BERGERS MOESTEN SCHIP EERST OPNIEUW LATEN ZINKEN Informatie- en documentatiecentrum moet plannen voorlopig laten rusten NIEUW Remiadieethalvarine et60-65% m.o.v Lactose vrij Voor zijnhart enhaar lijn. I dir f h» 5 In afwachting start regionale onderwijsbegeleidingsdienst van VELSEN-IJMUIDEN Luxor II Stadsschouwburg City BEVERWIJK Kennemer theater I DONDERDAG 7 NOVEMBER 1974 PLAATSELIJK NIEUWS door Ko van Leeuwen L I i Zonniger ,:C| O IN DIT THEATER draait zater dag- en zondagavond „De groene baretten”, de befaamde en bijna beruchte film die de acteur John Wayne maakte over de oorlog in Vietnam. Zelf vervult hij hierin de rol van kolonel Kirby, die als be roepsofficier bij de Amerikaanse guerrillatroepen de nodige helden daden bedrijft. Zoals van deze stoe re acteur uit zoveel westerns kan worden verwacht, tekent Wayne de situatie in Vietnam in eenvoudige zwart-wit contrasten, een wrede Vietcong dus tegenover dappere en humane Amerikanen. Door dit alles gaf Wayne blijk een tendentieus verdediger van het Amerikaanse standpunt te willen zijn, terwijl hij bovendien in staat was in deze gru welijke jungle-oorlog nog allerlei sentimentele trekjes te ontdekken. Bezwaren IJMUIDEN „Wij lichten wat te zwaar is, verdomd as’t nie waar is”, grapt Egbert Frowein, kapitein van de gigantische drijvende bok „Tak I”, wanneer hij met een uit gelezen partij drijvend materieel woensdagochtend de haven van IJmuiden binnenstoomt. Twee drij vende bokken, met een gezamenlijk hefvermogen van dertienhonderd ton, houden met trossen stalen ka bels het wrak van de Amerikaanse supply-boot „Florida Martin” in een ijzeren greep. Eind september verging dat schip, nadat het circa zeventig mijl noord uit de kust ge rekend vanaf Den Helder, was overvaren door een Finse tanker. De „Florida Martin” werd frontaal geraakt en dook vrijwel onmiddel lijk loodrecht met de voorsteven de golven van de zee in. Vijf van de zeven bemanningsleden werden ge red, van twee werd tot nu toe niets meer vernomen. F 1 M W xp i' - 1 Wrak van f rische tegenslagen moeten laten varen. s i MM L l 1 l l l Daarnaast stelt de gemeente zich op het standpunt, dat het informatie- en documentatiecentrum, wil het voor sub sidiëring in aanmerking komen, in een nauwe relatie tot de regionale onder wijsbegeleidingsdienst zal moeten staan, En daar deze dienst nog steeds niet officieel van de grond is gekomen, is het stichtingsbestuur momenteel organisato risch volkomen lam gelegd. Op korte termijn kan van een verhuizing van het centrum naar een ruimer onderkomen dan ook' geen sprake meer zijn. Linda Blair als het getormenteerde en door de duivel bezeten meisje in de ge ruchtmakende griezelfilm „The Exor cist’’, die zowel in City (Velsen) als in het Kennemer theater (Beverwijk) moest worden geprolongeerd. IN DE MATINEE van zondag wordt dan weer voor luchtiger verstrooiing ge zorgd, dank zij „Vuisten en gestampte pot”, een „giller” van een western over een waarlijk krankzinnige jacht op een goudschat. IE 60-i bereid het centrum te subsidiëren. Men wendde zich tot de provincie, maar ook van deze instantie viel weliswaar op andere gronden geen bijdrage te ver wachten. Van het rijk zou een bedrag van circa ƒ9000 te verkrijgen zijn, maar hierover is tot op heden nog geen defini tieve beslissing gevallen. De voorkant van het wrak van de „Flo rida Martin’’. De voorsteven is er afge broken en het schip ligt helemaal open. Een deel van de brug werd als een har monica opgevouwen. DE ZO LANGZAMERHAND berucht geworden film „The Exorcist” heeft ook in City zoveel belangstelling getrokken dat de directie hiervan eveneens tot prolongatie heeft moeten besluiten. Het publiek in Velsen heeft dus niet willen verschillen met de bioscoopbezoekers in andere plaatsen, waar men kennelijk de sterkte van zijn zenuwen eens aan de praktijk van de „horror” wenste te toet sen. Naar verluid hebben immers ver scheidene toeschouwers bij het onder gaan van alle vertoonde gruwelen het Theater brakend verlaten, of zij moesten flauwgevallen worden afgevoerd. pen in de haven van IJmuiden zou totaal onmogelijk zijn geweest en men besloot de „Florida Martin" weer tijde lijk aan de golven van de zee toe te vertrouwen. Het schip werd weer op de zeebodem geplaatst, de trossen nog vast gemaakt, zodat bij rustiger weer weinig omhaal nodig zou zijn om verder te gaan. Jaap Pols, de inspecteur die de leiding heeft over de berging: „De zaak zag er onhoudbaar uit. We moesten het schip wel laten zinken. Er stond een geweldige storm. Heeft u de fenders gezien?” Uit het raam van de commandobrug van de „Tgk I” wijst hij op schuimrubber stoot kussens die tussen de twee bokken geplaatst waren om averij te voorko men. Ze zijn geheel verpulverd. Pols: „Ze zeggen altijd wel dat je er een hoop aan verdient, maar je moet niet vragen naar de risico’s en wat er voor gedaan moet worden. De kabels waarmee we de „Flordia Martin” vast hadden waren 85 millimeter dik. Tieneneenhalf duims ka- hindert er niemand mee. In Rotterdam hebben we dat niet en dat is toch de grootste haven ter wereld. Het is half twaalf. Kapitein Frowein geeft commando’s aan de Duitse gezag voerders van de sleepboten. Het duurt niet lang meer of de ankers kunnen zakken. We draaien langzaam de averij - haven binnen. Op de duintoppen staan wat mensen te kijken. Om kwart voor twaalf zegt Frowein: „Achterankers uit! Trek hem maar zover mogelijk door naar voren, loods, dan komt-ie precies goed met z’n kont”. „Begrepen, zover mogelijk doortrekken”, antwoordt de loods en even later kun nen de sleepboten „Argus 8” en „Argus 7” stoppen. „Hier Tak eins, Sie können los schmeissen”, zegt kapitein Frowein tot de kapiteins van de slepers. Havenpolitie komt weldra aan boord en ook mannen van de Rijkshavendienst. De meer dan manshoge lieren komen nu in beweging en langzaam komt de „Flo rida Martin” wat verder omhoog uit het water. Uit de roestige ongeluksgaten stroomt overal water. Na het eten zal het water uit het schip worden gepompt en als het lukt gaat het verder naar Amsterdam. Daar zal de Amsterdamse Droogdok Maatschappij het schip in dok nemen voor reparatie. Een geheel ver nieuwd voorschip staat voor de „Florida Martin” zonder twijfel op de verlang lijst. Een jaartje geleden zag de toekomst er voor het Beverwijkse centrum aan merkelijk zonniger uit. In 1972 van start gegaan als een particuliere academie- aangelegen'heid, werd het zich inmiddels in een ruime onderwijsbelangstelling verheugende centrum begin vorig jaar tot een zelfstandige stichting omgevormd. Voordeel hiervan was, dat men zich niet meer tot het basisonderwijs behoefde te beperken, doch dat ook het kleuter-, bedrijfs- en vorotgezet onderwijs en de vormingsinstituten in de centrumactivi- teien konden worden bterokken. Verte genwoordigers van deze instelling namen zitting in het stichtingsbestuur, dat zich in eerste instantie met voortvarendheid wierp op de oplossing van de ruimte nood binnen het bestaande centrum. Een oplossing voor de huisvestingspro blematiek dacht men te hebben gevon den binnen de „Duijnwijck Mavo” aan de Kees Delfsweg. Daarin zou ook het lang verbeide audio-visuele centrum kunnen worden gezet, waarvoor binnen de academie-internaatsvleugel doodge woon geen ruimte te vinden was. Ook financieel leek er voor de stichtingsplan- nen geen vuiltje aan de lucht, er was immers slechts een exploitatietekort van f 41.000 op de begroting te bespeuren. Doch toen kwamen de tegenslagen. De gemeente Beverwijk' bleek, zolang de relatie tot de regionale onderwijsbegelei dingsdienst niet duidelijker werd, niet Ook omtrent de door de beheerscom missie van de KRAB (eigenaar van het pand aan de Kees Delfsweg) in het vooruitzicht gestelde huursubsidie van 45.000 voor het eerste jaar rezen pro blemen: de huurwaarde van het gebouw, waarop de subsidie van de commissie was gebaseerd, werd door deskundigen getaxeerd op slecht 18.000 per jaar. Zou de stichting de subsidie echter aan vaarden, dan zou zij verplicht zijn jaar lijks een naar rato van het taxatiebe- drag driedubbele huurwaarde te betalen. Nader overleg met het Beverwijkse gemeentebestuur leerde de stichting, dat het grootste bezwaar van de gemeente om tot subsidiëring over te gaan gelegen was in het feit, dat men van gemeente wege de relatie van het centrum tot de pedagogische academie te nauw achtte. Men wenste een volledige loskoppeling en vond onderbrenging van het centrum in een academie-pand uit dien hoofde eveneens niet acceptabel. Gezocht moest dus worden naar een ander onderkomen, terwijl de gemeente er voorts blijk van gaf, een innige relatie van het centrum met de regionale onderwijsbegeleidings dienst op hoge prijs te stellen. Hoewel in afwachting van de defini tieve start van deze regionale dienst de verhuizingsplannen dus voorlopig in ’t slop zijn geraaktje kan je niet aan sluiten bij iets wat zijn beslag nog moet krijgenwil dat niet zeggen dat daar mee alle centrumactiviteiten meteen maar zijn lamgelegd. Eind deze maand NU, IN CITY blijkt het allemaal nog al te zijn meegevallen, zelfs schoot een deel van het publiek hier wel eens in de lach. Dit alles neemt niet weg dat men de handeling voortdurend uitermate ge boeid heeft gevolgd, vooral het dramati sche hoogtepunt, wanneer de kwade dui vel bij het gekwelde meisje wordt uitge dreven. Welk ongebruikelijk ritueel overigens aan twee paters het leven kost. Aldus kan „The Exorcist” worden gesig naleerd als een ware „must”, die zonder nadelige gevolgen kan worden bekeken. In ieder geval moet men deze hebben gezien ,om over dit veelbesproken on derwerp te kunnen meepraten. beis. En ze braken als draadjes wol. Eén van de vijf stroppen bleef er maar vastzitten”. Afgelopen vrijdag is de bergiingsploeg weer aan het werk gegaan om nieuwe voorbereidingen te treffen. Dinsdag zijn de stroppen weer vastgemaakt. En dat laatste karwei, waarvoor normaal twee dagen worden uitgetrokken, lukte nu in één dag. „Zeg maar in acht uur”, vertelt Pols. Inmiddels vlot het transport goed. Vanaf de brug hebben we een prachtig overzicht op het hele karwei. Aan boord van één van de twee zeeslepers voor ons bevindt zich in de loods. Voor hem is het geen alledaags transport, maar kapi tein Frowein is niet voor het eerst in deze wateren. Hij adviseert over boord- fëMil ah// Half oktober was het bergingsbedrijf van Smit Tak zover dat het schip weer boven water kon worden gebracht. Hangend aan de drijvende bokken „Tak I” en „Magnus XII” ging het toen rich ting IJmuiden. Het was zwaar weer en er was meer storm op komst, maar de bergers hadden alle vertrouwen in het karwei. Totdat de stonm windkracht ne gen tot tien bereikte. Het konvooi stampte toen slingerend dertien mijl voor de kust bij IJmuiden en op dat moment werd het onverantwoord geacht het transport voort te zetten. Binnenlo- deel ingenomen door de bekende griezel film „The Exorcist”, omdat ook in Be verwijk de grote belangstelling een pro longatie volkomen heeft gerechtvaar digd. En in de andere zaal van het Kennemer theater komt van hedentot en met woensdagavond de populaire musical „Woodstock” nog eens terug. Verder kunnen voor de nachtvoorstellin- gen van vrijdag en zaterdag de verto ningen worden aangekondigd van „Zor- ro’s erotische avonturen”, omdat de „naakte waarheid” over deze legendari sche filmheld moeilijk langer kon uit blijven. Tenslotte in de eerste matinee van zondag een reprise van „Heidi” een ontwapenende film voor jong en oud. MEN HEEFT IN Nederland ongeveer zeven jaar moeten wachten op de Ame rikaanse film „Born Losers” en na zo veel tijd komt het destijds zo gedurfde verhaal op ons over als een boerende, maar toch weinig opvallende film. Maar in deze historie over een bende motor- duivels, waar een Californisch stadje on veilig door wordt gemaakt, is een nogal belangrijk deel ingeruimd voor de sex, zodat deze vertraging waarschijnlijk door moeilijkheden met de keuring zal zijn veroorzaakt. ER VINDT IMMERS een complete orgie plaats waar de meisjes uit het stadje, al dan niet vrijwillig met de motorjongens aan meedoen, zodat de geschokte autoriteiten zich zien genood zaakt een proces tegen de jongelui aan te spannen. De leider van de bende, Danny Carmody begint dan een intimi- datie-actie tegen mogelijke getuigen en voorts wordt een gewond meisje uit het ziekenhuis ontvoerd. Bovendien vallen er enige doden, zodat aan „Born Losers” stellig de nodige sensatie valt te beleven. Dit is mogelijk' van heden tot en met zaterdagavond, plus in de tweede mati nee van zondag. In de eerste draait dan nog „Waar de karate-klappen vallen”, de eerste vechtfilm die ook voor de jeugd geschikt zou zijn. TENSLOTTE VAN zondag tot en met woensdagavond „Ben ik dan abnor maal?”, een voorlichtingsfilm van het Deense echtpaar Inge en Sten Hegeler, waar met Scandinavische vrijmoedigheid onderwerpen in worden behandeld als overspel, abortus, pornografie, frigiditeit en jeugd-prostitutie. De drijvende hysbokken „Tak I” (de grootste) en de „Magnus XII” liggen in de averijhaven. In de stalen trossen hangt de supply-boot „Florida Martin”, die eind september werd overvaren door de 12.000 ton metende Finse tanker „Sword”. BEVERWIJK Het bestuur van de Stichting Onderwijs Informatie- en Documentatiecentrum Midden Kennemerland heeft zijn ambitieuze toe komstplannen de afgelopen maanden volledig in duigen zien vallen. Kon het Stichtingsbestuur eind vorig jaar nog optimistisch aankondigen, dat het nu in het voormalige internaatsgebouw van de Katholieke Pedagogi sche Academie Beverwijk ondergebrachte centrum rond december 1974 zou verhuizen naar de dan leegstaande „Duinwijck-mavo” aan de Kees Delfsweg, dat plan heeft men door onvoorziene financiële en organisato- voor de bergers In de trossen hangt een gewicht van 665 ton en al te woelig water heb je dan bij het binnenvaren van de haven liever niiet. „Florida Martin” ziet er wat droevig uit. Slechts de brug is boven water zichtbaar en toont aan dat de klap op zee hevig moet zijn geweest. Het schip is bijna zestig meter lang en twaalf meter breed. Er is practisch niets meer van over. Het voorschip is geheel verdwenen. Finaal afgebroken. Het navigeren met de omvangrijke hijsbokken is nu in volle gang. Achter elkaar komen meldingen binnen over de radio. Kapitein Frowein en uitvoerder Eduard Blokker hebben de handen vol in de commandobrug. Beneden op de dekken van de „Tak I” en de „Magnus XII” is iedereen klaar om te kunnen verankeren. Aan boord van de „Magnus” heerst enige ongerustheid. De Duitse be manning vreest dat deze bok te dicht bij de oever zal komen. Dan kan zij zelf niets doen, want deze bok heeft geen voortstuwingsvermogen. Frowein stelt de Duitsers gerust. In zijn geest heeft hij alles al achter de rug. Rustig geeft hij de commando’s door en adviseert hij de loods. Aan stuurboord verschijnt de „Nestor” van het IJmuidense Bureau Wijsmuller en even later klinkt de stem van de kapitein daarvan duidelijk op die radio. Assistentie blijkt niet nodig. „Nee, dacht ik al”, zegt de „Nestor”, „Hij hangt er prachtig in zo”. En hij wenst de bergers uit Rotterdam op hartelijk gemeende toon geluk. Directeur Moerkerk zwaait lof toe aan IJmuiden: „Die averijhaven, dat is prachtig. Daar kun je iets kwijt en je 60-65% •~*^*^*u tu Jilj. gaat een cursus „Transparanten maken voor de overhead-projectie” van start terwijl voor februari een cursus „Het vervaardigen van dia-series” voor onder wijzend personeel op stapel staat. Voor beide cursussen kunnen belangstellenden zich aanmelden bij het stichtingssecreta- riaat, drs. Sj. Homminga, Kerkweg 47b, Heemskerk, tel. 36252. Films m MEN ZAL DIT alles voor lief moeten nemen, voor het geval mocht worden besloten te gaan kijken naar een specta culaire oorlogsfilm over aanvallen en verdedigen, waar ook helikopters bij wor den ingeschak'eld. Vandaar dat in de matinee van zondag een aangenamer sfeer zal heersen, maar dan wordt dan ook de fleurige sprookjesfilm „Niels Holgersons wonderbare reis” vertoond, een onderhoudende bewerking van Sel ma Lagerlofs bekende roman. „Florida Martin” boven water radio en samen komen ze er prachtig uit. Als we wat verder binnen de pieren zijn, worden de kabels naar de sleepbo ten drastisch ingekort om het manoeu vreren te vereenvoudigen. „Als de sluis nou maar niet net open gaat als we de ronding moeten maken”, zegt directeur J. Moerkerk van Smit- Tak, met wie ik aan boord gekomen ben in een bootje van de vletterlieden. Op dat moment weten we nog niet, dat van die zijde geen gevaar te duchten is, want de sluis is bui ten werking wegens het verwisselen van de deur. Een karwei dat eenmaal per jaar gebeurt. Nu komt het goed uit Gedacht wordt nu aan vestiging van het binnen de (krappe) inter- naatsmuren met ruimtegebrek kampende centrum in een ander leegstaand schoolgebouw in het hartje van Beverwijk, waarover van stichtingszijde met het ge meentebestuur overleg is gepleegd. De gemeente heeft het stichtingsbe stuur drie gebouwen (Willem Ho- vyschool, Wolff en Dekenschool, de voormalige huishoudschool aan de Moensstraat) aangeboden, echter onder de voorwaarde, dat ’t gebouw naar keuze door de stichting wordt aangekocht. Sprake is van een koopsom van 130.000 voor de Wolff en Dekenschool, waarnaar de voorkeur van de stichting schijnt uit te gaan. Ï,’;W HET WEEKPROGRAMMA van dit theater wordt eveneens voor het grootste üiiUilüp’ Wl -

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5