WEIGEREN VAN BLOEDPROEF STAAT GELIJK MET RIJDEN ONDER INVLOED Voorlichtingsbureau moet Parkeerterrein als koekoeksnest Plan 215 Sluiswoningen ontmoette geen bezwaren Waardering voor gastwerknemers z90 in het stadhuis blijven BIJUWVOMAR BROOD NOG VOOR DE OUDE PRIJS „Argenta” Super Lux: de lamp met 30% meer licht op tafel UW VOORDEELMARKT BRUINBFOOD K' ftHUIPS ör FLINK AANTAL WONINGEN VOOR BEJAARDEN A. VAN DER VELDEN VAN PEREGRINUS: Werklozen Regio’s WITBROOD voor dezelfde stroomkosten 1 a Ij 4 23 OKTOBER 195 4 PLAATSELÏJK nieuws Rijverbod gesneden gesneden WOENSDAG 800 9r Heet hangijzer (Van een onzer verslaggevers) VELSEN „Wat de Velser po litie betreft: ons beleid zal op dit punt geen enkele wijziging onder gaan. Het zal echt niet zo zijn dat er per 1 november bij de ingang van elk horecabedrijf een agent met blaaspijpjes staat”. Zo sprak commissaris J. W. van Buuren dinsdagmiddag tot de scha re restaurateurs en caféhouders. Met ongeveer tachtig personen wa ren ze bijeen gekomen in de kantine van het Velsense stadhuis om te worden voorgelicht. Hoog waren de verwachtingen niet gespannen. Somber staarden de meesten voor zich uit en er heerste een verslagen stemming die deed vermoeden dat de inmiddels beruchte „blaaspijp jeswet” zojuist was afgekondigd. igy W flik F I ■•fe».. t rl - J=| Politie Velsen wil geen heksenjacht (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) San Juan; (ADVERTENTIE) In elk geval kan de politie in de minder ernstige gevallen een rijverbod opleggen van acht tot twaalf uur. Op de Inspecteur Nieuweboer geeft voorlich ting over de „blaaspijpjeswet” aan de horeca-ondememers van Velsen. ning van een centrum van de Stich ting in Heerhugowaard hield, krijgt in dit licht bezien een actueel tintje. Inspecteur Nieuweboer: „Men is ver plicht te blazen en ook de bloedproef is verplicht. Weigeren van de bloedproef staat gelijk met rijden onder invloed”. Hoe staat het met de verantwoorde lijkheid van de horeca-ondernemer ten opzichte van zijn klant? met, het probleem van de voorlichting aan de Nederlandse bevolking over de buitenlandse werknemers. el lie ?n e- er De is m st ?- 1- le et ie B- m B- ro Als triest souvenir van de zomer staat een hele rij caravans op de parkeer plaats tussen de sporthal Zeewijk en het Ichtuscollege aan de Planetenweg. Zij vormen het duidelijke bewijs, dat de eigenaren die in deze omgeving woonachtig zijn geen andere plaats we ten voor hun zomerverblijven-op-wielen. Een probleem waarmee men overigens ook elders in de gemeente kampt, getui ge het beeld, dat de parkeerplaatsen elders leveren. Daar komt nog bij, dat winterstalling voor een caravan ook Commissaris Van Buuren: „U heeft geen enkele formele verantwoordelijk heid. Er is wellicht sprake van een morele verantwoordelijkheid, maar for meel bent u als ondernemer niet verant-, woordelijk”. De totale bouwkosten van dit plan worden rond de 16.200 gulden geraamd. De hele voorbereiding van deze plan nen is door de dienst volkshuisvesting gedaan. In een paar maanden tijd, om dat het ministerie als subsidievoor waarde de plannen ui ter lijk 1 no vember in haar bezit wilde hebben. In tussen is ook de artikel 19 procedure tot verandering van het bestemmings plan door de provincie goedgekeurd. Eén van de commissieleden plaatste gisteravond nog een vraagteken achter maal tegelijk sluiten, dan is er geen taxi te krijgen. Dan moet een klant mis schien wel een uur wachten voordat de taxi er is en als het dan regent, dan stapt ie toch in z’n eigen auto”. In den lande wordt soms gedacht over speciale „café-busjes” die de verteerders kunnen thuisbrengen. In deze gemeente ziet de horeca-ondernemer er geen brood in. Otte: „Het is verboden en daar komt bij dat de mensen dan onverzekerd zijn. Het zou ook niet rendabel zijn om zo’n busje door de week te laten rijden. En als je het alleen het weekend doet, wat denk je dan dat de taxi-ondernemer door de week zegt?” Het is meer dan waarschijnlijk, dat het plotselinge wegvallen van de bij na 10.000 gastwerknemers in de pro vincie Noord-Holland, die direct ac- tief zijn binnen de genoemde regio’s, een veelvoud van dit aantal aan Ne derlandse werklozen zou opleveren met alle daaraan verbonden proble men. In dit licht bezien zal een waardering voor de aanwezigheid van buitenlandse werknemers veel meer op zijn plaats zijn dan een eventueel gevoel van bedreiging, zo ging hij verder. De rede van directeur A. van der Velden van de Beverwijkse Peregri- nusstichting (opvang en begeleiding van de 10.000 buitenlandse werkne mers in Noord-Holland boven het Noordzeekanaal), die hij bij de ope- De Zwitsers wezen dit weekeinde een voorstel af om een half miljoen buitenlandse werknemers en hun ge zinsleden uit het land te verdrijven. In een nationaal referendum werd het voorstel met 66 tegen 34 procent verworpen. Maandagavond bleek in een televisie-uitzending van TROS Aktua, dat zeer veel Nederlanders menen, dat de Nederlandse economie het best zonder de buitenlandse werknemers kan stellen. vraag hoe nauwkeurig het blaaspijpje meet, antwoordde inspecteur Nieuwe boer: „Voor ons is het een selectiemid del; geen bewijsmateriaal. Het toont aan dat er alcohol gebruikt is. Naar aanlei ding daarvan moet iemand mee naar het bureau, of wordt er alleen maar een rijverbod opgelegd”. Nog eens ten overvloede voerde com missaris Van Buuren aan: „Wanneer we ieder van u nu twee borrels aanbieden, zou ’t pijpje verkleuren. Maar het zou onsportief zijn om te zeggen: en nou onmiddellijk blazen. Als er een kwartier verloopt, je slikt verschillende malen en je spoelt nog eens je mond, dan is het effect al veel minder. Iemand die is aangehouden, krijgt overigens op het bureau een tweede gelegenheid om te blazen. Daar hebben we dan het zoge noemde 0,8 pijpje voor. De eerste proef is in hoge mate afhankelijk van de alcoholwerking op de slijmvliezen in de mond. Tijdstip van blazen en de omstan digheden zijn van grote invloed. Onze mensen hebben daar instructie over ge had en zullen daarom de nodige voor zichtigheid in acht nemen”. Is het blazen nu verplicht of niet? (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. De 215 woningen die volgens de bestemmingsplannen „Sluis- wijk” en „Wederopbouwplan C Oud- IJmuiden” in oud-IJmuiden gebouwd gaan worden, zullen 83 woningen voor bejaarden bevatten, drie woningen voor alleenstaande, zes woningen met drie Van der Velden wierp zich op de werkloosheidscijfers voor de provin cie Noord-Holland. Noord-Holland ligt duidelijk onder het landelijk ge middelde. Geldt voor Nederland als geheel per 1 oktober 1974 een percen tage van 3,4, voor Noord-Holland is dat cijfer 2,6 van de voor werk in aanmerking komende mannelijke be volking. De regio’s, die binnen het werkgebied van de Peregrinusstich- ting vallen, liggen duidelijk bedui dend onder het percentage van de provincie: Den Helder 1.6. Alkmaar 2,2, Hoorn 1,7, de IJmond 1,0 en de Zaanstreek 1,3. Deze regio’s hebben dus een percentage, dat soms bijna 2 procent lager is dan het landelijk gemiddelde. Wat hebben deze cijfers nu te ma ken met de aanwezigheid van buiten landse werknemers, zo vroeg de heer Van der Velden zich af, en voorts De exacte huurprijs van de te bouwen woningen kan nog niet bekend worden gemaakt omdat de verwachte rijkssubsi- die nog niet helemaal rond i s. Het is echter wel zeker dat deze subsidie er komt, zo vermeldde wethouder Ocke- loeij. Het subsidie zou om te beginnen 4000 gulden per woning zijn voor de koop prijs van de grond. Daarbij verschaft het rijk een extra subsidie van 25 gul den per woning per maand, zodat de huurprijs van deze woningen ongeveer 50 gulden per maand lager zal zijn dan gelijksoortige woningen die zonder deze faciliteiten worden gebouwd. Beaamd wordt, dat men dit weliswaar in enkele gemeenten doet, maar in Vel sen is het stadhuis centraal gelegen- in een winkelcentrum en komt daardoor allereerst in aanmerking voor het con centreren van de informatie over -ge meentelijke zaken. Vermindering van drempelvrees daar moet worden bereikt aldus het colle ge door elke gelegenheid aan te grij pen en die gelegenheid ook te scheppen om de bevolking te laten blijken, dat een openbaar gebouw en zeker hef stad huis er is voor iedereen. Methoden daar voor zijn een goede bewegwijzering in het gebouw, het bevorderen van een juiste instelling onder de ambtenaren' teh aanzien van service en informatie, het steeds wijzen op de bereikbaarheid tij dens en indien noodzakelijk ook buiten de spreekuren van de leden van het college van B. en W.: het bewust nastre- IJMUIDEN. Het is naar de mening van burgemeester en wethouders niet noodzakelijk de gemeentelijke afdeling voorlichting buiten het stadhuis te vesti gen. Uit het CDA was namelijk een zodanige suggestie gedaan met het oog merk de drempelvrees van de burgers ten opzichte van openbare gebouwen e verminderen. Het lijdt geen twijfel, dat de aan wezigheid van buitenlandse werkne mers in Nederland, en in Noord West Europa, zeer verschillend kan worden gewaardeerd. Zo kan men terecht de vraag stellen of het verschijnsel ,mi- gratie. gezien vanuit de landen Van herkomst, maar ook vanuit de rijkere landen, uiteincjeljjk, op de lan^e duur, wel structuréél bijdraagt tot de op lossing van de problemen waarvoor trekarbeid een oplossing pretendeert te zijn. Mngeliik zijn de problemen die trekarbeid oproept zelfs wel gro ter. Nu de buitenlandse arbeiders on der ons zijn, aldus de heer Van der Velden hebben zij recht op een gelijk waardige behandeling en op gelijke kansen en mogelijkheden om vanuit hun eigen identiteit deel te nemen aan het leven in Nederland. kamers, 121 woningen met vier kamers en twee woningen met vjjf kamers. Deze specificatie werd dinsdagavond bekend gemaakt aan de commissieleden van de raadscommissie voor huisvesting. Tegen het plan zijn. nadat het ter inzage voor publiek heeft gelegen, geen bezwaren binnen gekomen. De raadscommissie heeft gisteravond geen bezwaren geuit tegen de bouw van deze 215 woningwet woningen. IJMUIDEN Dinsdag gearriveerd: Vechtstroom, Hull; Canopus, Mantylu- oto: Pergo, Gent, IJmuiden; Boreas, Bre men; Jean-E, Londen; Rosa, Milos, IJ muiden; Christina 1, Rotterdam; Titan Service, Noordzee, IJmuiden; Johannes Vos, Rotterdam, IJmuiden; Bogota, Ita- gui, Wilhelm-S, Holmsund, IJmuiden; RakOw, Hamburg, IJmuiden; Fulskies, Noordzee; Tor Hollandia, Gothenburg; Else .Boel, Hirshals, Zaandam; Gulf Fleet 7, Noordzee; Adele-J, Hamburg. Dinsdag vertrokken: Fulskies, Hamburg; Parksgate, Lon den, IJmuiden; Gripsen, Vargon; Joerna, Plymouth: Teutonia, Kopenhagen; Hol- satia, Bremen; Malacia. Rotterdam; Pa ris Steriot, Cont. Plat; Leonce Vieljeux; Stollberg, Hamburg; Scheldeborg, Delf zijl; Gaasterland, Santos; Gabrielle, Ant werpen; Caroline Oldendorf, West Indië; Laurèntine, Cleveland, IJmuiden. Woensdag gearriveerd: Otto, Emden; Hamburg, Oostesund, Invergordon. Woensdag vertrokken: Hiervoor heeft de gemeente niet, waar een commissielid bang voor was, in moeten boeten aan kwaliteitseisen. Ook voor deze woningen is goedkeuring van het rijk nodig en daarvoor moet aan een aantal normen worden voldaan. De huurprijs zal gemiddeld 330 gulden per maand worden. Hetzelfde geldt voor de etagewoningen. Ook hier i s nog niets zeker te stellen, omdat de subsidierege ling nog niet helemaal vast staat. geen goedkope zaak is. Wat is dan een voudiger dan de caravan te plaatsen op een terrein vlak bij huis, zoals hier bij de sporthal. Dat het parkeerterrein daarvoor niet bestemd is en dat sport - halbezoekers hun auto’s nu verderop moeten plaatsen omdat ongeveer een derde van het terrein door hun caravans in beslag is genomen, is iets wat de bezitters van de rijdende vakantiehuisjes kennelijk niet deertImmers een koekoek legt ook haar eieren in het nest van een ander. het kleine aantal woningen voor alleen staanden (drie) in dit plan. Wethouder Ockeloen verklaarde echter dat de wonin gen die in het plan als bejaardenwonin gen staan aangegeven ook wel voor alleenstaanden beschikbaar kunnen ko men, „Maar”, zo verklaarde de wethouder, „het grootste gedeelte zal inderdaad naar bejaarden gaan omdat daar de meeste behoefte is. Bovendien laten bejaarde echtparen vaak een huis aefiter waar dan weer een jong gezin in kan. Ik zou ook wel veel meer huizen voor alleen staanden beschikbaar willen stellen, maar in tijden van schaarste moet je je norm kiezen”. Intussen is ook begonnen met de bouw van 72 woningen met 18 garages aan de Orionweg hoek Raafstraat. In eerste instantie zouden acht van deze woningen geen woningwetwoningen worden. Aannemer Panagro heeft op dit punt echter concessies in de bouwkosten gedaan. Dit aannemersbedrijf, dat heel Zeewijk heeft gebouwd, wilde deze acht eengezinswoningen niet als enige in Zeewijk buiten de woningwet-sector la ten vallen. moment' een enorm stuk preventie op treedt. De politie voorkomt dan dat die man kans loopt dat hij voor enige maanden of langer z’n rijbewijs kwijt is”. Over de norm van 0,5 promille zei de inspecteur: „Het wil niet zeggen dat iemand die niet aan die 0,5 promille toekomt, wél in staat zou zijn om een voertuig te besturen. Als u thuis een bepaalde groentesoort zou eten en daar onwel van zou worden, bent u ook niet in staat om te rijden”. De commissaris over het sluitingspro- bleem: „Ja, dat is een heet hangijzer. Ik heb van de burgemeester machtiging gekregen om u te zeggen dat er voors. hands geen wijzigingen te verwachten zijn ten aanzien van het sluitingsuur. Jammer, maar het is niet anders”.. Het advies van inspecteur Nieüwebóer aan de horecamensen luidde: „In dit verband adviseren we u om via uw bond stappen te ondernemen. Misschien valt er op die manier iets te bereiken.” De inspecteur verduidelijkte nog eens dat de nieuwe wet niet slechts voor automobilisten in het leven geroepen is. „Zij geldt voor alle bestuurders van voertuigen en ook voor de persoon die aanstalten maakt om z’n voertuig te gaan besturen”. Als voorbeeld stelde hij„Iemand loopt met waggelende gang naar zijn auto. Een surveillancewagen van de po litie stopt en een agent zegt: U wilt gaan rijden, wilt u even blazen. Het buisje verkleurt. Maar de man zegt: Ik wil helemaal niet rijden, ik wil nog even genieten van de gezelligheid. Wat kan hij dan oplopen? Wel, dat zal een rijverbod zijn. In de meeste gevallen wordt dan gevraagd de sleutels af te geven. Meestal krijgt z’n auto een veilig plaatsje op het terrein bij het hoofdbu reau, maar de man krijgt direct geen straf. Het is eigenlijk zo, dat er op dat BEVERWIJK. Het verschijnsel van de aanwezigheid van de buiten landse werknemer in ons land is in bijna 20 jaar uitgegroeid tot een niet meer weg te denken gegeven. Echt schokkend nieuws werd er niet verteld door de commissaris van politie en door inspecteur M. J. Nieuweboer. Er bleef weinig hoop voor de horeca-onder- nemers, want hoe vriendelijk je het ook uitlegt, het ballonnetje wordt al heel gauw groen. Commissaris Van Buuren: „D rustheid die de 1 novemberwet ,.De onge- toweeg gebracht heeft, is niet helemaal ten onrechte. Eerlijkheidshalve moet ik zeg gen dat het er niet gemakkelijker op wordt en dat geldt met name voor u”. Dat waren weinig opwekkende woor den voor de horecamensen en de gezich ten werden er ook niet vrolijker op toen de commissaris onomwonden zei dat het geen zin had om aan struisvogelpolitiek te doen en te zeggen dat het achteraf allemaal wel zou meevallen. „Ik ver wacht nog een hoop geharrewar en er zal wel veel jurisprudentie over dit on derwerp ontstaan”, zo vervolgde hij. De commissaris noemde het evenwel een goede zaak. „Met z’n allen het aantal verkeersslachtoffers dat door al coholgebruik ontstaat terug te dringen”. In dit verband deelde hij mee dat de statistieken een landelijk percentage aangeven van twaalf percent. Inspecteur Nieuweboer liet er op zijn beurt geen twijfel over bestaan, dat het aantal mensen dat een rijverbod zal krijgen gaat toenemen wanneer het straks verplicht pijpje-blazen wordt en wanneer de bloedproef ook verplicht gesteld is. Maar ook hij kondigde aan dat de politie er hier ter plaatse geen heksenjacht van wil maken,” al zal ef fectief politie-optreden het effect niet missen”. „Wat wel erg belangrijk is”, sprak de inspecteur, „Is dat de man die voorheen achter het stuur zat met een hoog pro- milage alcohol in het bloed, vrijuit ging omdat hij toch nog goed z’n auto kon besturen, in het vervolg niet meer vrij uit gaat”. De horeca-ondememers mochten ook vragen komen stellen. Dat gebeurde tij dens twee ingelaste pauzes. De vragen werden door de politie verzameld en daarna openlijk beantwoord. Deze gang van zaken drong de moge lijkheid tot een open discussie belangrijk terug. Nu bleef het bij een enkele op merking uit de zaal. Bij de horecamen sen was de fut er kennelijk uit, al zijn er wel vragen gesteld. Een van de problemen die naar voren kwamen, was de sluitingstijd van de cafés in de gemeente Velsen, die voor het grootste deel van de ondernemingen op hetzelfde tijdstip valt. Leen Otte, secretaris van de plaatselijke bond voor horeca-ondernemers: „Het grootste pro bleem vo:rmen de taxi’s. Als we alle- ven.van een houding van openheid door allen die in het gebouw werkzaam zijn,, het wijzen op de openbaarheid van raads-. en commissievergaderingen,, het bevorderen van het gebruik van de Bur gerzaal voor bepaalde activiteiten op sociaal-cultureel terrein, zoals bijvoor beeld door (voorlichtende) tentoonstel lingen, die ergens anders bezwaarlijk kunnen worden gehouden. Verder overwegen Burgemeester en Wethouders het instellen van een pu blieke leeskamer, dan wel informatie-» centrum in het stadhuis. l:„. ■as J n 4^- ÜF-iz.. r. -SI** i?,i- -Sta mLsSs &SS

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5