In jaar 2000 zeven miljoen rijbewijzen Staking teistert Schotland Onvoldoende mogelijkheden voor Nieuw-Dennendal Veel arrestaties in Chili Auteur Hochman geen Tsjech Aanhoudende regen veroorzaakt f 200 miljoen schade d meer i Kissinger praat in Moskou over verdrag Opec-raffinaderijen geen bedreiging I 1 Conferentie Rabat moet ontknoping worden 1 SPAMWEEK'M Rabobank Q achtergrond s donderdag DEODORANT TEGEN STINKENDE RIOLEN ROTTERDAMS HAVENBEDRIJF JOURNALIST VISUM GEWEIGERD Hongaarse schrijver gearresteerd A 2 4 OKTOBER 19 74 BINNEN- EN BUITENLAND (Van een medewerker) Ruzie bijgelegd I 28 oktober t/m 1 november Geldt ook voor UI Sparen doet U bij de RABAT Zaterdag begint in Rabat, de hoofdstad van Marokko, de Arabische topconferentie, waar behalve Lybië alle Arabische staatshoofden aanwezig zullen zijn. De centrale thema’s van deze conferentie zullen het Palestijnse vraagstuk en de Arabische politiek ten aanzien van Israel zijn. Direct daarmee verband houdt de Ara bische oliepolitiek, die de Arabieren zo mogelijk en zonodig wederom dienstbaar willen maken aan het Israelisch-Arabisch conflict. s,-' (ADVERTENTIE) GENÈVE (AFP) Sedert de dood van Miguel Enriquez, leider van de uiterst linkse MIK-beweging, veertien dagen geleden, zijn in Chili meer dan 600 personen gearresteerd. Dit meldt het Interjuristencomité in een communiqué in Genève. ger hoogstwaarschijnlijk opnieuw het Midden-Oosten aandoen om zijn bemid delingspogingen in het Arabisch-Israeli- sche geschil voort te zetten. Kisinger zei echter dat dit nog niet vaststaat. „Het hangt af van de uitslag van het Arabi sche topoverleg in Rabat”) merkte hij tegen journalisten op. Nieuw-Dennendal heeft er met name bezwaar tegen dat de staatssecretaris het aantal pupillen wil beperken tot 36 en dat hij Nieuw-Dennendal voor wat de plaats van vestiging betréft 'dé keus geeft Uit de provincie Friesland, Gronin gen en Noord-Holland omdat daar in het kader van de regionale spreiding nog Het Stichtingsbestuur heeft besloten zich nogmaals tot de staatssecretaris en tot premier Den Uyl te wenden met het verzoek. Nieuw Dennendal „reële" kan sen te geven. Als dat niet lukt, zal de stichting zichzelf opheffen. opgelegde loonplafonds zullen komen, en dat uitsluitend het zogenaamde „sociale contract” tussen de vakbon den en de Labourpartij de arbeidsrust verzekert en de inflatie tegen gaat. Kissinger probeerde bij zijn laatste rondreis in het Midden-Oosten zowel van Israel als van de Arabische lan den steun te vinden voor een tweede ronde indirecte besprekingen ovei een regeling in fasen, buiten Genève om. Een voortzetting van de Geneefse conferentie nu zou een onmiddellijk fiasco verzekeren, omdat de ruzies Hoessein-Arafat enerzijds en Israel- In de Amerikaans-Egyptische be trekkingen is de laatste maanden iets veranderd. Egypte heeft haar ruzie met Rusland bijgelegd en het zal interessant zijn om in Rabat te zien in hoeverre de Russen erin geslaagd zijn de Egyptische minister van Bui tenlandse Zaken Fahmy te beïnvloe den bij zijn bezoek aan Moskou de vorige week. Steeds meer verdwijnt het beeld van het gehate kolonelsbewind naar de Griekse onderwereld. Zijn ex-dictator Papado poulos en zijn vroegere vice-presidenten gevangen en wel op het eiland Kea ge zet, ook het gehate symbool van hun machtsovername wordt uit de Griekse samenleving verwijderd. De uit de as oprijzende feniks, die zeven jaar geleden als symbool van de kolonels-Griekenland werd gekozen, wordt in Athene op straat verbrand. >en >or :he i s in- ice ten 'an de Ne- igs- on- de ge en rd -dj De ijk at- es- ■tig de ei der ;tin zan het t>e- en- 3U- ajn ter- aan ins. hge den be- aad gen ijn tot en u- h- nd seft die >ort end :ens slag lar- >el” Re der Den het vist PRAAG (AP). Het ministerie van Binnenlandse Zaken in Praag heeft de 48-jarige journalist Jiri Hochman, een aanhanger van de vroegere partijleider Alexander Dubcek, zijn Tsjechoslowaak- se staatsburgerschap ontnomen. ui- eft ;en 'an tiot Sa- lat je- •us JT- en 'er de >or >e- >e- ir- :in- eze ge- ge- iaie len. bij nog In de IUW :es- m- •ve 11e la- on- )eri in de in nes ’■ol- De op itie tret em an. de od- zo rijn de le ge >r- ld. 1O- jn g- le. 27 154 er. or ie, a- de e- in iet zei an nd de bank voor iedereen voor volgend jaar pas in november kunnen beginnen. De vakbondsleiders hebben de mannen opgeroepen aan het werk te gaan, maar ze weigeren de raad op te volgen. Ze verwachten dat er een interimafspraak uit de situatie te slepen valt. Ook de vracht wagenchauffeurs weigerden woensdag aan het werk te gaan. Loonsverho gingen kunnen door de werkgevers ook hier niet vóór januari aanstaande worden gerealiseerd. In Glasgow is een soort noodtoe stand uitgebroken. De gemeente ver spreidt deodorant voor de mensen die dicht bij de riolen wonen. In de straten stapelt zich het huisvuil op. Een rattenplaag wordt gevreesd. De staking heeft enkele belangrijke politieke aspecten. Ze vindt plaats kort na de verkiezingen, de terugkeer van premier Wilson en nog voordat met de troonrede het nieuwe parle ment kon worden geopend. Het is de Labour-premier Wilson die zijn rege ringsperiode begon met de heilige be lofte dat er geen van hoger hand Hochman, de voormalig hoofdredac teur van he. blad „Reporter” het orgaan van de Tsjechoslowaakse schrijversbond, werd in februari 1972 gearresteerd. In de gevangenis zou hij een hartaanval heb ben gehad, maar hij werd nooit naar een ziekenhuis overgebracht. Voornamelijk in verband met zijn slechte gezondheidstoestand werd hij in juli 1972 uit de gevangenis ontslagen. Hochman verliet zijn vaderland in de zomer van 1974. Op het ogenblik is hij gastdocent aan een Amerikaanse univer- siteit. Slechts met hulp van duizenden vrij willigers zou men, als er een periode van droogte zou komen, nog een deel van de oogst kunnen redden. De drie samenwerkende landbouworganisaties in het zuidwesten hebben al contact gehad met zusterorganisaties in midden- en Noord Nederland om van daar uit hulp te krijgen van landbouwmachines en in het oogstwcrk bekwame mensen. Vooral de staking van de vracht wagenchauffeurs heeft ernstige ge volgen voor de economie. Hierdoor moeten namelijk tal van fabrieken worden stilgelegd. Ook de export van de Schotse whisky kan door de sta king in moeilijkheden raken. Het vervoerspersoneel in Glasgow vraagt een loonsverhoging die alles bij elkaar op 125 percent zou neerkomen. De laatste loonafspraak stamt van 28 april en normaliter hadden de onder- handelingen over de nieuwe lonen Doordat de boeren in Zuidwest-Neder- land niet op hun land aan het werk kunnen zijn daar ook met de landbouw verwante bedrijven, zoals loonbedrijven en verwerkende industrieën, stil komen te liggen. Dit slechte nieuws is gisteren in Goes, tijdens een persconferentie van de drie samenwerkende landbouworganisaties in Zeeland en West-Brabant, meegedeeld door de heren J. B. Becu, voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, en dr. ir. C. W. C. van Beekom, hoofdinge- Rabat moet de grote ontknoping worden voor een aantal vraagstukken waar tot nu toe niemand is uitgeko men. Daar is allereerst het conflict tussen Jordanië en de Palestijnse commando’s de PLO. Jordanië heeft aangekondigd dat volledige erkenning van de PLO als enige vertegenwoor diger van de Palestijnen volstrekt onaanvaardbaar is. Jordanië zal zich dan van de onderhandelingstafel in Genève terugtrekken. Al maanden wordt er gedokterd aan een formule om Hoessein en Arafat tot elkaar te brengen. Tot nu toe tevergeefs. van treinen. personeel stadsreiniging het MOSKOU. (AP) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Kissin ger is gisteravond in Moskou gearriveerd waar hij met de Sovjet-Unie zal onder handelen over gemeenschappelijke richt lijnen voor een nieuw gedrag aangaande de beperking van offensieve kernwapens. Als Kissinger’s missie resultaat oplevert kunnen deze richtlijnen door president Ford en de Russische partijleider Brezn- jev worden geratificeerd tijdens hun mi- nitopconferentie van volgende maand, die waarschijnlijk zal worden gehouden in de Russische havenstad Vladivostok. dat hij ingeval Arafat zijn zin krijgt, de bruggen over de Jordaan, de enige verbinding met de bezette Westoever, zal sluiten, met alle economische en sociale rampzalige gevolgen vandien. Arafat’s komende optreden in de Verenigde Naties bij het debat over de Palestijnse zaak en zijn gesprek met de Franse minister van buiten landse zaken Sauvagnargues hebben de zaak van de PLO aanzienlijk ver sterkt. Het tweede twistpunt dat in Rabat moet worden opgelost is de vraag wat de volgende stap moet zijn in de onderhandelingen met Israel. Hét ide aal is een gemeenschappelijk Ara bisch standpunt te formuleren. Maar hier staan vooralsnog Syrië en Egypte tegenover elkaar. Syrië wenst onmid dellijke hervatting van de Geneefse conferentie, met deelneming van de Palestijnen, en met een duidelijke jaarverslag 1973 van het havenbedrijf der gemeente Rotterdam, dat nog eens uitvoerig terugblikt op de oliecrisis. De sector chemie en olieraffinage neemt in Rijnmond ruim twintig percent van het bruto regionaal produkt voor zijn rekening. Het havenbedrijf gelooft niet dat hierin verandering zal komen, althans niet op korte termijn. Rotterdam mag dan niet bang zijn voor Arabische raffinaderijen of voor kerncentrales, het is dat wel voor de concurrerende havens in West-Euopa. „De positie van de haven is, naar geble ken, niet onaantastbaar”. Met name is het havenbedrijf beducht dat de Franse regering het inmiddels opgeheven olie-embargo tegen Neder land zal trachten te benutten om de concurrentiepositie van Le Havre verder te versterken. Met aanzienlijke over heidssteun wordt momenteel ten noor den van Le Havre een diepzeehaven aan gelegd. welke rond 1975-76 volbeladen tankschepen van 500.000 ton moet kun nen ontvangen. Er zijn plannen om Le Havre via pijpleidingen te verbinden met België, het Roergebied en Karlsru he, het traditionele achterland van Rot terdam. Het Rotterdamse havenbedrijf gelooft dat die plannen niet gerealiseerd zullen worden, als de bereikbaarheid van de Rotterdamse haven zal toenemen. waarop men met alle beschikbare mate riaal, dat wil zeggen ook met extra mankracht en- machines van buitenaf, aan het rooien kan gaan. Overal in het zuidwesten ziet men velden onder water staan. Hier en daar probeert een boer met hulp van vrouw en kinderen (het is herfstvakantie) nog iets te redden, maar de mensen zakken tot halverwege hun kuiten in de mod der. Nog deze week zullen de zuidwestelij ke landbouworganisaties de regering om hulp vragen. Hoofdingenieur-directeur Van Beekom gaf tijdens de persconfe rentie voor de boeren die helemaal zon der geld zitten het advies, naar het gemeentehuis te gaan om bijstand inge volge de Bijstandswet te vragen. „Dat is geen hand ophouden, daar hebben ze recht op”, zei hij. UTRECHT (ANP). Staatssecretaris Hendriks biedt Nieuw-Dennendal onvol doende mogelijkheden om een leef- en werkgemeenschap tot stand te brengen. Tot deze conclusie is het bestuur van de stichting Nieuw Dennendal vannacht ge komen aan het slot van een beraad óver de brief waarin de staatssecretaris vori ge week meedeelde dat hij bereid is een experimentele zwakzinnigeninrichting Nieuw Dennendal te erkennen. Er heeft zich tijdens de reis van Kissinger een incident voorgedaan. Eén van de met Kissinger meereizende jour nalisten, Strobe Talbott van het week blad Time, zag zich gedwongen in de Deense hoofdstad achter te blijven om dat de Russische autoriteiten weigerden rijn visum goed te keuren. De 28-jarige Talbott verzorgde de Amerikaanse re dactie en vertaling van Nikita Kroetsjev memoires. Kissinger’s bezoek, dat drieëneenhalve dag zal duren, wordt gezien als een doorslaggevende test voor de Russische bereidheid om over een dergelijk ver drag, met een voorgestelde looptijd van tien jaar, te onderhandelen. In meer algemene termen wordt de hele Russisch-Amerikaanse ontspan- ningspolitiek op de proef gesteld. Dit paradepaardje van Nixon’s buitenlandse beleid heeft door de Watergate-affaire een tijdlang pas op de plaats gemaakt. Bij zijn aankomst op het vliegveld Vnoekovo, waar hij werd verwelkomd door zijn Russische ambtgenoot Gromi- ko zei Kissinger dat hij „blij was weer in Moskou te zijn”. Wij verwachten diepgaande, zeer vriendschappelijke en zeer constructieve besprekingen als voortzetting van een dialoog die thans reeds jar enduurt. Kissinger maakte een tussenlanding in Kopenhagen, waar hij overleg pleegde met de Deense regering. MÜNCHEN (Reuter). Een Münchense uitgeverij heeft gisteren be kend gemaakt dat de Hongaarse schrij ver Gyorgy Konrad door de politie van Boedapest wordt vastgehouden. De uitgeverij List, die Konrads boeken in de Duitse Bondsrepubliek uitgeeft, zegt uit betrouwbare bronnen te hebben vernomen dat Konrad dinsdag van huis is gehaald en dat veel van zijn manus cripten verbeurd zijn verklaard. Enkele dagen eerder waren al de socioloog Ivan Szelenyi en de dichter Tamas Szentjoby gearresteerd. Konrads eerste roman „De Bezoeker” werd in 1969 door het Hongaarse partij blad Nepszabadsag heftig gekritiseerd. nieurdirecteur van de bedrijfsontwikke ling in Zeeland. Voorzitter Becu van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij noemde wat er op dit ogenblik in de landbouw in het zuidwesten gebeurt een ramp. Als het regenachtige weer aanhoudt zal het grootste deel van de boeren in dit gebied in liquiditeitsmoeilijkheden komen. De grootste klap volgens de heer Becu valt bij de jonge boeren op de grote bedrijven, die enorme investeringen heb ben moeten doen om hun bedrijven te kunnen vergroten en moderniseren en die nu grote oppervlakten aardappelen, uien en bonen ongeoogst hebben staan. Om de aardappeloogst nog te kunnen redden zou men eerst tien dagen droog weer moeten hebben, zodat het grond waterpeil dertig centimeter kan zakken, en daarna nog achttien werkbare dagen Kissinger had persoonlijk een beroep gedaan op zijn Russische ambtgenoot Gromiko om Talbott’s visum goed te keuren, maar tijdens de vlucht kwam er een boodschap dat de sowjet autoriteiten niet op hun beslissing wensten terug te komen. Een reden voor de weigering werd niet gegeven. Aan het slot van deze reis zal Kissin- Volgens het communiqué hebben 107 mensen hun toevlucht gezocht in de Italiaan se ambassade in Santiago. De juristen verklaren in het communiqué, dat getiteld is „De show en de werke lijkheid”, dat er geen sprake is van vermindering van de politieke onderdrukking, maar dat deze „systematischer is dan ooit sedert de militaire staatsgreep van sep tember 1973”. Na vele andere voorbeelden die het tegendeel bewijzen van de stelling dat het „sociaal contract” werkt, is de ontwikkeling in Schotland er weer een. De Labour-minister voor de werkverschaffing, de linkervleugel man Foot, heeft in het huidige con flict nog niets van zich laten horen. De oppositie heeft hem er toe opge- rpepen zijn bemiddeling in het ge schil aan te bieden. Als dinsdag ko ningin Elizabeth premier Wilsons troonrede zal voorlezen, zullen haar passages over het sociale contract en de inflatie beperkende maatregelen onvermijdelijk worden gezien tegen de achtergrond van onder meer de ontwikkeling in Schotland. Insiders verwachten dat de staking van al thans het vervoerspersoneel in Glas gow nog tot begin november zal voortduren. behoefte bestaat aan een zwakzinnigenin richting. Voor het experiment moeten ook de ouders gemotiveerd zijn en Nieuw-Dennendal meent dat ouders dus moeten kunnen kiezen, met andere woorden dat „het niet zo moet zijn dat ze Hun kinderen alleen maar naar Nieuw-Dennendal sturen omdat dat toe vallig de enige inrichting in de buurt is.” DEN HAAG (ANP). Het totaïe rij- bewijsbezit in ons land zal het volgend jaar 4,5 miljoen bedragen (3 miljoen bij mannen en 1,5 bij vrouwen), in 1985 ruim 6 miljoen (3,5 miljoen man nen en 2,5 miljoen vrouwen), en in het jaar 2000 ongeveer 7 miljoen (4 miljoen mannen en 3 miljoen vrouwen). Erkenning van de PLO betekent een regelrechte bedreiging van de Haschemitische troon, omdat koning Hoessein dan weer net als vóór 1970 commando-acties vanuit Jordanië te gen Israel zou moeten toestaan. Ko ning Hoessein heeft al aangekondigd Palestijnen anderzijds ervoor zouden zorgen dat zowel Israel als Jordanië weg zouden blijven, met alle oorlogs- risico’s vandien. De Russen op hun beurt zouden een falen van Kissinger niet betreuren, maar zijn aan de andere kant ook niet direct in oorlog geïnteresseerd. Op die gevaren zal Kissinger in Moskou wijzen. Achter de schermen zal tenslotte de olie een hoofdrol spelen. En hier is het Saoedi-Arabië, in samenwer king met de bekwame Algerijnse di plomatie, die de strategie bepaalt. Er is een dreigend steekspel aan de gang tussen Amerika en de Arabische olie- producenten. De olieprijs moet om laag, anders zou er eventueel met geweld ingegrepen moeten worden, hebben de Amerikanen laten dóór schemeren. Koning Feisal heeft zich opgewor pen als de kampioen van het Arabi sche Jeruzalem. Hij heeft tot nu toe de pro-Amerikaanse politiek van pre sident Sadat gesteund. De combinatie van zijn oliepolitiek en Sadats eisen aan het adres van Israel bleken ui terst effectief. Maar zal koning Fei sal, de aartsconservatief, ook een meer pro-Russische politiek van Egypte op dezelfde wijze steunen? De Arabische top in Rabat zal medebe palend zijn voor de vraag welke kant de wereldpolitiek op gaat. agenda: Israels terugtrekken uit alle in 1967 bezette gebieden. Dit standpunt heeft de steun van Rusland. Genève is een voor de Rus sen gunstig onderhandelingsoord, om dat zij daar vertegenwoordigd zijn. In de eerste ronde, de ronde van de troepenscheidingsovereenkomsten moesten de Russen alle eer aan de Amerikanen overlaten. Dat willen ze voor de toekomst vermijden. (Van onze redacteur in Londen) LONDEN. Een stakingsgolf in Schotland dreigt gevaarlijke vormen aan te nemen. Drie dagen geleden begon een staking van drieduizend buschauffeurs en van bestuurders van ondergrondse treinen. Boven dien staakt het personeel van de riolering, de stadsreiniging en de vuilnisophaaldienst. In het gehele Schotse gebied staken tot overmaat van ramp ook nog eens zevenduizend vrachtwagenchauffeurs. Oogst in zuidwesten een ramp GOES De vertraging in de oogstwerkzaamheden in Zuidwest-Neder- land, veroorzaakt door de aanhoudende regen, betekent nu al een schade post van naar schatting ruim 20G miljoen gulden. Van de Zeeuwse suiker bieten zit nog 75 percent in de grond. Van de aardappelen in sommige delen van de provincie, zoals westelijk Zeeuws-Vlaanderen, ook 95 per cent, elders 65 tot 75 percent. Tachtig percent van het hele Zeeuwse uienarsenaal zit nog onder de aarde of ligt in het water te rotten. De bruine-bonen-oogst, die half september al binnen had moeten zijn, staat nog voor 90 percent buiten te rotten. De gladiolen zitten nog voor 95 per cent vast. ROTTERDAM (ANP) Rotterdam, de grootste oliehaven ter wereld, is niet bevreesd voor de plannen van de olie- exporterende landen om zelf steeds meer te gaan raffineren. Zelfs al zouden er bijvoorbeeld rond de Perzische Golf zul ke grote installaties verrijzen, dat ook de behoeften van West-Europa van daaruit kunnen worden gedekt (hetgeen zeer twijfelachtig is), dan nog dreigt er geen gevaar. In dat geval namelijk zullen toene mend grote hoeveelheden olieprodukten naast en in plaats van ruwe olie naar West-Europa moeten worden verscheept. Het is duidelijk dat ook dan Rotterdam het centrale punt zal kunnen zijn voor de aanvoer, opslag en transito van deze produkten. De raffinaderijen in het Rijnmondgebied, welke van grote in vloed zijn op de werkgelegenheid, zou den bij een scherpe concurrentie uit de OPEC-landen niet in de eerste plaats behoeven in te krimpen. Dit staat in het zojuist verschenen Deze prognoses zijn van drs. A. van den Broecke, die in opdracht van het projectbureau integrale verkeers- en vervoersstudies van het ministerie van Verkeer en Waterstaat een studie heeft verrricht over het rijbewijsbezit in Ne derland. Volgens drs. Van den Broecke zal het verzadigingspunt van het rijbewijsbezit bij mannen circa 86 pet. bedragen en bij vrouwenindien de huidige maatschap pelijke verhoudingen en de mentaliteit onder vrouwen zich niet wijzigencirca 67 pet. Deze niveaus gelden voor de thans volwassen wordende generatie. Het groeitempo van het halen van het rijbe wijs is vooral bij mannen hoog, zo wordt in de studie geconcludeerd, want van alle 21-jarige jongens heeft al bijna 2/3 een rijbewijs. Bij de vrouwen ligt het groeitempo iets lager: van alle 21 jarige meisjes heeft circa 40 pet. een rij bewijs. ;sss At Jh*

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3