Mogelijk Zweedse opvolger van Starfighter VANDAAG Mogelijk eerst naar Jeruzalem abortuswet tekenen Victor van lichtvaardig Vriesland weetjewel ingeroepen overleden AZ wil Piet Keizer BROODPRIJS WEER OMHOOG Dr. Samkalden denkt niet aan aftreden Actie Israel in Libanon hubo „Van Agt moet wel „Gods hulp f FAVETEX FABRIEKSPRIJZEN 95 Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Groningse lector mr. J. J. Vis: Rabat „Al verbruikt” Graan AGENDA pagina 4 voor dames en heren in diverse kleuren gabardine NU 29.— 2 3 3 moderne PANTALONS HET HAARLEMS MATRASSENHUIS Grote Houtstraat 103 HOUT BESTELLEN HUBO BELLEN Op de meeste plaatsen droog bétere dames?, heren- eri kinderkleding voor l Heeft u al eenU wedst Tijdboek je r” Een oergezellige aktie in uw winkelcentrum, met ruim 400 prijzen. l L i SW’T’B IJmuider Courant VRIJDAG 1 NOVEMBER 1975 64e jaargang nummer 306 Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,90 p. mnd., f 31,35 p. kwartaal (p. post f 36,—), p. jaar f 123,20, (p. post f 141,—). Losse nummers 50 ct. Eén op de tien Viggens neergestort (Van onze redacteur in Stockholm) Kissinger wil snel naar Midden-Oosten (Van een onzer verslagggevers) (Zie verder pagina 3) IJmuiden PLEIN 1945 nr. 6 EEJlKSa Deze krant bestaat uit zesendertig pagina’s Het voornaamste doel van die missie is zijn onderhandelingstactiek in over eenstemming te brengen, zo mogelijk, met het besluit van de Arabische top conferentie in Rabat over de vertegen woordiging van de Palestijnen. Het is nog niet duidelijk welke hoofd stad Kissinger eventueel het eerst zal aandoen. Men houdt het voor mogelijk dat de vliegende onderhandelaar als eer ste station Jeruzalem kiest, om Hoessein vervolgens eventueel Israëlische conces sies in de vorm van gebiedsafstand te kunnen aanbieden. Kissinger is nu in Pakistan. Hij heeft dit land, volgens een gezamenlijk com muniqué dat is uitgegeven na een ge sprek met president Bhoetto, meer graan beloofd op gunstige voorwaarden. Laat u ook wat slaapkamers betreft, goed voorlichten!! Plinius Major: Alle levende wezens weten wat het beste is voor hun eigen heil, behalve de mens. „KWALITEIT IS ZEKERHEID" ■s nu in staat om zijn hele collectie SLAAPKAMERS aan u te tonen - Ie en nu ook 2e etage. Komt u even kijken, het is de moeite waard II! In het communiqué wordt niets ge zegd over het opheffen van het al negen jaar oude Amerikaanse wapenembargo tegen Pakistan. Wel zijn beide partijen het erover eens dat hernieuwde pogin gen worden ondernomen om de ver spreiding van kernwapens in Zuid-Azië tegen te gaan. Amerikaanse regeringskringen zien al leen maar dan een wijziging van Kissin gers tactiek slagen als het de bewinds man lukt een gemeenschappelijke basis te ontwikkelen op grond waarvan ook koning Hoessein van Jordanië kan deel nemen. Dit zou een nieuwe concessie van de vorst vereisen, wiens politieke positie na zijn nederlaag in Rabat toch al is verzwakt. In het algemeen heeft de regering een vrije marge bij haar beslissing of zij een aangenomen wetsontwerp ook kracht van wet zal geven, maar in dit geval heeft het kabinet d’e marge bij de formatie al verbruikt, aldus mr. Vis. VVD-fractieleider Jacobse had het bur gemeesterschap tijdens de begrotings behandeling aan de orde gesteld. Hij meende dat Samkalden het bepaald oneens was geweest met de vorming van een program-college en wilde we ten of de grote afstand tussen Sam- kaldens opvattingen die van zijn par tijgenoten hem aanleiding hebben ge geven zich te beraden over de zin van zijn PvdA-lidmaatschap. „Hoe komt u op het idee”, zo reageerde de burgemeester. Hij zei binnen de PvdA altijd zonder voorbehoud de mogelijkheid te hebben gekregen af wijkende oordelen te hebben. Óver de politieke samenstelling van het college van B. en W. hulde hij zich in stil zwijgen. Voor de goede samenwerking binnen het college vond hij het niet alleen ongebruikelijk maar ook on juist om daarover zijn mening te vra gen. Kissinger zal op zijn komende reis in de eerste plaats moeten vaststellen of het besluit van Rabat, waarbij de be vrijdingsorganisatie als enige vertegen woordiger van de Palestijnen wordt aangemerkt, door de staatshoofden Sadat van Egypte en El-Assad van Syrië als een definitieve maatregel wordt gezien. STOCKHOLM. Of de Saab-Vig- gen een goede opvolger zou kunnen worden van de Starfighter voor de Nederlandse luchtmacht is een vraag die niet alleen door minister van Defensie Vredeling en staatssecretaris Stemerdink in Zweden ter plekke werd bestudeerd, maar blijkbaar ook een studie waard is. De Zweedse luchtmacht bezit sinds deze week weer een Viggen-toestel minder nadat het derde toestel in vier maanden is neergestort. In totaal zijn nu zeven Viggen- De verhoging van de minimumbrood- prijs is gebaseerd op nog niet doorbere kende kostenstijgingen, die overigens ook voor een belangrijk deel zijn terug te voeren op de stijging van de graan prijzen. AMSTERDAM. Burgemeester dr. Ivo Samkalden denkt er niet over om af te treden. Hij verklaarde gisteren in de Amsterdamse gemeenteraad op zijn post te blijven „zolang ik die voldoe ning erin blijf vinden”. In het gevolg van Kissinger wordt gezegd dat er een storing is opgetreden tussen de minister en president Gerald Ford. De uitlatingen van Ford, die op zijn jongste persconferentie onderhande- lingen voorzag met Jordanië of de Pa lestijnse Bevrijdingsorganisatie”, worden in Kissingers omgeving toegeschreven aan de politieke onervarenheid op bui tenlands gebied van de Amerikaanse president, zo weet de „Washington Post” te melden. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft tot nu toe slechts toegegeven dat er contacten „op lager niveau” zijn met de Palestijnen. GRENEN LADENKASTEN met drie t.m. zes laden vanaf 149, GRENEN HOEKKAST iets aparts 525, AZ zal natuurlijk niet de ruim één miljoen gulden betalen die Ajax nog maar twee maanden geleden aan enkele Franse verenigingen voor Keizer vroeg. AZ, dat door het wegvallen van Hoge- steeger en Mulders, met enorme spits problemen wordt geconfronteerd, zal bij een te hoge vraagprijs van Ajax proberen of het Piet Keizer voor dit seizoen van Ajax kan lenen. toestellen verongelukt van de ruim zestig exemplaren die de Zweedse luchtmacht sedert 1968 in gebruik heeft. Een op de tien toestellen is tot dusver dus neergestort. Overste Ulf Bjoerkman van de Zweedse luchtmacht: „Deze ontwik keling vinden wij verontrustend, maar wij hebben geen gemeenschap pelijke noemer kunnen vinden voor alle oorzaken. Slechts in drie gevallen stortte het toestel neer als gevolg van motorstoring.” De Saab-Viggen, die tot de mogelij ke opvolgers van de Starfighter be hoort, doet sedert vijf jaren dienst in Het Noorse parlement heeft vanmor gen een regeringsvoorstel tot liberalise ring van de bestaande abortuswetgeving met één stem verworpen. Op het ogenblik geldt in Noorwegen dat een medisch team beslist over abortusver zoeken. Er is geen beroep mogelijk. Het aantal verzoeken om abortus is de laatste tien jaar aanzienlijk gestegen in Noorwegen. In 1965 werd 73,3 percent van de 4715 verzoeken ingewilligd, in 1973 93 percent van de 14.708 verzoeken. DEN HAAG (ANP). Vanaf maan dag mag de broodprijs omhoog. De broodproducenten kunnen vanaf die dag (maximaal) twee cent per brood van 800 gram meer vragen. Of de consument meer gaat betalen hangt af van de doorberekening van deze prijsstijging door de wederverkopers, aldus bet mi nisterie van Economische Zaken. Weersverwachting van het KNMI tot zaterdagavond: Zonnige perioden en op de mees te plaatsen droog weer. In de nacht en ochtend op veel plaatsen mist en temperaturen van olus 3 tot min 2 graden en in het algemeen weinig wind. Maxi mumtemperaturen omstreeks 8 graden, maar in gebieden met langdurige mist enkele graden lager. 3. C. v. d. BOS ZEEWEG SM IJMUIDEN TELEFOON 1612 88. de Zweedse luchtmacht. Het toestel, waarvan de Zweedse luchtmacht er nog 145 heeft besteld, kost bijna tien miljoen gulden. Men houdt er reke ning mee rond 1980 de beschikking te hebben over tussen de 350 en 400 van deze machines. De Viggen gebouwd door de Saab-fabrieken is te koop aange boden aan verschillende Europese landen, waarbij men de koop gecom bineerd heeft met werkverschaffings- paktten. Men hoopt op deze ma nier 365 toestellen in totaal te kun nen verkopen; 102 aan Nederland, 116 aan België, 72 aan Noorwegen en 58 WASHINGTON (DPA). Henry Kis singer, die gisteren in Pakistan aan kwam, wil volgende week met spoed een bezoek aan het Midden-Oosten brengen om de Amerikaanse onderhandelings strategie te redden. Volgens informaties uit Washington zal Kissinger meteen na zijn toespraak tot de wereldvoedselconferentie, op 5 november in Rome, beginnen aan zijn nieuwe missie naar het Midden-Oosten. Ook de minimumprijs van brood wordt hoger. Met ingang van 5 novem ber stijgt deze met 7 cent per brood van 800 gram. De verhoging van de maximumprijs is een gevolg van de stijging der prijzen van bloem en meel, veroorzaakt door de schaarste op de wereldmarkt voor gra nen. aan Denemarken. Men hoopt in Zwe den dat dit toestel een belangrijk onderdeel zal vormen van de Europe se defensiepolitiek. Staatssecretaris Stemerdink ver klaarde bij zijn vertrek uit Zweden, een week geleden, dat een mogelijke beslissing over de aankoop van de 102 toestellen, die Nederland nodig zou hebben ter vervanging van de Star- fighter, niet genomen zal worden vóór januari volgend jaar. Hij zei: „Het is een zeer complex geheel, dat echter aantrekkelijk wordt gemaakt door het eraan verbonden pakket van werkverschaffing. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. postbus 18; tel. adm.: 15437 en 16450, tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709. Klachten bezorging 18.30 - 19.00 utlr: 10519 postgiro: 273107; voor abonnementen adm. 3203571. DEN HAAG. (ANP) Als het parle ment een van de twee wetsontwerpen over abortus, die het volgens de plannen moet gaan behandelen, zal hebben aan genomen, kan minister Van Agt van Justitie niet weigeren eraan mee te wer ken dat ontwerp tot wet te maken. Hij zal zijn handtekening moeten zetten op grond van de afspraken bij de formatie van het huidige kabinet. Deze opvatting verdedigt de Groningse lector staats recht, mr. J. J. Vis in het Nederlands juristenblad. Bij de formatie was afgesproken dat het beleid ten aanzien van abortus zal worden gevoerd in het licht van de conclusies van formateur Burger. De Kamer zou het initiatiefvoorstel Lam- berts-Roethof samen met een christen democratisch initiatiefontwerp moeten behandelen. Die afsoraak beschouwt mr. Vis als een wezenlijk onderdeel van de grondslag van dit kabinet De afspraak houdt zijns inziens in, dat het kabinet een nieuwe wette'Hke rege ling van abortus noodzakelijk acht, maar dat het kabinet geen eigen opvat tingen heeft over de inhoud van zo’n nieuwe regeling en dat de Tweede Ka mer de keuze uit de twee onverenigbare wetsontwerpen zal moeten maken. Met deze afspraak is in strijd, dat de rege ring een eigen opvatting over de abor tuskwestie zou krijgen: die mogelijkheid is bij de formatie uit handen gegeven. o.a. deze week (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. Naar nu pas be kend is geworden is dinsdag in zijn woning in Amsterdam overleden de schrijver, oud-voorzitter van de interna tionale Pen-club en ere-voorzitter van de Nederlandse Pen-club, dr. Victor van Vriesland. Hij vierde jongstleden zondag zijn 82ste verjaardag. De begrafenis heeft vandaag in alle stilte plaatsgehad. Van Vriesland, die veel populariteit verwierf met zijn gevatte uitspraken (onder meer voor radio en televisie) heeft naast gedichten ook veel journalis tiek werk verricht. In het begin van de jaren ’30 raakte hij als redacteur ver bonden aan de Nieuwe Rotterdamsche Courant. In 1938 volgde zijn benoeming tot hoofdredacteur van de Groene Am sterdammer. De Pen-club Nederland zal morgen dr. Van Vriesland tijdens een algemene le denvergadering in het Amsterdamse Krasnapulsky herdenken. Zie verder pagina 25) DEN HAAG. (ANP) „Het kabinet heeft zich in alle ernst afgevraagd: mogen wij God opdringen aan de mensen die hem niet erkennen? Het heeft ook overwogen dat de naam van God vaak te gemakkelijk wordt verbonden met bepaalde regeringsda den en bepaalde bestuursbesluiten”. Met deze woorden van minister president Den Uyl is de Amsterdamse advocaat mr. A. P. Funke het eens, maar hij begrijpt niet hoe daarmee te verenigen, dat sinds de troonrede van 1973 (waarin de bede voor het eerst ontbrak) enkele honderden „konink lijke boodschappen” ter begeleiding van nieuwe wetsontwerpen aan de Tweede Kamer zijn gezonden, die eindigden met de stereotiepe zin „en hiermee bevelen wij u in Godes heili ge bescherming”. Mr. Funk schrijft in het Neder lands juristenblad, dat de conclusie voor de hand ligt: Bij de indiening van wetsontwerpen dient Gods heilige bescherming niet te worden ingeroe pen. Een minder rigoureuze oplossing zou kunnen zijn, dat in elk geval Gods bescherming niet zou worden ingeroepen bij doodgewone alledaagse ontwerpen. De grens tussen alledaagse en niet- alledaagse wetsvoorstellen zal dan overigens moeilijk zijn te trekken, voorspelt hij. Hoewel het inroepen van Gods bescherming teruggaat op een lange traditie, meent mr. Funk, dat het telkens terugkerende zinnetje onduidelijk is, ouderwets en dat hand having ervan onjuist is. BLIDA. (Reuter) Een Israëlische strijdmacht van ongeveer tweehonderd militairen is vanochtend vroeg het dorp Blida in Zuidoost-Libanon binnenge drongen. Ze hebben daar twee huizen opgebla zen. Vijf huizen werden leeggehaald. Volgens de dorpelingen waren de Israë liërs op zoek naar Palestijnen. (Van onze sportredactie) ALKMAAR. Vanochtend heeft een deputatie van het AZ-bestuur contact opgenomen met Ajax-manager Hans Kraay over een eventuele transfer van Piet Keizer naar AZ. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, 11 Medische diensten 4 Kastje kijken11 Puzzel 13 Schrijvende lezers 13 Radio en televisie 15 Strips15 Kunst19, 21 Poprubriek21 Beurs25 Sport29, 31, 33 o n ‘Ih, - .Mi

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1