Bethlehemschool BSCR-STUURGROEP IN CONCEPT-CULTUURNOTA: Elektromonteur a Dat is winst voor U! Wij brengen onze najaarsvoordeeltjes bij u thuis raakte jas kwijt kampioen Ik Grondgedachten achter Beverwijkse cultuurnota 2.95 7.9! 19.90 13.50 2.95 T: n metnico scheepmaker KINDERMODE EM KGEI ZATERDAG 26 OKTOBER 1974 PLAATSELIJK NIEUWS I»! Streekmuseum 3ach lach Toer-Tn st uw winst uw winst voor Recreatie Uw winst 't is hartstikke nieuw Bibliotheek van 79,— voor en ig- uit onze kollektie zochten wij een aantal artikelen die we voorzien hebben van een extra najaarskorting. uw winst 20,- Nieuw voor Nederland: Kent u onze kamerbrede gordijnstof al? Gordijnstof zonder naden en op iedere hoogte. uw winst 20,- 1.45 p.mtr. uw winst 26.50 (a.i.) der :ert- 023- Een prachtig dicht geweven katoenen gordijnstof Krimpvrij, kleurecht. In 6 verschillende effen kleuren. Per meter van 14.95 HIFI - Stereo voorlichtingsavond Vormingswerk Een geschoren velours gordijnstof in 2 gloedvolle kleuren. 130 cm. breed van 32.50 4Q Q/1 12.60 voor uw winst p.mtr. Desso Berber Nylon tapijt op legklare rug. In 2 verschillende kleuren. 400 cm. breed. qq E/l van 119,—voor 'n Zuiver wollen Berber tapijt 400 cm. breed. Zolang de voorraad strekt, van 235,- *|QC uw winst voor 40,— 'n Zuiver wollen tapijt 130 cm. breed. 'n dijk van een kwaliteit. Deze 3 uit lopende kleuren bieden wij u aan van 108,— uw winst voor Uv«“ 39,— Hier moet u snel bij zijn, want we hebflen er maar zo'n 20-tal kamers van. Onze modelwoning Zeewijkplein 278 is geopend: woensdag en vrijdagmiddag van 2-5 uur. vrijdagavond 7-9 uur. Zaterdag 10-4 uur. woninginrichters- binnenhuis -adviseurs Snelliusstraat 23-27 IJmuiden - Tel. 15653 Zangkoren Rijk gedessineerde gordijnstof In satijnbinding. Bloemmotief. Prachtige tinten, van 17.90 uw winst voor I ww 4,— Polyethermatras met luxe tijk 80 x 190. *1 *|Q van 139,voor I Springbox-bed combinatie uitgevoerd in luxe meubelstof, 'n juweel. 140 x 200 uw winst van 1235,—voor JJUi" 240,— 'n zuiver scheerwollen handweef tafelkleed in diverse kleuren. (Van een onzer verslaggeefsters) I MUI jzart 1 middels (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) SPIJKER issaa Pleidooi voor afschaffing leeftijdsgrens Muziekschool Wat de talrijke Beverwijkse hobby- verenigingen betreft, beperkt de stuur- Wat de Toer-In betreft wordt in het interim-verslag de oprichting van een werkgroep bepleit, waartoe de BSCR het initiatief zou moeten nemen. Deze werk groep zou in nauwe samenwerking met plaatselijke en regionale instanties Toer- In activiteiten voor een zo breed moge lijk publiek moeten organiseren. Er dient een doelmatig accommo- datiebeleid te komen met betrekking tot het culturele leven in Beverwijk; Het subsidiebeleid op cultureel terrein dient er op gericht te zijn dat zoveel mogelijk mensen of groeperin gen zich kunnen ontplooien; Tenslotte wordt door de stuurgroep in haar tussenverslag aandacht besteed aan de gecombineerde cultuursector histo- rie/tentoonstellingen. Met betrekking tot de in Huize Scheijbeeck ondergebrachte Stichting Kennemer Oudheidkamer (on- derdeel van het Historisch Genootschap Midden Kennemerland) meent de stuur groep, dat gemeente en Stichtingsbestuur samen met de andere betrokkenen die nen mee te werken aan de oprichting van een regionaal streekmuseum, zoals dat in de recentelijk verschenen Provin ciale Museumnota wordt voorgesteld. Beverwijkse cultuurnota geuite gedachten omtrent het functioneren van de open bare bibliotheken in deze regio, sluiten aan bij wat door de bibliotheek'directie al herhaalde malen is betoogd: te weinig geld, een te krap personeelsbestand, een sterk stijgende lezerskring gecombineerd met een steeds toenemend aantal uitle ningen, een nog problemen opleverende huisvesting; de bibliotheek kan als ge- volk daarvan op dit moment niet meer zijn dan een uitleencentrum. Gerrie en Arnold Mühren bij Ajex, René en Willy van de Kerkhof bij PSV, en dan nu ook, eindelijk, Dimitri en Gre gor Frenkel Frank samenwerkend aan één en hetzelfde programma: „De J. C. J. van Speijk-show”. Als het samen brengen van de beide tekstschrijvende broeders de enige verdienste van de Van Speijk-show zou zijn geweest, zou het toch al reden zijn geweest voor dank baarheid, maar er was meer. De show bleek een mengeling van grappen, mu ziek, reportages, interviews en satire, met publiek en met een centrale presentator, maar (eerlijk is eerlijk) toch geheel ver schillend van de Muziekmozaïek van Willem Duys op de andere zender, ook al mengde die met zijn pollepel eveneens allerlei muziekgenres door elkaar. Jan de Kruyff. redakteur van het maand blad Disk zal op vrijdag 1 november een lezing houden over kwaliteits- en aan- koopaspekten van HI FI-stereo appara tuur. Aanvang 20 uur. In de grote zaal van „Die Raeckse”, Raaks, Haarlem. Deze avond wordt u aangeboden door muziek handel Alphenaar Kruisweg 45-49 Haar lem. Het cultuurbeleid dient waar no dig, regionaal te worden vastgesteld. Tevens lijkt het de stuurgroep ge wenst, wanneer gemeente, Kennemer Oudheidkamer en het HGMK uitvoerig overleg zouden plegen over de mogelijk heden tot bescherming van die oude panden in Beverwijk, die nog niet op de Monumentenlijst staan. Voorkomen zal moeten worden, dat het weinige histori sche bezit in Beverwijk aldus de stuurgroep zonder meer wordt afge broken. Daar de stuurgroep zich in haar inte- rim-rapport op het standpunt stelt, dat de muziekschool als service-instituut zou moeten functioneren ten behoeve van het plaatselijk amateuristische muziek leven, is men van mening dat onder zocht dient te worden welke vormen van service en samenwerking tot stand zouden kunnen komen. Wat de relatie tot het onderwijs betreft pleit de stuur groep voor een continuering van het door de muziekschool verzorgde AMV- onderwijs aan leerkrachten van het ba sisonderwijs. Tenslotte zou de muziek school, indien dit haar „bereikbaarheid” vergroot, haar lessen gedeeltelijk moeten verplaatsen naar buurthuizen en scho len. Ook heel goed was het portret van de C koopman in oud ijzer Joop Huisman uit Herbayum, wiens schitterende tekenin- gen in het Franeker Coopmanshuus ten- - groep zich in haar concept-nota tot het signaleren van enkele wensen en proble men. De amateurschildersclub St. Lucas- gilde wordt geadviseerd middels perspu blicaties en tentoonstellingen wat meer naar buiten te teden terwijl men de suggesties van de smalfilmclub „IJmond Dubbel Acht” om voor het gemeente archief een soort „journaal” te vervaar digen, de moeite van het onderzoeken zeker waard acht. In het hoofdstuk „vormingswerk” be steed de conceptnota ook aandacht aan de positie van de Beverwijkse vrouwen verenigingen. Enkele van deze verenigin gen (Beverwijk telt er acht) ervaren bet ontbreken van informatief-vormende ac tiviteiten binnen hun verenigingspakket als een probleem, vandaar dat het de stuurgroep aanbevelenswaardig lijkt te onderzoeken in hoeverre de vrouwenver enigingen onderling kunnen samenwer ken wat betreft het aktiviteitenpakket, zeker als het gaat om lezingen en derge- fijke. Ook financieel zou zo’n samenwer kingsproject een besparing voor de vere nigingskas kunnen betekenen. Aan de hand van de concept-cul- tuurnota komen vandaag in neven staand artikel aan de orde de secto ren muziek, creativiteit (hobby en ontspanning), vormingswerk, biblio theekwerk en historie/tentoonstellin- gen. BEVERWIJK. Een 27-jarige elek tromonteur heeft aangifte gedaan van diefstal van zijn zwartleren jas waar nog een bedrag van 35 aan contanten in zat. De jas is uit een Beverwijks café verdwenen. Een 33-jarige Duitser die in een Be verwijks hotel verblijft, is een glazen pot kwijtgeraakt waar 52 in zat. De man bewaarde de pot in een onder zijn bed geschoven koffer. BEVERWIJK. Joke Freriks en An nette Lieffering hebben vandaag in het pand Zeestraat 55 hun kindermodezaak „Asterix” geopend. Met vereende krach ten is de voormalige damesmodewinkel in eigen beheer in een paar dagen tijd veranderd in een eldorado van moderne kinderkleren. De eigenaars van Asterix bezitten in Beverwijk nu twee winkels, terwijl ook in Heemskerk en IJmuiden zaken worden gedaan. Donderdagavond tussen 7 en 9 uur hield Asterix-Bever- wijk een open receptie. VELSEN. Het schoolkorfbaltoer- nooi dat deze week- gedeeltelijk buiten en gedeeltelijk binnen werd gespeeld, heeft de volgende uitslagen opgeleverd: van de drie verschillende poules werden winnaar: Pieter Vermeulen 1, Bethlehem 1 en Kennedy 1. Tweede in de diverse poules werden Calvijn 1, Pieter Ver meulen 2 en Bethlehem 2. De finale wedstrijden tussen deze zes teams eindigden als volgt: algemeen kampioen werd Bethlehem 1, tweede werd Pieter Vermeulen 1 en derde werd de Kennedy 1. Op de vierde, vijfde en zesde plaats kwamen respectievelijk: Cal vijn 1, Bethlehem 2 en Pieter Vermeu- len2. Gezien deze moeilijkheden lijkt het de stuurgroep nodig, dat bestuur en staf van de bibliotheek een urgentieplan op stellen zowel voor wat betreft het uit breiden van het bibliotheekwerk, ook voor de huisvestingsproblemen. Tevens zou onderzocht moeten worden of het schoolbibliotheekwerk niet nu reeds voor een deel door de bibliotheek (of in samenwerking ermee verzorgd zou kun nen worden. Op den duur zou voor dit schoolbibliotheekwerk een aparte functi onaris moeten worden aangesteld. BEVERWIJK. In de voorlopige versie van de Beverwijkse cultuurno ta, die in de vorm van een interim- rapport nog voor de kerstvakantie ter bestudering aan de belanghebbenden zal worden toefezonden, geeft de stuurgroep cultuur en recreatie van de Beverwijkse Sociaal Culturele Raad enkele „grondgedachten” weer die naar z\jn mening de nota als het ware samenbinden. Die „grondgedachten”, principiële stellingen die met name bij het vast stellen van prioriteiten van belang worden geacht zijn: Het cultuurbeleid dient gericht te zijn op zoveel mogelijk actieve deel name eraan; De beleidsvoorbereiding op cultu reel terrein dient te geschieden in nauw overleg met de betrokkenen c.q. de belanghebbenden; Het bevorderen van samenwer king dient een hoge prioriteit te krij gen; De in de voorlopige versie van de volgend jaar officiéél uit te brengen In samenwerking met de Commissie Culturele Vorming Schooljeugd zou de Stichting Tentoonstellingen die in Be verwijk jaarlijks een tiental exposities in Galerie Boumans organiseert vol gens de aanbevelingen van de stuur groep moeten onderzoeken welke moge lijkheden er zijn om schoolkinderen rond te leiden langs exposities van mo derne kunst. In de toekomst zou eveneens in samenwerking met de com missie overwogen moeten worden of in het te bouwen Ontmoetingscentrum De Nieuwe Slof één a tweemaal per jaar speciale exposities van moderne kunst in te richten zijn ten behoeve van de schooljeugd. Het eerste televisieoptreden van „Cur sief” vond ik geen onverdeeld succes. Niet omdat alles van papier werd afge lezen, dat gebeurde bij „Zo is het toe vallig ook nog es een keer” ook (de ac tualiteit brengt dat nu eenmaal mee), en evenmin omdat het een typisch radio programma was gebleven waar een ca mera op was gezet, maar gewoon om dat niet alle teksten even leuk waren. Het fondue-verhaal van Gerard Cox vond ik het aardigste, en er zaten twee goede Witzen in: de winnares van het Karel Appel-doek in de biotexwedstrijd heeft gemeld dat zij erg blij is met het doek, maar dat zij er nog niet alle vlek ken uit heeft gekregen, en de coördina tiecommissie heeft ontdekt dat er voor en na het journaal op beide zenders twee korte gelijksoortige programma’s worden uitgezonden waarvan er één moet wor den opgeheven. Daarnaast zou de stuurgroep graag onderzocht willen zien of en in hoeverre het mogelijk is om in Beverwijk een geschakeerd pakket „vormingsactivitei ten” samen te stellen, dit in samenwer king met instellingen als het Nut, NI- VON, buurt- en clubhuizen en andere professioneel bemande instanties. Op de ze wijze zal, aldus de stuurgroep, ook de gesignaleerde vergrijzing binnen de vrouwenorganisaties misschien enigszins kunnen worden tegengegaan. In het cultuurbeleid dienen (ver)- nieuwe(nde) initiatieven kansen te krijgen; BEVERWIJK Het zou aanbeveling verdienen, wanneer de leeftijds grens voor onderwijs aan de Stedelijke Muziekschool Beverwijk zou wor den afgeschaft. In het aan het functioneren van de muziekschool gewijde onderdeel van de concept-cultuurnota betoont de stuurgroep cultuur en recreatie van de Beverwijkse Sociaal Culturele Raad zich voorstander van een wijziging van de geldende toelatingseisen: is het nu zo, dat alleen leerlingen tot 21 jaar worden aangenomen, volgens de stuurgroep is de muziekschool een onderwijsinstituut waarvoor geen leeftijdsgrenzen van kracht zouden mogen zijn. De stuurgroep spreekt in haar interim-verslag dan ook de hoop uit, dat met de gemeente Beverwijk een regeling zal worden getroffen waarbij deze toelatingsbeperking kan worden opgeheven Wat de fesgelden betreft, vindt de stuurgroep dat extra aandacht en publi citeit aan de mogelijkheid moet worden gegeven, dat minder-draagkrachtigen in aanmerking kunnen komen voor een studiebeurs. Harmonisatie van lesgelden, afstemming van lesprogramma’s en spe cialisering met betrekking tot bepaalde instrumenten acht de stuurgroep belang rijke punten, die door de drie IJmondi- ale muziekscholen en de vier betrokken gemeentebesturen in onderling overleg zouden moeten worden geregeld. Er was nog een gesprek met dr. Her man Middelkoop, opgediept uit het Biaf ra-nieuws uit 1968, en tussen de be drijven door werden door Aad van den Heuvel c.s. korte „Zo is het”-achtige grappen voorgelezen, die even zovele voorprogrammaatjes leken van „Cur sief”. Alles bij elkaar: een goed pro gramma waar je wel degelijk naar blijft zitten kijken. De eveneens in het kader van de cultuurnota geënquêteerde streekvereni- gingen („Us Memmetael”-Friesland, „De Hondsrug”-Drente en het Indische „Door Eendracht Sterk”) bleken alle drie be langstelling te hebben voor de grote zaal van het te bouwen Ontmoetingscentrum De Nieuwe Slof, waar toneel- en gezel- ligheidsavonden in zouden kunnen wor den georganiseerd. Onder de ontspan- ningscomités, zoals de Stichting Comité Stadsfeesten Beverwijk’ en het St. Nico- laas Comité, bleken slechts weinig pro blemen te leven. Gijsen en zijn ondergeschikte Caster mans, waan je je terug in de vorige eeuw, waarin horigen op dezelfde ma nier werden behandeld door meneer de baron. Automatisch stijgt al luisterend, het adrenalinegehalte (laat staan van al die mensen die er bij betrokken zijn), en mij persoonlijk speet het zeer dat ik niet katholiek ben, anders had ik nu kunnen schrijven dat ik dat geloof ogen- XX." blikkelijk aan de wilgen had gehangen (fout geredeneerd, want, o ja, dat is naturlijk zo.JJX Goed van kwaliteit waren natuurlijk ook Herman van Veen en Ike en Tina Turner, en in de afdeling humosatire beviel „Het grote ongenoegen” me het best. Dimitri Frenkel Frank is daarin de aangever, de „choke” die even uit getrokken moet worden om de motor van Ton van Duinhoven op volle toe ren te laten draaien, en zo’n arbeider die de dingen recht voor zijn raap zegt is Van Duinhoven uiteraard ten volle toe vertrouwd. „Dertien miljoen grijze ge haktballen”, dat waren we, zei hij, omdat 1 we op de televisie nooit zeggen wat we denken, maar zeggen wat we denken dat de mensen verwachten dat we zullen zeggen. Ik moet toegeven dat ik de rest van de avond iedereen testte op zijn „grijze gehaktbal-gehalte”. Dat kon al meteen bij Marius Monkau, die nogal wat discriminatie heeft ondervonden in zijn leven, en op de vraag of hij wel eens agressief geweest was, meteen als grijze gehaktbal reageerde. toon worden gesteld. Huisman tekent „niet de mensen zelf maar de dingen die TX zij gedragen hebben”, en aan de hand Z van die wollen vrouwenbroek kon hij duidelijk maken, waarom die benadering even welsprekend kan zijn als een por tret. Wenselijk ook zou de stuurgroep een betere onderlinge samenwerking tussen de plaatselijke koren achten. De BSCR- sectie denkt hierbij aan de (her)oprich- ting van een permanente werkgroep, aan een gezamenlijk optreden naar buiten (herstel van het zang- en muziekfesti val?) en aan de oprichting van bijvoor beeld een agenda-bureau. Om de samen werking tussen de zangkoren extra te stimuleren, zou de gemeente naar de mening van de stuurgroep in overweging kunnen nemen op toet jaarlijkse geza menlijke concert een extra subsidie te verlenen. Een ander muzikaal thema, dat de stuurgroep in haar interimverslag aan roert, is de positie van de tien Bever wijkse zangkoren met hun wensen en problemen. Naar aanleiding van de via de cultuurnota-enquête verzamelde ge gevens lijk’t het de stuurgroep nuttig, in samenwerking met „deskundigen” te on derzoeken welke eisen aan de vakoplei ding van de koordirigenten gesteld zou den mogen worden en op welke punten samenwerking met de Stedelijke Mu ziekschool (bijvoorbeeld middels een koorcursus) mogelijk is. Waar nodig dient rekening te worden gehouden met de specifieke wensen/problemen van bepaalde groeperingen; Er dient een duidelijker relatie te komen tussen de verschillende onder delen van cultuur en het onderwijs; In dit kader lijkt het de stuurgroep wenselijk, dat er op de gemeentelijke begroting voor culturele zaken een apar te post Toer-In wordt genomen, waarbij gedacht wordt aan een geraamd bedrag van rond 10.000. Uitgegaan zal, aldus de stuurgroep, moeten worden van een geïntegreerd programma-aanbod, daar incidentele activiteiten tenzij zeer groots opgezet nu eenmaal minder publiek trekken. Als je dan hoort op wat voor een ma nier de delegaties behandeld zijn door Het beste onderdeel van de Van Speijkshow was de reportage over het Limburgse plaatsje Molenhoek, waar pa ter Van Dam van bruggenbouwer- mensenbreker bisschop Gijsen zijn ziel zorg niet mag uitoefenen om redenen die allerminst duidelijk werden. Iedereen in Molenhoek was enthousiast over zijn werk, hij was geliefd, vergrootte de - saamhorigheid, hét kerkbezoek ging zienderogen vooruit, hij enthousiasmeer- de de mensen, maar Gijsen zei nee en nog eens nee. 'I

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7