Nixon moet wellicht worden Giscard wil twee internationale conferenties geopereerd Biesheuvel: „Ik RabinBij goede vooruitzichten op vrede met Egypte aan voldoening Rijke landen moeten werkelijk afstand doen van voorrechten Synode in Rome vindt vluchtweg Kea, een vriéndelijk verbanningsoord vreesde gebrek achtergrond i VOOR EUROPESE TOP EN DEFINITIEVE REGELING OLIECRISIS Kissinger: een goed begin EUROPEES COMITÉ DOET VOORSTEL AAN FAO: PROBLEMEN LIJKEN OPGELOST 3 25 V R IJ D A G OKTOBER 1974 BINNEN» EN BUITENLAND 2 Ongunstige indruk KI 99 1 GISCARD D’ESTAING Israel wil deel Sinai opgeven (Van onze parlementsredactie) (Van onze redacteur in Rome) Van onze redacteur in Rome) kl (Van-onze redacteur in Athene) ATHENE Griekenlands jongste deportatie-eiland Kea (gewoon lijk uitgesproken Tzea) ligt tussen twee kleinere onbewoonde eilan den, die reeds een barre reputatie hebben: Makronisi, dat tijdens de burgeroorlog diende als opvoedingskamp voor militairen, en het Ee- kende Jaros of Youra, al sinds de oudheid als strafkolonie gebruikt. Kea is veel vriendelijker, het is dan ook bewoond, door zo’n vijfdui zend mensen, die voornamelijk leven in het gelijknamige bergplaatsje en in het havenplaatsje St. Nicolas, vanwaar men op het kale Makro nisi uitkijkt. oor iap, ren ze and het end )is- is jter en- ;rd. ind ren' jke kte Ceja >orn lagd ting and atie Hen ting s is nen Hes. het uit mde te neb- eni- leeft Hij was iaar zij i en gen. den- ster- een lum- land. egen rster •ouw naar ïrige is in ihuis 'OUW .vee- „Als we willen dat de vredp^bespre- kingen in Genève kans van biggen heb ben moet Hoessein met de Palestijnen rond de tafel gaan zitten,” aldus Sadat op een bijeenkomst van de federatie van Arabische jongeren in Cairo. een te Dumont veroordeelde de politiek van de westerse landen, van Oost-Europa en Japan, die hun manier van ontwikkeling willen exporteren naar de Derde Wereld. i het en digd. ouw, ge- -Ka- rwo- 3 te ïme- lier- 1 te op- het ner- dent eten voor de de zijn uit fhe- i bij in Ver- din- irige ond. ver- de eren egen het even jaar in deld iden de rge- het el— Itoel de i de Zas- ring ne- De internationale crisis die door de olie vorig jaar op gang is gekomen, zal, zo voorspelde de Franse presi dent, een even langdurig als funda menteel karakter dragen. De vijf ko mende jaren zullen we nog voor vele verrassingen worden geplaatst en we hebben tot taak te voorkomen, zo zei hij, dat ze tot een catostrofe leiden. Daartoe is het noodzakelijk, ZO.gaf hij aan, dat we iedere gelegenheid tot overleg aangrijpen om te voorkomen dat de huidige crisis tot een geweld dadige confrontatie zou kunnen lei den. Aan de andere kant maakt depor tatie, het middel waarnaar de junta wel zo vaak greep, een verre van gunstige indruk in binnen- en buiten land. Wanneer zij niet gepaard gaat met een Officiële aanklacht én dat is althans voor Pattakos, Makarezos en Ladas nog niet het geval dan kunnen de slachtoffers wel eens aan spraak maken op belangstelling van de zijde van Amnesty International, net als zo vele gearresteerden van rechts nu in Portugal doen. Het comité dat is samengesteld uit een aantal particuliere organisaties, waaron der de Nederlandse NOVIB, bood giste ren in Rome de FAO, de wereldvoedsel organisatie. een document aan waarin wordt gevraagd om één percent van alle ruimte in kranten en periodieken, in radio- en televisieuitzendingen, 1 percent van alle boeken en schoolboeken, en één percent van de schooltijd te besteden aan de problemen van de ontwikkeling. Pas dan, aldus het comité, kunnen lan den die nu steeds verder achterop raken een kans maken om voldoende aandacht te krijgen. Letterlijk zegt men in het slotcommu niqué, nadat een aantal experts drie dagen over de problematiek van de Der de Wereld hadden gesproken en gedis cussieerd, voordat de wereldvoedselcon- ferentie in Rome op 5 november begint: „De geïndustrialiseerde landen moeten nu daadwerkelijk beginnen afstand te doen van hun bevoorrechte positie en dat kan alleen met de steun en deelna me van de publieke opinie. Een campag ne in de nieuwsmedia en in onderwijsin stellingen is de enige manier waarop men duidelijk kan maken dat de ont wikkeling van de gehele wereld ten nauwste samenhangt met de onderlinge verbondenheid van alle volken en met het overwinnen van enge nationalisti sche visies”. Hellenistische 1 „hartspecialist” stratos, tevens aanhanger. In de jaren voor de staatsgreep, toen Theodorakis nog wel eens vrolij ke liedjes schreef, was een van zijn zwierigste het liedje over Syros en Kea, waarin de onberekenbare win den worden bezongen die altijd waai en wanneer men van Syros naar Kea vaart, langs de barre rots Jaros, die in die jaren net even niet werd gebruikt. Uit dat liedje blijkt meteen dat de ergste winden bij Kea ophou den al schijnt de overtocht uit Pireau van Papadopoulos cum suis woensdag nogal stormachtig te zijn geweest. Biesheuvel legt er de nadruk op dat zijn besluit niet is ingegeven door de wens terug te keren naar de actieve politiek. Hij herinnert eraan dat hij vorig jaar reeds het besluit nam zich voortaan afzijdig te houden van de poli tiek. „Indien er in de ARP-fractie om welke reden dan ook een vacature zou ontstaan, zou ik een benoeming tot lid van de Tweede Kamer niet aanvaarden”. Het moet voor de Grieken moeilijk zijn een oordeel te vormen over deze onverwachte deportaties. Als het waar is dat de vijf naar het eiland Kea overgebrachte bewindslieden van het kolonelsregime vrijelijk op Kea mo gen rondlopen, is er dezer dagen een Hij sprak zich opnieuw uit voor verdere stappen in de richting van de Europeselëénwording, waarbij Frank rijk bereid was nieuwe offers van nationale soevereiniteit te brengen. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS Op de tweede persconferentie die het Franse staats hoofd Valery Giscard d’Estaing sedert zijn installatie in het Elysée gisteren hield, heeft hij bevestigd dat eind november of begin decem ber in Parijs een Europese topconferentie zal worden gehouden, waarvoor donderdag de acht invitaties zijn verzonden. dertechniek zodanig verbeterd kan wor den, dat de synode zeker tot concrete resultaten komt. Dat is dan voor de toekomst. dukt aan de ontwikkelingslanden geven, zoals door de Verenigde Naties als streefbedrag is gesteld, heeft een Euro- Winschoten is gisteren door de di recteur van de Verenigde Naties, Mi chael Popovic, als eerste stad ter Wereld uitgeroepen tot gemeente van de VN. De voorzitter van de Nederlandse Vereni ging van de Verenigde Naties, de heer Scheffer, zag de benoeming van Win schoten als' stad van de VN een middel om de VN dichter bij de mensen te brengen. ROME. Omdat weinig landen één percent van hun bruto-nationaal pro- „Ik zou noch Zeeland noch mijzelf een dienst hebben bewezen als ik het toch maar gedaan zou hebben, maar dan niet van harte”, schrijft Biesheuvel. „De overwegingen die bij een zo belangrijk besluit in het geding zijn, dragen in sterke mate een persoonlijk karakter en zijn daarom moeilijk aan de buitenwereld uit te leggen. Tenslotte is er ook nog zoiets als een recht op privacy” Hij wilde alle disputen over een fe deraal of confederaal Europa echter vermijden, om zich voorlopig te hou den aan regelmatige beraadslagingen van enkele malen per jaar tussen de Europese regeringsleiders, waarbij ook de gemeenschappelijke organen Enige eeuwen tevoren „enoot het eiland juist een geheel tegengestelde vermaardheid: personen die de leef tijd van zestig jaar hadden bereikt, plachten zich hier te verzamelen om, omgeven door zang en dans van de jeugd, gezamenlijk de dodelijke dolle- kerveldrank te drinken teneinde hen zelf en hun nazaten het ongerief van hun ouderdomskwalen te besparen. Het is een schilderachtige traditie, die nu ongetwijfeld gretig in de herinne ring zal worden teruggeroepen al le vijf de gedeporteerden gaan al aardig de kant van de 60 op! De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Kissinger heeft gisteren in Moskou twee gesprekken gevoerd met de Russische partijleider Breznjev en na afloop van het eerste gesprek van drie uur gesproken van „een goed begin”. Volgens de Russische minister van Bui tenlandse Zaken Gromiko meende Breznjev dat de besprekingen „zeer nut tig” waren geweest. Als eerste on derwerpen kwamen aan de orde: de mogelijkheid tot een breder en intensie ver handelsverkeer en de Arabisch-Is- raelische onderhandelingen in het Mid- den-Oosten. Op de foto: Breznjev schudt Kissinger de hand voordat zij met hun besprekin- een poging van regeringszijde klimaat van zenuwachtigheid scheppen, waarin Karamanlis als „de enige man die het leger aankan” een nóg grotere meerderheid kan krijgen dan hem reeds wacht. Over de terugtrekking' van de weste lijke Jordaanoever zei Peres dat de rivier de Jordaan moet fungeren als een „véi- ligheidsgrens” voor Israels defensie. Ook zei de minister dat joden het recht moeten hebben om zich op de westelijke jordaanoever, die deel uitmaakt van het bijbelse beloofde land, te vestigen, „net zoals zij het recht hadden om zich in Williamsburg (New York) te vestigen”. Peres zei dat Israel bereid is om over de terugtrekking van de westelijke jor daanoever te onderhandelen op de voor waarde dat deze terugtrekking deel uit maakt van een vredesregeling. Israel zal het Jordaanse gebied niet teruggeven om alleen maar het prestige van Jordanië onder de andere Arabische landen op te vijzelen, zo meende Peres. D« synode zal haar laatste zittingsdag nog wijden aan de vraag hoe de verga- JERUZALEM (AP) Israel is bereid zich voor een groot deel uit de Sinaïwoestijn terug te’trekken indien de vooruitzichten op vrede met Egypte goed worden. Dit heeft de Israëlische minister van Defensie Peres gisteren gezegd op een congres van Amerikaanse conservatieve joden m Jeruzalem. De minister zei dat de woestijn-op dusdanige wijze moet war den verdeeld dat Egypte genoeg ruimte hééft om het Suezkanaal tè be schermen en dat Israel toezicht kan houden op de scheepvaart door de Straat van Tiran bij het zuidelijke punt van. de Sinaï. Het geschil tussen Arafat en Hoessein over de doch- Israël bezetjte westelijke Jordaahoevér staat de Arabische éénheid nu al vier jaar in de weg. Beide partijen zullen naar wordt verwacht, aan de komende topconferentie deelnemen. Egypte is van mening dat de Palestijnen een eigen 'gebied' kunnen krijgen- door middel van een militair akkoord of te rugtrekking- van Israel. ware stormloop te verwachten van journalisten en andere niéuwsgierigen naar het eiland dat tot' hü toe, hoe dicht het ook onder de kust lag en hoe rijk het ook was aan interessante oudheden, altijd een beetje aan de aandacht van de toeristen is ontsnapt. Als men in staat wordt gesteld vrijelijk met Papadopoulos .re com municeren, zou daarmee de bodem worden weggeslagen onder de specu laties dat Karamanlis in wezen bang is voor mogelijke onthullingen waar mee de ex-dictator kan komen, speci aal over zijn rol bij dé zgn. „electora le staatsgreep” van 1961, Karamanlis’ laatste verkiezingsoverwinning. Het feit dat de vijf er in min of meer bedekte termen van worden beschuldigd een nieuwe staatsgreep te hebben voorbereid, zal door menige Griek van links worden uitgelegd als Een tweede voorstel wees er nog ster ker op, dat de synode eenvoudig weg vlucht uit de moeilijkheden. Dat voor stel hield in dat alle materiaal dat deze synode aan besprekingen en schriftelijke stukken heeft opgeleverd, aan de paus ter hand wordt gesteld, die dan maar moet zien wat hij met deze papierlawine doet. Ook over dit voorstel moest de synode bij handopsteken stemmen - zeer ongebruikelijk, want er wordt steeds schrfftelijk gestemd, met zelfs vermel ding van de naam op het stembriefje - en zonder tellen schatte men de uitslag op ja. Bovendien stelde hij voor om begin volgend jaar een tweede conferentie van tien tot twaalf landen bijeen te roepen om op langere termijn naar een definitieve regeling van de olie crisis te streven. Onder de deelnemers wenste het Franse staatshoofd dat zowel de olieproducerende als -con sumerende naties vertegenwoordigd zouden zijn, terwijl de laatste catego rie dan weer uit wel- en niet-geïn- dustriaiiseerde landen moest bestaan. Het denkbeeld van die olie conferen tie was tevoren, zo verklaarde hij, al door Saoedi-Arabië aanvaard. Peres heeft geen details verstrekt over het aantal kilometers dat Israel zich zou willen terugtrekken. „We zijn werkelijk bereid om ons een heel eind uit de Sinai terug te trekken indien we daarvoor éen betekenisvolle politieke Situatie terug krijgen,” aldus de minister. ,,.De Israëlische Nationale- Religieuze Partij heeft gisteren besloten zieh bij-de coalitie regering van premier Rabin-aan te sluiten, .waardoor deze .regering ep bredqre basis zal kunnen regeren, De Egyptische president Sadat zal zijn pogingen om de Jordaanse kaping Hoes sein en Palestijnse leider Arafat, te ver zoenen op de Arabische topconferentie, die morgen in Rabat begint y.oqjfzetten. Inmiddels heeft een Woordvoerder voor de Palestijnse bevrijdingorganisatie (PLO) twintig Arabische lan.den er don derdag in een felle aanval van beschul digd „hun verplichtingen ten aanzien van de Palestijnse revolutie” niet na te komen. LONG BEACH (Reuter). De Ame rikaanse oud-president Nixon moet n o- gelijk een operatie ondergaan. De kan sen dat hij als getuige in het watergate- proces zal verschijnen lijken daarmee nog kleiner te zijn geworden. Zijn lijfarts John Lungren liet giste ren in een verklaring weten dat hij mogelijk tot een operatie zal besluiten als de 61-jarige Nixon niet naar bevredi ging reageert op de antistremmingsmid- delen en -injecties tegen de flebitis in zijn linkerbeen eh de kleine bloedprop in zijn rechterlohg. Nixon keerde woensdag avond terug in het Long Beach Memo rial Hospital, slechts vergezeld van drie agenten van de geheime dienst. van Brussel betrokken zouden moe ten worden. Ten aanzien van de binnenlandse politiek, die hij op deze persconferen tie aanvankelijk terzijde had willen laten, hoopte Giscard d’Estaing ook met de linkse oppositie te zullen kunnen samenwerken. Hij nodigde alle leiders van de politieke partijen met inbegrip van socialisten en communisten uit aan een diep gaand overleg te willen deelnemen. Die laatste uitnodiging werd echter bij voorbaat door de linkse partijen al met veel reserve beantwoord en op het speciale congres dat de cornrnu- nisten (donderdag in Parijs eveneens begonnen, heeft hun secretaris-gene- raal, Georges Marchais, nogmaals la ten weten dat op zijn medewerking aan een nationale unie niet kan wor den gerekend. Nederland heeft al laten voelen positief tegenover de uitnodiging te staan. pees comité voor de Derde Wereld een nieuw voorstel gedaan. Een van de belangrijkste inleidingen op het klein congres waarvoor maar weinig belangstelling bestond, was van de Franse econoom René Dumont. Hij vroeg zich af waarom de FAO, de we reldvoedselorganisatie, in haar rapporten in het verleden altijd zo optimistisch was geweest. Experts uit de gehele we reld hadden toch al aan het eind van de jaren ’50 gewaarschuwd dat er onvol doende maatregelen werden genomen om te zorge., dat de wereldbevolking voldoende te eten had. Aan dit voorstel werd echter nog een nevenvoorstel verbonden. Acht men het nuttig, dat aan het totale pakket dat aan de paus wordt overhandigd, een tekst wordt toegevoegd waarin de hoofdge dachten worden samengevat die bij de synodevaders over de belangrijkste on derwerpen van deze synode leven? Dit voorstel werd met iets meer animo aan genomen. Het is misschien de belang rijkste daad van deze synode, die on machtig was klare en ter zake doende aanbevelingen te produceren. Het motto waaronder het Franse staatshoofd zijn uitvoerige en scherp zinnige analyse van de huidigè situa tie had geplaatst, luidde: Frankrijk zoals het is in een wereld gelijk die is. Die pragmatische benadering van de internationale verhoudingen volg de hij ook met betrekking tot Euro pa, waarvan Giscard vaststelde dat zijn politieke, economische en demo grafische gewicht de laatste decennia voortdurend verder was gedaald. ROME. De bisschoppen synode heeft een uitweg gevonden uit de impas se waarin ze geraakt was. Misschien kan men het beter een vluchtweg noemen Ongetwijfeld heeft het argument van de Franse kardinaal Marty en de Afrikaan se bisschop Kabangu, dat het thuisfront nog meer ontmoedigd zou worden als ook nog deze bisschoppensynode hen met lege handen liet staan, indruk ge maakt. Bijna lusteloos aanvaardde de synode het voorstel van de synodeleiding om als besluit een boodschap tot de kerk te richten, iets wat men aanvanke lijk totaal niet van plan was geweest. Men verbond er de voorwaarde aan, dat het een inhoudsvolle boodschap moest zijn. Wat die inhoud moest zijn, lieten de bisschoppen over aan de kardinalen Cordeiro en Wojtyla, die haar binnen 24 uur moeten samenstellen. Daarna mogen de bisschoppen dan over de boodschap debatteren. I De officiële regeringsverklaring rept van de wenselijkheid dat de vijf ergens worden vastgehouden waar zé niet weg kunnen, zolang het onder zoek voortduurt naar onregelmatighe den tijdens de afgelopen jaren van het kolonelsregime. Het gaat er de meeste Grieken om dat deze vijf, en nog veel andere oud-kolonels, worden beschuldigd van het instellen van die dictatuur zelf, dus van de' onregelma tigheden die zij vooraf hebben bedre ven om deze te bewerkstelligen. Daartegen is van staatswege nog BB M DEN HAAG. De vroegere minister president mr. B. W. Biesheuvel heeft bedankt voor de post van commissaris der koningin in Zeeland, omdat hij vreest in deze functie niet de voldoening te vinden die noodzakelijk is om in alle opzichten een goed commissaris van de koningin te worden. Het zou uitdrukke lijk niet de bedoeling zijn geweest ie mand te kwetsen of iemand een hak te zetten. Dit schrijft de ex-premier deze week in het ARP-Partijblad Nederland se Gedachten. steeds geen 'aanklacht ingediend, al leen door een particulier, de advocaat Lykourezos. De door hem uitgelokte rechtspleging met als aanklacht hoogverraad, begint (toevallig?) van daag, voor een gewone rechtbank in Athene. Ten slotte nog twee anekdotische bijzonderheden over het verre verle den van het eiland Kea, dat zo plot seling in het middelpunt van de be langstelling is komen te staan. Het eijand. dat vroeger Keos heette en het centrum was van de speciale regering van Zeus die alhier de bijenkorf in het leven zou hebben geroepen hééft de wereld in de tijd ook de eerste geschonkenEresi- natuurgeneeswijze-

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3