Engeland verwacht veel van nieuwe start proefkonijn SPORTWWS Andre: Geen aanvoerder SUURBIER NIET TEGEN FEYENOORD Wereldtitel voor Amateurs in profrondes NIEUW IDEE VAN FELIX LEVITAN De Tsjechen dienen als v stMsiweeK van 28 oktober tot en met 1 november FEESTBU DE RMOBMK! Rabobank C3 de bank voor iedereen Weer gesprek tussen Kraay en Keizer Toeristsjeva Verlies Okker enma verzekeringen 1 Stormram Afmaker Argument een miljoen gulden aan prijzen Av II VlUkl I O Nog geen oplossing Wat is’n hoofdprijs van £50.000,-? ZATERDAG 26 OKTOBER SPORT 1974 13 r Sparen doet U bij de BWW 7 DeSpaarweekkaneen goed begin zijn van een nieuw I spaarjaar. Door Uw spaarplannen in daden om te zetten. Sparen voor Uw vakantie volgend jaar, voor de verbeteringen van Uw huis, voor de auto of de caravan. Nu beginnen betekent voldoende tijd om Uw doel te bereiken. Loopt U eens bij ons binnen. Wij zullen U graag informeren over de vele manieren waarop U bij ons kunt sparen. Ook hoe U -als U dat wenst- automatisch kunt sparen. Bondscoach Don Revie wil Nederland imiteren (Van onze sportredactie) als s e 5 e s Het is algemeen bekend dat Don Revie (ADVERTENTIE) Suurbier: Toch schorsing e (Van onze sportredactie) (ADVERTENTIE) l, 1 1 t Fred André van Telstar, die zich on langs tijdens de wedstrijd tegen Sparta handtastelijkheden veroorloofde ten op zichte van scheidsrechter Frans Derks, mag gedurende zes maanden het aan voerderschap niet bekleden. Hij kreeg een boete van 300 gulden en ook hier zijn de kosten van de mondelinge be handeling voor rekening van zijn club. s 5 3 t, I. t a i> a t ZEIST (ANP). Wim Suurbier zal zondag niet met Ajax mogen uitkomen tegen Feyenoord. De Ajacied heeft van de tuchtcommissie van de KNVB een schorsing gekregen voor één wedstrijd, naar aanleiding van zijn gele kaart in de wedstrijd tegen Roda JC (overtreding tegen Ziegler). Suurbier kreeg tevens een boete van 250 gulden. Ajax moet de kosten van de mondelinge behandeling betalen. J i-'d IBf-t kil LONDEN Don Revie, de man die als opvolger van de nogal dramatisch ont troonde Sir Alf Ramsey Engeland zijn nationale voetbaltrots moet teruggeven, staat voor zijn eerste grote vuurproef. Woensdag speelt Engeland in een toernooi om het Europese kampioenschap voor landenteams tegen Tsjecho-Slowakije. Voor eigen pu bliek op Wembley. En zelden waren de verwachtingen zo hoog gespannen als nu. Want vanaf de start heeft Don Revie de zaken energiek aangepakt. Revie’s niet geringe reputatie is ermee gemoeid. Maar in zijn uitgebreide selec tie heeft hij keus voldoende om naar het juiste mengsel van techniek, kracht en conditie te streven. „Van nu af aan zullen wij elke oppositie op volle kracht Het feit dat de ploeg zich met heeft kunnen kwalificeren voor München, heeft in Engeland wel degelijk diepe indruk gemaakt. En men kan er zeker van zijn dat dit echec de directe oorzaak was van het vertrek van Ridder Ram sey, in 1966 nog bejubeld man, omdat hij toen de Engelsen onweerstaanbaar naar het wereldkampioenschap leidde. De manier waarop is destijds als uiter mate praktisch en doeltreffend aan vaard, maar toen nadien de prestaties zich steeds meer in dalende lijn bewo gen, groeide de kritiek en kwam voor de ijzeren keuzeheer die Ramsey was, ten slotte het pijnlijke eind. Ramsey had zijn team opgebouwd rond de sleutelfiguur Bobby Moore in de verdediging en Bob by Charlton in de aanval. Moore, nog altijd een technisch zeer begaafde speler, beleeft thans de nadageii van zijn rijke loopbaan in de tweede-divisieclub Ful ham, en Bobby Charlton probeert als speler-manager met het eens vermaarde Preston van de derde naar de tweede divisie terug te keren. Verdwenen zijn vertrouwde namen als die van Martin Chivers, de boomlange stormram in het centrum van de aanval, en ook die van zijn clubgenoot bij Tottenham Hotspurs, Martin Peters, des tijds door Sir Alf nog omschreven als de voetballer die zijn tijd tien jaar vooruit sir Alf Ramsey, de man die Engeland in 1966 nog naar de wereldtitel leidde, maar was'_ Teleurstelling ook bij Malcolm daarna dramatisch onttroond werd. Ook hij ontkwam niet aan de ijzeren vuistregel in het profvoetbal. Geen resultaten: dan er uit. VARNA (AFP). De Russische turn ster Ljoedmilla Toeristsjeva heeft in Varna (Bulgarije) haar wereldtitel Olympische achtkamp met succes verde digd. Toeristsjeva (22) eindigde in het klassement met ruime voorsprong als eerste. Haar puntentotaal was 78450. Landgenote Olga Korboet werd tweede met 77.650 punten. PARIJS-AMSTERDAM. Als Felix Lévitan zijn zin krijgt, dan zal de pro fessionele wielersport volgend jaar defi nitief aan een nieuw tijdperk beginnen. De periode waarin de meest befaamde wegwedstrijden alleen maar openstonden voor Belgen, Italianen, Fransen, Span jaarden en een handvol Nederlanders, Duitsers, Engelsen, Luxemburgers of Zwitsers, lijkt afgesloten te worden met de plannen om onder andere de Tour de France, Dauphiné Liberé, Midi-Libre, Ronde van Spanje en enkele klassiekers ook te laten betwisten door amateurs. Er is sprake van een geheel nieuwe lijn in de opbouw van een Engels elftal dat weer snel in de top van het wereld- voetbal wil meedraaien. In juli is Don Revie Alf opgevolgd. Voor hem heeft de vriendelijke en beminnelijke Joe Mercer deze positie enige tijd waargenomen, na drukkelijk als tussenfiguur, want Joe Mercer, die in de crisis rond de afzetting van Sir Alf naar voren kwam, liet onmiddellijk weten dat men voor een langdurige verbintenis moest uitzien naar een ander. Tot dan toe was het met de prestaties van het eens zo moeilijk te kloppen Engeland maar uiterst mager gesteld. Het zal nodig zijn om een hecht teamverband te kweken. Want ook Don Revie kan er niet onderuit om zonder experimenten naar de juiste samenstel ling te zoeken. Een goede overwinning op Tsjechoslowakije geeft hem in dit verband een stevig argument. Engeland heeft internationaal dringend behoefte aan sucessen. Als die er komen, kunnen zij in het afwegen van belangen tussen de clubs en de nationale eer wel dege lijk in zijn voordeel werken. De vraag blijft echter of hij in zijn nieuwe opbouw voldoende steun krijgt van de clubs, die in het verleden Sir Alf Ramsey zo nadrukkelijk hebben dwars gezeten. De clubbelangen blijven ook nu prevaleren, en ook Revie weet uit zijn eigen Leeds-periode maar al te goed hoeveel moeite het hem kostte om spe lers voor internationale onderonsjes vrij te maken. TEHERAN (ANP-Reuter). Tom Okker is vrijdag in het internationale tennistoernooi van Teheran in de kwart finales uitgeschakeld door de Braziliaan Thomas Koch. Okker, die donderdag reeds in het dubbelspel met Ashe van Koch en Jauffret had verloren, verloor in het door keizerin Farah bijgewoonde duel op tie-breaks: 6-7 en 6-7. AMSTERDAM (ANP) Piet Keizer speelt zondag niet met Ajax tegen Feye noord. Het gesprek dat de 31-jarige Aja cied vrijdag met manager Hans Kraay heeft gehad, zal volgende week nog een vervolg krijgen. Kraay en Keizer hebben vrijdagmiddag, aldus een communiqué, gesproken in aanwezigheid van Ajax- voorzitter Jaap van Praag, penningmees ter Henk Timman en de heer C. Geude- ker, vertrouwensman van Piet Keizer. Besproken zijn, weer.volgens het com muniqué, „De moeilijkheden in het tech nische vlak”. Een en ander is verlopen „in een vriendschappelijke sfeer”. Hoewel Hans Kraay nog mogelijkhe den ziet voor een oplossing voor het conflict Keizer lijkt het erop dat Keizers contract zal woeden ontbonden of dat hij een vrije transfer naar Frankrijk krijgt. Een reis om de wereld Een half huis. Twee of meer droomauto's wellicht. Een boot van jezelf alleen. Of. een heel gaaf appeltje voor de dorst. Deze hoofdprijs van f 50 000,- voor de Nationale Puzzelaktie t b.v. het Koningin Wilhelmina Fonds, wordt in kontanten beschikbaar gesteld door Ramsey was de man van de versterk te verdediging, waarvoor hij de klassieke buitenspelers opofferde en voor hele maal zijn hoop vestigde op de ouderwet- was. Teleurstelling ook i MacDonald van Newcastle United, die volgens zijn manager door Don Revie ten onrechte is genegeerd. Het is duide lijk dat Revie mikt op een snelle, vaar dige aanvalslinie, waarin zijn Leeds-fa- voriet Alan Clark zal samenspelen met de Liverpool-ster Keegan en het in de tweede divisie verzonken talent van Southampton Mike Channon. Van zijn oude club Leeds zullen ook Madeley en Hunter waarschijnlijk wel hun plaats behouden, maar echt niet zonder meer; Revie heeft voor voldoende concurrentie gezorgd om hen tot het uiterste te prikkelen. „Voor de grote mannen zie ik overi gens niets veranderen”, zegt ex-Ronde van Frankrijk-winnaar Jan Janssen. „Het gevaar bestaat evenwel, dat de middengroep van de profs zich door de nieuwe ontwikkelingen nog meer dan voorheen gediscrimineerd voelt. Ama teurs kosten immers minder geld. Orga nisatoren hebben dan bovendien het voordeel om hun veld een groot interna tionaal aanzien te geven door bijvoor beeld Polen. Russen, Tsjechen en Joe- goslaven aan de start te halen”. Herman Krott, voorzitter van de Be langenvereniging Amateur Sponsors (BVAS) in Nederland: „Uiteraard komt de amateursectie van de UCI in het geweer tegen de plannen van Lévitan Doordat de topamateurs ineens zouden kunnen deelnemen aan profwedstrijden, waardoor de andere koersen het met coureurs van minder kwaliteit moeten doen, verliezen bijvoorbeeld Warschau- Berlijn-Praag en dit soort wedstrijden een groot deel van hun belangrijkheid. In een Olympia’s Ronde van Nederland is voor Merckx, Verbeek c.s. geen eer te behalen. Wel zal het kunnen, dat in dit soort wedstrijden profs van de zoge naamd tweede of derde categorie aan de slag gaan”. zeer onder de indruk was van het soort voetbal waarmee Nederland tijdens het jongste wereldkampioenschap in München zulke hoge ogen gooide. Don is „going Dutch”, roepen de kenners nu, en iedereen is daarmee ingenomen. Re vie wil met name op het middenveld een groep van spelers die de volledige vrijheid hebben om te schakelen en vooral de ruimte te benutten die een beweeglijke, snelle aanvalsleider als Cruijff bij ons, zal moeten creëren. In deze opzet vallen nieuwe namen op als die van Gerry Francis, het grote talent van Queenspark Rangers, en de gemak kelijk doelpunten makende Trevor Francis, die bij Birmingham zo sterk tot de verbeelding spreekt. Bij de selectie is ook Alan Hudson, de voormalige ster van Chelsey die door Sir Alf Ramsey na een ruzie werd genegeerd, maar nu via Stoke City sterk is teruggekomen, en de motor van het dit seizoen zo sterk draaiende Westham United, Trevor Brooking. Een opmerkelijke keuze is ook de selectie van de jonge buitenspeler van Queenspark Rangers, Dave Thomas. aanpakken. Wie dat ook is. We zullen dat doen met aanvallend voetbal. Tsje choslowakije is de eerste tegenstander die dit zal ervaren. Ik heb de ploeg tweemaal zien spelen. De overwinningen op Oost-Duitsland en Zweden kwamen vlot en vaardig tot stand. De Tsjechische spelers zijn goed op elkaar ingespeeld en zijn snel en agressief in de aanval. Maar ik heb het gevoel dat we ze thuis toch wel onder de duim kunnen houden”. se afmaker, de middenvoor die stormram de kansen moest benutten welke hem door een sterk middenveld werd geboden. Dit systeem faalde defini tief op die gedenkwaardige woensdaga vond, toen de Polen Engeland voor eigen publiek met een veel completer elftal verrasten en met een sensationele over winning de deur naar München achter zich sloot. Wat dit betreft is Don Revie met een schone lei begonnen. Hij startte met een uitgebreide gespreksmiddag in een hotel in Manchester, waarvoor alle Engelse topspelers werden uitgenodigd. Zij kregen van hem precies te horen hoe hij zich de nieuwe aanpak voorstelde, en zij konden naar aanleiding daarvan vrij met hem discussiëren. Vanaf toen was het duidelijk dat hij geheel andere we gen zou inslaan. De man die van Leeds United op basis van een subtiel mengsel van kracht, techniek en vernuft een bij zonder sterke en gedegen club had ge maakt, heeft nu een kern gekozen die dooi de Engelse pers met enthousiasme is be groet. De deur naar een sterke verjon ging staat wagenwijd open. Veel meer dan onder Ramsey, ligt nu de klemtoon op de aanval. Ook Revie is op het totale voetbal uit, met als gevolg dat er weer plaats is voor vaste buitenspelers, in samenspel met een snelle, beweeglijke aanvalsleider. Verdwenen is de midden voor die alleen maar als afmaker fun geerde, wachtend op een flitsende diep- tepass of een hoge bal voor het doel. L Aldus de optimistische prognose van Don Revie, die het geschonden prestige van Engelands nationale voetbal moet herstellen. De animo en de inzet zijn er. De heer A. van Emmenes, vijftig jaar sportjournalist, is door bondsvoorzitter van de KNVB W. Meuleman tot bondsrldder be noemd. Het Nederlandse basketbalteam heeft in Kopenhagen met 97-60 van Denemarken ge wonnen. De Nederlandse waterpolokampioen HZC- De Robben is in het sportfondsenbad van Amersfoort de eerste ronde van de Europa cup begonnen met een overwinning van 13-2 op het Finse Helsingfors. De zestiende partij van de schaaktwee kamp Karpov-Kortsnoj is na veertig zetten afgebroken. De Nederlandse dames en herenvolleybal teams hebben in Mexico opnieuw een neder laag geleden. De heren verloren met 0-3 van Bulgarije en de dames eveneens met 0-3 tegen China. -W* a

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13