CATALANEN ETSEN ZEGE OP FEYENOORD Lubse ook overtuigd van thuiswinst op Gwardia OP MENTAAL Met René erbij loopt het weer JANSEN Foreman wil onderzoek SPORWffl® Adam Musial i'i f □khl SPORTIEF VLAK” IS KARAKTER KWIJT” uitgeschakeld „BLUNDERS GEMAAKT „ONS TEAM Amsterdamse goaltjesdief „alleen” tegen Inter K I 1 I S i DINSDAG 5 NOVEMBER 1974 1? SPORT door Bert Brevoord Vergelijking Snel aangeslagen Onderschatting al. Gehandicapt Barcelona nog niet zeker van onmisbare Neeskens f van THEO KLEIN BARCELONA Mocht Johan Neeskens vanavond behoren tot de elf spelers die de basisopstelling van CF Barcelona vormen, dan is er in de loop van vandaag medisch kunstwerk verricht. Vanmorgen is de rechter knie van Neeskens, waaraan hij vrijdagavond in de bikkelharde competi- tie-topper tegen Atletico Madrid geblesseerd raakte, in de van alle gen makken voorziene dokterskamer van het Nou Camp-stadion nog uitge breid behandeld. Het leidt geen twijfel dat de harts tochtelijke, maar ongeduldig op grotere Waarmee PSV aan Rijvers’ dringende eis had voldaan en zich welgedaan aan een lichte sluimering over gaf. Zeker na die glanzende eerste helft in het mis troostige Legia-stadion in Warschau te gen Gwardia. Mogelijk hebben de tus senstations Haarlem en Wageningen de PSV-ers echter duidelijk gemaakt dat je geen kampioen kunt worden met alleen maar een voortreffelijke competitiestart. Kampioen worden eist meer, onder meer om in elke wedstrijd opnieuw alert te zijn. Harry Lubse heeft het inmiddels begrepen. Wie volgt? (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Na de spectaculaire 2-1-overwinning van FC Amsterdam op Inter Milaan wreven de Mokumse sup porters in hun handen. Die triomf zou de Lieverdjes vleugels geven. Gerugge- steund door het succes van San Siro zouden in de tussenliggende weken ach tereenvolgens MVV en Sparta onder de stille kracht van het Inter-effect bezwij ken. Amsterdam terug naar de sup-top. Nu, bijna twee weken nadat de Am sterdammers Internationale in San Siro vernederden, moet men teleurgesteld vaststellen dat het eerste grote internati onale succes van de Stoop-brigade slechts negatieve gevolgen heeft gehad. Tegen MW kwam de FC niet verder dan 0-0, terwijl afgelopen zondag op Spangen beide punten aan Sparta wer den verspeeld. Aan de vooravond van de return te gen de Italianen staan de Amsterdam mers daardoor zelfs binnen de invloedss feer van de degradatielijn. Een tegenval ler, zeker voor Nico Jansen, de held van San Siro, die er met zijn twee doelpun ten voor zorgde dat zijn ploeg woensdag in het Olympisch Stadion als favoriet van start zal gaan. Jansen: „We zijn er wel door aangeslagen, maar ik geloof Ook maandag bezorgde het momenteel in Catalonië meest besproken lichaams deel de uitgebreide medische staf van Barcelona, onder leiding van clubarts Bestit, handen vol werk. Een beslissing over het al dan niet meespelen van Johan II tegen Feyenoord wordt niet eerder dan zeer kort voor de wedstrijd verwacht, waarschijnlijk pas na de war- ming-up- ste of geringste draaiing doet ontzettend zeer. En denk maar niet dat ik een stukje komedie sta op te voeren, want ik kom niet voor de flauwekul helemaal uit ons trainingskamp naar het stadion voor die twintig minuten.” In het trainingskamp van Barcelona een opvallend sober onderkomen in het bergdorpje Vallvidrera, zo’n twaalf kilometer buiten de Catalaanse metropo- le werd maandag in de ochtenduren, terwijl de andere spelers van Barcelona aan het trainen waren, ook al druk gesleuteld aan de knie van Neeskens. Een eventuele afwezigheid van Johan Neeskens zal voor CF Barcelona weinig minder dan een catastrofe zijn, want zijn kwaliteiten als verdedigende mid denvelder én als extra aanvaller kunnen eigenlijk niet gemist worden tegen Feyen oord. „El Barca” toch al verzwakt door het niet beschikbaar zijn van een nog lang niet van zijn ribbenkwetsuur herstelde Asensi en de geschorste Marci al beseft dat het stukken kwetsbaar- (Van onze sportredactie) EINDHOVEN. PSV was, is en blijft waarschijnlijk één van de meest merk waardige voetbal ploegen in Nederland, een elftal dat bijzonder moeilijk het briljante gezegde „regeren is vooruit zien” doorlopend met succes kan hante ren. Duidelijk een voetbalteam dat nog altijd gebukt gaat onder de typisch Bra bantse mentaliteit die pleegt voor te schrijven dat er pas actie ondernomen behoeft te worden wanneer het tijdstip- van-handelen is aangebroken. dan nationale successen wachtende aan hang een Feyenoord-succes bijzonder moeilijk zal verteren. In dat geval zal de komende tijd geen gelegenheid voorbij gaat» waarbij Michels c-s. niet treiterig wordt gewezen op de finaleplaats die het „oude” Atletico Madrid vorig seizoen in het Europa-cuptoernooi de Spanjaar den werden pas in tweede instantie door Bayern München verslagen wél in de wacht wist te slepen. De uitgangspositie van CF Barcelona dat zondagavond bij hoge uitzonde ring naar rustiger sferen is uitgeweken is echt niet alleen die van een club, die zich door een gunstig resultaat in een eerste wedstrijd een logische favo riet voor het tweede bedrijf weet. Voor Barcelona speelt er meer en vooral daarom moet het wel echt niet anders kunnen, wil Johan Neeskens straks ge dwongen worden tot de rol van toe schouwer. Behalve voor Neeskens vreest Barcelo na’s aanhang en de Catalaanse sportpers nog voor verdediger Costas, die de wed strijd tegen Atelico ook al niet onge schonden doorkwam. De kansen dat hij kan spelen zijn echter vrij groot, zodat Barcelona in ieder geval in defensief opzicht op zijn sterkst kan opdraven. De kracht van de verdediging die tegen Atletico toch weer erg kwetsbaar was wordt door aanvaller Rexach kennelijk toch niet zo hoog aangeslagen, gezien zijn in een van de vele sportdag bladen geuite voorspelling: „Barcelona Feyenoord wordt een heel gekke wed strijd met veel doelpunten.” lijk minder bezig dan het zoeken naar de juiste antwoorden op de matige ver richtingen van de alom reeds nu al met het kampioenspredikaat getooide Eind- hovense Rijvers-elf. Harry Lubse: „Gwardia Warschau staat inderdaad in de gesprekken niet centraal. Logisch er gens, dacht ik, nu je die eerste wedstrijd in Polen met 5-1 hebt gewonnen en de volgende ronde van het Europa-cuptoer nooi vrijwel zeker is. Uiteraard wordt met de wedstrijd tegen Gwardia echt wel rekening gehouden door de spelers. Er moet altijd nog 90 minuten worden gevoetbald, maar toch dacht ik niet dat die Polen zich nu plotseling wél als topvoetballers zullen ontpoppen. Ik houd het op een PSV-zege met een nulletje of twee, drie verschil.” gelijkste ballen. Lukt het echter in het begin van de wedstrijd niet, dan zit het erin dat hij in de resterende tijd tot een ondergeschikte rol gedoemd zal zijn. Jansen is mentaal snel aangeslagen. Toen hij na het competitieduel tegen Haarlem (waarin hij een hattrick scoor- Optimisme dus bij Harry Lubse. Toch willen we nog even terug komen op dat eerder gebezigde „regeren is vooruit zien”. We kunnen ons namelijk niet aan de indruk onttrekken dat er bij PSV te veel nadruk is gelegd op de competitie start. Vorig seizoen was de start van de Eindhovenaren bedroevend slecht met slechts één punt uit drie wedstrijden. En dat moest dit seizoen ten koste van alles voorkomen worden. Het werd ook voor komen. PSV won zelfs tegen het als gevaarlijkste concurrent bestempelde Feyenoord al zijn wedstrijden, de een nog overtuigender dan de ander. De selectie van Internationale arriveerde maandag in Amsterdam zonder ausputzer Faechetti en middenvelder Bertini. Facchetti sukkelt nog steeds met een gebroken rib, terwijl Bertini een dijbeenblessure opliep. Wie hun plaatsen woensdagavond zullen inne men is nog niet bekend. WARSCHAU (Reuter). De Poolse voetballer Adam Musial, die in het week einde bij een auto-ongeluk was betrok ken zal zeker enkele maanden zijn uit geschakeld. De linkervleugelverdediger, die ook tijdens het toernooi om de wereldtitel in West-Duitsland van de partij was, heeft een arm gebroken en verscheidene in wendige kneuzingen opgelopen. In eerste instantie zag het er niet ernstig uit, maar bij nader onderzoek is vastgesteld, dat hij de eerste maanden waarschijn lijk in het ziekenhuis zal moeten blijven. Hoewel er druk wordt gespeculeerd dat Neeskens hoe dan ook in de begin opstelling zal figureren, ,was hij daar maandagavond zelf bepaald niet overtuigd. Na een twintig minuten du rende behandeling in het stadion de knie werd bestraald zei een wat be drukte Neeskens: „Ik snap niet waar al die opgewekte berichten vandaan ko men, dat ik zonder meer kan spelen. Ik weet dat zo net nog niet. Sinds vrijdag is er nauwelijks sprake van vooruitgang in het genezingsproces. Het lopen gaat misschien wel wat beter, maar de min ten van ons hebben onbewust gedacht: ach Haarlem en Wageningen, in de pers worden ze afgeschilderd als leuke elftal len. Tegen ons zal het allemaal zo’n vaart niet lopen. Als we eenmaal die teams snel op een achterstand kunnen zetten, moeten we dergelijke wedstrijden verder onder controle kunnen houden.” „Ik dacht niet dat het zelfvertrouwen van PSV door die twee mindere wed strijden een gevoelig tikje heeft gekre gen. We zullen ons in de toekomst moeten realiseren, dat een wedstrijd te gen een technisch en tactisch bekwame ploeg minstens zo moelijk kan zijn als tegen teams die voor een groot gedeelte uit louter enthousiastelingen zijn gefor meerd. Dat we niet meer de fout maken teams als Haarlem en Wageningen kwa litatief bij voorbaat minder hoog aan te slaan.” Waarmee dan meteen het woord on derschatting is gevallen, een woord waarmee trainer Kees Rijvers duidelijk enige moeite heeft. Rijvers: „Nee, dat geloof ik per sé niet. Zowel tegen Haar lem als tegen Wageningen niet! Als je pretenties hebt om kampioen te willen worden, dan mag je geen enkele tegen stander onderschatten. Dat is eenvoudig niet aan de orde. PSV heeft de laatste twee competitiewedstrijden niet zorgvul dig genoeg gespeeld. De ploeg speelde in zijn totaliteit te lusteloos en achteraf mag je alleen maar blij zijn dat je uit die twee wedstrijden toch nog drie pun ten hebt gehaald.” der wordt wanneer de Nederlandse in breng wordt gehalveerd. Want Barcelona mag dan de steun hebben van 100.000 socios, er spreken toch enkele factoren mee die de favorie- tenrol (volgens de immense aanhang is er maar één club die voor de op het spel staande kwartfinaleplaats in aanmerking komt en dat is niet Feyenoord) van de ploeg in negatieve zin kunnen beïnvloe den. Barcelona heeft juist tegen Feyen oord de kans om zich op te maken voor de sprong naar de Europese top. Uitschakeling door de Rotterdammers een mogelijkheid waarmee geen Cata laan serieus rekening wenst te houden heeft tot gevolg dat de peperdure formatie van Michels voorlopig pas op de plaats moet maken. Een nederlaag of een gelijk spel met alle andere cijfers dan 0-0 zou de ambi tieuze toekomstplannen van Barcelona het schitterende stadion wordt op zeer korte termijn uitgebouwd tot een capa citeit van ruim 130.000 toeschouwers lelijk dwarsbomen. Het zou de dit sei zoen beoogde greep naar de absolute voetbalmacht in Europa in het gunstig ste geval met één jaar vertragen. In het gunstigste geval, want het ziet er tot dusver naar uit dat Real Madrid van plan is aanmerkelijk meer tegenspel te bieden in de nationale competitie dan vorig seizoen, toen de overmacht van Barcelona bijna verbijsterend was. Harry Lubse weer: „Ik blijf erbij. Ik geloof dat we Haarlem en Wageningen schromelijk onderschat hebben. En daarin ligt dan meteen opgesloten dat PSV inderdaad wat mat speelde. Kenne lijk kunnen dergelijke tegenstanders ons toch niet voldoende motiveren. Wij spe len tegen zulke tegenstanders beslist niet hautain, zoals hier en daar wordt gesug- gereerd. Het lukte in het veld allemaal niet zoals je dat de laatste maanden bij PSV gewend was geraakt. Bovendien raakte René van de Kerkhof geblesseerd. En dat had tot gevolg dat het bij ons op rechts niet a] te best liep. Nu René er woensdagavond tegen Gwardia waar schijnlijk weer bij zal zijn, gaat het weer ouderwets lopen. Je zult het zien. Ik althans heb er weer vertrouwen in.” De wedstrijd tegen Gwardia Warschau houdt de PSV-spelers overigens duide- Bij de open Zweedse kampioenschappen op overdekte banen heeft tennisser Rolf Thung samen met de Zweed Zbrodsky ver rassend gewonnen van de Brazilianen Koch en Tavares (6-3 6-3). Nog opmerkelijker was de ondergang van Borg en Gisbert tegen Lloyd en Farrell (6-1, 6-7 en 6-7). De negentiende partij in de schaaktwee kamp tussen Karpov en Kortsnoj is afgebro ken. Van Lancker en Mourioux wonnen de Zesdaagse van Grenoble. Het koppel Schui- ten-Renz eindigde als tweede. O Jan Timman werd derde in een schaak toernooi in Banja Luka. Winnaar werd de Joegoslaaf Vuklc met 10.5 punten. Koesjmin uit de Sowjet Unie werd tweede met een half punt minder. Timman deelde de derde plaats met de Tsjech Hort (9,5 punt). Het Nederlands bridgeteam won op het Europees kampioenschap in Herzlia van Fin land (19-1) maar ging tenonder tegen Joego slavië (5-15) en Ierland (8-12). Na vijf ronden van het Nederlands kampi oenschap schaken voor dames gaat Corrie Vreeken met vier punten aan kop. Zij won van Mieke van Eist. Concurrentes Alexandra van der Mije en Ellis de Graaf versloegen Hanneke van Pameren en Anneke Schol. De eerstgenoemden staan een half punt achter mevrouw Vreeken. Op het kandidatentoernooi in Tiflis haalde Harm Wiersma in zijn tweede partij een zege op de Canadese dammer Gagnon. Koeperman leidt met vijf punten uit drie ontmoetingen. Johan Neeskens (op de foto samen met Cruyff in de Kuip, twee weken terug): „Denk maar niet dat ik komedie maak’’. dat we er voor de wedstrijd van woens dag maar beter niet meer over kunnen praten. Daarna is er altijd nog een mogelijkheid dat we er op terugkomen. We weten nu tenminste weer dat Neder lands voetbal iets heel anders is dan het Italiaanse spel”. De 21-jarige Amsterdamse goaltjesdief zal woensdagavond waarschijnlijk een van de moeilijkste taken toebedeeld krijgen. Als voorpost in een behoedzaam opererend Amsterdam zal hij bij zijn offensieve acties vrijwel uitsluitend op zichzelf aangewezen zijn. Jansen: „Ik ga er tenminste van uit dat we niet te opdringerig zullen spelen. De Italianen moeten doelpunten maken en dat zullen ze toch weer proberen met counters vanuit de verdediging. Ik zal als steeds veel moeten bewegen. Ik zal er voorna melijk voor moeten zorgen dat de bal in de ploeg blijft. Hier en daar een balletje terugleggen. Dat moet tegen de Italianen mogelijk zijn. Twee weken geleden is het me een stuk meegevallen. Ze zijn gemeen, maar ze spelen niet zo sterk op de man als mijn tegenstanders in de Nederlandse competitie. In San Siro kreeg ik steeds weer de kans om een balletje aan te nemen en zelfs om er even mee rond te draaien. In Nederland hoef ik dat niet te proberen”. Nico Jansen, omhelsd door masseur Gijs van de Bildt: „Twee of meer wedstrijden per week is erg veel”. Wanneer de wildbehaarde aanvaller net als veertien dagen geleden het geluk heeft dat hij snel tot een treffer komt, dan is hij opnieuw goed voor de onmo- Foreman zei ervan overtuigd te zijn dat Ali alles wist van de toe stand waarin de boksring zich bevond en dat hij zijn taktiek daarop heeft gebaseerd. Op een persconferentie in Parijs verklaarde de ex-kampioen ervan overtuigd te zijn dat Ali’s weigering om zoals gewoonlijk door de ring te dansen en het feit dat hij diep in de touwen heeft kunnen leunen, hem een groot en oneerlijk voordeel heeft gegeven. ,Hij wist dat hij niet hoefde te komen. Ik was heel sterk in het nadeel”. Foreman zei dat hij niet naar excuses zocht voor zijn neder laag en dat hij niet vraagt om zijn titel terug te mogen hebben. „Maar ik vind dat er een onderzoek moet worden ingesteld naar wat er is gebeurd en dat er een rapport over moet worden uitgebracht. Als ik ge lijk heb, zal Ali moreel verplicht zijn mij een nieuw gevecht toe te staan. Ik wil voor niets tegen hem boksen.” PARIJS(AP). George Foreman heeft een beroep gedaan op de we- reldboksbond een onderzoek in te stellen naar beweerde onregelmatig heden - te snelle telling, slappe ring- touwen en een zacht canvas - die volgens hem Mohammed Ali sterk in het voordeel hebben gebracht tijdens het gevecht om de wereldtitel in het zwaargewicht in Kinshasa, vorige week. Een dergelijk tijdstip lijkt nu weer te zijn gearriveerd, nu de PSV-ers woens dagavond in het tweede treffen met de Poolse bekerkampioen Gwardia War schau moeten laten zien dat de laatste twee competitiewedstrijden respectie velijk tegen Haarlem thuis en Wagenin gen uit ietwat vervelende vergissingen zijn geweest die niet alleen de euforie in Eindhoven hebben doen minderen, maar daarnaast voor het zelfvertrouwen van de PSV-equipe wel eens fnuikend zou den kunnen zijn. Harry Lubse (23), met ploegmakkers Adrie van Kraay, reservedoelman André van Gerven en Kees Krijgh behorend tot Knobels Jong Oranje-selectie, gelooft daar nu ook weer niet zo verschrikkelijk veel van. Harry Lubse: „In de competi tiewedstrijden tegen Haarlem en Wage ningen de afgelopen twee weken zijn inderdaad door ons blunders gemaakt. Op het mentale vlak dan. Er is kenne lijk bij de meeste spelers te licht geoor deeld over deze beide ploegen. De mees- de) drie zondagen achtereen geen bal meer in het net kreeg, zakte zijn moreel snel. De doelpunten tegen Inter maakten abrupt een einde aan die crisis. Jansen: „Het eerste kwartier van een wedstrijd is voor mij erg belangrijk. Lukt het in die tijd, dan loop ik voor de rest van de wedstrijd als een gek. Gaat het niet, dan loop ik ook als een gek, maar dan maak ik er geen een”. Met vijf doelpunten uit negen wed strijden pronkt Nico Jansen in de mid denmoot van de topscorerslijst. Samen met de goals uit de UEFA-Cupcompeti- tie kan hij bogen op een aanzienlijke produktiviteit. Desondanks is hij niet tevreden over hetgeen hij dit seizoen tot nog toe samen met zijn maten heeft vertoond. Jansen: „Technisch en tactisch is het allemaal wel beter dan vorig jaar. Maar het karakter van vorig seizoen ont breekt. Ik denk dat Pim van de Meent na de wedstrijd van woensdag daar wel het een en ander aan zal gaan doen. Want is het karakter in de ploeg terug, dan moeten we minstens net zo ver kunnen komen als vorig jaar”. Voor Nico Jansen is het optreden van Amsterdam in de UEFA-Cup bijzonder belangrijk. De van SDW afkomstige aanvaller hoopt zich in de internationale duels in de picture te spelen, zodat hij aan het einde van zijn derde seizoen bij de Lieverdjes aan een forse salarisver hoging kan toekomen. Momenteel werkt hij overdag als timmerman in dienst van de Starlift-fabriek van Dé Stoop, waar door hij later op de middag de gelegen heid heeft om de trainingen te volgen. Jansen: „Ik ben typisch een jongetje voor de FC Amsterdam. Ik voel me hier erg thuis, maar ik zal toch ook eens aan een toekomst moeten gaan denken. Wanneer er een club komt die mij veel meer geld biedt, dan zal ik toch ook vertrekken Gebeurt dat niet - ik zal altijd blijven hopen dat Amsterdam me dan meer zal kunnen bieden - dan wil ik volgend jaar toch tot een andere indeling van dagen komen. Bijvoorbeeld maar drie dagen in de week werken, zodat ik meer tijd heb voor voetbal. Want met twee, drie wedstrijden in een week zoals het nu gaat, wordt me dat wei een beetje te veel”. jfe. M «Hi jiTagS’ ,*’^1

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 17