Kinderboekenschrijver Jaap ter Haar: DE „MULUS I" MET ZIJN REDDERS Verplaatsing Verenigiiigsmeiiws odft rfetemifl van zuilen Speelterrein Duizend gulden uit i assa SRV- IJmond-overleg wage” gestolen 5 sport Suède „ZWe eerste tien kantjes, die moet ik soms veertig keer overschrijven I in „De Bie” Nappa kleding O ksy 239,- F i MH vuurtoren I8r nn iiia VELDHUIS li ■i 7 ff met invaller Kort IJmondnieuws SKI-SCHOENEN ÏJmuiden Beverwijk 33 99.50 KW fi I Intersport Ski-schoen met K-fit binnenschoen 99. - ■i DONDERDAG 2 4 OKTOBER 1974 PLAATSELIJK NIEUWS I Fantasie V elsen-TJniuiden ■R xi. k F Intersport C.D. Rossignol SKI Philips batterijen, die gaan maar door VOOR DE VOLGENDE week valt er over de bioscoopprogram- ma’s in de IJmond weinig nieuws te vermelden. Zo worden er bij voorbeeld in City tot en met woens dagavond reprises gegeven van de waarlijk kostelijke western „My name is Nobody”, met veel humor op de been gehouden door Terence Hill en Henry Fonda. En in de ma tinee van zondag draait de sensa tiefilm „Hercules en de gemaskerde ridder”, eeA zogenoemd* „Mantel- en degenstuk”, waar de hoofdrol door de stoere Alan Steel in wordt vertolkt. Wijk aan Zee m2 iag e. In F Velsen-Noord Deze week specialiteit: Fazant met zuurkool, spek en worst. fa Wijnadvies: Beverwijk Heemskerk X L 1 *- i Mi S’. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) (Door Herman Moscoviter) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) ■Ch u. (Van een onzer verslaggevers) Films b ofe yfflonb maat 36 t.m. 47 SPECIALE AANBIEDING van 265 voor i Huygens- (ADVERTENT/E) LI •n met metalen onder- en boven kanten. 175 - 205 cm. In zijn boeken, aldus Ter Haar, ge bruikt hij vaak soms jarenlang onthou den zinsneden, door anderen in verge lijkbare omstandigheden geuit. De be- Om dat te voorkomen zijn B. en W. voornemens de zuilen waar dat nodig is te verplaatsen, zodanig dat de automobi listen zonder gevaar voor anderen op te leveren, kunnen stoppen om de kaarten te raadplegen. Zij zullen dus in het algemeen niet meer bij de kruispunten worden geplaatst. cus”, maar deze film is voor de matinee van zondag bestemd. IJMOND. De colleges van burge meester en wethouders uit de drie IJ- mondgemeenten zullen elkaar o]> 14 no vember in Heemskerk ontmoeten voor het jaarlijks overleg inzake regionale aangelegenheden De ontmoeting heeft altijd een infor meel en niet-openbaar karakter, maar er zullen dit jaar stellig heel wat punten op de onofficiële agenda staan. Blindencolleote. De Blindencollecte van de stichting „De fakkels bijeen” heeft in Beverwijk een bedrag van bijna 8380 opgebracht. De collecte werd be gin oktober gehouden. Bij zulke documentaires bekruipt me op zo’n moment altijd het gevoel dat de televisie ons toch nog te veel afstand: verschaft. Je kunt nog overschakelen op het andere net, je kunt rustig je kopje! koffie drinken, je kunt denken dat het allemaal lang geleden is gebeurd. In werkelijkheid komen die processen in gewijzigde vormen, in andere landen, met nog geniepiger middelen nog steeds voor. Dag in dag uit. Lees de berichtge ving van Amnesty International daaro ver. VRIJDAG 25 OKTOBER Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 19-21 u. T.T. HELM Yet-model SHOEI HELM Integraal Marktpleingalerij ÏJmuiden Telefoon 02550 -1 66 13 Beverwijk- Tel. 2562^M’ dQÖe Dat deze wegwijzers zo worden benut is op zichzelf verheugend, maar een kwalijk bijverschijnsel is, dat de automo bilisten stoppen bij deze zuilen en dan op de kruispunten het verkeer in gevaar brengen. Al schrijvende, to vertelde Ter Haar, wil er overigens in de oorspronkelijke opzet van het boek nog wel eens het een en ander veranderen: „Soms gaat je hoofdfiguur een eigen leven leiden, ei genlijk buiten jouzelf als schrijver om. Dan laat je ze onbewust bepaalde dingen zeggen, waar je later versteld van staat. Of bijfiguren gaan plots binnen het boek een onverwacht belangrijke rol vervul len, wat eigenlijk nooit zo Je bedoeling is geweest”. OOK IN LUXOR is van een prolonga tie sprake, waar met „The Sting” zelfs een derde vertoningsweek kon worden bereikt. Nieuw in dit theater is het spektakelstuk „Goliath verovert Damas- BEVERWIJK. In het kader van de Beverwijks-Heemskerkse kinderboe'ken- weekactiviteiten heeft de met een gou den griffel bekroonde schrijver Jaap ter Haar gisteravond in centrum „De Schans” voor een twintigtal belangstel lenden over zijn werk verteld. Ter Haar, die de gouden griffel 1974 ontving voor zjjn boek „Het wereldje van Beer Ligt- hart”< is vooral bekend door zijn kin derboekenreeks „Saskia en Jeroen” en de vierdelige „Geschiedenis van de Lage Landen”. De 52-jarige Ter Haar, die zich in 1954 als zelfstandig schrijver vestigde, vertel de over het vaak moeizame scheppings proces: „Je kiest je een onderwerp, dat je vaak wordt aangedragen. Daar denk je over na, het laat je niet meer los en op een dag besluit je er een boek over te schrijven. Dan begint het. Ik weet niet hoe het andere schrijvers vergaat, maar mijn grootste probleem is altijd weer die eerste tien kantjes. Ik schrijf ze soms wel dertig of veertig keer over vóór ik me realiseer, dat het zo goed is”. Achtergrond van dit geploeter is, al dus Ter Haar, het feit dat de schrijver zijn hoofdpersonen nog niet goed genoeg kent: „Dat inlevingsproces gadt geleide lijk. Plotseling, na dagen velletjes vol te hebben getikt en ze weer te hebben verscheurd kruip je in het jasje van de hoofdfiguur, de opzet van het boek speelt je opeens als een film door je hoofd en dan zijn de ergste problemen overwonnen”. HEEMSKERK. Bij een onderzoekje is gebleken, dat er in Heemskerk een veelvuldig gebruik wordt gemaakt van de zogenoemde oriëntatiezuilen, de ver lichte kaarten in kolommen. HEEMSKERK. Uit een in de Mo- zartstraat geparkeerd staande SRV-wa- gen is 1000 verdwenen. De eigenaar van de wagen had vergeten een van de deuren te sluiten en zag woensdagavond, toen hij in zijn wagen kwam, dat’ een onverlaat het geld uit de kassa had gestolen. De sleepboten „Titan” en „Stentor’’ met de ponton „Mulus I” in rustig water aangekomen, na de spannende uren in de afgelopen nacht op de Noordzee, waar zij de bak hebben weten te behoe den voor stranding op de Hollandse kust. Op de foto zijn de beide B-W.-slepers op weg naar de grote sluis. Om de bak heen vaart een van de beide sleepboten die de „Mulus I” in de noordwester- storm hebben verspeeld. VRIJDAG 25 OKTOBER Openbare bibliotheek. Wijkerstraat- weg: 14.30-17.30 en 19-21.30 u. HEEMSKERK. In de groenstrook bij de Hoekeven in de wijk „De Die” zal een speelplaatsje worden aangelegd. Mevrouw Sling zei: Het waren expert» in het breken van mensen en als ze iemand dan zover hadden, deden ze noj’ uit naam van de partij een beroep op hem. Ik ben daardoor mijn blinde geloot in de partij kwijtgeraakt, maar ik ben- wel communiste gebleven. Woorden van- een vrouw wier onschuldige man in 1952 werd opgehangen. OOK VOOR HET Kennemer Theater wordt een prolongatie aangekondigd, maar deze heeft dan ook betrekking op ons aller Willeke van Ammelrooy, die in „Alicia” opnieuw de gelegenheid kreeg haar reputatie op dit gebied waar te maken. In de nachtvoorstellingen van vrijdagmiddag kan, evenals in de tweede matinee van zondag weer eens Ouder wets worden gegriezeld met „De vloek van Dracula” terwijl in de eerste mati nee door middel van „In het sprookjes land van Hans Christiaan Andersen” een andere sfeer wordt opgeroepen. Tenslot te in de tweede zaal van dit theater van donderdag- tot en met woensdagavond „Don’t look now” een boeiende film, ontleend aan een der romans van de produktieve schrijfster Daphne Du Mau- rier. Overveen - Tel. 023-2412 66 1969 Clos St. Jean Chassagne-Montrachet Reserveer tijdig voor Kerst! e SEIZOENRESTAURANT Na de „Praagse Lente” in 1968 onder Dubcek vielen de Russen in de nazomer het land binnen. Zoon Jan Sling en zijrr vrouw Zuzana stortten zich in het ver zet. Jan Sling werd geïnterviewd door Dick Verkijk en dat zinde de nieuwe machthebbers allerminst. Jan en zijn” vrouw werden opgepakt en naar dezelf de gevangenis gebracht als waar eens hun vader zijn bekentenissen had moeten ondertekenen na afschuwelijke folterin gen. Na de Praagse Lente waren een' aantal nieuwe functionarissen op de pos ten van oude ondervragers gezet met het gevolg dat Jan en Zuzana Sling er genadig afkwamen. De familie werd verbannen naar Londen. In een laatste samenspraak met Dick Verkijk werden nog wat ervaringen uitgewisseld. Er werd verteld hoe hij uren, dagen, weken, maanden in afzondering leefde. Hoe hij soms 22 uur achter elkaar werd ondervraagd. Hoe men hem liet lopen en hij sliep tijdens het lopen, alleen wakker schrok als hij tegen een muur aanliep. Hoe hij langzaam dodelijk vermoeid en verward raakte. Hoe men hem via een lichamelijke en geestelijke afmattings. slag klein kreeg. En hem tenslotte een verklaring liet ondertekenen. Pas in 1956 opende Kroesjtsjev de aanval op het stalinistische beulswerk.. De beschuldigingen dat duizenden trou we communisten waren gedood, had nog eens zeven jaar nodig om door te drin-£ gen tot mevrouw Sling. In 1963 werd haar verteld dat haar man was gezui verd; ze kreeg een brief die haar man haar elf jaar tevoren ten afscheid had geschreven Vader Otto Sling was een van de slachtofters van de stalinistische zuive ringen in Tsjecho-Slowakije in het begin van de jaren vijftig. Een man die me| enkele anderen tot bekentenissen werd gedwongen in de zogenaamde Slansky- procesSen. Het waren processen waarirï zij beschuldigd werden van verzonnen feiten, van samenzweringen tegen de staat. In deze documentaire werd zijn rol door een acteur gespeeld, om een indruk te geven hoe hard en meedogen loos de ondervragingen gebeurden. De beestachtigheden werden overigens zeer verkort weergegeven en soms ging men over op indirecte informatie. Het aardige van schrijven voor kinde ren vond Jaap ter Haar hun tomeloze fantasie: „Het punt is de juiste trefpun ten te vinden, waar de kinderen al lezend zelf wel een beeld bij verzinnen. Als schrijver moet je in zo’n kinderhuid kruipen, moet je naar je kinderjaren terugkeren. Na twintig jaar voor onder meer /kinderen te hebben geschreven, moet ik dan ook bekennen dat ik me mijn kinderjaren veel beter voor de geest kan halen dan vroeger, toen ik daar in feite dichterbij stond.” laan, 20 uur: opening expositie „Fauna Felisena.” VRIJDAG 25 OKTOBER Velserbad, Briniostraat, 6.30-8; 12.15- 13,15; 16.45-18 en 19.30-21 uur; gemengd zwemmen. Centrale bibliotheek en filialen, Plein 1945, 14.30-17.30 en 19.30-1.30 uur vol wassenen en tieners; Willemsbeekweg: 15.30-17.30 uur jeugd en tieners; Wflste- laan, Santpoort: 19-21.30 uur volwasse nen, tieners en jeugd; Wijkerstraatweg, Velsen-Noord; Zeewijkplein, IJmuiden- West: 14.30-17.30 uur volwassenen, tie ners en jeugd. Badhuizen, Sneliiusstraat, geopend van 13 tot 1 uur; Doodweg, Velsen-Noord: geopend van 13 tot 21 uur. Sporthal „Zeewijk”, 19-23 uur: Volley- balcompetitie. Fideliusgebouw, Willemsbeekweg, 19.30 uur: Damclub „ÏJmuiden.” Sociëteit Asterix”, muziekavond voor Sahel. Verkijk stelde dat je als journalist be middelaar bent en ook bereid moet zijn dezelfde risico’s te lopen als de onder vraagden. Jan Sling sprak van het „ge deformeerde socialisme in Oost-Europa” en zijn moeder zei: „De hoop is verplet terd, maar niet gedood”. Dat gaf weer dat zij zullen doqrstrijden tot het laatste uur voor een rechtvaardige maatschappij met alle vrijheden, behalve zo zei Jan de vrijheid van onderneming zoals de westelijke landen die kennen. De bekroonde kinderboekenschrijver Jaap ter Haar vertelde gisteravond in centrum De Schans over zijn werk. ALS CONTRAST wordt dan in de Stadsschouwburg van vrijdag- tot en met zondagavond „Hoe vang ik een man? vertoond, een Scandinavisch sex- filmpje, waarin een aantal schone jonge dames zich bij voorkeur zonder kleding laat zien In de matinee van zondag vervangen door „Jerry Lewis in zeven sloten tegelijk”, met welke titel een dwaze klucht vol verwikkelingen in het vooruitzicht wordt gesteld. DONDERDAG 24 OKTOBER Velserbad, Briniostraat, 16.30-17.30 uur: gemengd zwemmen. Centrale bibliotheek en filialen, Plein 1945: 14.30-17.30 uur volwassenen en tie ners; Willemsbeekweg: 14.30-17.30 uur jeugd en tieners; Wijkerstraat, Velsen- Noord: 19-21.30 uur volwassenen, tieners en jeugd; Zeewijkplein, ÏJmuiden-West: 19.30-21.30 uur volwassenen en jeugd. Gymnastiekzaal Ossendorpschool, Wijk aan Zecërweg, 20 uur: les en conditie training boksclub „De Ring.” In den Abeel”, Abelenstraat 20 uur: repetitie „V.A.T.” Hervormd Jeugdgebouw, Rembrandt- DONDERDAG 24 OKTOBER Kennemer Theater, Zeestraat. 20 opening Nutsseizoen met Bernard en Ve ra Kruyzen met „Jacht onder water”. Labyrinth, Raamveld. 20 u. filmverto ning. Slof, Moensstraat. 20 u. hearing nieuwbouw ontmoetingscentrum, 20 u. openbare vergadering CPN met als spre ker de heer W. Nieuwenhuüzen. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. VRIJDAG 25 OKTOBER Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8-10 u.: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geo pend van 9-12 en 13.30-15.30 u. Buurtcentrum, Schans. 9.30-12 u. slot feest kinderboekenweek. Labyrinth, Raamveld. 20.30 u. avant- garde jazz. Wiikerbaan, Pres. Kennedyplein. 20 u. kienen voor Vara-speelgoedaktie. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: volwassenen 14-17.30 en 19-21 u.; Am- stelstraat 44: volwassenen en jeugd 14.30-17.30 en 19-31 u.: Kingsford Smith- straat 110a: jeugd 15.30-17.30 en 19-21 u. Met meer dan gewone interesse heb ik gisteren zitten kijken naar „De cirkel is rond”, een gedramatiseerde documentair re over het politieke leven van twef generaties Sling. Niet alleen was mijt) belangstelling gewekt door de belevenis sen van het zo zwaar op de proef gestelde Tsjechische gezin, maar meer nóg door twee andere feiten. In de eerste plaats omdat de overlevenden zelf de hoofdrollen speelden en omdat de Nederlandse journalist Dick Verkijk' voor de tweede generatie Sling een toe gevoegde hoofdrolspeler werd. Daarover is overleg gepleegd met het wijkberaad „De Maer-De Die”, dat zelf kan bepalen hoe men de inrichting wenst, mits men een budget van 12.000 niet overschrijdt, u Gekozen is voor een inrichting met gedeeltelijk een schelpverharding, een zandbak, enkele speelwerktuigen en een bankje. kroonde kinderboekenschrijver bleek dan ook van mening, dat hem niet alleen de eervolle gouden griffel toe kwam: „Eigenlijk zou je iedereen die op wat- voor manier dan ook aan je boek heeft bijgedragen, een stukje van die griffel moeten kunnen geven.” Het was een verslag van vrijheid en onvrijheid, van bestialiteit die mensen elkaar onderling aandoen, van onwrik bare trouw aan de gedachte dat er voor alle mensen mits ze willen en kunneri' een n-, alijkheid ligt om een mense- - bestaan te krijgen. Een televisiedo- cument waaruit bleek dat gruwelijkhe den kunnen leiden tot een positieve maatschappijvisie. DONDERDAG 24 OKTOBER Vrijburcht, Vrijburglaan. 20 u. geza menlijke vakverenigingen met foruma vond over consumentenbelangen. Progress-sociëteit, Const. Huygens- straat. Geopend vanaf 20 u. VRIJDAG 25 OKTOBER Progress-sociëteit, Const. straat. Geopend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherentstraat. 20 u. heropeningsprogramma met Sjefke Van Oekels discoshow, popey- en Charlie Chaplinfilms. Openbare bibliotheek. Kerkweg 45. Volwassenen 14-17.30 en 19-21 u., jeugd 15.30-17.30 u. [Bas* jicSM L T i

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7