder zal deelnemen aan het vredesoverleg voor het Midden- Oosten als de andere Arabische leiders de Palestijnse bevrijdingsorganisatie van „xcv""»""'""”' DEN HAAG (ANP). Minister Lub bers van Economische Zaken stelt een nauwgezet onderzoek in naar de kwali teit van benzine en de daarmee samen- hangende kosten. Aanleiding tot dit onderzoek zijn de beweringen dat de kwaliteit van de benzine, die tijdens de oliecrisis werd verminderd, niet op het oude peil is teruggebracht. Het onderzoek is aange- kondigd in het antwoord van de minis ter op vragen vanuit de Tweede Kamer. In publikaties in gewestelijke land bouwbladen zal aan de boeren in Gro ningen, Friesland en de IJsselmeerpol- ders die het met het oogstweer wat minder slecht getroffen hebben ge vraagd worden of ze voor dit doel ma chines beschikbaar willen stellen. De gewestelijke raden van het landbouw schap in deze gebieden zullen, op ver zoek van de Zeeuwse raad, voor die publikatie zorgen. Of het plan door kan gaan zal mede afhangen van de kosten van transport van de machines. Hoe hoog die zullen zijn wordt nog onder zocht. aan het bestuur van de stichting voor leggen. Dit bestuur kan dan in de verga dering van volgende week woensdag in zicht krijgen in verwachte gevolgen van het invullen van bepaalde cijfers bepaalde plaatsen. Bij het aan de werkgevers bekend maken van de eisen voor 1975 hebben de vakcentrales ook meegedeeld dat vol gend jaar per percent prijsstijging f 175 zal moeten worden gegeven. De commissie-Bavinck zal volgende week, naast de immateriële punten voor het arbeidsvoorwaardenbeleid, de uit komsten van het overleg over de cijfers De werkgevers menen dat er met herverdeling niet verder moet worden gegaan dan de plannen die het kabinet op dit gebied kenbaar heeft gemaakt. De vakcentrales hebben naar aanlei ding van de algemene politieke en finan ciële beschouwingen in de Tweede Ka mer vastgesteld dat daden van kabinet en Kamer positief kunnen worden be oordeeld, zij het dat werkloosheidsbe strijding en een op de structuur gericht industriebeleid nog onvoldoende uit de verf zijn gekomen. In dit stadium is er voorts nog onvoldoende duidelijkheid over de uitwerking van een wettelijke regeling van een winst, en vermogens- aanwasdeling, met terugwerkende kracht tot begin 1975 bij invoering in 1976. De vakcentrales willen een wissel trekken op de uitgesproken bereidheid en, gegeven de wijze van reageren van Kamer en kabinet, dit alles aangrijpen als een positief punt voor het voortzet ten van overleg over het arbeidsvoor waardenbeleid voor 1975. het door de vakbeweging gisteren genoemde percentage van drie voor de zogenoemde initiële loonstijging (de 1

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3