Uniek initiatief dreigt de mist in te gaan Kurzaal Litterair stuk in vindingrijke vorm Eric Linklater overleden Kort geding John v. d. Rest contra HP Kunst lenen in bibliotheek „Dummies” in I- Toneelgroep Baal met Vriendelijk verzoek. „De rit over het Bodenmeer” film Vergeet de 9 cijfers niet. i Nijmeegs experiment Pierre Alechinsky in Museum Boymans Denkt u nog steeds dat een vrouw alleen maar kost? 19 V R IJ D A G NOVEMBER 1974 KUNST o De gezamenlijke janken. ZULSTRAA T 59 - HA A RL EM I I I I I I I I I I I Een broek, een rok, een bloes, een vest, een trui! Fijn, dat kombineren! f’: E&LEquity&Law Tragisch O Nachtvoorstellingen Snelheidsmaniak Niet inventief Als u iemand per bankgiro betaalt, vermeld dan alstublieft zijn bankrekeningnummer. Voor u een kleine moeite, voor ons een belangrijke tijdbesparing. Bovendien voorkomt uw medewerking vertraging bij het betalen. Graag dus die negen cijfers op uw ipdracht. Hartelijk dank alvast. T I I I I Aanloop „Sweet Movie” kl 8 Zwak Amsterdams Stadsjournaal schiet kritisch doel voorbij (ADVERTENTIE) JAC HEIJER. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) De goede verzekeringadviseur kent E&L. Als de beste. ■w T T problematisch onderwerp op gang te brengen. Het blijkt al gauw bij het zien van de drie nu in roulatie gebrachte afle veringen dat binnen de korte duur van 10 a 12 minuten niet bijzonder diep op een onderwerp kan worden ingegaan en dat bij vertoning zonder adere toelichting en uitvoerige dis cussies het doel volledig voorbijge schoten wordt. Gedeeltelijk ligt het waarschijnlijk aan de onervarenheid van het opererende collectief dat het niet exact in beeld en tekst binnen de gestelde tijd het gekozen probleem in zijn totaliteit kan behandelen. Zij vragen de president in zijn vonnis drie door hen gewraakte passages uit het artikel onrechtmatig te verklaren en de Haagse Post te veroordelen dit teza men met de passages te publiceren op straffe van een dwangsom van 25 mille. DEN HAAG (ANP. De beeldopera „Dummies” van Adri Boon, Otto Ketting, Bert Schierbeek en Jan van As zal op 14 november in de Kurzaal in Schevenin- gen in première worden gebracht en niet in Pulchri-studio in Den Haag wat eer der deze week werd bericht. De beeld opera is een nieuwe produktie van Studio Scarabee in Den Haag, die het werk in samenwerking met de Nederlandse Ope- ra-stichting en het Nederlands Blazers Ensemble uitvoert. op haar 60e jaar belastingvrij (bij een nog hogere rentestand zal dat zelfs meer zijn). f 50.000,- als zij onverhoopt vóór haar 60e overlijdt. Oók weer belastingvrij. Dat dit een verkeerd uitgangspunt is loont onderstaand voorbeeld: f 7.264,- hun groeiproces vol te houden en bijeen te blijven. De groep is vindingrijk, vaak origineel en beheerst meer technieken dan een doorsneegezelschap. Vooral zin gen is naast het spelen zijn sterke kant. Willem Breuker schreef voor „De rit” uitstekende muziek die bijr.a perfect werd gezongen, ook al hadden de spelers dan pas kort de bandopname met de begeleiding in huis. Juist omdat de vorm waarin gespeeld wordt zo belangrijk is bij Baal, zijn precisie en beheersing van de vaktech niek een eerste vereiste. In het spel viel de afwerking vooral bij de vrouwen op. In zijn „bevrijding” van de mens gaat Makavejev dit keer zelfs nog een stapje verder door ettelijke ta boes te doorbreken en er niet voor terug te deinzen journaal-opnamen van de massagraven in het bos van Katyhn te gebruiken als argument voor de onuitroeibare moordzucht bij de mens, de eeuwige „killer”. Het valt niet te ontkennen dat Makavejev een fascinerend betoger is van allerlei denkbeelden en kwasi losse overwegingen. Zoals men weet speelt een deel van zijn film in ons land, waar we de boot „Survival”, gedecoreerd met de kop van Marx over de Amstel zien varen, bestuurd door Anna Planeta, het symbool van de revolutie die haar kinderen ver moordt. Wat pok letterlijk aan boord van de „Survival” gebeurt en aanlei ding destijds is geworden tot de ru zies tussen de filmer en onze Jasper Grootve'd van wie de boot gehuurd was. Maar er gebeuren ook nog dingen in Canada waar een bluffende miljo nair wil trouwen met een schoon heidskoningin, mits ze maagd is en er een grootscheepse show geënscèneerd wordt, waarin een dokter het onder zoek naar de maagdelijkheid van de huwelijkskandidaten met veel feeste lijke zwier leidt. Tegenover die grap pige aanval op het decadente westen staan de vele gruwelijke dingen, die in de buik van de „Survival” gebeu ren aan moord en eet-orgieën, waar aan de befaamde therapie-commune van Otto Muehl uit Wenen een werk zaam aandeel heeft. Het is allemaal bizar, komisch en schokkend en ..Sweet Movie” is in ieder geval een film die men niet licht zal ergeten, ook Levensverzekeringen helder als glas Korte Voorhout 20 Den Haag Tel. 070-469262* Beide films hebben ook de afkeer van de filmer tegen het Stalinisme en tegen de onvrijheid van de mens duidelijk gemeen. Scène uit „De rit over het Bodenmeer’’. Links in het donker Rudolf Lucieer, ver der Elja Pelgrom en Hans Dagelet. Aanleiding is het door Jef Radema- kers geschreven artikel „John van de Rest en zijn affectie voor de geestelijk zwakkeren” in de Haagse Post van 26 oktober. John en Josina achten zich daardoor in eer en goede naam aange tast, doordat een stricte privérelatie tus sen twee mensen volgens hen op ondoel matige en volstrekt overbodige wijze is gebruikt in een kritiek op hun werk. Mar jon Brandsma, Elja Pegrom en Els Ingeborg Smits maar ook Bart Kiene leken meer op hun gemak dan Hans Dagelet en Rudolf Lucieer, wier spel nogal vlakjes bleef. Van Bart Kiene moet de fantastische solo vermeld wor den. waarin hij met overtuiging een van de belangrijkste passages uit het stuk zong. Zangpedagoge Julia Colpa heeft eer van haar werk. UIT DE overdag-programma’s wor den „De 5 van de 4-daagse” in City 3 en „Sweet Movie” in Kriterion in de weekend-nachtvoorstellingen voortge zet. Verder veel prolongaties met daarnaast Polanski’s „Repulsion” in City, „Play it again Sam” met Woody Allen in Cineac, Reg. Breestraat, „Shane”, de eerste psychologische western in Ceintuur en „Pat Garrett and Billy the Kid” in Rialto. Zo kan het ook, in „1001 Nacht" van Pasolini (Studio K). al zal men niet altijd begrijpen waar om Makavejev, een begenadigd filmer, veel dingen zo op de spits drijft. CITY I heeft als première „Dirty Mary, crazy Larry” van Nicolas Roeg, die ons binnenvoert in de wereld van de autocoureurs en zijn aandacht speciaal richt .op Peter Fonda als verslaafd snelheidsmaniak, die er tenslotte een bankoverval voor over heeft om in de branche te kunnen blijven. Een spannende film vol tem po en bekende elementen. Uit Utrecht zijn behalve „Sweet Movie” ook overgebleven „Pleure pas la Bouche pleine” van Pascal („Les Zozos”) Thomas in De Uitkijk en „Home sweet Home”, de Belgische film over een opstandig bejaardente huis, in Cinétol (dagelijks om 20.00 uur). Gebleven zijn „Juggernaut van Ri chard Lester in Tuschinski en Du Midi, „The Excorcist” in Tuschinski 2, „The Sting” in Nöggerath, „The great Gatsby” in Calypso en Saskia, „De 5 van de 4-daagse” in City 3 (vijfde week), „Herby rides again” uit de Disney-studio’s in City 2 en Cineac Reg. Breestraat en „Emmanuelle” in Alhambra I met als toevallige tegen hanger „Tramlijn Begeerte” in Al hambra 2. NIJMEGEN (ANP). Als eerste bi bliotheek in ons land gaat de Nijmeegse openbare bibliotheek, gevestigd in het cultureel centrum „De Lindenberg”, vanaf maandag het uitlenen van kunst voorwerpen verzorgen. De Stichting Beeldende Kunst Gelderland, die in fe bruari het uitleencentrum in Nijmegen begon, heeft de activiteiten overgedragen om het publiek ruimere mogelijkheden te bieden. De SBK blijft overigens verantwoor delijk voor de werken. Bibliotheekdirec- teur A. Hilderink ziet deze gang van zaken als een volgende stap in de rich ting naar een mediatheek. Behalve boe ken worden dan ook tijdschriften, dia’s, video en acht-millimeterfilms uitgeleend. Het zal een experiment zijn waarbij met medewerking van het ministerie van CRM, nog enkele bibliotheken in ons land worden betrokken. AMSTERDAM. De Duitse schrijver Peter Handke toont met zijn toneelstuk ,,De rit over het Bodenmeer” aan, dat het gebruik van onze omgangstaal op afspraken berust die naar willekeur ge hanteerd worden. Liefdes- en machts verhoudingen tussen mensen kunnen al leen bestaan, als beide partijen zich houden aan de afspraak, dat men zich bij bepaald taalgebruik hetzelfde voor- Stelt. Houdt men er zich niet aan, dan loopt ieders voorstellingswereld in een valkuil en is chaos het gevolg. Handke is in die zin een anarchist van de taal. Zou iedereen zich aan zijn opvatting houden dan zou de wereld een omwenteling beleven, die definitiever is dan welke sociale revolutie ook. Gelukkig gebeurt dat niet, en daarom blijven Handkes anarchistische pogingen een zuiver lite raire aangelegenheid, die min of meer toevallig in het theater vorm krijgt. De personages in zijn stuk bewijzen Handkes stelling door elkaar voorbeel den en opdrachten te geven om aan te tonen dat hun conversatie op afspraken berust en niet op absolute waarheden. Deze personages worden gespeeld door toneelspelers die beroemdheden voorstel len uit de Duitse cinema van tussen beide wereldoorlogen (Henny Porten, Emil Jannings en zo). Toneelgroep Baal, die het stuk in het Shaffytheater speelt, doet het anders. De zes spelers stellen stereotypen voor zoals de lederboy, de patser, het tutje, de sexy tijgerdame, de Deze forse bedragen kosten voor een vrouw van 30 jaar f 269,50 per jaar. Voor dat bedrag neemt zij deel aan ons Risico Waarde-projekt 2. Waardoor het gezin is beschermd tegen de financiële klap bij plotseling overlijden. Hopelijk is dat niet nodig, want dan is er aan 't einde van de projektduur een aardig verjaarskado voorhanden Er is dus veel zekerheid voor weinig geld te koop. Zodat u het niet bij een gedachte hoeft te laten I ABERDEEN (AP). De Schotse schrijver Eric Linklater is donderdag op 75-jarige leeftijd in Aberdeen overleden. Linklater kreeg wereldnaam als schrijver dankzij zijn in 1931 verschenen roman „Juan in Amerika”. Het boek vertelde de vermakelijke avonturen van een jonge Europeaan die zich met vallen en opstaan een weg baant naar de Verenigde Staten. Andere boeken van Linklater zijn „Poefs Pub” en „Private Angelo". Men kan dat schuiven op de geringe subsidie die de kunstraad van Am sterdam beschikbaar stelde voor de eerste afleveringen van het Stads journaal, maar toch moet een deel van de mislukking toegeschreven SINDS SEPTEMBER van dit jaar is de Stichting Amsterdams Stads journaal naar buiten getreden met een voor ons land uniek initiatief: een maandelijkse aflevering van een speciaal op Amsterdam gericht „Stadsjournaal”. Een collectief, voor een deel bestaande uit afgestudeerden van de Ned. Filmacademie, heeft de bedoeling per aflevering een onder werp kritisch aan de orde te stellen dat betrekking heeft op sociale, ste- dekundige en milieu-problemen. Daardoor onderscheidt zich het Stadsjournaal onmiddellijk van bijv, het Polygoon-Profilti-Nieuws dat in de bioscopen draait en dat zich neu traal opstelt tegenover het nieuws van de afgelopen week. Het Stadsjournaal wil, zoals de ini tiatiefnemers het zelf formuleren een algemene, verderreikende analyse van de maatschappelijke structuren die ten grondslag liggen aan de gekozen problematiek, om zo informatie te verschaffen die de toe schouwers op hun eigen situatie kun nen toepassen.” Voorlopig wordt ieder journaal een maandlang vertoond in het voorpro gramma van het Amsterdamse thea ter The Movies, daarna vinden voor stellingen plaats in buurt- en clubhui zen, in vormingscentra, bij filmliga’s en bij vergaderingen van politieke partijen en actiegroepen. Het Stads journaal is dan ook duidelijk een poging de discussie over een bepaald ober, het laarzenmeisje. Zij zijn bijeen rond en op een reusachtige tafel, tegen ëen achtergrond van kleedhokjes met lachspiegels. De personages verkleden zich voortdu rend, zodat ook wat betreft de uiterlijke vorm zekerheden worden ondergraven. Het duidelijkst gebeurt dat, wanneer patser en lederboy zich in semi-travestie steken en als showmeisjes een dansje doen. Regisseur Leonard Frank heeft het stuk niet onterecht het aanzien gegeven van een Brechtiaans leerstuk. Sommige prozateksten worden als recitatieven ge zongen en ook het romantische gedicht van de 19e eeuwse dichter Gustav Schwab, waarnaar het stuk genoemd is, wordt volledig gezongen. Dat gedicht gaat over een ruiter die het dunne ijs van het Bodenmeer oversteekt om pas te sterven van schrik als hij zich voorstelt in wat voor gevaar hij verkeerde. Leonard Frank en zijn groep leggen een voor ons land zeldzame theatervorm aan de dag. De moeilijkheid is even als bij wijlen The Family dat de groep geschikte stukken voor hun vorm moet hebben. Van de vier voorstellingen die Baal heeft gegeven is dat pas twee keer gelukt. Eerst in „Baal” van Brecht en nu gelukkig ook in „De rit over het Bodenmeer”. De twee andere produkties, „Joke viert zijn verjaardag” naar Topor en twee korte stukken van Heijermans mislukten. Het is te hopen dat Baal voldoende discipline aan de dag legt om Het kan hoogstens een aanloop tot duscussie geven, hoewel ik zelfs be twijfel of er voldoende materiaal wordt aangedragen en vooral de ge moederen op de gewenste kookhitte zijn gebracht om tot een opwindend debat te komen. Stads journaal no I die in september uitkwam, heet „OverloopSloop”, waarmee een zo ingewikkeld pro bleem aan de orde wordt gesteld, dat slechts in een zeer oppervlakkige ar gumentatie en vaak met naïeve beeldspraak (de marionet) de kwestie aangetipt kan worden. Trouwens er wordt practisch nergens geargumen teerd, maar eerder feiten als vast staande waarheden geponeerd in de trant van woningnood- en over- loopproblematiek (is) in wezen één facet van de vele, waarin de konstan- te onderdrukking van het kapitaal zich manifesteert.” Het is niet uitgesloten dat een der gelijke simpele voorstelling van za ken een discussie op gang kan bren gen, maar bij een vertoning „sec” wordt men niet warm of koud bij de ruziënde stadsverdelers die met ho tels, bankgebouwen en kantoren de plattegrond van Amsterdam volleg gen, daarmee de stadsbewoners naar de „overloop” dwingen en onnodig grote afstanden in het woon-werk- verkeer veroorzaken. Een situatie waarvan de kapitalisten(auto, benzi ne) dan weer profiteren en waarbij de eventueel goedwillende democrati sche instituten als gemeente en pro vincie als marionet mogen fungeren. Het tragische bij zo’n stadsjournaal is dan, dat het een gelijk aan zijn kant heeft zonder bij machte te zijn de overtuiging van dat gelijk over te brengen. Hetzelfde kan gezegd wor den van de beide andere afleveringen die respectievelijk „Privé-eigendom en Misdaad” en „Samen op de goede Weg” heten. In „Privé-eigendom” wordt de geschiedenis van het on langs afgebrande pand Prins Hen drikkade 61 nagegaan, dat beschouwd wordt als slachtoffer van grondspe- culaties. De brand wordt in opdracht van Fons Rademakers (achteloos zittend achter een duur diner) door Gees Linnebank’ uitgevoerd en deze ge speelde scène, waarin wat hoogstens een veronderstelling kan zijn, gedra matiseerd wordt tot een realiteit, werkt (behalve komisch in eerste in stantie) zo ongeloofwaardig dat op nieuw het doel voorbij geschoten Wordt. „Met nadruk”, zo wordt in de pro grammatoelichting gezegd, „moet hier gesteld worden dat de gespeelde scènes symbolisch opgevat moeten worden”, maar dat is een geschreven toelichting die eerder voor eigen vei ligheid dan ter verduidelijking van de situatie dient. Het falen van de de mocratie zou hier als hoofdoorzaak van alle ellende opgevoerd moeten worden, maar zoiets is moeilijker uit te beelden dan het (symbolisch) aan steken van een misdadige brand. Welke harde en voor iedereen her kenbare feiten moeten in het Stads journaal op tafel worden gelegd om een zaak op een zinnige manier aan hangig te maken? Het is de ploeg van medewerkers aan het Stadsjournaal ook in „Samen op Weg”, waarin auto tegenover openbaar vervoer geplaatst wordt, nog niet gelukt daarvoor een juiste vorm te vinden. AMSTERDAM (ANP). De televisie regisseur John van de Rest en zijn vrouw, de actrice Josina van Dalsum. hebben een kort geding aangespannen tegen het weekblad de Haagse Post, dat op woensdagmorgen 1? november zal dienen voor de president van de Am sterdamse rechtbank. ROTTERDAM (ANP). In het Mu seum BoymansVan Beuningen in Rot terdam wordt van 16 november a.s. tot 5 januari 1975 een tentoonstelling gehou den van schilderijen, tekeningen en gra fieken van de Belgische kunstenaar Pierre Alechinskya De tentoonstelling geeft een overzicht van zijn werk uit de periode 1965-1974. worden aan een te geringe inventivi teit op het gebied van de visualise ring der gekozen problemen. In Ame rika kent men het instituut „News reel” en wordt van „Films for social Change” gebruik gemaakt in discus siegroepen. Het zou misschien nuttig zijn voor de actieve groep die „Stads journaal” in het leven heeft geroepen om dit materiaal te bestuderen en er de les uit te trekken dat met speel- en mimescènes en met ondoorzichtige symboliek minder mensen bereikt worden dan met de harde werkelijk heid die men op straat kan vinden. En dat men van de toegestane tien minuten geen seconde kan missen die niet direct met het onderwerp te maken heeft. Het zou jammer zijn als een goed en bruikbaar initiatief de mist in zou gaan door een zwakke inzet, waarmeg, niet de ijver en het enthousiasme van de werkgroep be doeld wordt, maar de eerste resulta ten die het voortbestaan van het plan moeten garanderen en die een onze kerder indruk maken dan men had mogen verwachten. KORT na zijn première in de Utrechtse Cinémanifestatie is „Sweet Movie” van de Joegoslaaf Dusan Ma kavejev in twee Amsterdamse biosco pen ingezet en wel in Kriterion en het Leidseplein Theater. Naar aanlei ding van de Utrechtse voorstelling en vooral ook van het persoonlijk optre den van Makavejev in een bijbeho rende persconferentie hebben we twee weken geleden al het een en an der over Sweet Movie” gezegd. Onder meer over de (gewild) chaotische col lage van grappigheid, erotiek, politiek en wreedheid, die Makavejev op zijp publiek loslaat. In dat opzicht is er veel overeen komst tussen deze nieuwe film en „WR. Mysteries of the Organism”, waarin evenmin een logisch verlo pende vertellijn te ontdekken valt. .",7.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 19