Stemmen staken over Bootje van duizend jaar ontdekt metro in recreatieplan Spaarnwoude Woensdag beslissing Haarlemse rechtbank Dubbele winst Kon./Shell Meer arrestaties na bekentenis monnik verwacht nü maakt Loe Lap er een spelletje van! dB ^ïWi BIL jth Het woord is aan PROGNOSES VERANDERD WEGENS TEGENVALLENDE WERELDHANDEL HUISZOEKING BLOEMENHOVE Economie 1975 before you buy AGENDA Bijna overal droog morris hazenberg Fondspremie geen 0,2% maar 0,3% omlaag WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN See morris 9 d (Van onze redactie economie) ■niiaaiiiiMiniiiiiiHiiiaii Sedert 1840 IcSOjsJ 1 De gehele Caü kollektie. trant 25, 27, ra i ;S. DONDERDAG 7 NOVEMBER 1974 65e jaargang nummer 4 roomboteramandelstaaf of gevuld amandel speculaas Geef bonbons van Hazenberg; een hartelijk geschenk VRIJDAG- en ZATERDAGREKLAME Haarlem: Barteljorisstraat 20,tel.023-312655 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein), tel.020-223596 9 9 17 13 15 15 17 19 21 23 29 2 3 GIERSTRAAT 52-56 HAARLEM - TEL 023-3129 92 suède, nappa, regenkleding, lamsvacht* jassen, spencers en bontmantels. Bakkerij KLOOSTER n^wirri 9 BANANENCAKE DEN HAAG Het kabinet komt met een groot pakket maat regelen voor het arbeidsvoorwaardenbeleid voor 1975. Het zal vol gende week vrijdag worden gepresenteerd. Een kabinetsdelegatie, bestaande uit de ministers Boersma, Lubbers en Duisenberg, heeft de Stichting van de Arbeid gistermiddag gezegd, dat het door de zeer slechte economische vooruitzichten voor 1975 nu vrijwel zin loos is om over knelpunten als loonstijgingen of de vorm waarin die zouden moeten worden gegoten (percenten of centen) te praten. JgS Tel. (02550) 16479 Al meer dan 40 jaar een begrip voor u Roomboterspecialist IJmuider Courant Economische vooruitzichten somber L4 Ut met jute zakken. 3,00 Presenteer uw gasten een ovenverse Deze krant bestaat uit tweeëndertig pagina’s F Weersverwachting van het KNMI tot vrijdagavond: weg ek Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,90 p. mnd., f 31,35 p. kwartaal (p, post f 36,-), p. jaar f 123,20, (p. post f 141,-). Losse nummers 50 et. DEN HAAG (ANP). De Haagse po litie heeft vanochtend meegedeeld dat vermoedelijk nog meer mensen betrok ken zijn geweest bij de levering van de twee vuurwapens aan Jantje Brouwers, een van de gedetineerden, die de gijze ling in de gevangenis hebben uitgevoerd. HAARLEM (ANP). De raadkamer van de Haarlemse rechtbank zal woens dag in haar beschikking bekend maken of zij aan de rechter-commissarïs verlof zal geven huiszoeking te doen in de abortuskliniek Bloemenhove in Heemste de ter inbeslagneming van de appara tuur. De Haarlemse hoofdofficier van Justi tie, had vrijdag jL een vordering daartoe bij de rechtbank ingediend. Als de raadkamer het gevraagde ver lof niet zou verlenen, kan de officier van Justitie van deze beslissing in be- Roomboter Speculaasbrokken 2e pak voor halve prjjs. DEN HAAG (ANP) De ziekenfonds premie wordt 1 januari nog 0,1 pet. lager dan de Ziekenfondsraad had voor gesteld, nl. 9,2 pot. van het verzekerings- plichtig loon. Dit hebben de staatssecre tarissen Hendriks en Mertens bepaald. De daling t.o.v. 1974 is daarmee 03 pet. Direkt nadat men op de oude boot was gestuit, hebben de uitvoerders van het project de oudheidkundige dienst gewaarschuwd. Een ploeg van het instituut voor pré- en protohisto rie van de Universiteit van Amster- hun onderzoek de resten van het schip weer toe Vanaf heden is onze zaak zater dags om 5 uur gesloten. Lange Nieuwstraat 779 IJmuiden telefoon 15189. ZIE PAGINA 24 een luchtig stuk gebak dik gevuld met bananenslagroom en vol met schijven banaan van 4,voor 3,50 Weer voorradig onze heerlijke marsepein bonbons roomboter amandelstaven (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Bij graafwerk in de Zuid-Spaarndammerpolder en polder Buitenhuizen in de gemeente Velsen zijn de resten gevonden van een bootje van ongeveer duizend jaar oud. Men neemt aan, dat de boot in de tijd van Karei de Grote moet hebben gevaren, op het IJ, dat zich toen tot aan de duinen uitstrekte. Het bootje is tamelijk goed bewaard gebleven, en is ongeveer één meter breed en drie meter lang. De Nederlandse Heidemaatschappij en de Grond Mij, die graafwerk ver richten voor de aanleg van het deel- De dinsdag aangehouden 45-jarige be nedictijner monnik uit Oosterhout heeft woensdag bekend dat hij de twee vuur wapens aan Jantje Brouwers gegeven heeft, toen hij die in zijn cel in Sche- veningen opzocht. De politie heeft nog niets over zijn motief meegedeeld, noch andere bijzon derheden over de zaak. De politie ver wacht nog meer aanhoudingen en denkt daarbij onder meer aan degene die broe der Mattheus de wapens heeft geleverd. Vanochtend waren nog geen nieuwe ar restaties verricht. Een stijging van het overschot op de lopende rekeningen. De stijging van het aantal werklozen in oktober met 10.000 betekent een ver dubbeling ten opzichte van oktober 1973. Het werkelijk aantal werklozen bedraagt nu 148.000, maar voor het seizoen gecor rigeerd zijn het er al 161.000. „Het gemiddeld verwachte aantal van 155.000 is voor 1975 niet reëel gebleken”, zei een sombere minister Boersma. Het aantal werklozen lag in oktober reeds 40.000 boven het aantal dat in februari van dit jaar werd geboekt. Het aantal ooen- staande vacatures daalde met 10.000 tot 65 000, hetgeen ook een diepterecord be tekent. AMSTERDAM. (ANP)— Door een sta king van stemmen heeft de Amsterdam se gemeenteraad gisteravond niet kun nen beslissen over de verdere aanleg van het metrotracé vanaf het Wateriooplein naar het Centraal Station. Nadat de zeven man tellende CDA-fractie had verklaard zich van stemming te onthou den over een door een deel van de PvdA-fractie ingediende motie tegen het direct beginnen met de bouw, bleek het aantal voorstanders van de motie in de raad even groot als het aantal tegen standers, namelijk 19. dam ging vervolgens aan het werk om de vondst te onderzoeken. Als het weer het toelaat, zullen de resten van de. boot volgende week worden uitgegraven. Het bootje zal dan veitnoedelijk worden overge bracht naar het scheepvaartmuseum in Amsterdam. Vanmiddag na het ter perse gaan van de krant, wordt op een persconferentie in het scheep vaartmuseum de vondst bekend ge maakt. Een en ander is enige tijd geheim gehouden, omdat werd ge vreesd dat al te nieuwsgierig publiek beschadiging zou kunnen aanrichten. Het scheepje is met jute zakken en plastic afgedekt en gecamoufleerd. roep gaan bij het gerechtshof in Am sterdam. Wordt het verlof echter wel verleend, dan kunnen de advocaten van de kliniek daartegen niet in appel gaan. Tot de bekendmaking van de beslis sing van de raadkamer, kan de Justitie niet optreden tegen de Bloemenhove- kliniek, waar zwangerschappen van meer dan 12 weken worden onderbro ken. Dit betekent dat over de motie in de volgende raadsvergadering opnieuw ge stemd zal moeten worden. Hieraan zal een nieuw debat vooraf moeten gaan. Het debat van gisteren duurde al bijna zes uur. Hangende de beslissing kan wethouder Lammers van publieke wer ken niet beginnen met de voorbereiden de werkzaamheden aan het tracé, zoals sloop van de Nieuwmarktbuurt. (Zie verder pagina 2). Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Plaatselijk nieuws 4, 5, 6, 7, Kastje kijken Kunst11, 13, Poprubriek Radio en televisie Strips Hitwijzer Amsterdam Economie Beurs Sport DEN HAAG (ANP). Het tussen de Koninklijke en Shell transport te verde len nettoresultaat over het derde kwar taal van 1974 bedroeg pond sterling 304 miljoen en over de eerste negen maan den pond sterling 872 miljoen. Het net toresultaat over de overeenkomstige pe rioden van 1973 was respectievelijk pond sterling 167 miljoen en pond sterling 424 miljoen. De aanhoudend gunstige resultaten van Shell Oil Company In de Verenigde Staten en van Shell Canada droegen in belangrijke mate bij tot het resultaat over het derde kwartaal. Samen met de gestegen inkomsten uit de groeiende sec toren gas en chemie van groepsmaat schappijen buiten Noord-Amerika, vormden zij ongeveer de helft van de winst over het afgelopen kwartaal. De internationale oliesector buiten Noord- Amerika geeft echter aanleiding tot ern stige verontrusting, aldus een commen taar van de Koninklijke. De strijdbare houding waarmee de regering de verslechterende economie in 1975 te lijf wil gaan, geeft reden tot enig optimisme na de sombere voorspellingen van het Centraal Planbureau. Maar de uiteenzettingen van minister Boersma klinken minder overtuigend dan de be doeling leek te zijn. De minister noemde het levensgevaarlijk „elkaar een crisis aan te praten”, maar gaf daarmee min of meer te verstaan dat hij zich om psychologische redenen wat optimisti scher uitliet dan de feiten gedoogden. De maatregelen die die minister in het vooruitzicht stélde kunnen nauwelijks inventief worden genoemd, al moet erbij gevoegd worden dat er waarschijnlijk weinig keus is. De regering moet wel naar geijkte middelen grijpen, omdat de ruimte voor economie-hervormende ex perimenten er nu eenmaal niet is. De troost van de minister dat „er toch nog wel enige groei van onze economie mogelijk is”, kan met recht schraal ge noemd worden. Het gaat immers niet om die groei in zijn totaliteit, maar om de vraag hoe de baten het rechtvaardigst kunnen worden gedeeld en hoe kan worden voorkomen dat de groei als schijnbare welvaart het welzijn nog ver der aantast. Er zal heel wat intensieve studie nodig zijn om alle groepen van de bevolking naar evenredigheid de lasten en lusten van de situatie toe te schuiven, teneinde de bestaansmogelijkheden van de een niet tot ondergang van de ander te doen leiden. Een hoofdstuk apart is de Nederlandse afhankelijkheid van het buitenland, vooral van de EEG en de grote partners binnen dat samenwerkingsverband. Mi nister Boersma vroeg zich af of andere landen alleen hun eigen belangen zullen proberen te behartigen. Hij weet echter dat daaraan niet getwijfeld hoeft te worden. De nationale betalingsbalans is voor ieder land nog steeds uitgangspunt. Wat dat btereft is ieder optimisme irre- •el. Wij zullen onszelf moeten redden. Wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot ma tige wind uit zuidelijke rich tingen. Minimumtemperaturen van 4 tot 0 graden. Maxima mor gen omstreeks 7 graden. Voorafgaande aan het metrodebat be st eedds de Amsterdamse raad gisteren aandacht aan de opvang van rijksge noten. Surinamers en Antillianen waren bij het stadhuis aanwezig om hun eisen kracht bij te zetten. Medewerkers van het instituut voor pré- en proto-historie dekken na Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. postbus 18; tel. adm.: 15437 en 16450, tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709. Klachten bezorging 18.30 - 19.00 uur: 10519 postgiro: 273107; voor abonnementen adm. 3203571. Kant Een blijvende wereldvrede op basis van machtsevenwicht is een hersenschim. Een van de ernstigste gevolgen van de steeds slechter wordende internationale economische situatie is in ons land reeds voelbaar: in oktober steeg het aantal werklozen met 10.000 mannen en vrou wen tot de recordhoogte van 148.000. Daarnaast daalde het aantal openstaande vacatures met 10.000. Algemeen wordt verwacht dat er deze winter pieken zullen optreden van ruim 200.000 werk lozen. Het Centraal Plan Bureau heeft in middels vastgesteld, dat de verwachte economische groei achterwege is geble ven. Over geheel 1974 komt de econo mische groei veel lager uit, dan was verwacht, aldus minister Boersma. Ver wacht wordt ook. dat de wereldhandel verder zal stagneren. Dat zou voor ons land ongeveer betekenen, dat het Neder lands aandeel in die wereldhandel niet zoals werd verwacht 5 percent zal groei en, maar slechts 2,5 percent of nog minder. De steeds slechter wordende internati onale economische ontwikkelingen heb ben voor ons land tot gevolg: Een hogere stijging van de invoer prijzen met als gevolg sterke binnen landse prijsstijgingen. Een steeds snellere groei van de in- fla*;e. Een terugslag op de investeringen en afz"*mogeli ikheden. Eer. '.cl „tijgende werkloosheid. plan Spaarnwoude, troffen de resten plan Spaarnwoude. troffen de restan van het scheepje aan op een diepte van tachtig centimeter beneden het maaiveld. De historische vondst ligt precies midden in het talud van één van de vele waterpartijen in het recreatieplan, waar straks - duizend jaar nadat het scheepje er voer- de recreanten gaan spelevaren. De kabinetsdelegatie heeft de werkge vers en vakbeweging in de Stichting van de Arbeid meegedeeld: Het doel van het kabinet blijft het voeren van een anti-inflatiebeleid. Al het tnogelijke moet worden ge daan om te voorkomen dat de omvang van de consumptie van de bevolking verder inzakt. Alle denkbare maatregelen moeten worden genomen om de investeringen aan te wakkeren. Bijzondere zorg moet worden besteed aan alle zwakke groepen in de samenle ving om te voorkomen, dat de werkgele genheid nog verder inzakt. (Zie verder pagina 21)

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1