Kapitale buit Velsen wil grond beschikbaar stellen voor dagverblijf bij kaasroof Beraad binnen vijf IJmond-gemeenten in Castricum om geestelijk gehandicapten te helpen Werkplaats „De Blauwe Brug voor mobiele vaklieden is gereed Iferenigingsmeuws 7 cfe BiïJx Laat ’ns wat van ie RAVAGE OP RIJKSWEG 9 kastje Kijken L Ambtenaren vergaderen STORMVOGELS ZVV I k. 1 95 lii I met invaller Auto remt voor hond IN GEBRUIK GENOMEN MET VEEL LAWAAI EN LICHT PLAATSELIJK NIEUWS 4 1974 NOVEMBER 2 ZATERDAG i I Oeverloos gepraat Dl ETVORST ROYAL A.S. ZONDAG, AANVANG 14.30 UUR ZEEWIJK ZEEWIJK Dietvorst Stormvogels Royal Velsen-IJmuiden f L Wie elke avond de kinderen J een sprookje voorleest kan dat ook doen als-ie een dag weg moet. Gewoon, per telefoon! Dat vinden ze nog leuker dan anders. En u mag er gerust een lang en gelukkig verhaaltje van maken, want’s avonds en in het weekend belt u voor half geld door heel Nederland. Wijk aan Zee PTT no; Hulp UNIEBOEK-TOP-TIEN Velsen-Noord (Van een onzer verslaggevers) IJMOND Onder het thema „Mogen we meedoen” heeft vrij dagmiddag in het Beverwijkse ge bouw „De Opgang” een studie- en discussiebijeenkomst plaats gehad over geestelijk gehandicapten. De bijeenkomst was belegd door de stuurgroep sociale dienstverlening en het onlangs opgerichte regionaal beraad geestelijk gehandicapten zorg IJmond. Niet alleen talrijke professionele hulpverleners uit de sociaal-maatschappelijke sector van de vijf aangesloten gemeen ten, maar ook talloze niet-professi- onele belangstellenden, onder wie veel ouders, toonden hun belang stelling. I Beverwijk Heemskerk I I (Van een onze* verslaggeefsters) ADVERTENTIE en (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) 39,50 f 24,50 9,90 Huygens- 9,90 6,90 Huygens- 12,90 20 Huygens- f 37,50 f 3,20 f 14,50 4,90 van (ADVERTENTIE) een het tarisatae van de problemen die op het gebied van de zorg voor geestelijk ge handicapten in de IJmond leven. Het nieuwe regionale beraad1 zal onder meer deze gegevens gebruiken bij zijn rappor tage aan de provincie. De plaats van de geestelijke gehandi capte is volgens Rutges nog altijd thuis, Begonnen werd met een ploeg van elf man en die eerste uurs-werkers waren MAANDAG 4 NOVEMBER Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 19-21 u. IJMUIDEN. Naast „Het Witte Hek” heeft Hoogovens er nu ook „De Blauwe indien moge'liik. Dat is volgens hem de beste manier om de geestelijk gehandi capte op aangepaste wijze in de maat schappij zijn rol te laten vervullen. Hij zei wel dat er nog wel talrijke voorzie ningen getroffen moeten worden om de thuis wonende geestelijk gehandicapte te begeleiden, niet alleen op het gebied van wonen, werken en leren, maar ook bij het besteden van de vrije tijd en het beleven van cultuur. Hij sprak de hoop uit dat de initiatieven die er in de IJmond ontwikkeld zullen worden tot heil zijn van de geestelijk gehandicap ten. Brug” bij. Evenals Het Witte Hek is De Blauwe Brug een werkplaats, in dit geval een werkplaats voor mobiele vak lieden, die aanvankelijk over het gehe le terrein ondergebracht waren en nooit eens „de benen onder een eigen tafel konden steken.” Dat kunnen ze thans wel, als daar tenminste tijd voor is, want deze categorie vaklieden is op het Hoogoventerrein weinig rust beschoren. Hij zei dat de geestelijk gehandicapte hulp nodig heeft, maar geen medelijden. „Erkenning, herkenning en werkelijke ontmoeting kan de geestelijk gehandi capten het beste helpen”. Twee percent van de Nederlandse bevolking is geeste lijk gehandicapt. Slechts een klein ge deelte van deze groep kan zich niet handhaven en moet permanent verzorgd worden in verpleegtehuizen. Rutges noemde het een gelukkig ver schijnsel dat veel geestelijk gehandicap ten op een of andere manier zich in de maatschappij weliswaar met be hulp van anderen kunnen handhaven. Ook vond hij het gelukkig dat vooral de laatste tijd de maatschappij een grote belangstelling voor de geestelijke gehan dicapte heeft, een belangstelling die dik wijls uitmondt in het verlenen van hulp. Hij noemde vooral als voorbeeld van hulpverlenende instanties de ouder verenigingen die dikwijls met steun van de overheid talrijke initiatieven ontwik kelen. Daarbij wil het regionaal beraad het niet laten. De groep stelt zich onder meer tot doel om in overleg met de vijf gemeenten concreet tot het ontwikkelen van nieuwe initiatieven te komen. Een eerste stap op deze weg is reeds gezet. Velsen heeft op vragen van het PvdA- raadslid Porck, de voorzitter van het regionaal beraad, zich bereid getoond een terrein in Zeewijk te bestemmen voor de bouw van een dagverblijf voor oudere geestelijk gehandicapten. Hieraan is op dit moment het meest behoefte. We willen voorkomen dat er alleen maar oeverloos gepraat wordt” stelde voorzitter Porck tijdens een korte uit eenzetting. Hij vond het doen van aan bevelingen en het overleg met gemeen ten en provincie de beste waarborg om niet in discussies te verzanden. Deze mening werd onderschreven door voor zitter Rutges van de landelijke ouder vereniging Philadelphia”. Deze instelling houdt zich bezig met de belangen en de zorg voor geestelijk gehandicapten. Hij zei tijdens een inleiding dat vooral veel gedaan moet worden om iets te doen aan de rechtspositie. 'De Krankzinnigenwet van 1884 is voor veel geestelijk gehandicapten nog altijd van toepassing. Hoewel het volgens Rut ges een bekend feit is dat wetgever achter loopt vond hij de rechtspositie van de geestelijke gehandicapte zorg wekkend „In feite is de geestelijk ge handicapte rechteloos en wordt zijn per soonlijke vrijheid beknot”. Volgens Rut ges speelt dit probleem vooral bij de meerderjarige gehandicapte, die dikwijls onder curatele wordt gesteld. In feite wordt hij dan weer minderjarig en on mondig verklaard. De tien meest gekochte boeken in oktober 1974 1. Cornelius Ryan „Een brug te ver” (Van Holkema Warendorf) 2. Brian Petrie „Van Gogh” kunstkijkboek (De Haan) 3. Jaap ter Haar „Het wereldje van Beer Ligthart” (Van Holkema Warendorf) 4. Wim Hofman „Koning Wlkkepokluk de merk waardige zoekt een rijk” (Van Holkema Warendorf) 5. Ton Bollen Comtoi seklokken” (Van Dishoeck) 6. Anthony van Kampen „Betty Smit - Freelance voor God” (Van Holkema Warendorf) 7. Evert Werkman/ Hylke van der Harst „Amsterdam Beeld van een haven 1870-1940” (De Boer) 8. E. J. Baas-Harmelink „Mini-puzzelwoordenboeok” (De Gooise Uitgeverij) 9. „Chili - een zwartboek” (Agathon) 10. Rosa Cornelissen „Diepvriezen” (Van Dishoeck) i Verkrijgbaar in elke boekhandel HEEMSKERK. De onbekend geble ven bestuurder van een groene personen auto van het merk „Mazda” heeft gister middag omstreeks één uur een flinke ra vage veroorzaakt op de westelijke rij baan van Rijksweg 9. Een naar schatting tweejarige Duitse herder (reu) vond hierbij de dood. Zowel de automobilist als de eigenaar van de hand wordt ver zocht, zich bij de Heemskerkse politie te melden, telefoon 39111. De Mazda-bestuurder, onderweg van Heemskerk naar Beverwijk, moest plot seling sterk remmen voor de over de rij baan wandelende hond. Hij bleek de her der echter niet meer te kunnen ontwijken en de hond werd op slag gedood. De automobilist is doorgereden. Een achter de Mazda rijdende vracht wagenchauffeur zag zich door het rem men van zijn voorganger gedwongen tot het maken van een noodstop, waarbij de combinatie ging scharen. Daarop reed weer een personenauto in, waarna de ra vage compleet was. Niemand raakte ge wond, maar de politie zag zich gedwon gen het verkeer tot circa 15 uur over één rijbaan te leiden. De personenauto raakte zwaar beschadigd. Via een raampje in het kantoorgebouw drongen de nachtelijke bezoekers de kaashandel binnen, waarna men zich toe gang tot het pakhuis verschafte. Een achter dit pakhuis geparkeerde vracht wagen, geladen met lege kartonnen do zen, werd gelost om plaats te maken voor een immens aantal geroofde kazen. Met deze wagen kozen de inbrekers vervol gens het hazepad. CASTRICUM. Bjj een inbraak in kaashandel Dykman aan de Castricumse Kramersweg is voor f 60.000 aan kaas buitgemaakt. De dieven gingen er met de gestolen waar vandoor in een bedryfs- wagen, die later leeg in de Wieringermeer werd aangetroffen. Rutges vindt het onder curatele stel len zeer nadelig. Hij zei dat de laatste tijd veel stemmen opgaan om in de wet te komen tot een regeling voor onder toezicht stelen (O.t.s.) Hij zei dat deze vorm neerkomt op een soort zaakwaar neming, waar de ouders hun verant woordelijkheid kunnen blijven dragen, maar ook familieleden en zelfs rechts personen kunnen zorg dragen ovor een stuk belangenbehartiging. Rutges zei dat het de hoogste tijd werd om tot een dergelijke regeling te komen. „Anders blijven er excessen door betutteling der ongewenste over plaatsing van tehuis naar tehuis en on deugdelijke beheerpraktijken.”. Spreker vond het een normale zaak dat de geestelijke gehandicapte als elk ander mens gelukkig kan zijn in zijn eigen leefsituatie, binnen de maatschappij. MAANDAG 4 NOVEMBER Openbare bibliotheek. Wijkerstraat- weg: 14.30-17.30 u. ook uitgenodigd om bij het officiële gebeuren aanwezig te zijn. De chef van de afdeling mobiele va klieden de heer J. P. Waagmeester kreeg vervolgens de werkplaats overgedragen. Hij vroeg de heer P. R. J. Jongsma naar voren te komen, omdat deze bij de realisering van deze werkplaats een bij zonder grote rol heeft gespeeld. Daarom ook dat de heer Jongsma verzocht werd de officiële openingshandeling te ver richten. De chef van de werktuigkundige dienst G. W. Wesseling herinnerde aan de instelling van het instituut „mobiele vaklieden”. Dat werd toen nogal scep tisch beoordeeld, omdat deze mensen van de ene fabrieks- of motorstilstand naar de andere rennen, nooit eeris een rustige dag zouden hebben en vaak zou den moeten overwerken. „En die mensen vind je nooit” was toen de gedach tengang bij vele. Maar het lukte wel. De groep heeft zich daarbij bezonnen op de positie van de geestelijk gehandi capten in het algemeen, maar vooral op de vraag welke initiatieven in de IJ mond aan de dag gelegd moeten worden voor deze mensen. Uit deze week vrijge komen cijfers is vast komen te staan dat er in de IJmond dringend behoefte is aan twee nieuwe kinderdagverblijven, twee dagverbiyven voor ouderen en twee gezinsvervangende tehuizen. De provincie heeft gevraagd om een inven- Eindelijk is het dan ons Stormvogels-team gelukt om na een viertal opéénvolgende nederlagen, weer eens het zoet der overwinning te mogen smaken. En het moet gezegd, zij hebben de overwinning op HRC meer dan verdiend. Zondag wacht hun de als altijd moeilijke wedstrijd tegen ZW. Spelend met de inzet van afgelopen zondag, moet dit Zaanse var kentje zeker te wassen zijn, doch je weet het nooit, want de bal is nog steeds rond en maakt soms rare capriolen. Hopelijk zult u met ons van een fijne wedstrijd kunnen genieten vergeet vooral niet, dat onze jongens ook op uw steun rekenen! De nieuwe werkplaats is ingericht in de voormalige Buizengieterij. Daar is een groot stuk werk voor verricht moe ten worden om het donkere, bepaald niet overal even schone en deels roestige interieur om te toveren in een keurige en propere werkplaats. Ruim zes-en- een-halve miljoen gulden is er aan be steed onthulde de heer G. J. J. den Boer, hoofd projectbeheer en uitvoering, die de officiële openingsceremonie vrij dagmorgen inluidde met een korte toe spraak. Hij zette uiteen hoe in het belang van een economischer werkwijze en van de flexibiliteit een centrale werkplaats noodzakelijk werd en sprak de wens uit, dat het een prettige thuis haven zal worden voor alle medewer kers. (Door Herman Moscoviter) U had het van tevoren kunnen weten. Op deze eerste november zou dé televisie u ook niet sparen met het „anti-alcohol- wetje”. 'Twee honden vochten om een been. AVRO’s Televizier en het NOS- journaal streden om de eer, maar leeuw Loeki liep als derde ermee heen. Voor het nieuws van acht uur liet de STER- leeuw zijn vaste tegenspeler, heer muis, in het pijpje blazen. Voor wie geen kleurentelevisie had: groener dan dit wordt nooit meer een pijpje in de we reld. Na het nieuws zagen we de muis nogmaals blazen. Natuurlijk knalde het zakje, onder homerisch gelach van onze kleine plaaggeest. Televizier had een iets serieuzer aanpak van de kwestie geko zen. Er was, om het actuele karakter van de actualiteitenrubriek te onderstre pen, een directe verbinding gezocht met Eindhoven. Het leverde geen spannende ogenblikken op, alleen prietpraat uit Philipsstad. Meer informatie kwam uit Rotterdam, en vooral uit Duitsland, waar men nu al 16 maanden bezig is met het blaaspijpje. Eerst rotjeknor, waar politiearts (dat woordje politie maakt het extra belang wekkend, naar het schijnt) H. Cremers vertelde dat de Tweede Kamer destijds akkoord was gegaan met 0,8 promille in het bloed en dat het meewerken van de I politie aan blaastests met 0,5 promille onjuist was. Cremers gebruikte overi gens, de hele actie op de keper be schouwend, woorden als „onrechtmatig en intimiderend”. Juist toen ik dacht zijn verhaal te begrijpen en de hele bangmakerij via de 0,5 doorgrondde, kwam Cees van Dron- gelen van AVRO’s Televizier met een ingewikkelde toelichting, waardoor ik eerst meende dat ik Crejners niet goed i begreep, maar toch dacht dat ik Van Drongelen prima begreep, om te conclu- i deren dat ik geen van beide zeker goed had begrepen. En ik moet nog aan mijn eerste pils beginnen U begrijpt dus wel dat ik blij was dat Duitsland sinds meer dan een jaar zich hield aan één en het zelfde getal. Aardiger informatie vond ik echter de opmerking, dat onmiddellijk na de eer ste schrikreactie bij de invoering in i West-Duitsland het aantal aangehouden dronken automobilisten aanzienlijk was gedaald, om daarna weer langzaam te klimmen naar het peil waar men voor de wetgeving was begonnen. Of justitie dit even in de oren wil knopen. Voor Veilig Verkeer had een andere Duitser nog een opmerking. Hij zei dat zo’n actie met het blaaspijpje uit twee fases moest bestaan: eerste een psychi sche voorbereiding, opdat het publiek overtuigd raakt van de noodzaak, en dan pas voorlichting op grote schaal. Bij fase één hoorde dan een vergelijkend onder zoek van de rijvaardigheid van mensen die nuchter waren en dezelfde personen die 0,8 promille in het bloed hadden. Informatie is er in Nederland genoeg geweest over de anti-alcoholwet. Alleen al uit de naam „anti-alcoholwet” zou men de conclusie kunnen trekken hoe zeer het aan die psychologische voorbe reiding heeft geschort. Na alles wat er gezegd en geschreven is over de serie „Vader en zoon”, heb ik me er toch nog licht over verbaasd dat ook deze keer de titelsong weer achter wege is gebleven. Ik meende te hebben begrepen dat de AVRO wilde wachten met de titelsong uit te zenden totdat genoegzaam bekend zou zijn wat voor vlees wij in de kuip hadden Inmiddels is - neem ik aan - iedereen erachter dat het hier niet gaat om „Zo vader, zo zoon”, maar een song vooraf, ho maar. Zo krijgt men nog de indruk dat het uitgangspunt bij die omroep is: beetje modernisme is leuk, maar moet niet al te dolletjes worden. Het vreemde is, dat ik de strips Peter van Straaten beter kan pruimen dan deze tv-serie. De invulbaarheid van de strip (zelf stemmen bedenken, een achtergrond enz.) is zo volledig verloren gegaan, dat ik maar niet kan wennen aan dit schouwspel. In plaats van de schaterlach bij de zwart-wittekeningen, wil me nu niet meer dan een milde glimlach bij het kleurige schouwspel op de lippen komen. BEVERWIJK. De afdeling Bever- wÜk van de Algemene Bond van Ambte naren houdt woensdag 6 november een openbare bijeenkomst in „De Slof”. De vergadering, die om 20 uur begint, is speciaal bestemd voor het personeel van de zieken- en bejaardentehuizen en an der personeel werkzaam in de sociale sector. Hoofd bestuurslid Van Geffen uit Den Haag zal een inleiding houden over de recente ontwikkelingen in de gezond heids- en bejaardenzorg. De vergadering vangt aan om 20 uur. MAANDAG 4 NOVEMBER Centrale bibliotheek en filialen, Plein 1945: 14.30-17.30 en 19-21.30 uur (vol wassenen en tieners); Willemsbeekweg: 15.30- 17.30 uur (volwassenen, tienres en jeugd); Wijkerstraatweg en Zeewijkplein 14.30- 17.30 uur (volwassenen, tieners en jeugd). Gebouw Velserduin, Velserduinweg, 20 uur: repetitie „De Stem van IJmuiden”. Velserbad, Briniostraat, 6.30-8 en 16.40-18 uur, gemengd zwemmen. Gymnastiekzaal Ossendorpschool, Wijk aan Zeeërweg 20 uur les en conditietrai ning boksclub „De Ring”. ZATERDAG 2 NOVEMBER Wijkerbaan, Wilgenhoflaan 20 u. kie nen voor VARA-speelgoedaktie. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Alvorens daartoe over te gaan maakte deze bekend, dat er een soort prijsvraag is geweest onder het personeel over de naam van de werkplaats. De keuze was gevallen op een naam ingezonden door de heer S. Wolthuizen, chef planning en uitbesteding. Op dat moment, begon een aantal luidsprekers harde muziek uit te stoten gingen knipper- en verkeerslichten aan en kwamen toen het licht op groen stond twee bedrijfsauto’s aanrijden, waaruit een aantal medewerkers te voorschijn kwam, met in de handen allerlei letters, die achter een gordijn ergens werden bevestigd. Nadat deze mannen waren verdwenen greep de heer Jongsma een bijl en hakte een touw door, welke handeling het hijsen van het gordijn tot gevolg had. Dat betekende de onthulling van de naam „De Biauwe Brug”. Een naam aldus de inzender ontleend aan his torische en geografische gegevens, daar van oudsher de spoorbrug achter de Cemij vlakbij de werkplaats dus „de blauwe brug” wordt genoemd. De heer Jongsma wilde de naam ook als een symboliek beschouwen en wel bezien als een brug welke wordt gesla gen naar alle afdelingen van de techni sche dienst. ZATERDAG 2 NOVEMBER Donkey Shot, A. Verherentstraat. 20 u. optreden Hauwer Orkater. Progress-sociëteit, Const. straat. Geopend vanaf 20 u. ZONDAG 3 NOVEMBER Donkey Shot, A. Verherentstraat. 20 u. afsluiting heropeningsfestiviteiten met disc-jockey Gerard Smit. Progress-Sociëteit, Const straat. Geopend vanaf 20 u. MAANDAG 4 NOVEMBER Vrijburcht, Vrijburglaan. 20 u. jeubi- leum avond NW-vrouwen. Progress-sociëteit, Const. straat. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkweg 45: Volwassenen 14-17.30 en 19-21 u., jeugd 19-21 u. ZONDAG 3 NOVEMBER Animal Farm, Willem Alexander- plantsoen. Geopend van 10.30-17.30 u. Sociëteit Alpha, Moensplein Geopend vanaf 20 u. MAANDAG 4 NOVEMBER Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8-10 u.Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geo pend van 9-12 en 13.30-15.30 u. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44; Volwassenen 14-17.30 en 19-21 u., jeugd 15-17.30 en 19-21 u.; Amstelstraat 44: volwassenen en jeugd 14.3017.30 en 19- 21 u.; Kingsford Smithstraat U0a: jeugd 1*30-17.30 u. ZATERDAG 2 NOVEMBER Velserbad, Briniostraat, 19.30-22 uur: gemengd zwemmen. Sporthal „Zeewijk”, tot 16 uur: BC „Velsen” (jeugd); 16.15-22.30 uur: basket- ballcompetitie; zondag, 10-18 uur: zaal- handbalcompetitie. Speeltuin „In veilige haven”, Heeren- duinweg, tot 16.30 uur geopend. Badhuizen, Snelliusstraat, IJmuiden en Doodweg, Velsen-Noord: geopend tot 18 uur. PEN-jeugdcentrum, Kanaalstraat, uur: Veronica discoshow. Santpoort, „Zomerlust”, Kennemer- landshow’74, zaterdag geopend tot 22 uur; zondag 10.30-17 uur- O

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 4