ANGST VOOR RECESSIE ZIT ER DIEP IN Middenstand in actie tegen Den Uyl Modelbrief tegen Amro bank Werkstuk Hendriks oogst naast waardering ook nogal wat kritiek s »eve BEURS IÉ WEI „MALAISE DUURT TOT IN 1976” FE EEBMMSIHKnnM lilt; 86750 WOEDE RICHT ZICH TEGEN BONDEN EN KABINET 11 OKTOBER 1974 ECONOMIE PILEPS: It een (Van onze parlementsredactie) Geen dienstverband Welzijn gen Mondigheid Artsen 741 ft* zoe- DEN HAAG Dat staatssecretaris Hendriks zijn structuurnota ge zondheidszorg een „discussiestuk” noemt zal de vaste Tweede-Kamercom- missie voor volksgezondheid heugen. Vandaag en aanstaande maandag heeft zij geheel nodig om tientallen organisaties, instellingen, vereni gingen, groepen, en dergelijke (werkers uit de gezondheidszorg zelf), aan het woord te laten in een hoorzitting. Totaal kwamen meer dan vijftig reacties, maar niet alle briefschrijvers willen hun stuk mondeling toe lichten. Beddennorm Vakbeweging -- Ziekenhuizen ZATERDAG 26 1 (Van een medewerker) de ieels- (Door Frans Janse) 4 met t. Nota gezondheidszorg op de korrel genomen Isel r of t- - DEN HAAG (ANP). De werkgroep „Betaald antwoord” heeft een modelbrief opgesteld voor cliënten die aan de Am- robank hun verontrusting willen laten blijken over de deelneming van de Am- robank in de European-American Ban king Corporation. Deze laatste heeft 2000 miljoen dollar geleend aan de Zuidafri- kaanse regering en daaraan verbonden instellingen. Ence- ihuis- ssting >r het arts. •ie en lorna mstig Wat de kleine ondernemers vooral ook dwars zit is het feit dat de verticale prijsbinding is afgeschaft. Daardoor, zo redeneren zij, kunnen allerlei cash and carry- en discountzaken een groot assor timent artikelen ver onder de prijs ver- De genoemde bezwaren worden overi gens in andere geschrif ten voor de hoor zitting van medische zijde onderschre ven. De Landelijke Huisartsen Vereni ging (LHV) legt bovendien de nadruk op de vrijheid van het medisch handelen (die moet blijven) en op de medezeggen schap voor de beroepsorganisaties in de nieuwe besturen (die zij wensen te krij gen). Over de kosten van de regionalisa- De Landelijke Specialisten Vereniging gaat in tegen de mening van de staatsse cretaris, dat er wel een neiging bij de artsen is om in dienstverband te treden. Niet nodig, zegt zij, om aan de te stellen eisen te voldoen en men moet daarvan ook geen kostenbesparing verwachten. Het Nederlands Huisartsen Genootschap zegt dat het de huisarts financieel beter mogelijk moet worden gemaakt met psychologen samen te werken. De tand artsen zeggen dat de enige doelmatige preventie in drinkwaterfluoridering is te vinden. zo centraal komen LHV, dan moeten trekkelijker wordt beschouwd dan het keihard blijven vasthouden aan alle ei sen en verlangens. Bij het uitbreken van de oliecrisis, nu ongeveer een jaar geleden, waren de beeld dat zij advies over het sluiten van ziekenhuizen zouden moeten uitbrengen. Grote twijfels blijken inzake de bed dennorm van 4 per 1000 die de staats secretaris hanteert. Die norm moet eerst maar eens aannemelijk worden gemaakt, zeggen o.a. de samenwerkende bonden van overheidspersoneel, die ook bij deze gelegenheid weer geharnast tegen de denkbeelden van Hendriks strijden. Het Landelijk Aktiekomitee Gezondheidszorg (LAG) becijfert dat er dan nu ruim 16.000 bedden te veel zijn. De vakbeweging is even zo fel vóór het vaste dienstverband van artsen als bijvoorbeeld de specialisten daar tegen zijn. De bonden van overheidspersoneel willen de geestelijke gezondheidszorg in de eerste fijn brengen, want die moet direct bereikbaar zijn. Met andere orga nisaties missen deze bonden in de con cretisering van allerlei gedachten duide lijkheid. Het overlegorgaan van de drie grote vakcentrales stelt dat de verhou ding van overheidsbijdragen in de kos ten en die van de premiebetalers ten minste gelijk moeten zijn. De gezamenlijke ziekenfondsen stellen dat de hervorming van de gezondheids zorg een langdurig proces zal zijn. Er moeten voor de regionale organen dui delijke rechten en plichten worden om schreven. De fondsen vinden voor zich zelf belangrijke taken weggelegd in het nieuw te bouwen geheel. De verzeke ringsmaatschappijen presenteren zich als niet minder belangrijk. De Nederlandse Vereniging van Artsen voor Revalidatie en Physieke Geneeskunde mist in de nota elke letter over revalidatievoorzie- ningen. De actie van de middenstand richt zich zo te zien vooral tegen het tegen woordige kabinet. De voorgestelde leu zen van de spandoeken laten daar geen enkele twijfel over bestaan: „Den Uyl, de krachtige oppositieleider, waar ons land zo dringend behoefte aan heeft” „Spreiding van macht, naar Den Haag zeker?” kopen en het betreft dan ook nog vaak artikelen voor duurzaam gebruik, waar bij een vakman te pas zou moeten komen om ze te installeren. Die vakman, die de verkoop van het artikel door de activiteiten van de cash and carryzaken nu aan zijn neus voorbij ziet gaan, constateert maar al te vaak dat beunha zen hem ook de installatiewerkzaamhe- den af pakken. Uit de vele duizenden woorden, die van tevoren op papier zijn gezet om de Kamercommissie alvast stof tot overden ken te geven, blijkt veel kritiek. Daar naast is er evenzeer waardering voor Hendriks’ poging de problemen op een rijtje te zetten, te inventariseren en de toekomstige omvorming van de „lappen dekenorganisatie” tot een goed gecoördi neerd stelsel met inspraak en medezeg genschap aan de basis te schetsen. De kritiek is niet altijd in vriendelijke termen vervat. Zo passeren de uitdruk kingen „verfoeilijke departementale ver zuiling”, „afbraaknota” en „kostenbe- heersingsnota” de revue. De hoofdbezwa ren zijn als volgt samen te vatten: de nota legt te veel de klemtoon op de kostenbeheersing, geeft te weinig de ver bindingen met de welzijnszorg aan en is op vele gebieden te vaag: bijvoorbeeld over de regionalisatie, de financiering en de preventie. noemd worden in dit verband de ver sterking van de gezondheidszorg „eerste lijn” direct bereikbaar voor de pa tiënt, met de huisarts als centrale figuur en de uitbreiding van de preventieve en geestelijke gezondheidszorg. De KNMG zegt dat het een open vraag blijft of de regering zal kunnen slagen in haar streven de kostenontwik keling af te remmen en hoe zij dat wil doen. Van het decentraliseren met be stuursorganen per regio moet men geen te grote verwachtingen koesteren. De problemen om dit gestelde beginsel con creet uit te werken, moeten zeker niet worden onderschat. De artsen zijn het wel eens met de centrale plaats die de huisarts moet krijgen. Vergeten werd daarbij echter dat een ingreep als de oliecrisis en de daarmee gepaard gaande enorme prijsstijging hun gevolgen pas na verloop van enige tijd kunnen hebben. Die gevolgen worden nu dagelijks duidelijker. De enorme om schakeling en aanpassing die ermee sa menlopen, beginnen diep in de conomi- sche structuur in te grijpen. Vrijwel dagelijks leest het publiek van aanvra gen tot werktijdverkorting, af nemende orders, ophopende voorraden en zelfs van bedrijfsopheffingen, met daarbij be horende werkbeëindiging. De sfeer die een dergelijke ontwikkeling met zich brengt, heeft veel weg van een zware recessie, althans doet de angst en vrees aanwakkeren dat een niet onbelangrijke economische recessie ophanden is. In de gewenste bestuursstructuren wil ook' de vakbeweging haar invloed heb ben. evenals trouwens de medici en andere belanghebbenden. Van onderne- merszijde in een brief van de Raad van Bestuur in Arbeidszaken, waarin de industriële werkgeversbonden, het mid den- en kleinbedrijf en agrarische bon den zijn verenigd wordt ook aan dacht besteed aan de kosten. De over heidssteun voor de totale uitgavenlast moet op peil blijven en de premielast moet houdbaar zijn. AMSTERDAM. In deze week werd de beursbaisse in Amsterdam onverbid delijk voortgezet. Alle beursgroepen kwamen daarbij op nieuwe laagtestan- den van het jaar en sloegen elke dag nieuwe records in neerwaartse richting. Een trieste aanblik en bijzonder ontmoe digend voor de kopers. De belangrijkste oorzaak van deze moedeloze en langza merhand catastrofale ontwikkeling is de angst dat de economie zich uiteindelijk toch aanmerkelijk ongunstiger zal ont wikkelen dan aanvankelijk werd ver wacht. Ondertussen broeit het vooral in die kringen van kleine ondernemers, die een redelijk, maar toch niet excessief hoog inkomen bedreigd zien. Brieven, die ons bereiken spreken van „dë ondernemers- maat is boordevol. Wanneer deze rege ring blijft doordrammen kan het wel eens tot een explosie komen”. Een ande re brief legt de oorzaak van de ellende onder bepaalde categorieën van kleine ondernemers ook heel duidelijk bij de regering en vooral ook bij de vakbewe ging: „Deze regering verruïneert de ge hele economie met de bemoeizuchtige (A. Groenevelt) vakbonden als steunpila ren. Dat is geen socialisme, maar kapita lisme en imperialisme”. Over de VAO, de Volksverzekering tegen de arbeidsongeschiktheid, zei mr. Van ’t Huil, dat wel aangenomen mag worden dat het GAK de administra tie van deze wet gaat voeren, naast de administratie van de WAO, de Wet op arbeidsongeschiktheidsverzekering voor werknemers. Uitbreiding van de preventieve zorg moet, alweer volgens de Mij. Tandheel kunde, beginnen bij de voorlichting aan aanstaande moeders. Over de tandheel kunde staat bijna niets in de nota, maar dat komt omdat uitvoerige adviezen zijn gevraagd aan de Centrale Raad voor de Volksgezondheid. Gemist worden trou wens ook passages, gedachten en voor stellen over bedrijfsgeneeskunde en soci ale geneeskunde. De zich daarmee bezig houdende organisaties hebben daar hevi ge kritiek op. Met de zo sterk naar voren gebrachte regionalisatie, spreiding van de zorg door middel van bestuurlijke organen over het land, die Hendriks wil, mag niet worden gewacht tot de gewestelijke in deling geheel in kannen en kruiken is. Dat staat in vele brieven te lezen. De gezamenlijke provinciale besturen voelen zich geheel gepasseerd. Zij vragen zich af wat hun functie nog zou moeten zijn in de regionalisatie. Zij vinden bijvoor- Nu ook het Nederhorst-concern, even als de Ballast-Nedam, dit jaar enorme verliezen zal oplopen, verloren de bou wers Stevin en BAM f 10. Een verlies van 10 was er ook weggelegd voor Bols, ICU, Verto, Pakhoed, Telegraaf en VNU. Vijf gulden liepen deze week te rug Nutricia, KSH, Kluwer. Amfas, En- nia, Gist-Brocades, Hoek-Loos en Stad Rotterdam, Kortom, vrijwel alle top- fondsen van de lokale markt. Verder is de hoge rentestand uiterst nadelig voor de kleine ondernemers. Voor de financiering van hun voorraden zijn zij maar al te vaak aangewezen op kredieten en de zeer hoge rente, die zij daarvoor moeten betalen werkt sterk door in de kosten van de bedrijfsvoe ring. Wall Street deed deze week in elk geval nog bijzonder onzeker en viel meerdere dagen zwaar terug. Daar maakte, ondanks de algemeen nog altijd fraaie winstcijfers over het derde kwar taal, de stagnatie in de automobielsector grote indruk. Positieve factoren als de, zij het uiterst trage, daling van de rente, hadden weinig invloed. En ook die kant van een economische stagnatie begon zich deze week verder te manifesteren. In ons land in de vorm van een dage lijks lichte koersstijging op de obligatie- markt en in West-Duitsland in de vonm van een regelrechte discontoverlaging. Veel hielpen deze feiten niet om de aandelenbaisse te sluiten. Kritische geluiden in overvloed komen van de ziekenhuizen zelf via de Nationa le Ziekenhuis Raad. Dit orgaan spreekt van „kostenbeheersingsnota” en zegt dat het een illusie is te menen dat het door het nemen van een antal maatregelen de gezondheidszorg tegelijk beter en goed koper zal worden. Onze gezondheidszorg staat op hoog peil en is daarom duur, aldus de NZR. Men moet duidelijk on derscheid maken tussen maatregelen tot verbetering van de kwaliteit en maatre gelen tot beheersing of kostenbeperking. De samenleving zelf zal moeten uit maken wat zij over heeft voor de ge zondheidszorg. Daarbij moet worden be seft dat van de patiënt uit gezien de vraag naar een financieel verantwoorde kwaliteit een kwestie kan zijn van leven en dood. De NZR wijst er dan ook op dat de ziekenhuiswereld veel aandacht besteedt aan het ontwikkelen van nor men, waaraan de dienstverlening in de ziekenhuizen kan worden getoetst. Een sluitend stelsel van kwaliteitsbe oordeling is pas mogelijk indien de part ners in de gezondheidszorg dat zelf op zetten. De nota van Hendriks gaat ge heel voorbij aan het landelijk beraad over deze zaken, waartoe de NZR her haaldelijk voorstellen heeft gedaan. Evenals de andere organisaties, actie groepen e.d. zegt de NZR dat afremming van de ziekenhuiszorg pas mag gebeuren als de andere sectoren van gezondheids zorg voldoende zijn toegerust om de verschuiving te kunnen opvangen. Dat zal voor 1980 nog niet het geval zijn. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De president-directeur van het Gemeenschappelijk administra tiekantoor GAK, mr. G. van ’t Huil, heeft gisteren bij de opening van het nieuwe districtskantoor in Haarlem som bere geluiden laten horen over de te verwachten ontwikkelingen op het ge bied van de werkloosheid. Dan is er de vraag naar de verhouding tot en zelfs de integratie van de gezond heidszorg in het totaal van het welzijn. Vele briefschrijvers wijzen erop dat CRM en volksgezondheid na elkaar be langrijke nota’s hebben gepresenteerd, die elkaar nauw raken, maar nogal eens in uitkomst afwijken. Gepleit wordt voor een betere samenwerking tussen deze ministeries. Het landelijk kruiswerk bijvoorbeeld heeft ook veel bezwaar te gen de „enge doelstelling” van de nota. De organisatie van medici vestigt er de aandacht op dat dë patiënt een zeke re mondigheid bezit. Het mag de „ge bruiker” niet geheel onmogelijk worden gemaakt direct hulp te gaan zoeken in de gezondheidszorg „tweede lijn” (speci alisten, ziekenhuizen, e.d.) Misschien moet in principe het recht op deze toegang worden erkend. Op dit punt moet het binnenkort te verschtfnen wets ontwerp volksverzekering ziektekosten opheldering geven. Blijkbaar wordt voorlopig nog te veel betekenis gehecht aan de kwade kant van de economische ontspanning: de da lende bedrijvigheid in vele ondernemin gen. Zoals in de aanhef al vermeld, verliep deze week voor de Amsterdamse beurs weer uiterst onbevredigend en zeer de primerend. Met nu en dan flinke aan- bodsgolven. ook vanuit het buitenland, verloren Akzo, Unilever en Hoogovens weer rond f 4. In de scheepvaart ging het nog veel heviger toe. Tien gulden terug moesten Scheepvaartunie en de KNSM. Van Ommeren verloor zelfs 20 en Holland-Amerika Lijn 15. Gunstig bedrijfsnieuws, zoals Verenigde Bredero en Océ-Van der Grinten, werd niet ge honoreerd, maar diende alleen om te zware koersdalingen te remmen. Bij de bij het GAK aangesloten be drijfsverenigingen lagen de aanmeldin gen voor uitkeringen krachtens de werk loosheidswet in de eerste helft van 1974 23 percent hoger dan in dezelfde periode van het voorafgaande jaar. Wat de lo pende aanmeldingen betreft is dit per centage zelfs vijfendertig. Mr. Van ’t Huil zei dat er rekening mee moet Hij verwachtte hoewel de volks vertegenwoordiging officieel nog moet beslissen over de VAO dat het GAK bijna duizend personeelsleden meer in dienst zal moeten nemen om de admini stratie van de wet te kunnen uitvoeren. De kantoren van het GAK zullen de administratie van de VAO gaan voeren via dezeffde afdelingen, die nu al de WAO administreren. verwachtingen ook nihil. Maar na ver loop van enige maanden, vooral in het begin van het jaarvergaderingsseizoen afgelopen voorjaar, bleken deze ver wachtingen veel te erg overtrokken. Het ging vrijwel overal beter dan was voor zien. Ons land staat hierbij natuurlijk niet alleen. In de Duitse Bondsrepubliek wordt voor de komende winter een mil joen werklozen verwacht. Overigens wordt dat door de regering van dat land ontkend en tot 700.000 teruggebracht, wat ook al niet gering is. In Frankrijk zou de werkloosheid deze winter tot -en half miljoen mensen oplopen. Maar ook in de Verenigde Staten wil het in be paalde bedrijfstakken niet vlotten. Na een bar slecht jaar in de automobielin dustrie is het nieuwe seizoen in septem ber met een forse stagnatie van de verkoop in de nieuwe modellen begon nen. Ook hier begint de oliecrisis pas goed door te werken. De hypotheekbanken sloten zich hier bij aan en ook bekende aandelen als VRG Papier. Rijn-Schelde-Verolme, Verenigde Machines en Holec moesten nieuwe laagtepunten van het jaar opzoe ken. „De regering boft maar met de mid denstanders”, aldus een vouwblad van de drie middenstandsorganisaties, waarin gezegd wordt dat de kleine ondernemers al voor het derde achtereenvolgende jaar in inkomen achteruitgaan. De drie organisaties roepen alle zelfstandige i, kleine ondernemers op om het bijge voegde affiche „Sorry, ik ben vandaag naar Den Haag” maandag op hun win keldeur te sluiten en massaal te demon- streren tegen wat zij zien als de discri minatie van de kleine ondernemer. „De plannen van de staatssecretaris dreigen uit te groeien tot de grootste bedrijfssluiting aller tijden”, zeggen deze actievoerende werkers uit de instellin gen. Maar de „oeroude” normen voor personeelsbezetting moeten op de hel ling. Het LAG ziet nu in de nota slechts achteruitgang en verslechtering van de kwaliteit. De NZR zegt dat met betrek king tot de lagemene ziekenhuizen in feite geen herstructurering owrdt voor gesteld maar afbraak. De ziekenhuizen kanten zich dan ook fel tegen het streefgetal van 8 percent van het nationaal inkomen voor de uit gaven in de gezondheidszorg. Dit bete kent een inkrimping, omdat er geen enkele aanwijzing is dat de vraag naar ziekenhuisdiensten zal afnemen. Voor de algemene ziekenhuizen zou het een uit gavenvermindering betekenen van 10 percent in de periode tot 1980. De kwali teit van de zorg en de groeiende behoef te aan meer persoonlijke aandacht voor de patiënt komen daardoor in het ge ding. worden gehouden dat deze ontwikkeling zich gedurende het hele jaar 1975 en mogelijk ook nog in 1976 zal doorzetten. Ook het ziekteverzuim stijgt beangsti gend, zo zei mr. Van ’t Huil. De bij het GAK aangesloten bedrijfsverenigingen hebben een stijging van negen percent ten opzichte van het vorig jaar gecon stateerd. Mr. van ’t Huil stelde dat de stijging van het ziekteverzuim voor een belangrijk deel veroorzaakt wordt door factoren, die niet regelrecht met de gezondheid van de werknemer te maken hebben, zoals de situatie op het werk en in het gezin. Hij nodigde het bedrijfsleven uit om contact met het GAK op te nemen, om verbetering in deze factoren aan te brengen. ieder d ge- e on- onder andere werktijdverkortingen sa men gingen met nieuwe aankondigingen van forse prijsverhogingen voor bijvoor beeld belangrijke eerste levensmiddelen. De angst zit er bij het grote beleggers- publiek dus goed in, De beurs loopt altijd op belangrijke economische ont wikkelingen vooruit en dat het met het uiteindelijke aanpassingsmechanisme op de olierevolutie niet zo glad loopt, is eigenlijk al het gehele jaar op alle effectenbeurzen goed aangevoeld. Hoe wel hier en daar, zoals door de Ameri kaanse regering de hoop en verwachting is uitgesproken dat in de tweede helft van 1975 een krachtig economisch her stel zal inzetten, is die mogelijkheid op de beurs kennelijk nog niet onderkend. sn bij Met name in bedrijven, die afhanke lijk zijn van de bouw, speelt dat een grote rol. De bouwactiviteiten nemen sterk af, zodat een groot aantal kleinere onderaannemers, die vroeger ruim em plooi vond in nieuwbouwprojecten, zich nu tegen lagere prijzen dan tot nog toe gebruikelijk, met onderhouds- en ver-, nieuwingswerkzaamheden gaat bezighou den. standkoming van een integrale inkomens politiek, huldigt zeker de PvdA het standpunt dat het natuurlijk niet aan gaat om mensen die zich op dë rand van het bestaansminimum bewegen, in de kou te laten staan, maar steun in de vorm van vertikale prijsbinding, of het totaal vrijlaten van de prijzen wordt afgewezen, omdat er natuurlijk ook in het midden- en kleinbedrijf tal van gezonde bedrijven zijn, die onevenredig van dergelijke maatregelen zouden pro fiteren, zonder dat dat in de ogen van de PvdA, gezien de inkomenspositie van de eigenaren van die bedrijven nodig is. Globale maatregelen in de sfeer van de prijzen, zo redeneert men daar, bena deelt de consument en bevoordelen nu juist de gezonde bedrijven. GAK-directeur somber Aanhoudende beursbaisse over werkgelegenheid DEN HAAG. De middenstanders willen maandag, als de Kamercommissie voor het midden- en kleinbedrijf verga dert, een massaal, maar „waardig” pro test laten horen tegen wat zij noemen de achteruitstelling van het midden- en kleinbedrijf in ons land. tie maken zij zich met vele anderen overigens zorgen. Als de huisartsen te staan, aldus de daarvoor wel meer middelen zijn. De huisartsen achten nog niet bewezen dat in Hendriks’ opzet de tweede lijn van de gezondheidszorg zo veel minder zal wor den belast en dat er minder verwijzin gen van eerste naar tweede lijn zullen worden gedaan. De patiënt moet buiten de huisarts om kunnen en bij weigering moet hij beroepsmogelijkheid hebben. „Betaald antwoord” voert deze aktie- overeenkomstig de oproep van de We reldraad van Kerken, die in het Central Committee Berlijn in augustus 1974 be sloot ledenkerken, christelijke instellin gen en individuele christenen te vragen op de betrokken banken pressie uit te oefenen, opdat zij deze psychologische, politieke en financiële steun aan de apartheid beëindigen. In de modelbrief staat ondermeer dat het antwoord, dat de Amrobank op de brief geeft, van invloed zal zijn op de vraag of de cliënt de relatie met de Amrobank wenst te handhaven. Toch heeft de regering kortgeleden toegezegd honderd miljoen gulden voor het midden- en kleinbedrijf ter beschik king te willen stellen. Op welke wijze dat bedrag besteed gaat worden is nog niet nader uitgewerkt, maar we kunnen veilig aannemen dat het kabinet de weg ■■■■Ubr zal kiezen, die het ook bij de steun aan de landbouwers bewandeld heeft, name lijk het verlenen van selectieve inko menssteun. Vooruitlopend op de tot- Hiermee wordt bedoeld de opvatting dat het alleen maar gaat om „ziekten voorkomen en behandelen”. De gezond heidszorg moet worden gericht op de totaliteit van de mens. De kruiswerkers hebben ook moeite met de centrale posi tie van de huisarts. Zij vinden dat ook hierdoor de maatschappelijke dienstver lening te veel in „een bijwagenfunctie” wordt gezet. Wat de beroepsopleiding betreft, vele wensen worden geuit om die beter af te stemmen op komende structuren en op de praktijk. Van veie zijden wordt meer aandacht bepleit voor de preventie. Zo bestrijdt de Hartstichting de passage in de nota dat er geen duidefijke vraag naar collectieve preventieve zorg is. Zij zegt uit eigen ervaring te weten dat er zeer grote aandrang bestaat uit de bevolking naar onderzoek en bestrijding van risicofacto ren voor het optreden van infarcten. De stichting biedt de overheid aan te advi seren over wetenschappelijke en beleids- saspecten op dit gebied. De artsen in het algemeen, zo blijkt uit het ingebrachte standpunt van de Koninklijke Mij. ter bevordering van de Geneeskunst, missen de uitwerking van allerlei grote lijnen, die wel worden getrokken. Diverse concrete uitspraken, die als grondslag voor belangi'jke voor stellen worden genomen, zijn niet gear gumenteerd. Dat geldt vooral voor de knelpunten, die oorzaken van herstruc turering worden genoemd, maar niet nader worden uitgewerkt. Hierbij wordt met name de kostenont wikkeling bedoeld. De nota gaat niet in, aldus de KNMG, op kostenverhogende fdvolgen van voorgestelde maatregelen, die overigens toe te juichen zijn. Ge- Overigens is een ontwikkeling, die overeenkomst met de situatie in de landbouw vertoont, niet onwaarschijn lijk. De drie centrale middenstandsorga nisaties hebben op het ogenblik welis waar nog het vertrouwen van hun le den, maar zij hebben nu eenmaal de ervaring dat onderhandelen een kwestie van geven en nemen is. Het lijkt erop dat de middenstanders niet al te lang meer bereid zijn om begrip op te bren gen voor het feit dat in het politieke spel een compromis doorgaans als aan- Tegelijk met de stagnatie in de ver koop van vele produkten in diverse bedrijfstakken, zowel in Amerika als Europa, holt de inflatie door. Ook hier bestaat een na-ijlingseffect omdat vele prijsstijgingen in de energie- en grond stoffensector nu pas in de eindprodukten beginnen door te werken. Als overmaat van ramp zijn ook vele oogsten door weersomstandigheden ernstig aangetast, waardoor de prijzen van het geringere aanbod sterk zijn gaan stijgen of in de nabije toekomst nog dreigen te gaan stijgen. Met recht beginnen steeds meer mensen van stagflatie te spreken, dat wil zeggen stagnatie of economische re cessie gecombineerd met forse prijsstij gingen. Ook in ons land, waar deze week

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11