PLANNEN VOOR SPEELSTRAAT ZONDER RIJDEND VERKEER Sauna Vink in Velsen-Noord R. Bosna Noorse kustvaarder in winnaar van HSV nood voor IJmuiden toonde zijn vernieuwingen ;'4 V" II L B fa mmp I! ïiBiiBB imups S Argenta” Super Lux: de lamp met 30% meer licht op tafel IS L f S f r Staallading „Grimo” ging schuiven J voor dezelfde stroomkosten —g '’-Kaaawa® ■i 4 MAANDAG 28 OKTOBER 19 74 door Ko van Leeuwen Was erg hokkerig - Bewoner laten meepraten 3 3 ffi ,7 Uitkering IJMUIDEN. „Ik kan hier van daag nog zo uit gaan en dan is iedereen blij dat ie d’r in kan. Maar ze zullen mij d’r hier uit moeten dragen!” Het door hard werken door groefde gezicht van groenteman Zaagstra uit IJmuiden-Oost staat zelfverzekerd en vrolijk, als hij ge zeten op de rode velours-bank in zijn woning in de Eikenstraat, zijn mening geeft over zijn nieuwe be huizing. „Toen ze van de gemeente met de plannen kwamen dacht ik: ’t kan alleen maar beter worden. Slechter nooit”, zegt hij opgeruimd en even later toont hij met voelbaar plezier de andere kamers in het huis dat enige tijd geleden door bouwvak kershanden practisch in staat van nieuw is gebracht. Voor Zaagstra en voor zijn vrouw en twee kinde ren een ongekende luxe, want voor heen huisde het gezin achter de ook al veel te kleine winkel op de hoek van de Velserduinweg en de Zan- dersstraat, in een veel te krappe ruimte die als huiskamer moest dienen. X' Ét Volksverhuizing 'SELIJK NIEUWS II v As Velseroord op weg naar leefbaarheid Een blik utuHff»Üainü ït n s (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggevers) urimicmhuuinü of rij r het- •en), :gen jro- zer- djn. met iele on- leu- een 1 e i 2 De heer Vink als geboren Velsen- noorder heeft door zijn jarenlange me dewerking bij de heer Smit een grote ervaring opgedaan. „De gemeente Velsen heeft van begin af aan elke bewoner willen laten mee praten”, zegt Van Bodegraven. „U kent mij goed genoeg om te weten dat ik niet doorgetrokken, verdiepingen kregen een geheel andere indeling die de leefbaar heid van de bewoners zonder meer heeft verbeterd. Totaal werden 107 bovenmaatse vissen gevangen (gezamenlijke lengte 2006 cmï. Winnaar van deze wedstrijd werd de heer R. Bosma met 347 cm. ge- 3 in de ken net Op ge- vij, nes lij- in er m c” er ie ng, ou, ro- og; ïer :>or ;ns m) en. ick ?r- Is- )ie en n ie w e n n ‘t in ‘n i- ij da en lie ns sis n- en den vader en moeder Hensen met hun drie kinderen terug uit de flat in Velsen- Oost. „We hebben er erg tegenop gezien”, zegt vader Hensen. „Bijna tien maanden hebben we in die flat gezeten, want we hoorden bij de eerste groep. De aanne mer kon toen nog niet meteen beginnen. Dat heeft wel drie tot vier maanden geduurd. Mijn vrouw en ik konden maar niet aan die flat wennen. Het waren mooie woningen hoor, maar je bent je benedenhuis gewend.” Op de tweede tot en met tiende plaats kwamen: A. E. Jensen (140 cm); F. Houtgraaf (132 cm); J. C. M. Pieterse (I2l cm); H. J. Otte (119 cm); W. de Vos jr. (116 cm); A. Kouwenhoven jr. (112 cm); A. de Raad (109 cm); A- Jongbloed (104 cm) en Jos Smeets (95 cm). Over zijn gerenoveerde woning: „Ja, ’t was hier al netjes hoor, maar ik had alles bedekt wat er kapot was, dus je merkte het niet zo erg. Maar het was wel nodig dat er wat gebeurde. Boven was het erg hokkerig. Nu heb ik boven vier mooie slaapkamers. Ik ben wel tevreden. Als de gemeente nu mijn tuintje vóór ook in orde maakt met een afscheiding, dan ben ik helemaal tevre den”. En ook zijn vloer is nog niet helemaal „je dat”, want als je erover loopt, vertoont die een neiging tot gol ven. Hoek noteert de klacht en Hensen is er gerust op. Het was dan ook de moeite waard kennis te nemen van de veranderingen die de heer Vink samen met zijn echtge note heeft aangebracht en als de sfeer volle vernieuwingen konden worden be zichtigd. In de negentien jaar die de heer Smit zijn instituut aan de Wijkerstraatweg heeft beheerd en waarvan zijn mede werker de heer Vink negen jaar bij hem doorbracht is er wel aanbouw en verrui ming gekomen maar de heer Vink heeft er toch nog meer verbetering in aange bracht. Hij liet in de saunazaal in fraaie omlijsting van een blauwe tegelwand een viertal in dezelfde tegels uitgevoerde IJMUIDEN. In de vroege morgenu ren van zondag raakte de Noorse kust vaarder „Grimo” ernstig in moeilijkhe den voor de kust van IJmuiden, toen de lading staal aan boord van het schip begon te schuiven. Het scheepje, dat zeven bemanningsleden aan boord had, maakte twintig graden slagzij over stuurboord en zond mede in verband met de uiterst ruwe weersomstandighe den, noodseinen uit. de man ben om complimentjes uit te delen of zo, maar ik moet eerlijk zeggen dat wethouder Ockeloen, di'e de grote motor achter dit geheel is. absoluut wilde dat de mensen zelf overal goed bij betrokken werden. Daar heeft Ockeloen ook werkelijk steeds naar gestreefd. Ik moet zeggen dat de afwikkeling tot nu toe ook soepel verlopen is. Natuurlijk zijn er altijd dingen die minder prettig zijn, maar deze renovatie wordt toch zodanig aangepakt dat de bewoners er zo min mogelijk hinder van onder vin den”. De verantwoordelijke renovatie-amte- naar is deheer T. P. Hoek en hij kreeg assistentie van mevrouw E. van der Burg-Van der Made. Beiden zijn in de tijd dat zij zich met Velseroord bezig houden geconfronteerd met de meestuit- eenlopende problemen. Die lopen van de duivenmelker, die zijn hoogvliegers naar een ander nabijgelegen hok moet praten, tot zaken van menselijk meer ingrijpende aard, als zelfs echtscheidin gen. Bij het opbreken van zo’n hele woonwijk komt alle vreugde en verdriet eensklaps naar de oppervlakte. Aan deze ambtenaren de moeilijke taak daarin klaarheid te brengen en dat liefst zonder grote brokken. Henovatie-ambtenaar T. P. Hoek bij enkele woningen in de Eikenstraat. Hij werd de vertrouwensman van de wijk Velseroord. „Dat een man als Hoek goed functio neert, blijkt steeds weer. Hij is de ver trouwensman in die buurt ge'worden. Iedereen vertelt hem al zn problemen, Gisteren liepen we samen door de Ei kenstraat en van vier kanten ging de voordeur open. Ze moesten Hoek hebben voor nog wat kleine dingen die niet in orde waren”. Nadat het overzetten van de vier zee lui door de levensgevaarlijk hoge golven onmogelijk bleek, besloot de gezagvoer der van de „Gromo” zijn gedeeltelijk gekapseisd schip op eigen kracht de haven van IJmuiden te bereiken. Dat lukte middags, toen het Noorse vracht scheepje veilig in een buitenhaven bij Hoogovens kon afmeren. (Van een medewerker) Zondagmiddag omstreeks drie uur kon de „Grimo” toch nog op eigen kracht de haven van IJmuiden binnen varen. Het werd daarbij begeleid door de reddings- boor Johanna Louissa” en door Bureau Wijsmul Iers zeesleper „Titan”. Beide schepen waren vroeg in de ochtend uit gevaren om assistentie te verlenen. Toen „Wie zich daar even in verdiept, komt al gauw tot de slotsom dat er dan een situatie ontstaat waarin met ontzaggelijk veel problemen moet worden rekening gehouden,” zegt het hoofd van de afde ling volkshuisvesting van het Velsense stadhuis, R. van Bodegraven. Hij doelt daarbij niet alleen op zaken van tefchni- sche of bouwkundige aard. Van Bodegraven: „Ik zou zeggen, veel belangrijker nog is het onderkennen van de menselijke problemen, de persoonlij ke moeilijkheden, die zich bij zo’n om vangrijk plan voordoen. Sociale proble men van velerlei aard, die bij elk gezjn weer om een andere oplossing vragen”. „Van stond af aan heeft het gemeen tebestuur daar oog voor gehad. Er mocht een ambtenaar van de secretarie vrijgemaakt worden om zich speciaal bezig te houden met de sociale begelei ding van de gezinnen uit die buurt. Dat betekent niet, dat we zelf een beetje Sociale Dienst gingen spelen. Het is alleen practisch, omdat deze nu de rechtstreekse en verantwoordelijke man onder de wethouder is, zodat er niet teveel schijven tussen zitten. Daaraan is nog een ambtenares van Woonruimte verdeling toegevoegd, zodat ook die pro blemen op de minst moeilijke wijze kunnen worden opgelost. Dan komt het wijkverfraaiingsplan op tafel. Dat houdt in dat de straten een ander aanzien zullen krijgen, wanneer de renovatie van de huizen geheel vol tooid is. Er zullen drempels aan de toegangen tot de wijk komen, zodat de auto’s er niet als gierende monsters kunnen binnenschieten. Ook is er op een andere manier aan de spelende kinderen gedacht. De Popelstraat zal een geheel ander aanzicht krijgen. De rijbaan zal daar verdwijnen (als het principeplan zoals dat nu in tekening is gebracht in een later stadium door de Velsense ge meenteraad wordt goedgekeurd) en daarvoor in de plaats is een totale bestrating gedacht met hier en daar een perkje of een bank, misschien ook een zandbakje, en verder staat men open voor suggesties van de bewoners. Die hebben allemaal zo’n tekening ge kregen. Daarop staat nauwkeurig ge schetst hoe de gemeente zich zo’n speel straat voorstelt. De Popelstraat gaat he lemaal dicht voor rijdend verkeer, iets wat de leefbaarheid ongetwijfeld ten goede zal komen. In de Eikenstraat en de Zandersstraat komt eenrichtingver keer en in de Tuinderstraat komt op een open gedeelte een trapveldje voor de jeugd. Hoek, als we teruglopen naar de auto: „Het is niet de goedkoopste oplossing misschien, deze renovatie, maar het is het enige alternatief op slopen. Met nieuwbouw zou je huren krijgen, die de mensen hier onmogelijk zouden kunnen opbrengen. Ik denk wel dat iedereen hier het gelukkigst mee is. De „kleine volksverhuizing” die om de drie tot vier maanden plaats vindt, strekt zich uit van Velsenoord naar de Meershoef, de nieuwbouwflats in Velsen- Oost. Daar vinden de bewoners van Jmuiden-Oost een tijdelijke woning om na verloop van tijd in hun gerenoveerde huis terug te keren. Van Bodegraven: „Ja, een echte vol waardige woning als tijdelijke vervan ging. Dat is ook iets van Ockeloen. Aanvankelijk leek de situatie aan boord van de Noor uiterst benard. Er werd geprobeerd om vier van de zeven bemanningsleden op de reddingsboot over te zetten, doch de gevaarlijke hoge zeeën het was inmiddels windkracht negen tot tien geworden maakten dat onmogelijk. De kustvaarder werd ook niet door de „Titan” op sleeptouw geno men. warmwater-voetbakken aanbrengen en liet het interieur voorzien van sfeervol kleurig schilderwerk in lichte pasteltin ten, waarmede cok de rustzaal werd uitgevoerd. Een glastegelwand scheidt de beide zalen, waarin banken tot rusten noden en direct naast de sauna een zitje is voor ontspanning. Sauna Vink kreeg dus een nieuw jasje en dat was zaterdag voor de vele bezoe kers tijdens de druk bezochte receptie aanleiding de familie Vink te compli menteren. Namens de saunaklanten deed dit de heer L. Hof met het aanbieden van een fraaie moderne elektrische klok, terwijl voorts vele andere geschenken werden aangeboden. Ook van de winke liersvereniging „Doka” was er naast een felicitatie door de heren J. Jansen en L. W. Bart een fleurig bloemstuk. De vernieuwing van het sportmassage- instituut betekent ook dat kan worden voldaan aan de behoefte van sportvere nigingen om sauna met training te com bineren. Jarenlang heeft het gegonsd van de geruchten rond deze wijk van gemeente- woningen die ook voor de laagstgesala- rieerden betaalbare huren vraagt. Waar om het zo lang moest duren, schetst de wijze waarop dit renovatieplan werd aangepakt door het Velsense gemeente bestuur. Om uitgebreid en gedegen te kunnen renoveren, was het nodig dat de bewoners hun huizen tijdelijk verlieten. Een volksverhuizing op kleine schaal was onvermijdelijk. lag de „Grimo” nog in volle zee, vijftien mijl ten westen van IJmuiden. VELSEN-NOORD. De heer B. H. Vink, die in het begin van deze maand sauna, sportmassage-instituut en pedicu- reafdeling van de heer C. G. Smit aan de Wijkerstraatweg in Velsen-Noord heeft overgenomen, mocht zaterdag en zondag bij de heropening van dit ge- zondheidsinstituut een zeer grote belang stelling ervaren zowel tijdens de receptie van zaterdag als bij het „open huis” van zondag. Als uitzondering op de regel van al dit moois: ,,U begrijpt, er is altijd wel iets wat nifet helemaal naar ieders zin gaat. Zo krijgt iedereen die wordt overge plaatst een gemeenteuitkering van 2500, daar gaat 750 verhuiskosten voor heen en terug af. In het begin hebben we wat gedraald met de uitke ring van dat geld en natuurlijk kwamen daar opmerkingen over. Toen hebben we gezegd van die 1750 di'e overblijven, houden we 250 in als borg voor het bewonen van die flats. Maar dan krijg je prompt een flat waaraan zo’n 500 schade is. Maar, ik moet zeggen, dat is een grote uitzondering. Het gemeentebe stuur wil hier echt niet kinderachtig handelen.” „Helemaal glad kan zo’n onderneming nou eenmaal niet verlopen. In elke wijk zijn ook wel bewoners die wat moei'lij- ker zijn dan de anderen. Het is hier ook wel gebeurd dat een aannemer zijn ma teriaal terugvond in de vorm van een keurig aangelegd tegelstraatje achter de woning. Daar is de politie bij geweest. Die heeft gezegd: Doe dat nou niet. We willen ook zo iets soepel proberen op te lossen. Niet meteen met een proces verbaal of zo. Maar er zijn er die zich daar toch weer niets van aantrekken. Nou, in die gevallen willen we toch wat krachtiger gaan optreden dan voorheen. Omdat zulke dingen ook de leefbaarheid van de wijk niet ten goede komen.” ..We zijn ook het middenstandspro- bleem niet uit de weg gegaan. Doordat de dierenwinkel van Helling leeg kwam, konden we die steeds gebruiken als tij delijk onderkomen voor de winkels die gerenoveerd moesten worden. Nu zit Zaagstra er met zijn groente in. Hij krijgt een veel grotere winkel. De ach terkamer wordt erbij getrokken en bo ven krijgt hij opslagruimte. Daarom moesten we hem in de Eikenstraat een andere woning aanbieden. Ik geloof dat het zijn volle instemming zo heeft.” Een wandeling door de wijk en ge sprekken met bewoners leert dat er inderdaad geen ontevredenheid bestaat over de aanpak en de begeleiding van gemeentewege. Wel heeft een ieder zo zijn kleinere probleempjes, maar reno- vatie-man Hoek verzekert me dat daar steeds een oplossing voor wordt gezocht. Zo stappen we bijvoorbeeld bij het gezin Hensen in de Eikenstraat binnen. Ongeveer een maand geleden keer- Groenteman Zaagstra en zijn vrouw in de voormalige dierenwinkel van Helling, die nu voor hem als noodwinkel dienst doet, totdat zijn eigen winkel weer gaaf uit de renovatiewerkzaamheden tevoorschijn komt. Groenteman Zaagstra woont in de re- novatiebuurt Velseroord (IJmuiden- Oost). Eind vorig jaar begonnen de slo pershamers daar met de eerste fase van de uitvoering van een veelomvattend gemeentelijk plan. De renovatie van de woningen in de Eikenstraat, Zanders- VELSEN. Vierentwintig leden van de hengelsportvereniging „Velsen” heb ben zaterdag meegedaan aan de vierde competitiewedstrijd binnen de vereni- ging, ditmaal in het Noordhollands Ka naal bij Oost-Graftdijk. «,7 Ockeloen heeft gezegd: „Ik verdom ’t om ze in een caravan te laten onder brengen”. En ik moet zeggen, B. en W. schroomden niet om de nieuwe flats daarvoor beschikbaar te stellen. Over het algemeen worden die ook redelijk bewoond. Van „de lastige IJmui'denaar”, waar iedereen ’t altijd over heeft, mer ken wij niets”. in de Popelstraat. Deze straat zal als de plannen worden goedgekeurd worden herschapen in een speelstraat, geheel geplaveid, vrij van verkeer en met bloembakken en bankjes voor de buurtbewoners. straat en een deel van de Tuindersstraat, waar al jaren over gesproken werd, werd toen daadwerkelijk ingezet. Een uiterst noodzakelijke ingreep, die de ruim vijftig jaar oude woningen van de ondergang moesten redden. Een belang rijk deel van wat er toen vervallen uitzag, staat er nu weer vastberaden bij. Niet alleen kreeg de buitenkant een gedegen opknapbeurt, maar vooral het interieur van de huizen onderging een rigoureuze verandering. Kamers werden a WH ■-irvr-iirrirritnitnit -.javuniminunununur i.. npnununufuujumfi SimHg .P ri">i Pi: “»!i:; - i 1. ■- iSSSS iSM- “8 te jpiii

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5