Opening gewenst over bezuinigingsplannen EEG beperkt graanimport uit Amerika Werknemers in chemie beter beveiligen Franse stakingen uitgebreid Groot overschot op Westduitse Kleine zelfstandigen Oegandezen in Nederland vastgelopen GELD Investeringsklimaat in Nederland slecht betalingsbalans r w ■MM Oogsthulp komt op gang INDUSTRIËLE LEIDERS: SOCIALE ONRUST DREIGT TE EXPLODEREN GEVAAR AANWEZIG VOOR VERPAUPERING O i iWW 31 - JL'Jl leen miljoen gulden aan prijzen DINSDAG 5 NOVEMBER 1974 13 ECONOMIE Industriebond NVV hi Ongeschoold - go te winnen in onze puzzelaktie Vervoersbonden schorsen overleg met KLM f (Van onze redacteur in Parijs) (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) W888WW Als de Nederlandse regering niet snel maatregelen neemt op het gebied van werkgelegenheid en begeleiding, moet gevreesd worden dat de Aziati sche Oegandezen in ons land zullen „verpauperen’’ tot een volstrekt ver vreemd en geisoleerd groepje vluch telingen binnen de Nederlandse sa menleving. van met De klacht van de werkgevers is, dat zij zich niet aan de gestelde eisen de poststaking steeds bredere rand de invitatie van president Giscard van de hand gewezen om op het Elysée over de sociaal-economische politiek van de regering te komen praten. ook elders al maanden sluimert in een flink aantal andere sectoren, tot explosie te brengen. Zo werd vanmorgen aange- kondigd dat de honderdduizenden foren sen op hun treinverbindingen met Parijs de komende dagen maar niet al te zeker moesten rekenen. Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (190) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) FRANKFORT- De lopende reke ning van de Westduitse betalingsbalans heeft in september een (voorlopig) over schot geboekt van 1,57 miljard mark vergeleken met een (herzien) tekort van 200 miljoen mark in augustus en een overschot van 1,55 miljard mark in sep tember 1973. Dat heeft de Bundesbank meegedeeld. Vandaag zijn op verscheidene plaatsen in Zuidwest-Nederland vrijwilligers be gonnen aan het werk om de oogst te helpen binnenholen. De hulp van dins- weinigen het werkelijk naar hun zin hebben”. houden. De oorzaak daarvan is, dat vele Oegandese Aziaten als zelfstan digen - die zij waren - niet gewend zijn te werken binnen de strakke tijdskaders die het Nederlandse be drijfsleven kent. De goodwill bij de bedrijven wordt intussen verspeeld en het terrein van werkgelegenheid voor de Oegandezen raakt uitgeput. Het is een ernstig misverstand te menen, dat zij niet willen werken. „Deze mensen zijn werkpaarden, die het liefst 24 uur per dag in de weer zijn”, aldus mevr. Genet. Maar door de gebrekkige kennis van het Neder lands en de grote toonverschillen ont breken werkmotivatie en arbeids vreugde. Een apart probleem vormt dan nog de groep Oegandezen boven de 40, 50 jaar. In Oeganda waren de meesten van hen gepensioneerd, wat te maken heeft met de veel lagere levensverwachting van deze groep. Het is opvallend, aldus één van de NCB-rapporten, hoe oud middelbare Oegandezen er uitzien. „Dat de mees te Aziatische Oegandezen gemiddeld niet ouder worden dan 60 jaar, zal onder meer veroorzaakt worden door het tropisch klimaat en het ontzet tend drukke zakenleven dat zij leid den. Veel mannen stierven aan hart aanvallen. De vrouwen werden in het algemeen ouder”. Aldus mevr. Genet, die zegt dat een 45-jarige Oegandees versleten is en alleen al door zijn uiterlijk in Nederland wei nig kans maakt op een baan. cijfers te halen. De vervoersbonden zul len zich over het totale saneringsplan niet uitspreken, alvorens de resultaten van het overleg met de vliegend'perso- neelsverenigingen zijn bekend gemaakt. Overigens heeft de KLM-directie de hoop uitgesproken, dat het eerder ge noemde aantal van 500 af te stoten arbeidsplaatsen lager zal uitvallen. In het gesprek met de bonden heeft de heer Orlandini maandagmiddag beves tigd, dat ook de luchtvaartpolitieke on- derhandelingen met de Verenigde Staten verstrekkende gevolgen voor de werkge legenheid bij de KLM kunnen hebben. De heer W. Perquin, voorzitter van het Nederlands katholiek ondememers- verbond heeft gisteren op de bonds- raadsvergadering van zijn organisatie een toespraak gehouden, die om meer dan één reden opmerkelijk te noemen is. Hij heeft waardering voor een aantal maatregelen, die de regering ten behoeve van de kleine zelfstandige wil gaan ne men, dan wel al genomen heeft, zoals fiscale maatregelen, de verbetering van de fiscale oudedagsreserve en het aan- brengen van onderscheid tussen het be drijfsvermogen en het particulier ver mogen. Ook waardeert fiij positief dat getracht wordt de volksverzekering ar beidsongeschiktheid vervroegd in te voe ren. Vervolgens verwijt de heer Perquin de regering dat zij te weinig in de directe sfeer doet aan de noden van de zelfstan digen, die hun inkomen zien verschralen. De regering, zo luidt zijn betoog, heeft daar de ruimte voor, maar wat doet de regering met die ruimte? Die wendt zij aan, aldus de heer Perquin, voor een uitbundige uitbreiding van de uitgaven- peil van 1974. Het kan de heer Perquin, die voorzit ter is van een grote middenstandsorgani satie toch niet ontgaan zijn dat ter financiering van de door hem zozeer toegejuichte maatregelen gemeenschaps gelden nodig zijn en dat daarvoor geput zal moeten worden uit een uitbreiding van de collectieve bestedingen? Dat de voorman van een organisatie op de bres staat voor de belangen van zijn leden, waarvan het een deel beslist niet voor de wind gaat, is zijn goed recht, maar het gaat niet aan een zo ernstig verwijt te baseren op een vol strekt onjuiste voorstelling van zaken. Ook een andere opmerking van de heer Perquin verdient de aandacht. De grote ondernemingen, dikwijls weinig arbeidsintensieve bedrijven, zo zei hij, maken zich niet zo druk om de loonkos tenstijging, omdat die relatief gering is fn hun totale kostenpakket. Maar voor de kleine zelfstandige maken de perso- Butz zei dat als zijn land het toezicht op de uitvoer wil verscherpen, dat alleen maar gebeurt om er voor te zorgen de voorraden die dit jaar beschikbaar zijn zo redelijk mogelijk te verdelen. neelskosten maar al te vaak het allerbe langrijkste deel van zijn totale lasten uit. Daarom, zo zei hij, kan de kleine zelfstandige dan ook niet akkoord gaan met de loonvoorstellen, zoals die nu op tafel liggen. Daar wringt hem nu juist de schoen. Sociaal-economisch bezien bestaan er tussen de grote en kleine ondernemer maar al te vaak veel ingrijpender ver schillen dan tussen de kleine onderne mer en de werknemer. Wanneer de klei ne zelfstandigen dat nu maar eens wil den aanvaarden en op basis daarvan hun voorstellen zouden formuleren om een einde te maken aan de nood, die onmis kenbaar aan een grote categorie onder hen knaagt, valt er wellicht meer te bereiken dan met alleen maar in het negatieve klagen dat de regering de beschikbare ruimte onvoldoende voor de zelfstandigen besteed. Dat is aantoonbaar onwaar. De kleine ondernemers zitten in de knel. Aan de ene kant de druk op de lonen en aan de andere kant het opruk ken van de grote bedrijfseenheden bie den een somber perspectief voor de kleine zelfstandige. De heer Perquin zegt niet iedere ver antwoordelijkheid van de overheid ten aanzien van de investeringen af te wij zen. Dat niet afwijzen blijkt dan te bestaan in het toekennen van het recht aan de overheid om „de ontwikkelingen van economische activiteiten mede te toetsen aan normen van algemeen be lang en daarbij stimulerend, coördine rend, voorlichtend en in bepaalde geval len zelfs regelend op te treden door kaders te scheppen”. Dat klinkt fraai. Maar zou de heer Perquin het mogelijk even in gewoon Nederlands kunnen vertalen voor zijn leden uit Weesp en omgeving, waar dankzij het alleenbeslissingsrecht van het bedrijfsleven over de investeringen een gigantisch warenhuis in een weiland is verrezen, dat de middenstand aldaar dreigt te verstikken? De gemeenschappen waarin zij in Oeganda woonden waren - hoewel zij het kastesysteem van India niet over namen - exclusief. In deze afgesloten gemeenschappen namen zij deel aan de Oegandese maatschappij. Alleen de hogere klassen spraken Engels. Zij werkten vooral in de handel en nij verheid. De meesten hadden een flo rissant bestaan opgebouwd: 10 per- - cent was rijk, 70 percent bevond zich in de „middenklasse” en maar 20 percent was tamelijk arm. Velen dre ven familiezaak] es. Economische be hoeften probeerden zij via verwanten en de eigen gemeenschap vervuld te krijgen. De stichting Nederlands Centrum Buitenlanders heeft vooral kritiek op het feit dat bij de komst van deze mensen naar Nederland eigenlijk al leen gelet is op de huisvesting. Aan de mogelijkheden van passende werkgelegenheid is naar het oordeel van het NCB in grote trekken voor bijgegaan. Het gevolg daarvan is, dat van de mannelijke beroepsbevolking tussen Ir. D. Noordhof, viee-president van de raad van bestuur van Philips vond, dat „inspiratie nodig is om een dreigende massale werkloosheid af te wenden. Het opvolgen van de suggestie van de heer Den Uyl, zoals hij die heeft uitge sproken in de bekende rede voor de werkgevers in Nijmegen om economisch verouderde produktiemiddeien die tech nisch nog bruikbaar zijn te handhaven zou betekenen dat aan het reeds grote aantal zwakke bedrijven nog een aantal worden toegevoegd. Het is alsof we een landbouwer zouden adviseren een nog bruikbare zeis te hanteren in plaats van een moderne maaimachine”, aldus D. Noordhof. PARIJS. De Franse poststaking, die maandag al weer de derde week is ingegaan, dreigt de sociale onrust die relatief afnemende werkgelegenheid in de industrie opgevangen door een extra sterke ontwikkeling van de dienstensec tor, maar in Nederland blijft deze com penserende factor achterwege. Ihr. mr. F.O. J. Sickinghe, voorzitter van de raad van bestuur van de Vere nigde Machinefabrieken, constateerde, dat er vrij veel adviseurs van het inter nationale bedrijfsleven zijn, die het bui tenlands bedrijfsleven adviseren om zich niet in Nederland te vestigen. Hij meent, dat wij, in Nederland, moeten ophou den met polariseren in de sfeer van het bedrijfsleven. De heer mr. P. G. Meyer Viol, hoofd directeur van de Koninklijke Nederland se Papierfabrieken, vond, dat men de werklozen op alle manieren moet stimu leren om werk te vinden. Hij consta teerde, dat er in Nederland weinig wordt geïnvesteerd. De bonden verstaan onder volledige opening van zaken ook, dat zij als verte genwoordigers van het grondpersoneel op de hoogte worden gebracht van de inhoud van het overleg dat de KLM sinds enige tijd met de verenigingen van vliegend personeel voert. Dit zou betrek king hebben op de relatief hoge loonkos ten van de cockpit-bemanning. Volgens president-directeur Orlandini houdt dit overleg verband met de aange- kondigde pogingen de KLM uit de rode AMSTERDAM De vervoersfederatie (NVV/NKV) en de ACBV (CNV) hebben gisteravond besloten het overleg over collectieve aange legenheden bij de KLM voorlopig te schorsen. Zij willen eerst volledige opening van zaken over de bezuinigingsplannen van de onderneming. In het gesprek, dat vertegenwoordigers van de bonden ’s middags met de direc tie voerden, is naar het oordeel van de besturen van de bedrijfsgroepen burger luchtvaart niet de duidelijkheid be tracht, waarom zij vrijdagmorgen na een spoedvergadering per telegram had den gevraagd. De KLM deed alleen de toezegging, dat het saneringsplan in de week van 18 november zal worden ont vouwd. In feite zouden die onderdelen echter, wanneer ze zelfstandig waren, nu ook met sluiting of werktijdverkorting ge confronteerd worden. Hij zag een twee de verkapte werkloosheid in het „ont stellend” hoge ziekteverzuimpercentage, dat in sommige bedrijfstakken boven de tien percent ligt. Ir. Stikker vindt, dat de regering op grote schaal geld zal moeten steken in de financiering van een groot aantal projecten, ondermeer de kernenergie. Hiervoor zouden de extra inkomsten uit het aardgas moeten worden gebruikt. Drs. J. Bons, voorzitter van de raad van bestuur van de Koninklijke Bijen korf Beheer en voorzitter van de raad van het grootwinkelbedrijf, vestigde er de aandacht, dat het relatief afnemen van de werkgelegenheid in de industrie een algemeen verschijnsel is is in alle welvaartstaten. In die landen wordt de dag beperkt zich tot leerlingen van ho gere- en middelbare landbouwscholen uit heel Nederland Morgen komt de grote militaire actie op gang- Op de foto: een oogstmachine, die door een leger- Het door de bonden genoemde aantal van 1500 arbeidsplaatsen, dat bij het staken van het transito-verkeer op de Noord-Atlantische route terwille van de Amerikaanse luchtvaartondernemingen in gevaar zou komen, werd door de directie niet weersproken, aldus hebben de bonden maandagavond meegedeeld. HILVERSUM. Leiders van vijf gro te Nederlandse ondernemingen hebben zich gisteravond in een televisieuitzen ding zorgelijk uitgelaten over de werk loosheid en het investeringsklimaat in Nederland. Ir. A. Stikker, president van de raad van bestuur van het Rijn- Schelde-Verolme concern zei, dat de werkloosheid in Nederland erger is dan men denkt, omdat er een zekere verkap te werkloosheid bestaat. Er zijn een aantal onrendabele onderdelen van de grote ondernemingen in Nederland, die toch in stand worden gehouden en waar men alles doet om op korte termijn een omslag, een verbetering, een aanpas sing teweeg te brengen. BRUSSEL. (ANP) Europees com missaris, ir. Lardinois (Landbouw) heeft maandag in Brussel de Verenigde Staten toegezegd dat de EEG haar invoer zoveel mogelijk zal beperken. Amerika zal er voor waken de handel vrij te laten en niet aan banden te leggen, zo verklaarde de Amerikaanse minister van Landbouw Butz. Lardinois en Butz voerde bespre kingen in Brussel alvorens ze maandag middag afreisden naar Rome, naar de wereldvoedselconferentie. Volgens functionarissen van het NCB moet de schuld voor het geringe succes van de opneming van de Azia tische Oegandezen in ons land wor den gezocht bij de Nederlandse over heid. Er is onvoldoende rekening mee gehouden, dat men met deze mensen een bevolkingsgroep(je) in huis haal de dat sociaal, cultureel en religieus (Hindoes, Moslims en Ismaëli’s) veel minder dan andere vluchtelingen (zo als Hongaren, Chiilenen, enz.) relaties heeft met Nederland. Het moet een belangrijke vergissing worden ge noemd, dat aanvankelijk werd aange nomen dat deze mensen door hun toenmalige contact met de Engelse samenleving westers waren ingesteld. Het tegendeel is het geval. truck is vervoerd naar het noodgebied in Zeeland wordt uitgeladen. Pas als het droger weer wordt kunnen de zware landbouwwerktuigen worden ingezet. UTRECHT. Het gaat niet goed met de Aziatische Oegandezen in Neder land .Twee jaar geleden kwamen zij via een Oostenrijks vluchtelingenkamp naar ons land, nadat dictator Idi Amin te kennen had gegeven het welvaren de Aziatische deel van zijn volk niet meer te lusten. Uit twee rapporten van de Stichting Nederlands Centrum Buitenlanders (NCB) in Utrecht blijkt nu dat de 327 mannen, vrouwen en kinderen tellende groep onder weinig rooskleurige omstandigheden een bestaan tracht op te bouwen. Vooral de geringe kennis van de Nederlandse taal (alleen een cursus van acht weken in de opvangcentra) heeft ertoe bijgedragen dat nu velen ongeschoold werk doen: lopende- bandwerkzaamheden in fabrieken, magazijnwerkzaamheden. werk in so ciale werkplaatsen e.d. Dit onge schoolde werk wordt tegen de achter grond van hun cultuur niet alleen als een sociale terugval, maar zelfs als een vernedering gezien. Gevolg: veel vuldig verzuim, onvoldoende arbeids prestaties, wat ten slotte tot ontslag leidt. de 15 en 65 jaar een derde deel werkloos is, een derde volstrekt onge schikt werk doet, en dus maar een derde deel passende arbeid verricht. „Deze Oegandezen klagen niet”, zegt mevrouw Fanny Genet-Zakarian (ex-Palestijns vluchtelinge) sociaal werkster bij het NCB en als zodanig belast met de opvang en begeleiding van de groep. „Ze zijn de Nederland se regering dankbaar dat ze hier een plaats hebben gekregen. Het ligt niet in hun aard te praten over hun moeilijkheden. Maar door het veel vuldig contact dat wij met hen heb ben, is toch erg duidelijk dat maar PEUGEOT BROMFIETS MODEL 102 MS 35 kg licht, met vóór- en achterwielvering Zoals bij alle Peugeot brommers heeft ook dit model een zowel in de hoogte als in de breedte verstelbaar stuur. Het kan in combinatie met het verstelbare zweefzadel aan iedere lichaams bouw worden aangepast. 2.57- 2.67 6.03- 6.33 6.75- 7.05 100.50-103.50 36.75- 40.25 8.90- 10.40 2.62- 2.72 54.50- 58.00 90.50- 93.50 58.50- 61.50 46.25- 49.25 42.50- 45.50 14.26- 14.56 4.40- 4.70 8.00- 9.50 67.75- 70.75 13.75- 16.75 De gas- en elektriciteitsbedrijven be loofden van hun kant een serie prikac- ties en ook dë televisie waarschuwde voor de derde maal sedert kort dat met de aangekondigde programma's van deze week de hand nog wel eens zou moeten worden gelicht. Ook buiten de publieke diensten rommelt het nu op vele fron ten. De mijnen in de Elzas lagen al een tijdje plat, terwijl maandag ook de ver voerders weigerden de kleinhandel van stookolie te voorzien. De repercussies van doen zich intussen op schaa voelen Doordat iedere correspon dentie is uitgevallen, is het bedrijfsleven nu op een laag pitje gezet en vele kleine ondernemingen die over weinig of geen reserves beschikken dreigen op korte termijn aan dé grond te raken. Verschil lende weekbladen, die het vooral van hun abonnementen moeten hebben, zijn al een paar keer niet verschenen. De telefoon, die in Frankrijk toch al een nationaal euvel was, ziet nauwelijks kans de rol van het briefverkeer over te nemen. De motieven die hebben geleid tot dit nieuwe offensief zijn vooral natuurlijk van economische aard in verband met de inflatie. De regering heeft een beroep gedaan op de nationale solidariteit, maar dat is door de linkse partijen, die nu de helft van het Franse volk vertegenwoor digen, al afgeslagen. Na de communisti sche secretaris-generaal Marchais heeft nu ook de socialistische topleider Mitter* UTRECHT. (ANP) Voorzitter A. Groenevelt van de Industriebond NVV heeft minister Boersma van Sociale Za ken gisteren in een uitvoerige brief gevraagd om deskundigen van zijn bond te betrekken bij het vaststellen voorschriften voor het werken schadelijke of gevaarlijke stoffen. Ook dringt hij aan op wettelijke maatregelen ter bescherming van de werknemers in de chemische bedrijven. Aanleiding tot de brief zijn de berich ten uit het buitenland over leverkanker bij werknemers die met vinychloride en polivinylchloride werken en ongerust heid over de mogeMjke - misschien pas na vele jaren blijkende - gevolgen van de produktie van tienduizenden tot voor kort onbekende chemische verbindingen. D 0

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13