Voorstel Patijn in Europees parlement Nieuwe premier in Libanon Canadese Indianen eisen hun verloren land terug Onderzoek Journalisten in Turkije voor rechter Radio-directeur in Frankrijk ontslagen Arbeidsproblemen in Spanje nemen toe TELEFUNKEN miva interieur oor Alfa Romeo rijders is 100 km per uur vaak een aparte sensatie. a 1 ■i U maakt het bij ons niet gauw te bont... MAROON ELECTRONICS 1 24 25 Werkloosheidsprobleem komt naderbij KWIJTGERAAKT DOOR VALSE OVEREENKOMSTEN 2. Maak s een vogelnestje op de vroege morgen. En doe dat dan 's op de kristalheldere tanen van een Telefunken radio. radios. Gun uzelf’n Alfa. V R IJ D A G 25 OKTOBER 1974 VARIA (Van onze redacteur in Brussel) IJ (Van een speciale medewerker) Spook Kleinere bedrijven 2 Alfasud ad Stap 's binnen bij uw winkelier. En ontdek dat Telefunken portables maakt, maar ook alles weet van kwadrafonie. ALFA HAARLEM, B.V. AUTOM.BEDR. SAM VAN LINGEN HEEREMANS VAN LEUVEN B.V. Loop eens binnen bij: Vrijdagavond geopend Van 7.00*9.00 uur. t'jHi OTTAWA Door valse overeen komsten met bedrieglijke regerings vertegenwoordigers zijn de oor spronkelijke bewoners van Canada ten tijde van de kolonisering hun eigendomsrechten kwijtgeraakt. Nu willen de Canadese Indianen hun land terug, en zij hebben daartoe een groot aantal claims ingediend. Er zijn al zo’n negentig aanspraken in Ottawa geregistreerd en er zul len spoedig vermoedelijk nog meer dan driehonderd volgen. Naast je het pookje in leren foedraal. Onder je de 4 schijfremmen mèt dubbel circuit en rembekrachtiging. In je handen het sportstuur met verstelbare JSTTX stuurkolom. Om je heen dat veilige *^7 l V) gevoel: de kooikonstruktie. En: ruimte genoeg J voor het hele gezin. p~ Watkanjenog tik gebeuren in dit stuk komfort? De Alfasud, extra relaxed geniet je bij nG 100 km per uur. iöuiP jfr Want waar andere auto’s konfektie bieden, Alfa Romeo dat wat de bewuste automobilist F 1» e*St’ GUn UZe^ perfe^tie’ Maat nu een Proefrit. 12 modellen om uit te kiezen, sedans, coupé’s en cabriolets. In echt leer ,*Td (ADVERTENTIE) Europeanen in 1980 naar stembus N a II (ADVERTENTIE) i.- ^41 (Van onze redacteur in Madrid) kapitalisten stomheid met (Van onze redacteur in Istanboel) (ADVERTENTIE) O 12 BRUSSEL Met negentig ge lijktijdige verkiezingen in de EEG- lidstaten, op de eerste zondag in mei van het jaar 1980, wil de Ne derlandse socialist dr. S. Patijn het Europese parlement dan voor het eerst rechtstreeks laten kiezen. se verkiezingen voor het Europese parle ment zal bevestigen. Patijn. die lid is van het Europese parlement en daarin weer deel uitmaakt van de politieke commissie, heeft zijn opvattingen vastgelegd in een ontwerp verslag, waarover die commissie thans beraadslagt. Daarna komt het in behan deling bij het parlement zelf, dat er Delftstraat 50, Haarlem, telefoon 023 - 31 91 38 Nieuwe Gracht 78, Haarlem, telefoon 023 - 31 92 45 Werkplaats: Spaarndamseweg 380 - Haarlem - Tel. 023 - 26 56 56 - 2656 57 Fijn, dat wij u zo’n ruime keus kunnen bieden. Fijn, dat u een goed en eerlijk advies krijgt over sterkte, kwaliteit en pasvorm... Fijn, dat die laatste bont mantel precies bij uw type paste... Fijn, dat die mantel van uw keuze zo’n jong en vlot model heeft en toch heel chic is... Fijn, dat u de tijd wilt nemen om een bontmantel van 598.- te kopen of die van 5500.-. Fijn, dat wij graag die tijd aan u kunnen geven... dennenlaan 53-zwanenburg - telefoon 02907*4590/6909 MADRID. Al heeft het Spaanse re gime, met de terugkeer van generaal Franco aan de macht, een adempauze gekregen om zich op de politieke toe komst voor te bereiden, dat „uitstel van executie” geldt duidelijk niet voor de arbeidsproblemen. Alle Spaanse partijen en groepen respecteren stilzwijgend de mening dat zij tot Franco’s definitieve heengaan niet ernstig in actie moeten komen. Zij beperken zich tot politieke verkla ringen plus onderhandelingen achter de schermen over toekomstige coalities. Maar de vakbondsbewegingen, voor het eerst zowel de officiële als de clandestie ne, zijn niet van plan te wachten. Dat blijkt uit de laatste stakingen. De onrust zal in de komende weken eri maanden nog heel wat conflicten veroorzaken. ,-tF on^ De Spaanse arbeiders zien het spook van de werkloosheid naderbij komen. Hoewel dat probleem nu nog gering is dankzij een welbewuste regeringspoli- tiek en dankzfj de miljoen gastarbeiders die naar Europa vertrokken zorgt het regime er wel vmor dat de arbeiders dit niet uit het oog verliezen. Dit bleek onder andere uit de enor me aandacht van het staatspersagent- schap en de staatstelevisie voor het refe rendum in Zwitserland, en de alarme rende koptitels zoals: 200.000 Spaanse gastarbeiders bijna Zwitserland uitgewe zen. Het „hete najaar” (en winter) dat men zowel in officiële als in clandestiene kringen verwacht, wordt grotendeels mogelijk gemaakt door de economische situatie. De galopperende inflatie, die dit jaar ondanks alle officiële cijfers in werkelijkheid zeker 20 percent bedraagt, en juist in de grote industriesteden nog meer, heeft de koopkracht van de werk nemers zozeer ondermijnd dat er hoge looneisen worden gesteld die door vele bedrijven „onaanvaardbaar” worden ge noemd. Dit zal ongetwijfeld voortduren totdat de vernieuwing van alle CAO’s achter de rug zijn, zodat men zeker tot begin 1975 vrij regelmatig stakingen kan ver wachten. Vooral ook omdat het Spaanse kapi taal nog altijd niet kan wennen aan het idee dat het niet eeuwig kan blijven rekenen op een winstmarge die zelfs Nederland heeft in Patijns berekenin gen in het nieuwe parlement recht op 27 zetels (nu 14), België 23 (14), Denemar ken 17 (10), Bondsrepubliek Duitsland 71 (36), Frankrijk 65 (36), Ierland 13 (10), Italië 66 (36), Luxemburg 6 (6), Verenigd Koninkrijk 67 (36). Rasjid El-Solh, een onafhankelijk af gevaardigde in het Libanese parlement, heeft de opdracht gekregen een nieuwe regering samen te stellen. PARIJS-(Reuter). Maurice Siegel, hoofd van het populaire Franse radio station „Europe no 1”, is door de Franse regering ontslagen. De Franse regering en het radiostation zijn verwikkeld in een conflict over de kritische uitzendin gen die het radiostation wijdt aan de regering van president Valery Giscard d’Estaing. heeft ze, ALLE TYPEN TELEFUNKEN Barrevoeiestraat 8 - Haarlem nelingen zijn in de geraffineerde tech nieken op het gebied van de politieke organisatie en confrontatie zijn het gevolg van langdurige en ingewikkelde onderhandelingen met de regering. De totale claims van de inheemse Canadese bevolking lopen volgens schattingen in de miljarden dollars. „ALS DE Indianen zulke hoge eisen stellen, zal men er niet aan tegemoet kunnen komen”, was het commentaar van een minister. Niettemin ligt de kwestie de Canadese regering zwaar op de maag Ottawa heeft reden om te vrezen dat Amerikaanse investeerders zich zullen laten afschrikken en zullen afzien van bijvoorbeeld de voorgestelde aanleg van een oliepijpleiding die vanuit Alaska dwars door het omstreden gebied van de Mackenzie Vallei is gepland. Tenzij men spoedig een gunstige regeling met de Indianen weet te treffen. In Noord-Quebec hebben Indianen en Eskimo’s gezamelijk gerechtelijke pogin gen ondernomen om een permanent ver bod tegen de bouw van een zes miljard dollar kostende waterkrachtcentrale, die Hoewel de officier van justitie al heeft aangekondigd, vijf jaar dwangar beid te zullen eisen en dat is dan nog de minimumstraf heeft de affaire hier in eerste instantie meer hilariteit dan schrik verwekt. Hoe groot ook het enthousiasme over Turkije’s successen op Cyprus, het is een algemene klacht in de journalistieke wereld dat de voorlich ting van het militaire apparaat zo ge brekkig is. Een si Topadvocaten en handschriftkundigen verlenen hun medewerking aan een door de regering met 26 miljoen gulden ge subsidieerd onderzoekprogramma, waar mee men wil aantonen dat vele van de documenten volgens welke de Canadese Indianen in de pioniersdagen afstand van hun eigendomsrechten zouden heb ben gedaan, vervalsingen zijn. Ook de andere inheemse bevolkingsgroepen, on der anderen de Eskimo’s, ontkwamen niet aan de bedrieglijke ingrepen van de regeringsvertegenwoordigers. elektriciteit zou moeten leveren aan een gebied twaalf maal zo groot als Neder land. De bouw werd eind vorig jaar stopgezet, nadat al minm. 0,5 miljard gulden was geïnvesteerd. Een gerechts hof verklaarde de inheemse bezwaren, dat het milieu schade van het project zou ondervinden, gegrond. De jacht- en visgebieden zouden in waarde teruglopen en de eingendomsrechten zou geweld worden aangedaan. UIT HET onderzoek is gebleken dat de kruisjes die de Indiaanse handteke ningen moeten voorstellen op de over- drachtsdocumenten van 1879 (inzake het betwiste gebied dat thans reeds aan de Big Cove-Indianen is teruggegeven) af komstig zijn van één persoon, die zelfs geen enkele poging had gedaan om de vervalsing onherkenbaar te maken. Deze statistische gegevens bevestigen slechts de toestand waarin Noord-Ame- rika’s inheemse bevolkingsgroepen ver keren. Zij zijn meegesleept door een agressieve, op technologie gebaseerde buitenlandse beschaving, waarin zij zich nauwelijks staande konden houden. Maar de Indianen hebben machtsmidde len ontdekt die hen nu hebben veran derd in politieke activisten die de aan dacht waar zij om vragen ook krijgen. inter-style De heer Patijn zei gisteren tijdens een persconferentie in Brussel dat Frankrijk na een lang verzet tegen rechtstreekse verkiezingen dit beginsel nu toch zou willen aanvaarden. Vooral wat Groot- Brittannië betreft, blijven er overigens nog vee] bezwaren te overwinnen, alvo rens de rechtstreekse verkiezing van een Europese volksvertegenwoordiging een feit kan zijn. Vandaar dat Patijn beken de gelukkig te zullen zijn als de aan staande Europese topconferentie in de cember het beginsel van de rechtstreek- Het sterftecijfer onder de Indiaanse kinderen is twee keer zo hoog als onder de andere bevolkingsgroepen, terwijl het aantal Indianen dat aan tuberculose lijdt, mogelijk tien keer zo hoog is ais het landelijk gemiddelde. Europese slaat. Dit wil echter zeker niet zeggen dat die stakingen niet ook een politieke inhoud hebben. Het is zeker geen toeval dat de eerste ernstige moeilijkheden zich voordeden in grote bedrijven of bran ches waar de clandestiene vakbonden vanouds goed georganiseerd zijn: autofa- brieken zoals de Spaanse Renault en Fiat (resp. FASA en SEAT genaamd), de Hispano Olivetti in Barcelona, de tex tiel- en de metaalbranche. In deze ge vallen spelen de clandestiene „Comisiones Obreras” (arbeiderscommissies) een grote rol. Het gaat niet alleen om wat zij berei ken, al leveren zij indrukwekkende prestaties voor clandestiene organisaties die de meest geliefde prooi van de politieke politie zijn en die tot voor enkele jaren niet werden toegelaten tot onderhandelingen. Het gaat ook om de Comisiones zelf, waarbinnen de commu nisten vanaf het begin grote invloed zij het niet volledige controle hadden. De communisten verstevigen en bewij zen hun greep op de arbeidsbewegingen met acties zoals stakingen. Willen zij in een toekomstig democratisch Spanje een doorslaggevende positie behalen, dan moeten zij erop kunnen terugwijzen dat zij de enigen waren die reeds tijdens het Franco-regime het proletariaat metter daad hebben gesteund en tot actie ge kregen. Generaties lang hebben de kolonisten op het betwiste gebied de landbouw uitgeoefend en steden gebouwd; er wer den door het hele land spoorwegen aan gelegd en er verrezen tal van industrie complexen. Eventuele vergoedingen voor de betwiste kolonisering zullen volgens financiële deskundigen dan ook ijzing wekkend hoog worden. Het is de Indianen echter niet in de eerste plaats om het geld te doen; zij willen het land van hun voorouders terug. Zo zijn al de kroondomeinen na bij Rexton, in New Brunswick aan de Big-Cove-Indianen teruggegeven, een ge bied met een oppervlakte van ongeveer 1200 hectare. Dit is slechts een fractie van de totale claim. Edmonton, de hoofdstad van de prairieprovincie Alber ta, annuleerde onlangs een groot project voor een nieuwe waterzuiveringsinstalla tie als gevolg van een door de rechter gegrond verklaarde claim van de Enochs- Indianen. Deze eerste spectaculaire successen van de Indianen die nog maar begin- De Indiaanse organisaties in Cana da claimen voor miljarden dollars aan vergoedingen voor het verlies van hun oorspronkelijke woongebie den. Bij zijn ontwerp is de heer Patijn ervan uitgegaan dat Europese parlemen tariërs geheel voor hun Europese arbeid beschikbaar moeten zijn en gekozen worden voor een periode van vijf jaar. In de visie van Patijn zou het recht streeks gekozen Europees parlement 355 leden moeten tellen. Het huidige aantal van 198 acht hij te gering om de veel omvattende werkzaamheden naar beho ren te kunnen vervullen. De heer Patijn heeft een systeem bedacht om ervoor te zorgen dat niet slechts een evenredigheid bestaat tussen het aantal inwoners van een lidstaat en het aantal afgevaardig- den in het parlement, maar ook dat alle politieke groeperingen van wezenlijke betekenis in de lidstaten in het Europese parlement vertegenwoordigd worden. Geen der lidstaten mag evenwel minder zetels krijgen dan nu het geval is. Ws. BO^ ISTANBOEL. Veertien van Tur kije’s bekendste journalisten zullen eind deze maand voor de pas opgerichte „vei- ligheidsrechtbank” in Istanboel terecht moeten staan omdat zij voor de aanvang van de twee militaire interventies op Cyprus „onverantwoordelijke berichtge ving in woord en beeld” zouden hebben verstrekt die de veiligheid van de staat in gevaar brachten. Een hunner is oorlogscorrespondent Konuksever die nog enige weken gele den als een held werd ingehaald na gevangenschap en verwonding bij de Griekse Cyprioten. Verder betreft het verantwoordelijke redacteuren van de twee bekendste pers agentschappen en van een aantal be kende, meest rechts-georiënteerde dag bladen waaronder enige boulevard-bla- den. r De donszachte kussens, afgezet met bruine stiksels in het originele patswörk zullen ook doen konkluderen „Kijk dét is nou het stijlvolle, zorgeloze ■-zitwerk, waar ik ronduit „Ja” tegen kan zeggen." Zeg maar jé tegen deze kombinatie voor 2975. Een simpele invitatie..Een vriendelijke uitnodiging. Maar wat heeft u te bieden? Een redelijk goede zitplaats? Of pèr- fekt zitkomfort voor .eenlange, lange avond? U kunt rustig komen passen. Zoveel u wilt... Zolang u wilt... Wij serveren u intussen een geurig kopje koffie. U kunt 10 of 30 bontmantels aantrekken... En als u het helemaal ‘bont’ wilt maken trekt u desnoods 80 of 100 bontmantels aan voordat u zegt: ‘Deze fijne bontmantel zal het worden...’ Advocaten die namens Indianen elders optreden, zijn in het bezit van een wettelijke verklaring van een van de laatste nog in leven zijnde Indianen die het pionierstij dperk nog hebben meege maakt, wiens naam prijkt op één der overdrachtsdocumenten. Hij zegt echter noot aan een ondertekeningsceremonie te hebben deelgenomen. De oorspronkelijke bewoners van een der grootste landen van de wereld de Indianen, Eskimo’s, en Mestiezen heb ben niet op dezelfde voet kunnen profi teren van de groeiende welvaart van het land als de rest van de Canadese bevol king. Volgens een recent rapport, dat door de Federatie van Saskatschewan- Indianen is gepubliceerd, leeft 88 per cent van dë Indianen onder het be staansminimum, vergeleken met elf per sent van Canada’s totale bevolking, ter wijl slechts 6 percent van de Indiaanse kinderen de middelbare school voltooit tegen 88 percent van de rest van de Canadese kinderen in dezelfde leeftijds groep. Siegel kreeg woensdag van Denis Bau- douin, hoofd van de regeringsvoorlich tingsdienst, te horen dat hij was ontsla gen. Baurdouin is tevens hoofd van Sofi- rad, houdstermaatschappij van de Fran se staatsomroep, en tevens grootste aan deelhouder in ..Europe no 1”. Een offi ciële verklaring voor het ontslag is niet gegeven. Maar volgens een woordvoerder van de „Europe no 1” is één van de redenen van Siegels ontslag de „spotten de ironische toon” waarop het radiostati on volgens de regering over het rege ringsbeleid bericht. Verscheidene Indiaanse groepen hebben al land teruggekregen, nadat is vast komen te staan dat de docu menten volgens welke hun voorou ders afstand van hun eigendomsrech ten deden, overeenkomsten inhielden die niet klopten. Dit heeft tot een door de regering gesubsidieerd onderzoekprogramma geleid, waarbij vele deskundigen zijn ingeschakeld. De Canadese regering heeft reden om te vrezen dat iedere onderbreking van de onderhandelin gen catastrofale gevolgen zal hebben voor een ordelijke exploitatie van ’s lands immense rijkdom aan olie- en andere natuurlijke hulpbronnen. BEIROET (REUTER,AFP). Presi dent Soleiman Franjieh van Libanon heeft de 50-jarige Rasjid El-Solh aange steld als opvolger van de vorige maand afgetreden premier Takieddin El-Solh. Vooral voor kleinere bedrijven, die niet zoveel reserves hebben om de huidi ge wereldrecessie op te vangen, betekent dit dat conflicten op de spits gedreven worden. vermoedelijk nog voor Kerstmis een uit spraak over zal doen. Om de recht streekse verkiezingen dan een feit te doen worden, moet de invoering ervan in een verdrag worden vastgelegd, dat door de Europese ministerraad moet worden voorbereid. De politieke veteraan Saeb Salam moest dezer dagen zijn opdracht om een regering te vormen teruggeven toen de eisen van de vele groeperingen in de 99 zetels tellende Kamer voor hem onover brugbaar bleken te zijn.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 25