Richard Nixon te bezoeken Q Ford onderbreekt rondreis om Europese socialistische top POLITIECHEF DOOR BOM GEDOOD Hearst trekt Gas tarbeiders W. -Duiisland democratische zeilen Wind in Giraal verkeer van effecten Achterstand door brand in Paramaribo beloning in Supertanker aan de ketting bepleit dupe van werkloosheid achtergrond Terreur in Argentinië Straaljager te pletter lm ZATERDAG 2 NOVEMBER BINNENLAND-BUITENLAND 1974 Bulletin (Van onze Haagse redactie) Defecten Corruptie TV-reclame (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON De schijnbare tegenstrijdigheid van dit Ameri kaanse verkiezingsjaar is dat hoewel de overwegende tendens in de campagnes van de gegadigden voor het Congres min of meer conser vatief is, de Republikeinse partij een gevoelige klap zal worden toe gebracht. Volgens schattingen zullen de Democraten er in de Senaat drie tot vier zetels bij krijgen (hun huidige meerderheid is 58-42), en ongeveer twintig zetels in het Huis van Afgevaardigden (huidige Democratische meerderheid 248-187). Rekeningen x,_ - 3 partijen zullen er misdaad schijnt hun al voldoende in de kaart speelt zonder er een punt van te maken. laag ivest irief Ka- deid •eëel ien- een gisteren te gebruiken om uit te rus ten van zijn optreden in Sioux City in Iowa en in Los Angeles. Vanuit deze laatste stad vloog Ford gisteren per helikopter naar Long Beach. zeer helder was en veel belangstelling toonde. Het was hem echter wel aan te zien dat hij ernstig ziek was. teld over minister Kissingers bezoek aan de Sovjet-Unie, India. Pakistan en Afganistan. afzettingsprocedure door het Congres uit het Witte Huis vertrok en vervol gens zonder een gerechtelijke aan klacht of overleg met het Congres als de vertegenwoordiger van het volk, gratie werd verleend. mogelijk is de steden vrij van overheids- en voormalige overheids functionarissen mogen afsluiten voor een bedrag van minder dan 30 dollar per maand. Het verblijf in het ziekenhuis van Long Beach zal hij dan ook uit eigen zak moeten betalen. Per dag kost hem dit 94 dollar voor zijn kamer en nog eens 250 dollar voor de uitgebrei de verzorging die hij krijgt. Daarbij komen nog de kosten van de operatie, de behandelingen, de onderzoeken en de medicijnen. fork ark- i in dan liase tus- t 52 een ït in leidt loop laan len- aard LONG BEACH (UPI. AP). Pre sident Ford heeft gisteren een kort bezoek gebracht aan zijn voorganger, die ernstig ziek ligt in een ziekenhuis te Long Beach in Californië. anse vol- t in om •aad inge s in stad zin- anse i de Jgen VN actie DAE rukt :ste- van 1 de een van resi- iden uce- die vam een met zich shof ebe- een kas men zijn De het van .‘ter- SAN FRANCISCO (AP). Randolph en Catherine Hearst hebben de beloning van 50.000 dollar die zij hadden uitge loofd voor de veilige terugkeer van hun voortvluchtige dochter Patricia, inge trokken. Zij zijn van mening dat de beloning haar veiligheid kan bedreigen. de tuur me- Dit het ouw voor >aal- leb- irag om- vol- dom ern- emd zone der Van p 2 Hij 5. Bin- het het wei- 'van aden ge- ede- De bom ontplofte kort nadat Villar en zijn vrouw de haven van Tigre, op 30 km ten noordoosten van Buenos Aires, hadden verlaten. Er waren geen andere mensen aan boord. De 51-jarige Villar was specialist op het gebied van de guerrillabestrijding. Hij werd beschouwd als een van de grootste vijanden van linkse stadsguer rilla’s. Deze verweten hem de onder drukking van linkse elementen in de huidige golf van geweld die sinds de dood van president Peron op 1 juli al aan ruim 170 mensen het leven heeft gekost. Hij was afkomstig uit de federa le politie, terwijl zijn voorgangers vrij- DEN HAAG De Europese So cialistische internationale top, die gisteren en vandaag in het Haagse Congresgebouw heeft vergaderd, heeft gistermiddag besloten een ge meenschappelijk beginselprogram op te stellen voor de Europese so cialistische partijen die lid zijn van de EEG. DEN HAAG (ANP). Gistermiddag is een Northrop NF-5-straaljager van de vliegbasis Twente van de Koninklijke Luchtmacht ten zuiden van Akkrum (Fr.) neergestort. De vlieger verliiet het vliegtuig door middel van de schietstoel. Hij is met zijn parachute veilig op de grond geland. Het toestel weiland. Het was de eerste maal dat de twee mannen elkaar zagen sinds Nixon op 9 augustus aftrad en Ford als zijn opvolger werd beëdigd. In middels heeft Ford zijn voorganger vrijgesteld van alle gerechtelijke ver volging inzake het Watergate-schan- daal. Ford zei dat de 61-jarige patiënt LONDON (AP).— Een functionaris van de Britse admiraliteit heeft gisteren te Tilbury de 227.000 ton metende super tanker „Halcyon the Great” aan de ket ting gelegd. De tweede paradox is dat, hoewel het de Democraten wat het aantal te verwachten stemmen betreft voor de wind gaat, de Democratische partij zich nog steeds niet heeft kunnen herstellen van de nederlagen van 1968 en 1972. Talrijke interne partij- discussies hebben geen duidelijk pro gramma opgeleverd waar de Demo cratische kandidaten voor het Con gres zich aan vast kunnen grijpen. Door de definitieve terugtrekking van senator Edward Kennedy, als kandi daat voor het presidentschap in 1976, is verder ook nog een natuurlijke kern van leiding weggevallen. Tenslotte is er de derde schijnbare tegenstrijdigheid dat de Republikei nen, ondanks deze zwakke plekken in de positie van de Democraten en ondanks een Republikeinse president, zich het niet kunnen veroorloven daarvan gebruik te maken. Er is een ongeschreven code in deze verkiezin gen dat Watergate en Nixon niet met name worden genoemd. De Democra ten zijn van mening dat die affaire Deze politici zijn de eersten die in het Congres komen met gerelativeer de opvattingen over de macht; en invloed van de Verenigde Staten, maar het zal door het senioriteitsys- teem in het Congres nog jaren kun nen duren voordat hun opvattingen omgezet kunnen worden in een nieu we formule voor het binnen- en bui tenlandse beleid van Amerika. met West-Europa. Analfabetisme en armoede beneden de minimumgrens van leefbaarheid zijn nog steeds on opgeloste problemen in het rijkste land ter wereld. Ook intelligente Amerikanen öie deze feiten beamen zullen veelal vol houden dat dit niet de fouten van het „systeem” zijn, maar de imperfecties van een te omvangrijk geworden bu reaucratie. De nieuwe lichting van nieuwe politici is misschien minder geneigd het „systeem” als onaantast baar te zen, maar ook zij zijn gecon ditioneerd door een ver doorgevoerd nationalisme dat van leerlingen op openbare scholen nog dagelijks ver langt dat zij een eed van trouw aan de Amerikaanse vlag afleggen. Dat alles zal met deze verkiezingen, ondanks de lessen van Watergate, niet veranderen. Er is wel hoop dat hef; Congres door een nieuwe toevoer van progressieve politici zich kriti scher gaat opstellen ten aanzien van tot nog toe als zoete koek aangeno men Amerikaanse maatschappelijke waarden en maatstaven. Ford deed dit nadat de lijfarts van Richard Nixon had laten weten dat de komst van Ford het moreel van de patiënt zeer zou versterken. De president maakt een rondreis door zes staten om republikeinen bij te staan die kandidaat zijn bij de verkiezingen op dinsdag a.s. Het was zijn plan De georganiseerde niet uit te roeien te zijn. De gezond heidszorg, op enkele uitzonderingen na, is een van de slechtste vergeleken Het schip was uit Canada ontsnapt aan politieboten en in dichte zeemist verdwenen na een achtervolging. De gezagvoerder van het schip, Brian Greenwood, zei toen het bevel van de Britse admiraliteit hem bekend werd gemaakt: „Ik heb gedaan wat ik goed en eervol achtte”. De tanker behoort tot de vloot va* de Court Line, een grote Britse rederjf en toeristenorganisatie die twee maanden geleden failliet was verklaard. Op het schip is beslag gelegd omdat een Brits Bankiersconcern zegt grote sommen geld tegoed te hebben van de Court Line. De Halcyon was ontsnapt nadat men het schip had willen beletten Newfound land te verlaten wegens een schuld van 300.000 dollar aan bunkerolie en haven gelden. Greenwood, die vreesde dat hij en zijn bemanning er 96.000 dollar aan gag» bij zouden inschieten als men Canada niet kon verlaten, had daarom tijdens een mistige nacht zijn ontsnappingspoging gewaagd, in weerwil van het feit dat er met politieboten werd gepatrouilleerd. „Mijn eerste verplichting gold mijn bemanning,” zei Greenwood gisteren. „Wij zijn er niet stiekum tussenuit ge trokken. De mounties (bereden politie), zaten achter me aan maar ik vond mijn overtreding zo’n schijntje dat ik het niet waard vond te blijven. Wij wisten wel dat men ons hier nu zou vasthouden, maar het is een rot gevoel dat dit het laatste schip is van de Court Line, en dit vermoedelijk het einde betekent van de hele maatschappij”. De waarde van de Halcyon wordt geschat op omstreeks 13 miljoen pond. Op de foto: de tanker in Tilbury. Bij het rapport heeft de commissie een wetsontwerp gevoegd. Bij dit ont werp zoekt de commissie aansluiting bij wettelijke regelingen voor het giraal ef fectenverkeer, zoals die al in andere landen bestaan, zoals Duitsland, Frank rijk en België. Er zijn namelijk ontwik kelingen gaande om te komen tot een internationaal giraal effectenverkeer. De commissie vindt dat er een cen traal instituut moet komen voor de be waring van effecten en de verzorging van het giraal effectenverkeer. Bij dit instituut zullen uitsluitend instellingen zijn aangesloten, die werkzaam zijn op het gebied van effecten (banken, com missionairs en dergelijke). De cliënten van deze instellingen zijn zelf geen re keninghouder bij dit centraal instituut en het tegoed staat op naam van de aangesloten instellingen. Omdat het cen trale instituut een monopoliepositie zal innemen in het giraal effectenverkeer, stelt de commissie voor dat de minister van Financiën het instituut aanwijst en dat deze ook het toezicht houdt. Ook op andere gebieden blijkt het tegenovergestelde van een goed wer kend democratisch Amerikaans sys teem. Uit een niet zo lang geleden verschenen stadie blijkt bijvoorbeeld, dat het niet meer politie van de grote corruptie te maken. stellen. De lichting politici die nu en in de komende jaren aan bod komt, kan een belangrijke verandering in het Amerikaanse leefklimaat teweeg brengen. Het is de lichting die het drama van het Democratische partij congres in 1968 in Chicago bewust meemaakte, getuige was van de dood van Robert Kennedy en dr. Martin Luther King, die Amerika door een zinloze oorlog in Vietnam aan de rand van een interne afgrond zag komen te staan. over een gemeen- politiek, bestrijding milieu en de regio- In de Bondsrepubliek zijn 2,4 miljoen buitenlanders wel alleen hoge legerofficieren waren geweest. Na het begin van het optreden van de stadsguerilla’s in 1970 organi seerde hij speciale bestrijdiingsbrigades, waaronder een afdeling gemotoriseerde tandems die optraden bij demonstraties. De betogers werden dan door de achter- opzittende politiemannen met lange knuppels bewerkt. In 1971 werd Villar ontslagen nadat hij met geweld een brief had bemach tigd waarin een burger de politie van martelingen had beschuldigd. In januari j.l. was hij weer in dienst geroepen. Dit was voor negen hoge politiefunctionaris sen aanleiding ontslag te nemen. Zijn plaatsvervanger, Luis Margaride, die tegelijk met Villar in actieve dienst was teruggekeerd, heeft de politieverlo- ven ingetrokken en alle 18.000 leden van de federale politie opgeroepen zich te melden. Villar is niet de eerste Argentijnse politiechef die vermoord werd. In 1910 kwam Ramon Falcon om, doordat een anarchist een bom in zijn rijtuig gooide. Indertijd liet hij na een medische verzekering af te sluiten die alle Sommige Republikeinse kandidaten, zoals senator Robert Dole van Kan sas, roeren Watergate wel aan, maar indirect. Dole heeft bijvoorbeeld een televisie-advertentie laten maken, waarin zijn gezicht geleidelijk aan wordt volgetekend met een louche bril, lange haren, baard en snor, die aan het eind van de advertentie weer worden uitgewist met de suggestie dat hij „schoon” is (van Watergate moet de kijker dan denken). Vooralsnog zijn de tegenstellingen binnen de socialistische partijen in Eu ropa groot. De Engelse Labourpartij, die verdeeld is over het lidmaatschap van de EEG, is niet naar deze socialistische top gekomen, omdat Labour in 1972 al heeft besloten ieder multinational Euro pees forum te mijden tot de Engelse bevolking zich in een referendum over Engels lidmaatschap van de EEG heeft uitgesproken. van de federatie van socialistische par tijen in de EEG moet gaan opstellen, zal in hoofdzaak gaan schappelijke sociale van de inflatie, het nale politiek. De socialistische verder bij de EEG op aandringen zo snel mogelijk financiële en technische steun te verlenen aan Griekenland en Portu gal, nog voor de EEG tot overeenstem ming is gekomen met deze landen over associatieverdragen of lidmaatschap. Twee premiers nemen aan de confe rentie deel: premier Den Uyl en zijn Duitse collega Helmut Schmidt, die van daag naar Den Haag komt. Andere kop stukken: de voorzitter van de Duitse SPD Willy Brandt en de leider van de Franse socialisten Francois Mitterrand. Volgens paragraaf 19 van de wet op de werkverschaffing kan men buiten landse werknemers ontslaan ten gunste van Wesbduitse werklozen. Dat kan ge beuren in gebieden waar het werkloos- terp elij- de lau- lilli- izige De en n. een nan. tot half bra- in lan sjes, leeft elen mee deze irie- met ver- ver- Een probleem apart vormen de dui zend ambtenaren die nu geen kantoor ruimte meer ter beschikking hebben. Tijdens de brand bevond zich in de kas van het d epartement een bedrag van 450.000 Sur. gulden (675.000 Nederlandse gulden) dat ook verloren is gegaan. De schade van de brand wordt geschat op 9 miljoen gulden (ruim 13 miljoen Neder landse gulden. Dit beginselprogram moet de eerste stap zijn op weg naar een Europese Socialistische Partij, die alle Europeanen in het Europese parlement in Straats burg moet gaan vertegenwoordigen. Dat is echter nog verre toekomstmuziek. uit- i op die op vrij- rus- cht- igde ucht i de sche anse en dat pro- en tsen 1.500 De 20-jarige Patricia werd 4 februari ontvoerd door het Symbionese bevrij dingsleger maar zou zich later bij de organisatie van haar ontvoerders hebben aangesloten. Ze wordt thans gezocht in verband met een ontvoering en een gewapende overval. In een verklaring die donderdag in de „San Francisco Examiner”, de krant van Randolph Hearst, werd gepubliceerd stond: „We zijn bereid om alles te doen om haar te helpen, te beschermen en te verdedigen. We zijn echter tot die con clusie gekomen dat het aanbod van de beloning verkeerd door haar kan worden geïnterpreteerd.” Verder meende Hearst dat het geld mensen kan aanmoedigen qm aktiies te ondernemen die Patricia’s heiligheid in gevaar brengen. President Ford heeft zich onlangs gewaagd aan de krasse uitspraak dat wanneer er te veel Democraten in het Congres komen de ontspannings- politiek met de Sovjet-Unie gevaar loopt en er het risico ontstaat van een „dictatoriaal geregeerd Congres” dat het beleid van een Republikeinse president lam kan leggen. Het rs het soort uitspraken die men van het duo Nixon-Agnew hoorde en die weer eens aantoont, dat de partijpolitiek in de Verenigde Staten met getrokken messen wordt bedreven, en niet op een peil dat appelleert aan gezond verstand en een minimum aan poli tiek fatsoen. Het is hiertegen dat vele van de jonge kandidaten zich dit jaar teweer Italië is gebrekkig vertegenwoordigd: men heeft daar over de aanhoudende kabinetscrisis andere zorgen aan het hoofd. Tenslotte zitten de Franse soci- aal-democraten met de communisten. Sommige socialistische zusterpartijen zijn daar niet zo gelukkig mee. Het beginselprogram dat het bureau DEN HAAG (ANP). De commissie giraal effectenverkeer vindt dat er een wettelijke regeling moet komen voor het giraal effectenverkeer. Daarmee zullen de belangen van de effectenbezitters be ter beschermd worden, zo meent de commissie. De minister van Justitie heeft de commissie in 1970 ingesteld onder voorzitterschap van mr. II. E. Ras, raadsheer in de Hoge Raad. Maar wat deze verkiezingen ook niet aan de orde zullen stellen is de ondoeltreffendheid van het Ameri kaanse politieke systeem. De algeme ne reactie na het gedwongen aftreden van Richard Nixon was een zucht van verlichting dat het Amerikaanse democratische regeringssysteem be wezen had goed te functioneren. Als er echter iets bewezen was, dan was het dat het „systeem” jammerlijk had gefaald. Een defect in het systeem stelde Nixon immers in staat zes jaar lang een beleid van bedrog en afluister- terreur te voeren, waartegen het Congres niet durft op te treden. En zelfs nadat journalisten Nixon’s mest hoop blootlegden, kon of wilde het Congres zich er nauwelijks toe bren gen om in actie te komen. Hetzelfde defect maakte het moge lijk dat de oplichter Spiro Agnew vrijuit ging en dat Nixon zonder een Van de vijftig gouverneurschappen hebben de Democraten er op het ogenblik 32 en de verwachting is dat er daar nog een viertal bijkomen, inclusief de topfuncties van Califor nië en New York, die met hun grote stemblokken in het kiescollege bij de presidentsverkiezingen veel gewicht in de schaal kunnen leggen. Besluit tot beginselprogram ondanks tegenstellingen gastarbeiders heeft, volledig worden ver waarloosd. - - - momenteel werkzaam. De Westduitse regering had eerder deze week reeds harde maatrege len aangekondigd tegen het illegaal te werk stellen van buitenlandse werkne mers in de Bondsrepubliek. Men schat hun aantal op 200.000. „Elke illegaal werkzame buitenlander berooft een Duitse werkloze van zijn werk” zo zei regeringswoordvoerder Grünewald. PARAMARIBO. Het zal zeker zes jaar duren om de administratie van het ministerie van Openbare Werken en Verkeer, dat gisteren tot de grond toe afbrandde, weer op peil te brengen. Enrome hoeveelheden gegevens van be langrijke projecten gingen hierbij verlo ren. Daaronder bevinden zich de gege vens van h et zogenoemde Stondansi- project, waaraan al jaren wordt gewerkt en tal van andere ontwikkelingsprojec ten, die al klaar waren of nog in de maak zijn. Nixon opnieuw een bloedtransfusie, waardoor het hemoglobinegehalte nu normaal is. De bloeddruk is weer toegenomen en de temperatuur be draagt nu 37,5 graden. Volgens de lijfarts van Nixon blijft echter het gevaar van nieuwe bloedingen be staan. Ford zei met Nixon te hebben ge sproken over zijn komende reis naar Japan, Zuid-Korea en de Sovjet-Unie. Ook had hij hem een en ander ver in een medisch bulletin werd giste ren meegedeeld dat de toestand van Nixon nog ernstig is. Er was echter een geleidelijke verbetering te con stateren. Volgens talrijke aanwijzin gen zijn de inwendige bloedingen op gehouden. Donderdagnacht kreeg De doktersrekeningen van Nixon stapelen zich inmiddels op. Nixon moet deze uit eigen zak betalen om dat hij tijdens zijn presidentschap geen verzekering heeft afgesloten. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. In West-Duitsland dreigen de buitenlandse werknemers de dupe te worden van de stijgende werkloosheid. Het ministerie van sociale zaken in Bonn overweegt namelijk om paragraaf 19 van de wet op de werkverschaffing aan te wenden. Deze paragraaf regelt de werkverschaffing van alle niet-Duitsers. Tijdens de hoogconjunctuur maakte men geen gebruik van deze paragraaf, nu echter de komende winter een werk loosheidscijfer van één miljoen wordt verwacht (momenteel 600.000), wil men drastische maatregelen nemen. heidspercentage hoger is dan het lande lijke gemiddelde. De gewestelijke ar beidsbureaus in dergelijke regio’s kun nen de firma’s, die gastarbeiders in dienst hebben opdragen deze buitenland se werknemers te ontslaan. Westduitsers kunnen dan hun plaats innemen. De buitenlandse werknemers die op deze wijze worden ontslagen, hebben het recht op een werkloosheidsuitkering voor de duur dat ze een werkvergunning hebben. De regering in Bonn speculeert er echter op dat de meeste van deze ontslagen gastarbeiders naar hun eigen land zullen terugkeren, omdat de kosten van levensonderhoud in de Bondsrepu bliek zeer hoog zijn. Van verschillende kanten is reeds be zwaar geuit tegen deze plannen. Men wijst op de immorele aspecten van een dergelijke handelwijze en meent dat de plichten, die men ten aanzien van de BUENOS AIRES (Reuter).— Het hoofd van de Argentijnse politie, Alber to Villar, en zijn vrouw zijn gisteren om het leven gekomen door een bomex plosie aan boord van hun jacht waarmee zij een pleziertochtje maakten in de delta van de rivier de Parana. Dit heeft de minister van Binnenlandse zaken. Alberto Rocamora bekendgemaakt. viel te pletter in een

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3