Fractievoorzitters ondanks kritiek positief over nieuwe beleidsplannen JBolten CDA kwam met veel vragen nog niet uit de problemen Progressief Velsen wil met Derde Wereld nader contact in Velsen niet uitgevoerd „Belangrijke zaken worden „Gemeente ondanks extra gelden De Boer: „Gebraden haan niet uithangen” PvdA valt college aan op democratiseringsbeleid „Patriarchaal beleid met kletsverhalen” 11 wat is de derde van 5 Nico Kloosterhuis van DS’70 C. HOEK ZIET VOORDEEL IN RIOOLWATER Kort IJmondnieuws CPN-er Kruisman niet al te optimistisch 99 ■HI DINSDAG 5 NOVEMBER 1974 PLAATSELIJK NIEUWS te 9? r Z VELSEN Ko Meijer vindt dat het Velsense college tegenover de raad de houding aanneemt van „Wat vader doet is altijd goed”. Het dagelijks bestuur van Velsen zou daarbij de vaderrol spelen. Tot deze opmerking kwam Meijer in zijn algemene beschouwing over de begroting 1975. Hij zei dat het col lege patriarchaal bestuurde en het gepraat over democratisering van het beleid in de praktijk niet waar maakt. Dit komt volgens Meijer tot uiting in het uitblijven van nota’s over de sport, de woonruimtever deling in de gemeente en de organi satie van het buurthuiswerk. Vra gen die over deze onderwerpen ge steld zijn heeft het college aldus Ko Meijer beantwoord met „kletsverhalen”. ■OS <3 i IIUPS Begrotingsdebat Velsen rustig gestart (Van onze verslaggevers) Wereld jumelage-contacten e 1, 'P (Van een onzer verslaggevers (Van een onzer verslaggevers) i 1 (ADVERTENTIE) 1 i (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) begroting. o In het kader van die lijst vragen woog zwaar de opmerking, dat het dagelijks bestuur van de gemeente is gevormd op basis van een programma, maar dat de MANS DE BOER (CDA) Uitvoerig stond Ko Meijer stil bij het onderwijs. Hij vond een goede organisa tie van het onderwijs een belangrijke voorwaarde voor het realiseren van een betere wereld. In dit verband juichte hij ook het partieel onderwijs toe, maar de organisatie daarvan leek hem niterst ge brekkig. Zo kon de PvdA, de grootste fractie in de raad, weinig waardering tonen voor het tot nu toe getoonde democratiserings- beleid. Fractievoorzitter J. Meijer vond het college „patriarchaal” besturen en zei dat de raad werd afgescheept met „kletsVerhalen”. hier en daar toch wel bedenkingen tegen bepaalde onderdelen van de begroting naar voren. Niet tevreden is Progressief Velsen over de wijze waarop het gemeentebe- KO MEIJER (PudA) moet zijn over de nieuwe begroting. De extra-uitkeringen helpen de gemeente nog niet uit de problemen. Hij hoopte dat het college aandacht zal besteden aan een verbetering van de verkeersbeveiliging bij het Pontplein en Daarvoor was hij ingegaan op de posi tie die zijn eenmansfractie binnen de Vel sense politiek inneemt. Hij noemde zijn partij een democratisch socialistisch al ternatief van de PvdA. Hij zei bHj te zijn dat DS’70 door een verdubbeling van het aantal stemmen in Velsen een overwinning heeft geboekt, vooral gezien tegen het verlies dat zijn partij landelijk heeft geleden. •i t, .4 1 t g 4 n 1 DIRK KUIJPER (Progressie/ Velsen) Hij stelde voor de onroerendgoed- en rioolbelasting, de reinigingsheffing en de extra heffing op het aardgas niet door de gemeenten te laten heffen, maar door het Rijk, maar dan naar draagkracht. In dit verband was hij het ook niet eens met een trendmatige verhoging van be lastingen en heffingen door de gemeente. „Is het al niet erg genoeg dat de rege ring komt met haar 5 cent verhoging van het aardgas”, zo vroeg CPN-er zich af. p o ;o n lijk is een werkplaats te stichten voor jongeren die vanuit het technisch onder wijs komen en geen werk kunnen krij gen. Progressief Velsen sprak bij de alge mene beschouwingen over het contact bestuur-burgerij en vroeg zich af of de gemeente daarbij wel voldoende open heid aan de dag legt. Deze partij kwam ook met het idee in de zogenoemde moeilijkheden in de toekomst ontbreekt. Daarom wordt verzocht om formulering van doelstellingen, het aangeven van pri oriteiten en een daarbij passende meer jarenraming. ijking van taken bij het opstellen van nieuwe begrotingen. Het verdient daarbij aanbeveling niet automatisch in te ha ken op het verleden. VELSEN. CDA-fractievoorzitter H. A. de Boer kwam met een dertien pagi na’s tellende toespraak bij het spreekge stoelte. Een toespraak welke heel wat vragen in zich had en ongetwijfeld een nieuwe vraag doet rijzen „Waarom deze niet in het vraag- en antwoordspel wa ren opgenomen. Dat zou dan op zich al een bijdrage hebben geleverd aan de bekorting van de begrotingsbehandeling. VELSEN. Het ziet er naar uit, dat de gemeentebegroting van Velsen voor het dienstjaar 1975 zonder al te veel moeite zal worden aangenomen. Tot de ze conclusie kon men maandagavond komen aan het einde van de eerste ronde: de algemene beschouwingen van- de fractievoorzitters. Niettemin waren er toch nog vrij veel vragen en kwamen er Vanavond om half acht worden de besprekingen rond de begroting voortge zet met de replieken van het college. De WD-fractie maakte zich ernstig zorgen over de vrij sterk isolationisti sche houding die Velsen aanneemt. Ir. G. A. Schoonkind zei onder meer dat de gemeente zich op het vlak van de ge- westvorming te afzijdig opstelde. Ook constateerde hij met ongenoegen dat de raad een conservatieve houding aan neemt tegenover samenwerkingspatronen binnen de IJmond. CDA-fractieleider H. de Boer zei dat Bij het onderwijs wil Kruisman ver anderingen. Allereerst moet er volgens hem in Velsen een zogenoemde l.e.a.o.- school komen, zodat jonge inwoners niet meer gedwongen worden naar Bever wijk te gaan. Kruisman was tegen het ontslaan per 1 januari van boventallige leerkrachten. Tenslotte keerde Kruisman zich tegen de plannen van de regering om het mes in de sociale voorzientaao* van de ambtenaren te zetten. Deze woordvoerder had nog een vraag. Als de gemeente een verdergaande zui vering van rioolwater wil uitvoeren, zou men de slibverwijdering ook moeten vergroten. De daarmee gepaard gaande kosten„kunnen” kleiner zijn dan de ze ker te verwachten daling van de Rijks- heffing. Dat is in ieder geval een voor deel voor het milieu en het is waar schijnlijk een voordeel voor hen, die de milieubelasting moeten betalen. Is daar wel ecus aan gerekend en wat kwam daaruit? informeerde hij. de Lange Nieuwstraat. De stijging van de prijzen voor een zwemabonnement kwam bij hem niet goed over. „Voor arbeidersgezinnen met kinderen wordt dit een haast onbetaalbare zaak”, zei hij. Hij stelde voor bij gezinnen met meerde re kinderen een korting toe te passen. Drukker constateerde ook dat het ren tefront sterk in beweging is. Het ver dient daarom aanbeveling dat Velsen leningen \oor een minder lange periode aangaat dan tot nu toe gebruikelijk is. Evenals zijn fractievoorzitter pleitte hij voor het Invoeren van systeem waarbij gemeentelijke belastingen geheven wor den naar draagkracht. Hij zei dat een bevredigende oplossing nog niet in zicht Is, maar wel moet worden „nage jaagd”. VELSEN. Nico Kloosterhuis van DS’70 vindt dat ondanks een stijging met twee miljoen gulden van de uitgaven voor diensten en bedrijven er veel be langrijke zaken in Velsen niet ten uit voer worden gebracht. Dit zei hij tijdens zijn algemene beschouwing. Als voor beeld van deze belangrijke zaken noem de hjj het periodiek borstonderzoek, het onderzoek op hart- en vaatziekten en naar baarmoederkankcr. Hij vroeg het college, nu politie en brandweer betrok ken worden bij de opzet van een ram- penbestrjjdingsdienst, ook de ambulance dienst hierbij te betrekken. De extra uitkeringen via het gemeen tefonds werden door zijn fractiegenoot Drukker, die inging op het financiële gedeelte van de begroting, het „Haagsche Manna” genoemd. Deze zei ervan over tuigd te zijn dat op dit gebied sprake was van een beleidsombuiging die te danken is aan de huidige regering. In gaand op enkele details uit de begroting zei Drukker dat Velsen een niet onaan zienlijk bedrag van 1,3 miljoen gulden uitgeeft aan allerlei gemeenschappelijke IJmond-regelingen. Hij vroeg het college of er al enig effect was na het beroep op de buurgemeenten om bij te dragen in deze gemeenschappelijke voorzienin gen vooi brandweer, schouwburg en beroepsvoetbal. Voorts voerde PvdA-er een pleidooi voor een voortdurende her- De door het college voorgestelde meerjarenplanning kan door de PvdA onderschreven worden. Hij vroeg echter of het gemeentebestuur al gestart was met een onderzoek naar de globale kos ten van een aantal in het college-pro- gramma gewenste voorzieningen. De raad moet te zijner tijd de prioriteit bepalen; aldus Meijer- Hij sprak de hoop uit de raad ook inspraak zal hebben als het college de vierhonderdduizend gulden gaat besteden, waarvoor nog geen be stemming gevonden. En op het punt van een trendmatige verhoging van be lastingen en tarieven merkte hij op dat de PvdA niet de politiek van het Vel- Tenslotte vroeg Ko Meijer aandacht voor de woningbouw in de gemeente. Hij vond dat het college te hard van stapel liep om het PEN behulpzaam te sense CDA wilde volgen. zijn aan de Wenckenbachstraat een nieuwe uitbreiding te realiseren ten kos te van zestig huizen die daar staan. Meijer zei dat deze zaak een aardig middel was om de provincie te dwingen woningbouw in de Velserbroekpolder toe te staan. VOOR DE T.V.De IJmuidenaar B. Aardenburg zal zaterdagavond op het televisiescherm te zien zijn in een KRO- uitzending over Bingo, waarvoor de op namen vorige week in de Beverwijkse sporthal werden gemaakt. De heer Aar denburg is onder meer bekend als ama- teur-toneelspeler bij VAT’71 (Velsens Amateur Toneel). raad daarover verder nog niets heeft gehoord. Waar blijft dat program, zien B. en W. het als een richtinggevend uitgangspunt voor handelen?. Daarnaast vroeg het CDA zich af welke invloed Velsen heeft in het over- loopbeleid. Wordt de visie dat een moge lijk eenzijdiger worden van de bevolking door Gedeputeerde Staten als een ver slechtering ervaren Gaarne wil het CDA nader vernemen over de Velsense invloed in het geheel en het oordeel van G. S. op de gevolgen van een doorgezet overloopbeleid zonder het toestaan van opvang van eigen be volkingsgroei. Afgevraagd wordt of een inventarisatie van de open terreintjes mogelijk is en of een Velsense aanne- merspool daar geen koopwoningen kan plaatsen tegen een aantrekkelijke prijs. Betreurd wordt de afbraak van de Wenckebachstraatwoningen. Voor pro vinciale besluiten moeten Velsen-Noord- se woningen wijken. Is er niet met de provincie te praten over een soepeler standpunt voor bouw van koopwoningen in Zeewijk-West in relatie tot afbraak van woningen door de PEN-uitbreiding. Dat is bevorderlijk voor de doorstroming en helpt de minder-draagkrachtigen. Functioneert de overloop in Velsen ook met betrekking tot de bejaarden? Is het mogelijk met de kinderen mee te verhuizen? Kan er ook provinciaal een wachtlijst worden samengesteld? Verder werd gevraagd naar een beslissing inza ke het woonwagenkamp. Ook heeft het CDA enige eenzijdighe den vastgesteld ten aanzien van de ge meentelijke voorzieningen. Zeewijk kent reeds een aantal, in Driehuis is er niet één. De overlegvormen met het midden- en kleinbedrijf worden door het CDA on voldoende geacht. Daarom ook de vraag of er in voldoende regelmaat contacten zijn met de grote en kleine bedrijven en met de visserijsector. Daar de financiële situatie van Velsen afhankelijk is van de gemeentefonds uitkering - een specifieke zaaj - acht het CDA geen enkele reden aanwezig om „de gebraden haan te gaan uithan gen”. Het zicht op mogelijkheden en Het CDA vroeg zich af of de wethou der van financiën wel voldoende steun krijgt van zijn collega’s en of hij wel een voldoende bezet zijnde afdeling meerjarenplanning heeft op de afdeling financiën. Het uitblijven van de toege zegde diverse nota’s schraagt de CDA- fractie - zo bleek uit de woorden van H. de Boer - om het college te blijven achtervolgen met verzoeken erom. Velsen ondanks de extra-uitkeringen van het gemeentefonds niet moet pogen „de gebraden haan uit te hangen”, daar voor zijn er in de toekomst teveel on zekerheden te verwachten. Verder sprak hij over de samenwerking binnen het Velsense college, waarbij hij zich af vroeg of de CDA-wethouder van finan ciën wel voldoende steun krijgt van zijn collega’s. Evenals het CDA vindt de CPN dat Velsen niet al te optimistisch Kloosterhuis besloot met „Mocht het overleg op landelijk niveau resulteren in een gewijzigde landelijke opstelling dan zal onze afdeling zich nader beraden over de relatie met het landelijk bestuur van DS’70 of voor zover de partij dan nog zal heten. Het afdelingsbestuur en ik achten het in ieder geval ondenkbaar dat in Velsen waar ongeveer zeventien honderd kiezers bij de laatste gemeente raadsverkiezing op DS’70 stemden en het ledental nog steeds stijgt, van een tus sentijdse koerswijziging sprake kan zijn”. Derde leggen. DS’70 tenslotte ging in op het feit dat volgens deze partij veel belangrijke za ken niet worden uitgevoerd, vooral op het gebied van de gezondheidszorg. De fractievoorzitter vindt dat er in Velsen maar eens duidelijk gepraat moet worden over wat de raad en het college verstaan onder democratisering van het beleid. Meijer maakte duidelijk dat hij niet onder democratisering verstaat het delegeren van bestuurlijke taken aan stichtingen, de zogenoemde artikel 61- commissies. Zijn partij is van mening zo stelde hijdat zoveel mogelijk bur gers moeten worden ingeschakeld bij de beleidsbeslissingen. Hij haalde het voor beeld aan van de gewestvorming, waar bij het in de bedoeling ligt de gewest raad rechtstreeks door de burgerij te laten kiezen. Ondanks dit streven vindt de discussie over deze zaak uitsluitend in beperkte kring plaats. Uitvoerig stond Ko Meijer stil bij de werkeloosheid. Hij zei zich zorgen te maken over de ontwikkelingen op dit gebied en over het feit dat steeds meer jeugdigen zonder werk komen te zitten. Ook in Velsen verwacht hij in de toe komst een sterke toename van het aan tal jeugdwerkelozen. Meijer vroeg zich af of het college niet de helpende hand kan uitsteken door een afdeling algeme ne dienstverlening op te richten. Vanuit een dergelijke afdeling kunnen jongeren geholpen worden aan administratief werk op andere afdelingen of kunnen zij worden ingezet bij de sociale dienstver lening. Ook vroeg Meijer of het moge- VELSEN. De maiden-specch voor wat de gemeentebegroting betreft van de fractievoorzitter van Progres sief Velsen, D. H. Kuijper, was bijzonder goed van opbouw. Bij iedere behandeling van een bepaalde zaak, een bepaald punt dat de aandacht kreeg, ging hij uit van wat werd geconstateerd alsmede van wat Progressief Velsen zou willen zien, om daarna dieper op het gegeven In te gaan. Zo gold zijn eerste pleidooi een pleidooi voor de ambtenaar, die werkt op het moment dat burgers ook hun werk moeten doen, en die vrjj is op tij den dat hij burgers in hun „vrjje tijd” zou moeten bedienen. En dat geldt uiteraard niet alleen voor het afhalen van paspoorten of geboortebewijzen. Kuijper stelde voor dit probleem op de agenda van de commissie Algemene za ken op te voeren. Daarna kwam Kruisman terug op de extra uitkeringen door het rijk, waar hij wel gelukkig mee was. Verder had hij weinig goede woorden over voor het beleid dat de huidige regering voert. Met name was hij het niet eens met de defensiepolitiek, het beleid om de wer keloosheid terug te dringen, de huurhar- monisatie en liberalisatie, de woning bouw en ook vond hij dat de multinati onals nog veel te hoge winsten bezorgd krijgen. Terugkomend op de Velsense politiek merkte hij op dat er na het uitkomen van de aanbiedingsbrief voor de nieuwe gegroting meer dan honderddertig vra gen zijn gesteld. Hij zei dat de CPN geen enkele vraag had gesteld en dit ook niet nodig oordeelde, wanneer een een voudig telefoontje de juiste antwoorden kan geven. Prioriteit in Velsen vindt Kruisman nog steeds de woningbouw. Dit wil vol gens hem zeggen dat niet alleen gedacht moet worden om een zo groot mogelijk aantal betaalbare woningen te realise ren, maar ook de bestaande woningen in VELSEN. De CPN waarschuwt voor een al te groot optimisme over de nieuwe begroting. Fractievoorzitter Kruisman zei dat de gemeente ondanks de extra uitkeringen nog niet uit de problemen is. Een financieel probleem vindt, hij dat steeds meer geld uit de „zakken van de bevolking” moet worden gehaald om de gemeentebegroting slui tend te maken. En aangezien deze be lastingen of heffingen niet door het college naar draagkracht kunnen wor den geheven, worden de minst bedeelden het zwaarst getroffen, aldus Kruisman. goede staat te houden of te brengen. Velsen is op de goede weg met het renoveren van woningen. Kruisman toonde zich een voorstander van een actief beleid dat erop gericht is de werkgelegenheid in Velsen niet alleen te behouden (visserij), maar ook uit te breiden. In dit laajste geval drong hij aan op het aantrekken van milieu-scho- ne industrieën met zo mogelijk werkge legenheid voor vrouwen. Kruisman zei tegen de personeelsstop te zijn van staatssecretaris Hendriks en wilde een goede schooltandverzorging en een re gelmatig borstonderzoek. stuur openbare commissievergaderingen wereldkundig maakt. Het zou er mensen voor moeten uitnodigen om erbij aanwe zig te zijn en dat laatste gebeurt helemaal niet. Voor het publiek op de publieke tribune zijn er verder vaak te weinig gemeentebladen beschikbaar. Na vsrzocht te hebben om prioriteiten te stellen, door een lange-termijn plan ning te confronteren met tevoren vast gestelde doelstellingen, kwam de fractie voorzitter tot een nieuw punt: solidari teit in mondiaal verband, daarbij meer speciaal gericht op de derde wereld. Als mogelijkheid zag hij een kontakt daar mee door een jumelage-projekt vanuit de gemeente. Het gemeentebestuur zou zich door middel van onderwijsprojekten op het terrein van educatie en opvoeding kun nen richten, of in elk geval ruimte kunnen creëren om dit mogelijk te maken. Na gepleit te hebben voor een sterker betrokkenheid van de raadsleden bij de handelingen van burgemeester en wet houders, stond spreker nog even stil bij „een verstopt informatiekanaal”. Met na me ten aanzien van de kwestie over de Ongevallendienst. Er is toen gesproken over brieven, interimrapporten en stuk ken, die echter geen van alle ter inzage hebben gelegen. Hoe kan de raad zich dan compleet informeren? vroeg hij zich af. Zijn mede-fractiegenoot. C. Hoek, roerde dit onderwerp kort daarop ook aan en noemde nog meer van dergelijke voorbeelden zoals het voorlichten over de Peuterspeelplaatsen en de onroerend goed- en rioolafvoerbelasting, waarover het publiek ook onvoldoende zou zijn voorgelicht. Hoek had daarnaast nog bezwaar te gen de wijze waarop het gemeentebe stuur het subsidiëren van instellingen wil regelen. Hij kantte zich tegen een definitieve vaststelling van het subsidie aan het einde van een jaar. ‘i? L

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5