Haven Lichtmasten i Inbraak in Santpoort Nederlandse bloem staat drie Kastekort van dagen centraal in Aalsmeer loketambtenaar Tuinhuisje in vlammen opgegaan Bromfietser hotste tegen auto geen nieuw bestuur Mr. J. W. Crefeld overleden Scheidsrechters komen praten Ine van de MerweGevoel Leger des Heils houdt twee bazaars Amro-bank in nieuw kleed voor training „Wijkeroog” koos nog voor goed en mooi vakwerk au GRIEKS-ROMEINS WORSTELEN GEWICHTSHEFFEN IN OUDE GARAGE met invaller DEZE WEEK BLOEMENVAKTENTOONSTELLING Oude bestuur bedankte voor de eer Wandkleden in Galerie ’t Hart VVD-HEEMSKERK VERGADERT IM 2iNSDAG 5 NOVEMBER 1974 PLAATSELIJK NIEUWS 9 >nd. PIONIER VAN „TELSTAR” (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Op de leeftijd van vijfenvijftig jaar is donderdag in IJmuiden plotseling overleden de bekende advocaat mr. J. W. Cre feld. De overledene werd 5 maart 1919 in Alkmaar geboren, waar hij ook de hbs bezocht. Na vervolgens in 1946 zijn doctoraal indologie te hebben behaald, vertrok hij naar het voormalige Nederlands Oost- Indië, om hier enige jaren als be stuursambtenaar werkzaam te zijn. D.O.K. nieuw leven ingeblazen (Van een medewerker) (Door Herman Moscoviter) ch l. r s oor- mde 9304 (Van een onzer verslaggevers) (Van onze correspondent) (Van een onzer verslaggeefsters) iuis (Van een onzer verslaggevers) van dat (Van een onzer verslaggeefsters) <Van een onzer verslaggevers) Tot de weinige werkelijk volwassen programma’s die voor acht uur op de buis komen reken ik de FC Avondrood van de Vara. Zowel door de onderwerpen als door de aanpak weet men zich tè onderscheiden. Eerst de onderwerpen. De slotreportage uit FC Avondrood, ,Js jagen sport?’ was tenminste om één beeld schokkend. De oude jager, die de aangeschoten fazant uit zijn lijden ver loste door de schedel van de vogel met zijn tanden kapot te bijten. Even gruwe lijk als onthullend. end ie- r Scho ei. 023- igavond De portemonnee bevatte slechts een klein bedrag aan geld. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Bij een inbraak in een woning aan de Surinamestraat in Sant poort zijn uit de gang een portemonnee en een paar herenhandschoenen wegge nomen. gelijk aantal vergegenwoordigers „VSV” en „Stormvogels” bestond. Mr. Crefeld heeft zich toen bijzonder beijverd om de nieuwe voetbalvereniging gestalte te geven en nadat hij na enige jaren meende zijn voorbereidende taak naar behoren te hebben vervuld, droeg de overledene deze functie over aan de huidige voorzitter, de heer T. Zwikstra. De krachtsportvereniging DOK is weer nieuw leven ingeblazen. Op de dinsdag en donderdagavonden zijn de leden van DOK te vinden in het clubgebouw aan de Heemskerkerweg 189. De masten komen te staan tussen het tweede en derde veld, hetgeen het voor deel biedt, dat de lampen later op een voudige wijze kunnen worden giedraaid en benut voor de definitieve voltooiing van het sportcomplex. Voor deze noodoplossing is gekozen omdat de voetbalvereniging door de aan houdende regen het oefenveld niet kan gebruiken. Onder bepaalde voorwaarden mag men daarom nu tijdelijk en onder bepaalde voorwaarden het derde wed- strijdveld gaan gebruiken voor training van de selectieploeg senioren en de se lectie A-junioren. Men hoopt de licht masten, na goedkeuring van het voorstel door de raad, nog deze maand te kunnen plaatsen. ook zeer grote exemplaren, zoals pal men. Waar de bladplanten en met name de grote soorten meer en meer worden toegepast bij de inrichting van kantoor ruimten, de zogeniemde kantoorruimten, wordt verwacht dat deze afdeling ook sterk de aandacht zal krijgen. denlaan I 75-83118 nstituut I 3-260733 (Van een onzer verslaggeefsters) Voor wie niet van dit VARA-pakket hield, lag er een licht verteerbaar pak ket van de TROS te wachten met onder anderen André van Duyn, op wie je niet zo hoeft te letten als op Neerland® Hoop, omdat hij voorspelbare dingen doet. Mijn voorkeur gaat duidelijk uit naar het ironische, het onverwachte het flitsende het hortende van Neerland» Hoop. Die omschrijving kan ook gelden voor FC Avondrood. Misschien zegt u tegen beide programma’s „nee”. Maar om dat te zeggen, raad ik u eerst aan ze te zien. VELSEN. Het Leger des Heils zal op 8 november twee bazars houden: ’s middags om vier uur een kinderbazar en ’s avonds vanaf zeven uur een bazar voor de volwassenen. Plaats van actie voor deze bazars is de zaal van het leger des heils aan de Edisonstraat 14 in IJmuiden. Er zijn allerlei attracties aanwezig met goede prijzen. Verder zullen soep, warme worst en koffie ervoor zorgen, dat men niet koud hoeft te worden noch honger en dorst moet lijden. Een verloting en later op de avond een verkoop bij opbod dienen eveneens ter versteviging van de financiën voor de vele taken van het Heilswerk en niet in de laatste plaats voor de financiering van het nieuwe orgel. Een van de positieve elementen, zo zou u zonder het gezien te hebben kunnen concluderen uit het voorgaande, is dat FC Avondrood een groot aantal wisselende onderwerpen brengt Een an der voorbeeld: het gebeurt in snelle presentatie. De disc-jockeytoon van Fe lix Metirders, de korte en bondige inter views van de heilige tweevuldigheid Barend en Van Dorp en de kemachtige reportages van Tim Krabbé. De menta liteit van het geheel komt op mij over als: de beuk in de zoetsappige televisie*- sportj oui nalistiek. Op vrijdag 15 november komt Frans Derks naar het paviljoen Koningsveld aan de Grote Hout- of Koningsweg op uitnodiging van de derde klasse voetbal vereniging „VVB”. Deze contactavond staat open voor de juniorleden, seniorle den en donateurs, maar ook voor ouders van de jeugdleden. VELSEN-NOORD. De leden van de voikstuindersvereniging „Wijkeroog” zijn ook maandagavond niet tot een besluit kunnen komen een nieuw bestuur te kiezen. De vereniging was door het hoofdbestuur (Algemeen Verbond voor Volkstuindersverenigingen) bijeen geroe pen om een einde *e maken aan het bestuursvacuüm waarin „Wjjkeroog” nu al geruime tijd verkeert. Nadat men het Het vermoeden bekruipt me wel eens dat voor acht uur alleen onvolwassen programma’s óf programma’s voor ou- volwassenen worden getoond. De laatste categorie schat ik gemiddeld genomen hoger dan de eerste, omdat ze nog kwaliteit kunnen hebben. Alleen is die kwaliteit gericht op een ander publiek. Vaak behoor ik daar niet toe, maar ik merk uit reacties van degenen die er wel toe behoren, dat zo’n uitzending toch op een bepaalde wijze voldoet. Wanneer ik voor mijn doen toch zo vreselijk positief ben, dan maar meteen de rest. Open en Bloot wordt in mijn ogen steeds beter. De liedjes-sketches, de rustpunten in de presentatie, de inter views. Een aanpak die noopt tot kijken en waarbij ongemakkelijke onderwerpen vloeiend worden voorgedragen. Een on derwerp als van gisteravond, „Ben ik wei normaal?” is razend moeilijk. De volkstuinders menen dat hier een opzettelijke brandstichting in het spel moet zijn geweest, omdat in de ruïne van het huisje zelfs geen pan of enig serviesgoed is teruggevonden. ïn ieder geval heeft een groot aantal leden van „Wijkeroog” zich reeds bereid verklaard de heer Van der Brug bij de wederop bouw behulpzaam te zijn. Een dezer dagen kan reeds een container worden verwacht, waar de verbrande resten van het huisje mee zullen worden afgevoerd. Op verzoek van de familie heeft de crematie van het stoffelijk overschot van mr. Crefeld maandag in alle stilte op „Westerveld” plaatsgehad. IJMUIDEN. Donderdagmiddag werd door een der loketambtenaren van het hoofdpostkantoor aan de Lange Nieuwstraat een kastekort ontdekt van 407,16. Dit is vermoedelijk ontstaan doordat hij na uitbetaling van een che que voor de kinderbijslag, dit bewijs gelijk met de legitimatie aan de aanbie der heeft teruggegeven. Zeer waar schijnlijk is dit een heer geweest, die zich omstreeks drie uur aan het loket heeft vervoegd. Doordat de ambtenaar voor dit kastekort aansprakelijk is, ver zoekt hij de betrokkene vriendelijk hem het ontvangstbewijs terug te zenden. en bij- 'schillig ;au inl. xen in I nassage I van 12- I 28. VELSEN. Een 63-jarige Velsenaar is dit weekeinde met zijn brommer te gen een personenwagen gebotst. De man kwam uit de Santpoortse Antillenstraat en wilde linksaf de Hoofdstraat inslaan. Door de botsing liep hij een open hoofd wond en een gebroken kaak op. De man is door de ongevallendienst naat het Zeewegziekenhuis gebracht. Omstreeks 1950 keerde mr. Crefeld weer naar Nederland terug, waar hij in Amsterdam rechten ging studeren. In maart 1953 behaalde de overledene ook hiervoor zijn doctoraal, waarna hij zich in hetzelfde jaar in Alkmaar als advo caat liet inschrijven. 13 oktober 1953 vestigde mr. Crefeld zich als zodanig in IJmuiden. In het gebouw van de V.B.A., de potplantenveiling, zal het bewijs worden geleverd zo hebben de kwekers aan- gekondigd dat problemen als gestegen stookkosten hun energie eerder hebben gestimuleerd, dan afgeremd. Een voorte ken daarvan is dat iedereen eigenlijk meer standruimte wenste, dan is toege wezen. De eerste drie maakten 28 minuten vol, de sportloze student 21 minuten, de wielrenner 29 minuten en de zwemmer 31. Conclusie: bepalend voor wat je kunt bereiken is zowel aanleg als ge- traindheid. Maar aanleg is veel belang- rijker. Getraindheid wordt in het alge meen overschat. ook gisteravond niet eens werd over de uitslag van de stemming, is besloten op een later tijdstip weer een vergadering uit te schrijven om dan alsnog tot een oplossing te komen. IJMUIDEN/AALSMEER. De Ne derlandse bloemenkwekers willen op de N ationale Bloemenvaktentoonstelling, van 7 tot en met 10 november in Aalsmeer te houden, een duidelijk ant woord geven op een in Brussel gedane suggestie om de bloementeelt maar lie ver over te laten aan landen met een „daarvoor beter geschikt, zacht, kli maat”. En dat antwoord zal een volko men afwijzing inhouden. Daarvoor staan de kwekers garant. „Daarvoor ook heeft de Nederlandse bloem een te grote faam in het buitenland gekregen.” BEVERWIJK. De raadscommissie voor sportzaken is maandagavond ak koord gegaan met het concept-voorstel van B. en W. om als noodoplosing het derde wedstrijdveld van de voetbalvere niging Beverwijk te gaan verlichten voor trainingsdoeieinden. Behalve door zijn praktijk is de over ledene in deze omgeving ook bekend geworden door zijn bemoeiingen bij de stichting van de sportclub „Telstar”. Hij werd hiervan in 1964 de onpartijdige voorzitter van een bestuur, dat uit een VELSEN-NOORD. Deze maand worden in Velsen-Noord twee zeer be kende scheidsrechters in de ere-divisie voetbal verwacht om inleidingen te hou den over hun taak en ervaringen als scheidsrechter. IJMUIDEN. De modernisering van de Amro-bank is op dit moment in zodanige fase gekomen, dat de officiële heropening van dit pand aan de Lange Nieuwstraat 781 kan worden vastgesteld op vrijdag 8 november, om kwart over vier ’s middags. De volgende dag is er Open Huis en kan iedereen de bank zowel voor als achter de balie bezichti gen. Dan is er tegelijkertijd gelegenheid kennis te nemen van de expositie van de Koninklijke Noord en Zuidhollandse Reddingsmaatschappij en kunnen dia- Reddingsmaatschappij en kunnen dia series over het Reddingwezen worden bekeken. De Aalsmeerse bloemenvaktentoon- stelling is geopend: donderdag van 13 tot 22 uur; vrijdag en zaterdag van 9 tot 22 uur en zondag van 12 tot 18 uur. De vaktentoonstelling sluit echter reeds za terdagavond om 22 uur. IJMUIDEN. Maandag gearriveerd: Siena, Monrovia; Inagua Ranger 2, Cont. plat; Normand Flower, Cont. plat; Tankmar, Rouaan; Gulffleet 7, Cont. plat; Sinmar, Gravenchon; Hans Olden- dorff, Murviken, IJmuiden; Kristina, Karlstad, Zaandam; Borkum, Riff, Le ningrad; Virgilla, Bayonne, IJmuiden; Nina, Swansea; Roerborg, Klaipeda; Santa Alicia, Swansea; Gazelle, Ala; Re surgence, Swansea; Jako, Dordrecht, IJ muiden; Stirling Oak, Cont. plat; Teuto nia, Rotterdam; Tovelil, Whitby, IJmui den. Dat ik zo vriendelijk uit mijn slof schiet, is niet alleen te danken aan dié twee programma’s, maar evenzeer aan Neerlands Hoop, dat deze keer met Ban- denpech meet televisieshow bracht daa vorige maal. Bram Vermeulen en Freek de Jonge hebben het fabelachtig vermo** gen om precies hetzelfde op de tv te bereiken als ze in toneelzaaltjes berei ken. Misschien nog meer omdat ze in de wetenschap dat ze gevolgd wordeft door het camera-oog binnen gezichts veld van elkaar blijven. Behalve vaste onderwerpen als zij die vielen (doelpunten) en De misser ven de maand, ook nog een interview met Coerver van Feyenoord. Op de vraag waarom hij niet van interviews houdt, zei hij: „Omdat je er geen flikker aan hebt”. Hij dus niet. Maar Coerver vindt trainer-zijn bij een topclub ook geen leuk vak. Misschien verklaart dat wat. En wie weet, „hebben wij er wat aan”. Voor de scheidsrechtersvereniging „I.I- mond” is uitgenodigd de evenzeer beken de internationale en nationale ere-divi- sie-scheidsrechter, Arie van Gemert. De ze bijeenkomst, als contactavond voor de IJmond-scheidsrechters bedoeld, wordt op vrijdag 29 november in de kantine van de sportvereniging „KIC” aan de Grote Hout- of Koningsweg gehouden. en planten. Dat zal onder meer te zien zijn bij de trosanjers in vele kleuren, maar ook bij de cyclamen, die wat het formaat betreft meer hebben van hun in het bos groeiende voorouders, dan van de pronkjuwelen welke men door krui sing en selectering heeft verkregen en die ook op de vaktentoonstelling worden gtoond. Vanzelfsprekend ontbreken op deze vaktentoonstelling evenmin de bladpan- ten. Zij zijn er in grote verscheidenheid. Niet alleen de gewone alledaagse, die ook bijzonder mooi kunnen zijn, maar HEEMSKERK. De VVD, afdeling Heemskerk, vergadert dinsdagavond 12 november in de Vrijburcht. De heer B. Ten Haken treedt dan af als vice-voor- zitter. Het bestuur draagt voor de heer Kaller in die functie te benoemen. Voorts wordt er een nabeschouwing ge geven van de gemeenteraadsverkiezin gen. De bestuursimpasse ontstond nadat het nu afgetreden bestuur dat wel de lopende zaken behartigt twee leden van de vereniging voor een royement had voorgedragen omdat zij zich niet aan de bouwvoorschriften voor een tuin huisje hadden gehouden. Door een le denstemming werd het royement ver worpen, waarna het bestuur in z’n ge heel aftrad. Op de vergadering van maandag werd de heer H. Vergers, destijds woordvoer der van de oppositie in de vereniging, als kandidaat voor het voorzitterschap voor gesteld. Hij kreeg bij de stemming 24 stemmen voor, 36 tegen en er was één blanco stem. Een en ander resulteerde in het feit dat men niet tot een nieuwe bestuursverkiezing kon komen. Toen door de heer P. Postman, hoofd bestuurder van het Algemeen Verbond, een beroep op het oude bestuur gedaan werd om zich opnieuw herkiesbaar te stellen, werd voor dit aanbod bedankt. De heer Postma zal nu zijn hoofdbe stuur voorstellen binnenkort opnieuw te vergaderen met de leden van „Wijker oog”. Naar hij hoopte zouden de ge moederen bij de vereniging na enige tijd zodanig geluwd zijn, dat een verkiezing van een aanvaardbaar bestuur mogelijk is. i heeft rkomen I n. Gra- I per m2 I Op de droogweerfiets met een steeds zwaarder lopend vliegwiel zagen we achtereenvolgens een roeier, een voet baller, nog een roeier, een sportloze student, een wielrenner en een ex-zwem- kampioen zwoegen. Ze moesten ophou den als ze „leeg” waren. Zelden zag ik op de televisie het zweet zo gutsen. In watervallen liep het van hun gezichten. Ine van de Merwe weeft in alle tex tiele materialen, wol, sisal, touw en dergelijke. Niet op gaas, zoals zovelen gemakshalve doen, maar op het getouw met schering en inslag, waardoor alles er verzorgd en qua techniek goed uitziet. Daarnaast borduurt ze ook en eveneens is hier applicatiewerk te vinden. Ze werkt zo nodig in hoge reliefs en past ook een zeer open techniek toe, een grote veelzijdigheid dus. Daarnaast is er de beeldvorming en daarin is Ine van de Merwe even veel zijdig. Sommige geweven wandkleden .Is „Oorsprong” en „Het derde oog”, zijn min of meer symbolisch op de grens van het non-figuratieve. Daarbij vind je hiet ook een kleed in heel mooie kleurstel- lingen, „IJmuider uier bij avond”, zonder illustratief te worden uitnemend een strand, zee, de pier en een onder gaande zon suggereert. In het weefwerk toegepaste schelpen en netkurken ver sterken die suggestie. In dezelfde „klas se” valt ook een wandkleed als „Vergane glorie”, een in hoog-reliiëf opgebrachte en in wol uitgevoerde omgevallen boom tegen een achtergrond van een decora tief bosgezicht, waarbij het compositori sche element de voorrang kreeg boven het „plaatje”. Er zijn ook hangplastieken van textiel, geheel non-illustratief, evenals touw werk en nog weer een heel andere uiting, een Sumatraans masker, „levens kracht” uitgevoerd op een geraamte van ijzerdraad. Daardoor verkreeg ze een hoogrelief, dat inderdaad een masker deed ontstaan dat gedragen zou kunnen worden. Het verraadt zowel een goed gevoel voor de primitiviteit van zo’n masker als voor de mogelijkheden van het weven in zo’n vorm. In alle gevallen zijn deze werken goed van kleurstelling, nergens opdringerig en evenmin heeft Ine van de Merwe een behoefte tot opvallend grote formaten of andere „gedurfdheden”. HEIN STEEHOUWER Maandag vertrokken: Duvenstedt, Kngs Lynn, IJmuiden; Jan, Bremen; Le- vem, Kingslyn, IJmuiden; Gezina P, MI Transporter 1, Noordzee; Maersk Figh ter, Cont. Plat, IJmuiden; Esteff Defeli ce, Cont plat; Kopemik, Esbjerg; Rijn stroom, Harwich; Salrix, Cork; Schelde- borg, Delfzijl; Brendonia, Rotterdam; Wega, Vasteraas; Wega, Delfzijl; Agean Dreasen, Tunis, Beverwijk; Normand Flower, Cont plat; Waterdale, Londen; Athene, Rotterdam; Seaswift, Cont Plat; Tankmar, Hamburg; Inagua Ranger 2, Cont. plat; Summity, New Castle; Con stance, Falkenberg; Zeus, Noordzee. Dinsdag gearriveerd: Ceres, Antwer pen; Embka, Gefle; Parkesgate, Londen, IJmuiden; Kenrix, Swansea. Dinsdag vertrokken: Ferring, Londen; Procyon, Londen; Dinant, Noordzee; Fri- del, Londen, IJmuiden; Chihaya, Sepeti- ba Bay, IJmuiden; Dania, Rotterdam, IJmuiden. VELSEN-NOORD. In de nacht van vrijdag op zaterdag is op het volkstuin- derscomplex „Wijkeroog" in Velsen- Noord het tuinhuisje van de familie H. W. van der Brug door onbekende oor zaak geheel in vlammen opgegaan. De schade bedraagt ongeveer tienduizend gulden, maar gelukkig is de eigenaar verzekerd. IJMUIDEN. Ine van de Merwe uit Amsterdam behoort tot de iets oudere generatie, maar aan haar wandkleden zou je dat niet aflezen. Ze exposeert haar textiele kunst tot 30 november in Galerie ’t Hart aan de Wilhelminakade. Haar stijlopvattingen zijn van deze tijd, maar dan gelukkig wel met een zeer degelijke inslag, ingegeven kennelijk door het feit dat ze haar vak verstaat. Dat ze ai jarenlang les geeft zal aan beide facetten niet vreemd zijn. Sinds maart is een aantal jongeren bezag om de vereniging gestalte te geven. In een oude garage aan de Heemsker kerweg 189 richtte men zelf een clubge bouw in: een eenvoudige, maar doeltref fend oefenlokaal, waar iedere trainings- avond onder leiding van de heer Brink man uit Amsterdam hard wordt gewerkt aan de come-back van DOK. De Beverwijkse krachtsportvereniging ging in 1958 ter ziele. DOK was vooral in de vooroorlogse jaren een begrip in Beverwijk. De vereniging bracht vele goede worstelaars en gewichtheffers naar voren en talrijke Nederlandse kampioe nen kwamen uit Beverwijk. Aan de Olympische Spelen in 1928 in Amster dam namen zelfs twee DOK-leden deel; Jan Muis bij het worstelen en Cor Tabak bij de gewichtheffers. Of de huidige DOK-leden ooit nog eens zover komen is een open vraag, maar duidelijk is wel, dat het Grieks- Romeins worstelen en het gewichtheffen weer in de belangstelling staat Onge twijfeld zullen sommige jongeren een kijkje bij DOK wilten nemen. Dat kan op de dinsdag- en donderdagavonden van half acht tot tien uur in het clubge bouw. Dit keer bijvoorbeeld Henk Burgwal, die onmiddellijk over de brief van Coler aan de tand werd gevoeld. Tim Krabbé die zich een vorig maal onderscheidde in een voortreffelijk vraaggesprek met Poulidor. bezocht nu een wetenschap per die naging „waar de grenzen van het uithoudingsvermogen liggen bij de mens”. w oude iw oud I (-337661. Ofschoon men ten aanzien van de naderende bloemenvaktentoonstelling al tijd mysterieus stil is voor wat betreft het aanzien van de expositie, staat wel vast dat de tentoonstelling een artistieke en kleurige show van bloemen en plan ten zal worden. In Aalsmeer wordt hard gewerkt, ook aan de ontwikkeling van nieuwe cultivars, die ook dit jaar het sortiment zullen uitbreiden. Zo neemt de orchidee een steeds grotere plaats in, in de huiskamers van degenen die regelma tig bloemen kopen. Mer kwekers grij pen dit aan om mee te doen aan de vaktentoonstelling met als gevolg, dat er dit jaar zes kwekers verschijnen, elk met een kostbare stand, waarin dikwijls de bloemen te zien zijn aan de plant, die kortgeleden uit een ver land is aange voerd en voor het eerst in ons land wordt getoond. Voor de arrangeurs vor men de fraaie vormen en de kleuren van de orchideeën een uitdaging om tot de meest fantastische scheppingen te komen. De Aalsmeerder Jelle Atema is de hoofdarrangeur van de vaktentoon stelling. Miniaturen op allerlei gebied zijn op dit ogenblik geweldig „in”. Daarom wordt op deze expositie ook sterk de aandacht gevestigd op kleinere bloemen BEVERWIJK. De aloude Bever wijkse krachtsportvereniging DOK wordt weer nieuw leven ingeblazen.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7