n tok N.O.A.V.C. moet volgende week in Hamburg quoteringsadviezen opstellen voor vijftien landen L I Watergebruik en huur van openbare accommodatie worden duurder Izf! 1^^ Itwl i langspeler O (3 iw BESLUIT IN BEGROTINGSBEHANDELING VOLGENDE WEEK I 1 495,- 495,- 495,- 595,- 795,-, Zweeds Lam Nutriette Pearl Chevron Nerts Chevrette Nerts Pieces jasje 695,- Nerts Murmel Br.Persianer Nerts mantels NEDERLANDS GROOTSTE BONTMAGAZIJN Wi 1095,- 1975,- 3995,- i Mm br. i OKTOBER 1974 PLAATSELIJK NIEUWS DONDERDAG 3 1 door Ton Kors jr S :1 Ongunstig Aanbevelingen Oorzaken •ie Ld Z M L I r ff efcZ Philips batterijen, die gaan maar door tv 1 3e Importbeperking Overbevissing NIEUWSTE MODELLEN 1974 Enkele prijsnoteringen uit onzekollektie van duizenden bontmantels, bontjasjes, stola's, etc. MATEN 38 TOT 52. ...w IJMUIDEN Vanaf maandag aanstaande zal de Noord-Oost Atlantische Visserij Commissie (NOAVC) zich vijf dagen in Hamburg gaan bezig hou den met de grote problemen waarmee de visserij in de vijftien aangesloten landen worstelt. Op deze confe rentie zal vooral het probleem van de overbevissing ter sprake komen. Naar verwacht zal er rond de onderhandelingstafel felle strijd gevoerd worden over de voorstellen die een directe beperking van de vis vangsten (quotering) tot stand willen brengen. De ->• MI d 1 X 5 z Europese visserij ziet deze conferentie met spanning tegemoet omdat na afloop zeer ingrijpende maat regelen verwacht worden. Dat Nederland daarbij grote klappen krijgt en de vangsten van schol en tong voor een groot deel moet gaan inkrimpen lijkt nu al onvermijdelijk. De visserij in Nederland vindt nu de bedrijfskosten in de afgelopen tijd schrikbarend zijn gestegen een beperking van de visvangsten onaanvaardbaar als de regering niet met compense rende maatregelen komt. Het kabinet heeft tot nu toe geweigerd dergelijke maatregelen in het vooruitzicht te stellen, dit om de onderhandelingspositie van de Nederlandse delegatie in Hamburg niet te ver zwakken. ff I J.i i I i W PHILII M fv f 1 Visserij vreest vangstbeperkingen ’■j.n I wnin t lt. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) l.rtfï 3St <3oi rc u (Van een onzer verslaggeefsters) (ADVERTENTIE) --X-' GEVESTIGD SEDERI 1929 I ;en 13 De vissers vrezen de vangstbeperkingen en zijn bang dat in de toekomst de net ten tieel wat minder keren kunnen wor den uitgegooid. Nerts Pieces ie ek )or n or Om de begroting van het waterbedrijf sluitend te maken is een verhoging van De Urkers vinden dat er doeltreffen der oplossingen te vinden zijn en stellen verkorting van de vistijden per week voor, de invoering van een twaalf mijls- zone, een vrijwillige uitsanering en een betere financiële ondersteuning op het gebied van subsidies en ondersteuning. De Urker vissers vinden wat dit laatste betreft dat Nederland een karige politiek voert vergeleken met het buitenland. Nerts Delen 995,- T. er g e het il jue 4 1 iw ;n. )t u id. j lis ie en e r- dit ;e eën - MP Het doorberekenen van deze kosten is onmogelijk door het vrije verhandelsys- teem voor de vis en tegenover de grote kostenstijgingen staat ook het achterblij ven van de visprijzen door onder' meer de toenemende concurrentie van goedko per geworden vlees en gevogelte. Vooral bij de wat luxere vissoorten ondervindt de vishandel hierdoor zware concurren tie. Ondanks alle verschillen van mening over de beperkingsvoorstellen zijn de partijen het er wel over eens dat er op het ogenblik teveel vis uit de zee ge haald wordt, vooral uit de Noordzee. De oorzaak daarvan is dat de afgelopen r ,v MULTIBONT Minister Van der Stee (Landbouw en Visserij) is tot nu toe oppervlakkig inge gaan op vragen om steunmaatregelen. Zijn verklaring daarvoor komt er op neer dat de delegatie die in Hamburg de quota voor Nederland moet proberen op te schroeven op tweederangs plaatsen komt te zitten als de regering met concrete sanerings- en subsidievoorstel- len komt. De minister heeft wel duide lijk gemaakt dat hij een voorstander is van het door het bedrijfsleven gevraagde sanerings- en ontwikkelingsfonds voor de visserij, een fonds waar ook in de vaste commissie van de Tweede Kamer om gevraagd is. Een ingediende motie, die op de stichting van een dergelijk fonds aandrong, heeft de minister geïn terpreteerd als een ondersteuning van zijn beleid. ROTTERDAM Karei Doormanstraat 358 Tel.:010-127546 Jonker Fransstraat 128a Tel.:010-138065 Open: maandag t.m.zaterdag 9-18 uur vrijdag tot 21 uur. De te nemen maatregelen kunnen van velerlei aard zijn. Korringa geeft in zijn nota een lange reeks van aanbevelingen, die uiteenlopen van: gesloten seizoenen, gesloten gebieden, het verbieden van be paalde vistuigen, directe beperking van het aantal visuren of schepen tot het direct beperken van de visvangsten. Daarvan is de quotering vanuit biolo gisch standpunt het meest geschikt en wat de internationale betrekkingen be treft misschien wel het rechtvaardigst. Daarom lijkt een directe beperking van de vangsten de meest haalbare kaart, hoewel het moeilijk zal zijn om op dit punt tot internationale overeenstemming te komen. De moeilijkheden die volgen de week in Hamburg ontstaan tussen de vijftien landen, zullen dit uitwijzen. Het Nederlandse visserijbedrijf is het over het instellen van een quoterings- maatregel lang niet eens. Met name de belangengemeenschap van de Zeeuwse vissers en de Urkers hebben heftig tegen een directe beperking geprotesteerd. De Urker vissersvloot bijvoorbeeld heeft tot nu toe een aandeel van 32,4 percent van de totale tongvangst in Nederland ver zorgd. Door dezelfde vloot werd in 1973 35 percent van de totale Nederlandse scholvangst gevangen. Een aantal inge wikkelde berekeningen heeft uitgewezen 'België gaf de regering echter geen ga rantie, maar vier centen steun op elke liter, steun die niet hoeft te worden terugbetaald. Italië was nog guller en verleende een tegemoetkoming van ne gen cent per liter, terwijl Duitsland een dubbeltje per liter subsidie gaf. De Nederlandse visserij vindt dat de regering ten onrechte uitblijft met on- dersteuningsmaatregelen, waarbij vol- gens het bedrijfsleven het kabinet spe culeert op dé sterke positie die de Ne derlanders in de internationale visserij innemen en op het al eerder ,door deze - bedrijfstak getoonde vermogen structu- rele moeilijkheden te overwinnen. Maar hoe dit sanerings- en ontwikke lingsfonds moet gaan werken wil de minister laten afhangen van een geza menlijke EEG-politiek op visserijgebied, een politiek die tot nu toe nauwelijks van de grond is gekomen. Dat maakt alleen al een vergelijking tussen de steunmaatregelen van de verschillende EEG-landen duidelijk. Ondertussen zit de Nederlandse visserij een niet on aanzienlijke bedrijfstak voor de nationa le economie door de vorig jaar bereikte exportwaarde van vierhonderdvijftig gulden en een directe werkgelegenheid voor zesduizend werknemers met de handen in het haar en ziet de visserij de bedrijfsresultaten de afgelopen jaren met winst in verlies veranderen. COR OLY FIETS remnaaf zwart 2^.- 225,- remnaaf kleur 235,-- Er moeten volgens hem zeer snel maatregelen genomen worden die kun nen zorgen dat binnen vijf jaar de tong- haring- en scholstand zich kunnen herstellen. Na deze periode zal het mo gelijk zijn de visserij op deze vissoorten geleidelijk op te voeren. ’sa 1 Er zijn vele oorzaken voor het feit dat de visserij in de rode cijfers komt. De Stichting voor de Visserij en het Visse rij schap constateren in een nota met kritiek op de begroting 1975 dat de sterke kostenstijging zich blijft voortzet ten. Door de oliecrisis is de. prijs per liter gasolie sinds 1972 al met 21 cent gestegen en ging het kostenpercentage voor de brandstof op de exploitatiereke ningen van de schepen van 7 omhoog naar 27. Het Landbouw Economisch In stituut kwam met cijfers dat de kosten van de Nederlandse visserij vergeleken bij 1972 een stijging van ruim driehon derd percent hebben doorgemaakt. opening van het bad) en 20 gulden (voor volwassenen, ook gekocht voor de ope ning van het bad). Na de opening komen de kosten op 20 en 25 gulden per abonnement. De kosten van het gebruik van gym nastiek- of klaslokalen van openbare scholen worden als volgt. Gymnastieklo kalen en materialen: 70 gulden (1 uur per week per jaar), 51 gulden (1 uur per week per kwartaal), 17 gulden (1 uur per week per maand) en per keer. Voor klaslokalen is dat( 95, 27 en 11 gulden. De huur van gemeentelijke sportter reinen wordt voor de hockeysport (de bij de KNHB aangesloten plaatselijke verenigingen): voor een senioren-team 140 gulden per seizoen en voor een junioren-team 140 gulden per seizoen. De huur van tennisbanen (Tennispark Velserbeek) zal voor de zaterdag en zondag bedragen: 300 gulden (per och tend, middag per baan per szoen), 220 gulden per avond per baan per seizoen) en voor de overige dagen is dat 195 en 260 gulden. De incidentele huur van een baan is 65 gulden (per baan per seizoen tussen 12 en 2 uur). Incidentele huur per baan per uur is 5,50 gulden. Kosten van het gebruik van velden of oefenhoeken voor trainingsdoeleinden zijn straks voor amateurs verenigingen 300 gulden (per uur per jaar voor senio ren of junioren A-teams); 150 gulden :per uur per jaar voor junioren B en C- teams en incidentele huur is 15 gulden. Voor het gebruik van de velden door pupillenteams wordt geen vergoeding gevraagd. De veldhuur voor semie en hele profes- sionalverenigingen komt op 500 gulden per uur per jaar of 25 gulden per uur. Dit alles geldt voor de velden waar op kosten van de gemeente een lichtinstal latie is aangebracht. Is dat niet het geval, dan bedraagt de huurprijs voor de amateursverenigingen respectievelijk 60 en 30 gulden per uur per jaar en zijn de kosten dan bij incidentele huur 3 gulden per uur. De huurkosten van de sporthal Zee wijk worden verhoogd van 19 tot 21 gulden. Alle bovengenoemde huur- en tariefs verhogingen gaan in per 1 januari, 1975, indien de raad daarmee accoord gaat. dat de Urkers bij een doorvoeren van de quoteringsmaatrègelen alleen al aan be sommingen 81 miljoen gulden zullen verliezen. Maar daarmee blijven de ver liezen niet beperkt. De Urkers zeggen dat de vloot zeker drie maanden in het jaar in de thuishaven zal moeten blij ven, wanneer de toebedeelde quota zijn bereikt. Door de werkeloosheidsuitkerin gen en het verlies aan rente en afschrij vingen zal het genoemde bedrag van 81 miljoen met vele miljoenen verhoogd worden. De vissers noemen de huidige EEG- situatie concurrentievervalsing. Zij den ken dat een groot deel van de Neder landse vissersvloot door de slechte be drijfsresultaten aan het buitenland ver kocht moet worden, waardoor landen als België en Duitsland voor zeer lage prij zen hun vloten aanzienlijk kunnen uit breiden en moderniseren. Nederland zal dan over vijf jaar als de visstand weer enigszins op peil is gekomen en de visserijactiviteiten kunnen worden opge voerd met een te kleine vissersvloot geconfronteerd worden. Voor steunmaat regelen onder meer met behulp van een sanerings- en ontwikkelingsfonds is ech ter heel wat meer geld nodig dan de 23,9 miljoen gulden die volgend jaar voor de Nederlandse visserij op de begroting zijn uitgetrokken. AMSTERDAM -- Keizersgracht 510 -Tel.: 020-62693 Open: maandag t.m.zaterdag 9-18 uur donderdag tot 21.30 uur Te bereiken met traml en 2 de watertarieven met 4 cent per kubieke meter voorgesteld. Hiermee loopt het tarief op van 74 tot 78 cent per m3, met de bepaling dat water, gebruik voor huishoudelijke doeleinden boven een hoeveelheid van 180 m3 per jaar, voor het meerverbruik na de verhoging 94 cent zal worden berekend. Lekwater zal met 2 cent worden verhoogd. Met deze tariefsverhoging van bijna 6 pet. blijft de gemeente ver beneden de voor 1975 door de regering toelaatbaar geachte (i.v.m. het anti-inflatiebeleid) verhoging van 10 a 11 pct. Ook de tarieven van de gemeentelijke bad- en zweminrichtingen zullen, we gens stijging van de exploitatiekosten, worden aangepast. De toegangsprijzen voor het Velserbad worden 1 gulden (tot 16 jaar) en 1,35 gulden. Halfjaarabonne menten worden respectievelijk 49 en 62 gulden. De kosten van een stortbad worden 50 cent (tot 16 jaar), 80 cent (voor volwas senen) en een kwartje voor 65-plussers. Leskaarten (voor twee zwemlessen, geldig voor drie maanden) worden 33 gulden. Leskaarten voor volwassenen (drie maanden één les per week) worden 27,50 gulden. Maandelijkse vervolgkaar- ten voor kinderen 12 gulden en voor volwassenen 10 gulden. De kosten van één zwemles drie gulden. De verenigingstarieven voor de zwem baden worden als volgt: maandag tot en mét zaterdag 1.760 gulden per uur per week per seizoen, 176 gulden :per uur per week per maand) en 55 gulden (per uur per keer). Voor zondagen zijn de prijzen: respectievelijk: 990, 154 en 55 gulden. De schoolzwemlessen worden per kind per keer 85 cent. Als het zwemexamen wordt afgelegd anders dan ter gelegen heid van het schoolzwemmen, zijn de kosten straks 2,25 gulden. De prijzen voor Openluchtbad De Heerenduinen zijn hetzelfde. Alleen de abonnementsprijzen hier worden 15 gul den (tot 16 jaar en gekocht voor de s ZR 1 -Z 1 f ir. En dit is volgens de visserij nog maar een eenvoudig voorbeeld van de gebrek kige samenwerking binnen de EEG. Door de eenzijdige importbeperkingen van Italië voor tong en schol zegt de 1 Nederlandse visserij een verlies van ze ventig miljoen gulden te hebben. Een ander voorbeeld dat de grote verschillen binnen de EEG aantoont, is het feit dat de Duitse regering de komende jaren maar liefst negentig miljoen mark gaat uittrekken voor de modernisering van de kottervloot. En Engeland wil eenzijdig de visserijzone tot vijftig mijl uitbrei den. De visserij eist een sterk ondersteu ningsbeleid omdat anders grote klappen bij het invoeren van quoteringsmaatre- gelen niet zullen uitblijven. Er wordt een duidelijk beleid gevraagd, desnoods buiten de EEG om. „Je kan ook stikken in je fatsoen’’, was de opmerking van het AR-Kamerlid De Boer toen in de vaste Kamercommissie het onderling af stemmen van de steun binnen de EEG ter sprake kwam. Dat is ook zo, want bij vergelijking met bijvoorbeeld de Duitse en Belgische steunmaatregelen blijft Nederland ver achter. Toen de oliecrisis vorig jaar uitbrak, kwam de Nederlandse regering na vele verzoeken en zelfs dreigementen van de visserij, die de haven wilde blok keren, met wat garantiebepalingen voor olieaankepen met een bankkrediet. Het kabinet garandeerde per liter gasolie aan de banken een bedrag van drie cent. In Een ongunstige ontwikkeling wordt helemaal verwacht door de voorstellen om te komen tot beperking van de vangsten. Voor de Noordzeeharing wer den vorig jaar al quoteringsmaatregelen doorgevoerd en nu verwacht men dit voor de Noordzeetong en -schol. De voorstellen van de Noord-Oost-Atlanti- sche Visserij Commissie houden op het gebied van de scholvangsten voor Ne derland een inkrimping in van 22 per cent, vergeleken bij de vangsten in 1973. Het aan de Nederlandse visserij toe te wijzen quotum moet volgens de Com missie 47.000 ton worden, terwijl de vissers in 1973 nog ruim zestigduizend ton uit de Noordzee haalden. Afgezien van Engeland, dat slechts twee percent minder hoeft te vangen, is Nederland het enige land dat volgens de voorstellen de vangsten moet beperken. Een land als Denemarken dat in 1973 ruim 23.000 ton schol uit de Noordzee haalde, krijgt volgens de voorstellen een quotum van dertigduizend ton in 1975. Op het gebied van de tongvangsten zien de voorstellen er voor ons land al even slecht uit. Nederland, dat gespecia liseerd is in het vangen van tong, moet de visserijactiviteiten inkrimpen met 44 percent. Het quotum wordt 9200 ton, terwijl in 1973 nog 16.398 ton werd gevangen. J riT - VELSEN. Tijdens de begrotingsver- gaderingen van de gemeenteraad Velsen volgende week zal beslist worden over tariefverhogingen bij een aantal ge meentelijke bedrijven en instellingen. De watertarieven gaan omhoog en ook het gebruik van sportaccommodaties zal der worden. jaren de vangstmethoden aanzienlijk zijn verbeterd, terwijl ook het aantal nieuwe en snelle vissersschepen sterk is toegenomen. Professor Korringa van het IJmuidense onderzoekinstituut RIVO constateert dat de dichtheid van de Noordzeetongstand in 1974 nog maar dertien percent is van de stand twintig jaar geleden. Hij constateert ook dat de totale internationale tongvangst uit de Noordzee gedaald is 'van het maximum van ruim 35.000 ton in 1967 tot 19.650 ton in 1973. Door het feit dat de tong stand zich in de jaren 1970 tot en met 1973 beneden normaal verjongde, zal de totaalvangst blijven dalen bij een gelijk blijvende of toenemende visserij-inspan ning. Ook voor de Noordzeeharing'heeft Knorringa angstwekkende cijfers gepu bliceerd, terwijl voor de schol de situatie even slecht is. .„V -.I»** •E1 CERTIFICAAT VAN ECHTHEID BIJ ^7 IEDERE BONTMANTEL. I re 4' 'i IphiupsI H..

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5