Nova Zembla hoopt op een strenge winter Neus verstopt? STREEKSPORT Kortsnoj zekere verliezer Zege voor Karpov in schaaktweekamp Neem uzelf niet bij de neus. Harde HVS-aanval groot probleem voor die Raeckse /W/ 9 I I i Cointreau 1X9513.95 few INTERNATIONALS ROLY EN ERIK BISLICK: Alberto Vanaf 1 november de borrel met minder alcohol. I DONDERDAG 3 1 OKTOBER 1974 SPORT 27 Zwemvliezen Wereldtitel t snip - haas - duif - ree 7969 Beaune Clos de l’Ecu F pp- Otrivin helpt direkt. Even druppelen en u kunt weer vrij ademhalen. Otrivin prikkelt niet en werkt urenlang. Gezwollen neusslijm- vliezen slinken. U hebt een fijne neus voor Otrivin. HI-FI - Stereo voorlichtingsavond Onderwaterzwemmen ook in Nederland in opmars 1 3 (ADVERTENTIE) BERT BREVOORD (ADVERTENTIE) Overveen - Tel. 023-2412 66 Alberto's' jonge borrel is de zachtste. Reserveer tijdig voor Kerst! SEIZOENRESTAURANT •fa Deze week specialiteit: Wildplateau ■fr Wijnadvies: MOSKOU. Anatoli Karpov heeft woensdag in Moskou de zeventiende party van de schaaktweekamp met zyn landgenoot Viktor Kortsnoj gewonnen. De 23-jarige Russische grootmeester heeft nu een voorsprong van 3-0. Roly (voorgrond) en Erik, Bislick, beiden behorend tot de smalle top die onderwaterzwemmen in Nederland heeft. De broers, respectievelijk anderhalf- jaar en bijna een jaar hartstochtelijke beoefenaars van de vooral in Nederland piepjonge sport, maken deel uit van de nationale ploeg. Helmholtzstraat 63, Amsterdam Brabantplein 27, Breda Geesterduinweg 2, Castricum Mart. Nijhofflaan 15-19, Delft Kuilsburg 19, Delfzijl v. Hogenhoucklaan 82, Den Haag De Stede 11, Den Haag De trainingsgroep van Nova Zembla traint elke zaterdagmorgen onder lei ding van Gerard Kuiper op conditie. De vorige winter namen drie leden van deze groep deel aan de alternatieve Elfste dentocht op het Mjösameer in Noorwe gen. Ditmaal gaan er zes man heen. isndage Dien. Europaplein 2, Stadskanaal Promenade 11, Veendam Leidseweg 18, Voorscholen Stadhoudersplein 4. Wassenaar Vissersdijk1O-12, Winschoten Vermiljoenweg 5, Zaandam In de Treslongsporthal te Hillegom werden voor de Haarlemse zaalvoetbal- competitie vijf wedstrijden gespeeld. De uitslagen: tweede klas C: Telefonia-San- tos Bavao 4-4; tweede klas D: De Duif- Bron Vanka 4-4; WGH-Rinko 2-3; der de klas C: Koppers-FC Elsboek 6-3; res. eerste klas: BSM 2-Fransen/Schoot 2 1- 4. 9 sn B- 3- is - i De tweekamp, die gaat om het recht wereldkampioen Bobby Fischer uit te dagen, wordt gewonnen door degene die het eerst vijf partijen in zijn voordeel beslist. Is dit echter na 24 partijen niet het geval, dan telt de stand van het moment, In dit licht bezien is het voor Kortsnoj vrijwel onmogelijk geworden nog te zegevieren: Van de komende zeven partijen zou hij er vier moeten winnen. Bij 3-3 wordt er geloot. Kortsnoj (43) raakte in de zeventiende partij in ernstige tijdnood. Na een fout gaf hij op bij de 43ste zet. Het programma voor de damesvoet- balcompetitie in de afdeling Haarlem KNVB ziet er voor zondag als volgt uit: DCO-WD (14.30), Yellow Birds-THB (14.30) , RCH-Beverwljk (9.45), EDO-VSV (14.30) . Res. 1ste klas: Cronjé Girls 1- VSV 2 (9.45). Dames: ServeAllides 3 3-1. Veld 6. Hage- veld 1—Triumph 4 3-0, FESValkenberg/M 2-0, H.V.S. 1—Die Raeckse 3-3. Veld 7. Allides 11— Allides 10 0-3, H.V.S. 4-Lv.C.IJ. 2 0-3, Allides 2—J.B.S. 3-0. Veld 8. P.S.V.H.—Die Raeckse 5 1-3, Ovra 9—H.B.C. 2 0-3. Veld 9. Ovra 13—FES 6 0-3, Ovra 3—V. Nispen 1-3. Al in de eerste set werd regelmatig de voorsprong vergroot en met 15-7 won HVS dé' openingsset. In de tweede set overrompelde HVS de die Raeckse ploeg. De gehele opbouw van de aanval verliep bij HVS vlekkeloos,, terwijl in deze fase die Raeckse in het achterveld vele ste ken liet vallen. Met 15-2 stond HVS op een 2-0 voorsprong. In dé derde set ging die Raeckse beter draaien. Ook de harde aanval kwam er beter uit en er werden minder technische fouten gemaakt. HVS kwam onder druk te staan, en kwam tot 12-8 achter. Daarna maakte die Raeckse echter teveel persoonlijke fouten en wist HVS alsnog de 3-0 overwinning te berei ken door deze laatste set met 15-13 te winnen. Met was team de goede eerste twee sets niet kon volhouden. Ook toen in de vierde set de Allides-coach het team op wat plaatsen veranderde bleef de felheid en de nauw keurigheid uit. Na met 8-2 te hebben voorgestaan werd het 15-13 voor KDO dat nog net het gelijke spel bewerkstel ligde. ne zwemmen zijn er twee categorieën: de korte afstanden (tot en met 1500 meter) die in een zwembad worden af gelegd en de lange afstanden, waarvoor het buitenwater wordt opgezocht. Otrivin verkrijgbaar bij apotheker en drogist als handige spray of druppelflacon. In de eerste klasse speelde HBC gelijk tegen Allides 3. Aanvallend was HBC veel beter, maar technisch ontbreekt er nog het een en ander. De Allidesploeg, die 3 invallers kende, speelde technisch wat beter, maar scoorde moeizaam. 15-8 werd het 2-1. Conditiegebrek de hoofdoorzaak dat het Allides Eenmalige aanbieding zolang de voorraad strekt. Bij de dames ontmoette FES de ploeg van Valkenburg/Martinus 2. Alhoewel de inzet van de FES dames groot was, kon de 3-0 nederlaag niet verhinderd SPAARNDAM. Het bestuur van de Spaarndamse Ijsclub Nova Zembla hoopt dat er na een paar ijsloze seizoenen eindelijk weer eens een strenge winter komt, zodat er op de eigen ijsbaan aan de Slaperdijk weer volop geschaatst kan worden. Men heeft al een hele scala aan plannen in petto voor het organiseren van wedstrijden. ren gebruik van het Sportfondsenbad in het Frederikspark) nagenoeg identiek aan die van een normale wedstrijd- zwemmer. De tijden liggen bij het on derwaterzwemmen wel wat scherper. Het wereldrecord op de 100 meter is in handen van een Rus met een tijd van 41 seconden, dus zo’n tien seconden sneller dan de toptijd op de 100 meter vrije slag”. Hoewel het bepaald overdreven is te stellen dat het Nederlandse volk staat te dringen om bij het onderwaterzwemmen betrokken te raken, valt een beduidend grotere popularitieit, zowel in actief als passief opzicht, van deze sport in verge lijking tot pakweg een jaar geleden niet te ontkennen. Roly Bislick: „Aan de laatste wedstrijden in Breda werd door 88 zwemmers en zwemsters deelgeno men. Zoveel zijn er nog nooit bij een wedstrijd in Nederland geweest”. Het „buitengebeuren” voor een onderwater- zwemmer omvat zo’n vijf a zes wedstrij den in eigen land. Roly: „Voor de top komen daar dan nog een paar wedstrij den in het buitenland bij. Meestal is de te zwemmen afstand ongeveer vijf kilo meter. De strijd om het Nederlands kampioenschap bestaat uit drie races en de twee beste tijden zijn doorslaggevend voor de eindrangschikking”. Een omgeving waar de gebroeders Bislick zich al heel jong tot het water aangetrokken voelden. Roly: „Je kunt wel zeggen dat wij onszelf hebben grootgebracht met duiken. Uit noodzaak eigenlijk. We werden in onze woonplaats (Savaneta, red.) allebei van school ge trapt en als we over wat geld wilden beschikken moesten we het zelf verdie nen. Omdat we vlak bij zee woonden, worden. Op het taktische vlak speelde de ploeg uit Amstelveen een stuk beter. In de eerste klasse won Serve, na de eerste set verloren te hebben met 3-1 van Allides 3. Het tweede team van Allides won met groot verschil van JBS. Van Nispen wist in deze klasse verras send Ovra 3 te verslaan met 3-1. (ADVERTENTIE) Jan de Kruyff, redakteur van het maand blad Disk, zal op vrijdag 1 november een lezing houden over kwaliteits- en aan- koopaspekten van Hi-Fi-stereo appara tuur. Aanvang 20 uur. In de grote zaal van „Die Raeckse”, Raaks, Haarlem. Deze avond wordt u aangeboden door muziekhandel Alphenaar, Kruisweg 45 - 49 - Haarlem. en als Frankrijk, Italië en West-Duitsland ko men sterk naar voren, al wordt ook daar het peil van de Russen nog niet gehaald. De machtspositie die de Vere nigde Staten bij het gewone zwemmen hebben, heeft Rusland bij het onderwa terzwemmen”. Wezenlijke verschillen tussen het or thodoxe zwemmen en het onderwater zwemmen zijn er wedstrijd-technisch gezien nauwelijks. Evenals bij het gewo- Dat onderwaterzwemmen als een se rieuze sport wenst te worden beschouwd wordt geïllustreerd door het bestaan van Europese kampioenschappen, een jaar lijks terugkerend groot internationaal gebeuren (de strijd om de Coupe Cor- lieu) en de plannen van de wereldbond CMAS om in 1976 in de Maschsee te Hannover de eerste strijd om de wereld titel te organiseren. Roly: „Hoewel ik internationaal gezien op de lange afstand dichter bij de top zit dan op de sprintafstanden, zwem ik toch het liefst binnen. Het is mij buiten gauw te koud. Ik heb eens in Hannover gezwommen terwijl het maar zes graden was. Dat is voor mijn broer en mij geen pretje, we komen per slot van rekening uit een warme omgeving.” was duiken het meest voor de hand liggend. Elk weekend bracht ons wel zo’n veertig gulden op met de verkoop van kreeften en schelpen, die we zelf hadden opgedoken. Grote schelpen ver kocht je dan als souvenir van Aruba aan toeristen. Voor vijf dollar’’. Roly Bislick: „Bij wedstrijden in bui tenwater ben je voorzien van een speci aal pak, ongevoerd en ongeveer twee millimeter dik, Dat moet je met behulp van talkpoeder aantrekken, anders lukt het niet. Verder ben je voorzien van snorkel en wedstrijdbril en van een paar flinke zwemvliezen. Om een idee van de snelheid te geven: een wedstrijd over tien kilometer wordt door de toppers afgelegd in een uur en drie kwartier. Vijftien kilometer is voor mij de langste afstand die ik ooit heb gezwommen, maar er zijn Franse zwemmers die af en toe wel eens naar Engeland wippen”. Bij binnen wedstrijden ontbreekt het onderwater-pak, maar maken de zwem mers (en zwemsters, want het is niet alleen mannenwerk) gebruik van een speciaal zuurstofflesje, waarvan de in houd correspondeert met de te zwem men afstand. Roly Bislick: „Een verschil met ge woon zwemmen is dat daar de armen het meest worden belast en bij het onderwaterzwemmen de dij beenspieren. Als je beenkracht niet goed is, kun je het met dit werk wel vergeten. Verder is de training (de zeven wedstrijdzwem- mers van OVH maken voor hun oefenu- Bij de heren in de distriktklasse was er de ontmoeting tussen KDO uit de Kwakel en Allides 2. Beide ploegen zijn nog ongeslagen. Dat bleef ook na gister avond zo, want de wedstrijd eindigde in een 2-2 gelijkspel. Vooral KDO mocht hierbij zijn handen dichtknijpen. Allides 2 speelde namelijk in de eerste twee sets een uitstekende partij volleybal, waarbij vooral het sterke blók opviel. Ook aan vallend werd er veel gescoord en met 15-8 en 15-3 leek KDO rechtstreeks op zijn eerste nederlaag af te gaan. In de derde set herstelde het team zich echter. Gerritsonlaan 147, Eindhoven Limburglaan 2, Eindhoven Soendaplein 18, Haarlem Parkstraat 22, Nuenen Harder wijkerweg 18, Nunspeet Kerkbuurt, Oostzaan Streksingel 69, Rotterdam (Van onze volleybalmedewerker) HAARLEM. In de Kennemer sport hal werd gisteravond het duel verspeeld in de dames promotieklasse tussen HVS en die Raeckse 3. In deze wedstrijd die zich kenmerkte door een hoog tempo was er vaak erg leuk volleybal te zien. Vooral HVS kwam constant door met een harde aanval, terwijl die Raeckse het veelal met taktisch geplaatste ballen deed. Het was duidelijk dat het die Raeckse team nog niet voldoende op elkaar ingespeeld is. Doordat in het eerste en tweede team van Die Raeckse nogal wat dames weggingen, moest noodgedwongen doorgeschoven worden. Hierdoor kwam er een derde team dat nog weinig distriktservaring heeft, maar technisch zeker over capaciteiten be schikt. HVS, als een van de kanshebbers voor de eerste plaats, speelde een goede wedstrijd. De laatste goede ijswinter’ was in het seizoen 1962-’63, toen de Spaarndamse ijsbaan maar liefst 48 dagen open was. Zo’n piek heeft men nadien nimmer meer bereikt. Het gevolg daarvan was dat het ledenbestand sterk terugliep. Bo vendien heeft ook de jeugd geen kans gehad om het schaatsenrijden te leren. Men is de laatste twee jaren van Nova Zembla wel een paar keer met bussen naar de kunstijsbaan in Alkmaar ge weest, maar.dat bleek toch te weinig om de jongeren het schaatsen goed te kun nen laten leren. Door de hoge kosten bleek regelmatig naar de kunstbaan gaan niet haalbaar. Als er van de winter weer eens op de Spaarndamse baan gereden kan worden, wil men van Nova Zembla de jongeren - die niet in de gelegenheid zijn om aan de jeugdactie van het Zuiderdistrict mee te doen - de kans geven om het schaatsvaardigheidsdi- ploma te bemachtigen. Andere evenementen die ijs en weder dienende worden georganiseerd, zijn het clubkampioenschap, korte en lange baanwedstrijden met eventueel koppel en afvalwedstrijden. Voorts worden er wedstrijden gehouden voor de leerlingen van de beide Spaarndamse basisscholen. Het ligt verder in de bedoeling om een priksleewedstrijd met de oud-Noordhol- landse, Langedijker priksleden op stapel zetten. Heren veld 1. sp. Ovra 13Allides 15 1-3, Fluor—P.W.N. 3-0, FES 6—Major 2 1-3. Veld 2. Schalkwijk 6Allides 14 2-2, Heemstede 3— S.B.IJ. 4 3-0, Ovra 9—H.S.V.C. 6 3-1. Veld 3. Hageveld 3—Hageveld 4 3-0, Schalkwijk 3— Ovra 5 1-3. Veld 4. P.W.N. 2Serve 4 2-2, H.S.V.C. 2Major 0-3, Allides 3—H.B.C. 2-2. Veld 5. Gaz. Heemstede 2—Ovra 11 0-3, Allides 2—K.D.O. 2-2. (Van onze sportredactie) HAARLEM. De belangstelling voor het onderwaterzwemmen in Nederland neemt toe, het is maar dat u het weet. Het werd trouwens tyd, want met België en Luxemburg behoort Nederland tot de „ontwikkelingslanden” van deze betrekkelyk jonge tak van onderwatersport. In de uit Aruba afkomstige broers Roly en Erik Bislick heeft het onderwaterzwemmen in ons land twee ambassadeurs bij uitnemend heid. En dat niet alleen, want zowel Roly (internaatleider op het CIOS in Overveen) als Erik (sportleider in Bloetnendaal) behoort tot de smalle nationale top. Samen met clubgenoot Ben Corstens hebben de broers Bislick, van wie Roly enige tijd geleden meer dan regionale bekendheid genoot als werper Van honk- balclub Aktie ’68, de naam van Onder watersport Vereniging Haarlem (OVH) een bekende klank bezorgd in het nog exclusieve wereldje van onderwaterspor ten, die zijn gebundeld in de Nederland se Onderwatersport Bond. De beide Bislick’s en Corstens behoren tot de uit twaalf man bestaande natio nale selectie en vormen gedrieën een clubteam dat tot de sterkste van het land behoort. Een laatste bewijs daarvan werd enkele weken geleden geleverd in Breda, waar OVH bij de teamwedstrij den achter het Alkmaarse ORCA tweede werd en Roly Bislick de individuele wedsttrijd won, iets wat voor hem op nationaal niveau geen uitzonderlijke zaak is. Roly: „In internationaal opzicht stelt Nederland echter nog helemaal niets voor, al gaat het peil vooruit. Het grote geweld komt uit de landen achter het Ijzeren Gordijn, vooral Rusland Oost-Duitsland. Maar ook landen 61 D

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 27