VOETBALTOERNOOI IN REGEN EN MODDER Landbouwers protesteren in brief aan hoofdbestuur ROYAL DIETVORST Middenstanders naar Den Haag DE ROOIJ Broodverkopers gaan door met hun actie Politiemelding ’s avonds bij hoofdbureau I i i Neemt u al deel aan TOTO en /of LOTTO? Ons kodenummer is: 56-51 Politie Velsen bekeurt niet overdreven Behandeling nierpatiënten kost handenvol geld „Titan” behoedde in stormweer losgeslagen bak voor stranden 71 Voorstel van directie Meneba verworpen Hollandse Maatschappij vergaderde Naar bont kijken kunt u overal REDDINGBOOT VOER UIT VOOR „STAND BY” |ji I KORT GEDING „SLAAPKAMER 2000” AANGEHOUDEN WIJ STELLEN UW DEELNAME TEN ZEERSTE OP PRIJS EN DANKEN U BIJ VOORBAAT HARTELIJK VOOR UW DEELNAME WOENSDAG OKTOBER 1974 PLAATSELIJK NIEUWS 8 (Van een onzer verslaggevers) Beter af thuis maar kopen kunt u beter en voordeliger bij tijde nog terecht VELSEN De leden van de Velser Ondernemers Centrale heb ben allen een affiche ontvangen met de tekst „Sorry! Ik ben van daag naar Den Haag”. Het is de be doeling dat zij het biljet maandag 28 oktober aan hun winkeldeur zullen bevestigen, om hiermee ken baar te maken dat zij zich deze dag onder de demonstranten bevinden die in Den Haag protesteren tegen het huidige middenstandsbeleid van de regering. Ook werden en kele voorbeelden voor teksten op spandoeken bijgevoegd, als „Zaak te koop, wegens Joop” en „Eerst de kleinen kapot, dan de groten be knot”. ONZE INLEVERINGSADRESSEN ZIJN: Bovendien kunt u ten allen in ons clubhuis op vrijdagavond van 18.30 tot 20.15 uur. Bekeuringen in 1975 omhoog Inzameling voor Nierstichting van 4 tot 9 november in (Van een onzer verslaggevers) van (Van een medewerker) (ADVERTENTIE) I ADVERTENTIE Bij voldoende belangstelling zal door UTRECHT (ANP) De broodverkopers van de VCA (Vermaat, Carets, Ambro-) groep van het Meneba-concern hebben dinsdagmiddag besloten, hun actie tegen de verhoging van de broodprijs voort te zetten: ze blijven het brood verkopen tegen de oude prijs. PLEIN 1945-3, IJmuiden tel. 14074 eigen bontatelier Ook hier tracht de Nierstichting te stimuleren. Zo wordt op personen jonger dan 50 jaar via advertenties in dag- en weekbladen een beroep gedaan, voortaan een briefje bij zich te dragen met de tekst „ondergetekende verklaart dat hij bij zijn dood zijn organen beschikbaar stelt voor transplantatiedoeleinden”, met datum, naam en handtekening. Voorts is er dinsdag 5 november voor de leden van de VOC een contactavond in de restauratie van de Rabo-bank aan Plein 1945. De bedoeling hiervan is een dialoog tot stand te brengen tussen de VOC als overkoepelende organisatie van het midden- en kleinbedrijf en de leden. Edisonstraat Lagerstraat Lange Nieuwstraat Zuiderkruisstraat Kennemerlaan Planetenweg Canopusplein Lange Nieuwstraat Bloemstraat Sluisplein (kl. sluis) Vishallen Genius Lange Nieuwstraat Marktplein Zeeweg le elftalspeler Elftalcommissie v. Linschotenstraat Cepheusstraat Marktplein Poolkommissie Jeugdlid in sage i 12- bij Terschelling was vastgelopen en 35 opvarenden van boord moesten worden gehaald. Vermeldenswaard is dat de reddings boot „Johanna Louissa” op verzoek van de havenmeester is uitgevaren naar de positüe waar de „Titan” zich bevond om als „stand by” te fungeren. In andere delen van het land kijken de broodverkopers de situatie nog even aan. In Eindhoven en enkele andere plaatsen bijvoorbeeld omdat daar het grootwinkelbedrijf heeft beloofd, zijn prijzen deze week ook al met 5 cent te zullen verhogen. het bestuur van de VOC een bus worden afgehuurd, waar de demonstrerende middenstanders zich mee naar Den Haag kunnen begeven. Men kan zich hier tot uiterlijk vrijdag 25 oktober, 12 uur voor aanmelden bij de tweede secretaris, de heer G. Iwema, postbus 146, IJmuiden, telefoon 11191. Om thuisdialyse mogelijk te maken moeten allerlei voorzieningen worden getroffen, zoals het aanleggen van lei dingen, verbouwen van het huis en de aanschaf van de apparatuur. De Niet- stichting heeft al vaak de helpende hand kunnen bieden bij het uit de weg rui men van de hindernissen. De andere mogelijkheid van behande ling is eigenlijk veel effectiever: bij transplantatie wordt een gezonde nier in het lichaam van de patiënt geplaatst, die taak en functie van de zieke nier kan overnemen. Maar het aanbod van donor- nieren blijft helaas nog ver achter bij de behoefte. Een dergelijk eigenhandig geschreven verklaring kan voorkomen dat, bijvoor beeld bij een noodlottig ongeval, tijd verloren gaat en de nieren van de over ledene daardoor niet meer gebruikt kun nen worden. In theorie worden twee patiënten tegelijk daarvan dan de dupe, al is het vinden van een geschikte nier een ingewikkeld karwei. Vandaar ook dat er internationale contacten bestaan, en per computer de meest geschikte patiënt voor een donornier gezocht wordt; er bestaat een methode waarmee te transplanteren nieren langer in goede toestand gehouden en vervoerd kunnen worden. De Nierstichting heeft aan transplan- tatiecentra in academische ziekenhuizen de daarvoor benodigde apparatuur ge schonken. Ook zorgt zij voor vakanties voor de anders aan hun huis gekluister de nierpatiënten en hun gezinnen. Om deze en dergelijke activiteiten te kunnen bekostigen, wordt begin november gecol lecteerd. reldprijs naar de veevoederfabrieken. In ruil voor die dure importtarwe worden industriële produkten geëxporteerd. Dergelijke geluiden werden tijdens de vergadering in een grote verscheidenheid te berde gebracht en algemeen was men het er over eens dat de situatie op het ogenblik is hard werken en nog geld toegeven. De vergadering besloot een brief te sturen naar het hoofdbestuur van de Hollandse Maatschappij van Landbouw, waarin de verontruste boeren uit Velsen en omstreken bun misnoegen kenbaar maken over de huidige gang van zaken in Landbouw en veeteelt. Aangedrongen wordt op een betere sociale en fiscale begeleiding en een betere prijsvorming. De vergadering werd bijgewoond door het hoofdbestuurslid J. C. Kofoed uit de Haarlemmermeer. De drie voedingsbonden vonden het voorstel van Meneba niet onaanvaard baar, maar ze leggen zich neer bij het besluit van hun leden. Ze zullen de aktie blijven steunen tot 5 november of langer als de minimumprijs dan nog niet is verhoogd, en ze zullen voortaan in de bakkerijstichting niet meer meewerken aan een verhoging van de maximum- broodprijs als niet de garantie wordt gegeven dat de minimumprijs tegelijk omhoog gaat. Herfstrit. Door de automobielvere- niging „De Rijmonders” is voor donder dag 24 oktober een „Herfstrit” uitge schreven, met als startplaats de Petrus zaal aan de Mercuriusstraat. Van 19 uur af kan hier worden ingeschreven, waar na de twee eerste équipes om 19.30 uur zullen vertrekken. De lengte van de rit is ongeveer 35 kilometer en er is weer een aantal bekers en waardebonnen als prijzen beschikbaar gesteld. Inlichtingen bij het sportsecretariaat, De Ticht 57, Velsen, telefoon 15690, b.g.g. 14376. Sprekers zijn mr. H. A. F. Velu, direc teur van de Nederlandse Middenstands Bank uit Amsterdam en de heer C. Bouwman, voorzitter van d e Bussumse Ondernemers Centrale. De door hen res pectievelijk te behandelen onderwerpen zijn „Modern ondernemersschap” en „Vier jaar ervaring met de Bussutnse ondernemersraad”. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het aantal meldingen bij de afdelingsbureaus van de politie is volgens onderzoek 's avonds en ’s nachts zo gering, dat het niet economisch en niet efficiënt werd geacht deze bureaus op die uren voor het publiek geopend te houden. Tevens bleek dat de tijd, die verliep tussen de melding en de aanwe zigheid van de politie ter plaatse het kortst was, wanneer die melding recht streeks aan het hoofdbureau van politie werd gedaan. Die tijdsduur werd aan merkelijk langer, wanneer de dienst doende politieman van het afdelingsbu reau per fiets assistentie verleende. Een en ander antwoorden B. en W. van Velsen op schriftelijke vragen van raadsleden. Tevens melden zij dat op de gesloten afdelingsbureaus een telefonisch antwoordapparaat aanwezig is. Dat ver wijst degene die opbelt naar het hoofd bureau. Men onderzoekt thans of het mogelijk is om de gemeentewijken die verschil lende kengetallen hebben, voor politie doeleinden te voorzien van een buiten netnummer. Daarmee kan men dan zon der een kengetal te draaien rechtstreeks het hoofdbureau bereiken. Voor snelle en efficiënte hulpverlening kan tevens gebruik worden gemaakt van het alarm nummer van de politie: (02550) 19033. De patiënten die zichzelf op deze ma nier kunnen redden, zijn uiteraard nog beter af met een kunstnier thuis. Ge schat wordt dat de helft van de kunst- öierpatiënten daartoe in staat zouden zijn, ware het niet dat het plaatsen en het onderhoud van de apparatuur een vreselijk kostbare zaak is. Ter begeleiding van deze collecte heeft dokter A. P. Roodvoets, internist van het Elisabeth Gasthuis eri hoofd van de afdeling haemodialyse van de Stichting Samenwerkende Kennemer Ziekenhui zen, een artikel geschreven over de be handeling van patiënten en het werk van de Nierstichting, waaraan wij het volgende ontlenen: In principe zijn er twee behandelings mogelijkheden: dialyse behandeling met de kunstnier en transplantatie. Het doorspoelen van het bloed zoals dat bij de dialyse gebeurt kan zowel thuis als in een ziekenhuis geschieden. Omdat het te duur zou worden en er bovendien te weinig personeel is, kan het aantal plaatsen voor kunstnier-patlënten in een ziekenhuis echter niet onbeperkt toene men. Wel kan dat aantal nog worden uitge breid als de patiënten leren zichzelf aan- en af te sluiten van de kunstnier in het ziekenhuis. Deze vorm van eigen hulp heet ook wel „hoteldialyse”. omdat de patiënt alleen gebruik maakt van de accommodatie van het ziekenhuis gedu rende tweemaal een avond en een nacht Per week. waarvan zich één runner bevond. In het noodweer slaagde een van de beman ningsleden van de IJmuidense zeesleper erin op de bak te springen en na enkele mislukte pogingen lukte het hem samen met de aanwezige runner een verbinding tot stand te brengen. Op dat moment was men nog maar twee-en-een-halve mijl van de kust verwijderdJzre 2). De klok wees toen half twaalf aan, doch er was geen sprake van om in het noodweer de haven van IJmuiden bin nen te varen. Inmiddels was ook de „Stentor” van B.W. uitgevaren om de „Titan” assistentie te verlenen. Beide slepers bevonden zich vanmorgen nob buitengaats samen met tal van andere schepen die niet konden binnenkomen omdat de loodsdienst was gestaakt. z De twee sleepboten, die met de bak van Delfzijl waren uitgevaren zijn giste ren in de loop van de avond binnengelo pen. Zij waren ter plaatse niet in staat de bak op te pikken. De „Mulus I” is overigens ook al begin juli in het nieuws geweest, toen de bek De „Mulus I” was op weg van Delft- zijl naar IJmuiden en werd door twee niet-IJmuidense slepers getrokken. Op 9 mijl ten zuiden van Texel vuurschip beukten de watermassa’s echter de drij vende bak los van de sleepboten. Direct werd alarm geslagen. De „Titan” bood zich aan en werd geaccepteerd op Loyds open forum „no cure no pay”. Intussen stuwde de storm de „Mulus I” steeds dichter naar de kust, zodat haast gebo den was. De „Titan” voer met volle kracht de storm in en ontmoette op ongeveer acht mijl ten noorden van IJmuiden de drijvende bak, aan boord Ze protesteren met hun actie tegen de verhoging van de maximum-broodprijs met 5 cent omdat de minimum-prijs niet tegelijkertijd met een stuiver omhoog is gegaan. Daardoor krijgt het grootwin kelbedrijf een extra kans om met het brood te „stunten”. De broodverkopers, die voor wat hun inkomen betreft ge deeltelijk afhankelijk zijn van provisie, vrezen tengevolge daarvan een verder teruglopen van hun omzet in de wijk. De verkopers van de VCA-groep heb ben de afgelopen dagen actie gevoerd in Amsterdam en Haarlem en omgeving. Op een vergadering voor de vakbondsleden, die door 65 van de 110 verkopers van VCA werd bij gewoond, is dinsdag een voorstel van de directie van Meneba verworpen met 62 van de 65 stemmen, Er was één blanco stem. Meneba wilde de verkopers gedurende drie weken (tot 12 november) een inko mensgarantie geven. De minimum- broodprijs wordt vermoedelijk op 5 no vember aangepast en Meneba argumen teerde haar voorstel met de opmerking, dat de verkopers dan nog een week de kans zouden kunnen krijgen eventueel verloren klanten terug te winnen. Dit argument is volgens de bonden met „hoongelach” ontvangen. IJMUIDEN. De bemanning van Bureau Wijmuller’s zeesleepboot „Titan” heeft dinsdagavond laat even ten noor den van IJmuiden een knap staaltje zee manswerk ten beste gegeven door in de noord-wester storm bij windkracht 9 de pontoon „Mulus I” op te pikken en voor stranding te behoeden. HAARLEM. Geldgebrek is het eni ge, dat een beletsel vormt voor de be handeling van patiënten met een onge neeslijke nierziekte. Deze anders dodelij ke ziekte kan doeltreffend bestreden worden, als er maar voldoende geld is. Vandaar dat de collectanten van de „Vereniging tot Steun aan de Nierstich ting Nederland” tussen 4 en 9 november er op uit zullen trekken voor hun jaar lijkse landelijke inzameling. eken lillig ater- 0219. iwen Dat gaf aanleiding tot een uitvoerige discussie over de landbouwpolitiek en de prijzen in de EEG, met als conclusie: er is veel gepraat, maar er is weinig tot stand gekomen, hetgeen deze zomer leid de tot protestacties. Maar ook dat leidde nog niet tot maatregelen waar de boeren veel beter van konden worden. Verscheidene veehouders en landbou wers kampen met financieringsproble men omdat de enorm gestegen kosten niet konden worden gecompenseerd in evenredige prijzen. De aanwezigen waren van oordeel, dat een nauwe samenwerking met de mid denstand wenselijk is om gezamenlijk een vuist te kunnen maken. Geconstateerd werd, dat de suikerprij zen met zeven cent per kilo gestegen zijn, omdat de suikerfabrikanten voor hoge kosten staan. Maar de boer die de suikerbieten produceert heeft er niets aan. Financiert de agrariër de industrie, was één van de discussiepunten. Er wordt dure buitenlandse tarwe geïmporteerd. De eigen tarwe, zeker zo goed, gaat voor driekwart van de we- Ondanks de ontstellend slechte weers omstandigheden werd dinsdagmiddag op sportpark Schoonenberg toch het pro gramma van het straatvoetbaltoemooi afgewerkt. Met waar enthousiasme ren den de jonge deelnemers (op de foto DVO tegen Oranje) door de stromende regen over het modderige veld. De wedstrijden van maandag waren afgelast en worden als het weer een beetje mee zit donderdag ingehaald. Ook het school-korfbaltoemooi, dat bij sporthal Zeewijk plaats had moeten vin den, is niet doorgegaan. Alle deelnemers van het voetbaltoer nooi krijgen een medaille. Voor alle poulewinnaars zijn als extra prijs kaart jes gereserveerd voor de wedstrijd Tel- star-PSV. Wat zegt U? U weet niet goed hoe en waar U dat kunt doen. Wel Stormvogels beschikt, zoals uit onderstaande lijst blijkt, over een uitgebreid net van zeer aktieve poolagenten, die U volledig met raad en daad terzijde zullen staan bij het invullen van uw formulier(en). Loopt dus even bij hen binnen en waagt Uw kans En wat zeer belangrijk is, vergeet vooral niet, dat U door Uw deelname ons verenigingswerk op een énorme wijze steunt Door omstandigheden is het inleveringsadres van het Sigaren magazijn van Mevr. v. Nieuwkoop helaas opgeheven. Wij dan ken hierbij mevr. v. Nieuwkoop heel hartelijk voor de wijze, waarop zij altijd de belangen van onze vereniging behartigd heeft en wensen haar alle kracht toe bij haar moeilijke strijd. Inmiddels hebben wij Kapsalon Houtenbos in de Bloemstraat en Snackbar Populair bij de kleine sluis bereid gevonden om als poolagenten op te treden, waarmee wij menen de belangen van onze vele Oud-IJmuidense vrienden gediend te hebben. Kapsalon Westerop Boekhandel Chr. Baas Sigarenmagazijn de Magneet Kapsalon Nicole Kapsalon Zwetsloot Sigarenmagazijn Prince Fa. Zijlstra Sigarenmagazijn de Moerberg Kapsalon Houtenbos Snackbar Populair Hr. v. Leeuwen Hr. Vreeswijk Shop Anda Sigarenmagazijn Visser Sigarenmagazijn v. d. Does Hr. C. Glas Hr. de Vrij Kapsalon Buur Fa. Timmer Krantenkiosk Hr. v. Dongen Hr. Kaspers Het bedrag van 52.000, dat op de gemeentebegroting voor 1975 voorkomt, is dan ook geen strafbedrag, zo melden B. en W. van Velsen geruststellend. Dat dit bedrag in de begroting is opgenomen heeft verschillende redenen. Zo ligt het in de bedoeling van de Minister Justitie het aantal overtredingen, dat door middel van een bekeuring kan worden afgedaan uit te breiden. Tevens zullen de thans geldende bedragen voor boetes van 7,50, 10,- en 15,- in 1975 worden verhoogd. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De Velsense politieman gaat niet met de gedachte de straat op dat hij zoveel mogeltfk bekeuringen moet" uitschrijven. Het aantal politie mensen in deze gemeente, dat overtre dingen door middel van het bekende bonnetje kan afdoen, bedraagt zestig. Die zestig politiemensen brengen met z’n allen per week gemiddeld elfhonderd gulden aan bekeuringsge'ld binnen en dat komt neer op nog geen twintig gulden per man per week. gang van veeteelt. Talrijke leden waren aanwezig toen voorzitter A.v.d. Stelt de huidige, naar zijn mening onhoudbare, situatie schet ste. Samen met- de heeT H. Kruize gaf hij een beeld van het landbouwbeleid op nationaal en internationaal niveau. IJMOND. De afdeling Velsen en omstreken van de Hollandse Maatschap pij van Landbouw heeft een speciale vergadering gehouden om met haar le den van gedachten te wisselen over de zaken in de landbouw en de BEVERWIJK-HAARLEM. Het kort geding, dat de eigenaars en ex ploitanten van „Slaapkamer 2000” aan de Breestraat tegen de gemeente Beverwijk hadden aangespannen, is aangehouden. Kort voor de aanvang van het geding, dat vanmorgen om 10 uur voor de Haarlemse rechtbank zou dienen, werd bekend dat de partijen op een schikking aansturen. Het kort geding is in afwachting van deze schikking aangehouden. Ook de toezegging van Meneba, dat ze de wijkverkoop met sterke reclame zou ondersteunen, vermocht de verkopers niet te vermurwen; evenmin als haar aahbod, druk uit te oefenen op de Ne derlandse Bakkerij Stichting en het pro- duktschap granen, zaden en peulvruch ten om voortaan de minimum- en de maximum-broodprijs tegelijkertijd te verhogen. -

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9