WIEL COERVER OVER DISCUTABELE TAKTIEK: Köln sloeg hard terug Duitse successen Liverpool gewipt Geniale acties Cruijff basis goals Rexach anan .1) STEEN OLSEN EN DE JONG” „IK GOKTE OP SNELHEID VAN M I BPS’ WOENSDAG 6 NOVEMBER SPORT 1974 23 door Bert Brevoord Schoolvoorbeeld Hoofdoorzaak Kansen 7 kJ r\ 4 volwassenen, 843 cc, 125km/u. JSr B 1 'ij. -r. (ADVERTENTIE) De nieuwe Importeur Leonard Lang. Stadhouderskade 113, Amsterdam. Telefoon (020) 73 08 67. Prijs incl. B.T.W. af Bom. /-'i kansen niet genoeg hadden om tot één doelpunt te komen”. Het was geen waterdicht proza van de teleurgestelde Coerver, want het grote verschil tussen Feyenoord en Barcelona werd niet belichaamd door de doelrijpe Voor de aanhang van Barcelona, die dinsdag voor een record recette van an derhalf miljoen gulden zorgde (het sta dion zat niet vol, maar alle kaarten waren wel degelijk verkocht) vormt de overwinning op Feyenoord pas het begin van een dagenlange feestroes. Juist van daag beginnen de festiviteiten ter gele genheid van het 75-jarig bestaan van de club en die gaan door tot het eind van de maand. Ze zijn misschien ook het begin van een nieuwe periode in het internationale clubvoetbal, want het be gint er nu toch op te lijken dat Barcelo na serieus op weg is naar een domine rende positie in het Europese bekerge- beuren, waarin de macht van de Neder landse vertegenwoordigers tanende lijkt. Neeskens, die na de wedstrijd uiterst moei zaam door de catacombe van het Nou Camp- stadion strompelde (zijn rechter been was zo hard als een plank): ,Jk vond dat ik kon spelen en dat Ik moest spelen. Voor Ajax en het Nederlands elftal ben ik ook wel eens het veld in gegaan als het eigenlijk niet kon. Gezien het belang van deze wedstrijd vond ik het voor mezelf verantwoord ook de^e keer de pijn te verbijten.” Net als vorig jaar heeft ook Fortu na Düsseldorf zich weten te plaatsen voor de achtste finales van het UE- FA-cuptoemooi. Hoewel de Westduit- sers voor 10.000 toeschouwers in het Rheinstadion met een achterstand van 0-2 tegen Raba Eto Gyoer van start moesten gaan wist Fortuna Düsseldorf vooral dankzij een enor me inzet toch een overwinning van 3-0 te bewerkstelligen. Doelpunten kwamen op naam van Herzog, Czer- notzky en Brücken. Nog voordat FC Köln zich voor 22.000 toeschouwers op eigen terrein had in kunnen stellen op tegenstan der Dinamo Boekarest stond het al voor de taak een achterstand van 0-2 weg te werken. Custow schoot al na drie minuten raak en Georgescu ver- BONN (SID). Drie Duitse deel nemers aan het ÜEFA-toernooi heb ben zich gisteren al geplaatst voor de derde ronde. Borussia Mönchenglad- bach heeft zich dinsdag gemakkelijk kunnen ontdoen van Olytnpique Lyon (5-2). Eenvoudiger dan menigeen had gedacht na de krappe overwinning op eigen veld van 1-0. Toch raakten de Westduitsers in de beginfase achter door een doelpunt van Valette na 28 seconden. Bij de rust hadden de Westduitsers echter al de leiding door doelpunten van Bonhof en Simonsen overgenomen. In de 50e minuut deel de Bonhof de definitieve knock out uit (1-3). Na een treffer van Kulik in de 64e minuut kon Raymond Dome- nech zeven minuten later nog tegen- scoren. Een minuut voor tijd zette Simonsen Borussia Mönchengiadbach zelfs nog op 5-2. Vreugde na het derde doelpunt van Barcelona. V.l.n.r. Cruijff, Juan Carlos en De la Cruz. De hoofdoorzaak van het uitschakelen door Barcelona wordt door de Feyen- oordspelers vooralsnog beschouwd als het gevolg van pure onfortuin, zowel dinsdag als in Rotterdam. Manager Guus Brox was in ieder geval zo reëel om behalve op het inderdaad ontbreken van geluk ook te wijzen op het feit dat verlies met deze cijfers een beetje on waardig is voor een club met een repu tatie als Feyenoord. Wat Wim Rijsber- gen zonder het zelf te willen benadruk te: „Als je nu van een topploeg had verloren zou ik zeggen oké. Maar dit Barcelona is zonder Neeskens, Cruijff en Rexach een drollenploeg. Dat maakt het juist zo triest”. hoogde in de negende minuut de Roemeense voorsprong. Toch werkten de Westduitsers, die de uitwedstrijd gelijk hadden gespeeld (1-1), zich over deze tegenslag heen. Kansen kwamen er weer toen Overath in de 18e minuut met een soort volley doelman Constantinescu passeerde <1- 2). Tien minuten na de rust behoefde Neumann na goed werk van Dieter Müller de bal nog slechts in het lege doel te plaatsen (2-2). Dat was voor Köln voldoende. oord inderdaad tot één doelpunt was teruggekomen- Van angst voor Feyenoord was al helemaal geen sprake meer na de derde voltreffer van Rexach (Everse: „Dat was een fout van mij, ik had Cruijff op links moeten volgen toen hij daar de bal kreeg, maar ik dacht even aan buiten spel”). De afstand die er toen tussen „Barca” en Feijenoord was, bood Rinus Michels de gelegenheid om in de slotfase zowel Gallego (die al heel snel een gele kaart kreeg na een zware overtreding tegen Ressel) als Alvaladego in te zetten voor respectievelijk Costas en Migueli, de door Wiel Coerver vooral vanwege zijn atletisch vermogen geprezen middenvel der. Cruijff later: „Ik vond het niet zo gek bekeken van Feyenoord om voor een De eerste 20 minuten van de wedstrijd die Feyenoord - net als Ajax vorig jaar tegen CSKA Sofia - al in de tweede Europa-Cup ronde deed sneuvelen, leken de mogelijkheden op een herhaling van Stuttgart te bieden. Coerver: „Het liep allemaal uitstekend, totdat dat eerste doelpunt van Barcelona viel. Daarna kregen de Spanjaarden vleugels. Maar als ik heel reëel op de wedstrijd terug kijk, dan kan ik alleen maar conclude ren dat Barcelona drie halve kansjes heeft gehad en daaruit drie doelpunten heeft gemaakt en dat wij aan vier Het pleit voor de kwaliteiten van Cruijff dat hij dergelijke twijfelachtig heden in een vijandelijke defensie on- middellijk doorziet en op de juiste en meestal doeltreffende waarde schat. Zijn twee doeltreffende acties gaven Barcelo na een rustgevende voorsprong op een belangrijk moment, want tot het eerste doelpunt had Feyenoord de beste moge lijkheden gehad en leek de Rotterdamse ploeg met haar behoudende tactiek er inderdaad in te slagen het aanvalsspel van Barcelona afdoende te ontregelen. Ook Dynamo Kiev heeft zich ge plaatst voor de kwartfinale van de Europa-cup voor bekerwinnaars. Kiev won thuis met 2-1 van Eintracht Frankfurt. sterke middenveldconcentratie te kiezen. Ik vond Feyenoord echt niet zo slecht spelen. Ik blijf het jammer vinden, dat dit elftal al in de achtste finales is uitgeschakeld. Een nadelige zaak voor ons is nu misschien, dat wij door ieder een als de grote favoriet voor het win nen van de Europa-Cup worden be schouwd. Ik denk daar nog maai* niet aan. Er komen nog twee ronden eer we aan de finale zijn". Lijnrecht tegenover de mening van Cruijff over de door Feyenoord gevolgde tactiek stond die van een aantal tegen standers, waaronder Willem van Hane- gem - evenals Wim Jansen en Dick Schneider door scheidsrechter Bums met de gele kaart bestraft, Peter Ressel en Kreuz. Zij hadden graag gezien dat er sprake was geweest van een overrompe- lingstaktlek, die Barcelona snel op een achterstand moest brengen. Coerver daarentegen: „Voor de wedstrijd is de te volgen tactiek met de ploeg doorgespro ken en toen was er niemand die aan merkingen had. Ik gokte op de snelheid van John Steen Olsen en Theo de Jong als het erom ging snel te counteren. En juist daarop was onze strategie afge stemd”. Woensdagmorgen om tien uur gaf Johan Neeskens zelf het verlossende woord. In het trainingskamp van Barcelona in de Val Vidre- ra, besloot Barcelona’s tweede Nederlandse troef na een testtraining van een half uur dat hij in staat zou zijn te spelen. Michels: „Ik heb hem de keus gelaten, omdat hij zijn knie uiteindelijk het beste voelt. Er is geen injec tie of bandage aan te pas gekomen, hij heeft daar nu eenmaal een hekel aan.” Onmiddellijk na de rust, toen er met counteren niets meer te redden viel maar er domweg aangevallen diende te worden, kwam Willy Kreuz voor de aan de knie gewond geraakte Theo de Jong in het veld en vooral hij kwam, omdat hij vooral bij kopduels de niet geheel fitte Costas nogal eens klopte, een paar keer dicht bij een doelpunt. Over zijn inzet die door de snel reagerende doel man Mora tegen de onderkant van de lat werd gewerkt, dat gebeurde kort nadat de met oorverdovend gejoel ont vangen Schoenmaker de plaats van Steen Olsen had ingenomen, zei Peter Ressel later: „Volgens mij was die bal over de lijn geweest, maar wat er ge beurde nadat die bal weer in het veld was beland, houd je helemaal niet voor mogelijk. Daar had toch echt wel een penalty uit mogen komen. En als bet 2-1 was geworden had ik het nog zo net niet geweten”. kansen, maar door de ook nu weer geniale impulsen van Johan Cruijff, die de grondlegger was van alle drie door de in formidabele vorm verkerende rechterspits Rexach gescoorde doelpun ten. Hoewel Cruijff over het geheel genomen alleszins redelijk door Wim Rijsbergen werd bewaakt, profiteerde hij onvoorstelbaar knap van de momenten waarop de defensie van Feyenoord enigszins werd ontwricht en het noodza kelijk werd dat anderen de taak van Rijsbergen overnamen. Rijsbergen zelf: „Het was niet zo dat ik koste wat kost bij Cruijff moest blijven. Als hij te veel uitweek, moest zijn bewaking door de daarvoor het eerst in aanmerking ko mende man worden overgenomen. Dat gebeurde nu juist niet altijd even goed”. BARCELONA De winnende coach, Rinus Michels, raakte in het ge theoretiseer over de vraag of Feyenoord er tegen Barcelona al dan niet verstandig aan had gedaan te kiezen voor een voorzichtige tactiek (twee spitsen, vier middenvelders) de kern v<pi de zaak. „Nu Feyenoord hier met 30 verloren heeft”, zei Michels, „hoor je iedereen zeggen dat er niets van de tactiek heeft gedeugd. Dat is nu eenmaal de gang van zaken, de verliezer heeft altijd ongelijk. Maar ik heb Feyenoord vorig seizoen in het UEFA-Cuptoernooi met een soortgelijke tactiek zien opereren. Tegen VFB Stuttgart bijvoorbeeld en toen gingen die Duitsers wel degelijk mooi de boot in. Toen was er niemand die het had over een bange tactiek, maar prees iedereen het concept. Dat het nu niet gelukt is, wil niet zeggen dat de opzet per definitie onjuist is geweest. Aanvallen hoeft niet altijd in te houden dat je in het centrum met een specifieke spits, een midvoor zal ik maar zeggen, speelt”. BOEDAPEST (Reuter). Liver pool is gistermiddag in Boedapest door Ferencvaros uitgeschakeld voor de kwartfinales van het toernooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars. De Engelse vertegenwoordiger kwam niet verder dan een gelijkspel: 0-0. Het eerste duel was geëindigd in een gelijkspel (1-1), zodat het Hongaarse doelpunt in dit geval dubbel telt. Het duel tussen de Hongaarse en Engelse bekerwinnaar werd bijgewoond door 30.000 toeschouwers- Fiat 133: al voor65601- Maar omdat behalve Kreuz ook Schoenmaker (beide spitsen toonden zelfs tegen de beslist niet grootse Barce- lona-defensie opnieuw hun beperkingen) geen gebruik wenste te maken van de kansen, bleef de kloof aanvankelijk twee doelpunten, met andere woorden: te breed om Barcelona angstcomplexen te bezorgen, iets wat misschien wél het geval ;/u zijn geweest wanneer Feyen- Het eerste doelpunt van Barcelona was een schoolvoorbeeld van de niet alt(jd kloppende communicatie in Feyen- oords laatste linie. De naar rechts uit geweken Cruijff vond, na Everse (ver vanger van de uit vorm zijnde Vos) te hebben misleid op links het vogelvrije hoofd van Rexach, die Feyenoord met een kopbal via de paal op een achter stand zette. Bij het tweede doelpunt aarzelde Everse tussen het aanvallen van Juan Carlos en Rexach- Ongelukkig voor Feyenoord kwam de briljante voor- zet van Cruijff op de voet van Rexach, terwijl Everse voor de in gunstiger posi tie ^taande Juan Carlos had gekozen. Opstellingen Barcelona: Mora. Rife, Torres, Costas (Gal lego), De la Cruz, Neeskens, Miguell (Alvala dego), Juan Carlos. Rexach, Cruyff en Clares. Feyenoord: Treytel, Ramljak, Schneider, Rijsbergen Everse, Steen Olsen (Schoenma ker), Jansen, De Jong(Kreuz), Van Hanegem. Ressel en Kristensen. Scheidsrechter: Burns(Eng-). Toeschouwen 70.000. DE WEG VOOR BARCELONA LIGT OPEN Treytel is voor de tweede maal verslagen. Opnieuw tekent Rexach (rechts) voor de goal. Rijsbergen kijkt als aan de grond genageld toe hoe Rexach het eerste doelpunt koppend scoort. -Hef K j ph, -g j f j

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 23