Voor buitenlandse luchtvaartmaatschappijen Grond duurder voor kopers dan voor huurders Begrotingsdebat in Tweede Kamer uitgesteld Wereldecon omie aan het wankelen Sterk stijgende werkloosheid in Bondsrepubliek I Geld lenen Spoedig invoering volksverzekering ziektekosten Van der Stee gereserveerd tegenover Surinaams rijstplan Suikerberg voor Engelsen bittere WEL BELANGSTELLING IN BUITENLAND Bouw winkelcentra in Nederland WERKLOOSHEIDBESTRIJDING KOST MILJARDEN neemt af f-y M IB 25 8 NOVEMBER V R IJ D A G ECONOMIE 19 74 Europese Unie (Van onze financiële redactie) g Ondernemingsklimaat NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Gemakkelijk en betrouwbaar bij de NMB. Voor alle doeleinden. Ook voor het verbeteren van uw woning. Geen informatie bij werkgever Kwijtschelding bij overlijden. Inlichtingen bij alle NMB-kantoren. ■Ml - I BS I Kans beperking landingsrechten Schiphol over (Van onze parlementsredactie) Daarbij gaat men dan uit van mecha- (ADVERTENTIE) (Van onze redacteur in Bonn) :n/meisje 8 Boersma verlaging naast (e- De financiering van huurwoningen te gen een rente die ruim 2 percent lager ligt dan die voor koopwoningen leidt andermaal tot een financiële achterstel ling van de koper ten opzichte van de huurder van een huis. De vereniging Eigen Huis betoogt in haar brief, „dat nog steeds een consis tent overheidsbeleid ontbreekt, dat het eigen woningbezit ook mogelijk maakt voor minder draagkrachtigen”. „Hiervoor hebben wij reeds een paar projecten in studie. De 50 winkelcentra gebouwd in acht jaar hebben in totaal ƒ450 mln gekost”, zo merkte hij op. De vraag of aanbieden van worden zulk Een hardere opstelling van Europese kant tegen een protectionistische Ameri kaanse politiek is echter mogelijk op het vlak van levering van nieuwe vliegtui gen. De Association of European Airlines in Brussel heeft al het dreigement uitge sproken dat de Europese luchtvaartbe drijven hun vliegtuigen in de toekomst ook in Europa kunnen aanschaffen. voor uw auto voor uw boot voor uw meubilair voor uw keuken voor uw caravan nische rijstbouw. Zou de teelt helemaal in handwerk moeten gebeuren, dan zou den er niet eens mensen genoeg zijn. Gerekend wordt op een rijstproduktie van ongeveer zeven ton per hectare per jaar. Volgens Nederlandse leden van de Europese suiker. Tot nu toe werd alle suiker in Engeland zelf geraffineerd. De import zou in de raffinaderijen 9.000 ar beidsplaatsen kunnen kosten. Er is nu met geen zekerheid iets te zeggen over de macro-economische ont wikkeling en daarom kan volgende week de begroting van Economische Zaken niet behandeld worden”, aldus zei het Kamerlid Wierenga, voorzitter van de Kamercommissie voor Economische Za ken en hij deed het voorstel de begro tingsbehandeling uit te stellen. De Ka mer volgde hem. De vereniging constateert, dat aldus de koper van een huis van bijvoorbeeld 80 mille bij een inkomen van 24.000 gulden per jaar een netto nadeel lijdt van ƒ134,55 per maand. Naarmate het inko men lager is, wordt dit nadeel groter. ROME. „Het is heel aardig zoiets op papier te zetten, maar het zal een enorme investering vergen en er zal ook een enorme training en bekwaamheid van Surinamers nodig zijn om het van de grond te krijgen.” Zo denkt Neder lands minister van Landbouw en Visse rij, mr. Van der Stee over het plan van de Surinaamse regering om, als bijdrage aan de wereldvoedselvoorziening, op veel grotere schaal rijst te gaan verbouwen dan nu in Suriname gebeurt. Het plan is al geopperd op de wereldbevolkingscon- ferentie in Boekarest, en zal nu, wat nader uitgewerkt, besproken worden in een der commissievergaderingen van de wereldvoedselconferentie in Rome. Mi nister Van der Stee gaf van zijn gere serveerde houding blijk tijdens een ge sprek met Nederlandse journalisten. Er is in de Surinaamse kustgebieden wel zo’n 250.000 a 300 000 hectare po tentieel geschikt voor de rijstbouw. Zou men daarvan 150.000 echt gebruiken, dan zou men daar naar schatting 12.500 mensen werk kunnen geven. Dat is de helft van het aantal acuut werklozen in Suriname (de „verborgen werklozen” dus niet mee geteld). Dat scheelt een grote slok op de exportborrel en dat terwijl ons land juist zo afhankelijk is van de uitvoer. De minder plezierige ontwikkeling van de wereldhandel gaat niettemin gepaard met stijgende invoerprijzen. Dat betekent sterke binnenlandse prijsstijgingen en een voortgang van de te grote inflatie. Daarnaast leidt de teruggang in de wereldeconomie tot een extra terugslag op de investe ringen, omdat de afzetmogelijkheden geringer zijn. De inflatie en de hoge rentestand waren al een rem op de investeringen, hoewel de inflatie ook tot zogenoemde „diepte-investeringen” dwong, namelijk om de grote loon kostenstijgingen te ontlopen door ar beidsbesparende installaties te gaan gebruiken. De werkloosheid stijgt bij dit alles onrustbarend. keerde prioriteit naar voren komen. De inflatiebestrijding ondergeschikt maken aan het bevorderen van de werkgelegenheid bergt echter grote gevaren in zich. Eén van de oorzaken van de stijgende werkloosheid is juist de inflatie. Arbeid en goederen prij zen zich uit de markt. 1 Hiermee zijn we bij de oorzaken van de slechte ontwikkeling van de wereldeconomie. De hogere olieprij zen zijn er ongetwijfeld zwaar debet aan. Met name de ontwikkelingslan den worden daardoor getroffen. Maar zij niet alleen. Ook de ontwikkelde landen, ofwel de westerse industrie landen, moeten veel en veel meer voor de olie en het gas betalen en produceren daardoor duurder. Duur dere goederen leiden tot minder ver kopen. De vereniging heeft berekend dat de koper van een huis bij de huidige hypo theekrente een financieel nadeel lijdt ten opzichte van een huurder van circa ƒ62 per maand. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Nederland zou beperkingen aan andere luchtvaartmaat schappijen kunnen opleggen in het verkeer met de Verenigde Staten, als de Verenigde Staten gedaan krijgen dat de KLM even weinig passagiers van hier naar de Verenigde Staten vervoert als Pan American. Finnair, de Tsjechoslowaakse SCA, de Roemeense maatschappij Tarom en El Al zouden dan beperkt of uitgesloten kunnen worden van hun huidige recht op Schiphol passagiers op te nemen, met bestemming New York. UTRECHT De wereldeconomie ontwikkelt zich zo slecht, dat onze regering zich gedwongen ziet om nu met een zwaar pakket van maatregelen in eigen land het getij te keren, of in ieder geval niet verder te laten verlopen. Met honderden miljoenen guldens extra is de werkloosheid niet meer te bestrijden, het gaat nu om één of meer miljarden. delegaties zal men daarmee toch niet zo’n geweldige bijdrage aan de wereld- rjjstvoorziening kunnen geven. Me vrouw Sedoc die meent dat Suriname tussen de tien en zestien miljoen mensen met rijst zou kunnen voeden, ziet ook die betrekkelijk bescheiden omvang als een factor die pleit voor het project: Suriname zal geen politieke moeilijkhe den kunnen veroorzaken, doordat het, met enorme hoeveelheden rijst tot zijn beschikking andere landen in een afhan kelijkheidsrelatie brengt. Met rijst wil het niet gaan manipuleren. Het wil deze afzetten, zowel aan rijke als aan ont wikkelingslanden. Het gaat er nu dus om èn werkge legenheid te scheppen èn de inflatie te bestrijden. Tot dusver lag de prio riteit bij de bestrijding van de infla tie en wellicht zal uit het samenspel van de maatregelen nu een omge- AMSTERDAM (ANP) (aan- en verkoopprijzen) bankpapier luiden: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Flnae mark (100) Joegoslavische dinar (100) De advieskoersen voor buitenlands Het Centraal Plan Bureau ver wachtte, of beter: veronderstelde in september, dat de wereldhandel vol gend jaar in volume met vijf percent zou toenemen. Een maximale raming, zegt de regering nu, maar toen ging ze bij het bepalen van haar beleid er gretig van uit. De wereldhandel stag neert en dat kan betekenen dat de groei hooguit 2,5 percent is, zo is nu de verwachting, of veronderstelling. In een aantal landen en zeker ook in het onze komt daarbij het „ondernemingsklimaat”, dat niet tot nieuwe activiteiten stimuleert. Belas tingdruk, de hoge sociale premies, belemmeringen bij investeringen om op zichzelf aimabele redenen als mi lieu en welzijn en dergelijke, spelen hierbij een rol. Minister denkt kennelijk aan een van de sociale premiedruk ventueel) een belastingverlaging. Het BONN. Voor het eerst in zes en een half jaar is het werkloosheidsper centage in de Bondsrepubliek boven de 3 percent gestegen. In oktober werden er 672.300 werklozen in West-Duitsland ge registreerd. Dat is 20 percent meer dan in september van dit jaar. AMSTERDAM. Het is eerder regel dan uitzondering dat grond voor koop woningen 5000 tot 8000 gulden duurder is dan voor huurwoningen. Deze „ge meentelijke willekeur” signaleert de vereniging „Eigen Huis” in een brief aan de leden van de vaste commissie voor volkshuisvesting, die de behandeling voorbereidt van de nota huur- en subsi diebeleid. zal misschien nuttig zijn, wanneer die verlichting niet alleen aan werkne- merszijde viel. Verder is het dringend nodig dat ook andere wegen worden bewandeld en de rendementen van de ondernemingen kunnen verbeteren. Zonder dat komen de investeringen niet van de grond. Een beperking of zelfs uitsluiting van het recht om tijdens de tussenlanding op Schiphol passagiers mee te nemen, wordt op het ogenblik nog niet overwo gen, maar, aldus politieke kringen in Den Haag, „de mogelijkheid is niet uit gesloten. Niet alleen de KLM heeft deze mogelijkheid al eens ter sprake ge bracht, zelfs de Amerikaanse delegatie die eind oktober in Den Haag heeft onderhandeld over de rechten van de KLM, heeft erop gewezen”. In beginsel voelt Nederland niets voor zo’n protectionistische maatregel. Het zou de voor de Nederlandse economie vitale vrijheid van verkeer en vervoer ernstig ondermijnen, terwijl bovendien de belangen van Pan American er in wezen meer mee gediend zouden zijn dan die van de KLM. De onderhandelingen Hendriks vindt dat de tandartsen in het algemeen meer ziekenfondspatiënten moeten behandelen. De tandartsenorga nisatie zal worden gevraagd hieraan iets te doen. Helaas wordt de tandheelkundi ge zorg ernstig belemmerd door gebrek aan mankracht. Met de Maatschappij Tandheelkunde zal worden bezien, hoe een betere spreiding van tandheelkundi ge hulp per gebied kan worden bereikt. De staatssecretaris is in beginsel voor wijkcentra. Gestreefd moet warden naar een ver mindering van het aantal bedden in de psychiatrische inrichtingen en naar ver korting van de verpleegduur. Voor de kankerbestrijding zal meer overheidsgeld beschikbaar komen, zegde de staatssecretaris toe. Indertijd werd voor de bouw van het centrale research- laboratorium bij het Antonie van Leeu wenhoekhuis in Amsterdam reeds 28 miljoen gegarandeerd. Nu zal het minis terie ook de jaarlijkse financiële lasten voor opbouw en instandhouding van de kernstaf van dit laboratorium voor zijn rekening nemen. Een project naar het onderzoek van leukemie (beenderkanker, waaraan jaarlijks 800 a 900 jonge men sen overlijden) bij TNO krijgt grote aan dacht. Dat zou de Europese luchtvaartdirec- ties ertoe kunnen brengen de koppen en vooral de vliegtuigen bij elkaar te ste ken. Rationele argumenten hebben het hier tot dusver echter moeten afleggen tegen nationalistische; vlagvertoon werd tegen de achtergrond van een redelijk vervoersaanbod doorslaggevend bevon den. De kans dat luchtvaartmaatschappijen via de EEG tot een gezamenlijke, ratio nele bedrijfsvoering kunnen komen, wordt evenwel in Den Haag kleiner geacht dan via reeds bestaande vormen van technische samenwerking. De KLM heeft zo’n technische samenwerking met de SAS, Swissair en UTA, de zgn. KSSU. Een woordvoerder van de SAS liet zich eerder deze week ontvallen te voorzien, dat de KLM en de SAS in de komende tijd tot aanzienlijk nauwere samenwerking zouden kunnen komen, al zal een fusie wel tot de „onmogelijkhe den” blijven behoren. Veel van het plan: hoe groot precies de oppervlakte zou moeten zijn, welke gedeelten van het kustgebied men er voor wil aanwijzen, is nog onzeker. Als het in het commissie-overleg tijdens de conferentie ter sprake komt, zal dat dan ook niet gebeuren in de vorm van een ontwerp-resolutie. Maar landen in La- tijns-Amerika en het Caraïbisch gebied, West-Duitsland en Zweden hebben er volgens mevrouw Sedoc al belangstelling voor getoond. praak gesprek. Het Federale Bureau voor de werk voorziening verwacht voor het komend halfjaar nog veel moeilijkheden, daarna zal de conjunctuur zich gunstig gaan ontwikkelen. Voor 1975 wordt, door de economische instituten in de Bondsrepu bliek, zelfs met een stijging van 2,5 percent van het reële bruto-sociaal pro- dukt rekening gehouden. Ook het aantal werklozen zal weer dalen en uiteindelijk in 1975 een bemiddelde van 2,5 percent bereiken. De toeneming van de werkloosheid heeft vooral conjuncturele en structurele oorzaken, terwijl ook de seizoeninvloe den oktober was een uiterst natte maand een belangrijke rol hebben gespeeld. DEN HAAG (ANP). De Tweede Kamer heeft donderdag besloten volgen de week de begroting - 1975 van het departement van Economische Zaken niet te behandelen. De aanleiding voor dit besluit was de brief, welke minister Lubbers van Economische Zaken in de loop van de dag aan de kamer zond. Daarin deelde de bewindsman mee, dat een nieuwe raming van de kerngegevens voor volgend jaar moet worden opge steld. Op maandag 18 november kan dan de nieuwe analyse van de macro-econo mische ontwikkeling aan de Kamer wordén aangeboden. 2.57- 2.67 6.02- 6.32 6.73- 7.03 100.75-103.75 36.50- 40.00 8.90- 10.40 2.61- 2.71 54.25- 57.75 91.50- 94.50 58.50- 61.50 46.00- 49.00 42.50- 45.50 14.28- 14.58 4.38- 4.68 7.80- 9.30 67.75- 70.75 13.75- 16.75 de regering bij het de miljoenennota al beter kon weten, is nu niet zo inte ressant meer. Het is wei duidelijk dat de positie van ons land met zijn aardgasschat in verhouding tot de positie van andere landen deze zomer nog sterk was: relatief sterk dus. In een wereld vol problemen en onze kerheden stonden wij er lang niet het slechtst voor. Zo’n voordeel gaat ech ter grotendeels verloren indien de algemene situatie verder of sterker verslechtert. Dat komt omdat wij in onze sterkte toch erg afhankelijk zijn van wat er elders gebeurt. DEN HAAG. Staatssecretaris Hen driks van Volksgezondheid streeft ernaar het wetsontwerp volksverzekering ziek tekosten vóór 1 januari 1976 in te die nen. Omstreeks de aanstaande jaarwisse ling komt hij met een voorontwerp. Dat gebeurt omdat de Sociaal-Economische Raad eerst nog nader wil worden ge hoord. De SER deed in zijn advies van november 1973 nog geen definitieve uit spraak over het aan te bevelen systeem voor deze verzekering. De vraag, van vele zijden uit de Tweede Kamer gesteld, naar uitbreiding van het aantal consultatiebureaus voor onderzoek naar hartziekten op experi mentele basis, beantwoordde de staatsse cretaris in beginsel positief. Aan het opvoeren van het hui’dige getal van drie tot bijvoorbeeld zes zal eersit nog nader onderzoek vooraf moeten gaan. Het vac cinatieprogramma zal wat de mazelen betreft tot kinderen in de twaalfde le vensmaand worden uitgebreid. Een berg van 17.000 ton suiker ligt in de Tate and Lyle raffinaderij in Silver- town in Engeland, terwijl de Britse huisvrouwen geen suiker kunnen ko- pen. De arbeiders hebben een verbod opgelegd in de komende twee weken uit de fabriek suiker te vervoeren. Dit, om dat zij bang zijn voor grotere import van De regering zal de koopkracht ver groten, niet door de lonen (en dus de loonkosten-inflatie) sterk te laten stijgen, maar door de genoemde ver lichting van de premiedruk en een belastingverlaging bijvoorbeeld, want ook aan de privé-kant is er namelijk een conjunctuur-afremmende factor: te weinig koopkracht bij het publiek. Wie weet hoe de wereldeconomie zich verder zal ontwikkelen en op welke termijn, mag het zeggen. De autoriteiten en de geleerden zijn niet eenstemmig in hun oordeel. Uiteraard hoort men hier en daar de vrees voor een terugkeer van de situatie van de jaren ’30. Iedere autoriteit en iedere geleerde haast zich dan te verklaren dat de omstandigheden nu anders zijn en dat we veel meer weten en er dus meer tegen kunnen doen. Akkoord, maar één gevaarlijke kant zit er toch aan: ook nu weer probeert iedere regering het voor zijn land te regelen en naarmate de problemen toenemen wordt de internationale samenwer king geringer. Het zou juist andersom moeten zijn. Op het ogenblik nemen Finnair en CSA bijna één derde van het totale aantal vluchten tussen Schiphol en New York voor hun rekening. Qua capaciteit is hun aandeel, zes vluchten per week, minder dan één derde, doordat de KLM, als enige, dagelijks met Jumbo’s vliegt Panam heeft in de winterdienst, die op 1 november van kracht is gewonden, ook zeven vluchten per week, zij het met de kleinere Boeing-707. Lufthansa vliegt van Schiphol driemaal per week recht streeks naar Los Angeles, El Al vliegt alleen in de zomer éénmaal per week naar New York. Pan Am staakt op 1 december de verbinding Amsterdam- Boston. voersrechten van de KLM op de Noord- atlantische route, tegenover die van de noodlijdende Pan American, worden maandag in Washington voortgezet. De Nederlandse delegatie staat nu onder leiding van minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat. De Amerikanen eisen dat de KLM minder passagiers uit de VS naar Euro pa vervoert, in hoofdzaak omdat Pan American er niet in slaagt in eigen land ten minste zoveel passagiers aan te trek ken als de KLM. Het gaat hier vooral om de passagiers, toeristen in hoofdzaak, die niet uitsluitend Nederland als reis doel hebben, maar de VS verlaten om een bezoek aan Europa te brengen. In dit opzicht zijn de Europese landen qua onderlinge omvang en afstand ver gelijkbaar met de Amerikaanse staten, met dit essentiële verschil, dat de Ame rikaanse staten alle vanuit Washington bestuurd. Het ontbreken van een federale binding in Europa, alsmede het ontbreken van een Europees verdrag tot bescherming van zichzelf tegen andere mogendheden dan die ach ter het „ijzeren gordijn” verschaft de Amerikanen de mogelijkheid te pogen het ene Europese land na het andere op de knieën te krijgen. Grote investeringen zijn inderdaad wel nodig, want er zou ingepolderd en ont gonnen moeten worden. Er zijn echter volgens mevrouw Sedoc, Surinaams ver tegenwoordigster in de Nederlandse der legatie, verschillende redenen waarom zo’n plan juist in Suriname beter van de grond zou kunnen komen dan in andere landen met ook voor de rijstteelt ge schikte gronden. Er zijn in Suriname geen grote bevolkingsconcentraties, zodat men geen mensen hoeft te laten weg trekken van de grond die men voor de landbouw wil bestemmen. Er is geen grootgrondbezit, zodat men niet hoeft te onteigenen. Van ziekten en plagen heeft men geen last. En wat ook erg belang rijk is: de bevolking, die alleen maar wegtrekt wegens de economische moei lijkheden waar ze nu mee kampt, staat positief tegenover de rijstteelt. Van buiten af wil men nu graag investeringshulp en afzetgaranties heb ben. GOUDA. „De Nederlandse bevol king groeit nauwelijks meer en daardoor neemt het tempo van de bouw van winkelcentra af”. Dit heeft de directeur van de Nederlandsche Middenstands Fi- nancierings Mij. voor Bedrijfsobjecten NV (MBO, een dochter van de Neder landsche Middenstandsbank), de heer G. C. J. G. van der Linden gisteren gezegd ter gelegenheid van de totstandkoming van het vijftigste winkelcentrum in Ne derland dat onder supervisie van de MBO is gebouwd. Dit centrum staat in Gouda en vergde een investering van ƒ8,5 mln. De heer Van der Linden zei dat de MBO nog vijftien winkelcentra in porte feuille heeft. Door de afnemende vraag naar deze centra gaat de MBO zich nu ook bewegen op het gebied van vernieu wing en reconstructies van winkels in bestaande stadscentra. de ver-

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 25