Werkeloosheid in Velsen niet onrustbarend Velsen wil bij de Kroon in technisch speelgoed Slecht enkele verhogingen blijken nodig voordelen Verschil binnen college Sociale dienst studeert op Smulders stopt met topturnen Statfjord vol olie en gas Bevolking profiteert mee van uit gemeentefonds hensen uitvoering bijstandswet beroep gaan tegen G.S. stand entero norm College niet enthousiast over idee jumelagecontacten met Derde Wereld I VOOR HOBBY EN MODEL BOUW MATHOT ribcord spijker broeken MBS'J 4 Onverwacht geconfronteerd met besluit Geslaagden zwemdiploma’s Meer maatschappelijke wethouders nodig DIARREE? 'X WOENSDAG NOVEMBER 19 7 4 PLAATSELIJK NIEUWS o VELSEN met pocketzakken «ara r Barteljorisstraat 3, Haarlem, telefoon 31 09 87 365 dagen zon voor de gehele familie U voelt het en u ziet er bruin en fit uit met SOLARIUM ZWART-BRUIN-GROEN MARINE-BORDEAUX TIJDELIJK GROTE MARKT-HAARLEM uitlopende pijpen KINDERMATEN 23.50 HERENMATEN 29.50 VELSEN Burgemeester Ree horst voelt er niet zo veel voor om jumelagecontacten te leggen met steden in de zogenoemde Derde We reld. Hij vindt dat deze Derde We reld het meest gebaat is met een stuk inkomensoverheveling, zoals hij dat noemde. Dit is een zaak aldus burgemeester Reehorst die slechts nationaal kan worden aan gepakt door de rijksoverheid. Ge meenten kunnen wel in samenwer king met particuliere instellingen projecten in de Derde Wereld opzet ten. Misschien dat er op dit gebied mogelijkheden liggen bij de viering van het eeuwfeest van het Noordzee kanaal. In de speciale commissie die deze viering voorbereidt, zal deze vorm van hulpverlening ter sprake worden gebracht. Het idee voor ju melagecontacten was ter sprake ge bracht door het CDA en Progressief Velsen. zit er niet langer mee K? helpt snel bij diarree C I (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) DRS. J. REEHORST (Van een onzer verslaggevers) het H. VAN DER WERFF (Van een onzer verslaggevers) ZOU (Van onze sportredactie) lichtingsplaat aanbrengen. (ADVERTENTIE) Ki Bij proeven is gebleken dat de hoe veelheid olie en gas daar overeenstemt met die van het veld Ekofisk dat zuide lijker ligt in het Noorse deel van de Noordzee, aldus het directoraat. in diverse uitvoeringen leverbaar. Vakkundige voorlichting bij het Gezondheidshuis Zijlstraat 69 Haarlem Telefoon 310750 De wethouder zei ook dat het college bij het opstellen van deze begroting een Daarom aan de raad het voorstel om bij de Kroon in beroep te gaan tegen het voorstel van G.S., met dien verstan de, dat het beroep zich niet uitstrekt tot de aanwijzing van het duinterrein gele gen ten noordwesten van Hoogovens en het terrein gelegen in de Wjjkermeerpol- der ten westen van Zijkanaai A. Zoals al eerder gesteld hebben B. en W. de totstandkoming van omvangrijke detailhandelsvestigingen in geen geval bevorderd zonder voorafgaand overleg met de in de commissie voor de detail handel vertegenwoordigde organisaties. Overigens achten B. en W. de mogelijk heid uitgesloten, om in deze gemeente tot dergelijke vestigingen te komen, me de omdat geen terreinen van voldoende oppervlakte, die voor dit doel zouden kunnen worden aangewend, in handen van particulieren zijn. tij- wel Tot GEBOREN: Chr. van DijkHolster, d., IJmuiden. M- M. G. MeijerRuiter, z., Velsen-Zuid. ONDERTROUWDEN R. F. Stem, Haarlem, en: G. J. Paaij, IJmuiden, J. W. Jong, Egmond aan de Hoef, en: I. Hollander, Velsen (noord), J. Weijdema, Beverwijk, en: C. M. Stevens, IJmuiden, M. A. Arpad,, en: A. L. de Quartel, beiden IJuiden. J. R. Olie, en: J. C. de Graaff, beiden Santpoort, G- Ko- peinig, en: m. C. van der Wensch, beiden Santpoort. Z. G. Schockman, Beverwijk, VELSEN- „Ondanks de extra uitke ringen via het gemeentefonds voor het volgend jaar is een al te groot optimis me over de financiële situatie van de gemeente niet gerechtvaardigd.” Dit zei wethouder Van der Werff gisteravond bij de aanvang van de tweede raadsver gadering over de begroting 1975. „Er is hier sprake van een eenmalige verbete ring”, sprak hij. Een verfijning van de nieuwe uitkeringsregelingen zal Velsen in latere jaren nauwelijks voordeel ge ven, aldus de wethouder. Toch zei hij niet somber gesteld te zijn en kon hij het standpunt van de VVD er Koch nauwelijks onderschrijven. Hij was van mening dat dit raadslid de financiële ontwikkelingen de laatste tijd wat al te zwart afschilderde. Hij zei het standpunt te onderschrijven van het CDA dat er geen reden was „de gebraden haan uit te hangen”. VELSEN. Donderdagmiddag zal de gemeenteraad zich buigen over een voorstel van burgemeester en wethou ders om bij de Kroon in beroep te gaan OSLO (Reuter). Het Noorse oliedi- rectoraat heeft de aanwezigheid bekend gemaakt van 265 miljoen ton olie en 50 miljard kubieke meter aardgas in het veld Statfjord op een afstand van 100 kilometer ten westen van Sognefjord in het westen van Noorwegen. CDA-fractieleider Hans de Boer inter rumpeerde hierbij en stelde dat hij zelf andere berichten had vernomen en dat er met „twee monden” werd gesproken. „Ik wil U wel de notulen laten nalezen”, merkte burgemeester Reehorst op. Dit zei wethouder Witte gisterenavond tijdens zijn repliek op de algemene be schouwingen en de opmerkingen die er gekomen zijn bij het onderwerp volks gezondheid. Hii stelde dat hij zelf voelde voor een verder gaan dan alleen maar financiële hulp. „Het uitkeren van geld bedragen helpt de mensen niet uit hun werkelijke problemen. Die moeten wor- Wethouder Witte is ook ingegaan op ragen van DS’70. Deze partij vindt dat e begroting voor volksgezondheid ge- ng gestegen is. De wethouder zei dat stijging iets lag onder de gemiddelde tale stijging van de begroting. Hij jnd echter dat DS’70 in haar beschou- ing ook moest meenemen het feit dat gemeente zich momenteel oriënteert de problematiek van de kinderdag- srblijven, de opvang van geestelijk ge- mdicapten en de voorlichting op het dried van de gezondheidszorg. Voor deze ïtiviteiten is op de begroting geen geld tgetrokken, vandaar dat het volgens ethouder Witte lijkt of de gemeente op t gebied minder actief is. Daarom vond hij de opmerking van Progressief Velsen over de halfslachtige uitvoering van de nota Heller niet te recht. Volgens hem wordt de realisering van de doelstellingen die in deze nota zijn vasbgelegd wel serieus aangepakt. „Maar de heer Kuiper van Progressief Velsen en ook de heer Meijer van de PvdA stellen wel meer zaken aan de orde die om een pittig antwoord vragen. Dat zal ik maar achterwege laten”, be sloot burgemeester Reehorst. is wethouder Witte gebeurt dit weinig dat bejaarden dikwijls verkiezen in gemeente te blijven wonen, ondanks hun kinderen verhuizen. Hij zei dat provinciaal centraal opnamebeleid mogelijk maakt dat ook in het >rden van de provincie bejaarden in zorgingstehuizen worden geplaatst, 'gens hem is er in het noorden voor aarden een grotere mogelijkheid tot tame in een verzorgingstehuis dan in OVERLEDEN C. A. van Kesteren, 81 jr., weduwe van: Chr. Sluiters, Santpoort. R. van den Hout, 68 jr., echtgenoot van: A. Th. Beentjes, IJmuiden. P. A. Schoorl, 61 jr., echtgenoot van: A. M- C. H. van den Boom, Santpoort. J. Pein, 81 jr., echtge noot van: A. Huisman, IJmuiden. den opgielost en daarbij kan een sociale dienst heel nuttig werk verrichten”, al dus de wethouder. Volgens hem is het dan wel een eerste vereiste dat er voldoende en goed opge leid personeel aanwezig is. Het effect van een gerichte begeleiding is dat de mensen een stuk zelfstandigheid en ei genwaarde terugkrijgen wanneer hun dikwijls grote persoonlijke problemen worden opgelost. Het gevolg is ook dat de aanvragen voor steun minder worden, hetgeen nog afgezien van het finan cieel voordeel het werk van de dienst zal verlichten. (Van een onzer verslaggevers) B. en W. delen het standpunt van G.S. volkomen, maar zijn van oordeel dat het desbetreffende besluit geen wezenlijke bijdragen levert aan de beleidsvorming op dit punt, omdat tegen de aanwijzing van verschillende van deze terreinen gegronde bezwaren zijn aan te voeren. Zo wordt in het besluit aangewezen het Hoogovensterrein. Krachtens het be staande bestemmingsplan mag ter plaat se slechts zware industrie worden geves tigd. Een planologische maatregel om op dit terrein het vestigen van een winkel onmogelijk te maken, lijkt het college derhalve weinig zinvol. Hetzelfde zou gelden voor het terrein van de PEN- centrale. Voor het industrieterrein in Velsen-Noord is zo’n aanwijzing even eens overbodig, daar in dit gebied nage noeg uitsluitend panden staan met be trekkelijk geringe oppervlakte, waarin detailhandelsvestigingen nauwelijks kun nen worden ondergebracht. Verder is ook aangewezen op de zuidelijke oever van het Noordzeekanaal: het noordooste lijk gedeelte van de bebouwde kom van IJmuiden. Volgens B. en W. komt dit gebied bezwaarlijk in aanmerking om te worden aangewezen, terwijl daarnaast niet kan worden ingezien hoe daar een vestiging van enige omvang tot stand kan komen. Bovendien betekent het be sluit, dat alle bouw- en verbouwactivi- teiten in de door de provincie aangewe zen gebieden ten zeerste zullen worden belemmerd, zonder dat hiermede het doel waarvoor de besluiten zijn geno men, is gediend. VELSEN. De sociale dienst van Velsen worstelt op het ogenblik met het probleem hoe de hulpverlening in het kader van de bijstandswet moet worden verleend. De vraag doet zich hierbij voor of deze hulpverlening van zuiver finan ciële aard moet zijn of dat er ook imma terieel steun moet worden gegeven. De sociale dienst heeft hierover een discus siestuk opgesteld, waarover het college zich binnenkort zal buigen. zo verantwoord mogelijk gebruik pro beert te maken van de middelen. Een meerjarenplanning kan volgens wethou der Van der Werff daarbij een goed instrument zijn. Op vragen van de PvdA stelde hij dat voor het eind van dit jaar een nota over de meerjarenplanning aan de raad gepresenteerd zal worden. Hij zei dat ook Gedeputeerde Staten een dergelijke planning voorstaan, zodat de CPN niet bevreesd hoeft te zijn voor een negatieve bemoeienis van de provin cie. meentebestuur dit probleem van kanten wordt bekeken, maar dat snelle bevredigende oplossing niet in het vooruitzicht ligt. Er zijn waarschijnlijk mogelijkheden aldus de wethouder bij een verdergaande computerisering van de gemeentelijke administratie- De WD, CPN en PvdA hadden de wethouder gevraagd of het niet mogelijk was in verband met de sterke bewegin gen aan het „rentefront”, leningen voor een kortere periode af te sluiten. De wethouder kon dit standpunt niet onder schrijven omdat niemand volgens hem kan zeggen of de rentevoet in de toe komst werkelijk zal gaan dalen. Hij noemde een rentestijging van vier naar tien percent over een tijd van twintig jaar niet onrustbarend. Ook daarom zag hij geen reden het gemeentelijk beleid om te buigen. De opmerking van Progressief Velsen dat het college zich conservatief opstelde door de reservemiddelen niet aan te spreken voor onder meer een tweede sporthal en een tweede zwembad kon wethouder Van der Werff evenmin on derschrijven- Hij stelde dat de gemeente te allen tijde over een post „onvoorziene UTRECHT. Na afloop van het toer nooi om de wereldkampioenschappen turnen in Varna hebben Ans Smulders- Van Gerwen en Linda Toorop besloten zich niet meer voor de nationale keur- tumploeg beschikbaar te stellen. Hun besluit houdt onder andere verband met het feit, dat er sinds de ziekte van bondstrainster Eva Bartha geen optimale voorbereiding op Varna mogelijk is ge bleken, waardoor onderlinge moeilijkhe den met de technische leiding zijn ont staan. De rest van de ploeg, die in Varna als twaalfde eindigde, heeft zich op nieuw voor de A-selectie beschikbaar gesteld, inclusief Jeannette van Raven- stijn die zodra haar enkelblessure ge nezen is de centrale trainingen zal hervatten. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Tijdens de begrotings- debatten gisteravond is gebleken dat er binnen het college van burge meester en wethouders verschillend wordt gedacht over het verloop van de behandeling. Wethouder Van der Werff liet blij ken dat hij de lange duur van de algemene beschouwingen en de daar bij in grote aantallen gestelde vragen een teleurstellendé ontwikkeling vindt. Hij had gehoopt dat nu de behandeling losgekoppeld is van het zogenaamde vraag- en antwoorden- spel en er bij dit spel toch nog meer dan honderddertig vragen zijn inge diend, de behandeling sneller verlopen. Burgemeester Reehorst stelde dens zijn repliek dat hij toch tevreden was over het verloop- zijn genoegen constateerde hij dat er bij de beschouwingen de grote lijnen waren aangehouden en de detailzaken hadden afgedaan. meester Reehorst. Hij vindt overigens dat de regering snel een wetsontwerp over de gewestvorming moeten indienen. Dan alleen kan de grote onzekerheid op dit gebied worden beëindigd. Hij zei het niet eens te zijn met het CDA, dat nauwelijks goede woorden kan vinden voor het door de gemeente ge voerde democratiseringsbeleid. Ook de PvdA heeft hierover kritische opmerkin gen gemaakt. Burgemeester Reehorst noemde de inspraak „niet niets”. Hij zei dat op alle mogelijke manieren de bur gers betrokken worden bij het nemen van beleidsbeslissingen. Als voorbeelden noemde hij de hoorzittingen, de wijkbij eenkomsten, de gemeentelijke voorlich ting, de spreekuren en het deelnemen van de gemeente aan allerlei forums en discussiegesprekken. ,,Het college zegt niet dat we er zijn, maar het heeft onze aandacht”, aldus de burgemeester. en: M. G. Huhl, IJmuiden, W. J. van de Beek, Beverwijk, en: P. J. Bastmeijer, IJmuiden, R. van Westerhoven, IJmui den, en: M. Bruin, Velsen(noord). Uitfluitend bij drcprt en apotheek •Entero-Nonn ia geregistreerd bij het Ministerie van Volksgezondheid: R VG 06918 tegen een voorbereidingsbesluit van Ge deputeerde Staten in verband met de wering van detailhandelsbedrijven bui ten winkelgebieden- Velsen is onver wacht geconfronteerd met dit besluit, dat is genomen voor 42 van de 96 Noordhollandse gemeenten. Een besluit, dat ten doel heeft te voorkomen dat bovengenoemde detailhandelsvestigingen worden opgerieht zonder dat een distri- butie-planologische afweging heeft kun nen plaatsvinden. Op het ogenblik is deze dienst overbe zet en is het volgens de wethouder nu al noodzakelijk een uitbreiding van het aantal maatschappelijk werkers te reali seren. Daarmee beantwoordde wethouder Witte vragen van de CDA’er De Boer, ook de overloopproblematiek ter ■ake had gebracht. Hij had gevraagd er in Velsen bejaarden naar de zoge- uitgaven” moet kunnen beschikken, dit volgens zijn principe „Regeren is voor uitzien”. Ook was hij het niet met de CDA-er De Boer eens, die gezegd had dat de detailhandel in Velsen te weinig gekend wordt bij het nemen van voor deze sector belangrijke beslissingen. De wethouder zei dat op het punt van de onroerend-goedbelasting de detailhandel geruime tijd van tevoren was ingelicht. Tot slot van zijn vijftig minuten du rende toespraak met weinig interessante zaken, kondigde wethouder Van der Werff een intensievere voorlichting aan over het zuiniger gebruik van water. Om al vast de aandacht op deze zaak te vestigen liet hij aan zijn tafel een voor- Op het punt van heffen van tarieven en belastingen zei de wethouder dat het college slechts enkele retributies heeft verhoogd om de kosten op peil te hou den. Verdere verhogingen oordeelde college niet noodzakelijk. „Wij vinden dat ook de bevolking wel van de voor delen uit het gemeentefonds mag profi teren”, stelde hij. Hij zei op vragen van de PvdA en de CPN dat het heffen van gemeentelijke belastingen naar draag kracht nog steeds niet mogelijk is. Deze zaak is aan de hand van een nog steeds geheime nota tijdens een gesloten verga dering van de commissie van financiën behandeld. De wethouder zei dat door het ge- alle een GEHUWD: De. GroeneveldC. J. Pronk, Sant poort, H. J- DrostS. A. den Heijer, IJmuiden, A. A. EvertsM. Kuijt, Oegstgeest, T. C. WesselJ. H. M. Dui venvoorden, Ouder-Amstel, P. F. A. SchelvisA. van Kleef, Haarlem, J. N. de BoerJ. Boudesteijn, Beverwijk, D. J. van RooijenA- P. Kouwenoord, Bever wijk, C. F. VoormaA. Heesemans, IJ muiden. BEVERWIJK. In het Sportfondsen- bad zijn voor het zwemdiploma A ge slaagd: Johan Adrichem, Josë van der Berg, Mona van der Berg, Martin Ber- voets, Maarten van de Bos, Helen Bo- scher, Louisa van Breugel, Jolanda Buntsma, Jacquelien Duiker, Jacco Dui venvoorde, Maria van Etten, Angelique Duiker, Jacco Duivenvoorde, Maria van Etten, Angelique Henneman, Jean Ja cobs, Erik Janknegt, Jan Kaijzer, Moni que Kleverlaan, Lambert Leijten, Yvon ne Maat, Alexander Mooij, Antoinette Oud, Desiree Pieterse, Diana Priester, Dirk Schaap, Ingrid Schippers, Leonar- dus Schoorl, Eduard Snijders, Caroil Vroegop, Ann Veldhuizen, Adriaen Ver meulen, Renë Vogel, Ronnie Vos, Sandra Welagen, Johan van Zaane en Esther de Wit. Tijdens een lang betoog is burgemees ter Reehorst ingegaan op talloze opmer kingen die er op het college zijn afgeko men bij de algemene beschouwingen door de fractieleiders van de politieke partijen. Hij sprak onder meer over de werkgelegenheid in de gemeente. Vol gens zijn gegevens zijn er in de gemeen te momenteel 153 mannen werkeloos, van wie 14 jonger dan negentien jaar, en 71 vrouwen, van wie 16 onder de negentien jaar. Er zijn 1130 open arbeids plaatsen. Er is volgens hem een duidelijke rela tie tussen het aantal ingeschreven wer kelozen en het aantal uitkeringen in het kader van de werkeloosheidwet. Dat duidt erop dat de drempelvrees om een uitkering te vragen overwonnen is, aldus de burgemeester. Hij zei dat er in Vel sen nog geen sprake was van een grote werkeloosheid, zoals elders in het land. „En ik hoop dat het zo blijft, hoewel we volgens de pessimistische beschouwingen van de WD daar niet op mogen reke nen”. Het oprichten van een depot voor dienstverlichting vond de burgemeester niet nodig. De werkgelegenheid breidt zich in Velsen niet bijzonder snel uit, omdat er weinig aanvragen voor be drijfsvestigingen zijn. Zo mogelijk zal de gemeente bevorderen dat die bedrijven zich in Velsen vestigen welke werk bie den aan vrouwen en jongeren. Hij zei er geen voorstander van te zijn zoals het CDA voorstelde een spe ciale commissie in het leven te roepen voor de middenstand. „Dan moet je voor elke groepering een commissie vormen”, was zijn commentaar. Hij zei dat hij goede berichten vanuit de Velser Onder nemers Centrale ontving over de tot nu gerealiseerde samenwerking tussen het gemeentebestuur en de middenstand. Aan veel problemen kan het gemeen tebestuur weinig doen. Daarmee doelde burgemeester Reehorst op de moeilijk heden bij de middenstand en de visserij. Hij zei dat veel afhing van de politiek die de regering gaat volgen. Wel zegde hij het CDA een nota toe over de visserij en met name of een overname door Velsen van het Staatsvissershaven- bedrijf reëel is. Met de gemeentebesturen van Bever wijk en Heemskerk gaat Velsen 14 no vember aanstaande praten over het wel of niet aansluiten bij de Kennemerraad. De WD had over dit onderwerp een standpunt gevraagd. En de PvdA had geïnformeerd of de buurgemeenten gaan meebetalen bij een aantal gemeenschap pelijke voorzieningen (brandweer, schouwburg, voetbal). Burgemeester Reehorst zei weinig goede hoop te heb ben dat Beverwijk en Heemskerk dit vrijwillig zullen doen. Wanneer in het kader van de gewestvorming de taken opnieuw verdeeld zullen worden zijn er mogelijkheden aanwezig, aldus burge- TH. WITTE

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 6