RIJK ZAL PROVINCIES MEER GELD MOETEN GEVEN hmp sluizen m havens Doorlichting van taken noodzakelijk Provincie geeft minder geld N.-Holland oneindig rijke provincie |<EUR B.V>| BOUWMARKT ek GROOT NIEUWS VOORU College van gedeputeerde staten presenteert beleidsplan: Koudehorn 54 huis KOUDEHORN 54-56 ZATERDAG 9 NOVEMBER wegens werkzaamheden gesloten V R IJ D A G 8 NOVEMBER 19 74 15 PLAATSELIJK NIEUWS Munitieopslagplaatsen )1 Oude kous 5 Ongeschonden blijven Ateliers ’63 Films voor groepsavonden lijner De koffie is er lekker ...en goedkoop Gesprekken van mens tot mens Evangelische boeken en grammofoon platen a boekwinkel koffieshop Gedempte Oude gracht 123, Haarlem. Tel. 32 16 22 (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM „Toen de begroting voor 1974 sloot met een tekort van tweeëneenhalf miljoen bleef de rijksgoedkeuring heel lang uit en kregen we een boze brief van het ministerie, dat het zo echt niet kón. Nu ver toont onze begroting een gat van 4,4 miljoen”. Met deze woorden schetste gedeputeerde Th. Laan dinsdagmiddag de ernstige financiële moeilijkheden, waarin de provincie zo langzamerhand verzeild is geraakt. Hij sprak zijn woorden bij gelegenheid van de publikatie van de provinciale begrotings cijfers. De bijbelse boodschap voor de mens van deze tijd. Zorg over Centrum relkom in de met een maat Okke ARIE VAN DER VEER. (Van onze stadsredactie) - (Van een onzer verslaggeefsters) g van Het belooft er voor te zullen waken, HUIS ►on Bt 5 i iz. uur uur chaafde met ee 2rvarin( nen om angt m« ijn som moetei ties kun soneels Bouwmaterialen P.V.C.-artikelen Wand- en vloertegels Open haarden Ijzerwaren Verfwaren Elektra art. Sanitair Tuinartikelen De gedeputeerden zijn somberder ge stemd, waar het hun taak als monumen tenbeschermers betreft. Geeft het rijk gelden voor een bepaald monument, dan zou de provincie eigenlijk moeten volgen met „koppelsubsidies”. Het geld ervoor is er niet. „Hoewel 1975 tot monumenten- jaar is uitgeroepen, geven de provinciale bemoeienissen met de monumenten ons grote zorgen”, schrijven de gedeputeer den dan ook. >ontge- i wind- /e prijs riopvan bouwer I zij ee met ar lappelij rplegin moeders deeld. Vooral taken die op rijksniveau wor den verricht, zullen daarbij onder de loep genomen worden. De provincie zal scherp bekijken, of de mede-subsidiëring ervan wel op haar weg ligt. Gedeputeerde Th. Laan: „Er moet zeker- ge.steld worden, dat er geen ontslagen vallen”. Schaalvergroting en eenheid van tarie ven wordt nagestreefd bij de openbare nutsbedrijven, zoals water- en elektrici teitsbedrijven. Zuid-Kennemerland krijgt daarbij de eerste aandacht, omdat hard gewerkt wordt aan plannen om de vitrage Openingstijden: dagelijks van 8.00 -18.00 uur. zaterdags van 8.30 - 17.00 uur. tel. 023-321212. 2, ons MAGAZIJN HARMENJANSWEG is op Voor alle materialen zijn wij geopend aan de •matisc gbehan tillen wi Hing va KW.98. In juni 1961 had wederom ver andering plaats en werd Joh. Buijs in IJmuiden eigenaar en de naam werd gewijzigd in Nora IJM.51. Er kwam een andere motor in en heeft nog jaren aan de visserij kunnen deelnemen. De tweede Wiron I kwam nieuw in bedrijf 17 juli 1951 en was ook afkom stig van De Dageraad in Woubrugge. Deze, 83 ton metende kotter werd in 1956 van de hand gedaan en kreeg de naam Nico KW.96 onder welke het vaartuig thans aan de sportvisserij deel neemt. De volgende Wiron I was van 1958 en de bouw geschiedde door de werf van D Joh. Boot te Alphen aan de Rijn en kwam in november gereed. - Ook dit schip maakt geen deel meer uit van onze visserijvloot. In 1965 is deze kotter naar Zuid Afrika gegaan. Begroting Noord-Holland tekort van 4,4 miljoen Welke konsekwenties het verminderen van de provinciale bijdrage in het We genfonds met 3,2 miljoen gulden heeft, kon gedeputeerde W. van der Knoop nog niet meedelen. Tot nog toe droeg men vijf miljoen bij. Er is een nota in voorbereiding, het beleidsplan dat het college heeft aanvaard maant om voor zichtigheid. „Zonder namen en nummers van we gen te noemen”, aldus Van der Knoop, „kan wel gesteld worden dat er nu wegen in ontwikkeling zijn die ons voor de grootste vraagtekens zetten. Er is weinig ruimte voor nieuwe wegen, het geld zal grotendeels besteed worden aan onderhoud”. Gedeputeerde staten zullen wel bij het ministerie van verkeer en waterstaat pleiten voor aanleg van de Hemtunnel. „Die moet er komen”, is het gevoelen. HAARLEM „Het college wil er op wjjzen. dat het in een rijdende trein is ge sprongen en dat wissels alleen mogen worden omgehaald mits dat geen gevaar voor de passagiers en de trein oplevert”. Dit startsein geven Gedeputeerde Staten van Noord-Holland mee aan het beleid, dat zjj de komende vier jaar willen gaan voeren. In een beleidsprogramma hebben ze de uitgangspunten voor hun komende ambts periode neergelegd. Tegelijk met de begrotingsstukken werd het dinsdag gepubli ceerd. Had de provincie het met de gelden wat minder moeilijk gehad, dan zou er op de begroting niet beknibbeld zijn. Nu is ruim drie miljoen in mindering ge bracht op de bijdrage aan de Dienst Provinciale Wegen en ook andere uitga ven zijn verlaagd. De voorgenomen doorlichting van de provinciale taken moet verdere verruiming geven. In de strijd tegen de luchtverontreini- ging zal de provincie steeds zwaardere eisen gaan stellen aan te verlenen ver gunningen, niet minder streng zal wor den opgetreden tegen veroorztkers van geluidshinder. De kwaliteit van het op pervlaktewater gaat dank zij de vele inspanningen weer vooruit. dat het open land niet dichtvloeit met woningen. Nota’s over de ruimtelijke ontwikkeling, de kwantitatieve bevol- kingsspreiding en de suburbanisatie mo gen nog dit zittingsjaar’ verwacht wor den. Bovendien zal studie gemaakt wor den van de gevolgen van het overloop- beleid voor de gemeenten die hun bevol kingsaantal zien teruglopen. Ter vervanging kwam in 1967 de vier de Wiron I, ook weer IJM.210. Dit was de eerste hekkotter van de rederij, wel ke was omgebouwd door Laan Kooy te Den Oever. Dit schip heeft evenwel korte tijd voor de Rederij Wiron dienst gedaan omdat het een ernstig ongeluk is overkomen. Op 1 mei 1969 is deze Wi ron L westelijk van Scheveningen verlo ren gegaan waarbij de zes bemanningsle den zijn omgekomen. „Actieve democratie” streeft het colle ge na, en daarom wil het duidelijke taal spreken. Alle stukken die naar buiten gaan, moeten leesbaar worden voor een groot publiek. Op iedere inwoner van de provincie wordt een beroep gedaan om te helpen bij het verwezenlijken van de gestelde doeleinden. De voorlichting moet verdiept worden, met de gemeente besturen moet voortdurend overleg zijn en alle inspraakmogelijkheden moeten benut worden, stelt het beleidsprogram ma. In de loop der jaren heeft de Rederij Wiron andere nieuwe schepen in de vaart gebracht. De Wiron IV werd in mei 1962 verkocht aan de Rederij Nooit Gedacht, nieuw opgericht door de Gebr. Plug en kreeg de naam Nooit Gedacht IJM.239. Het vaartuig werd uitgerust voor de uitoefening van de boomkorvis- serij. De Rederij Wiron verving de Wiron IV door de Meyert Menno IJM. 209 die werd vernoemd naar de toen overleden oprichte’- en directeur van de rederij, de heer M. M. Minnes. De Nooit Gedacht IJM.239 bleef tot 1969 in de vaart, werd in maart 1970 verkocht naar Urk en vaart nu onder de naam Willem Junior UK.237 met F. de Boer als eigenaar. De oorspronkelijke motor is vervangen door een ABC van 900 pk en ook zijn er enige veranderin gen aangebracht. „Een oneindig rijke provincie” noemen de gedeputeerden Noord-Holland dan ook, als ze spreken over de ruimtelijke ordening ervan. Uitgangspunt is, dat de provincie zo veel mogelijk ongeschonden en zo mogelijk zelfs nog mooier aan het nageslacht moet worden doorgegeven. „Maar het moet een gebied blijven, waar het goed leven, wonen en werken is”, beperkt het college zich. aan zijn trekken komt”, schrijven de provinciale bestuurderen dan ook. Zij hebben elkaar gevonden op basis van het programakkoord tussen de progres sieve vier en het CDA. In de komende zittingsperiode mag men, zo valt op te maken uit het programma, een paar dingen in het bij zonder tegemoet zien: de afronding van het waterschapsbestel is er een van. Er worden nieuwe bestuurlijke eenheden gevormd, waarin agrarische en andere gebruikers en belanghebbenden zoals na tuur- en landschapsbescjsermers verte genwoordigd zullen zijn Behalve de „actieve democratie” stel len Gedeputeerde Staten nog twee hoofddoelen: een zodanige indeling van de ruimte in Noord-Holland, dat het daarin goed leven is, en een zodanige spreiding van de welzijnsvoorzieningen dat iedere inwoner van de provincie er deel aan kan hebben. „Wij willen een samenleving bevorderen, waarin ieder TsGh stellen Gedeputeerde Staten zich niet in de veilige hoek op; het is ze niet te do<m om een sluitende begroting. „Het college is van oordeel dat niet alleen mag worden uitgegaan van de ter be schikking staande middelen. Het staat op het standpunt dat belangrijke overheids voorzieningen niet wezenlijk mogen worden aangetast. Tevens wil het een zodanig beleid voeren dat in de toekomst geen gevaar ontstaat dat gevoerde be leidslijnen plotseling op financiële gron den moeten worden afgebroken ten na dele van het voorzieningenpeil der inwo ners”, luidt het in het beleidsprogramma. Toch zal dat niet voldoende zijn. Naarstig wordt gestreefd naar verhoging van de rijksbijdrage, onder meer door tussenkomst van het Inter Provinciaal Overleg dat aan de regering vijftig mil joen gevraagd heeft en waarbij duidelijk gesteld is, dat de drie westelijke provin cies zonder extra geld hun huidige voor zieningenniveau niet kunnen handhaven. De heer Laan: „Nog is onbekend hoe de regering zal reageren, maar iets dat vergelijkbaar is met de „artikel 12-pro- cedure” voor gemeenten zal er toch ook moeten komen voor de provincies. Er moet worden bij gesprongen in de struc turele tekorten”. Maar het college wil niet alleen voor lichten, het wil ook doorlichten. De financiële zorgen waarin de provincie zo langzamerhand is geraakt, maken het nodig de begroting stelselmatig door te lichten op de taken die de provincie tot nog toe op zich heeft genomen. Daarbij zal van elke taak bekeken worden of die in de toekomst ook nog vervuld moet worden en zo ja, in welke omvang. Voorlopig kan de provincie de tekor ten nog aanvullen uit de reserves. De gedeputeerde onderstreepte dat sinds 1967 niet meer is gestreefd naar vergro ting daarvan. „De provincie wil geen belastinggelden in de oude kous stoppen en heeft bij eventuele overschotten als nog zoveel mogelijk wensen gehono reerd. Nu gaat het er om, zeker te stellen dat er geen ontslagen hoeven te vallen”. Volgens de prognoses van de provincie zal het tekort steeds verder oplopen, en in 1979 bijna 50 miljoen zijn. Uiteraard zijn het vooral de personeelslasten bij produktie en winning van water in dit gebied te integreren met het provinciaal waterleidingnet. Het provinciaal elektri citeitsbedrijf is druk doende met het Amsterdamse GEB over samenwerking. Het college legt verder een extra- accent op de vormende waarde van het toneelspelen. Wel zegt het: „De plannen van de toneelgroep Centrum om het aantal voorstellingen in Amsterdam drastisch te verhogen (tot nog toe be speelde het de Haarlemse Schouwburg, red.) worden door ons met enige zorg tegemoet gezien.” Het college wil im mers juist spreiding van de cultuur. Van belang vindt het ook het geven van kunstzinnige vorming aan met name de werkende jongeren. Deze zowel als de buitenlandse werknemers moeten voor rang krijgen als het gaat om het krijgen van de mogelijkheid tot zelfontplooiing en bewustwording, aldus het beleidspro gramma. IJMUIDEN Op 29 januari van het jaar 1950 werd door de rederij Wiron de kotter Wiron IV IJM 209 in de vaart gebracht onder schip per C. Buis, na te zijn gebouwd door de Scheepsbouwwerf De Dageraad te Woubrugge. We zien het schip op de foto en de bruto inhoud be droeg 157 bruto reg. ton, de lengte over alles 31,20 m, de lengte tussen de loodlijnen 27,15 m, breedte 6,74 m, holte 3,24 m en de hoofd motor was een 6 cilinder Industrie- diesel van 360 pk. In 1955 werd A. Kuiter schipper op de Wiron IV, die daarna werd opgevolgd door P. Wijker en van 1958 tot 1962 heeft J. van Duijn met het schip gevaren. De rederij Wiron is een bekende rederij in IJmuiden, hoewel het kantoor gevestigd is in Hippolytus- hoef. HAARLEM. Lagere uitgaven zal de provincie onder meer doen in de fondsen wijkgebouwen kruisvereni gingen 75.000 minder) en milieuhy giëne 50.000 minder). Ook gezins voogdij, kinderuitzending, gezinsver zorging, maatschappelijk werk voor zwakzinnigen en dat voor ongehuwde worden minder ruim be- Ondermeer, zo schrijft het college ih zijn beleidsprogram, zal er bij de rijkso verheid krachtig op aangedrongen wor den dat rijkstaken op het terrein van onderwijs en vorming ook door het rijk worden gefinancierd; daarbij wordt ge dacht aan de vakopleiding van de Alk- maarse Volksmuziekschool en aan het Haarlemse Ateliers *63. Bijna tweehonderd miljoen gulden gaat er om in de „gewone dienst” van de provincie, om precies te zijn 194.016.490 en dat is alweer ruim 27.400.000 meer dan het jaar daarvoor. Het tekort van vier miljoen wordt geheel toegeschreven aan structurele oorzaken. Gedeputeerde Laan: „Financieel zijn wij afhankelijk van het provincie-fonds en de compen- satie-uitkeringen voor het wegvallen van de opcenten voor grond- en personele belasting”. land- en tuinbouw baart ook grote zor gen. meer van Hoogovens aanvragen om zogeheten revisievergunningen verwacht en dat geeft de mogelijkheid het oude vergunningenbestand te saneren. Ook transport en verwerking van bedrijfsaf val zal aan banden worden gelegd in afwachting van een wettelï.jke regeling. Voor wat de geluidshinder rond Schiphol betreft zal een wijziging van de Luchtvaartwet soelaas moeten bren gen. „De vraag is of een meer funda mentele oplossing, niet alleen voor het lawaai, te vinden is zonder een tweede nationale luchthaven”, luidt het in de toelichting. Het provinciaal beleid blijft erop ge richt, de bouw van huizen te beperken tot de groeikernen en terug te dringen op het platteland. Over de Meerlanden merkt de begroting op, dat de sterk vertraagde publikatie van de gegevens van de volkstelling, het uitblijven van een rijksbeslissing over een tweede lucht haven en het nog niet gereed zijn van een verbeterde wetgeving voor Schiphol het totstandkomen van het streekplan bemoéilijkt. Over Zuid-Kennemerland zijn bespre kingen met de minister, die een „aanwij zing” wil geven, nog gaande. Nog dit jaar mag de nota over de eerste voorbe reiding van het streekplan Amsterdam- Noordzeekanaalgebied (waaronder IJ- mond-noord, Zuid-Kennemerland en de Meerlanden betrokken zijn), tegemoet gezien worden. Voor de toekomst van Noord-Holland worden de tweede nationale luchthaven en de eventuele voorhaven bij 'IJmuiden provincie en gesubsidieerde instellingen die dat tekort zo sterk doen stijgen. Het ministerie heeft inmiddels goedgevonden dat de provincies de conjuctuurreserves aanwenden voor de gewone dienst en bereidt voorstellen voor, om de financië le positie van de provincies te verbete ren. Nog veel meer nota’s zijn in de maak, zoals een over de „weidewinkels”, of, zoals het in het jargon heët, „solitaire detailhandelsvestigingen”. Ook een re creantenbalans is op komst, een studie over tenten- en caravanterreinen, een nota over de waterrecreatie. De bijdrage aan de Alkmaarse Volksmuziekschool wordt gestaakt en daarmee wordt 415.000 bespaard, omdat het rijk die taak nu over neemt. Meer geld daarentegen komt bijvoorbeeld ter beschikking van het Noordhollands Philharmonisch Orkest dat zijn subsidie ziet stijgen met tweehonderdduizend gulden tot an derhalf miljoen. Toneelgroep Cen trum krijgt er 97.803 bij en komt op 495.903. Ook het kadervormingswerk sport krijgt meer 203.500 zijnde 125-000 extra. Een half miljoen ligt nog als post „onvoorzien” te wachten op toewijzing door gedeputeerde sta ten. Van der Knoop deelde mee, dat de inspraakprocedure rond de Schiphollijn geregeld zal worden door het rijk en merkte over het verminderen van het aantal munitieopslagplaatsen op, dat er nog geen antwoord van minister Gruy- ters binnen is. „Maar al zou, zoals we hebben voorgesteld, een opslagplaats in de IJsselmeerpolders komen, dan nog zou er een tweede ergens in Noord- Holland moeten komen. En de IJssel meerpolders hebben al laten weten, dat zij er geen behoefte aan hebben om de vuilnisbak van de provincie te worden”. Een steeds belangrijker taak krijgt de provincie bij de milieubewaking. Metin gen en vergunningenstelsel zullen verbe terd worden teneinde grotere greep op de vervuilers te krijgen. In 1975 worden van de grootste industrieën onder- belangrijk genoemd. De werkgelegen heidscijfers van de provincie worden relatief gunstig geacht, al is die in de bouw zorgwekkend en bij het handels- en kantoorpersoneel niet duidelijk gun stig. De inkomensontwikkeling in de „Die vergoeding is niet voldoende meegegro id. Bovendien vertoont de rijksbegroting nu een tekort van 2,3 milard. Normaal gesproken financieerde de regering zijn tekorten met belasting verhoging en daaruit vloeiden dan weer bijdragen voor de provincies voort”. Het eerste schip was de Wiron die als HD. 247 aanvankelijk thuis hoorde in Den Helder en in 1938 nieuw in de vaart is gekomen onder schipper Joh. Bais. Het vaartuig was gebouwd te Woubrugge door de scheepsbouwer De Dageraad, die later nog meer opdrachten voor de rederij Wiron mocht uitvoeren. Die eerste Wiron had een bruto inhoud van 69 reg. ton, was 21,47 m lang en had een 150 pk Industriemotor. In 1939 werd dit vaartuig naar IJmui den overgeschreven en kreeg als letter teken en nummer IJM. 210 terwijl C. Gouda er schipper op werd. Meteen kwam er een tweede kotter bij, de Wiron II IJM.214 welke eveneens bij de werf in Woubrugge gereed kwam. Dit schip was identiek aan de eerste Wiron en had ook een 150 pk Industriemotor. Wezelman werd er schipper op. De eerste kotter Wiron IJM.210 werd in oktober 1950 verkocht en kreeg toen de naam Sylvia IJM.216 en viste toen vanuit Scheveningen en dat duurde tot januari 1952. Toen ging de kotter over naar Katwijk en werd de Arendje

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15