Koopavond en parkeergarage „alles” bepalend Harry ontbrak in Moskou Roel redt het niet Theater voor stadhuis Alpha hotel ATTRACTIEVE Zeeslag op het IJ Homofiel Umversiteit Melvin iS Han boos op provincie te koop „SAIL AMSTERDAM 700” AL® i a.' R ►EN =1 Z1 BUM ■■IMM 8® I i 4 OOK IN de boezem van De Bij enkorf is wel eens over de ontwik keling in de Amsterdamse binnen stad gepraat en daarbij is concreet de vraag opgeworpen, wat er moet gebeuren als de onzekerheid over de gemeentelijke (verkeers)plannen voortduurt. Het antwoord kwam in feite neer op stoppen of doorgaan. Hoewel de soep nooit zo heet ge geten wordt als ze wordt opgediend, moet men zich op het Prinsenhof realiseren dat twee op handen zijn de besluiten de koopavondkwes- tie en het al dan niet akkoord gaan met het Bijenkorfplan voor een parkeergarage door de top van het warenhuisconcern met argus ogen zullen worden bekeken. Als beide zaken niet doorgaan, zal men zich zoals dat heet opnieuw bezinnen. Of zoals de heer J. A. G. van der Water meent: „Dan zeg je jezus. Er ligt voor ons in Amster dam kennelijk niet zo’n groot werk meer. Dan kun je zeggen: heeft het nog zin in de Bijenkorf te investe ren? Want vergeet niet: het is een mil j oenenpro j eet” ONDER REDACTIE VAN ROLF STALLING. ...j»- T Bijenkorf: doorgaan of stoppen levraagd. i. ;tro-, 3.30 Sag ALPHA HOTEL DE UNIVERSITEIT van Amster dam blijft in de binnenstad zitten. Daar ook zullen toekomstige uitbrei dingen worden gerealiseerd. Zoals op de plaats van de Twentsche Bank waar over vier jaar na een ver bouwing de letterenfaculteit komt te staan. De claim van de universiteit op Uilenburg is volgens bouwcoördi- nator dr. H. L. Polak vrijwel van de baan. ens- eert met •dag en idag □ds- 19 mee het zen, l en zoeken irschillig bau. Tel. en. Zend k groot- h. z.k.m. Heer 56- v«n het gemeentebestuur. Men verwacht circa 4.000 man, die in de stadsschouw burg, Carré, de Melkweg en een museum brood en spelen te zien zullen krijgen. Verder hebben de Chinezen in de hoofd stad laten weten dat zij ook hun Chinese optocht zullen houden. De Poolse Dar Pomorza is een van de trotse zeilschepen die tijdens de vie ring van het 700-jarig bestaan van Amsterdam de show in de haven zullen stelen. Bijenkorf-directeur Van der Water voor zijn warenhuis. HET oud-kabouterraadslid Melvin Visser is kastelein geworden. Deze week opende hij op de hoek tegen over het stadhuis een café waar uit een ander vaatje kan worden getapt. Het etablissement, dat in de vroegere horecabedrijven „Janus” en „Bij oma” is ondergebracht, moet volgens Mel vin een soort Nieuwspoort worden waar journalisten en politici elkaar aat, 1.30 tie, on- den met fel? Bel itlaan 4, bereik- ma- per- iter- pla- !0u. L5u.: iver ie”. mer ker. to- de IW druk- ligt over aar bij 1RSSEN. a, Enge- Saarlem. DE GROTE afwezige bij de Amsterdamse delegatie, die een week of wat ge leden zonder tam-tam naar Moskou vloog, was natuurlijk de communistische wethouder Harry Verheij. Tenslotte was het alweer tien jaar geleden dat de CPN Nederland (CPNN) met de Kremlin-doctrine brak en dat Amsterdam zich poeslief opstelde na de verstoorde Praagse Lente en de jodenvervolging in de USSR kun je ook moeilijk staande houden. Waar ging het dan wel om? Natuur lijk, om zaken te doen voor de hoofdstedelijke haven die eigenlijk alleen de voorpagina’s haalt als een Amerikaans of Russisch schip er een spoorbrug ramt. Daarom was wethouder Han Lammers ook meegekomen en -hij heeft in ieder geval gedaan gekregen dat de Russen hun handelsvertegenwoordiging in het Coengebouw met enige zware jongens gaan uitbreiden. Dat maakt het praten en beslissen (van Russische zijde) iets eenvoudiger. Samkalden c.s. konden overi gens met eigen ogen zien dat de problemen van Moskou weinig anders/zijn dan van de „wereldstad” aan het IJ. Ook daar heeft de vergrijzing toegeslagen: een op de zes Moskovieten is 65-plusser. Maar sommige zaken worden er veel „soepeler” opgelost. Bedrijven, die het milieu in het centrum verpesten, worden zonder pardon naar een mensenschuwe plek achter de Oeral verbannen. Hoewel men ook op het Prinsenhof niet elke vorm van dirigisme uit de weg gaat, vond men dit wat te bar. Daarvoor wegen de economische belangen te zwaar. Met een stijgende werkloosheid kan Amsterdam zich op dit punt weinig veroorloven. Het avontuur van een week geen auto’s in de binnenstad, zoals de alternatieve 1975-feestorganisatoren zich hadden voorgesteld, gaat dan ook zeker niet door. Huib Riethof, de verkeerswethouder, waarvan de actiegroepen Amsterdam Autovrij toch wel iets hadden verwacht, heeft dit plan alweer moeten inslikken IN HET kader van de manifestatie „Sail Amsterdam 700” zal men in augus tus volgend jaar weer van een onver valste zeeslag op het IJ getuige kunnen zijn. Gedurende drie dagen zal de Am sterdamse haven er dan uitzien zoals het drie eeuwen geleden was. Tenminste 35 grote zeilende zeeschepen zullen tus sen het IJ er het Oosterdok voor anker gaan. Het zijn twee-, dne- en vlermas- ters zoals de 282 koppen tellende Kru- zenshtem uit Rusland, de Italiaanse Amerigo Vespucci (200 koppen), de Dar Pomorza uit Polen, de Deense George Stage en de Nederlandse Eendracht. VOLGENDE week zal de Bijenkorf een half uur later - het wordt zes uur - sluiten. Een maatregel waarmee men de consument en met name de gehuwde werkende vrouw en de alleenstaande wil dienen. „Het personeel blijft gewoon veertig uur per week werken. Daar heb ben we een jaar over gedaan. Een groot deel van de mensen, die hier werken, is vertegenwoordigd in de ondernemings raad en als de OR ja zegt, waar praten we dan nog over? Men vindt het immers eerder een verbetering van de arbeids voorwaarden dan een verslechtering”. 1.69 m. ft komen eisje of 35 jaar. Ie brie- den dis- nder nr. suggesties uit de wijken. Het opvijzelen van een stukje leefbaarheid staat hierbij op de voorgrond, maar of men bereid Is van de Rozengracht weer een echte gracht te maken (zoals is gevraagd) moet ernstig worden betwijfeld. Het feest begint in de oudejaarsnacht met een optreden van het Amsterdams Philharmonisch Orkest in de Wester- kerk. De avond daarna zullen alle op 27 oktober geboren Amsterdammers (dat was de dag dat Floris V de stad vrij heid van tolrecht verleende) de gast zijn Riolering voor al iolering- lektrisch nspuiten en ver teringen, or huis- edrijven. Het gaat De Bijenkorf er echter hele maal niet om de consument in zijn eigen auto naar de city te laten tuffen. „Het hoe laten we in het midden als de zaak maar bereikbaar wordt. En zolang het Daar komt nog een gezelschap bij van zeker 200 Oudhollandse platboomschepen, botters, schokkers, aken en tjalken die horen bij de havens rond de Zuiderzee. Er komen roeiwedstrijden en een demon stratie admiraalzeilen. Als klap op de vuurpijl is er voor alle havenarbeiders een groot feest geplana. Intussen heeft het bureau Amsterdam 700, dat de regie heeft van dit een heel jaar durende feest, het razend druk met de voorbereidingen en het honoreren van weide. „Op de Maxi’s in Muiden is veel kritiek, maar de resultaten zijn gewel dig. Men heeft zelfs problemen met de aanvulling. Dan zeg je: wat wil men eigenlijk hè?” Hij wijst er op dat de warenhuizen in ons land slechts zes percent van de totale detailhandel uitmaken, terwijl dat in het buitenland veel hoger ligt. „Wij hebben ons erg slecht aangepast terwijl alles om ons heen wel is veranderd. De consument, de goederen en het perso neel”. Dat de consument voor een week levensmiddelen inslaat, vindt Van der Water een onontkoombare zaak „maar hij gaat wel de binnenstad in om zich te oriënteren op het gebied van bijvoor beeld de mode, zoals wij dat zo graag willen”. IN DAT verband vindt hij de eventue le afschaffing van de donderdagse koop avond per 1 januari een blunder van de eerste orde. Op de hoorzitting over deze kwestie op 8 november zal hij zich als voorzitter van de Raad voor het Groot winkelbedrijf ook zeker tegen een der gelijke stap verzetten. Hoewel het een punt uit het Amsterdamse programak- koord is, gelooft Van der Water dat de zaak nog open ligt en er geen sprake is van een doorgestoken kaart. Volgens de grootwinkelbedrijven, die op zo’n avond een dagomzet halen, is de koopavond niet meer weg te denken. „Voor ons is het een zaak van levensbe lang”, zegt de Bijenkorf directeur, die zich gesteund weet door de resultaten van een nderzoek dat het bureau-Veld- kamp heeft uitgevoerd. Daaruit blijkt dat het publiek en 69 pet van de perso neelsleden van continuering een voor stander zijn. Dat de helft van de winke liers tegen zou zijn, noemt hij een vertekend beeld omdat aan de stem van de kleine buurtwinkelier in de periferie hetzelfde gewicht is toegekend als aan die van de ondernemingen in de binnen stad. „Het is zo klaar als een klontje dat de iw oude uw oud ’el. 023- koopavond moet blijven want het pu bliek wil het. Het geeft de stad een stuk levendigheid omdat men er meestal een uitgaansavond van maakt. Dat merken de bioscopen en de café’s. Je ziet het ook aan een Historisch Museum. Dat is op donderdagavond propvol maar ik vrees dat ze er niet speciaal voor naar de stad zullen komen”. Overigens taxeert hij de kans dat de koopavond blijft „gunstiger dan fifty-fifty.” Ook al omdat er een brok werkgelegenheid in het spel is. openbaar vervoer nog niet ideaal is,is die auto er gewoon.” Met de andere onder nemers in het centrum is hij er van overtuigd dat Amsterdam inderdaad aan zijn hart moet gaan denken en het stadsbestuur niet alleen snel, maar ook gefundeerd orde op (verkeers)zaken zal moeten stellen. Daarin passen geen kort stondige politieke suksesjes zoals de af sluiting van een winkelstraat, maar een totaal-plan waaraan planning op lange termijn ten grondslag ligt. „In onze eigen organisatie hebben we gemerkt”, aldus Van der Water, „dat naarmate je dat langer doet, je dichter bij de werke lijkheid komt”. a_ HAN Lammers was vorige week de gast van het liberale gezelschap voor Nijverheid en Handel. Men zou hebben verwacht dat men hem daar in Kras tenminste op een aantal pittige vragen zou tracteren, maar niks daarvan. De wethouder van Stadsontwikkeling, Publieke Werken. Economische Zaken en de Haven (ook dat is niet niks) liet op deze bijeenkomst, merken, dat hij het pro vinciaal bestuur van Noord-Holland eigenlijk liever vandaag dan morgen kwijt is. Hij sprak van „nodeloze belemmeringen”, „oneigenlijk gebruik van be voegdheden” en „procedure-kwesties” toen hij het over Gedeputeerde Staten had. En dat vooral ten aanzien van de aan banden gelegde uitbreiding van het westelijk havengebied waar Amsterdam „natuurlijke ambities” heeft. Lammers vreest ook dat de houding van de provincie er ook de oorzaak van zal zijn, dat er niet voor 1982 in de Purmer gebouwd gaat worden. Als het dan inderdaad allemaal zo moeilijk ligt, aldus Lammers, moet het rijk maar ingrijpen. Volgens een woordvoerder van de provincie slaat de kritiek van Lammers helemaal nergens op. Van der Water is sinds vier jaar directeur van het hoofdstedelijke „grand magasin”, dat met zijn 1200 werknemers tevens de grootste is. Geprofileerd door een managersopleiding in het Franse Fontainebleau praat hij zakelijk over de veranderingen in de detailhandel en het stedelijk leven. Over slaapsteden, die niet op een verzorgende functie zijn inge richt, en de superstores op de groene opzet te torpederen. Vandaar het stilzwijgen over deze zaak. Maar ook in Den Haag ziet men het internationaal bewierookte stadhuis niet zo zitten, want Amsterdam wil ook nog eens zoiets als een muziektheater en als het rijk moet kiezen, doen ze dat zeker voor het laatste. met een pilsje in de hand kunnen ontmoeten. De ex-kabouter, die eer der loodgieter en ober is geweest, heeft zijn café „De Apenrots” ge noemd. Niet helemaal toevallig die naam want Melvin was bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen een van de mannen achter de in de mist verdwenen partij AAP en bovendien heet het kolossale kantoorgebouw Ri verstate aan de Amstel in de volks mond apenrots. Dat gebouw staat al jaren leeg en tegen dat soort ontwik kelingen is Visser altijd sterk gekant geweest. DE EERSTE happen van de nogal droge begrotingskoek zijn achter de hoofd stedelijke kiezen verdwenen en dat betekent daf de „radicale” wethouder Roel van Duyn binnenkort zijn eerste politieke vuurdoop ondergaat. Van Duyn, die een fiets boven een ambts-Mercedes verkoos (dat moet je hem nageven), krijgt het moeilijk. Hoewel hij een slechts van ondergeschikt belang zijnde portefeuille als die van de gemeentebedrijven mag beheren. In het college van B. en W. heeft hij al enkele keren mot gehad met burgemeester Samkalden, die nu een maal vindt dat je als bestuurder geen provocerend kaboutertje meer kunt spelen. Milieu-bewuste Roel ziet dat anders. Hij is een aanhanger van de twee- handen-politiek, dat wil zeggen: goede maatjes blijven met de actiegroepen en het stadsbestuur. Op het Prinsenhof, waar de Amsterdamse PPR-voorman trouwens al erg veel moeite met de huisregels heeft, gelooft men dat Van Duyn het niet lang zal volhouden. En dat het uiteindelijk radicale actiegroepen zullen zijn, die hem uit het zadel zullen wippen. WE WISTEN al eerder te melden dat het nieuwe stadhuis van Holzbauer op het Waterlooplein er zeker niet komt. Dat gebouw zou nu al 200 miljoen kosten en het staat vast, dat het plan de ijskast van de provincie de komende twee jaar niet zal verlaten. Want eerst moet Amsterdam met de steun van de grote- stadfans in het kabinet (naast premier Den Uyl is dat vooral minister Gruijters, jawel) orde op financiële zaken stellen. Maar als het nu in de raad op een stemming zou aankomen, zouden de fracties van de VVD, CPN en CDA zich zeker achter het Holzbauer-ontwcrp scharen en zouden ze maar één stem van de progressieve vier nodig hebben om een eenvoudiger en dus ook minder dure VOLGENS niet bevestigde berich ten zou de Britse Lyonsgroep zo te leurgesteld zijn over de ontwikkeling op de Amsterdamse hotelmarkt dat zij het Alpha Hotel in Buitenveldert tracht te „verkopen”. Het zou om de verkoop van de aandelen gaan, waar van de Britten ruim 80 percent in handen hebben. De andere partner is de KLM. Het Alpha is me. zijn 1200 bedden en bijna 300 man personeel het grootste hotel in Nederland. Ma nager H. Langenreis deelde ons mee dat „er op dit moment zeker geen onderhandelingen worden gevoerd”. Volgens hem gaat het gezien de ma laise, die de Amsterdamse la-hotels door het teruglopend toeristenbezoek en de kostenstijgingen doormaken, met het Alpha Hotel „nog zeer rede lijk”. me, 40 in voor itie. Br. BELANGRIJKSTE problemen van Amsterdam, en in wezen van alle grote oude steden, zijn de snelle veranderin gen en de bereikbaarheid. Verkeer en monumenten gaan lastig samen en de binnenstad barst er van. De actiegroepen Amsterdam Autovrij reageerden vorig jaar dan ook als gebeten honden toen het warenhuis het plan voor een parkeerga rage (600 auto’s) ventileerde. Deze zou, zo meende men, alleen nog maar meer auto’s aantrekken. Van der Water: „Ik heb er toen met Roel van Duyn, hij was nog geen wethouder over gesproken. Hij is één van de mensen die zegt: ik zou Amsterdam terug willen hebben zo als het in de Middeleeuwen was. Maar dat is niet realistisch. Aan de andere kant is het verdomd leuk dat-ie er zit. Het is belangrijk dat je ook dit soort mensen in een wereldstad hebt”. AMSTERDAM heeft besloten homofiele partners bij de toewijzing van woonruimte dezelfde behandeling geven als echtparen. Als partners langer dan een jaar een „serieus con cubinaat” vormen, kunnen zij een urgentiebewijs krijgen. i* •S L - J ■Fi?‘ .ii, Vs*!1 'h* is i M'ü Sr*'-u I, - Zsa/j - 7 ü-'r wis?* - r-is--i-sr --

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7