Israel niet gerust op Amerikaanse houding tegenover PLO Honeywell Rome Ex-medewerker bestormd Nixon neemt ontslag In 1975 Franse ondergrondse kernproeven Politie en betogers slaags in Lissabon Vraaggesprek met koning Hoessein van Jordanië Spanje wemelt van geheime agenten in 99 99 3 PORTUGESE POLITICI OP REIS VOORONDERZOEK IN ZAAK-MEBO 2 voor Egypte niet Amerikaanse rechter doodgeschoten „Ontwikkelingsgelden gebruiken voor oorlog” L 1 6 WOENSDAG NOVEMBER 1974 BINNEN» EN BUITENLAND „Verspreking” Oorlog Fascisten Gammel Tegenspraak Unaniem (Van onze speciale verslaggever) AMMAN Koning Hoessein van Jordanië is als een teleurgesteld man uit Rabat teruggekeerd naar Amman. Hij is in Rabat letterlijk afgekocht door Saoedi-Arabië. Voor 320 miljoen dollar per jaar, een bijdrage voor de Jordaanse defensie, hebben de oliestaten de Jor daanse erkenning van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO ge kocht, in een situatie die voor Hoessein hopeloos was. Had de koning verwacht dat zijn voorstellen in Rabat van de tafel zouden worden geveegd? t Henry Kissinger tracht vrede in Midden-Oosten te redden foto een overzicht van de ravage. (Van onze redacteur in Lissabon) Rabat moet gestalte krijgen u ben absoluut pessimis- KONING HOESSEIN genwoordigen, en nu is hij over stag' gegaan. Is dat niet verrassend? Hoessein Hoessein i het ’ade- bij- n de iwis- rste sest. mte de den fiel- de Den de nen stad ser een tot :ten de was Het feit dat Egypte heeft laten weten dat het een Amerikaans plan voor een regeling in de Sinaï verworpen heeft, wijst erop dat Egypte niet meer mee wil werken aan een regeling in fasen. LISSABON. De eerste ernstige bot sing tussen politie, leger en demonstran ten deze week in de Portugese hoofdstad gold de bescherming van een politieke vergadering van de CDS-jeugd (Centro Democratico Social). Linkse hoofdzake lijk uit studenten bestaande groeperin gen vielen de politie aan die het CDS- gebouw, waar de vergadering werd ge houden beschermde. Bij de gevechten vielen 40 gewonden. Petersen is 27 jaar lang in dienst geweest van het Amerikaanse minis terie van Justitie. Op 31 december gaat zijn ontslag in. Nog in juli had president Sadat verklaard dat koning Hoessein de Pa- lestijnen op de Westoever zou verte- „Nee, het was een open vraag, tot dan toe. Er moest een beslissing wor den genomen, en er is een beslissing genomen”, zegt de koning, voorzichtig en wat aarzelend zijn woorden for mulerend. Had de koning dit besluit in Rabat niet verwacht? Gisteren verklaarde de Israëlische re gering officieel dat de erkenning van de Bevrijdingsorganisatie PLO door de top conferentie in Rabat, is verworpen. Het bezoek van Kissinger vandaag aan Jordanië lijkt meer een beleefdheidsbe zoek. Koning Hoessein heeft tenminste duidelijk gemaakt dat Jordanië geen partner meer is voor Israel. Hoessein zelf weet niet wat Kissinger komt doen, zo heeft hij privé gezegd. Als Kissinger zal proberen de PLO te introduceren, dan is het eerste stadium uiteraard het aftasten van de bereidheid van de PLO om te onderhandelen. „Wel, het was een unanieme Arabi sche beslissing. Zo zijn de feiten”, zegt koning Hoessein gelaten. En gelooft gelijk had? „Zo is het niet precies. De beslis sing in Rabat moet natuurlijk gestal te krijgen. Aan de ene kant voelen wij ons heel nauw betrokken bij het „Ik geloof niet dat wij in staat zijn dat te doen. Bovendien: niemand zal bereid zijn met Jordanië te praten nu wij daar voor de gebieden van Pale stina geen zeggenschap meer hebben”. Koning Hoessein zoekt steeds zijn woorden zorgvuldig. Hij is teleurge steld. een uitspraak van de bekende Ameri kaanse televisiejournalist Daniël Schorr van de CBS over het grote aantal Zuid- amerikanen (o.a. Cubaanse bannelingen, Mexicanen) die voor rekening van de CIA naar Spanje zouden zijn gekomen. Ook leest men hier dat het op de Spaanse ambassade in Washington uit lekte dat sinds mei het aantal Ameri- (Van onze redacteur in Barcelona, Robert Bosschart) De gearresteerde Giannettini zou de politie hebben verklaard dat er in Span je een centrale is gevestigd voor hulp verlening aan uitgeweken fascisten en nazi’s uit heel Europa. De 71-jarige Joseph Crescente jverd tijdens ecu rechtszitting met een jacht geweer vanaf de straat dodelijk in de rug getroffen. De politie neemt aan dat de dader moet worden gezocht onder de mensen die rechter Crescente de laatste tijd heeft veroordeeld. srleg” i een i van wor- dich- n dit richt voor ikop- stra- 1985 WASHINGTON (AP)— Henry Pe tersen, een sleutelfiguur in dé eerste stadia van het onderzoek naar het Watergate schandaal neemt ontslag als officier van justitie. Dit is offi cieel in de Verenigde Staten bekend gemaakt. s een resi- eider 3 en be- WD een voor van s bij niet rden val- een dat gis- ager van bij een iteit i in ben an- be- 3C- ven che ene rie- ex- aad van rie- „Nee, ik tisch.” rlos sge- op de cia- dat >st- Dat top .m- De ver ere lurt trijs -oep zou om- 35 igen arnse :bben n be- rking „een AMSTERDAM (ANP). De Rotter damse officier van justitie, mr. B. de Hoogh, heeft van de rechter-commissaris een gereehteljjk vooronderzoek gevor derd in de zaak van het voormalige zendschip van Radio Nordsee Internatio nal. de Me'bo 2. De toevoeging „of de PLO” zou op een vergissing berusten, te wijten aan de onervarenheid van de president in bui tenlandse zaken, zo verzekerde het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Maar was die „verspreking” mis schien toch opzettelijk? Kissinger gaat kijken wat er nog in zit. In Jeruzalem krijgt hij een zeer emotioneel „nee” over onderhandelingen met de PLO te horen. a de dnis- Kis- heeft \me- het rim- 1977 nden Over Italië gesproken: vandaar kwa men onlangs berichten dat de CIA niet de enige is die hernieuwde belangstelling voor Spanje toont. Verklaringen van de Italiaanse fascist Guido Giannettini, ex- redacteur van het partijblad van de MSI-fascisten, zouden de Italiaanse ju stitie c'toe hebben gebracht een nieuw dossier te openen onder de titel „Zwarte internationale”. en Libië. De minister zonder portefeuille majoor Victor Alves rechterhand van premier Gonzales, woont in Engeland, in zijn functie van interim-minister van Defensie een vergadering van het Atlan tisch pact bij. (Van onze redacteur in Jeruzalem) JERUZALEM Kissinger is gisteravond weer naar het Midden-Oos ten gevlogen. Eerst gaat hij in Cairo uitzoeken of Egypte nog bereid is met Amerikaanse bemiddeling verder te praten over een nieuwe regeling in de Sinaï. De indruk bestaat echter dat in Rabat besloten is buiten Genève om geen afzonderlijke regelingen meer met Israel te sluiten, maar vast te houden aan het oorspronkelijke standpunt dat Israel zich tegelijker tijd moet terugtrekken uit alle bezette gebieden. Maar was koning Hoessein niet on aangenaam verrast dat hij geen enke le steun kreeg van andere Arabische staten in Rabat? „Als ik terugkijk naar wat in Ra bat gebeurd is, dan kan ik alleen maar zeggen dat de tijd zal leren of de beslissing juist is geweest. Ik heb een rein geweten.” „Ik wil niet de indruk wekken dat ik bevooroordeeld ben. De geschiede nis zal ons leren wie gelijk heeft.” Maar u had toch gezegd dat u niets meer met de Palestijnse zaak te ma ken zou hebben? Is dat niet in tegen spraak met wat u zo juist zegt? „Als er een partij is die is uitge schakeld als verantwoordelijke, dan hangt het niet van onze wil af naar Genève te gaan. Wie zou er bereid zijn met Jordanië te praten over alle zaken die te maken hebben met de bezette Palestijnse gebieden? Egypte heeft zich altijd publiekelijk op het standpunt gesteld dat Israël zich uit alle bezette gebieden terug moet trekken en wel tegelijkertijd. Maar die „Het was belangrijk dat eerst ie dereen op de hoogte zou zijn van de feiten. En daarna waren wij bereid iedere beslissing die unaniem geno men zou worden, te aanvaarden. Er is enorme druk op ons uitgeoefend. Wij hadden het gevoel dat wij de plicht hadden op te komen voor het volk waartoe wij al zo vele jaren behoren. Ik heb de feiten voorgelegd Ik heb een rein geweten. Ik heb mijn uiter ste best gedaan. Ik was bereid te doen wat de meerderheid zou beslis sen.” Op de vraag of Petersen het ver zoek heeft gekregen ontslag te ne men, zei president Fords perschef Ron Nessen „Nee, Petersen heeft naar ik heb begrepen op eigen initiatief ontslag genomen”. Petersen was een van de belang rijkste figuren, de eerste fase van Wa tergate. Hij kreeg later kritiek te ver duren om gesprekken die hij met de toenmalige president Nixon over het schndaal heeft gevoerd. Jonge Italianen hebben gisteren de kan toren van het Amerikaanse bedrijf Ho neywell in Rome bestormd. Door een brandbom brak brand uit in het gebouw. Tijdens het incident raakten vier men sen gewond. Het Honeywell-kantoor, op de tweede verdieping van een modern gebouw gevestigd, brandde volledig uit. Werknemers van de Amerikaanse firma hingen schreeuwend uit de ramen en riepen om hulp. Ze werden door de brandweer in veiligheid gebracht. Op de Dit op een werf in Ridderkerk gerepa reerde schip werd op 10 oktober in opdracht van de Amsterdamse officier van justitie, mr. H. W. P. Remmerts de Vries aldaar in beslag genomen. Deze officier is belast met de landelijke coör dinatie van opsporingsbeleid voor de pi ratenzenders. Een der twee Zwitserse eigenaren van het zendschip, Edwin Bollier, zal maan dag 11 november door de rechter-com missaris worden gehoord terzake van overtreding van de telegraaf en tele- foonwet. Het gaat hierbij om verdenking van het zander machtiging van de mi nister van Verkeer en Waterstaat aan wezig hebben van zendinrichting. Het zendschip werd in beslag genomen toen het op uitvaren stond. Volgens de officier zou het ook zendklaar zijn ge weest. uitlaatklep bestond hieruit dat de troe- penscheidingsovereenkomst met Israël een militaire overeenkomst was, en geen enkele politieke betekenis had. Wat Egypte nu te doen staat als het een harde lijn wil volgen, is tegen Kissinger zeggen: „Geen verdere militai re overeenkomsten, Israël moet nu hele maal uit de Sinaï weg”. De uitlaatklep weghalen dus. WANAQUE (AFP). In de plaats Wanaque in de Amerikaanse staat New Jersey is een rechter doodgeschoten. Genève is wat Hoessein betreft voorbij. Dat had Hoessein vooraf aangekondigd. Maar worden nu alle banden met de Westoever verbroken? kaanse aanvragen voor officiële visa naar Spanje verdrievoudigd is. Maar CIA-agenten kunnen gemakke lijk zonder visum in Spanje werken. Een kenmerkend bewijs is dat de Watergate- specialist Howart Hunt tijdens zijn CIA- carrière in Spanje werkte. Hij stond tot 1966 officieel ingeschreven als buiten lands correspondent voor het New York- se tijdschrift „National Review”. Nadat de dictaturen van Portugal en Griekenland voor het Amerikaanse mi nisterie van Defensie (Pentagon) verlo ren zijn gegaan, moet de CIA klaarblij kelijk verhinderen dat Spanje na Fran co’s dood dezelfde weg volgt. Minister Pronk zegt dit in een open brief aan 71 leden van verschillende kerken, die vorige maand aan de Raad van Kerken in Nederland hadden ge vraagd er bij het parlement op aan te dringen de ontwikkelingshulp aan Egyp te te stoppen. DEN HAAG (ANP). Volgens minis ter Pronk (Ontwikkelingssamenwerking) kan Egypte gelden, dat het van Neder land als ontwikkelingshulp ontvangt, niet gebruiken voor oorlogvoering tegen Israel. De Nederlandse hulp aan Egypte is uitsluitend bestemd voor concrete projecten, die zijn gericht op sociaal- economische vooruitgang. „Nee, dat moet niet verward wor den met de conferentie in Genève, en de politieke rol en verantwoordelijk heden van Jordanië in de nieuwe omstandigheden. Genève is nu de verantwoordelijkheid van de PLO, of een regering in ballingschap die er wellicht gaat komen.” Koning Hoes sein wil echter niet expliciet zeggen of Genève wat hem betreft voorgoed voorbij is. Het weekblad „Cambio 16” weet te vertellen dat Spanje sinds kort een „ei gen” onderafdeling heeft gekregen in de afdeling West-Europa van de CIA, die na het Midden-Oosten het belangrijkste zou zijn van deze Amerikaanse inlich tingendienst. Men zou nu druk bezig zijn met Spanje’s politieke toekomst na Franco. De Barcelonese krant „Noticie- ro” schrijft over „het vergaren van in lichtingen, het zoeken van aanhangers, het omkopen van personen, de voorbe reiding van het terrein zodat alles klaar zou staan op het ogenblik van de onder handelingen.” Er zijn inderdaad talrijke aanwijzin gen dat Spanje een knooppunt is voor hernieuwde fascisten- en nazi-activitei- ten. niet alleen om vluchtelingen te helpen maar ook om hun beweging in Spanje zelf en in andere Europese lan den metterdaad en financieel te steunen. In de rechtervleugel van het Franco regime klaagt men overigens steen en been over subversieve activiteiten tegen de regering. Wat kort na de burgeroor log een stokpaardje werd, de „internati onale joden -liberalen - vrij metselaars - marxisten - samenzwering tegen Spanje” is volgens deze woordvoerders nog springlevend. Zoals gezegd: in Spanje krioelt het van de geheime agenten en de samen zweerders voor elk wat wils. MADRID. Spanje wemelt van de geheime agenten en samenzweerders uit binnen- en buitenland. Tenminste, dat kan men dezer dagen in diverse Spaanse kranten en tijdschriften lezen. Nu de onderhandelingen over de vernieuwing van het militaire akkoord met de Vere nigde Staten begonnen zijn, leest men koppen zoals: „Is Spanje het voornaam ste doelwit voor de CIA (Amerikaanse Inlichtingendienst) in Europa gewor den?” Ook de „verspreking” van president Ford, die vorige week in een toespraak zei dat Israel met „Jordanië of de PLO” zou moeten praten, heeft de Israëliërs niet gerust gesteld. PAPEETE (Reuter) De eerste Franse ondergrondse kernproeven zullen begin volgend jaar worden genomen. Dit heeft vice-admiraal Jean Tardy, opperbevelhebber van het Franse kern- proefprogram in het zuidelijke gebied van de Stille Oceaan, gisteren bekend gemaakt. bin had net als zijn voorgangster Golda Meir ten onrechte een regeling met Egypte laten prevaleren boven een rege ling met koning Hoessein, die tot voor Rabat mogelijk was. De vraag in welk juridisch kader (de resoluties van de Veiligheidsraad spre ken alleen over staten, en het Palestijn se handvest erkent Israel niet) is van later zorg. Vooralsnog heeft de PLO zich niet over onderhandelen met Israel uit gesproken. Het is echter duidelijk dat het gammele bouwwerk van Kissinger aan alle kanten wankelt. En als op de topconferentie in Rabat het besluit „oor log” is gevallen, dan is er niets meer te redden. „Ik ben daar niet met harde hand opgetreden”, zei de koning in een vraaggesprek met de Londense Week end Television. „Ik ben er heenge gaan en heb eerlijk alle mogelijkhe den voorgelegd." Onder hen was de leider van de ultralinkse MRPP (Moviemento Reorga- nisativo do Partido do Proletariado), Saldanha Sanches. Hij was pas de dag ervoor uit gevangenschap ontslagen. De politie van Lissabon begon de be togers uiteen te drijven met gummistok ken. Later werd gebruik gemaakt van vuurwapens om de woedende demon stranten, die gewapend waren met knup pels, ijzeren staven en fietskettingen, schrik aan te jagen. De politie riep de hulp in van het leger, waarna acht pantserwagens ver schenen. Aanvankelijk toegejuicht door de demonstranten, die de soldaten als broeders in de strijd begroetten, werden de militairen uiteindelijk met stenen be kogeld en uitgejouwd. Het CDS-gebouw is onder bewaking gesteld. Uit politiek oogpunt bezien heeft deze kwestie niet veel om het lijf. De enkele hondenden demonstranten die met de politie vochten waren uitermate actief. Maar ze vormen een minderheid, die Gunal en zijn communistische partij in een pamflet als „sociale fascisten” en „hielenlikkers van het kapitaal” betite len. Van meer belang is, dat de politie ke vergadering van een niet-linkse partij werd beschermd, wat de hoop op een werkelijk pluralistische democratie in gematigde kringen weer doet opleven. Dat democratisch pluralisme vormt, volgens het programma van de strijd krachten, de basis van de verkiezings strijd in Portugal. Om de verschillende regeringen daaromtrent gerust te stellen, trok minister zonder portefeuille Gunal naar Moskou en zijn collega Victor Al ves naar West-D.uitsland, Frankrijk, Ita lië, België en Engeland. De reis van beide politici had tot doel een tegen wicht te vormen voor de reis die presi- Riskanter nog is de zaak aan de Syrisch-Israelische grens, op de Hoogten van Golan. Eind november loopt het mandaat van de VN-waarnemingstroe- pen af. De betrekkingen tussen de VN- troepenmacht en het Syrische leger zijn bijzonder gespannnen. De Syriërs hande len volgens Israëlische berichten her haaldelijk in strijd met de bepalingen van de troepenscheidingsovereenkomst, en negeren gewoon de VN-troepen. Het belangrijkste, zeker op de lange duur, is de Palestijnse kwestie. Koning Hoessein is in Rabat buiten spel gezet. De PLO volgt hem op. Israel weigert met de PLO te praten. „Wij zullen het op een confrontatie met Amerika aan laten komen”, heeft de Israëlische pre mier Rabin gezegd. De Israëliërs zijn niet gerust op de Amerikaanse houding inzake de PLO. In het verleden heeft Washinton de Israëliërs herhaaldelijk voor ogen ge houden dat zij haast moeten maken met onderhandelingen met Jordanië, voor het te laat is, en Israel met „anderen” zal moeten onderhandelen. Nu is het te laat. En, zo vrezen de Israëliërs, Kissinger zal nu zeggen: „Ik heb jullie gewaarschuwd, nu moeten jullie de gevolgen dragen”. Premier Ra- Hij diende het Palestijnse volk. Het Palestijnse volk is één volk. Daarom blijven de bruggen open, tot er iets nieuws komt zullen we voortgaan ons volk in de bezette gebieden te hel pen.” Meer nog: verschillende Spaanse kranten weten te vertellen dat er vooral sinds de staatsgreep in Portugal niet minder dan 200 nieuwe CIA- agenten naar Spanje zijn gekomen. Deze kranten beroepen zich onder andere op lot van het Palestijnse volk. Veel meer dan enig ander in de Arabische wereld. Ook ik persoonlijk. Mijn grootvader ligt in Jeruzalem begra ven. Ik stond naast hem toen hij in Jeruzalem stierf. (Koning Abdallah werd in 1951 in Jeruzalem door Pa lestijnse extremisten vermoord red-). dent Costa Gomez naar de Verenigde Staten heeft gemaakt. Nooit eerder werd er door leden van een Portugese rege ring zoveel gereisd. De minister van overzeese gebiedsde len is net terug van een reis naar Australië, Indonesië en Macao. Mario Soharez minister van Buitenlandse Za ken, laat zijn socialistische partij weer eens zonder leiding en gaat naar Tunis Het Midden-Oostenconflict lijkt uitzichtloos. Denkt de koning daar ook zo over of is hij optimistisch? Is dit een eerste stap om het mandaat niet te verlengen? Is in Rabat de beslis sing genomen, om het maar op oorlog aan te laten komen? Ook dat moet Kissinger uitvinden. nog steeds dat 5. j

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3