Sterk Haarlem kreeg te weinig PSV BLIJ MET KRAPPE ZEGE AZ’67 weer onmachtig I MAANDAG 28 OKTOBER 1974 SPORT Niet lekker Problemen Goede steun Van Kraay Verontwaardigd h T: Siv IV j. •A.J.X I AJAX-CONCEPT VERRAST FEYENOORD SP0R1EF L’H ill Spitsuur in het strafschopgebied van Feyenoord. Willy Brokamp werkt zich tussen Schneider (2) MB Van Hanegem: robot-gedoe (Van onze sportredactie) raakt in de running óf BERT BREVOORD Geels: dit zegt niets (Van onze sportredactie) MARC SERNé. spectaculaire -«•»n r.H -PBBM.: PIETER MUL 'JIH! Hulshoff, één keer met een afstands schot dichtbij een treffer, moest in de tweede helft uitvallen omdat hij zijn dijbeen weer forceerde. Hij was evenals Blankenburg, die soms de scherpte miste die zijn acties normaal kenmerken, nog niet honderd procent maar zijn knie houdt zich uitstekend. Toch betekende de aanwezigheid van het duo Hulshoff- Blankenburg (Kraay: „Het was omdat het Feyenoord-Ajax was want normaal had ik ze niet opgesteld”) een steun voor „nieuwkomers” in de Kuip als Dusbaba en Van Santen. Geels: „Dat houd je toch niet voor mogelijk zo goed als die twee spelen. Dusbaba is achttien jaar en Van Santen negentien jaar. En dan al zo voetballen op dit niveau. Kijk: als je dat voor ogen houdt en het feit dat Ajax als geheel Feyenoord vanmiddag toch bij vlagen totaal in de war kon brengen dan zegt die hele nederlaag mij niets. Pas maar op: deze competitie is nog lang niet beslist.” Meende Dusbaba tenslotte nog: „Het gaat inderdaad steeds eenvou diger. In het begin moet je je waarma- fensief te spelen maar als het de laatste twintig minuten gelijk was gebleven dan hadden we net zo aanvallend blijven voetballen als na onze plotselinge ach terstand. We wilden echt een poging doen om hier te winnen.” ken en dan ga je wat vaker in de fout dan misschien nodig is. Maar dat wordt steeds minder. Hoewel ik natuurlijk wel weer de nare smaak moet verwerken dat ik degene was die de strafschop tegenkreeg. Maar er was werkelijk niets aan de hand.” (Van onze sportredactie) EINDHOVEN Het gemis van twee goede buitenspelers is kennelijk teveel voor PSV, Wordt dat gebrek in het buitenland min of meer bedekt door de onbekendheid met de Eindhovense ploeg, tegenstanders uit het bloedeigen vaderland profiteren er dankbaar van. René van de Kerkhof, ook tegen Gwardia al niet in de ploeg, was er tegen Haarlem opnieuw niet by. Dat geteld bij de al maanden vanwege een rug blessure afwezige Schmidt Hansen weegt kennelijk te zwaar voor de Rijvers-for- matie. Tegen Haarlem kon PSV zijn aspiraties op de Nederlandse titel beslist niet waarmaken, ad handhaafden de Eindhovenaren, met moeite, als enige eredivisieploeg hun ongeslagen positie. Adri van Kraay. laatste man bij Jong SM FC Utrecht nam halverwege de eerste helft de leiding, dankzij een fout van AZ- doelman Vooys, die over een schot van Hulshorst heen dook, waardoor Cabo gemakkelijk kon scoren. Na rust startte AZ een hoopgevende stormloop, die al na twee minuten de fraaie gelijkmaker van Van Rijnsoever opleverde. AZ’67 verzuimde echter het aangeslagen FC Utrecht op een achterstand te zetten. Dankzij Van Maurik slaagden de Utrech ters er kort daarop alsnog m de winnen de treffer te plaatsen. Scheidsrechter Jonker, 4500 toeschouwers. Ajax: Schrijvers; Van Santen, Blankenburg, Dusbaba en Krol- Mühren, Hulshoff (V. Dord) en Haan; Geels, Mulder (Rep) en rokamp. Scheidsrechter Keizer. 65.000 toeschouwers. UTRECHT. Alleen al het feit, dat FC Utrecht bereid was harder voor de centen te knokken dan AZ’67, maakte de Utrechtse zege verdiend. Hoewel AZ technisch tot wat meer in staat leek, liet de aanval het er weer bij zitten wat de afwerking betreft. Ook de door FC Utrecht te pas en te onpas gehanteerde buitenspelval, maakte het er voor de Alkmaarders niet eenvoudiger op. En hoe gemakkelijk Feyenoord bij vlagen toeh weer voetbalde, het had gekund. Hulshoff: „Er is vooral tactisch sterk gevoetbald. Zeker ook weer door zo’n jongen als Van Santen. Hij had de opdracht om alleen maar achter Kris tensen aan te gaan. Als er een ander op zou komen dan zou die moeten worden overgenomen. We wisten bijvoorbeeld dat een Vos bij Feyenoord door ons systeem volkomen zou komen te „zwem men”.” Haarlems spectaculaire presentatie liep niet op een sensatie uit omdat Jan van Beveren bewees helemaal terug te zijn. Na het goede voorbeeld van Boers- ma, die ook nog een schuiver van Deij- kers schitterend keerde, redde de Eind hovenaar in de laatste minuut de beide winstpunten. Met een reflex werkte hij een kopbal van Van de Berg van de doellijn. Rijvers opgelucht: „Ik kan zo zes ploegen noemen die minder zijn dan dit Haarlem. Deze wedstrijd moet voor Hughes en zijn spelers een geweldige opkikker zijn”. ROTTERDAM. Los van het feit of scheidsrechter Jan Keizer Feyenoord en kele minuten voor rust nu wel of niet terecht een strafschop toekende, zelfs de beelden van Studio Sport brachten dit keer geen enkel uitsluitsel, »1 voor het eerste fluitsignaal van Feyenoord-Ajax was Keizer op Gerrit Mühren afgestapt. Het was een onschuldig onderonsje tus sen twee Volendammers waarbij Keizer Miihren influisterde dat hij goed op Johnny Dusbaba zou moeten letten. Dé reputatie van Dusbaba, in de vele publi- katies die er over deze Ajacieden dit prille seizoen zijn geschreven ook al eens afgeschild'erd als „de beul van Ajax”, werd dus ook door scheidsrechter Keizer ingecalculeerd. Niet Edström (links) heerste gisteren in Haarlems doelmond, maar keeper Rob Boersma. Opnieuw speelde de voor- voormalige PSV-reserve een belangrijke rol in de Hughes-formatie. Aan de tegen- goals had hij geen enkele schuld. In de pauze werd Boszhard te weinig actief volgens Hughes vervan gen door de debuterende jeugdspeler Ben Sleeman. Boszhard had de pech tegen een van de betere PSV-ers te staan, te weten Cees Krijgh. Zijn opko mende acties waren aanvankelijk net zo sterk als zijn verdedigen maar steeds meer overheerste onbegrip tussen de Eindhovense linies. Pot die eerder al Van Beveren een schot uit de kruising zag tikken profiteerde in de zestigste minuut van verwarring na een botsing tussen Wentink en Nordqvist. Koeltjes knalde hij Haarlem naar 2-1. Vijf minuten daarna nam PSV toch weer afstand toen een van de sporadische vloeiende aanval len via een sprintende Lubse uitmondde in een glijdend gescoord doelpunt van Edström. Toch mocht Rijvers erop wijzen dat Dahlqvist een verzwakking voor PSV is in vergelijking met René van de Kerk hof. Diens afwezigheid dwong de kleine PSV-coach de jonge Zweed, aangetrok ken om langzaam „gebracht” te worden, op te stellen. Edström schoof daarmee op naar het centrum en Harrie Lubse opereerde als rechterspits, geen favoriete stek voor de wat teruggevallen Eindhove naar. Met name Dahlqvist is nog niet op zo’n niveau dat je van hem (als neo- prof) mag verwachten al twee wedstrij den in een week te kunnen voetballen. In de eerste helft kwam hij er zelfs helemaal niet aan te pas tegen routinier Wentink die bovendien lichamelijk ster ker is dan de blonde vleugelspeler. An derzijds kon ook Lubse zich niet losma- ken van Ton Vrijhof die zijn tweede optreden in het hoogste team degelijk verzorgde. len. Toen was ook het evenwicht op het middenveld hersteld en kwam er voor onze spitsen de ruimte die eb, de hele wedstrijd niet was geweest.” Met velen in het Feyenoord-stadion deelde Wiel Coerver de mening dat de Feyenoord- Ajax van gisteren uit oogpunt van kwa liteit niet tot de beste ontmoetingen tussen beide clubs gerekend dient te worden. „Maar”, zei hij, „vorig jaar speelden we in Rotterdam weliswaar beter dan Ajax, maar toen gingen we de boot in. Dan heb ik het toch maar liever zó.” Van Hanegem, die voor de wedstrijd een bloemenhulde in ontvangst nam om dat hij voor de 250 ste maal voor de Rotterdammers in actie kwam, doelde met zijn uitlatingen zowel op het ont breken van Piet Keizer als op het vooral op efficiency afgestemde spel van Ajax. „Vandaag speelde Ajax heel anders dan het in andere jaren tegen ons deed. Bij Hans Kraay wordt het individu duidelijk ondergeschikt gemaakt aan het collec tief. Dan krijg je het soort voetbal dat ik bedoel met robot-gedoe”. Evenals vrijwel alle Feyenoorders was Willem van Hanegem toch wel bijzonder verrast door het concept dat de Ajacieden hun opponenten voorschotelden: twee spitsen en een druk bevolkt middenveld. Vooral dat kwantitatief sterke middenveld was een factor die de Feyenoorders lelijk verraste en waar de Rotterdammers maar moeilijk een passend antwoord op konden vinden. Dick Schneider: „Ik had niet gedacht dat Ajax met een zo angstig concept in het veld zou komen. Van die angst De numerieke minderheid op het mid denveld stelde Feyenoord gaandeweg voor steeds meer problemen bij het vinden van een doeltreffende weg naar het strafschopgebied van Ajax. Aan het doelpunt dat Feyenoord kort voor rust toch een voorsprong bezorgde, lag dan Daarom was de verontwaardiging van de Ajacieden na het incident Dusbaba- Kreuz, dat Feyenoord een strafschop opleverde, nog groter dan normaal. Maar hoewel natuurlijk ook voorop gesteld dient te worden dat geen Ajacied volle dig objectief op het incident zou reage ren meende Hulshoff wel: „Ik geloof toch ook wel dat de pers een klein beetje schuldig is aan die reputatie van Dusbaba. Eerst heeft Feyenoord gepro testeerd tegen het aanstellen van Jan Keizer als scheidsrechter van Feyen oord-Ajax maar ik geloof dat wij de volgende keer maar eens moeten protes teren.” Zoals ook aanvoerder Ruud Krol nog al gedecideerd in zijn mening was. Over de strafschop, die ook volgens hem geen penalty was, wilde hij ni'et teveel uit weiden, maar het feit dat Geels bij een 1-1 stand uit een pass van Brokamp in buitenspelpositie zou hebben gescoord wilde er bij hem helemaal niet in. De beelden van Studio Sport boden ook nu weer geen uitkomst. Wat resteerde was en Everse (rechts, zittend) door, gadegeslagen door v.l.n.r. Ramljak, Mühren, Mulder (op de grond) en Ressel. ook geen oogstrelende aanval maar een penalty ten grondslag. Willy Kreuz en zijn waakhond Johnny Dusbaba stortten eendrachtig ter aarde op het moment dat een doorkopbal van Van Hanegem op weg was naar het hoofd van de Oostenrijkse aanvaller. Voor scheids rechter Jan Keizer Kreuz kreeg een por in de rug, er was geen twijfel mogelijk”) was de zaak duidelijk en Dick Schneider schoot vanaf elf meter, ondanks een regen van door Ajacieden geworpen modderkluitjes, raak. Opstellingen: Feyenoord: Treytel; Ramljak (Steen Olsen), Schneider, Everse en Vos; Jansen, De Jong en Van Hanegem; Ressel, Kreuz en Kristensen. Toch kwam PSV snel op een comfor tabele voorsprong al noodzaakte Van Duivenbode daarvóór de opgeknapte Van Beveren tot een sttjlvolle redding. In de zesde minuut moest Piet Hoeben bemer ken dat de winst bij zijn eerste kopduel met specialist Edström een vergissing was geweest. De inzet van ausputzer Van Kraay werd door de Zweedse voet baller van het jaar doorgekopt en voor Van der Kuylen was het zeer simpel zijn reputatie te bevestigen: 1-0. Twee minuten later bouwde PSV zijn voor sprong uit. Een hoge voorzet sprong van Hoebens lichaam af, pal voor de voeten van de opgekomen Van Kraay. Van twintig meter was het niet hard maar wel zuiver in de hoek 2-0. Oranje was bij beide acties betrokken en dat was geen toeval. Evenals vorige keren speelde het team van Hughes zonder laatste man. Hughes noemt dat zijn „val waar Rijvers steeds weer in trapt”. (Haarlem speelde in maart jl. 1-1 in Eindhoven red.). De achterste lijn verschaft rugdekking en daarom heeft Haarlem een man extra op het midden veld. Telkens wanneer Van Kraay naar voren ging werd dat overwicht teniet gedaan al levert dat natuurlijk niet bij iedere aanval een doelpunt op. Van Kraay zelf schoot de bal in zo’n situatie te gehaast naast het doel. Vaak genoeg echter buitte Haarlem die man méér goed uit. De onvermoeibare Pieter Huyg en een goed op dreef zijnde Van Duivenbo de waren de centrale figuren in het tik tak spel dat PSV versteld deed staan. Beurtelings doken Piet van de Berg en Cor Pot, wat minder zenuwachtig dan anders in de gaten die speciaal Nord qvist liet vallen. hadden wij eigenlijk moeten profiteren. Maar we waren toch wel zo door deze taktiek verrast, dat dat niet lukte.” En trainer Wiel Coerver: „Op vier midden velders had ik niet gerekend. Dat maak te het voor ons natuurlijk niet gemak kelijk. Harry Vos had meer moeten profiteren van de vrijheid die hij kreeg, omdat hij geen vleugelspits tegenover zich had. Vos nam ook wat te weinig de taak van Wim Jansen (het afstoppen van Jan Mulder, red.) over als die mee naar voren ging. Daardoor kreeg Ajax zijn kansen (o.a. een schot van Mulder, nét naast) in de eerste helft ook.” Voordat er van een eerste moge lijkheid voor Ajax sprake was, had Fey enoord in het eerste kwartier al twee goede mogelijkheden gemist om Ajax een meer aanvallend concept af te dwingen. De in de beginfase duidelijk soepeler draaiende Rotterdammers ma noeuvreerden bij een knappe aanvalsac- tie Willy Kreuz alleen voor Schrijvers (de Ajax-doelman bracht uitstekend redding) en een hakje van Kristensen stelde Theo de Jong in staat zich uit te leven in zijn specialiteit, het schot uit de tweede lijn. Het vizier van De Jong stond evenwel niet op scherp en dat bleef de hele wedstrijd zo. De 3-1 achterstand nekte Haarlem niét. Integendeel. Geïnspireerd door het imponerende vertoon van Rob Boersma, binnen een minuut redde hij op een doorbraak van Van der Kuylen en een dreun van Lubse (afgevuurd van 5 me ter afstand), bleef Haarlem het initiatief behouden. In de 75e minuut drukte de ploeg zijn aanvallende aanpak in een tweede doelpunt uit. Een actie van Sa- dek werd door de PSV-verdediging on- voldoehde opgevangen en het was Pieter Huyg die dat afstrafte met een droog schot: 3-2. Daarmee waren voor Feyenoord de problemen echter niet uit de weg, want collectieve onachtzaamheid in de verde diging, waarin Everse een glansrol speelde als rechterverdediger en Schnei der een overtuigende laatste man was, bood Willy Brokamp de kans de bal over de handen van Treijtel voor de voeten van Geels te koppen: 1-1. Daar mee was Feyenoord al na vier minuten in de tweede helft zijn voorsprong kwijt en was er voor Ajax, dat immers een voorsprong van twee punten op zijn rivaal verdedigde, ineens niet meer de noodzaak zich aanvallender op te stellen. Die noodzaak kwam er pas, nadat Piet Schrijvers een kwartier voor tijd een effect volle inzet van Van Hanegem wel iswaar smoorde, maar niet onschadelijk maakte en Ressel de simpele kans die hij kreeg zonder omhaal benutte. Van Hanegem: „Als Schrijvers de bal niet aangeraakt had, was het ook raak ge weest.” Coerver later: „Pas in dat laatste kwartier kon er normaal gevoetbald worden. 'Toen ging Ajax, logisch natuur lijk, wel degelijk met drie spitsen spe- ROTTERDAM. „Het duurt niet lang meer” filosofeerde. Willem van Ha negem na Feyenoord-Ajax. „of het Ne derlandse voetbal onderscheidt zich in niets meer van het robotten-gedoe in landen als bijvoorbeeld Oost-Duitsland. Het wordt steeds meer een kwestie van opwinden en dan maar laten aflopen. Werkelijk creatieve spelers, die in een wedstrijd dingen laten zien, die je van anderen niet ziet, worden steeds schaar ser. Dat is een ontwikkeling die ik beslist niet toejuich.” Aan het gedurfde maar kalm opge bouwde Haarlemse aanvalsspel werkte PSV in die zin mee dat Willy van de Kerkhof nauwelijks de aanval koos daarmee opponent Van Duivenbode vo lop kans gevend dat wél te doen. Wen tink moest een keer gestuit worden door de uitgelopen Van Beveren en kort voor rust pakte Van Kraay de bal met twee handen va«t om een doorbraak van Van de Berg te voorkomen. De opstellingen; PSV: Van Beveren, Krijgh, Van Kraay, Nordqvist, Deijkers, Willy van de Kerkhof, Strik, Van der Kuylen Lubse, Edström en Dahlqvist. Haarlem: Boersma, Wentink, Hoeben, Ma- rijt, Vrijhof, Van dc Berg, Huyg, Van Duiven bode, Sadek, Pot en Boszhard (46-Sleeman). Scheidsrechter: Boosten, 19.000 toeschouwer». Voor Willem van Hanegem vergoedde de overwinning het gemis aan puur voetbalgenot evenwel nauwelijks. „Voor mezelf heb ik niet lekker gespeeld. Deze wedstrijd heeft me weinig bevrediging gegeven. Het enige wat ik kan zeggen is dat ik hard heb gewerkt.” En over de stevige, soms niet vriendelijke duels met bewaker Arie Haan: „Wat nou, ik heb toch geen ruzie met Haan gehad? Dat het af en toe stevig toeging lijkt me vrij logisch. Mag het misschien als het erom gaat dat je óf vier punten op de koplo per achter raakt óf in de running blijft?” Rijvers zelf was realist genoeg om de tegenvallende verrichting van zijn elftal niet te zoeken bij het ontbreken van de twee genoemde aanvallers. Terecht sprak hij lovende woorden aan he* team van Hughes. „Als eersten zijn zij hier gekomen om te voetballen. Ze pakten volledig het initiatief en wij hebben geluk gehad dat het geen gelijkspel is geworden”. Keizer, die floot en een grensrechter die na het doelpunt van Geels naar het midden liep en dus verwachtte dat Kei zer het doelpunt goed zou keuren. Krol: ..Dit is nu al de tweede keer dat we door Keizer gepikt zijn. Vorig jaar ont nam hij ons een zuiver doelpunt toen Rep tegen AZ scoorde en vanmiddag werd ons weer een doelpunt onthouden. Wel wil ik vooropstellen dat ik vind dat Keizer deze wedstrijd niet had mogen krijgen. Vergeten werd dat eerder dit seizoen Johan Zuidema een zuiver doelpunt te gen Ajax zag af gekeurd waardoor FC Twente twee punten verloor. Daarom benaderde Kraay de zaak nogal reëel toen hij diplomatiek stelde: „De ene keer zit het met de arbitrage wel eens mee en de andere keer wel eens tegen.” Een feit is echter dat een topper als Feyenoord-Ajax juist door dit soort kleinigheden wordt beslist. Want Ajax had een uiterst sterk „uitwedstrijden concept”, met vier middenvelders en twee spitsen (Brokamp en Geels), sa mengesteld waarvan men al van tevoren kon weten dat het Feyenoord de groot ste problemen zou opleveren. Bovendien voetbalden de Amsterdammers met eer. soort dubbele voorstopper in de persoon van Barry Hulshoff, die links en rechts Feyenoords opkomende mensen moest afstoppen. Het was wel even wennen maar toen Ajax de eerste vijftien minu ten, toen het verdedigend organisatorisch lang niet allemaal klopte, ongeschonden was doorgekomen begon het elftal via de sterk aan de bal zijnde Brokamp, de storende Geels, de goed opkomende Krol, Haan, maar vooral Mulder, steeds brutaler te counteren. Kraay: „Ik wil niet zeggen dat wij sterker waren dan Feyenoord maar wij hebben toch enor me mogelijkheden op een gelijkspel ge had. Ja zelfs de betere kansen op een overwinning in bepaalde perioden. Ons uitgangspunt was niet om hier erg of-

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13