dan ooit nodig Verantwoordelijkheid om inflatie te bedwingen meer Bordeelhoudster in wetgevende vergadering IRA doodt twee Britse soldaten afzonderlijk opvangen Hongarije verwacht hardere lijn Kettingbotsing in België eist vijf levens Zambia tien jaar onafhankelijk Justitie in VS wil opsplitsing van IBM „Moeilijkste gedetineerden „Vredespoging POTTERS ..LINIA achtergrond Wiat helpt jaren bij hoest? Nog dit jaar, zegt staatssecretaris ALS ALIBI TEGENOVER MOSKOU BRAND IN KANTOOR RECHTSE PARTIJ PORTUGAL Boete voor vrouw Edward Kennedy Illg l DONDERDAG 7 NOVEMBER BINNEN- EN BUITENLAND 1974 - Verdeeld Jonge politici 99 (Door Bas de Gaay Fortman) Chinezen Padvinders (Van onze redacteur in Washington, mr. H. L. Leffelaar) LUSAKA In de tijd dat Zambia nog de Engelse kolonie Noord- Rhodesië was, deed een mooie spotprent de ronde. Engeland stond daarop afgebeeld als de leeuw die de Zambiaanse buffel doodsloeg. Alle andere landen werden voorgesteld als aasgieren, klaar om het kadaver te plukken. Het was een goede weergave van de situatie. Het geld van het Zambiaanse koper ging overal heen, behalve naar de arme Zambianen. i"is - st/ W Democraten in de VS na winst kwetsbaarder Staat van beleg (ADVERTENTIE) in Argentinië J (Van onze redactie in Wenen) van and eld, en wn ties gen irs- (éla iri- atie Jen de gen De voorbereiding van het proces heeft bijna zes jaar geduurd. Het doel er van is meer schakeringen aan te brengen in de Amerikaanse computerindustrie. Het zal niet worden bereikt bij alles wat minder is dan een omvangrijke structu rele reorganisatie, zo zei het ministerie. Dat waren, na Watergate als negatieve factor, de kwesties waar het in deze verkiezingen om ging. En dat was wat de leider van de Republikeinse minder heid in het Huis van Afgevaardigden, John Rhodes, daags na de verkiezingen dan ook niet zonder leedvermaak be- uit een relatief hoog ziekteverzuim on der het personeel, aldus de bewindsman. De kern van de zaak is dat het beleid in de eerste plaats zal moeten worden afgestemd op de moeilijkheden waarop de bewaarder stuit in zijn dagelijkse werk. Naar de mening van de staatsse cretaris is de toeneming van die moei lijkheden in het verleden onvoldoende voorzien. De positie van de Democraten is tot nog toe niet veel meer geweest dan om de door president Ford voorgestelde maatregelen „ontoereikend” te noemen, maar behalve dat zij een loon- en prijs- stop wensen die Ford afwijst, zijn zij gedurende de verkiezingsstrijd met geen enkel concreet plan tevoorschijn geko men omdat de talloze interne discussies die zij daarover hebben gehad, niets hebben opgeleverd. doelde, toen hij zei: „Het hele land heeft de Democratische partij blijkbaar mee gedeeld dat zij nu met een eigen pro gramma moet komen.” honderden kilometers van de hoofd stad? de en FAIRFAX(AFP). De vrouw van de Amerikaanse democratische senator Ed ward Kennedy heeft gisteren toegegeven dat zij dronken achter het stuur heeft gezeten. ste voorbeeld is een hoogovenverblijf in de noord-westprovincie. Maar het zal maar weinig extra werkgelegen heid opleveren. Bovendien kost het het land jaarlijks handen vol geld, doordat het staal veel goedkoper kan worden ingevoerd. Conrad werd op 24 oktober gearres teerd en vijf dagen later, na een storm De IRA heeft direct daarna verklaard voor de aanval op deze Britse militairen verantwoordelijk te zijn. Zijn vrienden in Boedapest nemen aan dat hij in ieder geval onder zware druk staat. Ook de twee andere dissidenten, die vorige maand samen met Konrad waren gepakt: de dichter Szentjoby en de socioloog Szelenyï, zullen hun vader land voorgoed moeten verlaten. Het hoofdkwartier van deze partij, de CDS (Centrum Democratische Partij) in Lissabon was twee dagen geleden door linksen vernield. De politie bluste het vuur en verjoeg de demonstranten. de >ro- ider l in de del, ijke teit ge- elf ilf- lalf :en 300 ne- ofd ijs- ren jrd, de on- op aar ssa na- eb- ou- ide ge ide ge- t>us nië tse ik- nu so len lo ten als loet Dat in topt je en- :rde •ijk, op len. niet ërï- na- en van De zen de ers m- ne- ers ■es. uw to-, akt aar >fd. leu ets MENTHOL PELLET Hij gelooft niet dat iemand of een bepaalde groep van personen hiervan de schuld heeft. Veeleer dat een algemeen gebrek aan inzicht in en begrip voor het werk van de bewaarder oorzaak is ge weest van het onderschatten van zijn moeilijkheden. WENFN. Is hef relatief altijd nogal liberale Hongarije bezig op de harde lijn van Moskou om te zwenken? Vindt de Russische tactiek om lastige dissidenten het land uit te zetten en als banneling naar het Westen te sturen, navolging? De jongste gebeurtenissen rond de Hon gaarse schrijver Gyorgy Konrad wijzen in ieder geval in die richting. De autori teiten hebben hem voor de keus gesteld: een proces of een uitreisvisum. Konrad heeft wijselijk het laatste gekozen. De keuze ging tussen de pachter van een tankstation en de „madame” van een bordeel. Met een gering stemmen- verschil ging de voorkeur uit naar de 45-jarige bordeelhoudster Beverley Har rell. Bij het werven van stemmen had zij talrijke café’s bezocht en vele rondjes aangeboden. Het is de eerste maal dat in Nevada iemand van haar beroep zitting krijgt in het parlement. CARSON CITY (DPA). De kiezers in een woestijnachtig district van de Ame rikaanse staat Nevada moesten kiezen tussen twee democratische kandidaten voor een zetel in de wetgevende verga dering van hun staat. Is de situatie vandaag, na tien jaar onafhankelijkheid, wezenlijk veran derd? In beginsel is dat zeker het geval. De inkomsten uit de kopermij nen gaan naar de Zambiaanse staat, die daarmee wat wil doen aan de ontwikkeling van het arme platteland en aan het scheppen van werkgele genheid in de steden. De nieuwe gekozen jonge democraten zoals Gary Hart die senator wordt voor Colorado en Jerry Brown, de nieuwe gouverneur van Califomië, kunnen daar verandering in brengen maar ook zij zullen te kampen hebben met oude machtsstructuren die de vitaliteit van de partij ondermijnen. Het tweede punt is dat de overwin ning van de democraten geenszins spec taculair is vergeleken met andere tus sentijdse verkiezingsjaren en dat zij in het Congres de vereiste tweederde meer derheid om veto’s van de president te niet te doen niet hebben behaald. En al hadden zij die meerderheid, dan is die macht van het Congres nog gro tendeels theoretisch, want in de praktijk zijn er nog altijd overlopers van beide partijen die de vereiste meerderheid on haalbaar maken. „Kissingers pogingen voor het bereiken van een rechtvaardige en blijvende vre de in het Midden-Oosten zijn veel meer dan ooit tevoren noodzakelijk’’. Dit heeft de Egyptische president, Anwar Sadat (links) gisteren verklaard na een tweede onderhoud met de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, in Cairo. Waarnemers geloven dat de huidige maatregelen moeten dienen als alibi te genover de Sovjet-Unie. De overwinning van de Democraten verhult dan ook de verdeeldheid in partij die na de debacles van 1968 1972 nooit bevredigend is opgelost. Belangrijker voor de Democraten is dat de partij in het Zuiden in de afgelo pen verkiezingen is versterkt door een aantal jonge, min of meer liberale poli tici. Voor het eerst van zijn leven heeft Konrad, die anders nooit een blad voor zijn mond heeft genomen, westerse re porters na zijn vrijlating geen vraagge sprek willen geven. „We zijn weliswaar niet bang, maar waarom zou Gyorgy nu nog een risico nemen?”, zei Konrads vrouw legen een van de verslaggevers. Kennelijk zijn ze bang dat hun vertrek naar het Westenze hebben al een uitnodiging van de Verenigde Staten door te veel publiciteit nog belemmerd zou kunnen worden. De jongste campagne tegen kritische intellectuelen heeft in Hongarije nogal wat bevreemding gewekt. Tot nu toe is partijleider Kadar met deze mensen zeer zachtzinnig omgesprongen. CROSSMAGLEN(AFP). Gistermid dag zijn tijdens een vuurgevecht in Crossmaglen bij de grens tussen Ierland en Ulster twee Britse soldaten gedood. LISSABON (REUTER). Ongeveer zestig demonstranten hebben gisteren het kantoor van een uiterst rechtse Por tugese partij in Oporto in brand gesto ken. BUENOS AIRES (Reuter, AFP). De Argentijnse regering heeft gisteren voor het hele land de staat van beleg afge- kondigd. Een regeringswoordvoerder zei dat president Maria Estela Peron de maatregel genomen heeft na een lang durige bijeenkomst met de stafchefs van de drie onderdelen van de strijdmacht. BRUSSEL (ANP) De Belgische au toweg E-3 is gisteren tijdelijk voor alle verkeer gesloten nadat zich daar in dich te mist een groot aantal ongelukken hebben voorgedaan. van protesten in binnen- en buitenland, weer vrijgelaten. Door zijn kritische pu- blikaties, die voor een groot deel ook in de Bondsrepubliek zijn verschenen, wordt hij door het regime in Boedapest als een van de lastigste dissidenten be schouwd. Hij heeft herhaaldelijk de dis crepantie tussen de fraaie marxistische theorieën en de bittere werkelijkheid in de Volksdemocratie Hongarije aan de kaak gesteld. kwam daardoor vrijwel een einde, terwijl het aantal middelbare scholie ren meer dan honderd keer zo groot werd. Toch is dit beleid om twee redenen onvoldoende gebleken. De bevoorrechte scholieren en stu denten wilden na de beëindiging van hun studie het liefst in Lusaka of de koperstreek gaan werken. Hun inko men moest dan hetzelfde zijn als dat van de blanken die zij vervingen. Hierdoor hebben de afgelegen platte landsgebieden nog steeds een groot tekort aan geschoolde mankracht en zijn de inkomensverschillen er niet kleiner op geworden. Voor de arme boeren en werklozen maakt het weinig uit of de rijken nu blank of zwart zijn. President Kaoen- da ziet dit zelf heel goed. Door mid del van een „leiderscode” tracht hij de mogelijkheid voor zwart kapitalis me te beperken. Maar helaas onder vindt hij grote tegenwerking. Zij is veroordeeld tot een boete van 200 dollar en intrekking van haar rijbe wijs voor zes maanden. Op 9 oktober veroorzaakte zij een ernstige aanrijding met een auto die voor een rood licht stond te wachten. Niemand liep daarbij letsel op. WASHINGTON (Reuter). Het Ame rikaanse ministerie van Justitie is er van overtuigd dat opsplitsing van Internatio nal Business Machines Corporation (IBM) le enige manier is om de greep van de maatschappij op de computerindustrie teniet te doen en de concurrentie te bevorderen. Over de voorbereiding van het komende proces tegen IBM heeft het ministerie meegedeeld, dat een gedwon gen reorganisatie van de maatschappij zijn voornaamste doelstelling is. IBM wordt er van beschuldigd kartelbepalin- gen te hebben overtreden. Het ongeluk gebeurde op een deel van de weg waar in de afgelopen maanden al een twintigtal mensen in het verkeer is omgekomen. Men is er bezig de auto snelweg te verbreden van twee maal twee tot twee maal drie rijstroken. „Het beleid zal er nu vooral op gericht moeten zijn de spanningen en problemen te verlichten, die onvermijdelijk op de directies en het personeel van de peni tentiaire inrichtingen drukken, maar die te hoog zijn opgelopen ten gevolge van een reeks vrij snel achter elkaar inge voerde hervormingen, die onvoldoende door aanvullende voorzieningen zijn be geleid”, aldus de staatssecretaris. WASHINGTON De paradox van de Amerikaanse verkiezings uitslagen is dat hoewel de Demo craten op alle fronten hebben ge wonnen zij nu kwetsbaarder zijn geworden dan de Republikeinen. Door hun toegenomen meerderheid in het Congres is hun de verant woordelijkheid toegevallen om met ideeën en voorstellen op de prop pen te komen om de inflatie te be dwingen en de nationale economie te repareren. Op het wegvak tussen Antwerpen en Gent, nabij St. Niklaas zijn vijf mensen om het leven gekomen nadat een aantal vrachtwagens en personenauto’s met el kaar in botsing was gekomen. Een tank wagen is in deze chaos in brand gevlo gen- AMSTERDAM (ANP). „Nog dit jaar zal een afzonderlijke opvang wor den geschapen voor de plaatsing van de moeilijkste, vlucht- en gemeengevaarlij- ke-gedetineerden. Op die manier wordt voorkomen dat de regimes in andere strafinrichtingen worden ontregeld en wordt bewerkt dat het personeel van die inrichtingen wordt ontlast”. In zijn bekendste roman „De Bezoe ker”, in 1969 verschenen, hekelt Konrad de onmenselijkheden van de bureaucra tie, gez’en door het oog van een „inciden tele maatschappelijk werker”. Bij Konrads arrestatie schijnt het de autoriteiten voornamelijk te zijn gegaan om nieuwe manuscripten van de schrij ver in beslag te nemen. Ze hadden evenwel pech: in zijn flat was niets te vinden. Ook bij zijn assistente, Yvette Biro, moest de geheime politie na een huisbezoek onverrichterzake de aftocht blazen. Mevrouw Biro is al begin van. dit jaar afgezet als redactrice van het tijd schrift Film Kultura. De Chinezen bouwden de spoorweg van Lusaka naar de Tanzaniaanse haven Dar-es-Salaam. Komend voor jaar komt deze waarschijnlijk klaar. Geheel volgens marxistisch-leninisti- sche principes geschiedde de financie ring door middel van een renteloze lening. Het was in het Zuiden dat de Repu blikeinen in de afgelopen jaren veel terrein op de Democraten veroverden, omdat de in aantal toienemende gematig de democratische kiezers zich niet kun nen verenigen met de conservatieve po litici die in hun partij in het Zuiden traditioneel nog steeds de toon aangaven. Deze kiezers stemden daarom vaak republikeins om de regenten in hun eigen partij geen steun te verlenen De laatste uitslagen hebben hen een nieuwe keus gegeven die eerst goed tot zijn recht zal komen in de verkiezingen van 1976. De katers van alle verkiezingen zijn de cijfers die ze opleveren, de al of niet interessante statistische gegevens die bij de volgende verkiezingen dan weer al of niet van belang zijn geworden. Een paar van die cijfertjes volgen: 18 percent van de republikeinse kiezers liep over naar democraten, vergeleken met 10 pet van de democraten die republikeins stemden. Nationaal genomen kregen de demo craten 60 percent van het totale aantal uitgebrachte stemmen, de republikeinen 32. En wat president Ford zal interesse ren: van de republikeinen was 26 per cent tegen de door hem aan Nixon verleende gratie, maar bij de Democra ten waren het er 56 percent. Toch is het resultaat van die po gingen in velerlei opzicht teleurstel lend. De balans van tien jaar onaf hankelijkheid is niet alleen maar po sitief. De koperprijs, die nog niet zo lang geleden slechts 2500 gulden per ton bedroeg, steeg onlangs tot de record hoogte van 8000 gulden. Maar het probleem van de onderontwikkeld heid is niet alleen een kwestie van geld. Zambia kon het zich veroorlo ven ter gelegenheid van de tienjarige onafhankelijkheid Mercedessen voor de gasten te laten invliegen uit de Mozambiquaanse haven Louren<?o Marques. Voor miljoenen kwacha’s (één kwacha is vier gulden) mocht Philips de feestverlichting aanbrengen in de straten van Lusaka. Daarmee werd het feest een groot succes. Maar de vraag blijft: wat betekenden die tien jaar van onafhankelijkheid voor de werklozen in de krottenwijken van Lusaka en voor de kleine boeren op Het terrorisme en recente bedreigingen tegen het leven van scholieren vormen, aldus deze verklaring een ontoelaatbare wreedheid die alle grenzen van een ideologische oorlogvoering te buiten gaat. De regering zal volgens Rocamora tot het uiterste gaan om de vrede in Argen tinië te bewaren. Maar Zambia moest wel tal van Chinese spullen kopen. Nu regent het klachten over kapotte Chinese wek kers en voor lichte Chinezen gebouw de fietsen, waar de zware Zambianen doorheen zakken. Nu de wegen en spoorwegen er zijn om de produktie te vervoeren, zal alle aandacht moeten liggen op de landbouw. Daarbij gaat het in de eerste plaats om de kleine hoeren. Bij hen ontbreekt meestal het geld en de instelling om te investeren, bij voor beeld door kunstmest te kopen. In de oostprovincie hebben de witte paters nu een stelsel van kredietverlening opgezet dat is gericht op boeren die nog nooit voor de markt hebben ge produceerd. Ze krijgen hun krediet in de vorm van kunstmest en dergelijke en betalen terug met de verkoop van hun produktie. Zo komt een groot aantal mensen heel geleidelijk aan een beetje vooruit. President Kaoenda zegt al jaren dat de ontwikkeling van het platteland Zambia’s eerste prioriteit is. In de komende tien jaar zullen zijn ideeën meer consequent moeten worden uit gevoerd. Het is niet zo dat er voor de armen niets is gebeurd. Bij een project in de oostprovincie, waar kleine boeren kunnen leren tabak te verbouwen, constateerde ik een aanmerkelijke vooruitgang. Tot voor kort werden zij geheel aan hun lot overgelaten. Nu trachten enkele witte paters hen praktisch te scholen via de padvinderij. Zo werd bij Umbezi een nieuwe weg naar een landbouwcoöperatie aangelegd door een grote groep van 800 verkenners. Deze praktische aanpak verdient na volging over het gehele land. Zambia is de afgelopen tien jaar vooral bezig geweest met grote pro jecten. Door alle provincies lopen nu indrukwekkende asfaltwegen, die je in de rest van Afrika niet ziet. Grote fabrieken werden gebouwd. Het laat- Sinds de dood van Juan Peron op 1 juli is het Latijns Amerikaanse land geteisterd door een golf van geweld die van ongeveer 140 mensen het leven heeft geëist. Eerder deze week besprak president Maria Peron, de kwestie met haar ministers van Binnenlandse Zaken, De fensie, Justitie en Sociale Zaken. Volgens zegslieden zou overwogen zijn een nationale veiligheidsraad te vormen die de strijd tegen het extremisme van zowel rechts als links zou moeten bun delen. De Argentijnse minister van Binnen landse Zaken, Alberto Rocamora, zei dat de regering het geduld heeft verloren. Ook in de doodarme noord-west provincie is op het gebied van de plattelandsontwikkeling veel tot stand gekomen. Nederlandse vrijwilli gers speelden daarbij een bescheiden, maar nuttige rol. Toch is het alle maal veel te weinig, als je bedenkt dat door de kopergelden het gemid delde inkomen per hoofd van de bevolking in Zambia hoger ligt dan in alle onafhankelijk geworden lan den in Afrika ten zuiden van de Sahara. Voor de onafhankelijkheid in 1964 was de Zambiaanse kopereconomie helemaal een zaak van de blanken. Van de vier miljoen zwarte Zambia nen waren er nog geen duizend die middelbaar onderwijs hadden geno ten. Om blanke buitenlanders te kun nen vervangen, moest het onderwijs massaal worden bevorderd. Tot in alle uithoeken van het land kwamen lagere scholen tot stand en in alle veertig districten een middel bare school. Aan het analfabetisme Dit zegt staatssecretaris van Justitie mr. J. F. Glastra van Loon in het novembernummer van het maandblad voor gevangeniswezen en tbr-stelling „Balans”. In het Nederlandse gevangeniswezen heersen de laatste tijd spanningen die groter zijn dan normaal of goed is. Dat blijkt zowel uit de klachten die vanuit de inrichtingen naar boven komen, als Een tweede complicatie vormen de jongens en meisjes die hun studie moeten afbreken nog voor ze vol doende geschoold zijn om werk te kunnen vinden.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3