Vrijwel geen partij volledig eens met abortusbeleid opgeschort teruggestort Van Shell wordt heid en maatschappelijk dit ANWB-PRIJZEN UITGEREIKT Geld Nobelprijs Le Doec Tho Salt-overleg in Genève „Een minister volksgezond- eelt verwacht werk” 99 jr nr Z 2 Burgemeester bepleit op congres 99 L een miljoen gulden aan prijzen Nederlands paspoort buiten EEG-landen langer geldig „VRIJ NEDERLAND’’-PLEITER WOENSDAG 6 NOVEMBER 1974 BINNEN- EN BUITENLAND Bloemenhove „Terecht” r- Era*’ A Verwijt aan Van Agt (Van onze parlementsredactie) ■x (ADVERTENTIE) VOORUITZICHTEN VOOR VRIJDAG: WEERRAPPORTEN 1975 z Twente LI J hg*#*1 4 -.IWW-HHW r L Tel Aviv Tunis OSLO (AP) De Noordvietnamese vredesonderhandelaar Le Doec Tho, die in 1973 tezamen met Henry Kissinger de nobelprijs voor de vrede kreeg, heeft het aan de prijs verbonden „halve” bedrag 250.000 Zweedse kronen niet opge vraagd. 17 21 25 20 4 12 3 0 2 uur uur Tijdens het abortusdebat minister Van Agt, minister Vorrink en staatssecretaris Hendriks. 9 „Laat de aanleg van de metro-oost- lijn stoppen bij het Waterlooplein”. Dat is het advies, dat de stichting Stop Kindermoord de gemeenteraad van Am sterdam telegrafisch gegeven heeft. De raad vergadert vanavond opnieuw over de metro. De stichting zegt onder andere de bezwaren van de Nieuwmarktbuurt te steunen. Een aantal WD-Tweede-Kamerleden wenst van de regering volledige ophel dering over de gebeurtenissen rond de gijzeling in de Franse ambassade in Den Haag en met name over de rol van de Franse autoriteiten in deze kwestie. Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder z z ver. zw z w n nnw w wnw w nno ozo z no nno nw nnw o n o no ozo o w n nno 15 5 7 6 6 6 5 6 6 19 7 0 1 0 0 0 0 1 0 0.1 o o 2 2 -2 4 0 0 0 9 0.2 0.3 0 0 12 0 1 5 0.3 0 0 0 0 21 -2 3 2 2 2 8 2 4 -2 6 6 5 2 7 -3 0 12 12 4 3 5 11 18 16 9 DEN HAAG Geen van de partijen in de Tweede Kamer bleek het gisteren in eerste instantie volledig eens te zijn met het abortusbeleid van minister Van Agt. De voorgenomen sluiting van de Bloemenhove-kliniek kreeg wel de steun van KVP, ARP, CHU en de kleine rechtse partijen, maar dat betekende niet dat ze instemden met de overige onderdelen van zijn beleid. Vooral op het stilzwijgend toelaten van abortussen tot 12 we ken hadden ze veel kritiek. AMSTERDAM (ANP) In het civiele proces dat Shell Nederland (in Rotter dam) vorig jaar oktober heeft aange spannen tegen het opinieweekblad Vrij Nederland over een voorpaginaverhaal waarin een gefingeerde ramp in het Rijnmondgebied wordt beschreven zijn gistermiddag voor de rechtbank in Am sterdam de pleidooien gehouden. Overwegend droog met in de nacht iets hogere temperaturen. Aantal uren zon: 0 tot 5. Minimum tempe ratuur: omstreeks 3 graden. Maximum tem peratuur: omstreeks 9 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 percent. O De procureur-generaal van Athene heeft de voormalige dictator van Grie kenland Papadopoulos en 49 Griekse ex- officieren beschuldigd van hoogverraad in verband met de kolonelscoup van 1967. O» maximumstraf hierop in Grie kenland is de doodstraf. Weer In binnen- en buitenland •SE g ES o o o o o o o o o 0.1 1 De voorzitter van het congres, prof, dr. H. J. J. Leenen, constateerde dat de structnurnota op veel punten weinig concreet is. „Je krijgt het gevoel dat je in de mist fietst. Je ziet het landschap om je heen en de stad waar je naar toe rijdt slechts in vage contouren. Hele maal zeker, dat je op de goede weg bent, ben je niet. Fiets je naar Den Haag of naar Utopia?” het laatste, maar ik ben bang voor het eerste”. Hij noemde het ook noodzakelijk, dat de betrokkenheid bij de zorg van de bevolking via de particuliere organisaties aanwezig blijft. Van Agt meende, dat er in ieder geval een limiet zal moeten worden getrokken. Het is volgens hem de praktijk van de rechtspraak, dat rechtschendingen in be perkte mate door de vingers worden gezien. „Maar ergens moeten wij een halt toeroepen”, aldus minister Van Agt. Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen c d- 5-2 tg 8 8 7 8 7 9 8 6 7 5 .5 z ver. In januari van dit jaar hoorden de minister en de officier van justitie té Haarlem voor het eerst dat in de Bloe- mehovekliniek abortussen werden ge pleegd op vrouwen die van 12 tot 18 weken zwanger zijn en soms nog langer. Bloemenhove bestaat uit een kliniek en een polikliniek, in hetzelfde gebouw on dergebracht, met twee stichtingen, die overigens wel besturen hadden met de zelfde personen. De minister vroeg aan de rijksrecherche en aan de inspecteur DEN HAAG (ANP) —De Tweede Ka mer heeft gisteren, tegen de zin van minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken in, uitgesproken dat voortaan de geldigheidsduur van Nederlandse pas poorten, die door consulaten buiten de EEG verstrekt worden of verlengd wor den, geen drie jaar, maar vijf jaar moet zijn. mevrouw Goudsmit volstrekt willekeurig gekozen. De PvdA’er Roethof stelde zich vrij mild op ten aanzien van de brief van Van Agt. Hij sprak er zijn voldoening voldaan. Wel vond hij het onlogisch dat rechterlijke procedure heeft gekozen bo ven inbeslagneming op eigen houtje. Ook over de passage in de brief waarin Van Agt aankondigt tegen abortussen tot 12 weken niets te ondernemen, was hij voldaan. Wel vond hij het onlogisch dat de Bloemenhove-kliniek wordt aange pakt en de algemene ziekenhuizen waar soortgelijke behandelingen plaatsvinden, niet. Daardoor is de duur gelijk aan die, welke geldt voor in Nederland of in de EEG uitgegeven of verlengde paspoorten. De uitspraak kwam tijdens een Ka merdebat over een door de regering voorgestelde wijziging van de wet op de kanselarijrechten (het verhogen van al lerlei tarieven, welke Nederlandse am bassades en consulaten berekenen). De vaste Kamercommissie voor buitenlandse zaken kwam met het amendement (wij zigingsvoorstel) over de verlenging van de geldigheidsduur. De bewindsman deelde mee, dat een interdepartementale werkgroep thans een geheel nieuwe paspoortwet voorbe reidt. Het uitgangspunt van die wet zal zijn het recht op een paspoort. Het geld zal nu weer worden terugge stort in het Nobelfonds, zo is gisteren in Oslo bekend gemaakt. Le Doec Tho wilde de prijs niet aannemen voordat de vijandelijkheden in Vietnam volledig zouden zijn beëindigd. Kissinger heeft de prijs wel aanvaard. van de volksgezondheid over de kliniek rapporten uit te brengen. „De kliniek was zeer terughoudend met het geven van informaties”, aldus Van Agt. Men kreeg wel informatie over de maand januari. Uit de gegevens van 39 ingrepen, die door de volksgezond- heidsinspecteur uit de archieven werden gehaald, bleek dat het in 36 gevallen ging om buitenlandse vrouwen, voorna melijk Franse, Duitse en Belgische. In augustus weigerde de kliniek andermaal de inspecteur inzage te geven in de medische statussen van de behandelin gen. Hij kreeg in een later stadium wel wat informatie over eind augustus en begin september. Dat abortussen na 12 weken in het beleid van de minister wel in ziekenhui zen gepleegd mo^en worden, verdedigde de bewindsman met het argument dat het gevaar In een hospitaal van een te lichte indicatie veel kleiner is door an dere sociale structuren en door een be tere begeleiding. UTRECHT (ANP) „Het is dringend nodig dat wordt bekeken of tussentijds of bij de eerstvolgende kabinetsformatie een bewindsman of- vrouw wordt belast met de zorg voor de volksgezondheid en de maatschappelijke dienstverlening”. De burgemeester van Zoetermeer, de heer J. W. Wegstapel, zei dit vanmorgen in Utrecht op het Nederlandse congres voor openbare gezondheidsregeling dat was gewijd aan de regionalisatie in de gezondheidszorg. Volgens hem is het on mogelijk, op plaatselijk en regionaal ni veau gezondheidszorg en maatschappelij ke dienstverlening te bundelen tot wel zijnszorg, als deze zo nauw met elkaar verweven terreinen vanuit twee departe menten worden geregeld, dat van Volks gezondheid en dat van CRM. Ten aanzien van de structuurnota ge zondheidszorg van staatssecretaris Hen driks vroeg de heer Wegstapel zich af, wat de staatssecretaris nu eigenlijk wil: centralisatie of decentralisatie. „Hij zegt „Bij Shell Pernis is de ethyleenfabriek ontploft”, zo begon het in reportagevorm geschreven artikel in VN van 11 augus tus. Daarbij was een grote trucfoto ge plaatst voorstellende „een gruwelijk beeld van de ramp in Rijnmond”. Daar op stond een olievat waarop duidelijk het beeldmerk van Shell zichtbaar was. Meteen na het verschijnen van dit artikel verzocht Shell een door de olie maatschappij opgestelde rectificatie te plaatsen. Dit werd geweigerd door VN- hoofdredacteur Rinus Ferdinandusse, omdat zoiets het erkennen van schuld van VN zou inhouden. Wel was Shell aangeboden om een stuk in VN te plaat sen, aldus Rinus Ferdinandusse gister middag. Shell vraagt de rechtbank te verkla ren dat het gebruik van het woord en beeldmerk en de handelsnaam van Shell in het artikel een inbreuk is op zijn merkenrechten. Voorts dat één en ander onrechtmatig is en dat VN veroordeeld wordt tot publikatie van het vonnis op straffe van een dwangsom van tien mil le. De advocaat van „Vrij Nederland” mr. P. C. van den Hoek zei dat de chemische industrie bijzonder gevaarlijk is. Bij Shell en andere fabrieken doen zich regelmatig ongelukken voor. De eenhe den worden groter en de ongelukken zijn groter. Shell is er zich volgens pleiter van bewust dat de bevolkings concentraties te dicht gesitueerd zijn bij de complexen in Europoort. Een rampenfolder van de gemeente Vlaardingen was vorig jaar aanleiding voor het artikel in VN. Tussen de schrijver van het artikel en de foto graaf, die aan zijn foto toevoegingen deed, was geen contact geweest. „Shell beheerst in Vlaardingen het zwerk”. „Shell moet leren leven met het feit dat er rampen geweest zijn en nog zullen volgen. Hoge bomen vangen veel wind. Van Shell wordt wat eelt ver wacht. Zijn beslissingen gaan in feite ons allen aan, aldus mr. Van den Hoek. De rechtbank doet op 8 januari uitspraak. Volgens welingelichte bron in Parijs is Israel uit de Europese regionale groep van de Unesco gestoten. Het voorstel zou zijn ingediend door Arabische en com munistische landen en werd met 35 tegen 23 stemmen en 26 onthoudingen aangenomen. De linkse partijen, alsmede de VVD, betreurden het besluit van Van Agt om de vervolging tegen de kliniek tóch door te zetten. Ze stelden een aantal kritische vragen over het verschil van aanpak van Bloemenhove en de overige abortus inrichtingen. Ook hekelden z<j de „wil lekeurige" maatstaf van 12 weken die Van Agt bij de vervolging hanteert. KVP-leider Andriessen hield een in- Tweede-Kamerleden van de WD hebben minister Van Agt gevraagd een collectieve verzekering af te sluiten voor artsen, betrokken bij het afnemen van de bloedproef. Eventuele complicaties bij het afnemen van deze proef zouden niet onder de nu geldende polisvoorwaarden van de verzekeringsmaatschappijen val len. dringend betoog over de rol van de overheid bij de bescherming van het leven..De KVP vindt dat het ongeboren leven, in welk stadium van ontwikkeling dan ook, beschermd moet worden. Daar om moet abortus strafbaar blijven, ten zij het lichamelijk of geestelijk welzijn van de vrouw in ernstige mate wordt bedreigd. Hij kondigde aan dat het initiatief- ontwerp van KVP en ARP rond de jaarwisseling klaar zal zijn. „Maar”, zei hij, „het kabinet mag ons niet op een concrete datum vastleggen.” De afspraak is dat de ontwerpen van KVP-ARP en PvdA gelijktijdig worden behandeld. Als de PvdA zich daaraan niet houdt, is dat een eenzijdige verbreking van de af spraak, die wij volstrekt afwijzen, aldus Andriessen. Mevrouw Goudsmit (D’66) vond dat Van Agt de verkeerde weg is ingesla gen door de zaak-Bloemenhove aan de rechter voor te leggen. De rechter wordt op die manier gedwonen een politieke uitspraak te doen, wat zijn onafhanke lijkheid ernstig in gevaar brengt. Me vrouw Goudsmit betoogde dat de opvang en begeleiding van patiënten en de indi catiestelling in Bloemenhove vaak gron diger gebeurt dan in de algemene zie kenhuizen, die niet door Van Agt ver volgd worden. In feite werkt de kliniek op alle essentiële punten volgens de richtlijnen van het ontwerp-Stuyt-Van Agt, zo zei ze. De grens van 12 weken is volgens Door met een stalen papiermand een ruit stuk te gooien, die tot op dat moment als onbreekbaar gold, kon gis termiddag een 18-jarige Haagse slager ontsnappen uit het nieuwe paleis van justitie, waar hij moest voorkomen bij de rechtercommissaris. Er wordt nu een onderzoek ingesteld naar de kwaliteit van de andere „onbreekbare” ruiten in het gebouw. De VVD stelde zich bij monde van mevrouw Veder-Smit op het standpunt dat tegen abortussen later dan 12 weken geen principiële bezwaren bestaan, al leen feitelijke. Zij vroeg minister Van Agt wat die bezwaren in dit geval zijn en of daar, wellicht in samenwerking met andere inrichtingen, niet in voorzien kon worden. Ze had scherpe kritiek op het feit dat minister Vorrink nu gaat bezien of de ziekenhuizen „toereikende voorzieningen” hebben op het gebied van vergevorderde zwangerschappen. Ze meende dat minister Vorrink in het geheel niet bevoegd is zich in het beleid van de ziekenhuizen te mengen. Eigentijds horloges ontworpen door Franse modekoningen, die Schaap Citroen van Gelder Juweliers Diamantairs, met juweliershuizen in Utrecht, Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, VENLO, Roermond, Maastricht, Eind hoven, Den Bosch, Leidschendam, Sassenheim en Roosendaal, als heel speciale prijs in onze puzzelaktie ter beschikking heeft gesteld. Voor U 111 Te winnen Door mee te doen aan de puzzelaktie, voor het zilveren Koningin Wilhelmina Fonds t.b.v. de kankerbestrijding in ons land. Hij vroeg zich met name af wie de regio gaat besturen: de overheid, met de particulieren in een adviserende rol, of overheid en particulier initiatief samen. Drs. C. H. G. M. Kuitenbrouwer, di recteur van de stichting Geestelijke Volksgezondheid in Noord-Holland, sprak als zijn mening uit dat dé beleids bepaling moet worden voorbehouden aan het democratisch gekozen overheidsor gaan (het gewest). Dat kan zich laten bijstaan informatief en adviserend door een samenwerkingsorgaan van particuliere instellingen en andere be trokkenen. Beide delegaties zullen „voor overleg” naar hun hoofdsteden gaan, zo is in een communiqué meegedeeld. De datum van de volgende bijeenkomst zal later wor den bekendgemaakt, maar goed ingelich te kringen verwachten niet dat men dit jaar nog bijeen zal komen. Het besluit tot opschorting van het overleg werd genomen op een vergade ring die 75 minuten duurde. Deze bij eenkomst was „een voortzetting van de constructieve en zakelijke gedachtenwis- selingen”. Het Salt-overleg in Genève is gericht op het opstellen van een verdrag voor tien jaar tot beperking van de kernkop pen, intercontinentale raketten «-n stra tegische bommenwerpers dat tot 1985 zou moeten gelden. De verdaging werd verwacht na de besprekingen die de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Henry Kis singer, vorige maand in Moskou heeft gehouden. Kissinger legde toen de Ame rikaanse denkbeelden voor inzake het voorgenomen verdrag dat een interim- akkoord moet vervangen dat in 1977 afloopt. De Russische leiders dienden toen tegenvoorstellen in. De kwestie van het Salt-overleg is een van de belangrijkste punten die presi dent Ford en de Russische partijleider Breznjev op hun conferentie van 23 en 24 november in Vladivostok zullen be spreken. In Den Haag is gisteren de Edo Bergs- ma-ANWB-prijs uitgereikt aan dr. H. J. van Doorne, de vroegere directeur van de DAF-fabrieken. Hij kreeg de prijs (zie foto), een penning en een geldbedrag van f 2500, voor zijn verdiensten op het gebied van de voertuigtechniek. Daarnaast zijn nog vier ANWB-onder- scheidingen overhandigd- Een was be stemd voor de heer G. den Hartog te Nieuwerbrug aan de Rijn. Aan het pro bleem auto’s aan te passen aan de licha melijk gehandicapte mens, zodanig dat de aanwezige handicap geen invloed be hoeft te hebben op de rijprestaties en de verkeersveiligheid, heeft de heer Den Hartog zijn leven gewijd. De volgende onderscheiding was voor de heer J- C. Bastiaanse, verbonden aan het Instituut voor Wegtransportmiddelen TNO, die zich tal van jaren heeft bezig gehouden met de ontwikkeling van be- proevingsapparatuur voor veiligheidsgor dels. De laatste twee onderscheidingen wa ren voor de heren J. H. Kruisinga en Kees Hin, beiden uit de hoofdstad. De eerste kreeg de onderscheiding voor zijn boek: Amsterdam, stad der duizend bruggen, de tweede voor een documen taire: zijn film „Den Biesbos”. De ANWB-voorzitter heeft tot slot prof, dr- Prakke, voorzitter van de ad viescommissie die zijn taak voor de laatste maal heeft vervuld, de dank van de ANWB voor het vele door hem verrichte werk overgebracht. Als lid van het algemeen bestuur heeft hij in 1958 het initiatief genomen voor de instelling van de ANWB-prijzen. In deze functie zal hij worden opge volgd door jhr. mr. M. P. M. van Karnebeek, onder meer voorzitter van de nationale commissie van overleg voor toerisme en recreatie. 4 12 21 13 3 13 1 7 15 15 2 5 4 mist windstil 20 ono n nno wzw 9 Gemaskerde en gewapende mannen hebben in Zuid-Italië bij de havenstad Brindisi een trein overvallen. De over vallers dwongen de machinist met een op de rails geplaatste vrachtwagen tot stoppen. Met vier postzakken maakten de rovers zich in een sportwagen uit de voeten. De waarde van de buit was gisteravond nog niet vastgesteld. 9 Ongeveer zestig vrouwen hebben gisteravond uit protest tegen de omstan digheden in de Maze-gevangenis be ter bekend als Long Kesh de BBC- studio’s in Belfast bezet. De vrouwen zijn alle protestanten van loyalistische organisaties. 9 Het secretariaat van prins Carlos Hugo van Bourbon Parma heeft meege deeld, dat de prins en prinses Irene op het ogenblik de gasten zijn van de Volksrepubliek China, waar zij de socia le en politieke ontwikkeling van dat land bestuderen. 9 Maastricht moet al in de eerste eeuw na Christus bewoond zijn geweest. Dat is komen vast te staan door recente opgravingen in het centrum van de Limburgse hoofdstad. GENÈVE (Reuter) De Amerikarnse en Russische onderhandelaars hebben gistermiddag meegedeeld dat zij hun be sprekingen in Genève over de beperking van strategische bewapening voor „een korte periode” hebben opgeschort. Mr. Jurgens (PPR) vroeg van Van Agt de toezegging, dat het openbaar ministe rie geen verdere activiteiten tegen Bloe menhove zal ontwikkelen. Het vooron derzoek moet geheel in handen blijven van de rechter-commissaris, zodat de politiek zich er niet mee kan bemoeien tot na de discussie over de legalisering. ARP en CHU waren beide van me ning dat Bloemenhove terecht gesloten wordt. Ze tekenden wel aan dat ook de onderbreking van zwangerschappen kor ter dan 12 weken in hun ogen onge rechtvaardigd is. Dr. Boertien (ARP) vroeg daarom Van Agt wat hij bedoelde met de zinsnede dat het vervolgingsbe leid ten aanzien van de overige klinie ken niet zal worden verscherpt. DS’70, PSP en CPN stonden op het standpunt dat de overheid de beslissing over abortus moet overlaten aan de betrokken vrouw. Zij vroegen de be windsman onder meer waarom hij eerst nu tot vervolging overgaat, terwijl de kliniek al meer dan een jaar in werking is. Geheel afwijzend tegenover het beleid van Van Agt stonden SGP, GPV en RKPN. Abortus is onder geen enkele omstandigheid geoorloofd, zo vonden zij. Het is volgens minister Van Agt zin nig om bij het vervolgingsbeleid reke ning te houden met een bepaalde grens, waarna het verrichten van een abortus strafbaar wordt. De bewindsman zei dat hij bij het vaststellen van die grens op 12 weken voornamelijk was geïnspireerd door de wetgeving in het buitenland. Bovendien haalde hij enkele passages uit interviews met artsen aan, waaruit blijkt dat na 12 weken het embryo duidelijk de trekken van een mens begint te krijgen. „Willekeur” 'L Amsterdam half bew. zw. bew. mist windstil licht bew. half bew. windstil zw. bew. Rotterdam licht bew. licht bew. Vlissingen licht bew. Z.-Limburg licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt zw. bew. zw. bew. licht bew. windstil onbewolkt no geh. bew. windstil motregen no zw. bew. windstil i regen onbewolkt geh. bew. zw. bew. Luxemburg licht bew. onbewolkt onbewolkt geh. bew, motregen zw. bew. geh. bew. zw. bew. regen zw. bew. geh. bew. regen geh. bew. half bew. Las Palmas half bew. r zw. bew. regen DONDERDAG 7 NOVEMBER Hoog water 8.39 uur en 21.09 Laag water 4.02 uur en 16.31 DONDERDAG 7 NOVEMBER Son op 7.45 uur onder 17.02 uur Maan op uur onder 13.51 uur W3 a o. ES 2 L -r

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2