Verbazing bij Kamerleden Palestijnse kaper Tamimah voelde zich sterk verantwoordelijk voor Nuri AALMOEZENIER VOORVOELDE GEBEURTENIS IN KAPEL - 3 SBW F io? 1 I i kJ I Anderen weer dit: Wieheeft er gelijk? Sommige mensen hebben dit beeld van de politie: BB Misschien wel begrijpelijk.Maar het oc. is nnrpdpliik’ Mc dp nnlifipman milenimt w 1 s 1 2 lm te BHMB REGERING VRIJ OPTIMISTISCH BI' Jl 11 MH MAANDAG 2 8 OKTOBER 1974 BINNEN» EN BUITENLAND Nederlanders Ingrijpen „Wel verkeer” Door Inge Crul f De kalmste I Errnstig verzwakt r Or r Op slot I V *5 /o 71 I Hulp van Nederlanders mogelijk beslissend (Vervolg van voorpagina) (Van onze parlementsredactie) gevangeniswezen is plots Tweede-Kamereommissie Een luchtfoto van het Scheveningse gevangeniscomplex. Op de voorgrond de nieuwbouw, waar (rechtsonder naast het voet- I i t i I t t (ADVERTENTIE) A 1 1 L Ommuurd gevangenisterrein lijkt een belegerde stad 1 1 i t i i t vangeniscomplex is naast twee huizen van bewaring (waarvan één voor jeugdige delinquenten) ook de strafgevangenis ge vestigd. In het hele complex verblijven ongeveer 250 man. niet bedacht Hij moet er wel voor zorgen dat ze worden nageleefd. Dat is een deel van z’n taak. Soms leidt die taak tot een optreden met grimmige honden. Soms tot het redden van een jong poesje uit de gracht. Daarom zal de een de politieman zien als een boeman. En de ander als een soort weldoener. Ze hebben allebei ongelijk. zelingsaffaaire. Beide belandden in de gevangenis daar na een verblijf in het Haarlemse Huis van Bewaring I. Nuri De moeder van Daan Denie, die ook tijdens de gijzeling in Dei! in het nieuws kwam toen zij haar zoon opriep het onzinnige avontuur te staken, heeft zich eigener beweging gemeld om opnieuw te bemiddelen. Ook de vrouw van Daan is bij de gevangenis aangekomen. de tevens als kapel te gebruiken recrea tiezaal van het Scheveningse gevange niscomplex. 3 t r t t i a t i begint die middag anders te lopen dan aanvankelijk het geval was. Voorlichter Faber van Justitie: „De gesprekspartners wisselen nu. Ook Denie en Brouwers komen nu aan de porto foon. Er zijn geen nieuwe eisen gesteld”. Meer kan zij niet meedelen. De sfeer in de zaal waar de gegijzel den zijn opgesloten, blijkt overigens rus tig. Dat deelde mevrouw Pannekoek ten minste mee aan haar vriendinnen, nadat eerst zij en later haar negenjarige doch tertje Jos is vrijgelaten. Haar zestienja rige dochter en haar man zijn nog binnen. „Wij werden met rust gelaten”, zei zij. Als er zondagavond laat opnieuw soep, broodjes, fruit, koffie en matrassen wor den binnengebracht, krijgt het er de schijn van dat gerekend moet worden op een lange duur van het drama. Dat geeft opnieuw aanleiding tot gissingen. De leden van de vaste Tweede-Ka- mercommissie van justitie zijn bij zonder verbaasd over het feit dat zoiets in een Nederlandse gevange nis kan gebeuren. Mevrouw Haas- Berger (PvdA): „Ik heb nooit ge dacht dat dit in ons land tnogelijk was”. Van Schaik (KVP): „Dit is toch wel het bewijs van het onver mogen van het Nederlandse gevan geniswezen”. Geurtsen (WD): „Socialiseren en be geleiden is goed voor sommige ge vangenen, maar voor de meest cri minele figuren heeft dat geen zin. Ik was al van plan bij de begro tingsbehandeling over 14 dagen te vragen of we die niet zonder alle flauwekul gewoon moeten opslui ten. Daar zal ik nu zeker op gaan aandringen”. Dit nieuwe gijzelingsdrama is alleen mogelijk geweest dank zij de actieve hulp van de Haagse groep misdadigers rond de zonen van de familie Denie. Volgens bewakers van de Scheveningse gevangenis zijn via hen de twee pistolen binnengesmokkeld die nu worden ge bruikt om de gijzelaars onder schot te houden. Volgens voorlichter Van Leeuwen' is de gang van zaken in de gevangenis door de gebeurtenissen niet ontregeld. De isolatie van de plaats des onheils is geen probleem door de ligging van het oosthoekgedeelte. De vrijlating van de oudste en jongste gijzelaar gistermiddag kwam, evenals die van mevrouw Pannekoek, voor justitie en politie als een „verrassing”. Er waren trouwens ook geen directe aanwijzingen, aldus Justitie, dat de vier nog meer gijzelaars zouden vrijlaten. Om kwart over drie zijn op verzoek van de vier eten, limonade, rookartikelen, snoepgoed en drie kaartspelen naar binnen ge bracht. Het contact met de recreatiezaal balveld) de negentien gijzelaars worden vastgehouden. De situatie rond de Scheveningse ge vangenis is thans bijna gelijk aan die rond de Franse ambassade zes weken geleden. Met dit verschil, dat de zwaar bewapende eenheden van de politie en de scherpschutters van de mariniers niet op de openbare weg bivakkeren, maar binnen de hoge muren van het immense gevangeniscomplex. Zoals elke zaterdagavond, begaf de 59- jarige gevangenisaalmoezenier, de re demptorist pater A. de Bot, zich naar Scheveningen om er voor een handvol gevangenen de mis op te dragen. Onder zijn vaste gasten viel hem de laatste weken de Palestijn Adnam Ahmad Nuri op en de Nederlanders Daan Denie en Jan Brouwers, bekend van de gijzeling in Deil. Hij besteedde er niet veel aandacht aan, maar toch genoeg om tegen zijn collega’s zijn verwondering over deze plotselinge devotie uit te spreken. Hij had al eerder, ook in de cellen, contact gehad met Denie en Nuri, maar toch sprak hij zijn angst uit: „Het zou mij niets verwonderen als er in de kapel iets gebeurt”. Dezelfde angst voelden de vrijwilligers van het bij de katholieke reclassering aangesloten zangkoor „Ut Captivi Gau- deant”, hetgeen betekent: „Opdat de ge vangenen zich mogen verheugen”. Verheugden zij zich werkelijk, als de 22 enthousiaste leden van dit koor de litur gische gezangen aanhieven voor een groepje dat zelden uit meer dan tien gedetineerden bestond? Zij vroegen het zich herhaaldelijk af in vele gesprekken thuis. En niet zelden werd aan de huise lijke dis door huisgenoten gezegd: „Hou er dan mee op, ga dan niet meer. Maar het geloof is sterker dan de leer en geloofsijver miskent niet zelden het gevaar. De jongeste zaterdagavond wa ren er opnieuw negentien leden van het koor bereid om te gaan zingen in de voor de gelegenheid tot kapel ingerichte sportzaal van de gevangenis; een viertal echtparen met vier kinderen was er ditmaal bij, Josje Pannekoek was met negen jaar de jongste. DEN HAAG. De gijzelingsactie in de Scheveningse gevangenis heeft in politieke kringen grote beroering gewekt. De kritiek op het Neder landse scherp toegenomen. Leden van de vaste dringen nu aan op haast met bete re beveiliging van de gevangenis sen, meer bewakingspersoneel en herinvoering van de afzonderlijke opsluiting voor de zwaarste misda digers. Mr. Reeringh heeft sterk de indruk dat de situatie nu ten ongunste door Nuri’s ongenuanceerde actie beïnvloed is. De gijzeling is voor hem een bewijs dat Nuri de gevolgen van zijn daad niet kon overzien. Toch is beider doel herenigd te worden en als tegengestelde polen trek ken ze nu naar elkaar toe, aldus mr. Reeringh. HAARLEM. De twee Palestijnen Nuri en Tamimah lijken de twee sleu telfiguren te zijn in de Scheveningse gij- Tijdens de gijzeling in de Franse am bassade heeft de Haagse hoofdcommissa ris van politie dr. C. Peijster verklaard dat de politie en de scherpschutters slechts in actie zouden komen zodra er onschuldig bloed zou vloeien. Onder alle andere omstandigheden zou een gedrags lijn worden gevolgd die uitsluitend de veiligheid van de gegijzelden ten goede zou komen. Terwijl een dokter staat te wachten tot hij binnengelaten wordt, houden ge helmde en met karabijnen bewapende politiemannen de wacht. staken ze het vliegtuig in brand en gaven zich over an de politie. Op 6 juni werden zij door de Haarlemse rechtbank onder presidentschap van mr. J. D. Vink veroordeeld tot vijf jaar elk. Even was er toen sprake van hoger beroep van Tamimah, en de officier zou daar dan in meegaan. De advocaaat van Tamimah, mr. Reeringh, had dan voor het Ge rechtshof een juridisch pleidooi willen houden waarin het accent erop zou lig gen dat de kaper als soldaat gehandeld zou hebben en dan zich op ontslag van rechtsvervolging kon beroepen. Later werd echter van dit hoger beroep afge zien. Sindsdien zaten de kapers rustig in Haarlem hun straffen uit, tot Nuri naar Scheveningen- verdween. Begin juli ver zochten de Palestijnen om weer samen in één strafgevangenis geplaatst te wor den. De justitie ging daar voorshands niet op in. Tamimah, die sinds zijn vonnis normaal met de andtere gedetineerden meedraaide in het dagschema, en dus ook de recreatieavonden bezocht, ont beerde zozeer de aanwezigheid van zijn makker dat hij hierop in hongerstaking ging. werd opgenomen in het penitentiair zie kenhuis wegens een blindedarmontste king, waaraan hij zich echter niet wilde laten opereren. Met medicijnen werd de aanval bedwongen en Nuri kon normaal in het regiem van de strafgevangenis meedraaien. Tamimah werd nog geen twee weken geleden naar het ziekenhuis vervoerd nadat hij in hongerstakingwas gegaan. Hij zou het nu weer goed ma ken. De eis van Nuri en de andere kapers is dat hij van de ziekenafdeling bij hen gevoegd wordt. Inbreken mag nietVrouwen aanranden (Van een speciale verslaggever) DEN HAAG Het grote gevangeniscomplex op de grens van het defr- tige regeringscentrum Den Haag en de eertijds frivole badplaats Scheve ningen, leek de afgelopen nacht op een ommuurde belegerde stad. Daar binnen speelde zich temidden van de eigen bevolking van 250 maat schappelijk ontspoorden het drama af. In het oostelijk gedeelte hadden zich in de recreatie- en sportzaal vier gevangenen opgesloten met hun gijzelaars. ten minste één in de tot „perscentrum” omgetoverde personeelskantine van het complex aanwezig is, kan of wil geen antwoord geven op de vragen die rond de actie van de vier gedetineerden rij zen. Het gevolg daarvan was dat hij ern stig verzwakte, hij nam zelfs geen water tot zich. Hij moest toen naar het peniten tiair ziekenhuis in Scheveningen worden vervoerd, waar het nu goed met hem schijnt te gaan. De vereniging met Nuri is echter nog geen feit, het is nog een Tamimah was al tijdens de operatie met het vliegtuig de kalmste van de twee. Hij had opdracht handgranaten in de cockpit tot ontploffing te brengen, maar deed dit niet. Hij is volgens mr. Reeringh zeker niet aggressief of viru lent te noemen. „Ik denk dat hij bewust gekozen heeft een daad te stellen omdat hij niet bij Nuri kwam, een daad waar mee hij derden geen schade berokkende, de hongerstaking”. Hij had hem verze kerd dat hij nooit een poging tot uit breken zou doen, wel had hij gewaar schuwd dat er mogelijk derden de po ging tot zijn be vrij ding zouden onderne men. Dat stond buiten hem, voor hem gold dat zijn missie voltooid was en dat hij zijn straf moest uitzitten. Op de vraag, hoe het mogelijk is dat de Palestijn Nuri samen met gevangenen van het „kaliber” Denie en Brouwers een misdienst kan bezoeken, slechts be waakt door twee ongewapende bewaar ders, komt geen duidelijk antwoord. Jus- titie-woordvoerder Van Leeuwen: „Nuri ging wel vaker naar de mis. Zo’n mis met zangkoor is een verzetje voor de gevangenen. Het werd ook normaal ge acht dat deze vier nu naar de kerkdienst wilden”. De sport- en recreatiezaal waar de gijzelingsactie plaatsvindt ligt in de nog onlangs gerestaureerde Oosthoek waarin drie verschillende afdelingen zijn geves tigd: de afdeling voor klinisch psychia trisch onderzoek; een afdeling voor langgestraften (zwaarder „beveiligd”), en een conflict-interventiecentrum voor ge detineerden uit andere gevangenissen die daar niet kunnen „aarden”. In het ge- Zes weken nadat drie Japanners van het Rode Leger negen mensen gijzelaar maakten in de Franse ambassade, gijzel den dit weekeinde vier gevangenen na de traditionele viering van de katholieke mis op zaterdagavond, de celebrant, de organist, twee bewakers en 18 leden van het zangkoor „Ut Captivi Gaudeant”. De gijzeling stond onder leiding van de 23-jarige Adnam Ahmad Nuri, een van de kapers van een vliegtuig van de British Airways dat op 3 maart van dit jaar op Schiphol in brand werd gesto ken. Hij werd gesteund door twee notoi re Nederlandse misdadigers, Daan Denie en Jan Brouwers, berucht door de gijze ling van het boerengezin De Wit in het Betuwse plaatsje Deil in januari van het vorige jaar. De vierde was de uit Algerije afkom stige bankovervaller Mohammed Kouda- che. Met twee de gevangenis binnenge smokkelde pistolen hield dit viertal de grote groep gegijzelden onder schot in Ook nu hield de politie zich aan deze code. Vandaar dat de regering vrij opti mistisch was over de levenskansen van de gegijzelden. De misdadigers zijn doorkneed genoeg in hun sinistere vak om te beseffen dat zij in de volledig omsingelde recreatiezaal weinig zouden kunnen uitrichten met slechts twee pis tolen. Maar dat was slechts een schrale troost voor de leden van Ut Captivi Gaudeant. ’n Universiteit bezetten, parkeren op de stoep en vissen zonder acte, mag ook niet. Als de politie daar iets tegen doet, klinken er nogal eens protesten. Deze zaterdagavond waren er meer gedetineerden dan anders, ditmaal der tien en onder hen weer de Palestijnse vliegtuigkaper en Denie. Zij beseften het niet tot na de dienst, toen vier van de dertien gedetineerden opstonden. Twee van hen hadden pistolen in de hand. Zij bevalen pater De Bot, de organist, twee bewakers en alle leden van het koor te blijven waar zij stonden. Negen gedeti neerden slopen de zaal uit en de deuren gingen op slot. De tweede gijzeling bin nen zes weken in Den Haag was begon nen. Binnen enkele uren was de gevangenis een belegerde veste en nog hermetischer afgesloten dan gewoonlijk. Opnieuw pantserwagens en militairen met de kara bijn in de aanslag in de straten van Den Haag. Opnieuw honderden nieuwsgieri gen, ditmaal onder de grauwe gevange nismuur. Opnieuw televisiecamera’s, tientallen fotografen en verslaggevers en reporters uit alle delen van de wereld, voorbij de dranghekken. Anders dan bij de gijzelingsaffaire in de Franse ambassade, speelt het gebeu ren in de Scheveningse strafgevangenis zich in het „verborgene” af. Geen op winding rond voedselmandjes die om hoog worden gehesen, mariniers die „oe fenen”, een afgegrendeld Haags centrum. De nieuwsgierigen die op de druile rige zondag iets wilden opvangen van deze tweede gijzelingsactie die Den Haag overigens nauwelijks schokt moesten zich behelpen met het uitzicht op twee bruine gevangenisdeuren, een lange muur, met daarvoor overvalwa gens, politiemannen en persmensen. De informatie over de toestand in het sport- en recreatiezaaltje waar de vier hun gijzelaars bewaken, is summier. Een drie man sterk voorlichtingsteam van het ministerie van Justitie, van wie er I Nuri en Tamimah waren de twee Palestijnen die op drie maart een VC-10 van de British Airways kaapten en dwongen te landen op Schiphol. Daar is onredelijk als de politieman mikpunt van 2 die protesten wordt.Hij heeft de wetten s In het gevangeniscomplex is een crisis centrum ingericht, datin voortdurend contact stond met de gijzelenden ener zijds en met het ministerie van Justitie anderzijds. De procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag, mr. W. A. Baron van der Feltz draait daarbij toer beurt met mr. J. H. G. Boekraad, de advocaat-generaal bij het gerechtshof. Op het ministerie van Justitie is een contactgroep gevormd, die onder de di recte leiding staat van de staatssecretaris van het departement, mr. J. F. Glastra van Loon. Ook de secretaris-generaal van het departement, mr. A. Mulder, maakt deel uit van de groep. eis op het moment dat dit geschreven wordt. Beide raadslieden van de kapers, mr. Reeringh en mr. Heidinga, hebben ook na het vonnis nog contact met de kapers gehouden. Mr. Heidinga, raadsman van Nuri, was ook dit weekend in Schevenin gen. Mr. Reeringh vertelde ons dat hij zijn cliënt Tamimah met regelmatige tussenpozen bezocht, en toevallig juist nog op de dag waarop deze naar Den Haag werd overgebracht. Hij had uit dé houding van Tamimah begrepen dat de ze het erg moeilijk had omdat hij niet met Nuri, de enige man in heel Neder land waarmee hij goed contact had', verenigd kon worden. Hij had gehoopt dat dat zou gebeuren, maar zoals mr. Reeringh zegt, na de gijzeling met de Ja panners in Den Haag was iedereen in het gevangeniswezen natuurlijk hele maal kopschuw geworden. „Ik heb het idee”, aldus de advocaat, „dat Tamimah een sterke verantwoorde lijkheid voelt ten opzichte van Nuri. Dat is iets wat in hem zelf zit”. Tamimah is van mening dat er vage toezeggingen zijn geweest dat hij op transport zou worden gesteld. Misschien aldus de raadsman, was het beter als men maar uitsluitsel had gegeven in plaats van alles zo in het vage te laten. en doorrijden na een aanrijding evenmin. H Fsa Geen zinnig mens die bezwaar maakt als UW O politie daartegen optreedt. F

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3