President van Nederlandsche Bank dr. J. Zijlstra: Moskou zou jumbo-jets willen kopen Görings rommel bracht 650.000 gulden op General Motors VS ontslaat 6000 man Kabinet akkoord met aftrek voor Jordanië in Rabat gepasseerd zelfstandigen slachtoffers Angola in Regering wil topoverleg pas in december Tegenstrijdigheden Labour helpt soften on Nieuwe wet op winkelsluiting naar Kamer achtergrond 2 3 Winston Churchill Nederland en in Engeland geëerd OOK ONTSLAGEN BIJ FORD OVERWINNING VOOR PALESTIJNEN gekneveld in huis Bejaarde lag uren ZATERDAG 26 OKTOBER BINNEN- EN BUITENLAND 1974 Niet eenvoudig Zwaardere taak (Door dr. Bas de Gaay Fortman) Wraak Golf” LUANDA Van de Zambiaanse plaats Zambesi is er een door zendelingen gekapte weg naar Kabompo die vlak langs de Angolese grens loopt. Bij het dorp waar die weg uitzicht geeft op een groene vlakte in Angola, staat een zendingspost. Toen jk daar ruim zes jaar geleden op bezoek was, waren zojuist drie Zambiaanse dorpelingen vermoord. 1 B; tl t Herstel rendement bedrijven hard nodig den van de hand. (Van onze redacteur in Rabat) bedrag en nauwelijks ge- van een jaar i ge- ïhulp had >men. Boeing zou de transactie binnen dertig dagen bekend willen maken. Een woord voerder van de maatschappij wilde het bericht niet bevestigen, maar zei wel dat er besprekingen aan de gang zijn met de regering in Moskou. kozen wijk. van aan van met r in De Idag de dam rikt, eau. itste ■arti- mier eren ulie- een «r is ipie- it de isitie LOS ANGELES (DPA, ANP). Vol gens de „Los Angeles Times" wil de Sovjet-Unie vijf tot tien vliegtuigen van het type Boeing 747 (,,Jumbo-jet”) ter waarde van 125 tot 300 miljard dollar kopen van de Amerikaanse Boeing Cor poration. Het blad zegt dit in goedinge- lichte kringen van de luchtvaartindus trie te hebben vernomen. ROTTERDAM (ANP). De 74-ja- rige Rotterdammer J. Goederen heeft gisternacht bijna 8 uur lang gekneveld en gewond in de slaapkamer van zijn woning gelegen. Franse isteren tbbeba resten m vier r deze nd dat ouder rsteld. IV- .000 che tol- op ka- Irie ■er- het 'en. re ten een en en- tu- :en het l) is even zijn de wa- reed rre- :uur ?md een rum den 'an- zal len- Dan I in ige- De samenwerking tussen blanken en zwarten in de bevrijdingsbeweging MPLA is opmerkelijk. Het is nodig ook, want de rellen van afgelopen jult hebben tot grote raciale spannin gen geleid. Angola heeft een betrek kelijk grote blanke bevolking (onge veer tien percent van de zes miljoen inwoners) en daaronder zijn boven- DETROIT (DPA, Reuter) —General Motors Corporation zal in totaal 6000 werknemers in vier van haar Ameri kaanse autofabrieken en een tot nu toe onbekend aantal arbeiders van toeleve ringsbedrijven ontslaan. Als reden wordt de afzetvermindering in de Verenigde Staten genoemd. Tegelijkertijd verlaagde het concèrn zijn verkoopsprognose voor het lopende jaar van tien naar 9,5 mil joen personenauto’s (voor de gehele Ver enigde Staten). De zelfstandigen-aftrek is 1200 voor winsten tot een bedrag van 30000. Bij hogere winsten wordt de aftrek vermin derd met 120 voor elk vol bedrag van 1000, waarmee de winst 30000 te boven gaat. Indien de winst 40000 of meer bedraagt wordt geen aftrek ver leend. J Van de hele turbulente economische wereld vormt ons land maar een klein deel. Er is veel, waarvoor wij in Neder land ondanks alle problemen dankbaar moeten zijn. Wij gingen de oliecrisis met een sterke eigen energiebron in. Wij hebben een gezond en sterk bankwezen, en dat spreekt niet meer vanzelf, gezien de gebeurtenissen in het buitenland in de laatste tijd. In dit geheel zal de taak van de Nederlandsche Bank zwaarder worden dan hij waarschijnlijk in enig na-oorlogs jaar is geweest, even afgezien van de eerste hersteljaren na 1945. Bij het jagen waren zij per onge luk op Angolees grondgebied terecht gekomen en daar neergeschoten- ’s Nachts, zo vertelde de zendeling, had men hun lijken gevonden met afge sneden oren. De Portugezen loofden in die tijd een beloning uit voor elke gedode Afrikaan die vanuit Zambia Angola was binnengekomen. Dr. Zijlstra stelde vast, dat van het oorspronkelijke na-oorlogse optimisme (wij hadden voldoende uit de crisisjaren DEN HAAG (ANP) Het kabinet is akkoord gegaan met een wetsontwerp, waarin wordt voorgesteld zelfstandigen in het midden- en kleinbedrijf een inko- mensaftrek toe te staan. De regeling zal bij aanvaarding door het parlement met ingang van volgend jaar in wer king treden. De kosten van de regeling worden geschat op ongeveer honderd miljoen gulden. Met het voorstel wordt, naar de mening van de regering, tege moet gekomen aan de toezegging van minister Duisenberg (Financiën), die ver band hield met de motie-Notenboom (KVP), ingediend bij de algemene poli tieke en financiële beschouwingen in de tw’eede kamer. MÜNCHEN (UPI, DPA) Op een veiling in München heeft gisteren „rom mel” uit de nalatenschap van wijlen Herman Goring, eens Hitlers rechter hand en rijksmaarschalk van de „Luft waffe” ruim 650000 gulden opgebracht. Er werden prijzen van 20000 gulden tot 60 gulden betaald voor de in totaal 350 artikelen. „WAT DOEN die blanken hier?”, riep een Afrikaanse vrouw zodra zij onze auto zag. Sinds de rellen van drie maanden geleden zijn de blan ken niet meer welkom in de musse- ques van Luanda. ibben met auto 1 het idere m Agt aaron- solatie stijnse n Ad- inden. lan de m on- twee ngenis ireken r hen mede- sociale ik is”, meisje bering, taar te :entra- i haar zitten, t kind Iet lag ilderde lar. De met de werd. de buitenlandse volledige Palestijnse Portugal heeft1 haast met de verle ning van onafhankelijkheid aan An gola. Bij de economische ontwikke ling van Angola kan ons land con creet meewerken. Regering en parti culiere organisaties zijn daarmee al begonnen. Wie bijvoorbeeld iets wil doen voor de mensen in de „golf” kan een bijdrage geven aan het Lu- anda-project van de Mondlane-stich- ting (giro 1848800 in Amsterdam). [in in erdag in de )e zes r van aarde rming tuatie men- be- s, de Hoek veren Volgens minister-president Den Uyl is de nieuwe regeling bijzonder gunstig voor de ondernemer. „Niet alleen kan hij zelf gedeeltelijk zijn eigen openings tijden kiezen, maar hij wordt ook be schermd tegen de neiging om onder de zware concurrentie abnormaal lange werktijden te maken”, aldus de premier. Volgens de minister-president zou de nieuwe regeling ook voordelen bieden voor de consument. geleerd om deze toestanden te kunnen voorkomen en voortdurende voortuit- gang te boeken) weinig is overgebleven, na de versnelde inflatie, de werkloos heid, het kraken van het monetaire systeem, de rapporten van de Club van Rome en de klap van de oliecrisis. De werkloosheid bleek hardnekkiger dan oorspronkelijk werd vermoed. Pessimis me is in, de onheilsprofeten hebben het gehoord, en „ik bedoel dit niet ironisch”, aldus de bankpresident. een Angolese studente die lid is de MPLA, bracht ik een bezoek „golf”. klein soort Samen met een zwarte collega een van de vier zwarte artsen die de universiteit van Luanda nog slechts heeft afgeleverd geeft hij elke dag gratis medische hulp. Tot drie uur ’s middags werken zij in het regerings- ziekenhuis en daarna tot acht uur ’s avonds zonder betaling in de krotten wijk. gevallen tot 60 pct. van de afzet van augustus. De ondernemingsraad ziet de noodzaak van de werktijdverkorting in en de vakbonden zijn ingelicht. dien veel arme schoolde mensen. Jordanië was het enige land dat tegen deze ontwerpresolutie stemde. Na het beraad van gistermorgen kwam eerst de Jordaanse ambassadeur in Marokko Hashim Aboe Ammar aan het woord. Hij lichtte uitvoerig toe waarom Jorda nië tegen dit voorstel gekant is. „Jorda nië is verantwoordelijk voor de Palestij- nen die binnen het Hasjetnitische ko- le overheersing en jaren van kolonia le oorlog nu maar een korte tijd heeft van voorbereiding op de volle dige onafhankelijkheid. Maar aan de staatkundige veranderingen lijkt de grote meerderheid van nauwelijks - politiek bewuste Afrikanen en blan ken zich snel aan te passen. RABAT. Het vooroverleg van Arabische ministers van zaken heeft een overwinning opgeleverd. De ministers van buitenlandse zaken van de Arabische landen, die sinds dinsdag de Arabische top die vandaag begint voorbereidden, hebben een Syrisch-Egyptische ontwerp resolutie aanvaard. Die houdt in dat de PLO (de Palestijnse Bevrijdingsorganisa tie) een nationaal bestuur zal vormen in de bezette gebieden van Palestina die met diplomatieke of andere middelen bevrijd zullen worden. ninkrijk wonen”, betoogde hij, „en Jor danië is bereid in de nu nog door Israël bezette westoever van de Jordaan een referendum te houden onder supervisie van de Verenigde Naties. Dan kunnen de Palestijnen beslissen of zij al dan niet bij Jordanië willen blijven, hetzij als deel van het Hasjemitische koninkrijk, hetzij als federatieve staat”. Hoewel Egypte een van de ontwerpers is van de ontwerpresolutie, zal president On- 'gen- in de n de sren- heeft eelte Üge- t jaar eroor- sstraf regens Iritish ze op brand i pas- Het is niet eenvoudig aan te geven, welke weg voor een adequate bestrijding van de neergang moet worden gekozen. Dit is ook uit de gedachtenwisseling over de miljoenennota wel gebleken, al dus dr. Zijlstra. „Wat wij voor alles nodig hebben is een scherpe en zakelijke, niet gepolariseerde analyse van de oorzaken. Ik volsta met daarvoor enkele indicaties te geven. Inflatiebestrijding en wer kloosheidsbestrijding zijn onder de hui dige omstandigheden twee kanten van de medaille. Wij hebben, het stadium van: „een beetje inflatie is-goed voor de werkgelegenheid” achter ons gelaten. Het leren leven met de inflatie; dat is het niet kunnen of willen zien van de noodlottige gevolgen daarvan, wordt minder vaak gehoord, ook in academi sche kringen, waar men zich nogal eens in deze verwerpelijke gedachtengang verlustigde”, aldus de bankpresident. Daarom zegt, hij dat men de werkloos heid alleen kan bestrijden als men de inflatie wil bestrijden, zoals men in de dertiger jaren onmachtig was om de deflatie te bestrijden en daardoor niet in staat was de werkloosheid werkelijk aan te pakken. Mochten de Palestijnen kiezen voor een onafhankelijke Palestijnse staat, dan zal Jordanië deze beslissing eerbiedigen. Het ministerieel vooroverleg liep don derdagavond nog vast vanwege de Pales- tijns-Jordaanse tegenstellingen. De be sprekingen werden afgebroken en don derdagnacht maakten de Palestijnen een ultimatum bekend, waarin zij aankon- digden te zullen weglopen als zij niet hun zin zouden krijgen. Daarom werd gistermorgen al vlot een akkoord be reikt, ondanks het Jordaanse verzet. De artikelen waren na Görings dood eigendom geworden van de staat Beie ren, maar de autoriteiten daar besloten onlangs ze te veilen. „Wij hebben geen nut van deze rommel”, aldus een woord voerder. De rel om het softenonfonds ontstond 14 dagen geleden, toen de belastingdienst liet weten dat de uitkeringen uit het fonds aan de kinderen niet van belas tingheffing konden worden vrijgesteld. In de daarop ontstane opwinding met de kersverse Labourregering kwam premier Wildon in verlegenheid. Hij had toen hij in de oppositie was, voortdurend beloofd dat de kinderen voldoende schadeloos gesteld zouden worden. Maar het maken van een uitzondering op de belasting wetten zou tot andere onrechtvaardighe den aanleiding kunnen geven. Vrijdag werd de Gordiaanse knoop doorgehakt: de regering betaalt een som, die grotendeels het verlies aan inkom sten opheft dat de kinderen door de belastingheffing zouden lijden. Maar he lemaal doorgehakt is de knoop natuur lijk nog niet. DEN HAAG. De Nederlangdse re gering is voorstander van een spoedig Europees topoverleg. Volgens minister president Den Uyl dient zo'n overleg echter goed voorbereid te worden en is zo'n topoverleg dus niet voor december te realiseren. Dat heeft de regering ook laten weten aan de Franse president Giscard d'Estaing, die al in november zo’n topberaad wilde beleggen. Volgens minister-president Den Uyl dienen de ministers van Buitenlandse Zaken op 11 november nog zoveel zaken te regelen om het topoverleg voor te bereiden, dat een langere voorbereidings- termijn nodig is dan de Franse presi dent voor ogen staat. De premier verklaarde teleurgesteld te zijn door het Franse besluit om voorlo pig niet toe te treden tot de club van twaalf, de energiecoördinatiecommissie, die vorig jaar op voorstel van Washing ton gevormd werd naar aanleiding van de energiecrisis. De andere EEG-landen doen daaraan wel mee. „Het is echter geen onvertrouwd beeld in de Europese politiek, dat Frankrijk een eigen opstel ling kiest”, aldus Den Uyl. Om 12 uur ’s nachts drongen enkele mannen, het waren er volgens de politie waarschijnlijk twee, de woning van de bejaarde man binnen. Er ontstond een vechtpartij tussen de heer Goederen en de indringers, waarbij de heer Goederen werd gewond. Daarna werd de oude man aan armen en voeten vastgebonden. Na de hele woning te hebben doorzocht gingen de indringers er vandoor met 300. Gisterochtend om half acht werd de heer Goederen gevonden door enkele personeelsleden van zijn constructie- werkplaats, die in hetzelfde huis is ge vestigd. Hij werd met verwondingen aan Sadat allerminst gelukkig zijn met deze ontwikkeling. Het lijkt uitermate on waarschijnlijk dat de staatshoofden nog op ingrijpende wijze iets kunnen veran deren, waardoor ook koning Hoessein enigermate tevreden gesteld zou kunnen worden. Nu de wereld de Palestijnse bevrijdingsorganisatie als vertegenwoor diger van het Palestijnse volk heeft er kend De Verenigde Naties kan de Arabische top daar niet meer op afdin gen. De Jordaanse ambassadeur merkte hierover op dat als Jordanië met dit ontwerp akkoord zou gaan, iedere hoop op enige bevrijding van Palestina verlo ren gaat, gezien de weigering van Israël om met de PLO te onderhandelen. Pre sident Sadat beseft dat ook terdege. (Van onze redacteur in Londen) LONDEN. De Labourregering zal vijf miljoen pond sterling in het fonds voor de verzorging van de Britse softe- nonkinderen storten. Het bedrag is be doeld als compensatie voor de belastin gen, die ouders en verzorgers en later de kinderen uit de opbrengsten van het al bestaande fonds zullen moeten betalen. Het oorspronkelijke werd beschikbaar gesteld door „Distil lers”, de firma die zo’n kleine 15 jaar geleden het voor zwangere moeders zo desastreuse slaapmiddel op de Britse markt had gebracht. HEERLEN (ANP) Wie de inflatie niet wil bestrijden, kan de werk loosheid niet bestrijden^ Zonder een rendementsherstel van het bedrijfs leven komen wij er in Nederland niet meer uit. In een democratisch staatsr- bestel is de overheid niet in staat in structurele zin een ineenschrompe lende investeringsneiging van het bedrijfsleven adequaat te compenseren door vervangende eigen investeringen. Aldus de president van de Nederland sche Bank, dr. J. Zijlstra, bij de opening van het agentschap van de Centrale Bank in Heerlen. Hiernaast en hierboven zijn aanvullende maatregelen nodig, met name om het cumulatieve karakter van de economische neergang te stoppen. Het is dan ook volgens dr. Zijlstra terecht, dat de begroting 1975 expansief is. Een dergelijk beleid zal uiteraard op interna tionale schaal moeten worden toegepast. Mits doeltreffend, en dat betekent niet in de laatste plaats tijdig, aangepakt, kan men de problemen de baas en hoeft men niet hulpeloos af te drijven naar een ernstige werelddepressie. Het' lijkt dr. Zijlstra wel onvermijdelijk dat het economische klimaat killer zal worden dan in de afgelopen 25 jaar in het algemeen genomen is geweest. De „eeu wige welvaart” is ook ditmaal niet geko men, maar wij mogen niet versagen. SINDSDIEN is er veel veranderd. Het gebied dat grenst aan het Zambi aanse Kabompo-district is al lang bevrijd door de MPLA (volksbewe ging voor de bevrijding van Angloa). Portugal wil nu zelf een einde maken aan zijn koloniale politiek. De Angolese kranten die een half jaar geleden nog uitsluitend over ter roristen spraken, staan nu vol berich ten en foto’s over de historische ont moeting in de Angolese wildernis tus sen comodore Leonel Cardoso als vertegenwoordiger van Portugal en dr. Agostinho Neto, president van de bevrijdingsbeweging MPLA. Nu de strijd is beëindigd zal spoe dig een voorlopige regering worden gevormd zoals in Mozambique al is gebeurd. Vice-admiraal Rosa Voutin- ho, de president van de junta voor Angola, zei mij dat hij hoopte voor het eind van dit jaar met de bespre kingen over de vorming van een voorlopige regering gereed te komen. De ochtendkrant die enthousiast be richtte over de wapensti'lstandsover- eenkomst met de MPLA, heet „De provincie Angola.” Het is een van de vele tegenstrij digheden die de bezoeker treffen in een land dat na eeuwen van kolonia- De hoogste prijs van 20000 mark bra?ht een zilveren schaal op met een jachttafereel met Görings familiewapen. Een bloemenschaal die Göring bij zijn huwelijk ten geschenke had gekregen bracht 16000 gulden op en een gebroken lederen schilderijlijst ging voor 60 gul- Het staat wel vast dat de overgrote meerderheid van deze mensen na de onafhankelijkheid in Angloa zal blij ven. Van het eveneens arme Portugal hebben zij niets te verwachten. Vele Angolese blanken zijn bang voor de toekomst. Vice-admiraal Rosa Cou tinho noemen zij „Rosa Vermelha” (de rode roos). In het van geruchten gonzende Angola wordt gezegd dat de vice-admiraal communist is. Zo een veronderstelling is typerend voor een land waarin er nauwelijks enige belangstelling voor de politiek placht te zijn. De grote blanke min derheid is een van de drie factoren die de dekolonisatie van Angola tot het moeilijkste vraagstuk voor de Portugese regering maken. De tweede is de natuurlijke rijkdom van het land (er zijn grote olievoorraden aan getroffen) en de daaruit voortvloeien de buitenlandse belangen. De derde complicatie is de ver deeldheid onder de bevrijdingsbewe gingen hoewel de MPLA ongetwijfeld de meest gespreide en best georgani seerde aanhang heeft. Alle drie ge noemde factoren kunnen alleen maar tot nog grotere spanningen leiden naarmate het proces van dekolonisa tie langer duurt. In een reeds in de jaren voor de oliecrisis vrij labiel geworden econo misch klimaat door toenemende inflatie en de hiermee gepaard gaande uitholling van de rendementen die leidden tot steeds mindere investeringsbereidheid in het bedrijfsleven (integendeel, aldus dr. Zijlstra) kon de stoot van buiten door de oliecrisis met haar gevolgen, niet meer worden geabsorbeerd. Dopi’ deze stoot werd de inflatie verder aangewakkerd, een aantal landen ziet zich gesteld voor niet of nauwelijks te financieren beta lingsbalanstekorten (en als dal door de beroemde recycling van oliegelden zou kunnen worden gevonden kan een on draaglijke schuldenlast ontstaan) en be paalde bedrijfstakken, zoals de voor de werkgelegenheid belangrijke auto-indu- strie, worden zeer zwaar getroffen. De stoot van de oliecrisis plant zich nu versterkt in het economische proces voort. Het huidige tempo van de werk loosheid wijst duidelijk in de richting van een cumulatieve evenwichtsversto- ring. WIE DE situatie kent in andere voormalige koloniën in Afrika, staat even te kijken als hij blanke kruiers ziet, dienstmeisjes. taxichauffeurs, kelners, metselaars en dergelijke. Wanneer Churchill twintig of dertig jaar jonger was geweest, zou hij een vurig voor stander van de Europese Economische Gemeenschap zijn geweest. Aldus sir John Colville, tijdens de Tweede Wereldoorlog Churchill’s particulier secretaris, en thans voorzitter van de Winston Churchill Memorial Trust. Sir John sprak op een bijeen komst in de Ridderzaal in Den Haag ter herdenking van de honderdste geboortedag van de Engelse staatsman. Churchill, aldus Colville, meende dat slechts binnen een verenigd Europa een oplossing kon worden gevonden voor de historische animositeit tussen Frankrijk en Duitsland. Wanneer hij, gedurende zijn tweede premierschap, van 1951 tot 1955 iets minder enthousiast leek voor een verenigd Europa, en als De Gaulle neigde naar het „Europa der vaderlanden”, was dit omdat hij zich bewust was, dat er op het tijdstip niet de geringste praktische mogelijkheid was om hetzij het Britse volk, hetzij het Gemenebest te overtuigen. Uiteraard is ook in Engeland de staatsman herdacht. Op de foto: koningin Elizabeth naast Oscar Neman’s buste van Churchill, welke de Britse vorstin gisteren onthulde. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Ook in de Nieuwe Winkelsluitingswet die het kabinet-Den Uyl binnenkort bij de Tweede Kamer zal intftenen, zullen de winkels in ons land om zes uur 's avonds gesloten moeten w’orden. Overigens krijgt de on dernemer in de voorgestelde regeling grotere vrijheid bij het bepalen van de tijden waarop zijn winkel voor het pu bliek geopend is. Per week mag dat echter niet meer dan 55 uur zijn. In de vier fabrieken worden vooral de kleinere modellen gemaakt. Het Ameri kaanse automobieltijdschrift „Wards Au tomotive Report” meldt dat General Mo tors in het laatste kwartaal van dit i aai de produktie met 93.000 stuks wil ver minderen. Deze massa-ontslagen bij Ge neral Motors en de aangekondigde pro gramma’s voor het drukken van de kos ten bij Ford en Chrysler moeten gezien worden in het licht van de steeds slech ter wordende verkoopresultaten. Ford Motor Corporation stuurt vol gende week nog eens bijna 1000 werkne mers naar huis. Dit heeft de maatschap pij gisteren laten weten. In totaal zijn daarmeer 6075 arbeiders voor onbepaal de tijd zonder werk. Dat komt neer op 3,2 pct. van het totale aantal werkne mers die werktuigen vervaardigen voor de produktie van toekomstige modellen. De chemische fabriek Haagen BV in Roermond heeft werktijdverkorting aan gevraagd voor 60 van de 170 werkne mers. De afzet van de fabriek is terug- Ik was verbaasd even later een blanke arts aan te treffen die in een maar proper gebouwtje huisartsenpraktijk uitoefende. Moeilijker wordt de situatie op economisch gebied. Typerend is de naam „golf” voor een van de grootste krottenwijken in Luanda. Vlak naast het golfpark van de rijken (bijna uitsluitend blanken) ontstond een Afrikaanse krottenwijk met nu al meer dan 40.000 inwoners. In een van de vele stoffige stegen daar zag ik een jongetje spelen met een golfballetje, een kruimel van de dis der bevoorrechten. De krottenwijken in Luanda heten musseques, naar de Afrikaanse woor den mu seke (in het zand). Een protestantse geestelijke heeft ze eens „kerkhoven voor levenden” genoemd. De werkloze of slecht betaalde Afri kanen die hier intrekken, hebben nauwelijks kans op een loopbaan die hen in staat stelt er weer uit te komen. Maar vooral in deze wijken zal de onafhankelijkheid moeten lei den tot veranderingen in het leven van de mensen. Daarom -is- de MPLA begonnen de mensen in de krottenwijken të orga niseren en samen met hen scholen, medische hulpposten, bibliotheken en dergelijke op te zetten. Samen met De blanke taxichauffeurs waren na de moord op een collega schietend de krottenwijken ingetrokken om wraak te nemen. Het gevolg was een tegen actie van de zwarte bevolking tegen de blanke winkeliers die steeds het monopolie van de handel hadden ge noten. Na de rellen organiseerden de mensen in de wijken zich in buurtco- mité’s en beschouwden hun krotten als bevrijde gebieden van de vrij heidsbeweging MPLA. Wie er nu als buitenstaander binnenkomt, moet eerst toegelaten worden door de ge- vertegenwoordigers van de I i’ ,:- nuuiu en iiuiiactin upgeuumeii ui Bergwegziekenhuis.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3