Voor vierhonderd kinderen geen medisch schoolonderzoek Watervrienden komend MULTIBONT weekend naar Hamburg stoutenbeek „Het gaat er om dat we in onze zaak gastheer mogen blijven” Jl Speciale aanbieding Lang: Nutriëtte 795,- Zweeds lam Nutriette Pearl Chevron Nerts Chevrette 1095,- 1975,- 3995,- 495,- 495,- 495,- 595,- Nerts Pieces jasje 695,- Nerts Murmel Br. Persianer Nerts mantels 5 GEEN LUSTEN VAN VIER PROT.-CHR. BASISSCHOLEN I DONDERDAG 24 OKTOBER 1974 PLAATSELIJK NIEUWS door Ko van Leeuwen ogen naar de collega’s in Haarlem gaan”. Sexhuizen en goktenten Grote knelpunt WA- NEDERLANDS GROOTSTE BONTMAGAZIJN ROTTERDAM Karei Doormanstraat 358 Te!.: 010-12 75 46 Jonker Fransstraat 128ATeL: 010-13 80 65 Open: maandag t.m. zaterdag 9-18 uur vrijdag tot 21 uur. Enkele prijsnoteringen uit onze 1974 kollektie van duizenden bontmantels, bontjasjes, stola’s, etc. Maten 38 tot 52. Voor echte Perzen f naar Stoutenbeek. I Daar vindt u de 1 meest exclusieve I (en grootste) I kollektie Perzen van l I heel Noord-Holland. I woonientrum Lon- I s, IJ. arais, Tmin Dronken jongelui VELSEN „Als het 1 november is en er verandert hier niets in de gemeente, dan gaan er onherroepelijk klappen vallen. Juist de kleine horecaman zal daar de dupe van worden. Er zijn een heleboel dingen in het horecabedrijf die al lang niet lekker zitten bij de bona fide horeca ondernemer. De kleine ondernemer heeft het nu al niet gemakkelijk en als het straks 1 november is, dan kan die nieuwe wet ze precies de das om doen. Wat gaat er dan gebeuren? Dan krijg je in deze gemeente de uitwassen die je overal al tegenkotnt. Dan krijgen de besloten sexhuizen en de gokhuizen de kans, want daar geldt geen enkele sluitingstijd of wat dan ook. Wij moeten door de week om één uur dicht zijn en in het week einde om twee uur. Wat gebeurt er dan?Je kunt het elke avond zien: dan is er een uittocht van gemotoriseerd verkeer naar Haarlem. Daar is de sluitingstijd onbeperkt. De Velsense caféhouder ziet zijn klanten met lede’ AMSTERDAM Keizersgracht 510 - Tel.: 020-6 26 93 Open: maandag t.m. zaterdag 9-18 uur donderdag tot 21.30 uur Te bereiken met tram 1 en 2 CERTIFICAAT F VAN ECHTHEID F 4 BIJ IEDERE BONTMANTEL F S J I W Wj •<9» W Horeca Velsen wil een alcoholvrij uurtje Lon- Jmui- vang in deze gemeente (ADVERTENTIE) 21.15 45 u.: zegd. Maar daar gelooft niemand in. Ja mógen .let wel daar 15 GfWST/GD SfDfRT 7929 ositie ver- Otte: „Want daar gaat ook het grote knelpunt zitten. De taxies. Nu al kun je Normaal wordt dit medisch onderzoek drie maal in de lagere schooltijd uitge voerd: in de eerste, derde en vijfde klas. scholen zelf de adreslijsten voor de op roepen voor het onderzoek verschaffen. Vorig jaar hebben wij besloten de GG GD te vragen deze activiteiten van ons over te nemen omdat wij het niet als onze taak beschouwen en het bovendien te druk hebben om die lijsten te maken. Daarin is toegestemd, maar indertijd is een aantal klassen de dupe geworden van deze overgangstijd”. „Kuif- ime is -Zuid, 1, da- chey- 21.30 Prins 10. Expo- eken- con- ne. ’straat tot 12 ag en Dag. et op lag 2ü ;n de scho- 1034. Er waren van deze scholen geen lijs ten met namen en adressen. Dit blijkt uit het jaarverslag 1973 van de GG GD Velsen. Als reden voor deze nalatig heid gaf de voorzitter van het hoofden contact van prot.-chr. scholen, de heer M. Kool: „Het is gebruikelijk dat de zegd. Maar daar gelooft niemand in. De buurthuizen ju, die zullen zonder meer omhoog gaan. Maar ik blijf zeggen dat een amateuristische bedrijfsvoering zoals in parochiehuizen en kantines onverant woord is. Er is niet eens controle van de warenwet! We geloven niet in een ver dere ontwikkeling van het buurtcafé. Die zaken hebben hun vaste plaats in de samenleving. Maar evenals met andere horecabedrijven, is de verwachting dat elk drankverstrekkend bedrijf nu op z’n hoogste punt is”. niet snel een taxi krijgen. Laatst was er bij mij iemand met een heel gezelschap. Die zegt tegen me: Leen zorg even dat er aan het eind van de avond acht taxies zijn. Ik zeg: ACHT? Ik mag al blij zijn als ik er eentje krijg”. Hij kijkt somber voor zich heen en dan verschijnt er een glimlach op z’n gezicht als hij zegt: „Op Schoonenberg heb ik een biljartclub. Eén van de mensen daarvan heeft gezegd: Ik betaal alvast duizend gulden voor taxies. Hij wil voor geen prijs z’n biljartavond missen en betaalt voor de hele club de taxi. Dat is een mooi opstekertje”. Otte vertelt dat de brouwerijen een omzetdaling in bier hebben voorspeld van vijfentwintig percent. „Dat is bij de distillateur niet anders. Je ziet nu al wat de mensen bestellen voor recepties in november. Daar zijn veel meer frisdranken bij. Je houdt je hart toch vast, je mag wel in ’t groot sinaasappelen gaan inkopen”. Op de voorlichtingsmiddag van de vo rige dag hield commissaris J. W. van Buuren van de Velsense politie aan het slot van de bijeenkomst een warm plei dooi voor het buurtcafé. De commissaris zei toen naar aanleiding van de blaas- pijpjesperikelen: „Hoe is deze narigheid ontstaan? Door de enorme toename van het particulier autogebruik. Wat ik ver wacht is dat men weer lopend naar het oude buurtcafé gaat. Ik dacht dat het buurtcafé weer in ere zou worden her steld”. Westerhoven: „Ja, dat heeft hij ge- chr. scholen die taak weer zelf op zich genomen. Maar de heer Kool (hoofd van de Pieter Vermeulenschool) blijft na mens de vier scholen bij zijn stand punt: „We zien wel degelijk het belang, maar dan moet er maar iemand komen die de lijsten maakt. Het is niet de taak van het schoolhoofd. Je moet ook al lijsten maken voor de vaccinatiedienst, de schooltandartsverzorging en noem maar op. Het zijn bijkomende elementen van onze functie j die er niet bij horen. Dat hierdoor vier scholen een jaar heb ben overgeslagen, is heel goed mogelijk.” gelmatig contact mee hebben. Verder gaan we jaarlijks naar Guildford in Engeland. Met pasen komen de Engelsen trouwens weer bij ons. Maar we gaan ook wel naar België. We hebben daar zwemvrienden gemaakt in Antwerpen, Mechelen en Ostende. Voorzitter Jan Westerhoven en secretaris Leen Otte van de afdeling Velsen van „Horecaf”: „Deze gemeente beschikt over een unieke en rijk geschakeerde horeca”. Breestraat 84 - Beverwijk - Tel.(02510) 25141 Westerhoven: „We kunnen rustig stel len dat Velsen geen uitgaansplaats is. Maar het is wél zo dat deze gemeente over een unieke en rijk geschakeerde horeca beschikt. Laat ik ze maar noe men: bistro’s, buurtcafés, verdomde leu ke bruine cafés, diverse Chinese restau rants en er is zelfs een Joegoslavisch restaurant. Dat zijn stuk voor stuk geen ééndagsvliegen. Daar zitten mensen in die zich serieus voor hun bedrijf inzet ten”. Zowel de horeca-voorzitter als de se cretaris vinden dat hun bedrijfstak een sociale functie vervult en daarbij ook nog een taak vervult waar menige V.V.V. jaloers op zou zijn. Westerhoven: „In mijn zaak komen per week gemiddeld twaalfhonderd mensen. Driekwart daarvan komt van buiten de gemeente”. Otte vult aan dat in Royal in IJmuiden dat percentage niet anders ligt. Otte: „Vorig jaar augustus is van dë afdeling Bijzondere Wetten van de Vel sense politie een brief naar B. en W. gegaan waarin zelfs om verlenging van de openingstijd werd verzocht. Nou, als er narigheid zou zijn in deze gemeente, dan is de politie wel de eerste die de tent wil sluiten. Die brief is toen abso luut niet op aandringen van onze vere niging verzonden. Trouwens, toen we gisteren het stadhuis verlieten, zei Van Buuren (commissaris van politie) tegen me: „Wat mij betreft laten we die sluitingstijd helemaal vrij, maar ja, wij zijn slechts de uitvoerende macht”. We zitten in de ochtenduren te praten in Westerhovens restaurant „De Uilen boom” in Santpoort, onder het genot van koffie met kandij. Samen met Leen Otte (van Paviljoen Schoonenberg en Royal) trekt Westerhoven ook van leer tegen wat hij noemt „het para-commercialis- me”, de kantines bij de sportverenigin gen en de parochiehuizen. Westerhoven: „De kantines van de sportverenigingen en de parochiehuizen zijn uitgegroeid tot horeca-ondernemin- gen. Maar ik kan zo al minstens acht lasten opnoemen die de horeca-onderne- mer wel heeft en die zij niet hoeven te betalen. Hun sluitingstijd wordt niet ge controleerd. Zo’n sportkantine gaat zon dagsmorgens om tien uur al open en hij sluit pas heel laat In de avond als er helemaal niemand meer is. Drank- en horecabelastingen betalen ze helemaal niet, op hun artikelen wordt geen BTW betaald, met sociale lasten hebben ze niets te maken, want de man achter de bar doet het als liefdewerk. Die wil gewoon een middag de jofele jongen zijn en hij tapt maar door”. Otte: „Het is oneerlijke concurrentie en dat is een unfaire zaak. Concurrentie op zich is niet erg, maar dit is niet fair meer”. Westerhoven: „In andere plaatsen kunnen ze wel later dicht. Hier niet. Ze zien hier nog steeds het huisgezin uit de crisistijd voor zich: Ach vaderlief, toe drink niet meer!” 1 01- Let- Noor- leven, Westerhoven: „Ik heb twee jongens, één van zeven en één van veertien jaar. Als ik wel eens met ze op *t voetbalveld kom en ik geef ze een gulden om een mars te kopen, dan moeten ze zich in de kantine eerst door een groep uitgespro ken dronken jongelui van zeventien of achttien jaar heen werken. Dat zijn jongens die ik niet eens tap in mijn zaak. Maar daar mag het. Er zijn tegen woordig erg veel voetballiefhebbers-tus- sen-aanhalingstekens. Die komen alleen maar voor de gezelligheid in die kanti ne”. Volgens Westerhoven en Otte mist zoiets de uitwerking op de normale cafés niet. Als bondsbestuurders in Velsen menen zij dat het leed van de Velsense horeca na 1 november niet meer te overzien is als er geen latere sluitings tijd komt en wanneer de para-commer- ciële bedrijven niet aan banden worden gelegd. Afgelopen weekeinde kwam er ook op andere manier in het kamp van de Watervrienden. Op bondswedstrijden in Haarlem, jongstleden zondag, behaalden zestien zwemmers maar liefst twintig medailles. Negen in goud, acht in zilver en drie in brons. Jongste zwemmer was 12 jaar en behaalde zilver. De honderd meter vrije slag werd een IJmuidense aangelegenheid, want de eerste drie plaatsen werden veroverd door zwem mers van Watervrienden IJmuiden. I Zwemvereniging De Watervrienden uit IJmuiden gaat het komende weekeinde met een bus vol zwemmers en zwem sters naar Duitsland. Daar zullen zij hun zwemvrienden ontmoeten in Rahlstet, een voorstadje van Hamburg. De Watervrienden heeft al sinds 1965 contact met een plaatselijke zwemvere niging daar. Jaarlijks komt het tot een sportieve uitwisseling en dit jaar is het weer de beurt aan de IJmuidense zwem mers om naar de oosterburen te gaan, waar door de vorige contacten een ware vriendschapsband is ontstaan. Overigens gaan de Watervrienden va ker een kijkje nemen over onze lands grenzen, zo vertelt voorzitter Cees Bou- man. „Wij stellen internationale contac ten erg op prijs. Er zijn ongeveer zes verenigingen in Duitsland waar we re- pijpjeswet” en daarvan keerden zij te leurgesteld naar hun nering terug. Westerhoven: „Ja, je kon daar eigen lijk niet zeggen wat er nou werkelijk leeft onder de horeca-ondëmemers. Én als we dan het punt van de sluitingstijd naar voren brengen, dan wordt ef ge zegd dat we dat via onze bond maar eens met B. en W. moeten opnemen”. Leen Otte: „Maar dat hebben we veertien dagen geleden gedaan”. Westerhoven: „Ik ben veertien dagen geleden bij de burgemeester geweest om er over te praten. Het kon niet worden veranderd. Eén uur door de week, twee uur in het weekend. Verder geen par don. Viel niet over te praten, het ge meentebestuur wil het niet anders”. Otte: „Je komt er ook niet door een paar zaken langer open te laten blijven. Het moet gewoon over de hele linie”. Westerhoven: „We moeten nu aan de bel trekken. Als er straks niks gedaan wordt, barsten we over twee jaar van de sexhuizen en de goktenten. Als de ge meenteraad en B. en W. zich nou eens realiseerden in welk een uitzonderlijke positie de horeca hier verkeert. Als het gehalte straks daalt en de kleinere be drijven kunnen het niet bolwerken, gooien goedwillende ondernemers hun kop in de wind. De lasten moeten opge bracht worden en gaat het niet op een legale manier, dan grijpen ze naar mala fide praktijken”. Otte: „Je kunt hier beter met de politie te maken hebben, dan met B. en W. Ze hebben voor ons de boot voortdu rend afgehouden”. VELSEN. Zo’n twaalf klassen van totaal vier prot.-chr. basisscholen ruim 400 kinderen hebben in het schooljaar 1973-74 niet meegedaan aan het gebruikelijke geneeskundige school onderzoek van de GG GD. meer ontboezemingen voorzitter en secretaris van Horecaf --LX911 Jan Wester- voor Velsen. Dinsdag genoten zij met een voorlichtingsmiddag Westerhoven: „Het gaat er straks om dat we in onze zaak gastheer mógen blijven Otte: op Westerhoven: „We zien de oplossing in het rustig laten afvloeien van cafébezoe kers. Niet zoals nu, sluitingstijd en even later staat er zestig man op straat. Daar krijg je narigheid van. Wat wij willen is na sluitingstijd nog een uur waarin de gasten rustig onder genot van koffie of een snack op de taxi kunnen wachten. Laat het maar gerust een alcoholvrij uur zijn”. Valt één onderzoek uit, dan betekent dat vier jaar geen controle. „Nu staan de meeste kinderen ook wel onder controle van hun huisarts, maar bij het schoolonderzoek wordt vooral gelet op de psychische toestand van het kind”, zo stelt de schoolarts voor het basisonderwijs mevr. M. K. La Gro Lindeyer. „Eventuele leermoeilijkheden, omgang met leeftijdgenoten, eet-, slaap- en speelgewoonten, aanpassing op school, aan dergelijke zaken wordt extra aan dacht besteed”. In haar jaarverslag stelt dokter La Gro ook dat gezondheid niet alleen een toestand is van lichamelijk welzijn, maar dat daarbij ook het geestelijk en maatschappelijk welzijn erg belangrijk is. De controle bij het onderzoek is dan ook vooral gericht op de laatste twee aspecten. „Tien jaar geleden dachten we daar nog niet aan”, aldus dokter La Gro, „uiteraard neemt dit meer tijd in beslag, maar het is toch zeer nuttig om de psychische toestand van de kinderen in de gaten te houden en van iedere leer ling een zo volledig mogelijk beeld te krijgen”. Dit schoolonderzoek gaat op geheel vrijwillige basis. „Toch is de opkomst enorm”, zo stelde mevrouw La Gro, „en dat deze scholen niet mee hebben ge daan. is jammer. Maar gelukkig berust het allemaal op een misverstand. Er is geen sprake geweest van een weigering van de schoolhoofden om de namen te geven. Dus de volgende keer zullen alle veertig lagere scholen uit de gemeente gewoon aan het onderzoek meedoen”. Als de GG GD tenminste werkkrach ten vrij kan maken die bij de vier bewuste scholen de lijsten kunnen gaan maken. Intussen heeft een groot aantal prot- Deze en veel r: klinken uit de monden hoven en Leen Otte, allebei restaurateur vele collega’s --1 deze gemeente en respectievelijk door de Velsense Politie over de „blaas- .aa I M

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5