Velsense ondernemers bijeen over bedrijfsproblematiek MEVROUW ANTEN-BUTZELAAR, KWART EEUW ACTIEF VOOR KINDERPOSTZEGELS 0 Tesselschade-Arbeid Adelt hield bazar in Waterland Demonstratie leerlingen IJmond mts kon dinsdag worden afgelast Cursief Relatief HUGO CLAUS' „SUIKER" IN VELSEN Amateurtoneel Velsen IR'i ff in Boeiende contactavond vond veel interesse Handwerkbazar ten bate van vrouwen VERGUNNING OP LAATSTE NIPPERTJE VERLEEND WOENSDAG 6 N V E M B E R 197 4 PLAATSELIJK NIEUWS ik 'S 7 Uitslag IJmond-trip Normaal november Zuidelijk zal Toneel zou het Vandaag over een week gaat de extra verkoop van kinder zegels en prentbriefkaarten weer beginnen. Dat gebeurt in Velsen, zoals elk jaar, in een apart uit- stalkraampje dat in de hal van het hoofdpostkantoor staat. Een vrouw die zich al sinds 1948 voor de kinderpostzegelverkoop inzet is mevrouw C. P. J. Anten-But- zelaar. Zelf is zij er de vrouw niet naar om daar enige ophef van te maken. Bescheiden zegt zij: „Het is natuurlijk prettig als je weet dat er mensen mee ge holpen worden, maar als ik het zelf niet zo vreselijk leuk hebben gevonden, had nooit zo lang gedaan”. Reclamevoering Vandalisme (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Ten gevolge van een merkwaardig toeval werd de Vel sense burgerij dinsdagmiddag op het nippertje een demonstratie onthou den van enige honderden leerlingen van de IJmond-m.t.s. aan de Roos en Beeklaan in Santpoort. Ook en kele leraren hadden hier hun me dewerking reeds aan toegezegd. Maandag 11 door het „Globe” in de Velsense Stads schouwburg een opvoering wor den gegeven van Hugo Claus’ to neelspel „Suiker”. Dit is het eer ste stuk van deze, inmiddels zo bekend geworden schrijver, dat ongeveer vijftien jaar geleden in première ging. Het is een uiter mate boeiende episode uit het leven van Vlaamse seizoenarbei ders in een Noordfranse suiker bietencampagne, geconcentreerd op drie figuren: de dominerende Max, zijn trage vriend Kilo en het losgeslagen meisje Malou. Tegenzin 1 K s Ml -iffe yL - 'Mi fer Br o kruimels ‘Hen (Van een onzer verslaggevers) Ver 30- :nd 30- ■nd as- (Van een onzer verslaggeefsters) 45: de is- tat de prijzen naar Na al die tijd heeft regisseur Ton Bestuurssecretaresse mevrouw W. A. de Clercq: „De verkoop van deze hand- In ieder geval voldoende reden voor een actiegroep om onlangs tot het hou den van een demonstratie te besluiten, waar van ongeveer tachtig percent van de leerlingen de volledige medewerking voor kon worden verkregen. Echter on der de strikte voorwaarde dat een en ander waardig en zonder een enkel inci dent zou kunnen verlopen, omdat men tot elke prijs de goede naam van de IJmond-m.t.s. wenste te behouden. De ervaringen van de Bussumse on dernemers zijn wellicht interessant voor de Velsense collega’s, al waren er niet direct veel raakvlakken. Wel was men het er over eens dat een dergelijk geval als Maxis in een gemeente als Velsen zeker moet worden vermeden. Mevrouw Anten: „In 1949 werd ik voorzitter van de Unie van Vouwelij- ke Vrijwilligers. Toen heb ik meteen de vereniging ingeschakeld voor de verkoop van kinderzegels en kaarten. We doen het dus allemaal samen. Voor de oorlog was er hier in de gemeente al een klein comité en dat werk hebben we min of meer overge nomen”. ran hi.: ide aar- leze nen, een lekt. Een uele giro ein- atie bij eel- >lke nde ou- nep >rdt IJ- P- de de igd. lam iwe de bij ek- op. 44: 44: Het actiecomité bestond uit de leerlin gen Jan Dekker, Maaik Eyking, Cor Geluk. Otto Smit en Arie de Vries, terwijl de met de demonstratie sympati- serende leraren werden vertegenwoor digd door de heer R. S. Wijmenga. Hun grieven hadden voor een groot deel be trekking op de gebrekkige huisvesting, X' 3 Hij laat papieren zien en wijst met voldoening op de landelijke opbrengst van vorig jaar, die zes en een kwart miljoen bedroeg. Met de U.V.V. wil mevrouw Anten er alles aan doen om haar steentje ook dit jaar weer bij te dragen. Dat houdt in dat ze zelf per auto een aantal grote bestellingen naar bedrijven wegbrengt. Maar ook dat zij weer heel wat uurtjes zal doorbrengen in de hal van het post kantoor. Vanaf 12 november zitten daar vrijwel elke ochtend twee da mes zegels en kaarten te verkopen achter hun stalletje. Over die jaarlijkse verkopen zegt zij: „Het is vaak moeizaam, maar wel prettig werk. Onze activiteit ontlast natuurlijk de loketten. De moeilijk heid is altijd dat we voldoende men sen moeten vinden om te helpen in het postkantoor. We zoeken nog een aantal dames die bereid zijn een ochtend te helpen verkopen. Ze hoe ven echt niet van de UW lid te zijn, Het grootste deel van de avond, die vooral bedoeld was om een dialoog tot stand te brengen tussen de V.O.C. als overkoepelende organisatie van het mid den- en kleinbedrijf, en de aangesloten leden, werd gevuld door de eerste spre ker, mr. H. A. F. Velu, directeur van de Nederlandse Middenstands Bank te Am sterdam. Hij had als onderwerp „Modern ondernemersschap” gekozen en belichtte dat in vele boeiende facetten. VELSEN. De Velsense ondernemers hebben zich dinsdagavond sterk getoond. Met ongeveer zeventig personen werd de contactavond van de Velser Onderne mers Centrale bezocht*, welke was be legd in de restauratie van de Rabobank aan het Plein 1945. In elk geval had de keus tussen voetbal en de V.O.C. bij dit gezelschap positief gewerkt ten aanzien van de laatste, waarbij de aanwezigen al spoedig tot de slotsom moesten komen dat de thuisblijvers ongelijk hadden. Ook wordt in de dependance veel last van vandalisme ondervonden. Dikwijls kunnen hier na het weekeind ingegooide ruiten en andere vernielingen worden aangetroffen, terwijl ook reeds een groot aantal bromfietsen van leerlingen wer den gestolen, zelfs al stonden de voertui gen stevig op slot. Bij dit alles is men ook hevig verontwaardigd over het feit dat nog onlangs de kantinebeheerder in de Don Boscoschool een 65-plusser op de vlucht werd gejaagd, omdat hem hier de stenen om de oren vlogen. Volgens het manifest heeft het onder wijs hier voortdurend onder geleden, zodat de directeur, de heer A. P. Rutten zelfs bereid is geweest een deel van zijn vakantie op te offeren, teneinde bij het ministerie de bouw van enige noodloka- len op het schoolplein te kunnen beplei ten. Met het bekende gunstige resultaat. een zeker op door het De Sportbond IJmuiden heeft winnaars bekend gemaakt van de IJ- mond-trip die op 20 oktober werd gehouden. De eerste prijs is voor de fam. Notenboom, Bellatrixstraat 155; de tweede prijs voor Yvonne Kok, Lange Nieuwstraat 702 en de derde prijs is voor Arjan Brederveld, Alex. Bell- straat 21. De winnaars krijgen thuis bezorgd. En gelet op de stemming bij de leer lingen en het lerarenkorps meende de actiegroep hiervoor de nodige garantie te kunnen verlenen, zodat de demonstratie werd vastgesteld op dinsdagmiddag 5 november. Er werden reeds teksten voor mee te voeren spandoeken ontworpen als: „Bouwen nu!”l „Goed onderwijs in een goed gebouw” en „Wij geven acht honderd handtekeningen en vragen er slechts een”. Maar zoals reeds bericht kreeg de directeur maandagmiddag van het stadhuis de mededeling dat de ver langde bouwvergunning was verleend. En enkele uren voor demonstratie leek ons merkwaardig toeval. de te houden dit een hoogst Waterland, waar mevr. E. M. Barones van Tuyll van Serooskerken-van Lim burg Stirum gastvrouwe was, gekomen om te kijken of er iets van hun gading bij was. Mevrouw de Clercq: „Meestal komen er 80 a 100 bezoekers op een bazar. Er wordt ook goed verkocht. Maar het is natuurlijk onmogelijk om een officieel uurloon door te berekenen, hoewel voor al het fijne borduurwerk erg arbeidsin tensief is”. „Tesselschade-Arbeid Adelt”, houdt drie bazars in het jaar. In het voorjaar in IJmuiden, deze najaarsbazar en mor gen 7 november is de tweede najaarsbazar in Beverwijk, bij mevrouw J. L. Bakker-de Gooyer in de Akeren- damlaan 1. Ook deze bazar is geopend van 10 tot 4 uur’s middags. werkstukken is gedeeltelijk ten bate van de vrouwen en meisjes die ze hebben gemaakt. Zij zijn gehandicapt soms of zijn om andere redenen aan huis gebon den. Zo kunnen deze vrouwen wat extra verdiensten maken”. Het batig saldo is voor de vereniging. Dat geld wordt weer gebruikt om bijvoorbeeld studiebeurzen te geven aan de meisjes of vrouwen die dat geld nodig hebben omdat hun rijks- beurs niet op tijd komt. Op de bazar werden poppen verkocht, beesten, pannelappen, lopertjes, baby kleertjes, kerststukjes, schorten, thee mutsen en dergelijke artikelen. Een groot aantal dames was In het manifest wordt er in dit ver band de aandacht op g_vestigd dat „de gemeente Velsen plotseling een afdeling bleek te bezitten, waar de vereiste me dewerking met groeiende tegenzin door werd verleend”. Vandaar dat verder in het schrijven de vraag wordt gesteld: „Moeten wij nu door laksheid of tegen werking, of vanwege een politiek steek spelletje weer de dupe worden?” De PvdA-er Janssen, toen zijn par- tijd als eerste werd uitgeloot bij het begrotingsdebat: „Eindelijk recht”. Ko Meijer wil twee microfoons in de raadszaal om de tijd van het lopen naar het spreekgestoelte te bekorten. Commentaar van de CPN-er Hoorn: „We kunnen ook twee sprekers tege lijk nemen”- Waarom reageerde VSV zo fel op die opmerking van Westerhoven over de jofele jongens achter de tapkasten van de sportkantines. Kloosterhuis kan altijd zeggen dat ie er niet bij is geweest. Het is nu tijd om bomen en hees ters te planten. Ockeloen in de gemeenteraad over een rampendienst: „Een ramp is een ramp als je hulp van buiten moet halen- Dat staat vast!” Niemand mag het weten, zelfs de Bolle niet. In huize „Waterland” werd gisteren een handwerkbazaar gehouden door de vrouwenvereniging Tesselschade-Arbeid Adelt. Gastvrouwe was barones Van Tuyll van Serooskerken, op de foto rechts met een mandje in de hand. iedereen is welkom en het is voor een goed doel”. Wie me wil helpen, kan telefonisch contact opnemen met mevouw Schoonkind, tel. 02550-14933. VELSEN. In Huize „Waterland” werd dinsdag een bazar gehouden die was georganiseerd door de Algemene Nederlandse Vrouwenvereniging „Tessel schade-Arbeid Adelt”. Er werden voornamelijk handwerk- stukken verkocht, hetgeen voor deze vereniging één van de manieren is om de handwerkartikelen die door zo’n 500 vrouwen en meisjes thuis worden ge maakt, te verkopen. Bij informatie op het Velsense stad huis naar deze gang van zaken werd ons verzekerd dat het hier een volkomen normale procedure betrof. Dergelijke aanvragen moeten steeds enige afdelin gen passeren, waarmee gewoonlijk onge veer zes weken zijn gemoeid. De laatste handtekening was juist maandagmiddag op de vergunning aangebracht, zodat de heer Rutten kon worden meegedeeld dat deze werd verleend. De demonstratie kon daarop worden afgelast. Mr. Velu hield een gloedvol betoog en schetste daarin een beeld van de onder nemer door de jaren heen. Hij trok daarbij een positieve lijn en kon eindi gen met een visie op de toekomst. Het waren overigens voor een groot deel wel bekende zaken waarover mr. Velu sprak, doch hij deed dat op een wijze die de ondernemer bijzonder moet hebben aan gesproken. Weinig ter sprake kwam de veel be kritiseerde regeringspolitiek ten opzichte van de middenstand en de kleine onder nemer. Wel kwamen er vragen uit het publiek die de voorraadfinanciering be troffen, als altijd een moeilijk punt omdat bij een bepaalde inflatie de risi co’s voor de ondernemer die een redelij ke voorraad moet hebben, aanzienlijk groter zijn. Het is vooral een probleem dat voor de kleinere ondernemer moei- lijker ligt, dan voor de grotere. Mr. Velu kon niet onverdeeld gunstig oordelen over het huidige ondernemers klimaat. Wel vond hij dat de onderne mer zelf steeds alert moet zijn op de laatste ontwikkelingen. Daarbij liet hij reclame-voering alsmede doelgericht ad- Waarom wil iedereen altijd winnen. Sepp heeft zijn teevee op de over loop. Lutz het stuk voor „Globe” opnieuw op het repertoire genomen, waarbij is gebleken dat „Suiker” dramatisch nog even sterk is als bij de première. De opvoeringen trekken dan ook overal weer volle zalen, ook in Velsen, waar voor maandag nog enkele plaatsen verkrijgbaar zijn Inlichtingen bij de kunstkring „Voor Allen”, telefoon 15743 of 15789. De rolverdeling voor deze voorstel ling vermeldt de namen van Piet Römer, Pleuni Touw, Jan-Anne Drent (op de foto afgebeeld), Hugo Metsers, Henk Molenberg, Pieter Lutz, Henk Uterwijk en Jaques For- terné. Ook kan het optreden reeds wor den aangekondigd van Piet Bamber- gen en René van Vooren, die maan dag 18 en woensdag 20 november in de Velsense Stadsschouwburg opvoe ringen komen geven van hun nieuwe show „Mounties Maximaal”. Mevrouw Anten: „Het gaat darabij juist om hele series. Die stellen we zelf samen. De kinderen verkopen de velletjes aan huis en ook kaarten, maar wij hebben daar weer heel andere kaarten die niet in de collectie van de kinderen zijn opgenomen. verteren de revue passeren. Punten die voor Velsen niet zo spreken, zoals af sluiting van de binnenstad (Kalverstraat Amsterdam, waar duidelijk moeilijkhe den liggen) en het wegtrekken van de middenstand uit het centrum, bracht, mr. Velu eveneens ter sprake en hij mocht onder zijn toehoorders een sterk geïnteresseerd gezelschap ontmoeten. De tweede spreker van de avond was de heer C. Bouma, voorzitter van de Bussumse Ondernemers Raad. „Vier jaar ervaring met de Bussumse ondernemers- raad” had hij zijn betoog genoemd. Als actualiteit werd de nieuwe gigant Maxis in Muiden door de heer Brouwer ge noemd, een mammoetonderneming, die tegen de meerderheid van de Muidense raad in toch in die gemeente kon wor den gevestigd. welke leraren en leeringen in de Don Boscoschool aan de Willemsbeekweg in IJmuiden-Oost als dependance wordt ge boden. Zowel de verlichting als het sani tair laten hier immers alles te wensen over, zodat door de toiletten een door de gehele school heersende stank wordt veroorzaakt. De toneelvereniging „ADVENDO” uit IJmuiden geeft vrijdag 8 novem ber in de Velsense Stadsschouwburg haar eerste toneelvoorstelling van dit seizoen. Opgevoerd wordt „Zij leven onder ons”, toneelspel in drie bedrij ven door Rob van Marie. Met Hennie Zwanenburg als regisseur zal het stuk worden gespeeld door Job van der Zwan, Christien Bruggekamp, Thea Masereeuw, Cor Hoogland, Tiny Hagedoorn, Ineke Pronk, Jaap Nijs- sen en Joop de Vries- Dezelfde avond komt bij de krite „Fryske Trou” in gebouw „De Rank” aan de Koningin Wilhelminakade een Friese toneelclub uit Castricum op bezoek, met een opvoering van het blijspel ,,’t Biologysk wünder”. De regie is van Joh. Brouwer. Deze to neelavond wordt besloten met een bal op muziek van „The Evening Stars”. Vervolgens wordt door het kinder koor „De Jonge Stem” uit IJmuiden vrijdag 15 november in de Velsense Stadsschouwburg een opvoering gege ven van de kinderrevue in vier be drijven „Als ik toch eens rijk was”. Regisseur is Hanny Herinx uit IJmui den, terwijl Edwin Wolf uit Amster dam als dirigent fungeert De bedoeling was het gemeentebestuur van Velsen een uitvoerig en goed gedo cumenteerd manifest aan te bieden, waarin werd aangedrongen op het nu eindelijk eens afgeven van een vergun ning voor de bouw van vijf nieuwe lokalen op het terrein van de school. De samenstellers van het manifest meenden namelijk te weten dat het ministerie hier reeds land goedkeuring voor heeft verleend, waarbij tevens de financiering werd rondgemaakt. Om de een of ande re, voor hen onverklaarbare wijze heeft sindsdien een instantie op het Velsense stadhuis de verdere afwikkeling opge houden, zodat nog steeds een handteke ning op de bouwvergunning zou ontbre ken. Vandaar dat een actiecomité uitein delijk besloot door middel van een de monstratie bij B. en W. op enige spoed aan te dringen. Daarmee relativeert zij dienste die toch destijds hoge prijs werd gesteld Nederlands Comité voor Kinderpost zegels. Want zij ontving eens een fraai gecalligrafeerde oorkonde en daarbij een aantrekkelijk bronzen beeldje dat twee spelende kinderen voorstelt. Het was een blijk van waardering dat zij erg prettig vindt. uw I '13 ln«. fli i bil...... ,Jjr Mar'aT' - L- f' t. Q Q

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5