Brief aan tennisbond verkeerd geïnterpreteerd ROLF THUNG GEEFT MOED NOG NIET OP Simultaan van De Groot in GAK-gebouw 5.- Jeugd zwom om kampioenschap van Schalkwijk TURNTITEL VOOR JAPAN van Aktie ’68 Wieierkalender voor Feteris ntie eurs Versterking softbalteam Schorsing van drie duels Sherry 11 /r T Junckers deens. parket SI #1. lil SEPTEMBER 1974 ■■■■I MACHTSEVENWICHT OVER EEN PAAR JAAR EEN FEIT theemancipatie theecologie 33 V R IJ D A G 25 OKTOBER 1974 SPORT Niet kansloos ELSEVIER BESTSELLERLIJST Beginproblemen Verkrijgbaar bij elke boekhandel Wie Spanje kentkent Osborne sherry Hi-Fi-Stereo Voorlichtingsavond ^Kasteel Keukenhof Lisse 26 okt.t/m 3 nov.IL 1 (Van onze sportredactie) ling dat hij twee I Rolf Thung: nog volop aspiraties. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) de laatste (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 9 dagen, van 2 tot 10 uur, zaterdag en zondag van 11 tot 10 uur. ZULSTRAA T 53 - HAARLEM Q.“ ■i ombi- n leer biedt omfort ;en Op de ranglijst van de Association of Tennis Professionals sta ik onge veer op de 160ste plaats. De eerste 145 worden meteen toegelaten. De ranglijst wordt opgesteld aan de hand Thung speelt het komende week einde met de Nederlandse ploeg in Eindelijk wordt thee recht gedaan. 3M Duikertjes. Makkelijk, lekker en niet duur. 3M Duikertjes. t Milieuvriendelijke theebuiltje zonder overbodige aanhang. ijd af toernooien in Cali- fornië zou laten schieten. Het leek hem nutteloos de bond op hoge reis kosten te jagen voor deze twee toer nooien. „Daar ligt vermoedelijk de oorzaak van het misverstand”, meent Thung. „Men heeft mijn briefje an ders geïnterpreteerd. Ik heb echter helemaal niet beweeerd dat ik het niet meer zag zitten. Op dat moment leek het me gewoon beter dat ik tot rust kwam. Voor ik terug ging naar Europa, heb ik een week lang heer lijk getraind met Paul van Min en mijn vader, die overgekomen was. Ik voel me nu al weer een stuk beter, mijn spel is weer in opgaande lijn.” De Nederlandse deelnemer Cor Smul ders slaagde er niet in zich bij de beste 36 turners te plaatsen, die vandaag de finale ter completering van het indivi duele klassement afwerken. De PSV-er eindigde als 82ste met 103.15 punten. Jan de Kruyff, redakteur van het maand blad Disk, zal op vrijdag 1 november een lezing houden over kwaliteits- aankoop- aspekten van hi fi-stereo apparatuur. Aanvang 20 uur. In de grote zaak van „Die Raeekse” Raaks, Haarlem. Deze avond wordt U aangeboden door mu ziekhandel Alphenaar Kruisweg 45-49, Haarlem. Handbalwereld gelukkig met „ijshockey-systeem” (Van onze softbalmedewerker) HAARLEM. Het Haagse Celeritas, dat na de 5-2 nederlaag tegen Shell, de plaats in de hoofdklasse na één seizoen weer heeft moeten prijs geven, heeft inmiddels de tol voor deze degradatie moeten betalen. De Haagse ploeg, die coach Huub Kouwenhouven niet meer bereid vond het komende seizoen de leiding op zich te nemen, zal daar naast niet meer de beschikking hebben over twee fralentvolle speelsters Corrie Ver meulen en Marit Kreischer. Beide jeugdige speelsters zullen het komende seizoen uitkomen voor Aktie ’68 Kinheim, dat het nieuwe seizoen een serieuze poging wil wagen om na enkele jaren van afwezigheid terug te keren in de hoofdklasse. Corrie Vermeulen - van origine eerste honkvrouwe - en catcher Marit Kreischer zijn op meerdere plaat sen inzetbaar en zullen ook aanvallend de ploeg van coach Matty Möllmann meer inhoud geven. VARNA. (AFP) De Japanse heren- ploeg heeft gisteren in Varna beslag gelegd op het wereldkampioenschap tur nen. De Aziaten eindigden met een voor sprong van ruim vier punten op de ploeg van de Sovjet Unie. Derde werd Oost-Duitsland, vierde Hongarije. Het individuele klassement wordt aan gevoerd door de Japanner Kasamatsu met 116.10 punten, voor zijn landgenoot Kenmotsu (115.50) en de Oostduitser Thune (114.10). De Japanners moesten het gisteravond doen zonder de Olympi sche kampioen twaalfkamp, Sawao Kato, die bij zijn rek-oefening een val maakte en geblesseerd moest opgeven. Het was de vierde wereldtitel van de Japanners sinds 1962. (Van onze sportredactie) ZEIST. Peter Feteris, die afgelopen zaterdag in de wedstrijd tussen de C- teams van FC Twente en Haarlem in Enschede uit het veld werd gestuurd, is door de tuchtcommissie van de KNVB voor drie wedstrijden geschorst. Boven dien kreeg de Uaarlemspeler en boete van 150 gulden. Telstar-aanvoerder Fred André ver neemt vanavond of hij zijn tweede schorsing in dit seizoen te incasseren krijgt. De strafzaak tegenAndré, die van scheidsrechter Derks een gele kaart kreeg in de uitwedstrijd die de Velsena- ren zondag tegen Sparta speelden, wordt vanavond mondeling behandeld. Meer nog dan via de praktische dam- beoefening geniet De Groot bekendheid door zijn bestuurlijke activiteiten. Zo is hij bestuurslid van de Noordhollandse Dambond voor het jeugdwerk, lid van de Haarlemse Sportraad, docent kader- opleiding „jeugddamleider” van de KNDB, trainer van de provinciale jeugd- top en medewerker aan diverse dambla- den. Aangezien De Groot onlangs beslo ten heeft dat dit zijn laatste damseizoen zal zijn en hij zoveel mogelijk zijn funkties al vóór 31 december van dit jaar neerlegt, zal deze simultaan één van zijn laatste damverrichtingen zijn. Belangstellenden zijn vanaf 20.00 uur welkom in de kantine van het GAK- gebouw aan de Surinameweg 8 in Haar- lem-Schalkwijk. Indien er nog plaatsen vrij zijn, kunnen ook zij aan de wed strijd meedoen. Entree en deelname is gratis. voorronden voor de Olympische Spelen van Montreal, en bij de Spelen zelf tot goede resultaten te komen. Vooral de plaatsen, veroverd in de kwalificatiepou- les voor Montreal zijn belangrijk voor de Europese ploegen. Uit het cijfermateriaal, dat Groener spuit, is nog niet op te maken of Neder land in aanmerking komt voor het B- en C-toernooi. Het zou niet denkbeeldig zijn, dat ons land in die C-groep Zal moeten beginnen. Raak-Swiftspeler Hennie Loeffen zegt daarover: „Natuurlijk zou dat jammer zijn, omdat je zeker gezien het peil van onze topclubs in Europa veel hoger ge noteerd staat. Aan de andere kant weet je ook, dat het gros van onze tophand- ballers zich niet beschikbaar heeft ge steld voor het nationale team. Toen ik dat vernam, heb ik na gesprekken met bondscoach Henneberg besloten nog een jaartje te blijven spelen. Mijn ervaring kan ik dan overbrengen op de jeugdige spelers, want eigenlijk zijn er met mij alleen nog Kees Keijzer en Bob Sondaar als routiniers overgebleven”. De titels gingen naar degenen die over twee onderdelen, de 25 meter vrije slag en de 25 meter schoolslag, de snelste totaaltijd realiseerden. Aan de kampi oenschappen konden, al doet de naam van de titelstrijd dat niet vermoe den, ook kinderen meedoen die niet in Schalkwijk, maar bijvoorbeeld in Heem stede of Vijfhuizen wonen. Het ligt in de bedoeling dat het evenement, dat door de Heemsteedse zwemclub HPC in sa menwerking met het sportfondsenbad Schalkwijk werd georganiseerd en waar voor een opvallend grote belangstelling bestond, elk jaar wordt georganiseerd. De wisselbekers werden als volgt ver deeld: categorie niet-leden van een zwemclub: meisjes: Lydia Smits, totaal tijd 40.2 seconde, jongens: John van der Put, 39,7 sec. Zwemclub-leden: meisjes: 1. Ingrid Luiting (HPC) 36.8 sec., jon gens: 1. Berend-Jan Havinga (HPC) 33.9 sec. Ingrid Luiting wist zich pas zeker van de wisselbeker nadat zij in een beslissingswedstrijd had gewonnen van Carola Kerkman, die ook 36.8 seconde had laten noteren. BEUKEN, EIKEN, ESSEN, SYLVAKET 20 SOORTEN EN PATRONEN SHOWROOM Kampersingel 22 Haarlem J Telefoon 023 - 31 91 20 ook op zaterdag geopend (10-16 uur) HAARLEM Parkeerruimte aanwezig. •- A.,.., HAARLEM. Ruim 100 kinderen in de leeftijd van 8 tot en met 13 jaar hebben gisteren in het sportfondsenbad Schalkwijk gezwommen om de kampi oenschappen van Schalkwijk. De wed strijden vonden plaats in twee categorie ën: kinderen die wel zijn aangesloten bij een zwemclub en zij die dat niet zijn. Noorwegen om de Koning Gustaaf- beker. Daarna reist hij door naar Stockholm voor een proftoernooi. In de wintermaanden wil hij deelnemen aan ATP-toernooien in Zuid-Europa en Noord-Afrika. In hoeverre hij fi nancieel door de bond gesteund zal worden, is nog niet bekend. „Daar over gaan we binnenkort praten”, al dus Thung. van een puntensysteem. Als je bij voorbeeld een zege behaalt op een van de eerste 24 spelers, krijg je een aantal bonuspunten. Daar draait het helemaal om: een of twee van derge lijke overwinningen kunnen je bij die groep van 145 spelers brengen.” Een kloof, die zijn oorzaak vindt in de waarde die men hecht aan die topsport. De grote aandacht voor de medische, sociale en wetenschappelijke begeleiding zijn er de exponenten van. De ijshoc keyers en de tafeltennissers werken al een tijdje met een systeem, waarin rechtstreekse confrontaties tussen die wereldtop en de duidelijk zwakkere te genstanders zoveel mogelijk Wordt ver meden, waardoor „slachtpartijen” tot een minimum worden beperkt. Via een indeling in groepen waarbij promotie en degradatie mogelijk is is men er redelijk in geslaagd het „machtseven wicht” te herstellen. Enkele dagen geleden greep ook de internationale handbalwereld de kans om deze kwaal enigszins te bestrijden. Dit ook via een systeem, waarin de top- handbalnaties de A-groep gaan vormen, de subtop de B-groep vormt, en de C- groep een aantal kleinere handbalnaties omvat. Via een promotie- en degradatie regeling is wijziging in de samenstelling van de poules mogelijk. De voorzitter van hef Nederlands Handbal Verbond, de Brabander Ab Schimmel, was aanwezig tijdens het in ternationale congres in Italië, waar tot deze wijziging werd besloten. Schimmel: „We zijn er erg gelukkig mee. De voorsprong, die met name de Oostbloklanden hebben genomen, is dermate groot, dat er voor ons geen eer meer te behalen is. Bij ons is het niet mogelijk om via gelijkwaardige facilitei ten aansluiting na te streven, waardoor in veel landen het werken naar een De afgelopen weken probeerde Thung deel te nemen aan toernooien in Madrid en Barcelona, maar ook hier werd hij reeds in de kwalifica- tieronden uitgeschakeld, respectieve lijk door de Engelsman Lewis en de Mexicaan Loyo-Mayo. Vooral tegen deze geroutineerde Mexicaanse tennis, prof merkte Thung echter dat hij zijn inzinking te boven is. ARNHEM. Al geruime tijd hebben de internationale ijshockey- en ook de tafeltenniswereld wat gevonden op het verschijnsel, dat zich onherroepelijk voordoet wanneer in bepaalde landen aan de topsportbeoefening een veel gro tere waarde wordt toegekend dan in andere landen. Het verschijnsel, dat zich in elke tak van sport voordoet, en dat steevast resulteert in een almaar groter wordende kloof tussen die „bepaalde” landen (Oost-Europa) en de rest (West- Europa). HAARLEM. Als eerste sportieve gebeurtenis na de officiële opening van het nieuwe gebouw van het Gemeen schappelijk Administratiekantoor in Schalkwijk, vandaag, zal de Haarlemse damkampioen Hans de Groot op dings- dagavond 29 oktober een damsimultaan- wedstrijd spelen tegen de personeelsle den van het GAK en de GMD, welke laatste dienst in hetzelfde gebouw ge huisvest is. HILVERSUM Een maand geleden deelde de Neder landse tennisbond officieel mee dat de 23-jarige Hilver summer Rolf Thung zijn ambities als aankomende tennis professional had opgegeven. Thung zou via een telegram hebben laten weten dat zijn prestaties in Amerika te wei- Na een succesvol Wimbledon hij bereikte de derde ronde via een zege op de sterke Amerikaan Sandy Mayer vertrok Thung in juli naar Ameri ka. In de grote toernooien werd hij snel uitgeschakeld, maar desondanks keerde hij in augustus, op kosten van de bond optimistisch terug naar Ne derland, waar hij als favoriet werd getipt voor de nationale titelstrijd. Het liep voor Thung echter uit op een fiasco: de omschakeling naar de trage gravelbanen tastte zijn vorm aan en hij werd in de halve finale kansloos verslagen door Fred Hem mes. A'. - Toen hij een week later naar Ame rika terugreisde, moest hij zich op nieuw aanpassen aan gewijzigde om standigheden. Thung: „Ik moest in Philadelphia meteen weer op gras spelen en dat viel niet mee. Ik werd snel uitgeschakeld en kwam kort daarna ook niet door de kwalificatie wedstrijden voor Forest Hills. Ik speelde opnieuw ver beneden mijn kunnen en verloor van een hier on bekende Amerikaan. Het leek me toen beter om een weekje rust te piemen. Door het onafgebroken spelen op allerlei toernooien was ik te ver moeid geworden.” Thung schreef daarop een briefje naar de tennisbond met de medede- nig perspectief boden om nog langer op kosten van de bond door te gaan. De verbazing bij de insiders was groot, want Thung staat niet bekend als iemand die snel het hoofd in de schoot legt. Achteraf is het dan ook niet ver wonderlijk, dat een misverstand ten grondslag ligt aan de mededeling van de tennisbond. Thung blijkt de moed nog lang niet te hebben opgegeven: ook de komende maanden zullen voor hem in het teken van de tennissport staan. De veelvoudig international geeft toe, dat de handbaltop nog steeds de wrange vruchten plukt van een wel heel erg ongelukkige periode, die ontstond nadat bondstrainer Jaroslav Mraz vertrok en het heel lang duurde alvorens Henne berg kon worden aangetrokken. In die tussentijd speelden de voorronden voor de wereldkampioenschappen, waaraan Sittardia als clubteam deelnam. Ook dit leidde weer tot vele conflicten. Kortom, veel spelers vooral van Sittardia kwamen niet meer terug. „Gezien deze situatie, waarin bij ons dus duidelijk met de jeugd wordt ge werkt, kan de indeling met groepen voordelen hebben. Het is nu al moeilijk om voor ons tegenstanders te krijgen. Dit omdat we door die ongelukkige peri ode een jaar uit de markt zijn geweest. Bij een groepsindeling weet je waaraan je toe bent. Je hebt dan ook meteen een aantal wedstrijden, en bovendien kun jé de ploeg meer motiveren. Het competi- tie-element wordt ook groter, hetgeen bij het publiek beter overkomt dan vriendschappelijke interlands. Bij het jshockey slaat het systeem in elk geval goed aan”, aldus Hennie Loeffen. „Ik vind, dat je dit risico maar eens moet nemen. Je werkt dus nu op lange re termijn, bij Mraz was alleen de Olympische Spelen het doel. Henneberg werkt via zijn systeem duidelijk aan. een bredere opbouw, zodat er in de toekomst niet zo’n gat zal vallen, wanneer veel internationals uitstappen. Hoe het alle maal uitpakt, moeten we uiteraard nog afwachten. Voorlopig wil ik datgene wat ik heb geleerd via het spelen van veel wedstrijden, nog overdragen aan de jeugdiger spelers. Dat kan gebeuren door zoveel mogelijk wedstrijden te spelen”, besluit Hennie Loeffen. „In ’76 beginnen we al met het toer nooi voor de C-groep, dat in Engeland zal wordtn gehouden. De B-groep komt in ’77 in Oostenrijk voor het eerst in actie”, aldus Groener, die op papier een schema heeft, dat wat licht doet schij nen over de indeling van de groepen. Een ingewikkelde zaak, waarbij het voor de handbalnaties zaak is om tijdens de Hennie Loeffen: een van routiniers. PARIJS. (AFP) De internationale federatie van wielerorganisator (AIOCC) heeft gisteren in Parijs de kalender voor de beroepsrenners voor 1975 bekendge maakt. Deze lijst zal in november nog moeten worden goedgekeurd door de internationale wieler federatie (UCI) tij dens een vergadering in Genève. De lijst van data van de belangrijkste wedstrij den ziet er als volgt uit: 1 maart: Omloop „Het Volk”; 9-15 (of 10-16) maart: Parijs-Nice; 19 maart: Mi- laan-San Remo; 29 maart: Amstel Gold Race; 13 april: Parijs-Roubaix; 23 april- 11 mei: Ronde van Spanje; 16 mei-8 juni: Ronde van Italië; 22 juni: nationa le kampioenschappen; 27 juni-20 juli: Ronde van Frankrijk; 21-26 augustus: Ronde van Nederland; 31 augustus: we reldkampioenschappen op de weg; 11 oktober: Ronde van Lombardije; 27 ok tober: Trofeo Baracchi. •4 Alistair MacLean- I Stoptrein naar Fort Humboldt O Alex Comfort - Speelse liefde, gids voor minnaars Desmond Bagley- Operatie Torpedo /I Desmond Bagley- Op dood spoor E Alistair MacLean- Bereneiland Alistair MacLean - Vz Valse start “T B. Ursing- Elseviers Plantengids Q A. Gondrexon - C3 Elseviers Hondengids Eten van Moeder Aardekook- ^z boek voor milieubewuste mensen H.Heinzele.a.- I Sz De Europese vogels in kleur echte top meer en meer discutabel wordt. Je kunt je natuurlijk wel voor bereiden op kwalifiactiewedstrijden voor een toernooi als het wereldkampioen schap, maar wanneer je in je poule een Oosteuropese tegenstander treft ben je bij voorbaat al kansloos. Dit geldt in nog sterkere mate voor de landen, die nog maar kort de handbalsport bedrij ven. In het nieuwe systeem ontmoet je in je groep ongeveer gelijkwaardige teams, hetgeen niet alleen voor de spe lers, maar ook voor het publiek aantrek kelijker is dan interlands, waarin je dreigt afgeslacht te worden”, aldus de voorzitter van het Nederlands Handbal Verbond. Zijn ook in Italië aanwezige mede-hoofdbestuurder Frans Groener stemt met deze gedachtengang in. „Als schietschijf dienen, animeert niet. Die kans liep je voorafgaande aan grote toernooien, waar je soms jarenlang naar toe werkte. Nu ben je niet kansloos meer, hetgeen de motivatie ten goede komt”. De eindstand is van de strijd voor landenteams: 1. Japan 571.40 punten; 2. Sovjet Unie 567.35; 3. Oost-Duitsland 562.40; 4. Hongarije 552.80; 5. West- Duitsland 552.65; 6. Roemenië 547,25; 7. Zwitserland 547.20; 8. Verenigde Staten 547.10. J „Ik verloor met 6-4 en 11-9, ik ben beslist niet kansloos geweest. Je merkt op dergelijke sterk bezette Frans Groener verwacht uiteraard eerst wat aanvangsmoeilijkheden. „Na ’79 komen we helemaal in het vaste ritme, hetgeen voor de B- en C-groep elke twee jaar een toernooi betekent. Dit dus met promotie- en degradatiemoge lijkheden. De toplanden hebben dat rit me al middels de wereldkampioenschap pen en de Olympische Spelen, die overi gens ook bereikbaar zijn voor de sterk ste B-ploeg, terwijl ook gestreefd zal worden naar dezelfde kansen voor een C ■‘topper”. toernooien pas goed dat de tennistop breder is dan ooit tevoren. Een Pool- se speler als Fibak, die zich ook moest kwalificeren, klopte nota bene Arthur Ashe. Nu er zoveel geld te verdienen valt, zijn er honderden spelers die een poging wagen en ta melijk dicht tegen de. top leunen. Vooral in Amerika sta je versteld van het aantal goede spelers van wie we hier nog nooit hebben gehoord. En de meesten van diè jongens heb ben nog nooit iets bereikt, zeker niet op Wimbledon.” Rolf Thung wil daarom nog niet wanhopen. „Ik heb met Okker ge praat en hij zei ook dat ik misschien nog wel een jaar nodig heb. Ik moet het gewoon nog een tijdje volhouden. Tine Zwaan is wat dat betreft een goed voorbeeld. Ze bereikt opeens prima resultaten, terwijl ze toch al 27 is. Het grote probleem voor spelers als ik is, dat je niet direct wordt toegelaten tot grote toernooien. En als je meteen in de kwalificatieron- den wordt uitgeschakeld, verdien je niets. (ADVERTENTIE) pantalons v.a. maat 92-164 z -■< 44-+4 1

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 33