STATIONSRESTAURANT Umuiden Veronica TOP DE POP POP DERTIEN Roelof Klein en teeiiilsci speelgoed VOOR HOBBY EN MODEL BOUW Platen in Engeland helft voordeliger Natuur als achtergrond in werk van Jan van der Veer VI L—Z Decennium: St MEMO l i nieuw op tv Soosagenda lil f*T* r— Nederland betaalt te veel voor klassiek VEEL AIUARELLEN EN GRAFIEK IN DE WAAG Onbestaande prijs theemancipatie w theeconoom DONDERDAG 31 OKTOBER 1974 KUNST Kent D önze automatiek tel. 310987 HAARLEM Werk van Roelof Klein en Jan van der Veer is vrij vaak te zien in de Hallen op de HAARLEM voor: 1 - - X Grote Markt als onderdeel van groepstentoonstellingen. Men zal zich hun grote olieverven herinne ren, die met „kosmische” titels van Klein en de magisch-realistische van Jan van der Veer, waarin aan gespoeld wrakhout en dergelijke een tweede betekenis openbaren. Nu exposeren ze samen in de Waag, als KZOD-leden van de oudere generatie. In het algemeen hebben ze)nu kleiner werk opge hangen (en in mappen neergezet), meestal aquarellen, maar ook .gra fiek. Er is veehouder werk bij. If WW* F» (Van onze correspondent in Londen, Rudolf Bakker) elke av: zater- ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) «S® -ïv concernkosten, SS Een getekend portret door Roelof Klein. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) -X- j iSWW toi Barteljorisstraat 3, Haarlem, gezellige sfeer vlotte bediening populaire prijzen prima keuken heerlijke dagschotels voortreffelijke menu’s zondags geopend Bluesette, A. C. Krusemanstr. 34, Oost, vr, zat en zo: bar-dancing-di'sco. De Ark, Kerkplein 5, Velsen-Zuid, vr en zat: soos. Can-Can, Stoofsteeg 1, bar-dancing-disco. dag staat de show in de PEN in IJmuiden. Paradiso, Weteringschans, Amster dam, vrijdag: Sailor; zaterdag: Ga laxy Lin. Arnoldushoeve, Hoofddorp, dag: FUNGUS. Moulin Rouge, Kleine Houtstr., elke av: bar-dancing-disco. Disco Dubois, Berlagelaan 45, elke zomi: discodansen. Een der drie aquarellen „Naaktstrand” van Jan van der Veer. Eindelijk-wordt thee recht gedaan. 3M Duikertjes. Makkelijk, lekker en niet duur. lp-/ FRANK toentmede HAARLEM: Barteljorisstraat 5- tel.: 023-3204 25 Amsterdam - Hilversum Veronica in IJmuiden? Nee, stillig gend, stuurlui op de wal, legale mu ziek, zonder water, zonder zee, van achter de draaitafel met vaste grond onder de voeten. De Veronica drive- in show is voorlopig het enige hoor bare wat er van het roemruchte zendschip nog overgebleven is. Zater- LONDEN Grammofoonplatenliefhebbers doen er goed aan zich te bezinnen voordat ze platen gaan kopen. De platenprijzen in Nederland liggen zo hoog, dat het verstandig is af en toe eens het Engelse blad „The Gramophone” te kopen en de lijs ten na te slaan van de aanbieders van platen met korting. De adverteerders in „The Gramophone" zjjn bona fide en wie zjjn cheque heeft ingestuurd kan binnen een dag of tien op toezending van de platen rekenen. Scuff, Lingestr. 1, elke zomi: disco- dansep. tegen de omroepen min één, die een Veronica in Hilversum proberen te gen te houden omdat hun eigen be langen daarmee niet zouden zijn ge diend. Dat is natuurlijk vanuit een oog punt van versnippering van zendtijd begrijpelijk. Het was aan de minister geweest Veronica te ontpiraten en haar welverdiende plaats in Neer- lands omroepbestel in te ruimen. Hil versum 3 vecht nog steeds dapper door op haar weg naar zee, naar de formule van de piraten. Het kan bij lange na niet lukken, voorlopig. We zullen het ermee moeten doen. In de PEN komt Veronica zaterdag niet alleen met honderden platen maar ook met grote geluidsmachines en lichtinstallaties. Zondagmiddag in de PEN de Deen se formatie Gasolin’, veel gitaarsolo’s met elektronisch geweld van orgel en synthesizer. 1 (1) Kung Fu Fighting Carl Douglas; 2 (2) Swinging on a star Spooky and Sue; 3 (9) Sing a song of love George Baker Selection; 4 (5) I’m leaving it all up to you Donny en Mary Osmond; 5 (7) Such a night Rick Gordon; 6 (16) Yellow sun of Equador The Classics; 7 (18) I can’t leave you alone George Me Crae; 8 (10) C’est moi C. Jerome; 9 (6) In the summernight Teach In; 10 (3) Rock your baby George Me Crae; 11 (12) Rosita André Moss; 12 (29) ’n Roosje m’n roosje Conny Vandenbos; 13 (11) I’ve got the music in Kiki Dee Band. HAARLEM. In de krant van maandag publiceerden wij een bericht van het ANP over de toekenning van de zogenaamde Cestodaprijs aan de publi cist Nico Scheepmaker. Naar het ANP nu heeft men meegedeeld, is er in het geheel geen sprake van een Cestodaprijs. Het ANP, zo werd meegedeeld, heeft het bericht, naar later bleek, op valselijke gronden aangeboden gekregen. Compleet uiteraard met de Veroni- cariedels die jaren lang de „sound” van Veronica bepaalden, compleet met de bekende stemmen (wie zater dagavond de DJ’s zijn is nog niet bekend). De drive-in-show van Ve ronica is na het ontzenderen van het moederschip niet alleen meer een commercieel aantrekkelijk en best gezellig uittreksel van de radio-acti- viteiten. Sinds 1 september wordt de show door de nu zenderloze bazen intensief gebruikt om reclame te ma ken voor legalisering van Veronica en - vaak ook - om stennis te maken 4 Zaterdagavond aanstaande kun je in VARA’s Nederpopzien bijna een uur lang een volslagen onbekende groep op het scherm zien: Decenni um. Neerlands eerste formatie die zo uitgebreid op het scherm verschijnt zonder zelfs een platencontract te hebben. Nou ja, hadden. Negfam- heeft de groep pijlsnel onder haar hoede genomen en alle ruimte gege ven voor de elpee „Song for the bad times”, die ook zaterdag uitkomt. Drurqmer Ger Brands, bassist Koos Koster, sologitarist Pieter Koster en organist Frits van Uden wonen sa men in één huis. Het zijn vrienden die pas daarna muziek gingen maken. Als Decennium, omdat het tiental jaren tussen de twintig en dertig de belangrijkste van je leven zijn, vindt Ger Brands. Twee jaar lang heeft de groep freewheel muziek gemaakt, zonder dwang, zonder lijn, zonder optredens. Een jaar geleden kwam er wël lijn en karakter in, er ontstonden volwaardige nummers. Die hebben inmiddels hun werk alweer gedaan. VARA’s Nederpopzien mensen wa ren zo gek van de groep dat ze de heren onmiddellijk op de buis wilde hebben. Dat gebeurt dan zaterdaga vond. Een uur lang. HJC, Groot Heiligland 47, vrijdag: Rob Agerbeek Kwintet; zaterdag: Ken Coyler plus Storyvjlle Jazzband (Stichting Cat Jazz Haarlem). Noordzee, Jac. 'van Looystraat, speel tuingebouw, zat: soos. De Weijman, Hoofdstr., Santpoort, elke av. veh. maandag: disco. ten ze. Ze tonen een jong paar op de eerste aquarel, een moeder en kind op het tweede en een oud paar op het laatste. Het gaat niet om het strand, het gaat ofh een verslag van een levensloop, teruggebracht tot de „naakte” feitelijk heid. De stijl, die naturalistisch is, maar er toch in onderdelen weer van afwijkt door bepaalde klemtonen in de deforma tie van de figuren waardoor een zekere monumentaliteit wordt bereikt onderstreept dat. Jan van der Veer brengt die bedoelin gen goed over. Het andere werk is dan weer meestal dichter bij de natuur ge bleven, op een aantal bloemstukken na, gestileerd tot cirkelvormen en spiralen. Ook hij heeft een ruime scala van uit drukkingsmiddelen binnen het natuur beeld tot zijn beschikking, maar hij bereikt met dit vaak ook oudere werk niet altijd de indringingskracht van de grote olieverven die in de Hallen hebben gehangen. Zijn gevoel voor kleur- en vormenspel is in de aquarellen echter wel duidelijk aanwezig en ik zou er in dezelfde zin over kunnen schrijven als ik hierboven met het naturalistische werk van zijn collega heb gedaan. Turfschip, Turf steeg 2a, zat: koffie bar m.m.v. de jazzpianist-liedjeszan ger Carel Heinsius. 3M Duikertjes. 40 voor 1.30 Da's 3’/4 cent per pot overheerlijke thee. e Roelof Klein valt allang op met aqua rellen, die een poëtische mystieke inslag hebben, maar meestal toch dicht bij de natuur bleven. Ze zijn „leesbaar”. In zijn laatste olieverven, die op één na hier niet hangen, verschoof de natuur verder naar de achtergrond ten faveure van abstractere vormen. In die ene in de Waag is dat ook zo. „Kosmische groeisels” heet het schilderij. En daarbij kun je denken aan de ma crokosmos, vormen buiten ons bereik, misschien eerder bewegingen, die de Een enkel voorbeeld: in september verscheen bij Decca-Engeland de laatste reeks in de serie van de complete sym fonieën van Haydn. Het gaat hier om een doos met zes platen, bevattende de twaalf Londense symfonieën, nrs. 93 tot en met 104. Deze doos is nu ook in Nederland door Phonogram in de handel gebracht. Ze kost hier 95,40. In Engeland is de aanbevolen kleinhandels prijs voor deze zelfde doos 7 pond en 50 pence. Aangezien de koers van het pond op het ogenblik 6,30 bedraagt, komt dit omgerekend neer op 47,25, Dat is dus nog minder dan de helft van de prijs die de handel in Nederland voor de doos vraagt. Hier blijft het niet bij. Wie die zelfde Haydn-symfonieën bij een van de adver teerders in „The Gramophone” koopt, is nog goedkoper uit. Ik bracht een bezoek aan Ron’s Music Shop in Ilford, even ten oosten van Londen. Het kleine win keltje puilt uit van de platen en de cassettes en ergens in de catacomben liggen de voorraden die over de hele wereld worden verzonden, tot Nieuw- Zeeland en de Verenigde Staten toe („de Amerikanen vinden de Engelse persin gen beter”). Ook naar Nederland ver zendt Ron kisten vol platen. Als ik er ben rollen juist enige dozen de deur uit, richting Hoek van Holland. Om voor het gemak bij dezelfde Haydn-symfonieën te blijven: Ron vraagt er 5 pond 90 voor, dat is 37,17. En nu de inkoopsprijs, die prijs dus waar naar men mag aannemen de Ne derlandse importeurs de symfonieën voor laten overkomen. Die bedraagt vol gens de officiële groothandelsprijslijst van Decca 0.849 pond per plaat, dat komt op 5 pond en 9 pence in geval van de Haydn-doos met de zes platen. In Nederlands geld: 33,56. De Nederlandse tussenhandel,kost de Nederlandse consu ment dus 61,84. De Engelse kleinhandel neemt met ruim 15 genoegen. Ron’s Music Shop met nog minder. Waarbij men nog dient te bedenken dat in de aanbevolen klein handelsprijs de BTW van 8 percent al is opgenomen. De grammofoonplatenprijzenmarkt raakte enige jaren geleden in Engeland geheel vrij, toen een voorschrift werd opgeheven waarbij minimumprijzen werden voorgeschreven. De maatschap pijen, die in voortdurende liquiditeits problemen verkeren, willen hun „out put” zo groot mogelijk houden. De grote maatschappijen verkopen aan de groot handel niet onder de dertig stuks per plaat, omdat er geen pakkers genoeg zijn en verpakkingsmateriaal te duur is voor het verzenden van afzonderlijke exem plaren. Lage prijzen verhogen de omzet. Om nog maar bij het geval van de Haydn-symfonieën te blijven: deze zijn het eerste halfjaar na hun verschijning tegen een voordelige prijs te koop, om de afname te bevorderen en de eerste liquiditeitsproblemen rond een dergelijke mammoetproduktie het hoofd te bieden. Desgevraagd deelt de heer Rubinstein van de „klassieke afdeling” van Phono gram mee dat hij de geweldig discrepan tie tussen de platenprijzen in Engeland en Nederland „een zeer droevige zaak” vindt. „Het is inderdaad een feit dat de platenprijzen in Engeland sinds jaar en dag stukken lager liggen dan bij ons. Wij zien daar in korte termijn ook geen verandering in komen.” Dat de prijs van de doos met de twaalf Londense Haydn-symfonieën van Phonogram tweemaal zo hoog ligt als die van Decca-Londen wordt veroor zaakt door de enorm hoge importkosten en de verkoopkosten van het Amster damse Phonogrambedrijf (magazijnkos- ten. concernkosten, personeelslasten enz.). PEN, Kanaalstr 257, IJmuiden, zat.: Veronica-discoshow. zomi: Deense formatie Gasolin’. kosmos suggereren. Klein koos daar vor men voor, die ieder vrijelijk zelf kan vertalen. Je kunt ook denken aan het begrip micro-kosmos, het leven in cellen en molecuulstructuren, waar de vormen voor mijn gevoel dichter bij aansluiten. Zo’n dubbele suggestie versterkt de wer king van het beeld en Klein is er net de man naar om inderdaad suggestief te werken. Anderzijds is hij ook de man, die geheel naturalistisch of realistisch kan zijn. Hij kan namelijk van alles, omdat hij in de eerste plaats zijn vak verstaat en de middelen kent. En daarom kom je hier bij hem dan ook alle typen werk tegen: knap getekende portretten, landschappen in aquarel en als reis schetsen gemaakt, bloemstukken en nog meer. In alles echter blijft ondanks de soms grote stijlverschillen Klein duide lijk zelf aan het woord, de natuur benuttend, maar nooit imiterend, zelfs niet als hij in grote vormen en rake Innen architectuur typeert. Er zijn veel mooie bladen bij. Jan van der Veer is langer dan zijn vriend want vaak zie je ze samen en natuurlijk beïnvloeden ze elkaar dichter bij de natuur gebleven, totdat hij de laatste jaren zijn magisch realisti sche werk maakte. Van dat laatste is hier 'weinig te zien, er is hier geen plaats voor de grote olieververven. Kleiner werk dus, bijna uitsluitend aquarellen. Een serie van drie valt op door de genoemde instelling. „Naaktstrand” he- X- 'z- j F ■me

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 17