CHAOS IN BRITSE ZIEKENHUIZEN VERWACHT Minister Schlesinger in Bonn: Spanje wenst politiek in Italië Duitsland rijke landen: „eet minder Beroep op Tyfus breidt zich uit in achtergrond Kissinger niet erg welkom verdrag met Amerika Oudere zuster 17 jaarlang opgesloten 99 na Levenslang bomaanslag w I i 3 Minister Barbara Castle durft gok van onrust aan Robert McCloskey tot donderdag in Madrid BETOGINGEN IN ROME EN MILAAN Taxichauffeurs gearresteerd DINSDAG 5 NOVEMBER BINNEN» EN BUITENLAND 1974 Chauvinistische argwaan John Volpe Auto thuis laten (Van onze redacteur in Rome, Willibrord Nieuwenhuis) ROME De eerste zes tot negen maanden zullen uitwijzen of miljoenen mensen het wel halen tot de volgende oogst. Het is daar om dat een groep van experts aan de vooravond van de wereld- voedselconferentie in Rome een beroep deed op de oude rijke en de nieuw rijk geworden landen (de olie-exporterende landen) om vier tot vijf miljard dollar jaarlijks ter beschikking te stellen om het te kort aan voedsel en kunstmest te verlichten. BONN (UPI) De Verenigde Staten gaan hun gevechtskracht in Europa verhogen. Zij verwachten dat hun bondgenoten hetzelfde doen. Dit heeft de Amerikaanse minister van Defensie James Schle singer in Bonn bekendgemaakt. Zijn Westduitse collega Georg Le ber heeft dit plan van Washington toegejuicht. Hij zei dat zijn re gering begrip heeft voor de wens van Amerika dat de Europeanen eveneens hun conventionele strijd krachten uitbreiden. (Van onze redacteur in Londen) privé-patiënten in Europa verhoogd (Van onze redacteur in Rome) een 3 po- TEN SLOTTE vraagt het Romeinse >i is van rijp de de nde cht, het >ord irer- irop 5ger igs- in op een de eeft het tiers bij iver ken. tter lede 'rij- grip aris ank issel het ofd- gier itaal de De Kos- De 25-jarige Judith Theresa Ward is in het Engelse Wakefield tot tussen de 30 jaar en levenslang veroordeeld. Voor het Ierse Republikeinse Leger zou zij 4 februari met anderen een bomaan slag hebben gepleegd op een bus met militaire verlofgangers, waarbij negen militairen, twee kinderen en een vrouw gedood werden De aanslag werd ge pleegd in het noorden van Engeland. Zij medeplichtig bevonden aan nog enkele tuinslagen. De leden van de Verenigde Naties in Rome bijeen zullen allereerst moe ten besluiten om de import van voed- selprodukten, kunstmest en oliepro- dukten mogelijk te maken in de ar me landen. Dit om de grote crisis van dit moment snel aan te pakken. deel van hun kernwapens van het conti nent terug te trekken. Forum om een landbouwfonds, waar door investeringen op langere termijn in de voedselproduktie kunnen wor den gedaan. Deze investeringen zou den in totaal twintig miljard dollar per jaar moeten belopen, waarbij vijf miljard dollar per jaar van buitenaf zou moeten komen. MAINZ (AP). Vermoedelijk omdat een voedselconcern vervuild water uit een illegaal geslagen waterput heeft ge bruikt, is in West-Duitsland een tyfus epidemie uitgebroken. In totaal zijn al drie doden en 235 ziektegevallen geregistreerd, zo melden de autoriteiten in Rijnland-Palts. Van de tot nu toe gemelde tyfusgeval- len, was in meer dan negentig percent sprake van gebruik van een aardappelsla die werd gemaakt door een fabriek in Neuhofen in Rijnland-Palts. De experts drongen aan om in de rijkere landen een vrijwillige ver- kenhuis meer zouden kunnen ge ven. Als de staking doorgaat op het eerste gezicht een langzaam- aan-werken, wat neer zal komen op een halvering van de ziekenhuis uren zullen de verpleegsters in staking gaan uit protest tegen het staken van die doktoren, en de rest van het personeel zullen de ver pleegsters volgen. mindering van het gebruik van voed- selprodukten op te leggen. 72-jarige Maubeuge jaar lang ooy, zoor >ner lijk lëist )eze 'rok uit reek •ven eren die het pge- mde kust sgen izet. G. lui- aak i de den een aal, 1000 de ■aad 10e- 50 rt>e- het zer- zhte ,ar- tes- eis, lem en- aan als ge- rgse 'ij ze vo- ge- van eeft Jge- het op aan \m- rige e in ïcht. ka- ;wee die- van „de bij !am- Leber sprak echter wel de hoop uit dat een uitbreiding van de Europese conventionele strijdkrachten de Ameri kanen niet zal aanmoedigen een bepaald Minister Castle durft de gok van de onrust aan. Ze wil de doktoren die ermee dreigen uit de National Health-Service te treden, hun drei gement laten waarmaken. In de opvatting van Barbara Castle kunnen ze uitsluitend in de privé- sector toch niet genoeg werk vin den. En het dreigement van het emigreren neemt ze ook niet zo hoog op. Wat moet een Engelsspre kende dokter in een land als Frankrijk of West-Duitsland? Af- gezien van de chauvinistische arg waan die in ieder land tegen' de medische stand over de grenzen bestaat. Het gehele systeem van de National Health-Service in Enge land staat overigens op het punt van het bankroet. En er gaan stemmen op om het geheel te her zien. De doktoren denken over de oprichting van een eigen systeem, dat losstaat van de staatsinvloed. (Van onze redacteur in Barcelona) MADRID. In Madrid begonnen gis teren de onderhandelingen over de ver nieuwing van het militaire akkoord tus sen de Amerikaanse en de Spaanse rege ring. De Amerikaanse afvaardiging werd geleid door de „vliegende ambassadeur” Robert McCloskey, de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. Men verwacht dat McCloskey tot donderdag in Madrid zal verblijven maar verder is er niets over zijn programma be'kend. MAUBEUGE. (AFP)— Een vrouw in het Noordfranse blijkt haar zuster zeventien opgesloten te hebben gehouden op de zolder van haar woning, waar zij ten slotte overleed. De politie kwam achter de affaire, nadat het stoffelijk overschot was ge vonden van de 72-jarige Martite Cat, die zich na het overlijden van de 77-jarige Yvonne had verdronken in de rivier de Sambre. Bij een onderzoek in haar woning trof de politie de overleden Yvonne aan met een enorme haardos van ruim een meter lang en enorm lange nagels. Het slacht offer woog nauwelijks 20 kilogram. Er wordt een onderzoek ingesteld om te weten te komen waarom Marthe haar zuster had opgesloten. te betalen kan „om de rij wachten den heenlopen” door in een privé- bed te gaan liggen. De zorg van de verpleegsters voor deze patiënten geschiedt onder het National Health-systeem. De dokto ren die hun privé-patiënten met extra zorgen zouden koesteren zo beweert men schrijven daarentegen hoge privérekeningen uit. De staking onder de doktoren zou zich in het noordwesten van het land uitbreiden. Hier zijn namelijk uiterst weinig privé-ziekenhuizen, zodat de doktoren daar in feite hun eigen privé-patiënten geen privé- behandeling in een of ander zie- „Zelfs als de officiële ontwikke lingshulp, zoals we die nu kennen, zou worden verdubbeld voor 1980, dan nog zullen de armste landen, waar twintig percent van de wereld bevolking leeft, er nog verder op achteruit gaan in hun nu al gevaar lijk slechte levensstandaard”, aldus de verklaring. Prof. Jean Mayer, voedingsexpert van de Amerikaanse Harvard Univer sity, had enige hoop dat als we over de crisis van de komende jaren heen zijn, de crisissituatie zou verbeteren. „De beslissingen moeten vooral wor den genomen in de oude en nieuwe rijke landen”, zo zei hij. „De toestand in de portemonnee, de bloedsomloop en het geweten helpen daar nu al om wat minder vlees te eten. Maar de vraag is of het genoeg is en hoe lang het zal blijven werken.” „Eén derde van de toegenomen vraag naar voedselprodukten wordt gebruikt voor het vetmesten van die ren voor consumptie en we staan nu ROME. Henry Kissinger landde gisteren in Rome onder de meest uitge breide veiligheidsmaatregelen want ver schillende groeperingen in Italië verzet ten zich tegen zijn komst. De communis ten en een aantal socialisten verwijten de Verenigde Staten dat zij zich te vaak met de Italiaanse politiek hebben bemoeid en dat Amerika dertig jaar na de Twee de Wereldoorlog nog steeds bases in Italië heeft. Een groot aantal doktoren verzet zich tegen het opheffen van de privé- bedden, ieder ander die in de zie kenhuizen werkt is daar kennelijk voor. In het Verenigd Koninkrijk zijn 2500 ziekenhuizen waar patiënten een gratis behandeling kunnen genie ten. Van de 430.000 National Health-bedden over het hele land Opgewekt arriveerde gisteravond de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger in de Italiaanse hoofdstad Rome, waar hij werd opge wacht door zijn collega Aldo Moro. Kis singer sprak vandaag de Wereldvoedsel- conferentie toe, waarna hij ijlings ver trok naar het Midden-Oosten. Ook d? Amerikaanse ambassadeur In Rome, John Volpe, heeft zich nogal eens in het Italiaanse politieke gewoel ge mengd. hun auto naar huis brengt. Om half elf gisteravond zijn de drie na verhoor en bekentenis van hun aan deel weer vrijgelaten, zo heeft de politie meegedeeld. Voor de poort van het Utrechtse politiebureau hebben gister avond een aantal Rotterdamse taxichauf feurs gedurende enige tijd gepost om adhesie te betuigen met hun gearresteer de collega’s. Waarschijnlijk blijft alles nu nog be perkt tot afspraken over protocol en onderhandelingsmethoden, en misschien een eerste, zeer algemene aanduiding van de wederzijdse wensen. Wat wenst men? De Amerikanen wil len natuurlijk hun drie militaire steun punten in Spanje handhaven, en liefst voor een koopje. Vooral hun kern- duikbotenbasis in Rota (Zuidwest-Span- je) vanwaar zij al het scheepsverkeer op de Middellandse Zee, tot aan de kust van Israel toe, controleren, en hun luchtmachtbasis Torrejon bij Madrid, waar eveneens kernwapens voorhanden zijn en vanwaar zij het luchtverkeer boven de hele Middellandse Zee contro leren. Dat wil zeggen dat de bases in Spanje van enorm belang zijn bij de oorlogs dreigingen in het Midden Oosten. Bo vendien kan het Amerikaanse ministerie van Defensie zeker niet meer onvoorwaar delijk rekenen op Portugese hulp via de bases op de Azoren-eilanden. De Spanjaarden zeggen dat handha ving van Amerikaanse kernbases op Spaanse grond grote risico's met zich meebrengt, waar een positieve tegen prestatie tegenover moet staan. De mili taire steun van het Pentagon aan de Spaanse strijdkrachten stelt bitter wei nig voor. Spanje krijgt wat afdankertjes (men protesteerde in 1973 dat de drie torpedo jagers niet eens zeewaardig waren!) of moet anders contant betalen, zoals voor de pas gekochte (tweedehands) Phan- Schlesinger ging in het openbaar op deze bezorgdheid van Leber in toen hij verslaggevers vertelde dat „wij in deze fase niet van plan zijn wijzigingen te brengen in onze kernuitrusting”. Dé Amerikaanse minister ontvouwde zijn plannen tijdens besprekingen van een dag met Leber, die slechts werden onderbroken voor een bezoek aan bonds kanselier Helmut Schmidt en een korte ontmoeting met twee verslaggevers van de Westduitse televisie die in staat wer den gesteld in totaal drie vragen te stellen. Desgevraagd verklaarde Schlesinger dat hij van plan is in de komende twee jaar twee nieuwe gevechtsbrigades in te stellen door het terugtrekken van 18.000 man aan Amerikaanse ondersteunings eenheden. „Dit zal onze gevechtskracht aanzienlijk verhogen, in die zin dat hij wordt teruggebracht op het niveau van 1966, voordat begin 1967 de terugtrek king van twee brigades plaatsvond. Het bondgenootschap als geheel moet zijn conventionele strijdkrachten uitbreiden als antwoord op de toenemende kracht van het Warschau-pact” aldus Schlesin ger. Hij repte met geen woord over de besprekingen over troepenvermindering tussen oost en west die, weliswaar op een laag pitje, in Wenen voortduren. De lokatie van de twee nieuwe brigades was onderwerp van gesprek geweest met zijn Westduitse ambtegnoot. Toen de energiecrisis begon, was er direct de bereidheid minder hard te stoken en de auto thuis te laten. Op het terrein van het voedsel is de crisis even erg, maar omdat het zich verder van huis afspeelt is er niet diezelfde bereidheid tot versobering. Op de wereldvoedselconferentie in Rome, die twee weken zal gaan du ren, zoekt men voor de plannen die voornamelijk door de FAO, de we reldvoedselorganisatie, zijn opgesteld (voedselreserve, beschikbaarheid en betaalbaarheid van kunstmest, inves teringen op langere termijn, stimule ring van produktie en betere afspra ken over tarieven en handelsrestric- ties) de steun van alle leden van de Verenigde Naties te krijgen. In klei nere kring is men het al eens om maatregelen te nemen, maar het heeft vaak ontbroken aan de politie ke wil om de verdeling van het voedsel in de wereld ook werkelijk te verbeteren. Wat dat betreft is deze conferentie een logisch gevolg op de grondstof fenconferentie die in april in New York werd gehouden, waar de leden van de Verenigde Naties het principe van de onderlinge afhankelijkheid onderschreven. Maar ook toen faalde men om voldoende dollars bij elkaar te krijgen om de eerste gevolgen van de verhoging van de olieprijzen in de ergst getroffen landen te lenigen. Het antwoord op de vraag of in Rome die bereidheid om te helpen zoveel groter zal zjjn is twijfelachtig, hoewel de meeste afgevaardigden in zien dat de omstandigheden steeds dreigender worden. DAARNAAST zal een aantal maat regelen moeten worden genomen om in de toekomst beter aan de dramati sche situatie van dit moment te ont komen, nu er twintig miljoen ton graanprodukten te weinig zijn en een miljoen ton kunstmest. Het Romeinse Forum, zoals de groep zich noemde, presenteerde zijn verklaring gisteren aan Sayed Marei, de secretaris-generaal van de wereld voedselconferentie. Maatregelen zijn volgens experts: het aanleggen onder internationale controle van een voed selreserve, die nu op het laagste peil staat sinds de Tweede Wereldoorlog; opnieuw een alarmeringssysteem ma ken, zodat men een beter inzicht krijgt waar zich in de wereld rampen voordoen; informatie over weers- en oogstverwachtingen, over de vorm van ondervoeding en over de soort voedingsstoffen die worden gebruikt, alsmede over transportmogelijkheden en opslag. „Gevechtskracht van V.S LONDEN. Een chaos in de Britse ziekenhuizen staat voor de deur. De minister van volksgezondheid, Barbara Castle, heeft eind vorige week haar plannen voor het opheffen van de privé-bedden in de zogenoemde National Health-ziekenhuizen aangekondigd. In het begin van dit jaar liep een der gelijk plan uit op stakingen zowel van doktoren als van de verpleegsters en ander ziekenhuispersoneel. Volgens Amerikaanse militaire krin gen komt tenminste één van de twee brigades in Noord-Duitsland, In het ge bied van Hannover, wat normaal Brits gebied is. De rest van het Amerikaanse leger ligt een flink stuk zuidelijker in de Bondsrepubliek. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Defensie verklaarde dat minister Leber zijn Ame rikaanse collega heeft laten weten dat hij een begin heeft gemaakt met een reorganisatie van de Westduitse strijd krachten. De reorganisatie houdt in dat drie nieuwe brigades aan de strijdkrach ten worden toegevoegd. Schlesinger, die twee dagen in Bonn blijft kondigde tevens aan dat Amerika het aantal kernraketten van het type Lance in West-Duitsland zal uitbreiden. Daarna vertrekt hij ijlings naar het Midden-Oosten om te zien hoe het ver scherpte conflict zonder een nieuwe oor log kan worden opgelost en hoe men toch nog tot nieuwe onderhandlingen zou kunnen komen. Dezer dagen komt hier in Italië ook de minister van De fensie van de VS, James Schlesinger op bezoek om te zien hoe paraat zijn man nen staan in deze geplaagde democratie aan de onrustige Middellandse Zee- Zo deed hij een beroep op de christen democraten en de sociaal-democraten (te vergelijken met de Nederlandse partij DS’70) om de huidige politieke machts verhoudingen toch vooral te handhaven. Vaak wordt gesuggereerd dat de laatste regeringscrisis, de 36e in Italië, mede door het staatsbezoek aan Washington is gestimuleerd. Toen was men van mening dat de regeringscoalitie versterkt kon worden en meer anti-communistisch zou kunnen worden, terwijl men nu juist inziet dat een centrum-linkse coalitie de enige mogelijkheid is en vervroegde ver kiezingen de christen-democraten weinig zouden helpen. Men weet nu wel welk vuurtje is aangestoken en waar, maar niet hoe het uit te krijgen. Van Kissingers programma is weinig bekend gemaakt. Vandaag bezoekt hij de paus en spreekt hij de wereldvoedsel conferentie toe. tom-jagers. Het voordeel voor Spanje, zeker toen het oorspronkelijke militaire akkoord in 1953 ondertekend werd, was bovenal politiek: de verbintenis met Washington redde het internationale prestige van het Spaanse regime. Spanje wil dan ook nu een echt ver drag met de VS, een politiek bondge nootschap dat niet officieel beperkt is tot militaire samenwerking en vage be loften van economische of wetenschap pelijke steun. Het Amerikaanse Congres wil ook dat er een verdrag komt, maar dan precies om tegenovergestelde redenen: het Con gres wil de politieke inhoud van de verbintenis met Spanje kunnen controle ren, iets waartegen het Amerikaanse mi nisterie van Defensie en het Witte Huis zich tot nu toe altijd met hand en tand hebben verzet. Het huidige akkoord is alleen een „intern afspraakje” tussen twee regerin gen en loopt in september 1975 af. Het is in Spanje niet populair, want de meeste politici en zelfs het merendeel van de bevolking zou veel liever een verband met een Verenigd Europa hebben (al zijn de verwachtingen van de Spaanse oppo sitie in dit opzicht meestal overtrokken). Maar zolang Europa de Spaanse boot afhoudt, is Washington het enige alter natief. UTRECHT. (ANP)De Utrechtse po litie heeft gisteren drie taxichauffeurs gearresteerd, die vrijdagavond hebben meegedaan aan het vernielen van ee* „borreleend” van de Driversclub, een studentenorganisatie die borrelaars met voor het probleem wie de race wint; de mensen of de dieren”, aldus de Amerikaanse antropologe dr. Marga ret Mead. „Mens en dier vechten om hetzelfde magere aanbod.” Dr. Mead hekelde het feit dat vrouwen zo weinig zijn geraadpleegd voor deze conferentie. „De vrouwen moeten in de meeste landen meewer ken op de boerderij en ze maken uit wat er op tafed. komt. Waarom wordt de vrouw toch geen volwassen rol toebedeeld en laten we haar alleen functioneren in het gezin? Met het nevenresultaat dat de gezinnen op die manier nog talrijker kunnen worden door frustratie”, aldus dr. Mead. Prof. René Dumont uit Parijs noemde het een schande dat de rijke landen slechts 1,5 percent van hun voedselprodukten hadden gebruikt ten behoeve van de uitgehongerde bevolking in de Sahel-streek, de gor del onder de Sahara in Afrika. „Op die manier, door onze voedselproduk ten te gebruiken voor het mesten van runderen en kalveren, werden wij de kannibalen van de kinderen in Ethio pië en de landen van de Sahel”, aldus Dumont. Hij hield ook een pleidooi om meer aandacht te besteden aan de opleiding van de kleinere boer. De groene revo lutie, de meer-opbrengst aan oogst op hetzelfde stuk land, kwam in de ja ren zestig voornamelijk ten goede aan de rijkere boeren, die de investe ring voor zaden, irrigatie en kunst mest konden doen. Het is zaak ook de keuterboer op te leiden, want 75 percent van hen raakt zelf onder voed. Italië niet vergroot door tijdens zijn recente reis in India te zeggen dat hij van de Italiaanse politiek toch niet veel begreep en dat daarover bij zijn bezoek aan Rome niet veel gepraat zou worden. Het is bekend dat bij het staatsbezoek van president Leone aan Amerika in september zowel president Ford als mi nister Kissinger Italië nog eens hebben gewaarschuwd voor een al te sterke communistische partij. Washington zou de Italiaanse leiders hebben geadviseerd om de communisten niet in een regeringscoalitie op te nemen en hen meer en meer uit te sluiten bij het bestuur op regionaal, provinciaal en gemeentelijk niveau. zijn er tot nu toe 5000 voor de van de National Health-doktoren gereserveerd. Het bezwaar tegen het systeem is, dat patiënten die gratis worden behan deld, dikwijls maanden moeten wachten op opname in het zieken huis, terwijl de privébedden in het zelfde ziekenhuis leeg staan. Wie geld heeft om de behandeling zelf In Rome en Milaan werden grote demonstraties gehouden. Zondagnacht ontploften er zoals gemeld nog bommen bij het hoofdkwartier van de Ameri kaanse firma IBM. Kissinger heeft zijn populariteit in

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3