John Eylders neemt afscheid en komt op andere golflengte terug Rijksmuseum koopt Haarlems stilleven van Pieter Claesz 0' Bulgaarse dansjeugd kwam pas na de pauze op dreef Leerlingen Albert de Klerk tonen schoonheid Bavo-orgel 18©,5© house ot enqland TELEFUNKEN Dat doet House toch maar! LOIS-LEE-LEVI’S-ROY ROGERS landvoortse galerie wordtvoortgezet 5 Met kietelliedjes in Haarlems Concertgebouw Boekillustraties van Pieck in galerie Epe Baten elpee bestemd voor Restauratie-fonds 1 WOON ELECTRONICS heeft ze, ALLE TYPEN TELEFUNKEN II DONDERDAG 4 2 4 OKTOBER 1974 KUNST 15 (Van onze kunstredactie) Grote Houtstraat 96 Haarlem MODERNE OVERHEMDEN EN PANTALONS CORDUROY EN SPIJKERBROEKEN, OOK GEBLEEKT Barrevoetestraat 8, Haarlem KLEINE HOUTSTRAAT 2a - HAARLEM - TELEFOON 3218 23 bandrecorders. door Bruna in Utrecht laat een an dere kant van John Eylders zien, een kant waarvoor hij nu defini tief heeft gekozen. Echter niet zon der zijn galerie, want daar kan hij ook niet buiten. John neemt zater dagmiddag afscheid met een expo sitie van werken van Bep Brom,, maar komt terug. Onder zijn patro naat wordt de galerie voortgezet door een jonge Amsterdammer, Walter Kamp. Die gaat de zaken doen, de administratie voeren, ex posities houden in dezelfde geest. En op geen opening zal John Eyl ders ontbreken als gastheer. De zaak met de grootste sortering VOOR HEDENDAAGSE MODE VELOURS KOSTUUMS Magnifieke, moderne pakken van eersteklas kwaliteit stoffen. Nederlands fabrikaat, dus zorg vuldig afgewerkt. In fraai effen herfsttinten, maar ook in ruiten en strepen. Pakken die normaal zo rond de 300 gulden kosten, maar die wij nu aanbieden voor HAARLEM Woensdagavond zag een voor driekwart met volks- dansenthousiasten gevuld Concert gebouw hoe het ensemble Balkan ska Mladost (Balkanjeugd) van een verplicht vriendelijk dansend groepje voor de pauze uitgroeide tot een speels en dynamisch op tredende eenheid na rust. ZANDVOORT Galerie Eylders is een begrip geworden, niet alleen in Zandvoort, maar ook in wijde omgeving. Ver daarbuiten zelfs, want als hij een tentoonstelling opent, komen ook zijn oude vrien den en bekenden uit zijn beroemde Café Eylders in Amsterdam. De openingen zijn druk én gezellig door de aanwezigheid van dorps- en stadgenoten, die elkaar in die ruim vier jaar hebber leren kennen. Maar John schrijft ook. Zijn „Eyl ders, het leven van een tegendraad se Amsterdammer”, uitgegeven Neem uw favoriete zanger op. Uzelf b.v. En omdat u hoge eisen stelt aan onvervormde geluidsweergave, doet u - dat 't beste met een Telefunken bandrecorder. Beluister onze collectie bij uw winkelier. Ontdek het sublieme geluid. En ontdek de vernuftige details. I (ADVERTENTIE) gemon- We komen (Van onze, kunstredactie)' (ADVERTENTIE) van P. ZWAANSWIJK dat hij zijn galerie niet kan missen. Uit het ene contact groeit het andere en zo komt het eveneens, dat de galerie blijft voortdraaien onder het toeziend oog van John. Dezelfde kunstenaars blijven er, dezelfde bezoekers. John Eylders in 1971 bij de presentatie van zijn biografie. Rechts van hem twee van zijn kleinkinderen. Hij gaat nu ver der schrijven aan een tweede boek, maar ook de galerie wordt voortgezet. waarop allerlei lekkernijen en voorwer pen zijn uitgestald: een met de kop, vleugels en staart van een kalkoen op gemaakte pastei, fruit, oesters, olijven en noten, een tinnen kan, een roemer, bor den en schalen, een mes en een nauti lusbeker (een nautilusschelp teerd op een gouden voetstuk). hemd wordt aangetrokken, waarbij aan het eind het zweet uit al die hemden wordt gewrongen en gewogen. Wie het meeste heeft gezweet wint. En dan de slotdans nog, in de eerder beschreven schitterende kostuums. Er waren dezelfde snelle pasjes en combi naties als in het begin van de voorstel ling, maar nu uitgevoerd met een fel heid en vuur dat oversloeg op de zaal. Helaas was dat slotnummer veel te kort en in ieder geval mogen we stellen dat het programma handig opgebouwd is. Voor een groep die bijna dagelijks op treedt en een naam heeft als in de opgeblazen tekst voor in het program- ma-boekje staat vermeld, was het deel voor de pauze echter ver onder de maat. CONRAD VAN DE WEETERING YOUR STYLE Op deze tentoonstelling zullen ook te zien zijn de illustraties die Pieck ge maakt heeft bij Dickens bekende kerst verhaal Christmas Carrol, dat vertaald is door Anton Koolhaas. De illustraties worden voor deze gelegenheid speciaal uit Engeland overgevlogen. Bij de vele vrienden van Johan sloeg het in. Hij zou ermee stoppen op zijn 75ste jaar. Hij wil verder schrijven aan de roman, waarmee hij al enige tijd bezig is en die als werktitel „Naïeve ratjetoe” heeft. „Ach”, zeg hij, „eigenlijk ben ik een typische naïeve schrijver, indertijd zo maar begonnen aan mijn biografie, die het lekker heeft gedaan. Ik verbeeld me niets, maar ik heb nog wat te vertellen en dat doe ik in roman vorm. Het gaat over een pastoor en een meisje, meer vertel ik niet, maar het is een hedendaags probleem. Ik weet wat er vandaag speelt, ik ken de wereld en daar wil ik nog wat over schrijven, al lijkt het misschien niet zo belangrijk. Wat hier speelt, vind je overal. Maar ik schrijf ’s nachts, overdag kan ik het niet. De roman is half klaar, maar komt niet gereed als ik er ook de .galerie helemaal bij doe. Die kost enorm veel tijd, maar eigenlijk kan ik die galerie ook niet missen, want m’n beste vrien den ontmoet ik hier in m’n eigen zaak”. Galerie Eylders heeft in Zandvoort uitstekend gefunctioneerd. Op zijn ge bied is er eigenlijk nooit wat geweest en in tal van huizen in Zandvoort en omge ving hangen nu werken, die bij Eylders zijn aangeschaft. Johan vervult een cul turele functie van belang. Hij is een markante figuur in het dorpsbeeld ge worden en zijn galerie telt mee bij de Labisse, die vorig jaar in het Museum Boymans-Van Beuningen voor het eerst in Nederland te zien was. AMSTERDAM (ANP).— Het Rijksmu seum in Amsterdam heeft een groot stilleven van Pieter Claesz (1597-98-1660) gekocht. Het schilderij dateert van 1627 en werd door Pieter Claesz in Haarlem gemaakt. Het bevond zich in een Neder landse verzameling eh dreigde verkocht te worden naar het buitenland. Dankzij financiële steun van de Vereniging Rem brandt, het Prins Bernhard fonds en de commisie voor fotoverkoop kon het werk voor ons land behouden blijven. Van de zijde van het museum wordt daarbij nog aangetekend dat „alles onge looflijk knap is uitgebeeld: een toon beeld van pure schilderkunst. Het schil derij is bovendien zo gaaf bewaard ge bleven, dat het na drieëneenhalve eeuw nog lijkt of het gisteren werd gemaakt”. Het is te zien in de Frans Halszaal van het museum. Het succes van de reeds verschenen plaat heeft de stichting „Restaura tiefonds Grote of Sint-Bavokerk” ertoe gebracht om een tweede plaat te doen vervaardigen, waarop Men mag verwachten, dat er voor deze tweede plaat van de stichting een zelfde grote belangstelling zal bestaan als voor de eerste plaat, die zij uitgaf. Bij het luisteren naar de opnamen kreeg ik zelfs de indruk, dat het Ton de Lange gelukt is daaraan een artistiek-akoestische dimensie toe te voegen, die de toehoorders vanaf de gebruikelijke zitplaatsen in et kerkgebouw zelden of nooit kunnen waarnemen! Een bijzonder aantrekkelijk program ma werd voor deze grammofoon plaat samengesteld. Theo Saris opent met een Batalha van Pedro de Araujo (17e eeuws). Dorthy de Rooij vervolgt met de EPE. Samen met Martine Bijl zal Anton Pieck zondag 3 november een expositie openen in galerie Fermate in Epe waarop originele tekeningen en aquarellen zijn te zien uit hun boek Sprookjes van de Efteling. Die groei zat ook al in de kostuums. In het eerste nummer gaven die een wat smoezelige indruk, in het laatste ballet waren ze werkelijk schitterend (de man nen in het wit met zwarte borduursels en met hoge witte bontmutsen op, de vrouwen in het zwart met veel goud en met felle oranje hoofddoekjes. De hoofdindruk komt neer op een grote hoeveelheid kleine snelle pasjes, geroutineerd uitgevoerd met een onver stoorbare glimlach, die steeds precies hetzelfde bleef, of er nu gespeeld, ge danst, gelonkt of afgewezen werd, en of er nu kreetjes geslaakt, tussen de tanden gefloten (door de mannen) of grote stil zwijgendheid betracht moest worden. Het gekke is, dat er ook voor de pauze toch best aardige dingen gebeurden, ik denk aan de houten lepels, die als cas tagnetten gebruikt werden' de grote va riatie in handgebaren (golven voorstel lend, wassen, koren garen, bloemen plukken, dienbladen rondzwaaien) de vier kerels met wandelstok, die zich door een muzikant tot een dansje laten verleiden en nog zo wat. Toch was het enige verrassende in het eerste programmadeel de zangeres Olga Borisova, die begeleid door een kleine tanige man op een Gadoelar (een kleine ming als tussen goede vrienden gaan gewoon voort. „Ik ben geen Heintje Davids”, zei John, „met een soort eeuwig afscheid. Maar nu kom ik toch ook weer terug, want ik ben mijn leven lang gastheer geweest in mijn café en restaurants, nu in de galerie en zonder de zakelijke zorgen hoop ik dat nog lang te blijden”. De plaat met het orgelspel van Al bert de Klerk, die daartoe op het fameuze orgel van Christian Mül ler werken van Bach, Sweelinck, Marchand, Stanley, Krebs en Haydn vertolkte, had een geweldig succes. i De museumdirectie is erg gelukkig met deze aanwinst omdat een goed voorbeeld van zo’n vroeg Haarlems stil leven nog ontbrak in de verzameling. Het schilderij laat een wit tafellaken zien De jongste van de laureaten Hans van Nieuwkoop leverde als aandeel een stuwende voordracht van de Fuga in e kleine terts van Felix Mendelssohn er een bezonken ver tolking van de Fuga in f kleine terts van dezelfde componist. Het laatste werk is het „Gloria” van Max Reger, met fantasie gespeeld door Jos Wielakker. HAARLEM. Drie jaar geleden heeft de organist Albert de Klerk belangeloos zijn medewerking ver leend voor het vervaardigen van een grammofoonplaat, waarvan de verkoop-opbrengst ten goede zou komen aan de stichting „Restaura tiefonds Grote of Sint-Bavokerk Dit fonds heeft tot doel geld te verzamelen, om zo het bedrag, dat de zeer noodzakelijk gebleken res tauratie van o.a. het dak van de Grote Kerk vergt, te helpen bijeen brengen, opdat sneller en doeltref fender aan het herstel gewerkt zou kunnen worden. Maar er gaat meer gebeuren, want Walter Kamp, die de bedrijvige zijde voor zijn rekening gaat nemen, heeft ook zijn eigen plannen. Binnenkort opent hij in Amsterdam èen galerie, die in Amsterdam gaat doen wat John Eyl ders in Zandvoort heeft gedaan: het introduceren van kunstenaars, die een novum zijn. Op zeven december opent hij een expositie van Prof. Hutter een van de beroemde surrealisten uit de Weense School. Ernst Fuchs uit Wenen V.V.V. Hij instroduceerde in Zandvoort komt er, maar ook een figuur als Felix veel kunstenaars, bekende en onbekende. Heel veel Zandvoorters maakten eigen lijk eerst goed kennis met het werk van plaatsgenoten door John. Kees Verkade is een vaste exposant, Wim Steyn was er meermalen te zien. Een keramiste als de toenmalige Zandvoortse Babs van Hels- dingen debuteerde er en werd een blij vend succes, overal in Nederland. Rob Clous is er geweest, Michel van Over- beeke, Wim Jonker, André Gouw, om namen uit de- omgeving te noemen. Vic tor Linformd over wie John zich heeft ontfermd toen hij als vreemdeling in Nederland voor het eerst in zijn café exposeerde was in Zandvoort enige malen te zien.. Johan Hermsen exposeer de er voor het eerst en later nog eens, Johfra is er enige keren geweest. Ik noem maar een paar namen, het waren er veel meer. En veel Zandvoorters ge noten van het werk van deze kunste naars, ze brachten er soms met vrouw en kinderen een halve zondagmiddag door. Dat dit alles zou overgaan was niet naar de zin van sommige van zijn vrien den. Ze gunnen John diens rust en behoefte tot schrijven, maar weten ook, Ton de Lange heeft weer de opname verzorgd en ook nu heeft hij zich hiervoor gericht op de overweldi gende klankkleurenrijkdom en de talloze dynamische mogelijkheden van het instrument. Hij slaagde er opnieuw voortreffelijk in de eigen, moeilijk te doorgronden akoestiek van de imposante kerkruimte func tioneel te benutten, zodat de hel derheid en de doorzichtigheid van het melodische lijnenspel, de for mulering van thema’s en melodieën met hun onderlinge sterkteverhou- dingen, verrassend goed gehand haafd werden. op initiatief van Albert de Klerk vertolkingen zouden worden opge nomen van zes van zijn leerlingen, die werden onderscheiden met de Prijs van Uitnemendheid. Zij stem den onmiddellijk met dit voorstel in en evenals hun leermeester ver leenden zij belangeloos hun mede werking en ook zij bespeelden voor de nieuwe plaat, welke inmiddels gereed is gekomen, het ook hun vertrouwde Müller-orgel van de Grote Kerk. Men kan de plaat verkrijgen op het kantoor van de stichting: Oude Groenmarkt 23, Haarlem, waar be stelling per telefoon no. 324399 eveneens mogelijk is. veertiensnarige viool) eerst een als uit haar ruggemerg voortkomende melodie als een bergroep liet horen en daarna met het viermansorkest, dat ook de dansen begeleidde een dorpslied zong doorspekt met kleine kreetjes, alsof ze regelmatig gekieteld werd. Na de pauze kregen we nog een ande re zangeres, Modejda Hvoinova, die be gon met lange cantilenen, die aan Turk se invloeden deden denken en daarna net zo’n kietellied uitvoerde als haar voorgangster. Helemaal schitterend werd het toen de beide zangeressen daarna samen zongen, waarbij vooral de zichtbare aandacht van de hun begeleidend? muzikanten opvallend was. Ook kregen we na de pauze een solo van de tanige man met zijn kleine strijkinstrument (George Ivanov) die muziek maakte alsof het speeltuig een stuk van zijn eigen lichaam was. Als toegift liet hij ons ook nog horen, dat je met dat veelsnarige ding de geluiden van een volledige boerderij kon laten klinken (ezels, kippen, een haan, vogel tjes ,een jankende of blaffende hond, koeien). Maar ook het dansen had in het tweede deel van het programma een totaal ander niveau dan daarvoor. Innig komiek was het dansen van de vier poppen, twee meisjes, een postbode en een fluitist met bolle wangen. Prachtig van ingehouden kracht was de wedstrijd tussen twee mannen in het vuisten drukken, trekken, op een tonnetje dan sen op twee benen, op twee tonnetjes dansen op één been, gehurkt dansen, op de grond zittend dansen. De grap is, dat na ieder wedstrijd-onderdeel een schoon In korte tijd was het voor deze ondersteunings-actie vervaardigde aantal platen nagenoeg uitver kocht: begrijpelijk, gezien de voortreffelijke uitvoeringen, die zij bevatten en de uitnemende kwali teit van de opnamen, verricht door Ton de Lange. Het fonds had met de opbrengst van de verkoop inderdaad een be langrijke versterking gekregen, maar natuurlijk niet af doende! De restauratie van de eeuwenoude kerk is uiterst kostbaar en door deze situatie zal extra steun nood zakelijk blijven. fraaie koraalbewerking „Allein Gott in der Höh sei Ehr” van Johann Sebastian Bach. Bernard Winsemius speelt dan met perfecte technische beheersing en sterke rit miek het Preludium en de Fuga in c kleine terts eveneens van Bach. Gert Oost vond op een cylinder van een mechanisch werkend orgeltje, een kostbaar bezit van het museum „Van Speeldoos tot Pierement” te Utrecht, een kostelijke compositie van Mozart „Tiroler lied mit Varia- tionen”. Het is nog niet uitge maakt of dit verrukkelijke werkje door Leopold of door Wolfgang Mozart gemaakt is. Hoe het zij, wij mogen blij zijn met deze ontdek king en eveneens met de transcrip tie, die Gert Oost van het stuk maakte en waarvan hij zelf voor de plaat een zeldzaam mooi klin kende vertolking gaf. Ook die Weners komen ove rigens pas voor het eerst in ons land, terwijl ze bijvoorbeeld op de Kunstmes- se in Bazel vorip jaar de markt beheer sten. Natuurlijk zijn die kunstenaars in Zandvoort niet met hun grootste werken onmiddellijk op hun plaats, maar de kans is groot, dat in Galerie Eylders wel grafiek van hen kan worden getoond en dat omgekeerd de „stal” van Eylders in Amsterdam kan worden geïntroduceerd. De openingen van John Eylders waren evenementen. Bekende lieden spraken er, soms ging het er absurd aan toe, de befaamde „Kwalletrappers” bliezen bij een opening hun nummertje in de straat en zelfs was er eens een Bulgaars or kestje, dat het verkeer in de war speelde omdat John muziek bij een opening wilde. Dat alles blijft in dezelfde geest voortgaan, omdat Walter Kamp het doodjammer zou vinden als een galerie die zo fijn functioneert binnen een dorpsgemeenschap zo maar van de baan zou zijn. En daarom de overeenstem- 1

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15