Bruynzeel deuren lt Werktijdverkorting bij I 1 Patricia Hearst opgespoord Bouw bijzonder Dronken thuis in eigen auto woningproject begonnen Gijzeling voorbij Duits disconto verlaagd ^ksklusief tapijt l i pJl tl Menselij kheid CAR A VA FAVETEX Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN ZIEKENFONDSPREMIE DAALT Kabinetsberaad van vandaag over abortusbeleid kan beslissend zijn Russische minister Foertseva overleden AGENDA pagina 7 Af en toe regen Door slapte in de bouw Betere positie gevraagd voor niet-blanken in Nederlandse bedrijven I Goed én goedkoop (Van onze parlementsredactie) 30/ ar- iniiiiiiiiiiHiniifiiiiiiii I KINDERPARKA’S 1 met capuchon *3 de ruijtei I. VRT.TDAG 25 OKTOBER 1974 64e jaargang nummer 300 nt 00, - 2 3 3 t. en kinderkleding voor FABRIEKSPRIJZEN o.a. deze week >n lof. os ■■I Heeft u al eenQi y*-1 wedstrijdboekje 'f Een oergezellige aktie in uw winkelcentrum, met ruim 400 prijzen DEN HAAG Minister-president Den Uyl en minister Van Agt van Justitie hebben gisteravond druk telefonisch overleg gevoerd met PvdA- leider Van Thijn en KVP-leider Andriessen om een politieke crisis over het abortusvraagstuk af te wenden. Andriessen gaf gisteravond een ver klaring uit, waarin hij stelt: „Wij zijn niet op een kabinetscrisis uit, maar wij hebben het niet in de hand, als anderen die veroorzaken”. 9 6 11 13 13, 19, 21 15 Deze krant bestaat uit zesendertig pagina’s Weerrapporten Binnen.- en buitenland 2. Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, 6, 7, Medische diensten Amsterdam Uitwijzer Kunst Toerisme Radio en televisie 17 Poprubriek 21 Puzzel 23 Economie27 Beurs29 Sport31, 33, 35 J. 13OEKELA Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. postbus 18; tel. adm.: 15437 en 16450, N tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709. Klachten bezorging 18.30 - 19.00 uur: 10519 postgiro: 273107; voor abonnementen adm. 3203571. i g|| M bétere dames-, heren- 5? Umuider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. WW-premie moet flink omhoog (Zie verder pagina 27) Andrea, met vertegenwoordigers van Bloemenhove. V.l.n.r. CRISISSFEER BLIJFT (Van onze redacteur in Parijs) nieuwe cen- (Zie verder pagina 5) (Van onze correspondent) Weersverwachting van het KNMI tot zaterdagavond: in blauw, bruin en groen Alle maten 39,— UMUIDEN: Marktplein 30 Tel: 19015 i fff Met uitneembare voering MOSKOU (AP). De Russische mi nister van Cultuur, mevrouw Jekaterina Foertseva, is vanmorgen in Moskou over leden. De maatregelen zijn volgens de direc tie noodzakelijk om de stagnerende afzet veroorzaakt door de sterk teruggelo- tot de driversclub wenden. Ze worden dan in hun eigen auto door een chauf ferende werkstudent naar huis gebracht, all-in voor f 10 tot en met 5 km, tot 15 km f 1 extra per km. De driversclub werkt voorlopig alleen in de omgeving van Utrecht. MONTREAL (AFP en UPI). In een Canadese stad, dicht bij de grens met de Verenigde Staten zou de Canadese poli tie gisteren Patricia Hearst hebben ge vonden. van I. PLEIN 1945 nr. 6 - Llmuiden i - Tegenover de flinke tegenvaller van een stevige verhoging van de WW-pre mie staat een bescheiden meevaller in de vorm van een kleine percentuele verlaging van de ziekenfondspremie voor verplicht verzekerden. De ziekenfonds raad besloot gisteren de minister te ad viseren het voor 1974 geldende premie percentage van 9.5 te verlagen tot 9.3. Het is voor het eerst in elf jaar dat de ziekenfondspremie verlaagd kan worden. OPGELET! Castrol GTX ƒ2.99 per blik Alle auto-uitlaten 30 Alle Fiatparts 10 tot 50 AUTO ITALIË B.V. Jansweg 47 (32 02 32) Haarlem ’s Maandags gesloten van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,90 p. mnd., f 31,35 p. kwartaal (p. post f 36,—), p. jaar f 123,20, (p. post f 141,—). Losse nummers 50 ct. Goethe Door niets openbaren de mensen hun karakter zo duidelijk als door hetgeen zij belachelijk zeg gen te vinden. FRANKFORT (Reuter). Vandaag is het bankdisconto in West-Duitsland met een half percent verlaagd tot 6,5 per cent. Dit advies heeft het AWF (algemeen werkloosheidsfonds) de minister van so ciale zaken gegeven, zo meldt De Werk gever, orgaan van het Nederlands chris telijk werkgeversverbond. Dit voorjaar had het blad gemeld, dat de reserves van het fonds in 1973 nog maar vol doende waren voor het opvangen van een werkloosheid van 4,9 percent gedu rende twee jaar. De inflatie is de voornaamste oorzaak van de aantasting van de reserves van het fonds. Daar komen nog bij de steeds DEN HAAG. Omdat het fonds voor de werkloosheidsverzekering als gevolg van zowel de grote werkloosheid als van de inflatie uitgeput dreigt te geraken, moet de WW-premie voor 1975 worden verhoogd tot 1,4 percent. De premie bedraagt thans 1 percent. NICE. Gisteravond is een Mexi caan, die onder bedreiging van een ge weer sinds zeven uur in de ochtend op de vlieghaven van Nice een stewardess gijzelde, overmeesterd. Het slachtoffer is ongedeerd. Minister Gruijters vertelde met de minister van Financiën overeen stemming te hebben bereikt over voortzetting van de premieregeling. Als de Tweede Kamer er zijn oor deel over zal geven, kan hij in elk geval naar Haarlem verwijzen, waar de regeling bijuitstek van toepassing kon worden verklaard, zo liet hij weten. HOOFDDEALER ADRIA-KIP Tevens STACARAVANS in hout. P.V.C., aluminium vanaf 4995, met 6 of meer slaapplaatsen ---TtfF Terwijl Carla Fiscalini (links) de mobilo foon hanteert probeert Annemieke Geen- sen hoe zij een man „in kennelijke staat" in de auto kan krijgen. De beide meisjes hebben samen de „Driversclub’’ opge richt. Vanaf 1 november a.s. kunnen automobilisten, die teveel op denken te hebben, zich via 005 (mobilofoondienst) Mevrouw Foertseva was de vrouw met de hoogste functie in de Russische regering. Bovendien was zij een van de ministers die in het Westen het bekendst was, door haar internationale activitei ten. open te houden. Zij is ervan overtuigd dat een grote meerderheid die motie zal steunen. Als de minister die motie dan ook uitvoert, en daaraan twijfelt zij niet, dan zou er geen kabinetscrisis hoeven te komen, meent zij. De GPV’er Jongeling heeft echter al laten weten dat hij de interpellatie van mevrouw Goudsmit wil gebruiken om het abortusbeleid van dit kabinet van de andere kant aan de kaak te stellen. Hij zal daar met een motie komen waarin het tegendeel van de minister gevraagd wordt. zDat zal voor de christen-demo- cratische partijen grote problemen ople veren, want dan zijn ze verplicht een keuze te maken voor of tegen abortus en voor of tegen' sluiting van de kliniek. Omstreeks zes uur had een scherp schutter van de Franse anti-terreurbri- gade twee schoten op de overvaller ge lost die hun doel misten. Daarna zei de Mexicaan dat hij een persconferentie wilde beleggen om zijn motieven uiteen te zetten. Politiemannen als fotografen verkleed, overmeesterden de man en bevrijdden de stewardess. RIJKSWEG DEN HAAG (ANP). De ministers Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) en Lubbers (Economische Zaken) doen een beroep op Nederlandse bedrijven in Zuid-Afrika de positie van hun niet- blanke werknemers te verbeteren zowel wat betreft lonen als de secundaire ar beidsvoorwaarden. De ministers hebben dit n een brief gesteld, die zij zullen sturen naar Nederlandse ondernemingen met dochterbedrijven in Zuid-Afrika en naar deze dochterondernemingen zelf. In maart werd bekendgemaakt dat voor de bouw van vijfduizend goe de en goedkope huurwoningen in groeigemeenten en stadsvernieu wingsgebieden een bijzondere ob- jectsubsidie van 300 per jaar kon worden verleend. In augustus kwam het nieuwbouwproject voor het Rozenprieel, ontworpen door de Haarlemse architect Nico Andries sen, bis eerste in aanmerking voor die regeling, die aanvankelijk al leen dit jaar zou gelden. Veel bewolking met af en toe regen. Matige tot krachtige wind uit west tot noordwest. Mini mumtemperaturen omstreeks 7 graden. Maxima morgen circa 10 graden. De dreigende sluiting van de kliniek „Bloemenhove” in Heemstede is een po litieke prestigekwestie geworden. Dat veel vrouwen daar slachtoffers van zul len worden, staat vast. De partijen die op dit ogenblik touwtrekken om een compromis te bereiken dat het kabinet in stand laat, hebben blijkbaar met het lot van die vrouwen minder moeite dan met de vraag hoe zij politiek ongeschon den uit de strijd komen. Een uitzondering vormt D’66, dat poli tiek zo weinig te verliezen heeft dat de fractie in de Tweede Kamer vrij van bijbedoelingen zich volledig kan inzetten ter voorkoming van de klinieksluiting. Kamerlij Goudsmit vertolkt in de motie die wordt voorbereid de eis dat Bloe menhove openblijft en dat de politieke strijd niet verder zal worden uitgevoch ten op de ruggen van de patiënten. Niet iedereen kan zich veroorloven, zich te laten leiden door de menselijke overweging dat de vrouwen die in Bloe menhove komen, dat niet als een gezel lig uitstapje beschouwen waarbij zij en passant van een ongemakje worden be vrijd, maar dat zij daar komen in hoog ste nood, vaak weken te laat en na enorme strijd met zichzelf en hun direc te omgeving. Bovendien vaak te laat omdat zij in de streek waar zij wonen onder druk worden gehouden door con servatieve medici, gezinsleden en zielzor gers. Vaak ook niet alleen te laat maar als slachtoffers van een milieu dat haar voorbehoedmiddelen weigert. Dat alles zijn menselijke overwegingen die in de politiek niet veel betekenen. Misschien eist het voortbestaan van dit kabinet sok van de socialistische ministers dat sli menselijke overwegingen uitsluiten en een compromis aanvaarden dat slacht offers maakt. Het is tragisch dat een politieke partij alle betekenis als schaalgewicht moet verliezen, voordat fractieleden zich kun nen veroorloven weer gewone mensen te worden. toenemende bedrijfssluitingen, waardoor in een groot aantal gevallen een beroep op de wachtgeldfondsen onvermijdelijk is. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Minister Gruijters van Volkshuisvesting en Ruimtelij ke Ordening heeft gistermiddag in Haarlem meegedeeld dat hij o ok volgend jaar en in de jaren daarna de premie wil handhavep op com plexen woningen die het predikaat „goed en goedkoop” verdienen. Hij legde gistermiddag de eerste steen voor het eerste complex dat in Nederland voor die premie in aan merking is gekomen: 99 huizen in het Rozenprieel. Veel zal afhangen van de kabinetsver gadering van vanmiddag en vanavond. Het kabinet moet onderling de geschil len uitvechten die ontstaan zijn over de voorgenomen sluiting van de Bloemen- hovekliniek door minister Van Agt. Mi nister-president Den Uyl en minister Van Agt van Justitie staan in hun opvattingen lijnrecht tegenover elkaar. In confessionele kring achtte men de kans klein dat minister Van Agt op zijn besluit zal terugkeren. Mevrouw Goudsmit (D’66) kondigde gisteravond aan, dat zij tijdens haar interpellatie aanstaande woensdag een motie zal indienen waarin van de minis ter gevraagd wordt de kliniek voorlopig De 20-jarige Patricia is 4 februari in San Francisco ontvoerd door leden van het „Symbionese Bevrijdingsleger” (SLA). Ze werd tot de idealen van haar ontvoerders bekeerd. De laatste keer werd zij gezien in mei, toen ze deelnam aan een overval in Los Angeles. De Californische bendeleider Mickey Cohen zou aan de vader van Patricia, de krantenmagnaat Randolph Hearst, heb ben aangeboden zijn dochter te zoeken, gebruik makend van vrienden in de onderwereld, zo meldt de „Chicago Tri bune”. Volgens de Canadese radio zijn die relaties er inderdaad in geslaagd het meisje op te sporen, waarna zij de politie tipten. ZAANDAM. De directie van Bruynzeel BV is van plan werktijdver korting aan te vragen voor het ruim 700 man tellende personeel van haar deu- renfabriek te Zaandam. Gistermiddag is de ondernemingsraad van het voorne men op de hoogte gebracht. Vandaag heeft overleg met de vakbonden plaats. Enkele weken geleden 8 oktober kondigde Bruynzeel het ontslag aan van 150 a 200 mensen in de indirecte sector (administratie, laboratoria en be drijfsbureaus). De beleningsrente op leningen van banken tegen onderpand van waardepa pieren bij de Westduitse centrale bank gaat eveneens miet een half percent .omlaag tot 8,5 percent. Het contingent voor herdisconto van kredietinstellingen zal worden verhoogd met 2,5 miljard D- mark. Deze maatregel gaat in op 1 november. pen bouwactiviteiten in West-Europa op te kunnen vangen. Wanneer de vergunning tot werktijd verkorting wordt verleend, gaat het per soneel van de Zaandamse deurenfabriek met ingang van maandag 4 november 4 in plaats van 5 dagen per week werken gedurende de wettelijk maximaal toege- stane periode van 6 weken. Of het bedrijf tussen kerst en nieuwjaar hele maal gesloten zal zijn kon vanmorgen niet worden bevestigd. Een woordvoer der van Bruynzeel deelde mee, dat via de werktijdverkorting wordt getracht de sterk toegenomen voorraden te doen verminderen. De deurenfabriek te Eichenzell (W.Dld) waarvoor geruime tijd een ver korting van werktijd heeft gegolden, werkt thans weer 5 dagen per week, zij het in een 1-ploeg-systeem. Andere Bruynzeelbedrijven die wer ken voor de bouwsector (schaverij en keukens) hebben op dit moment nog geen produktiebeperkende maatregelen te verwachten. o'1 Gisteren sprak de Haarlemse hoofdofficier van justitie, mr mr. L. Laus, advocaat van de stichting „Bloemenhove", m n. B. van Driel van Wageningen, advocaat van de vijf artsen die in de Bloemenhovekliniek werken, F. Kause, directeur van het BEA-huis (waarvan „Bloemenhove" een afdeling is voor vergevorderde zwangerschappen) en A. S. van den Berg, medisch coördinator van Bloemenhove. W? '«M

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1