Dubbele zege George Foreman won aan populariteit voor Vilas OVERBODIGE WEGING in Teheran TROK 15.000 MENSEN SPEKTAKEL IN KINSHASA Clay: een heilige Sovjet Unie: zes gouden een miljoen gulden aan prijzen Weer remise Tennisteam ronde verder Overwinning schaakploeg FCSSTBU DC RM0BMKL SPORTIEF turnplakken OLGA springbox, ’n superbed „dit is oorlog mhhm BW van 28 oktober tot en met 1 november MAANDAG 28 OKTOBER 1974 SPORT door Theo Klein Stuntje Sparen doet U bij de .De Spaarweek kan een goed begin zijn van een nieuwspaarjaar. Door Uwspaarplannen in daden om te zetten. Sparen voor Uw vakantie volgend jaar, voor de verbeteringer^^WB van Uw huis, voor de auto of de caravan. N u beginnen betekent voldoende tijd om Uw doel te bereiken. Loopt U eens bij ons binnen. Wij zullen U graag informeren over de vele manieren waarop U bij ons kunt sparen. Ook hoe U -als U dat wenst- automatisch kunt sparen. Doorzien en MOSKOU. (ANP)De zestiende par tij van de match tussen Anatoli Karpov en Viktor Kortsjnoi is zaterdag na 67 zetten in remise geëindigd. In de positie waarin de partij vrijdagavond was afge broken, had Karpov een pion meer en behoorlijke kansen om dat voordeel uit te buiten. In het dubbelspel was de eerste prijs ook voor Vilas, gekoppeld aan de Span jaard Manuel Orantes. Vilas en Orantes wonnen met 7-6, 2-6 en 6-2 van Ramirez en de Amerikaan Biran Gottfried. Enkele andere resultaten: TEHERAN. (AFP/Reuter)Guillermo Vilas is de grote overwinnaar geworden van het internationale toernooi van Te heran. De 22-jarige Argentijn won de eindstrijd van het enkelspel met over macht tegen de Mexicaan Raul Ramirez, de triomfator van het vorig jaar. Door zijn winst van 6-0, 6-3 en 6-1 incasseer de Vilas 15.000 (ruim 41.000 gulden) en kreeg bovendien van de sjah, die met zijn echtgenote de finaledag bijwoonde, de beker in handen gedrukt. bagage toe. zich op de vrije oefe- bij ont- het centrum van de MPR, de enige politieke partij, bij N’sele, 60 kilometer buiten Kinshasa. Van echt trainen kwam niet veel aan de vooravond van zijn tweede poging de wereldtitel te herove ren (in 1971 verloor hij een titelgevecht van Joe Frazier). Hij maakte liever van de gelegenheid gebruik om zijn populari teit weer wat op te vijzelen. En het moet gezegd worden, het werd een pri ma show, waar de dankbare toeschou wers hun handen zeer voor klapten. Ali raakt steeds meer in zijn goede doen. Vooral nadat Hassine Hamoudi, secretaris van de Afrikaanse Boks Unie In het eerste bedrijf verborg de uitda ger tijdens een rondje schaduwboksen (zonder tegenstander) een klein vogeltje in zijn hand. Niemand had opgemerkt dat zijn mental-trainer Bundmi Brown hem het beestje in een pauze had aange geven. Ali stopt met boksen, keert zich naar het publiek en scheeuwt: „Tegen Foreman zal ik vliegen als een vogeltje.” En faat vervolgens het beestje los. Don derend applaus. De stoelen worden bezet door hele families, die op de feestdag ter herden king van de stichting van de tweede republiek (drie jaar geleden zette Mo- boetoe met de naamsverandering in Zaï re de Afrikanisering van het land in) in het zondagse pak met volle teugen van de voorstelling genieten. Ruim een maand lang al houden Cassius Clay (oftewel Mohammed Ali) en George Foreman (wereldkampioen boksen by de zwaargewichten) Zaïre bezig. Hun logeerpartij in het land van Moboetoe duurde zo lang omdat Foreman een blessure opliep, wat tot gevolg had dat beide heren krasse uitspraken gingen doen om de publieke belangstelling gaande te houden. Nu het grote gevecht dan eindelijk dichtbij is (over 2 nachten), reisde onze sportredacteur THEO KLEIN af naar Kinshasa waar hij bij aankomst ontdekte dat de boksers de belangstelling voor hun bezigheden goed gaande hielden. De weging werd een onvergetelijke happening. Ali is, zo meldt Theo Klein in zijn eerste artikel uit Zaïre, nog steeds de oude. Volop spektakel dus, daar in Zaïre. Brochures en inlich tingen: Olga L.M.F. b.v. Leiden, postbus 16, tel. 01710-42341 Rabobank S de bank voor iedereen VARNA (AFP-REUTER-SID). De wereldkampioenschappen turnen in Var na hebben de Sovjet Unie de meeste medailles gebracht: zes gouden en tien zilveren, vooral te danken aan de dames. Japan, dat de hegemonie in de heren afdeling behield, eindigde in de rang schikking als tweede met vijf keer goud en één keer zilver. KINSHASA Waardig, als was hij zojuist tot keizer van Afrika ge kroond, schreed Mohammed Ali zaterdagavond het stadion binnen. Te gelijkertijd zwol het geluid van Zaïres bekendste band aan tot orkaan- kracht en klonk uit 15.000 kelen ritmisch en fanatiek het „Ali boom boom bay bay” (Ali, vermoord hem). De weging voor „het gevecht van de eeuw1’ om de mondiale zwaargewichttitel kon beginnen. Drie dagen voor het ge vecht, een unicum. OSLO (NTS/ANP). Door een over winning met 3-2 op Noorwegen heeft Nederland zich geplaatst voor de tweede ronde van het toernooi om de Koning Gustaaf-beker. Nadat net als zaterdag de enkelspelen waren „gedeeld”, wonnen Thung en Fleury het beslissende dubbel spel. Zondag won Per Hegna tegen Louk Sanders ook zijn tweede enkelspel, 6-3, 6-3. Rolf Thung bezorgde Erik Ulleberg diens tweede nederlaag, 6-2, 6-2. Thung en Fleury gebruikten vier sets voor hun overwinning in het dubbelspel op Hegna en Frithjof Prydz: 6-8, 6-2, 6-3, 6-4. Wie de gelukkige winnaars zullen worden, weten we nog niet... maar het staat wel vast dat zij binnenkort met meer plezier aan hun bed denken dan ooit tevoren! Wat een luxe, wat een komfort, wat een ruimte. Een Olga springbox domineert de hele slaapkamer. Prachtig om te zien, heerlijk om op te sla pen. Kompleet met matras, hoofdbord, sluimerrol en 2 sierkussens. Een fantas tische prijs om te winnen! Verkoopprijs f. 1100,-. Met zijn af gegeven zet wikkelde Kar pov echter af naar een stelling waarin hij een toren en twee sterke vrijpionnen had tegen twee lichte stukken van Kortsjnoi. Het is zeer de vraag of Kar pov daarmee de juiste weg insloeg. Ook nu had Karpov duidelijke winstkansen, maar Kortsjnoi wist met zijn stukken tactische tegenkansen te scheppen en toen hij een van de witte vrijpionnen had veroverd kon hem geen enkel ge vaar meer bedreigen. Nooit eerder kwam het voor dat de boksers voor een duel om de wereldtitel eerder dan op de wedstrijddag werden gewogen. Maar voor geld kan in de profbokserij alles. En geld kwam er op tafel, toen de makers van het Ameri kaanse televisieprogramma ABC World wide News het plan opperden om de weging rechtstreeks in de Amerikaanse huiskamers te brengen. Een extraatje voor de kijkers op zaterdagmiddag. Bo vendien kwam een bovenmaatse dosis publiciteit de boksorganisatie in Zaïre bijzonder goed van pas. Dus trok het hele circus in de broeihete Afrikaanse nacht naar het stadion. In feite is een weging voor zwaarge wichten een volkomen overbodige zaak. Voor deze zwaarste categorie geldt im mers geen limiet, dus heeft het ook geen zin om het gewicht van de kemphanen vast te stellen. In de Verenigde Staten is de weging voor dergelijke monsterpro- dukties echter uitgegroeid tot een tradi tionele show. En van showen weten ook de Afrikanen mee te praten. Zij slaagden erin een simpele daad als de weging van twee mensen uit te bouwen tot een anderhalf uur durend feest dat het bloed in de aderen deed stollen. Het enige concrete gegeven dat deze puur Afrikaanse happening op gevoerd onder een tien meter hoog en vijf meter breed portret van president Moboetoe opleverde, waren de gewichten van beide boksers. Daaruit bleek dat Foreman de laatste weken nauwelijks zwaarder is geworden (99 kilo), terwijl de schaal bij Mohammed Ali 97,5 kilo aanwees. In Melbourne won de Amerikaan Dick Stockton de finale herenenkelspel van het toernooi om de kampioenschap pen van Zuid-Pacific met 6-2, 6-3, 6-2 van de Australiër Geoff Masters. voor Nederland waren Frans Kuijpers, die tweemaal van Whi tely won, en junior Van der Sterren, die lijn beide partijen tegen Speelman wist te winnen. Opmerkelijker was de bijval die Geor ge Foreman kreeg bij zijn entree in het stadion. Het op de eretribune samenge pakte publiek juichte de wereldkampi oen hartstochtelijk toe, toen hij met zijn hond Dago aan zijn zij naar de ring liep. Voor de Amerikaanse journalisten (in totaal zijn er 400 persmensen aanwezig) is de onverwachte populariteit van de bescheiden Foreman de grootste verras sing tot nu toe. Het hele gebeuren voor de wedstrijd was geprogrammeerd op de rol van Ali als de naar donker Afrika teruggekeerde verloren zoon, en George Foreman als Uncle Tom, de slaafse ne ger die de hielen van de blanken likte. De eerste twee weken reageerden de via de pers, radio, televisie en zelfs geluidswagens in de straten geïndoctri neerde inwoners van Kinshasa (rond de 2,5 miljoen) precies, zoals de chefs het wilden hebben. Maar toen de wedstrijd wegens de wenkbrauwblessure van Fo- VLISSINGEN. Het Nederlandse schaakteam heeft de tweedaagse schaak- interland tegen Engeland met 10%-9% gewonnen. Na de eerste dag hadden de Nederlanders, die zonder Timman Ree speelden, nog een achterstand: 41/*- 5‘/2. Topscorers hem tot Afrikaans kampioen heeft ge bombardeerd, om hem vervolgens de ring rond te dragen, raakt Mohammed op dreef. Hij neemt plaats op het randje van de ring en ratelt: „Dit is voor mij een heilige oorlog. Ik vecht voor de vrijheid van de Afrikaanse volke ren, en voor de vrijheid van mil joenen zwarte mensen die in Amerika worden verdrukt. God is met mij en daarom zullen alle bovenaardse krach ten zich tegen Foreman keren. In mijn ogen is George een Belg. Ik strijd tegen hem en daarmee voor ons volk.” Camera’s snorren, een batterij micro foons wordt voorgehouden, pennen vlie gen over het papier. De Franse tolk kan hem nauwelijks bijhouden, maar zijn tekst gaat erin als koek. De aangekon- digde training van Foreman in dezelfde zaal komt te vervallen. De wereldkampi oen laat zich niet zien. In een directe confrontatie kan Clay „zijn” volk, dat hij in maximaal 45 minuten vijf miljoen dollar lichter maak’t, nog altijd omver praten. Wat het effect in werkelijkheid is geweest, zullen de 100.000 toeschou wers dinsdagnacht merken. Bijna was de Japanners zaterdag evenwel de tot de verbeelding sprekende zege in de twaalfkamp ontgaan. Shigeru Kasamatsu faalde namelijk volledig bij zijn brug oefening (9.15), waardoor de Rus Nikolai Andrianov hem angstig dicht op de hielen kwam. Kasamatsu hield het en voegde zondag nog twee keer „toestelgoud” aan zijn De wereldkampioen toonde onderdelen paardsprong en ning het sterkst, zodat hij stentenis van zijn landgenoot Kato (O- lympische kampioen) en de Rus Klimen ko (beiden waren geblesseerd) tot de beste turner van de kampioenschappen kon worden uitgeroepen. Andrianov won het goud aan de ringen, een onderschei ding die hij moest delen met de Roe meen Grecu. Eizo Kenmotsu zegevierde op het toestel brug, de Hongaar Magyar won het paardvoltigeren. De eerste prijs aan het rek was voor de 23-jarige West- duitser Eberhard Gienger, de eerste Westeuropese turner sinds geruime tijd die weer eens goud won. Bij de dames benaderde de 15-jarige Oostduitse Anne- lore Zinke met haar oefening aan de brug ongelijk de „tien” het dichtst: met 9.90 punten. Ook de Russische Ljoedmil- la Toeristsjeva, die aan haar eerdere zege in de achtkamp de titels vrije oefening en evenwichtsbalk toevoegde, „ving” eenmaal dit cijfer. Haar landge note Olga Korboet demonstreerde de beste paardsprong. In Christchurch (Nieuw-Zeeland) won de Amerikaan Roscoe Tanner ten koste van de Australiër Ray Ruffels de eindstrijd van een internationaal tennis toernooi: 6-4, 6-2. Zelfbewuste Foreman reman vijf weken werd uitgesteld, kon zelfs het propaganda-apparaat van Mo boetoe niet voorkomen dat de mensen zelf een oordeel vormden. Foreman maakte grote indruk met zijn rustige, ingetogen optreden, terwijl de Afrikanen de vaak zeer goedkope kreten van Clay gingen doorzien. Steeds minder mensen namen hem serieus na zijn ongenuanceerde beschul digingen aan Foremans adres (hij hield zelfs lange tijd vol dat de wereldkampi oen van Belgische afkomst zou zijn) en zijn doorzichtige en nimmer uitgevoerde aankondigingen. Ali zou geld voor een nieuw ziekenhuis storten, hij zou in een kano de rivier Zaïre oversteken, Ali waarschuwde de bevolking dat Foreman er tussenuit zou glippen. Maar zoals altijd het bleef bij woorden. Het enthousiasme van de Zaïranen voor Foreman zit Ali niet lekker. Hij heeft echter van de nood een deugd gemaakt „Ik ben er blij om dat er nu ook een paar duizend mensen achter hem staan”, vertelde hij zaterdag met een schor geschreeuwde stem. „Er zit namelijk een kans in dat er 15 ronden uitgevochten moeten worden. Wanneer ik dan op punten win, kunnen de meeste achteraf tenminste niet zeggen dat ik wereldkam pioen werd omdat het publiek achter me stond en de jury daardoor voor mij had gekozen.” Voor een kleine duizend man publiek hield Ali zaterdag zijn laatste training in

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15