Eisen niet bekendgemaakt Vijf gijzelaars vrijgelaten Kraay: Werken Israel rust zich bemoeilijkt uit voor nieuwe oorlog Meisje gewurgd in Rotterdam I Eï U4704 K4STEN HOUEN uau I^aDFU^tciii 'tv'. SPÖRTEFj ZANDBERGEN RES MB Het woord is aan V eiligheidsgeld /MODERN - .HM MAANDAG 28 OKTOBER 1974 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Onrust AGENDA pagina 4 Aanhoudend buiig 6 KEURSLAGER KI te DINSDAG en WOENSDAG REKLAME Heeremans ivan Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 - Haarlem Telefoon 023 - 319245 OPGELET! AUTO ITALIË B.V. weer en wind trotserende fêx mode van grote klasse. ■MM --.«.ïsnnnmiimmimi Inkoop Verkoop JUWELEN (Van onzes speciale verslaggevers) DEN HAAG In de Scheveningse gevangenis heeft diepe rust geheerst in de tweede nacht van de gijzeling van het zangkoor „Ut Captivi Gaudeant”, aalmoezenier De Bot en twee gevangen bewaarders. Ook vanochtend hield men er rekening mee dat de gijzeling nog lang zou kunnen duren. Op bevel van de Palestijnse vliegtuigkaper Adnam Nuri en zijn Nederlandse en Franse medeplich tigen werden gisteravond al matrassen, dekens en linnengoed, grote hoeveelheden voedsel en dranken, een radio- en een televisietoestel binnengebracht. Tot vijf uur bleef het de tweede nacht stil in het gebouw. Pas toen kwam er teken van leven: er werd om koffie gevraagd. Om acht uur werd opnieuw koffie geëist. Tevens werd gevraagd om enveloppen, schrijfpapier, een warme muts voor de Palestijn en om warme kleren voor de elfjarige jongen die zich nog onder de gegijzelden in de recrea tie- annex kerkzaal van het gevangenisgebouw bevond. Voor één van de gegijzelden werd geprobeerd een voorziening te treffen om een defect aan zijn gehoorapparaat op te heffen. 4 Umuider Courant 64e jaargang nummer 302 Erich Kastner: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. Storm (Van een onzer verslaggevers) De hoofdingang van de gevangenis in Scheveningen. Gijzeling kan nog lan duren J (Zie verder pagina 3) TEL AVIV. (AP) De chef van (Van onze correspondent) Deze krant bestaat uit twintig pagina’s Weersverwachting van het KNMI tot dinsdagavond: Weerrapporten 2 3,99 Binnen- en buitenland 2, 3 3,99 Plaatselijk nieuws 4, 5, 6 Kastje kijken Kunst 7, 8 1,39 Radio en televisie 9 Strips 9 Beurs 11 schepen in nood Het is levensgevaarlijk, geboren te worden. De man had geen sleutel van het huis, maar hij wist dat de deur op vrij gemakkelijke manier van buiten was te openen. Hij heeft bekend ontucht met het kind gepleegd te hebben en haar toen te hebben gewurgd. De daad werd ontdekt door de moeder, die omstreeks half een ze werkte weleens als extra hulp in het café thuiskwam. Buren verklaarden pas later, dat ze meenden een kind te hebben horen huilen. ERWTENSOEP per liter van 2,29 nu HAMSCHIJVEN per kilo FIJN GEHAKT 1 kg nu PAARDEBIEFLAPPEN Supermals 500 gr. van 4,79 nu BLANKE HAMLAPPEN 500 gram van 5,39 nu EN DONDERDAG ONZE BEKENDE BIEFSTUKDAG 100 g:am supermalse BIEFSTUK lb:j 1,99 3,45 3,99 DINSDAGAANBIEDINGEN: 4 schnitzels 3.48 500 gr extra mager gehakt 3.78 500 gi hacheevlees 3.58 WOENSDAGAANBIEDINGEN: 500 gr gehakt 2.28 150 gr boterhamworst 0.78 KENNEMERLAAN 43 - TEL. 14310 ROTTERDAM Een 8-jarig Rotter dams meisje, Monique Heisterenberg, is gisteravond in bed gewurgd. Al enkele uren later hield de politie in een Rotter dams café de vermoedelijke dader aan: een 23-jarige banketbakker. Vroeg in de ochtend legde de man een bekentenis af. Castrol GTX ƒ2.99 per bUk Alle auto-uitlaten 30 Alle Fiatparts 10 tot 50% Jansweg 47 (32 02 32) Haarlem ’s Maandags gesloten van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,90 p. mnd., f 31,35 p. kwartaal (p. post f 36,—), p. jaar f 123,20, (p. post f 141,—). Losse nummers 50 et. De pijpenlegger Libas 7, die voor de kust bij IJmuiden ligt, is vanmorgen losgeslagen. Er is een tros gebroken. Sleepboten uit IJmuiden zijn uitgevaren en blijven ter assistentie in de buurt. Het weer is te ruw om het vaartuig de haven binnen te brengen. de zich tot het beantwoorden van hun vragen. Er leek een status quo te zijn bereikt, waarin sedert het begin van de gijzeling op zaterdagavond om kwart over zeven nauwelijks verandering was ingetreden; behoudens dan het feit dat ik op mijn grensrechter af als ik met hem op één lijn sta”, aldus Keizer. „Nu stond ik er evenwel beter voor. Het was buitenspel”. de Israëlische staf heeft zaterdag verklaard dat zijn landgenoten dienen te weten dat de joodse staat zich voorbereidt op een kostbare oorlog die, naar men hoopt, zal eindigen in een Israëlische „Blitzkrieg”. In een interview met de Israëlische radio zei luitenant-generaal Mordechai Goer dat zijn strijdkrachten zich voor bereiden op een situatie die er op neer komt dat Israel bij het eventueel uitbre ken van een oorlog op alle fronten de overhand heeft. Dit moet de Israëliërs dan in staat stellen het conflict naar vijandelijk gebied te verplaatsen. De generaal zei: „Ik meen dat het Israëlische volk hoort te weten dat wij ons voorbereiden op oorlog en dat dit zeer veel geld kost. Ik wil dat elke vader, elke moeder en ieder kind weet dat wij proberen de best mogelijke voorwaarden te scheppen bij het voorbe reiden van deze oorlog”. Minister van Defensie Shimon Peres heeft verklaard dat Israel dit jaar vier miljard dollar aan defensie besteedt, of wel dertig percent van het bruto natio naal produkt. Ter vergelijking: de Vere nigde Staten spenderen 6,2 percent van het bruto nationaal produkt aan defen sie. Minister De Gaay Fortman van Binnen landse Zaken en Justitie ad interim in gesprek met politiemannen voor de ge vangenispoort. De in topvorm verkerende Roy Schuiten won met de Italiaan Fran cesco Moser de befaamde tijdrit voor koppels, de Trofeo Baracchi, vóór het duo Petterson-Rodriguez. In Kinshasa constateerde onzer verslaggever Theo Klein dat er zelfs voor de weging van de zwaargewichten Clay en Foreman, die elkaar woensdagmorgen bestrij den, een enorme belangstelling be stond. Hij bleek een kennis te zijn van de moeder, de 39-jarige gescheiden me vrouw A. Koetsier. Ook voor het kind was hij geen onbekende. Zondagavond had hij de moeder gesproken in een café, vlak bij de woning. Zodoende wist hij dat het meisje alleen thuis sliep. Een 12-jarige zoon logeerde bij een vriendje. kleverpark/van ostadestraat 4 Niet de 2-1 nederlaag die Ajax tegen Feyenoord leed was voor Hans Kraay, technisch directeur van de Amsterdamse ploeg, gisteren in Rot terdam de belangrijkste bron van on vrede. Dat was wel het feit dat scheidsrechter Jan Keizer hem ver bood op de reservebank plaats te nemen. De reglementen zeggen dat het verboden is dat zowel de trainer als de manager langs de lijn plaats neemt. Kraay: „Keizer kan er niets aan doen, maar het is wel een belachelij ke zaak. Ik zal deze week bij de KNVB tegen deze gang van zaken protesteren. Ik kon mijn werk nu slechts onder beroerde omstandighe den uitvoeren. Het was steeds pende len geblazen. Tegen Telstar, toen Kei zer ook arbitreerde, zat ik ook op de bank. Toen zei hij er niets van”. Keizer daarover: „Dat Kraay in de wedstrijd tegen Telstar op de bank heeft gezeten is me destijds niet op gevallen”. De Volendamse arbiter had het in de competitie-topper van dit weekeinde niet moeilijk gehad, vond hij. De meeste kritiek, met name van Ajax-zijde, kreeg hij op het af keuren van een zuiver lijkend doelpunt van Ruud Geels. „Normaal gesproken ga Plein 194! no. 53 - IJmuiden Telefoon 1 10 16 In kringen van het ministerie sloot men de mogelijkheid niet uit dat de vier gijzelenden wachtten op actie van mede standers elders in Nederland of in de wereld. Het leek niet onmogelijk dat Nuri en Tamimah geloofden dat zij op korte termijn steun zouden krijgen. Een dergelijke gecoördineerde actie werd echter met het uur minder waarschijn- FeyenoordAjax 21. Willem van Hanegem en Arie Haan, die tijdens de wedstrijd verscheidene malen erg boos op elkaar waren, spreken elkaar hier vermanend toe. De betekenis van het woord „veilig heid” met betrekking tot datgene wat de overheid in Nederland tot haar taak rekent, komt langzamerhand in discus sie. Het blijkt namelijk een verouderde opvatting te zijn, dat „veiligheid” voor namelijk moet worden nagestreefd door straaljagers, tanks en kanonnen. Als men de begrotingsbedragen bekijkt die besteed worden aan ,,’s lands veiligheid” in vergelijking met de bedragen voor de bevordering van de veiligheid van de individuele Nederlander, vraagt men zich af of die verhouding nog wel zinnig is. Een gebrek aan personeel mede veroorzaakt door te geringe betaling bij het gevangenispersoneel, de politie en de diensten die de openbare veilig heid in het algemeen hebben te bevorde ren, veroorzaakt een toenemend levens gevaar dat direct aanwijsbaar is en waarvan de bestrijding direct zichtbaar mogelijk is. Als gebrek aan geld hier tot nalatigheid leidt, zal het uit minder zinnige „veiligheidsposten” van de begro ting moeten worden overgeheveld. De gijzeling in Scheveningen is een onderdeel van de onveiligheid die in ons land door een te geringe aanpak van het geweld steeds maar groeit. Bij de gijze ling door Japanners in Den Haag zijn tanks gebruikt voor afzetting, een show die nergens toe diende. Werkelijk effec tieve vedligheidsmiddelen moeten de be scherming van *t individu verhogen. Te gen atoombommen is geen bescherming mogelijk, maar tegen gangsters (nog) wel. Ook de overheid moet haar geld met gezond verstand gebruiken, net als •x>n aoede huisvrouw. Wisselend bewolkt met af en toe regen- of hagelbuien. Matige tot krachtige, aan de kust krachtige tot harde wind uit noordwest tot noord. Minimumtemperaturen van zes graden aan zee tot twee graden plaatselijk in het binnenland. Maxima morgen circa acht gra den. Ander verzet van Moeder Denie arriveert bij de gevangenis in de hoop haar zoon te spreken te krijgen. Ridderstraat 5 Haarlem Tel. 023 - 320274. IJMUIDEN. Vanmorgen omstreeks half zeven is op 10 tot 12 mijl afstand van het plaatsje Hollum op Ameland het Libanese vrachtschip „Eurabia Sun”, 3700 brt., in de golven verdwenen. Alle opvarenden werden gered. hebben geïnstalleerd. Alle gesprekken gingen van de vier gedetineerden uit en de regering bepaal- A1 vanaf drie uur kampte de Libanees met moeilijkheden. Het schip maakte zware slagzij naar bakboord. De situatie leek onhoudbaar zodat een noodsein werd uitgezonden. De sleepboot „Gebroe ders Luden” uit Lauwersoog voer direct uit, terwijl tegelijkertijd een helikopter opsteeg. Even voor half zeven had het hefschroefvliegtuig drie opvarenden op gepikt. De reddingboot nam de overige 25 opvarenden aan boord. Kort daarop zonk de „Eurabia Sun”. Op een positie van 27 mijl ten zuiden van IJmuiden kwam in de vroege mor genuren ook het vrachtschip „Elkeme- nia” in moeilijkheden en dreigde naar de kust te drijven. Het schip werd door een Duitse sleepboot die in de nabijheid was, opgepikt. Vlak bij het lichtschip „Elbe I” voor de Noordduitse kust is vannacht de „Great Luck” aan de grond gelopen. Twee Duitse sleepboten zijn erheen ge varen. De Noorse kustvaarder Grimo is giste ren omstreeks kwart over twee veilig de haven van IJmuiden binnengevaren. De situatie rond de Gullstryk, het tweede Noorse vrachtschip in moeilijkheden op de Noordzee, is nauwelijks gewijzigd. De Noorse sleepboot „Sterkodde” is in de buurt, maar wegens het slechte weer kan niet worden vastgemaakt. De Gull stryk drijft nog steeds rond zonder be manning, op 35 mijl ten noorden van Terschelling. De zeven bemanningsleden zijn met de Noorse kustvaarder Lovima, die hen aan boord had genomen, wegge varen in de richting van het Skagerrak, vermoedelijk op weg naar een Noorse haven. zondag geheel onverwacht vijf mensen werden vrijgelaten. Minister De Gaay Fortman heeft vooralsnog geweigerd concrete medede lingen te doen over de eisen van de misdadigers. Die waren overigens weinig concreet en gespecificeerd. Voorlopig werd alleen bekend dat Adnam Nuri verlangde dat zijn medekaper Sami Hoessein Tamimah, die na zijn honger staking van enkele weken geleden in het ziekenhuis van de gevangenis werd ver pleegd, bij hem zou worden gebracht. De regering liet weten dat zij bereid was het verzoek in te willigen op voor waarde dat de twee vrouwen en de kinderen onder de gegijzelden onmiddel lijk zouden worden vrijgelaten. Verder tastte men over de bedoelingen van de vier gijzelenden in het duister. Minister De Gaay Fortman ontkende dat zij een vrije aftocht zouden hebben geëist, zoals zes weken geleden de drie Japanners in de Franse ambassade dat gedaan hebben. Soms werd het woord gevoerd door de Palestijn Nuri, die zei dat hij vertegen woordiger was van de Arabische natio nalistische jeugd voor de bevrijding van Palestina. Die gesprekken werden ge voerd via een tolk. Dan weer voerden de Nederlandse misdadigers het woord. Het was de regering precies bekend wat voor wapens zij hadden. Maar andere mede delingen daarover werden niet verstrekt. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. postbus 18; tel. adm.: 15437 en 16450, tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709. Klachten bezorging 18.30 - 19.00 uur: 10519 postgiro: 273107; voor abonnementen adm. 3203571. Inmiddels was het oorspronkelijke aantal van 22 gegijzelden tot 17 terugge bracht door de vrijlating van de 49- jarige mevrouw Pannekoek, haar negen jarig dochtertje Jos, de 73-jarige heer De Boer gisterochtend en later op de dag van de tienjarige José en de 16- jarige Ankie Korssen. Onder de 17 over geblevenen bevonden zich nog twee vrouwen en de 11-jarige Godfried Clercks. De gegijzelden liepen volgens minister De Gaay Fortman geen direct gevaar. „Van een directe bedreiging is voorals nog geen sprake”, verklaarde hij. „Deze gijzeling roept bij de regering dezelfde weerzin en verontwaardiging op als bij vele anderen”, aldus de bewindsman. Hij voegde eraan toe dat, evenals bij de gijzeling in de Franse ambassade, zes weken geleden, ook ditmaal de zorg van de regering erop gericht is de gegijzel den vrij te krijgen. Er was geen sprake van formele on- derhandelingen met de vier die de 17 in gijzeling hielden. Er werden wel voort durend gesprekken gevoerd via de por tofoons die zij van hun bewakers had den afgenomen. De portofoons werden maandagochten vervangen door een vaste-lijnverbinding via veldtelefoons. Mariniers van een speciaal detachement voetbalnieuws: moedig Haarlem in Eindhoven tegen PSV en teleurstellende draw van Telstar tegen Excelsior. lijk, nu niet alleen woordvoerders van de officiële Palestijnse bevrijdingsorga nisatie PLO in Rabat bij de Arabische topconferentie hebben verklaard dat zij niets met de gijzeling te maken hebben; ook andere Palestijnse verzetsorganisa ties hebben elke verantwoordelijkheid afgewezen. Uitblijven van verdere actie zou, als de vier gijzelenden daardoor in paniek raken, desastreuze gevolgen kunnen heb ben. Anders gaat dit trieste drama als een nachtkaars uit. De regering blijkt niet van zin de Nederlandse deelnemers aan het avontuur een vrijgeleide uit Nederland te verstrekken. Als men de Palestij nen eventueel vrij zou willen laten, dan mogen de Nederlanders Brou wers en Denie niet op een gelijke behan deling rekenen. V.l.n.r. Daan Denie, Jan Brouwers en de kaper Nuri, (Van Tamiah is geen foto beschikbaar). dat al spoedig na het begin van de gijzeling naar Den Haag was opgeroe pen, hebben de telefoonverbindingen Wiij

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1