Mysterieuze onbekende Goed, als je maar gedecideerd fluit Korfbal is altijd veel te bescheiden geweest TIJD VOORUIT: EMANCIPATIE IN HET VELD |r V Onrecht Suurbier Bofkont Spanje het korfbal KSE Recent Volendam van ZATERDAG 2 NOVEMBER 1974 23 t 53 4 37 5 46 door Pieter Mul Zaalkorfbal Socialistisch Ongelijke kansen in erk 3 vaar ordt j bij het 1 te lijd, stte- ssl.). ft - r i H Cort van Dijk (rechts) tijdens de recente Europa-Cupwedstrijd bo- ver- L STOPPER i ourg Frans Derks is typisch zo’n scheids rechter waar dit op slaat. Maar Rudi Glöckner, bij FeyenoordBarcelona op een totaal andere manier ook. Hij mag zich dan vergaloppeerd hebben bij de Barcelona-blessures, dat neemt niet weg dat hij zich gedecideerd” En Joris van den Bergh vertelt dan, hoe na een geweldig spannende Davis-Cupwedstrijd de verliezer de umpire voor diens leiding hartelijk dank zegde met de woorden: „Kerel, wat heb ik prettig onder je leiding gespeeld; je was er zo nu en dan glad naast, maar dat gebeurde met zo’n overtuiging en met zoveel gloed, dat ik daardoor geloofde dat je gelijk had, maar de hoofdzaak was, dat ik geheel in het spel bleef”. Nu zal men zeggen: als Van Hane- gem zo nodig provoceren moet, en de branie uithangen, dan moet hij dat zelf maar weten, want hij krijgt het tenslotte zelf op zijn boterham. Maar dat is maar ten dele waar. Stel dat Glöckner hem, als vervolg op die gele kaart, de rode kaart had voorgehou den na die schijnwerpbeweging, wie zouden dan niet allemaal gedupeerd zijn geweest? Ten eerste Van Hane gem, omdat hij voor minstens twee wedstrijden geschorst zou zijn. Ten tweede Truus, omdat de inkomsten door gemis aan wedstrijdpremie zou den zijn verminderd. De enige in het gezin-Van Hanegem die er voordeel bij gehad zou hebben, zou de hond Wodan zijn geweest, met wie hij dan wat vaker een blokje om had gekund. Dat trouwens ook al verkeerd is gebruikt. Het geeft ook aanleiding tot wrijvingen omdat de spelers igen rea- ver- mer. um- leld. oor- aakt Ver- eeds nve- van arop ge- snze laas wil Bloemheuvel: „Spanje is echt een uw- elde Jgen i de >rei- in .i2:i deze in- L Welke Nederlander weet er nu wat de grootste veldteamsport is na het voetbal? Dat het ledental van de betreffende sportbond na dat van de Nederlandse organisatie het grootst is in Australisch Nieuw' Gui nea is een mededeling die de verwar ring eerder vergroot dan verkleint. Een organisatie die er zich hier te lande op mag beroemen de grootste totoleverancier te zijn en die relatief gezien de meeste clubhuizen telt. Ajax moest een noodverband aan leggen, Hulshoff speelde op halve kracht mee (hij ging er voortijdig uit. en nu maar hopen dat hij zich daar door niet in de vernieling gespeeld heeft, dank zij Suurbier die zo nodig een Roda JC’er op zijn plaats moest zetten), Van Santen speelde rechts back, Feyenoord won bijzonder moei zaam en het zou maar helemaal de vraag zijn geweest of Ajax verloren had als Suurbier mee had kunnen spelen. Door de schorsing van Suurbier werd Ajax direct gestraft (en kreeg Feyenoord zo maar ’n prachtig ca deautje in de schoot geworpen, dank je wel Roda JC), en bovendien werd PSV indirect gestraft door die be voordeling van Feyenoord. Het aantail juniores (5600) tegenover junioren (4800) maakt dat verschil maar gedeeltelijk goed. Dat betekent dat nogal wat adspirantes (totaal ruim dertienduizend) bij de juniores gaan spelen en die laatsten het dames tekort aanvullen. Het aantal adspi- ranten bedraagt ongeveer 9300. Het Korfbalverbond, net ingetrok ken in een nieuwe behuizing op het KNVB-centrum in Zeist, heeft na tuurlijk als specifiek probleem de noodzaak aan ongeveer gelijke aan tallen vrouwelijk en mannelijke spe lers te komen. In de praktijk bete kent dat dat er nogal geschoven moet worden. Tegenover dertienduizend se nioren staan maar tienduizend dames. Het blijkt een tweede gele kaart te zijn en de strafcommissie schorst hem voor twee wedstrijden. Die eer ste wedstrijd is tegen Go Ahead. Go Ahead wint met 2I, dank zij twee blunders van NAC’s reserve-doelman. het niet gewend zijn uit het team te worden gehaald.” Cort van Dijk, die op het ogen blik in het tweede speelt (zijn verhuizing, gepaard gaand met het in september gesloten huwelijk veroorzaakte vormverlies) hoopt dat de groeiende populariteit van het zaalkorfbal ook in de publici- teitsorganen tot uitdrukking zal komen. „Korfbal is altijd veel te bescheiden geweest. Het doet de zaak ook geen goed als een pre sentator van Studio Sport het heeft over mandjebal. Zoiets komt voort uit de onbekendheid met de sport, daar moeten wezelf ook iets aan doen.” Zijn eigen dub Ons Eibernest heeft nog in de statuten staan dat het een vereniging van geheelont houders is, een niet onbekend ver schijnsel in het vooroorlogse socia lisme. Drees sr. richtte zelf nog twee korfbalverenigingen op. Cort van Dijk: „Vroeger waren er veel onderwijzers bij betrokken maar Wat de Europa-Cup betreft, kan ik Van Hanegems schuldenlast wel on geveer afsluiten, maar een rode of fatale gele kaart in de nationale competitie heeft nog verderstrekken de consequenties. Laat ik als voor beeld Wim Suurbier nemen. Tegen Roda JC maakte hij zijn gebruikelij ke, hogelijk overbodige maar onmis kenbare overtreding: tegenstander is hem gepasseerd, hij pikt dat niet en laat hem alsnog voorover duikelen. Gele kaart. En terecht. Omdat het zijn zoveelste was, werd hij voor één wedstrijd geschorst. Kwam dat even slecht uit, want de volgende wed strijd was tegen Feyenoord, terwijl Ajax in de achterhoede toch al suk kelde met half-genezen routiniers als Blankenburg en Hulshoff. korfballand in opkomst. Volgend jaar wordt er in Marbella al een interna tionaal jeugdtoernooi georganiseerd. Ze kennen daar echter een ander speltype dan wij in Noord-West Eu ropa. Omdat ze niet over zulke vel den als wij beschikken spelen ze daar buiten zoals wij het micro-korfbal binnen spelen. Dat wil zeggen met vier dames en vier heren in twee vakken. De drie landen die om de Europa Cup-veldkorfbal strijden doen dat met een twaalftal dat over drie vakken is verdeeld. De internationale ontwikkeling van de sport zou gebaat zijn bij een overgang naar het twee- vakken-korfbat” Een tweede categorie gedupeerden valt onder de verzamelnaam „Feyen- oord”. Zonder Willem had Feyen oord de return in Barcelona hele maal wel kunnen vergeten. Als er dan iemand nodig is om een aanval lend Barcelona te ontregelen, is het De Kromme wel. Van Hanegem zou door zijn rode kaart niet alleen de goede naam van Feyenoord, maar ook diens goede inkomstenbron heb ben aangetast, evenals die van zijn medespelers. Hij zou de levensvreug de van de Rotterdammers hebben verminderd, de schrijver van de ko mende editie van Topclub Feyenoord het brood uit de mond hebben gesto ten, de reisbureaus die nu geen legi oenen meer naar volgende rondes hoefden te transporteren, armlastig hebben gemaakt, en de horeca sterk te hebben benadeeld. Nog afgezien van het feit dat André van der Louw ook wel eens aan het hoofd van een miljoen vingers op de Coolsingel had willen staan. „Ja, de meeste mensen die het korfbal niet kennen reageren net als jij. Een beetje lacherig, ze vinden het maar wat vreemd dat iemand aan korfbal doet. En voor een buitenstaander heeft de sport ook een aantal kanten die nogal vreemd aandoen, dat is waar. Er is geen andere sport u'aar mannen en vrouwen in een team samenspelen. Daarnaast zien de toeschouwers bepaalde mensen in het veld hardlopen, terwijl andere speelsters en spelers niets doen; een gevolg van het drievakken-systeem. En tenslotte zie je steeds dat geklit aan elkaar. Overal op het veld lopen „paartjes” rond; mannetje bjj mannetje, vrouwtje bij vrouwtje”. De clubs missen daarnaast de entreegelden. Op principiële gron den gaan die inkomsten niet naar de verenigingen maar naar de af deling. Om dezelfde reden is het ook de afdeling die train- en speelgeiegenheid toewijst. Waarbij topclubs en lagere verenigingen dezelfde rechten hebben. En dat betekent in de praktijk ondermeer dat clubs buiten het westen van ons land een eigen sporthal hebben om te trainen maar dat het Haag se Ons Eibernest zijn heil vaak zeer ver weg moet zoeken. Waar door er juist tussen de toppers ongelijkheid van kapsen bestaat wat de zaalcompetitie (eind no- vember-half maart) betreft. Over andere veranderingen rond kern van korfbal is nu juist dat door dames én heren samen in een team wordt gespeeld”. Een omstandigheid die jolige bui tenstaanders nogal eens aanleiding geeft tot woordgrappen die weinig geestesvermogen vragen. Grappen ook die al zeventig jaar dezelfde zijn, sinds de korfbalorganisatie in 1903 van de grond kwam. Oprichter Nico Broekhuysen leidde het spel af van een Zweeds equivalent. Om redenen die alleen maar Vermoed kunnen worden is het korfbal geografisch gezien een nog beperkter aangelegen heid dan het schaatsen. Behalve in Australisch Nieuw Guinea, waar het ledental van januari ’73 tot.kort gele den toenam van 1200 tot 8000 wordt de sport alleen bedreven in België. Engeland en Nederland. In Duitsland en Spanje neemt de bekendheid van het korfbal langzamerhand toe maar op internationaal niveau schieten bei de landen nog duidelijk tekort. De uitschieter in Nieuw Guinea (driedui zend leden meer dan in België) is te danken aan de aanwezigheid van een Engelse leraar lichamelijke opvoeding die gedaan heeft gekregen dat korf bal op alle middelbare scholen een „must” is geworden. Doordat hij het tegen Roda JC weer eens niet kon laten, dupeerde Suurbier niet alleen zijn club en zijn medespelers voor die ene wedstrijd, maar het kan uiteindelijk oook het kampioenschap schelen met alles wat eraan vast zit. Bovendien (en dat wilde ik nu even onderstrepen) werd PSV er mogelijk door gedupeerd hoewel die club part noch deel heeft aan Roda JC of FeyenoordAjax. Het kan best zijn dat PSV aan het eind van het seizoen het kampioen schap aan Feijenoord moest laten, doordat Suurbier zonodig een Roda JC-speler moest torpederen. Waar zaten Willems hersens op dat moment? Niet op de plaats waarop hij met zijn vinger tikte in ieder geval. Later liet hij zich nog een keer van zijn „humoristische” kant ken nen, toen hij (weer na een terechte vrije schop tegen hem) de bal met zo’n basketbal-schijnbeweging naar Glöckner leek te gooien. Maar hij hield hem bijtijds vast. Glöckner maakte toen wel een schrikbeweging, dacht even na, herinnerde zich de gele kaart, en liet het maar op zijn beloop. Een bofkont, die Van Hane gem. Misschien zitten daar zijn her sens wel. Van Dijk, die in december zijn rechtenstudie hoopt af te sluiten, begroet met instemming de snelle groei van het zaalkorfbal. „Je hebt binnen uiteraard geen last van de weersomstandigheden. Daarnaast zijn er twee redenen waarom het spel sneller (en dus aantrekkelij ker) is. De andere ondergrond be vordert die snelheid maar ook het feit dat je maar in twee in plaats van in drie vakken speelt. Er is namelijk geen middenvak, een vak dat buiten lange tijd een uitrust- vak is geweest. De toeschouwers blijken dat hogere tempo en spec taculaire spel te waarderen. Bij de binnen-finale vorig jaar was er geloof ik vierduizend man publiek. Toch geloof ik niet dat je bij ons dezelfde ontwikkeling zal zien als bij het handbal: een opbloei van de zaalsport en een verdwij nen goeddeels van de veldsport. Onze ledenwinst ligt echt bij het veldkorfbal. De verenigingen heb ben tegenwoordig bovendien kas telen, zoals ik het noem, op het veld staan. Vroeger was het een koekblikkie, nu zitten er kapitalen in de clubhuizen. Daar doen de verenigingen niet makkelijk af stand van, dus ook niet van het veldkorfbal”. Jirska: „In de zaal is het spelen op zich belangrijk. Op het veld heb je het clubleven en niet in een vreemde kantine bij een sporthal. Trouwens, de clubs hebben de inkomsten uit eigen clubhuis nodig om te kunnen draaien”. Op dat punt komt nog even de socialistische geboortegrond naar voren waaruit de korfbalbond stamt. Tot aan de Tweede Wereld oorlog heette de korfbalorganisa tie algemeen „de rooie bond”. Niet zo verwonderlijk want naast de schoolclubs ontstonden er vele verenigingen uit het speeltuin werk. Van Dijk: „de Clubs voor de gewone man”. rend schaduwen. Ik maak me sterk dat een korfballer een voet baller uitstekend kan schaduwen. Hij kan het natuurlijk niet wat techniek of hardheid betreft tegen een voetballer opnemen maar wel waar het gaat om het bewegen. Ik meen dat ze bij het Engelse Arse nal daarvoor de spelers in het verleden zelfs speciale korfbaloe- feningen hebben laten doen.” Die mysterieuze onbekende in het rijtje van forsere sportbonden is het Koninklijk Nederlands Korfbal Ver bond, vólgens de meest recente tel ling beschikkend over 69700 leden. Joop Bloemheuvel, voorlichtingsman van het KNKV en secretaris van het FIK de internationale organisatie „Bijna niemand buiten ons eigen we reldje weet dat we zo groot zijn. Ook, van die andere gegevens staan de meeste mensen erg vreemd te kijken. Bij ons eigen ledental komen dan nog zo’n 7000 vrouwen in Oost Brabant en Noord Dimburg die bij de Neder landse Dames Korfbalbond zijn aan gesloten. Maar daar hebben we slechts spaarzame contacten mee want bij het woord dames-korfbal gaan onze stekeltjes snel overeind. Waarom? Nou, dat is eenvoudig. De vergaloppeerde! Daarom was het zo oliekoekendom van Willem van Ha negem om juist Glöckner te provoce ren. In plaats van dankbaar te zijn dat de man zo strak floot (Feyenoord was tenslotte de aanvallende partij, hij floot vaker tegen Barcelona dan tegen Feyenoord, en dat wil tegen woordig wat zeggen), ging hij hem provoceren, terwijl iedereen weet dat Glöckner in zulke gevallen genade loos is. Van Hanegem, die blijkbaar ten onrechte de roep heeft een intel ligente voetballer te zijn, had al me nig verachtelijk handgebaartje na een beslissing gemaakt, toen Glöckner hem ten slotte greep voor een gebaar tegen zijn voorhoofd. Gele kaart ui teraard, volstrekt overbodig (als je ten koste van een gele kaart aan de noodrem trekt bij een uitval kan je die kaart nog afstrepen tegen een voorkomen doelpunt), zelf uitgelokt met mogelijke repercussies in toe komstige Europa-Cupwedstrijden. Hoe kan een scheidsrechter die en kele keren miskleunt, toch een bo venste beste scheidsrechter zijn? Dat kan als hij de „baas” blijft en daar door een wedstrijd (ook de moeilijk- ste wedstrijd) tot een goed einde weet te brengen. „Het is een zaak van gevoel. Het is ook een zaak van gevoel voor de arbiter om niet buiten „de atmosfeer te blijven, doch als het ware met de stemming té ver groeien”. Aldus Joris van den Bergh in „Mysterieuze krachten in de sport”, dat zo’n jaar of dertig geleden uitkwam. Over umpires bij tennis zei hij: „Resolute beslissingen, met dui delijke stem en met een stem van aangenaam, opwekkend timbre, gede cideerd uitgebracht, „steunen” hem (de tennisser), al betreft het ook du bieuze beslissingen, welke in het na deel zijn. Fletse beslissingen, een meer gemompelde dan flink gespro ken score, ’n zweem van weifeling, de lichtste aarzeling, ’n kleurloos stem geluid, ’n arbiter die meer klerk op een vendu dan een sterk meelevend sportbroeder is, dit alles werkt op hem in negatieve zin”. het korfbal zijn Cort en Jirska van Dijk beter te spreken. Onder meer over de proef die nu al een jaar draait om twee spelers te mogen wisselen. „Die proef gaat door tot 15 december maar hij is ons wei bevallen. Vroeger mocht je alleen wisselen als er iemand geblesseerd was. Dat werkte schijnheiligheid in de hand, de scheidsrechter kon toch niet alle „blessures” beoordelen. Daar ben je nu vanaf en bovendien heb je er een tactisch wapen bijgekregen. Met andere woorden: NAC-doel- man De Jong dupeert eerst Haarlem met zijn overtreding, en daarna du peert hij Haarlem nog eens twee keer doordat hij niet tegen de Haarlem- concurrenten Go Ahead en MW kan aantreden. Daar zit natuurlijk iets zeer onrechtvaardigs in. De straf komt wel goed terecht (zij het eigen lijk te laat), maar de beloning of beter gezegd: de compensatie voor het geleden onrecht komt in zo’n geval niet bij Haarlem terecht (afge zien dan van zo’n vrije schop die zelden iets uithaalt), maar bij haar naaste concurrenten! Het komt im mers hierop neer: een onverlaat gooit bij mij de ruit in, hij wordt gearres teerd, krijgt een week gevangenis straf en moet bovendien 500 gulden schadevergoeding betalen aan mijn linkerbuurman, en 500 gulden aan mijn rechterbuurman. En ikzelf? Ik zelf krijg alleen maar een vrije schop buiten het strafschopgebied te ne men. International Cort van Dijk dit jaar bij Europa Cup-houder Ons Eibernest, daarvoor langdurig Blauw Witter over zijn sport. Af en toe bijgestaan door collega- international Jirska Duivenvoor den, zijn echtgenote. „Ja, huwelij ken binnen de korfballerij komen nogal eens voor, het is een fami- liesport. Bij het zaalkorfbal, bij het woord microkorfbal moet ik denken aan pingpongballen en al les wat klein is, komen wel ande ren dan familie en vrienden. Maar ik dacht dat de belangstelling voor het korfbal-buiten zich tot die twee groepen beperkte. Buiten zie je ook de kinderwagens langs het veld staan, binnen niet. Die combinatie man/vrouw in het korfbal is nog wel uniek maar ons „man-to-man” systeem heb je ook in andere sporten. Misschien is het korfbal z’n tijd wel vooruit geweest. Je ziet dat in het voetbal de laatste jaren ook steeds meer „duo’s” in het veld lopen, spelers die elkaar voortdu- Of laat ik een ander voorbeeld nemen. Een gefingeerd voorbeeld. Haarlem speelt tegen NAC. Beide clubs staan op dat moment met 3 punten uit 8 wedstrijden onderaan. Sadek van Haarlem ontduikt de bui- tenspelval, komt moederziel alleen op het NAC-doel af, maar doelman De Jong weet ver uitlopend een doelpunt te voorkomen door Sadeks benen vast te pakken. Niet zo’n abstract voor beeld, want Graafschap-doelman Doomebosch deed afgelopen zondag hetzelfde tegen Go Ahead-linksbuiten Van Marwijk. Doomebosch kreeg er een gele kaart voor. De Jong, in het door mij gefantaseerde voorbeeld, na tuurlijk ook. De tweede wedstrijd is tegen MW. MW wint dank zij een blunder van de reserve-doelman. Aan het ernde van de competitie ziet de staart van de ranglijst er als volgt uit: NAC staat helemaal onderaan met 10 pun ten en degradeert. Op de een na onderste plaats staat Haarlem, met 12 punten, het degradeert ook. MW en Go Ahead zijn de dans net ontspron gen, met allebei 13 punten. En het trieste en onrechtvaardige in deze situatie is nu, dat Haarlem een punt meer had gehad als De Jong (in mijn fantasiewedstrijd) Sadek niet on rechtmatig gevloerd had: Haarlem dus 13 punten. Dat MW een punt minder had gehad als De Jong bij NAC had kunnen meespelen: MW 12 punten. Terwijl Go Ahead die wedstrijd van NAC (met De Jong in het doel) met 01 verloren zou heb ben, waardoor het 11 punten zou hebben gehad. „Het Volendam van het korf bal”. Cort van Dijk wiens va der voorzitter is van het korf balverbond, moet laclten om deze benaming voor het Friese plaatsje Roordahuizum. „Ik kan me herinneren dat als wij daar met de bus binnenreden de mensen achter alle ramen ston den te kijken en zwaaiden naar die korfballers uit Amsterdam." De plaatselijke vertegenwoordi ger Stanfries is de trots van de hele dorpsgemeenschap zoals de voetbalclub dat is in het Nnordhollandse palingdorp. Roordahuizum telt 800 inwo ners, de helft is lid van de vereniging en daar weer vijftig procent van is actief korfballer. Het eerste team, spelend in de op een na hoogste klasse, moet nogal wat reizen en dat wil aan het eind van het seizoen wel eens een kastekort opleve ren. Geen nood, een paar man gaan met de pet het dorp rond en het probleem is steevast de wereld uit. die zijn nu ook maatschappelijk ingeslapen.” Jirska (haar zus Maaike speelt ook in het eerste): „Bij de clubs zie je ook dat je principes moet loslaten voor de commercie. Ik begrijp wel dat er winst gemaakt moet worden maar de reden waarom vind ik niet zo geslaagd. Ik weet ook wel dat de tijd van liefdewerk voorbij is. De trainer bijvoorbeeld moet betaald worden. Bij Ons Eibernest hebben wij nog geen sponsor, dus ook geen reclame op het trainingspak. Misschien stelt het bestuur wel te zware eisen maar tegen onkosten vergoeding zou ik geen bezwaar hebben. Ik ben tegen directe beta ling, want je vrijetijdsbesteding zou dan arbeid worden. Maar wij draaien zelf nog op voor kleding, contributie, het wassen van je spullen, daar kan wel wat aan gedaan worden”. Haar 24-jarige echtgenoot: „Ik denk dat het geld in de toekomst ook bij ons een veel grotere rol gaat spelen, maar dat wil nog niet zeggen dat ik het daar mee eens ben. Als korfballers hebben we het tot nu toe vrij makkelijk ge had: we konden afkijken bij ande re bonden en zeggen zo willen we het niet Kijk naar het basketbal, voor zo’n ontwikkeling ben ik niet. Wij hoefden echter ook geen bui tenlandse clubontmoetingen te spelen en hadden daarom ook veel minder onkosten.” jgMga

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 23