ORMATIE Robinson Crusoë voor snobs Compensatie voor pak slaag in Engeland De „boor-fabrikanten komen weer met nieuwe modellen tips voor vrije tijd 1 Overleven doe-het-zelvers voor Handgemeen LEKKER ETEN EN TOCH VERMAGEREN Grootmoeders Tijd H5 „Spellen uit Twee procent BRITSE ORGANISATIE BETAALT MILJOENEN PONDEN UIT EXPOSITIE IN SCHIEDAM 2 BOORSTANDAARD KLUSKIST PANTERS KLOPBOORMACHINE ZATERDAG 26 OKTOBER 1974 21 lont— ff Wie op het grondgebied van het Verenigd Konink rijk tijdens een woordenwisseling een oor wordt af gerukt, bij een roofoverval op het hoofd wordt ge slagen, door een buurman met een bloempot wordt bekogeld, of bij een bomaanslag van de provisionele IRA gewond raakt, kan naar de zogenaamde Criminal Injuries Compensation Board gaan en om schadever goeding vragen. Daarenboven kan het nog in heel wat andere gevallen waarbij lichamelijk letsel is toege bracht, en ook in geval het slachtoffer is overleden, 1 want dan kunnen de nabestaanden een verzoek in dienen. Het radarwerk van de Compensation Board komt in enkele gevallen niet in beweging. Zo bijvoorbeeld wanneer de aanvaller en het slachtoffer bij elkaar woonden, of wanneer er van een verkeersongeval sprake is, hetzij dan dat bijvoorbeeld een auto moed willig op de ongelukkige is ingereden, zoals men niet zelden in misfiaadfilms ziet gebeuren. De schade moet in alle gevallen echter de 50 pond-sterling 350) te Als je het boek „Opnieuw be ginnen” doorbladert is het alsof je een nieuw geschrift over Robinson Crusoë voor je hebt: je ziet series tekeningen van gebruiksvoorwer pen, die met eenvoudige middelen zijn te vervaardigen; je ziet het leg gen van knopen, eenvoudige potten bakkerswerktuigen, simele latrines enz. Jacques Massacrier is een nieuwe (Franse) Crusoë, zoals wij hier in Nederland een Sietze Leef- lang hebben, die in Brabant pio niert en van de opbrengst van aar de, water en wind leeft. Massacrier, die zich met zijn gezin heeft terug getrokken op Ibizza, heeft over zijn ervaringen op praktisch gebied hoe je kunt overleven zonder de hedendaagse maatschappelijke „ge neugten” dit boek „Opnieuw be ginnen” geschreven. boven gaan. - X. I i Ea W H.R. t-ll vermoedelijk Je moet dit boek eigenlijk maar be schouwen als een enorme bron van in spiratie en informatie, geënt op natuur lijke mogelijkheden. Iedereen pikt er Alles wat in de rest van Groot-Bittan- nië geschiedt, valt onder het bewind van de Compensation Board in Londen (van zelfsprekend verschijnen in de Britse kranten van tijd tot tijd verhalen over slachtoffers die buitengewoon ontevre den zijn met de werkwijze en de beslis singen van de schaderegelaars. De Daily bedrijvigheid ontwikkelen. Men kijkt hier al weer naar de komende feest dagen. Daarom is het voor de knut- selüefhebber nu de goede tijd om alle voordelen, die de fabrikanten voor schotelen, tegen elkaar af te wegen. Over het algemeen trouwens gaat het meer om verbeteringen (in beveili ging, zwaarte, meer-toeren-kracht of handigheidjes) dan om noviteiten. We zetten hier wat van die nieuwigheid- jes-verbeteringen op een rijtje. SS?' Skil heeft zijn verticale boorstan- daard verbeterd. Alle boormachines oCj o O Het staat barstens vol tips, vaak in onze wereldse ogen de vreemdsoortigste, die je je maar bedenken kunt. Nu is dat boek natuurlijk wel wat snobistisch. Want wie stapt er met dit boek in de hand de maatschappij uit om ergens ver weg van de mensen (waar vind je zo’n plekje nog trouwens hier te lande?) te gaan overleven? Een andere nieuwigheid van Skil: men heeft een handige kunststof De Compensation Board bestaat sinds 1964. Tot nu zijn door de Board, be staande uit een voorzitter en acht leden, allen juristen, om precies te zijn 48.195 gevallen behandeld. In die jaren werd 19.244.629 pond-sterling uitgekeerd. Zoals te verwachten valt, stijgt het cijfer van de uitkering van jaar tot jaar. Dit komt niet zozeer omdat misdaad of ruzie met handgemeen zouden toenemen wat ze doen maar omdat meer mensen van het bestaan van de board op de hoogte zijn er hun geluk beproeven. Het budget van de organisatie is ongebeperkt: het vloeit uit de kassen van het Britse „home office”, het ministerie van bin nenlandse zaken. De instelling kreeg meer bekendheid na de bomaanslagen door de IRA op het aloude gerechtsgebouw Old Bailey in Londen in maart 1973, op het busje met militairen en hun familie in Yorkshire in februari van dit jaar, de bomaanslag op de Tower afgelopen juli en nu weer na de ontploffingen in twee pubs in Guildford, op 6 oktober. Wie in Ulster door het geweld wordt getroffen, richt zich tot een dergelijk'e instelling in dat gebied zelf. Het lijkt ons, dat slechts lieden met minstens twee rechter handen de strijd tegen de maatschappij kunnen aangaan. Overigens: wat doe je in de wildernis met een vest of met schoensmeer? Beide zaken worden toch aan de orde gesteld. Maar dat komt dan wellicht, omdat een Fransman er altijd perfect bij wil lopen. Aan typische Franse opmerkingen ont kom je trouwens niet. Want zelf auber gines kweken doet ook niet iedereen. En dan: de heer Massacrier is streng soms. Zo waarschuwt hij a.s. moeders, dat de luieruitzet niet wulps mag zijn: het moet allemaal simpel en zonder versie ringen. De lay out en de geschreven tekst maken het boek erg levendig. Het is uitgegeven door Elsevier. Allereerst een noviteit van Skil: een kleine haakse slijper voor een- handsbediening voor de hobbyist. In de professionele sector zijn dit soort machines al enige tijd op de markt, waar ze hun nut al ruimschoots heb ben bewezen. De vraag was nu: kun je een lichte, gemakkelijk hanteerba re versie daarvan maken. Dat is ge beurd. Het is een klein instrument, je zou kunnen zeggen een fors scheer- apparaat of zoals de fabrikant op merkt: het is een doe-het-zelf-ma- chientje, dat door een forse mannen hand wordt bedekt. Maar hier geld: klein maar sterk. De Skil 1450 H is vooral bedoeld voor het fijnere werk (hoewel het vermogen van 500 Watt voldoende is om profielijzer door te silijpen) en voor klusjes op moeilijk bereikbare plaatsen. Toepassingsmo gelijkheden zijn er volop: ontroesten en doorslijpen van metalen, wegslij pen van lasrupsen, afbramen, schu ren, afronden van scherpe kanten, sleuven maken in metselwerk voor bijv, leidingen aan te brengen. De haakse slijper is dubbel geïsoleerd, heeft een ingebouwde slipkoppeling, een beschermkap aan boven- en on derkant 180 percent gesloten, waar door een gerichte afvoer van slijpsel en vonken verkregen wordt. Het winterseizoen is begonnen en dat betekent in de doe-het-zelf-bran- che, dat de fabrikanten van elek trisch gereedschap weer een en al Telegraph publiceerde dezer dagen een heel lijstje van slachtoffers van de bom aanslag in de Tower, waarvan de laat- sten nog steeds niet uit het ziekenhuis konden worden ontslagen. Het blad wijst erop dat nog steeds niet alle slachtoffers van de aanslag op de Old Bailey hun compensatie hebben ontvangen). Bij Bosch heeft men drie nieuwe machines in produktie genomen, die de naam Panter hebben meegekregen. De Panter-apparaten hebben alle drie dezelfde 370 Watt-motor, zijn alle drie slagboormachines, maar verschil len van elkaar qua snelheidsmoge- lijkheden. Wel hebben ze alle drie dezelfde mechanische instellingsscha- keling. Waar zit ’m dan het verschil verder in? De E22 SBO heeft een variabele snelheid, waarbij het toe rental geregeld wordt door het al of niet krachtig indrukken van de scha kelaar in de handgreep, het ook van andere merken langzamerhand be kende systeem (waarvan Skil het oc trooirecht schijnt te hebben en het ook aan de concurrentie levert). Het blijft bij dit variabele toerental wel oppassen geblazen, omdat men bij elk materiaal vaak wet een ander toeren tal moet of kan gebruiken. Maar het is wel gemakkelijk. Daardoor is deze E 22 SBO dan ook de meest begeerlij ke van het drietal. De andere Panters zijn de E 42 SB, die naast de mecha nische nog een elektronische schake ling heeft, en de E22SB, die twee toerentallen heeft van 1000 en 3300 onbelast. Tussen haakjes: Bosch heeft een handige brochure met tips over boormachines. Het is bijna niet bij te houden. Nu is er weer een boek verschenen dat „Lekker eten en toch vermageren” heet. Het een sluit het ander niet uit, maar dan zullen we toch per dag niet meer dan 1000 calorieën tot ons mo gen nemen. Hoe dat kan vertelt Bon nie Buurke ons in de nieuwste uitga ve van de Luiting-Gourmet reeks. Er zijn ondermeer aparte diëten in opgenomen voor de aanstaande moe der (heel voorzichtig zijn, en altijd de dokter raadplegen!), de te dikke za kenman, de te dikke tiener (ik heb er zelf een paar thuis, maar het boek bekijken ze niet!) en de man of vrouw die maar één of twee kilo wil verliezen. Bonnie Buurke is hoofd van de afdeling schriftelijke voorlichting van het Bureau voor de voeding in Den Haag. Ze is zelf opgegroeid in het hotelbedrijf, weet wat lekker eten is en is daardoor wellicht tot het schrij ven van deze bundel recepten geko men. Misschien hebt u er wél baat bij. Voor bijna negentien gulden vind ik het een vrij dure uitgave, ook al heet het dan dat ik met lekker eten toch vermageren kan! GASTON GOURMET Nieuwe uitvoeringen van vlak- schuurmachines zijn de DN 46 (een vlakschuurmachine met een toerental van maximaal 8000 o.p.m., voorzien van speciale klemmen om het aan brengen van schuurbanden gemakke lijk te maken) en de D945 (een hulp stuk, dat zwaarder van uitvoering is dan de al lang bestaande D988, een grotere schuurzool heeft (115 bij 280 mm) en een schuurcirkel van 4 mm. Het zg. klik-klak-systeem maakt aan brenging in de boorkop gemakkelijk). exemplaren Bovendien constateren spellen zijn afgeleid van het Ganzenbord, dat in beelden en getallen vol zit met mystiek en symboliek. het loterij-spel. Bij de bordspellen, die een belangrijk deel van de expositie in be slag nemen is uiteraard het Ganzenbord ruim schoots en in bijzondere aanwezig, kan men hoeveel pianist die een arm verliest, zal schijnlijk meer krijgen dan een werkman die een arm verliest, werkman die een been verliest, zal bepaling geen rekening gehouden, zij het dan dat diegene die twee keer zoveel verdient dan het nationale gemiddelde, beperkingen worden opgelegd. Wie krach tens een privé-verzekering ook nog schadevergoeding krijgt, kan deze be houden. Wie een staatsverzekering bezit, is verplicht de vergoeding van de Com pensation Board terug te geven tot het bedrag van de uitkering van de staats verzekering. De eerste Compensation Board in de wereld werd begin 1964 in Nieuw-Zee- land ingesteld. Enige maanden later volgde Groot-Brittannië. Er zijn nu ook dergelijke instellingen in een aantal sta ten van de Verenigde Staten van Ameri ka, in afwachting van een regeling die voor de gehele federatie zal gelden. Ook de Ierse Republiek heeft nu een Com pensation Board ingesteld. Binnen- en buitenlanders in het Verenigd Konink rijk kunnen van de Compensation Board gebruik maken. Iedere toerist wie bij een sightseeing-toer door de duistere haven buurten van Londen bij een onduidelijke kennismaking een tand uit de mond geslagen wordt, weet dan ook het adres: Criminal Injuries Compensation Board, 10-12 Russel Square, London-WC 1. De taxi erheen wordt niet vergoed, getui- gengeld eventueel wel. Een woordvoerder van de Compensati on Board verklaarde echter dat 98 pet van de aanvragers meteen tevreden is met de hun toegedachte uitkering. Slechts 2 pet komt terug. Voor de ont- vredenen is een hele procedure uitge dacht om hun de kans te geven hun standpunt uit de (bebloede) doeken te doen. De heren van de Board zijn de eersten om te zeggen dat een financiële compensatie nooit vergoedt wat aan blij vende mankementen of door de dood aan schade is toegebracht. Vaste richtlijnen voor bepaalde scha degevallen bestaan er niet. Een concert- waar- los- Een meer krijgen dan een pianist die een been verliest. Met de financiële achtergrond van het slachtoffer wordt bij de schade- I j I klus-kist ontworpen. Het handvat kan ingeklapt worden (met de deksel mee) als men de boor opbergt. De klus-kist is gemaakt als opbergkist voor twee nieuwe klopboorsoorten van Skil, de 1438 H (eigenschappen o.a. twee snelheden, 2100 en 2600 o.p.m., 10 mm boorkop, 380 Watt motor, uitschakelbare klopbeweging, passend op alle zg. snaplock-hulpstukken) en de 1439 H (met dezelfde eigenschap pen, alleen is er hier ook nog een traploos regelbare snelheid, gemakke lijk bij het indraaien van schroeven, boren in glas en tegels enz.). De boormachines hebben het revolver model. De prijs is aangepast aan de concurrentieverhoudingen. Bij Black en Decker heeft men het toch al grote assortiment uitgebreid met enkele nieuwe stukken gereed schap. Daar is allereerst de DNJ 84 SE Electromatic, een tweetoe- ren klopboormachine. De toerentallen zijn mechanisch en variabel elektro nisch te regelen met behoud van het constant koppel. Het komt er op neer, dat men met behoud van de juiste snelheid zonder dat de kracht van de machine vermindert allerlei soorten materiaal, zoals hout, steen, staal kan bewerken. De maximale boorcapaciteit bij hout is 30 mm, bij staal 13 mm en steen 18 mm. Alle hulpstukken van B en D kunnen er op worden aangesloten. Naast de al bekende decoupeerzaag DN 35 heeft Black en Dekker nu ook een twee-toeren zg. universele zaag machine. Die tweetoerenmogelijkheid (3200 of 3800 o.p.m.) is vooral nuttig bij het zagen van kunststofmateriaal. Men kan er elk patroon mee zagen tot aan een diepte van 38 mm bij hout en 1 mm bij metaal. verbazen bij het zien van de kostelijke exem plaren op de tentoon stelling „Spellen uit Grootmoeders tijd.” Ook uit diverse spel len in deze verzameling komen bepaalde karak tertrekken van de Ne derlander prachtig naar voren. In de moralise rende versjes (a la Gou- veneur) van het rijm- kwartet bijvoorbeeld, in de prentjes en verkla ringen van „De Reis door het Leven”, in de rijmpjes („prosen”) van passen er nu op. Er is een centraal scharnierpunt en sleufgat. De wer king is versoepeld (men kan de standaard aandraaien, als er wat spe ling in het bovenstuk komt). Het blokje, dat vroeger nog al eens zoek raakte om de zaak aan de bovenkant vast te zetten, is vervangen. Kortom, het is een prima hulpstuk om van uw handboormachine een precies wer kende tafelboor te maken. De hori zontale boorstandaaard van Skil wordt nu in groter formaat geleverd. wel iets van mee, of je nu tuiniert; timmert, metselt, naait, kinderen baart, slakken eet, horoscopen trekt, pannekoe- ken bakt, het weer voorspelt, kaarsen maakt, breit, gebroken benen spalkt of manden vlecht. Men ziet het: uit deze greep van wat je zoal in dit boek aantreft zit voor elk wat wils. En, nog maals gezegd: het is slechts een greep. Natuurlijk moet je alles op zijn waar de schatten: volgens dit boek is het vrij eenvoudig om zelf een servies te draaien en te bakken of houtskool te fabriceren. In het Stedelijk Mu seum, Schiedam wordt tot 4 november een ex positie gehouden van unieke oude gezel schapsspellen. Behalve een aantal fraaie, cu rieuze bordspellen om vat de expositie onder meer bijzondere kaart spellen, een rijmkwar- tet, een beelddomino en loterij-spelen. Na 3 no vember gaat de collectie nog naar Amstelveen (7 december t.m. 13 janua ri), Dordrecht (18 janu ari t.m. 23 februari) en Arnhem (1 maart Lm. 6 april). Er is geen land ter wereld waar trekjes van het volkskarakter zo sterk spreken uit aard en op zet van bepaalde oude gezelschapsspellen, als in Nederland. Vooral vele van de spellen die zo’n 75 a 100 jaar gele den op tafel kwamen, bezitten vaak zulke ka- raktertrekjes. Dat daar- OoOcO van de spreekwoordelij ke Hollandse rechtzin nigheid, met vaak als gevolg veel en gemak kelijk gemoraliseer, het sterkst in het oog springt, is niet zo ver wonderlijk. Die oude spellen heb ben nog een speciale aantrekkingskracht doordat ze qua voorstel ling vaak een lust zijn voor het oog. Per slot van rekening hadden vele er van niet voor niets de benaming „bord”, zoals bijvoor beeld Ganzenbord en Uilenbord. Wanneer er niet op werd gespeeld dienden ze geplakt op een houten bord als versiering aan de wand, wat niemand zal

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 21