Gouden plaat voor verstaanbaar tegengif Carré onderdak voor Nederlandse Opera Recent gesprek met Oistrach op radio TIEN JAAR THE WHO Sympathy: opkomend talent POP DERTIEN Robert Long: „Liefde schijnt tegenwoordig een last te zijn 1,2,3,4,5,6,7,8,en 9. TOP DE POP Soosagenda eau fe tes Vergeet de 9 cijfers niet. 99 I In de PEN Aanbod gemeente Amsterdam theemancipatie Expositie Britse kunst in ons land V R IJ D A G 25 OKTOBER 1974 KUNST 21 door Rup van Woerkom Liefde Veelbesproken Glamour I Je gezamenlijke banken. I I I I I •*- Sr OP ZATERDAG 26 oktober zal in het Van Goghmuseum te Am sterdam een gouden plaat worden uitgereikt aan Robert Long. Van de bekroonde schijf „Vroeger of Later” zijn dan al om en nabij de 70.000 exemplaren verkocht. De uitreiking wordt uitgezonden in het radioprogramma „Z.O.”, via Hil versum II. Vanavond is Robert Long te gast in „Muziekmozaïek”, het nieuwe televisieprogramma van Willem Duys, dat van 20.21 tot 21.35 uur wordt uitgezonden via Nederland I. Opnieuw Beginnen is een heerlijk boek dat laat zien 1*750 ^loe ’t °ók zou kunnen! JL*> bij elke boekhandel Na 1 januari 1975 f 2i,50 (voor zover dan nog verkrijgbaar) te" Elke dag ontvangen wij honderd duizenden bankgiro-opdrachten. De bankrekeningnummers van begunstigden worden hierop niet altijd ingevuld. Dat geeft veel extra- werk hetgeen wij met uw hulp kunnen vermijden. Bovendien voorkomt u daardoor vertraging bij het betalen. Vermeld dus die negen nuttige cijfers op uw opdrachten. Hartelijk dank alvast. I I -4 voorbereiden hoofdstad 3 (Van onze RTV-redactie) De elpee Vroeger of Later is een Robert Long (rechts) met zijn vriend Frans Hartong. •lem nu Robert is veelbesproken Long een on- hou aantal (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) enorm elke zond.mi: 1, 11 elke 1, av; als voor- ijvende 319304 T T chansonnier in de Nederlandse taal ge worden. Onlangs werd rond zijn persoon een groots opgezette TV-Special opgeno men door de VARA. De show zal een half uur duren en het grootste deel van de elpee is daarin „visueel verwezen lijkt”. Er zijn kosten noch moeite ge spaard en dé show zal waarschijnlijk nog dit jaar worden uitgezonden. Club Bluesette, A. C. Krüsemanstr. 34: vr. zat. en zo: bar-dancing-disco. PEN: Kanaalstr. 257, zat: Sympathy en Sunfish; zo: Massada (middag). Turfschip Turf steeg 2, zat: Kevin Gould, zanger uit Wales. Crazy Sun, Kokstr. 13, zat: Soos. Paradiso, Weteringsschans, Amster dam, vr. Dizzy Mans Band, zat: Heil Raisers. De Ark, Kerkplein 5, Velsen-Zuid, vr. en zat.: soos. Can-Can, Stoofsteeg Bar-dancing-disco. Moulin Rouge, KI. Houtstr., elke av: bar-dancing-disco. Arnofdushoeve, Hoofddorp, zat: Al titude. Scuff, Lingestr. discodansen. Liana Isakadze, oud-Leerlinge van Oi strach, is met zijn stoffelijk overschot meegereisd naar Moskou. Zij zal komen de week naar Nederland terugkeren om met haar broer Eldar, die hier is geble ven, nog drie concerten te geven met het APhO o.l.v. Anton Kersjes. Liana en Eldar hadden vrijdagavond zullen sole ren in het dubbelconcert van Brahms. ten- :ns- 14.00 der Be- roe- EN m. lules K en UW AR- van 'UD, ÏRZ. a.s. ata- Omdat Carré niet de nódige accommo datie voor vestiging van een operagezel schap bezit wordt er een bouw- en verbouwingsplan opgesteld om de meest essentiële diensten van de stichting in het theater te kunnen onderbrengen. trouw dien te blijven dan zou ik gie rend gek worden. Je kan het nooit be loven. Het geldt eveneens voor mijn re- loatie met Frans. Ik alleen kan bepalen of ik in staat ben bij iemand te blijven, maar niets verplicht me tot dit”. „Het kan toch gebeuren dat je van meerdere mensen tegelijk houdt? Nie mand zal het gek vinden dat een kind van zijn vader en moeder houdt, dat moet ie, zelfs. Een dwang. Maar zodra je ouder bent en je houdt van je buurjon gen links en je buurmeisje rechts of van twee buurjongens of -meisjes, dan is het al mis, want je mag er maar van eentje houden.” van onze eigen taal. Ik vind mijn tek sten verschrikkelijk belangrijk en zie dat het publiek de plaat ook veelal daarom koopt. Het was eigenlijk een soort heilig vuur voor me en dan schrik jé toch van zo’n verkoop. Je krijgt de smaak nog meer te pakken. Ik wil daarom ook iemand zijn die vakmatig en dus kundig en verantwoord mensen kan vermaken”. HJC, Groot Heiligland 47, vrijdag: Jam Sessions. De Weijman, Santpoort, elke av. beh. ma: disco. 1 leu- en .ips” •ette e.a. Robert Long: „Ik heb het gevoel dat liefde in Europa een soort last aan het worden is. Je houdt van iemand wat een consequenties heeft. Je trouwt dan met iemand, aangaande een man en een vrouw en je maakt elkaar binnen de kortst mogelijke tijd zo ongelukkig mo gelijk. Dat wil niemand maar het ge beurt toch gezien het aantal echtschei dingen en het aantal mensen dat elkaar het ziekenhuis in slaat. Dus ik denk, waarom gebeurt dat? Ze vermorzelen elkaar, terwijl ze toch van elkaar hou den, maar het licht in eikaars ogen niet gunnen.” Frans Hartong valt hem bij; „Materië le gebondenheid is helaas veel sterker dan juist de emotionele gebondenheid. Ik heb geen zekerheden, want je kan niet weten hoe het over onbepaalde tijd is, hoe je je dan voelt. Je werkt alleen met alles wat op losse schroeven staat. De enige zekerheid die je hebt zit in je eigen gevoel.” Noordzee, gebouw Jac. v. Looijstr. zaterdag: Discosoos. Disco Dubois, Berlagelaan 45, elke zond.mi: soos. Robert Long zingt een groot gedeelte van de' plaat over liefde met een toch Rome heeft kritiek en daarheeft wél geheel eigen kijk daarop. Als voor beeld daarvan kan misschien een frag ment dienen uit Liefste m’n liefste: Platenmaatschappijen en managers wie neemt het ze kwalijk staan snel klaar om nieuw Nederlands ta lent afs super en niet te stuiten te kwalificeren. Maar de feiten bewijzen dat er de afgelopen jaren in Neder land maar weinig echt opwindend goeds is bijgekomen. Het publiek be slist. uiteindelijk en gelukkig maar. Een en ander staat in een toelichting op het meerj arenin vesterinsplan 1975- 1979, dat B. en W. donderdaghebben gepubliceerd. Frans Hartong heeft door al het suc ces van zijn vriend wat meer tijd over voor het maken van glassculpturen, waarvan Bob_ er morgen drie zal aanbie den aan producer, manager en arran geur. En Robert Long antwoordt rigo- reus op de vraag wanneer zijn tweede elpee op de markt verschijnt: „Het wordt nog helemaal geen tijd dat er iets nieuws komt. Ik ben druk aan het schrijven. Er zitten een aantal, mijns inziens, leuke nummers bij, en of het volgend jaar zal worden. Ik zie wel.” Een origineel uitgevoerd boek van 192 bladzijden, waarin met 350 tekeningen een ’blauwdruk’ wordt gegeven van een nieuw leven buiten de consumptiemaat schappij. Een greep uit de meer dan 300 onderwerpen: gezond eten en drinken het kweken van groen ten en kruiden geneeskrach tige kruiden en het gebruik ervan lichaamsverzorging, massage en yoga het houden van kleinvee het zelf maken van boter en kaas pottenbakken enz. «e. Robert Long: „Het is allemaal achter- banden wat niet storend werkt af gepraat om te gaan zoeken naar alle factoren die deze plaat tot een succes hebben gemaakt. De mensen zullen zich absoluut aangesproken voelen, ze vinden E het mooi en ook dat kan niet anders. f. - Als dit tien jaar eerder gebeurd was, was het misschien wel helemaal niet goed ontvangen. Maar veranderingen zullen er niet door worden teweegge- bracht, ondanks het feit dat ik iets zeg. Vader Abraham zegt ook iets. De Club t van men schijt aan, laat staan wat Robert J. Long betreft.” „De nieuwe nummers heb ik eigenlijk speciaal voor dat life-publiek geschre ven. Je doet soms toch enigszins conces sies. Neem nou bijvoorbeeld Vieze Lieze. Zé zitten af en toe gewoon op dat nummer te wachten. Het is voor mij een oubpllige meezingen en het zwakste van dé plaat. Als je sommige van die nieuwe liedjes op de plaat zou horen is de lol er snél af, maar voor een zaal is het verrassend. Ik doe het met de muziek op - ----„i en een deel simpelweg met de gitaar. Met dit programma ga ik in november een thea- tertoerneetje van drie weken maken dbor Nederland. Er doen trouwens dan qpk andere mensen in mee.” „Wel, nog nooit heeft iemand gezegd hoe de liefde er uit moet zien. Dat houd me zeer bezig, ook in mijn persoonlijke relaties en ik ben daar nog lang niet uit. Maar zo gauw ik weet dat ik van iemand moet houden en dat lijkt me helemaal vreselijk als je heterofiel bent en de een of andere maffe gastarbeider op het stadhuis zegt, dat ik vanaf dat moment aan iemand mijn hele leven In 'Carré kunnen thans lange series worden gespeeld van merendeels grote vrije produkties. Dit zal niet meer mo gelijk Zijn als de Opera in het gebouw wordt gevêStigd. Om toch over een serie theater te kunnen beschikken willen B en W. de Kleine Komedie hiervoor ver bouwen. Als de opera later naar het muziektheater kan verhuizen en de gro te - seriebespeling weer naar Carré terugk’eert zal, aldus B. en W. de Kleine Komedie de functie van tweede schouw burg van Amterdam kunnen krijgen. ..De mensen kopen de plaat en ik zie tévens dat ze zich bij mijn optredens wel voelen met het gebodene. En ik laat de mensen nou eenmaal niet lachen over wijven met grote tieten of mensen met spraakgebreken, maar over dingen waar van ik vind dat je een publiek mee kunt bezighouden en een bepaald niveau. Maar wel met een zuiver door mij aangelegd criterium. Er zijn overigens genoeg lui die dat ook doen of pretende ren, maar schuif mij maar ergens onder; in de trant van luisterliedjeszanger, die aan cabaret doet of zoiets. Er zitten uiteindelijk babbels in mijn optreden. De zogeheten conférences, die min of meel de indruk moeten wekken om spontaan te zijn, wat uiteraard niet helemaal zo is. Daar zitten oude en nieuwe liedjes omheen geweven en de zaal is daar naar mijn gevoel dik tevreden mee." Eindelijk wordt thee recht gedaan. 3M Duikertjes. Makkelijk, lekker en niet duur. - Nieuw materiaal dus, maar oud tegelijk, want de tracks zijn vanaf 1964 geschreven. Daardoor geeft de elpee een goed inzicht in de ontwik kelingen die The Who het afgelopen decennium heeft doorgemaakt. Er zijn composities van John Entwistle (die ook de eindmixage en produktie van de plaat verzorgde), Pete Towns hend en Peter Meaden. Roger Daltrey maakte het ontwerp voor de hoes. Zoals het een grote, doorgewinterde groep betaamt tegenwoordig, zijn The Who-leden de laatste tijd op vele fronten buiten de groep actief. John Entwistle produceerde de lp van The Sharks, gaat binnenkort bas spelen in een Engelse musical en komt met een nieuwe plaat. Pete Towns hend hield zich bezig met de nieuwe Link Wray-elpee en Keith Moon maakte de solosingle „Don’t worry baby.” Tien jaar The Who. Jawel, alweer zolang. Een jubileum van klasse. Ge lukkig hebben Who en platenmaat schappij voor de „commerciële” vie ring zich niet beperkt tot het obligate uitbrengen van een verzamefelpee. Op ..Odds Sods” zijn elf nummers samengebracht, die door The Who nog nooit op de plaat zijn gezet. C „MENSEN ZEIDEN misschien wel eens dat ik geleefd werd, maar je wordt X altijd geleefd. Wat mezelf betreft kan ik Ite.' dat nu iets beter in de hand houden. Ik ;X. heb, dacht ik, altijd dingen gedaan die Ite" ik fijn vond om te doen. Daar ziten dan natuurlijk de nodige gradaties in. Wat 'T de popmuziek aan gaat is dat voor mij t°en wat afgezakt. Ik ben niet wars van glamour, echt niet, maar ik moet er wel IgHg •»- zin in hebben. Op een gegeven moment ging alles wat storend werken, maar geleefd worden, nee. daar had het niet mee van doen. MIM Dat gevoel van overstappen heeft ook maken gehad met de bereikbaarheid UTRECHT. (ANP) Wérk van vijf Britse kunstenaars wordt van 28 oktober -■ tot 25 november voor het eerst in ons - land getoond in het culturele centrum 't X; Hoogt in Utrecht. De tentoonstelling toont schilderijen van Judith Bibby en George Wall, Kinetische sculpturen van Howard Rogers, Rhonda Whitehead en David Whitehead. De exposititie is mo- gelijk gemaakt door een subsidie van 7 het Britse consulaat in Amsterdam. T AMSTERDAM. (ANP) Het Amster damse gemeentebestuur heeft de minis ter van CRM het theater Carré aange boden als tijdelijke huisvesting voor de Nederlandse Opera Stichting. Het zou voorlopig een oplossing zijn voor de problemen van de stichting. Zij kan op het ogenblik haar voorstellingen in de hocfdciad voldoende voorbereiden en voorts <:oor overbezetting van de stads schouwburg het aantal niet geleidelijk uitbreiden. Liefste m’n liefste hoe kun je denken dat ik niet eerlijk meer ben of trouw als ik mijn lichaam aan anderen wil schenken zegt dal nog niet dat ik niet van je Eén van de groepen die een redelij ke kans maakt de doorstoot naar nationaal niveau te maken is Sympa thy, twee jaar oud en in die tijd muzikaal vooruitgegaan. Het resultaat van al dat werken en den ken staat op de eerste elpee „As long as we can hear.” Het fundament van de groep is de ritmesectie, de stuwende bas van An dré Reijnen en de swingende perfec tie van percussionist (mooi woord voor drummer) Simon Malta. Gitaris ten zijn Will Malta en Jaap de Wit. Zij ondersteunen het jazzy, ritmische zingen van vocalist George Dijkhuis, een jongen met een gouden keel, een hoog warm stemgeluid dat hij volle dig onder controle heeft. Sympathy, hun muziek eindigt er- 1. (1) (5) Kung Fu fighting, Carl Douglas; 2. (3) (5) Swinging on a star, Spooky and Sue; 3. (2) (14) Rock your baby, George McCrae; 4. (4) (11) Wall Street Shuffle, 10 CC; 5. (7) (6) I’m leaving it all up to you, Donny en Mary- Osmond; 6. (5) (8) In the summernight, Teach In; 7. (8) (4) Such a night, Rick Gordon; 8. (6) (10) Air Disaster, Albert Hammond; 9. (-) (1)+ Sing a song of love, George Baker Sei.; 10. (19) (5)+ C’est moi. C. Jerome; 11. (9) (7) I’ve got the music in me, Kiki Dee Band; 12, (15) (4) Rosita, André Moss; 13. (12) (6) Father John, Lemming. U woud. De elpee Vroeger of Later is een R, autobiografisch werkstuk en de ogen- Br schijnlijk simpele problematiek van sex, religie, milieu en liefde wordt met een gezonde dosis kritiek aahgesneden. Het K; (h)erkennen van een soortgelijke mening fêr daarover en een anonieme verbonden- heid heeft velen er misschien toe ge bracht deze in vele opzichten haast per fect uitgevoerde plaat aan te schaffen. gens tussen progressieve, soms „intel lectueel” genoemde muziek en swin gende, goed in het gehoor liggende nummers. Zaterdagavond aanstaande staat de groep in de IJmuidense PEN aan de Kanaalstraat. Daar staat dan ook Sunfish, drie jaar geleden geboren in Veendam als Paragon, een jaar later veranderd in Sunfish. Het probleem met de formatie was de drums, maar de komst van Bert Baks, Amsterdammer en afgestudeerd bij Pierre van der Linden, veranderde veel. „Oor”, door velen gerespecteerd muziekblad, was onlangs uiterst en thousiast over het optreden van Sun fish in Paradiso. De eerste single staat inmiddels op stapel. Sunfish, zaterdagavond in de PEN. Vriend Bob: „Twee mensen kunnen zich toch vergist hebben?” Samen met beeldend kunstenaar Frans Hartong bewoont Robert Long, alias. Bob Leverman een met Jugendstil volgépakte woning aan de Duvenvoorde- straat in Haarlem. Tientallen planten, liefderijk verzord door Frans, maken het tevens tot in de nok van het dak verbouwde optrekje tot een klein oerr HILVERSUM. De VARA-radio zendt vrijdagavond, voorafgaand aan het matinee-concert van het Concertgebouw orkest dat van 20.05 tot 21.50 is te beluisteren via Hilversum II een in terview uit dat Harry Kliphuis twee dagen voor David Oistrachs dood met hem had. Het laatste Brahms-concert dat het Amsterdams Philharmonisch Orkest vrijdagavond onder leiding van David Oistrach in het Concertgebouw te Am sterdam zou geven, is voor onbepaalde tijd uitgestedd. De verkochte kaarten blijven geldig, zo meldt de orkestleiding. De opera zou het gebouw kunnen gebruiken zolang Amsterdam niet over een nieuw muziektheater beschikt. De bouw van zo’n theater wordt de eerste tien jaar niet waarschijnlijk geacht. Amsterdam stopte destijds met de voor bereiding, omdat het rijk geen extra lening wilde toewijzen. (ADVERTENTIE) -

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 21