Aanbeveling in rapport van NOZ en NZR: Verdachte wil hogere straf onredelijke zaak Ziekenhuis voor als CdK Vietnam verscheept Katja En Meer betrokkenheid kiezer verwacht bij rechtstreekse verkiezing Eerste Kamer Toeristenbelasting air 99 EX-CIJZELAARS BIJ KONINGIN Eerste vrouw r i geïnstalleerd 3 Directeur Stichting Recreatie: 0 ANTWOORD OP VRAGEN OVER NOTA GRONDWETSHERZIENING Lekkere drop van Langenbeig s g« 8 8 7 8 7 7 8 7 8 6 10 19 13 7 14 7 7 l 7 1974 5 NOVEMBER BINNEN» EN BUITENLAND DINSDAG (25 soorten!) Bezwaar 1 ■J Niet inperken WEERRAPPORTEN I - (ADVERTENTIE) Rechtspositie geestelijk gehandicapten I (Van onze correspondent) zullen hun voor mensen die in lichtere mate hande lingsonbekwaam zijn. al in geldnood verkerende gemeenten mogen daarmee niet worden belast. Tel Aviv Tunis nno nnw nno zo nnw z ono 19 4 10 4 14 22 3 15 4 7 16 3 10 3 0 1 3 9 0 6 2 6 15 7 17 16 9 uur uur uur uur 0 0 0 DEN HAAG (ANP). Bij de regering bestaat niet het voornemen de vormen en werkwijzen van politieke partijen en aktiegroepen in de grondwet te regelen. Aldus de minister-president Den Uyl, minister De Gaay Fortman (Binnenland se Zaken) en staatssecretaris Glastra van Loon (Justitie) in de beantwoording van vragen, opgesteld naar aanleiding van de regeringsnota over de herziening van de grond- en kieswet. De rechtspositie van deze grote groep Nederlanders is volgens de commissie onvoldoende geregeld, vooral wat betreft de behartiging van hun eigen belangen en die van derden en de bescherming van hun rechten. In hun rapport pleiten NOZ en NZR daarom voor uitbreiding en modernise ring van de bestaande mogelijkheden en In de omgeving van de Limburgse stad Sittard wordt op klandestiene wijze met netten vogels gevangen. Zestien vo gelvangers zijn door de Sittardse ge meentepolitie voor deze overtreding van de vogelwet geverbaliseerd. Dit heeft staatssecretaris Meijer (CRM) medege deeld in antwoord op vragen van het Tweede Kamer-lid Tuijnman. De Bilt Deelen Eelde no ozo n nnw ozo n ono nno nw 2 1 1 1 I o' 29 0.2 2 0 10 0.4 0 0 2 2 1 0 12 0 7 -3 5 11 2 4 0 9 W j Voor de ernstiger gevallen willen ze een aanpassing van de curatele die de nu bestaande bezwaren wegneemt. Als geestelijk gehandicapten meerder jarig worden, zijn ze juridisch volledig handelingsbekwaam, maar in feite zijn ze dat vaak niet: de zwakzinnigen meest al permanent, de psychiatrische patiën ten soms tijdelijk. Bestaande mogelijk heden als de zaakwaarneming en de curatele bieden lang niet altijd een op lossing voor dit probleem. OnredeMjk noemde hij het ook om tekorten op de gemeentelijke begro tingen te laten betalen door de recre anten in de vorm van een toeristen belasting. Tenslotte zag hij nog een onrede lijkheid in het feit dat slechts een klein deel van de recreanten en toe risten moet betalen voor kosten die alle bezoekers zónden veroorzaken. Alleen zij die overnachten op recrea- tiebedrijven en hotels zijn „te van gen”. De mensen die bij familie en kennissen verblijven (in 1970 was dat 23 pet van het totaal aantal vakantie gangers) betalen niet. „Ook niet de veel grotere groep zogenaamde dagrecreanten die vaak veel intensiever dan de overnachters van de voorzieningen gebruik maakt”, aldus de heer Swart. Kort tevoren was een maquette van dit ziekenhuis, dat verpakt in 382 kisten naar Vietnam vaart, overhandigd aan de ambassadeur van de voorlopige revolutio naire regering en ook aan mevrouw Pronk. De heer Swart noemde de toeris tenbelasting onjuist, omdat de rijks overheid, die gelden beschikbaar stelt voor de inrichting en aanleg van recreatiegebieden en -voorzieningen, volgens hem ook voor de kosten van onderhoud en beheer moet zorgen. De Zeerovers bestaan nog. Dat beweren tenminste negen Italiaanse zeelui die gisteren, drijvend in een roeiboot bij het Griekse eiland Karystos werden opge pikt. Hun schip de 449 ton metende „Nico A” zou vorige maand voor de kust van Libië zijn gekaapt, waarna de negen opvarenden in een roeiboot waren gezet. Koningin Juliana heeft gistermiddag in paleis huis ten Bosch in Den Haag alle 22 gijzelaars en 25 mariniers ont vangen, die de vorige week betrokken waren bij de gijzelings-affaire in de Scheveningse gevangenis. Om half vijf ontving de koningin de groep gegijzelden om met hen persoonlijk een gesprek te hebben over de 105 uur durende gijze ling in de kerkzaal. Deze bijeenkomst duurde ongeveer een uur. Daarna was er een ontvangst voor de mariniers. De commissie ziet de regeling die zij voorstelt als een sociale maatregel, die niet in de eerste p laats de bedoeling heeft om de bevoegdheden en rechten van de betrokkenen in te perken. „Het gaat erom, die onder bijzondere be scherming zoveel mogelijk intact te laten”, aldus het rapport. „Het is onredeltfk dat de rijksover heid in zo belangrijke mate meeprofi teert van de extra opbrengsten van toerisme en recreatie, zonder daarvan dë piaatselijke overheden ook het hun toekomende volle pond te ge ven”, aldus de heer Swart. Volgens hem is berekend dat ongeveer 30 pet van de bestedingen van de recreant of toerist naar de overheid vloeit in de vorm van belasting, accijnzen en leges. Bij een gewapende roofoverval op een agentschap van de gemeentegiro aan het Frederik Hendrikplantsoen in Am sterdam heeft een ongeveer 25-jarige man zesduizend gulden buitgemaakt. O De Sovjet-Unie heeft gisteren de 693-ste Kosmos-satelliet gelanceerd. De Russische ruimtesonde’s van het Kos- mos-type zijn onbemand. Weer tn binnen- en buitenland Een circus dat in het weekeinde in Engeland was „zoekgeraakt” is terecht. De twaalf circusartiesten, hun twee ka melen, een bison, zes lama’s en twee baby-olifanten plus nog wat andere die ren, doken op in Cambridge in plaats van in Oxford. Men had de weg naar „de universiteitsstad” gevraagd, er niet bij bedenkend dat zowel Oxford als Cam bridge universiteitssteden zijn. De regering kant zich ook tegen in voering van een presidentieel stelsel, waarin zij „geen verrijking van de de mocratie” ziet. De stemming over een formateur is, in de opvatting van de regering - geen stap in de richting van een dergelijk stelsel, omdat een forma teur die verkozen wordt zich geheel moet onderwerpen aan de bestaande re gels van het parlementaire stelsel. UTRECHT (ANP). „Mijn pleidooi is een aanklacht tegen de officier van justitie die de ernst van mijn vergrijp niet heeft willen honoreren”. Aldus de 50-jarige Baarnse geoloog dr. Ton de Booij aan het slot van een uren durende zitting van de politierechter in Utrecht, waarop hij terecht stond wegens het wegmaken van een VVD-verkiezingsbord van 40. Het MCNV heeft grote plannen voor de toekomst: behalve de exploitatie en nog meer instrumenten voor het zieken huis, wil men ook op ander medisch terrein hulp geven: voor de malaria en tbc-bestrijding. In totaal is hier onge veer tien miljoen gulden nodig. Enkele honderden ondernemers in de recreatiesector waren hiervoor naar Lunteren gekomen. Niet alleen bleken velen ernstige bedenkingen te gen de toeristenbelasting te koesteren, maar ook tegen andere vormen van heffingen en voorschriften, waarmee zij worden geconfronteerd. Dit betoogde gistermiddag de heer J. Swart, directeur van de Stichting Recreatie op een protestbijeenkomst van de Recron, de organisatie van recreatie-ondernemers in Nederland, onder het motto „maakt de overheid de recreatie in Nederland onbetaal baar”. In het antwoord zeggen de bewindslie den er zich van bewust te zijn, dat de voorgestelde herziening geen produkt oplevert dat naderhand niet meer behoeft te worden gewijzigd. Er zal naar worden gestreefd een zodanige grondwet tot stand te brengen, dat deze geen barrière vormt voor gewenste maatschappelijke veranderingen. In de opzet bij de grondwetsherziening gaat het om 30 a 40 wetsontwerpen, die zoveel mogelijk groepsgewijs (per hoofd- ROTTERDAM. „Nu geloven we het pas echt”. Dat was gisteren de uitroep van een der bestuursleden van het Me disch Comité Nederland-Vietnam (MCNV) toen hij de eerste kist met een deel van het ziekenhuis voor Zuid-Viet- nam in het ruim van de Gera aan de Waalhaven in Rotterdam zag zakken. In dit verband wordt er op gewezen, dat de (voorgestelde) direkte verkiezing van de Eerste Kamer de kiezer meer rechtstreeks betrekt bij het staatkundig gebeuren. Toegegeven wordt dat bepaal de bevoegdheden van de Eerste Kamer zullen verdwijnen, maar - aldus het antwoord - haar functie en met name haar taak van heroverweging van de door de Tweede Kamer aangenomen wetsvoorstellen zal belangrijk blijven. voor nieuwe regels. Ze suggereren onder meer het invoeren van een nieuwe rechtsfiguur, de ondertoezichtstelling, 3 5 Haar man. de minister van Ontwikke lingssamenwerking, prees het initiatief van het MCNV om op deze wijze voor een vredelievend bruggehoofd met Viet nam te zorgen en de ontwikkelingsrela tie tussen Nederland en Vietnam te behartigen. 0 De Benelux-express van Brussel naar Amsterdam is gisteren vlakbij het centraal station van de Belgische hoofd stad uit de rails gelopen. Eén passagier liep een lichte kneuzing op. In totaal ontspoorden vijf rijtuigen. AR-fractievoorzitter Aantjes heeft kritiek geuit op de oproep van het Koninklijk Verbond van Ondernemers tot de middenstanders om hun saldi bij de rijksinstellingen op te vragen en over te hevelen naar de Middenstandsbanken. Volgens Aantjes had KVO-voorzitter Geurtsen, die ook lid is van de Tweede Kamer voor de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie voor een goed begrip moeten vermelden dat hij commissaris van de Nederlandse Middenstandsbank is. LUNTEREN. <ANP) De toeris tenbelasting die gemeenten heffen van campinghouders, exploitanten van bungalowparken e-d. is onjuist en onredelijk. De rijksoverheid moet de gemeenten de bevoegdheid voor het heffen van deze belasting ontnemen. Het ryk zal zelf met een afdoende regeling voor de financiering van voorzieningen voor de openlucht- en verbiyfsrecreatie moeten komen. stelde stelsel ertoe leiden, dat de kiezers rechtstreeks zeggenschap krijgen over de vraag, welke partijcombinatie met welk programma aan de regering zal komen. In het antwoord wijst de regering de her-invoering van een opkomstplicht van de hand. Zij stelt zich op het standpunt dat wederinvoering van een opkomstplicht in strijd is met de verant woordelijkheid en de mondigheid van de kiezers. Het bezwaar van de zaakwaarneming is volgens de commissie, dat die alleen voorziet in afzonderlijke situaties, ter wijl curatele in veel gevallen te ingrij pend is. Bovendien blijken in de prak tijk bezwaren te bestaan tegen de proce dure: financiële (een verzoek om curate- le-stelling kost ongeveer f 1000) zowel als psychologische (confrontatie voor de rechter en publicatie van de rechterlijke beslissing). Verder kunnen alleen natuurlijke per sonen als curator optreden en geen rechtspersonen (zoals bijvoorbeeld stich tingen). o, es 2 2 1 2 0 5 1 1 3 2 1 15 6 1 3 3 4 stuk) zullen worden ingediend. In het antwoord noemt de regering het wense lijk dat de eerste lezing van deze herzie ning nog tijdens de huidige kabinetsperi ode wordt voltooid. In het antwoord wordt de gedachte van de hand gewezen dat de nota over de grondwetsherziening de teneur heeft de politieke macht bij de ministerraad te concentreren en de politieke machtsvrij- heid te maximaliseren en de heerschap pij van de grondwet te verzwakken. De zaak had, gezien de aard van het vergrijp, een nogal ongebruikelijk ver loop. Niet alleen omdat de verdachte niet minder dan acht getuigen a déchar ge had opgeroepen, en omdat hij protes teerde tegen de zijns inziens te lage eis, maar ook omdat hij veel meer dan hem ten laste was gelegd bekende en boven dien aankondigde dat hij zal doorgaan met het plegen van strafbare feiten als er niets verandert in de Baarnse ge meentepolitiek. De officier van justitie, mr. F. G. Wüstenberg betreurde het in zijn requi sitoir dat de behandeling van de zaak „mede gebruikt was om eventueel in de gemeente Baarn bestaande misstanden aan het licht te brengen”. Hij eiste een boete van 80. Dat wekte de woede van dr. De Booy, aangezien de officier in de zaak ervoor tegen een 27-jarige woonwagenbewoner voor het vernielen van een gemeentelijk verkiezingsbord ook 80 boete had geëist (waar de rechter f 75 van maakte). Deze man zei, dat hij had gehandeld üit wrok tegen de gemeente die zijn bijstandsuit kering heeft verlaagd tot f 50 per week en hem geen startkapitaaltje wil geven of lenen om een zaak op te zetten. Dr. De Booy vond het een schandaal, dat hij met zijn wachtgeld van f 3000 per maand en als de „man achter de acties” tegen de Baarnse gemeenteraad en politie een even hoge boete zou moe ten betalen als iemand die het met 50 per week moet doen. „Is dat gelijkbe rechtigdheid”?. De rechter, mr. T. A. W. Sterk, ver oordeelde hem conform de eis, waarop De Booy aankondigde dat hij in hoger beroep zal gaan. De nieuwe commissaris van de konin gin in Drente mevrouw mr. A. P. Schilt huis heeft gistermiddag bij haar instal latie in het provinciehuis te Assen verklaard een grage leerlinge te zullen zijn, omdat zij de provincie waar zij de scepter gaat zwaaien nog slechts opper vlakkig kent. „Het ongewone voor mij als vrouw is niet dat ik een vrouw ben, maar dat ik tot deze benoeming ben geroepen. „Ik hoop”, aldus de nieuwe vrouwelijke commissaris van de koningin, „dat u mij zult willen beoordelen als persoon en om mijn daden en dat u mij spoedig zult beschouwen als een der uwen.” Namens de provinciale staten heette C. van Dijk mevrouw Schilthuis welkom. Hij meende dat de benoeming van een vrouw tot commissaris van de koningin geen uitzondering kan blijven. Uit handen van de griffier van de staten, mr. H. Postma, kreeg mevr. Schilthuis tenslotte de sleutels van het provinciehuis. Op de foto wordt me vrouw Schilthuis gelukgewenst door de onlangs tot burgemeester van Rotterdam benoemde André van der Louw. 0 Na een zogenaamde „bekabelings- klacht” van een Starfighter-piloot in Völkel, ging men op de vliegbasis op zoek naar het euvel. Oorzaak bleek een dode veldmuis te zijn, die achter de stuurhut zijn nest had gebouwd. S In de ruimen van de Gera werden drie series kisten gehesen. In de eerste plaats het geprefabriceerde ziekenhuis; ten tweede apparatuur voor een tand heelkundige polikliniek en de inventaris voor een provinciaal ziekenhuis in Noord-Vietnam. beter regelen” W3 CO SJ O OÓ Ou? S co 0 0.3 1 1 2 0.3 0.1 0.4 1 2 0.2 0.1 0 0.7 3 3 0.1 1 6 0 Het „ziekenhuis vertegenwoordigt een waarde van vier miljoen gulden, de inventaris en dte apparaten een waarde van 1 miljoen gulden. Het ziekenhuis zal medio volgend jaar in gebruik kunnen worden genomen. VOORUITZICHTEN VOOR DONDERDAG: Enkele opklaringen, later ook af en toe regen. Weinig verandering in temperatuur. Aantal uren zon: 0 tot 5. Minimum tempe ratuur: omstreeks 4 graden. Maximum tem peratuur: omstreeks 9 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 80 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 percent. Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen licht bew. bew. zw. bew. geh. bew. geh. bew. regen onbewolkt half bew. regen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel mist Las Palmas half bew. licht bew. licht bew. w •ö-g i n n no nnw no n no n n nno z n n nnw n wnw nno zw. bew. windstil motregen geh. bew. i zw. bew. onbewolkt zw. bew. geh. bew. regen licht bew. licht bew. licht bew. windstil geh. bew. zw. bew. half bew. windstil geh. bew. regen geh. bew. geh. bew. regen zw. bew. windstil 19 no n no z UTRECHT (ANP) Een commissie van het Nationaal Orgaan Zwak zinnigenzorg (NOZ) en de sectie psychiatrische instituten van de Nationale Ziekenhuisraad (NZR) heeft een rapport uitgebracht over de rechtspositie van geestelijk gehandicapten (zwakzinnigen) en geestelijk gestoorden (psychiatrische patiënten). 15 22 24 20 WOENSDAG 6 NOVEMBER Hoog water 7.36 uur en 20.02 Laag water 3.11 uur en 15.34 WOENSDAG 6 NOVEMBER Zon op 7.43 uur onder 17.04 Maan op 23.23 uur onder 13.24 Volgens de regering is te verwachten dat bij invoering van een beperkt dis- triktenstelsel - zoals in de regeringsnota wordt voorgesteld - weinig partijen zelf standig aan de verkiezingen zullen deel nemen, waarvan het vrijwel zeker is dat zij geen zetel zullen behalen. Dergelijke partijen - aldus htt antwoord - zullen veeleer aansluiting zoeken bij een of meer andere partijen. Dit brengt met zich mee dat het kan voorkomen dat sommige kiezers stem „noodgedwongen” zullen geven aan een partij of aan een combinatie van partijen die enigszins minder volledig met hun politieke voorkeur overeen stemt dan thans het geval is. Naar het oordeel van de regering staat daar tegen over dat de aldus beperkte keus er een zal zijn tussen partijen of combinaties die meer invloed op het regeerbeleid kunnen uitoefenen dan de thans be staande kleine partijen. Volgens de regering kan het voorge- Amsterdam geh. bew. zw. bew. geh. bew. geh. bew. Eindhoven licht be^y. zw. bew. zw. bew. geh. bew. zw. 1 5 j f*

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2