Onbevredigend verlies Raak Punch tegen AEK SP0R1WM® Veel straffen betaald voetbal VVCS-cursus is een experiment PROFVOETBALLERS IN DE „SCHOOLBANKEN Schorsing van Charles Urbanus werd opgeheven Opnieuw zege Van der Mije I I I I S 1 Jansen en Dijkstra één duel geschorst I WithM!" t I w I I o 1 ■KM Sommige mensen hebben dit beeld van de politie: een miljoen gulden aan prijzen Wie heeft er gelijk? Anderen weer dit: 1 ■M^ 30 8 V R IJ D A G NOVEMBER 1974 SPORT Beleid Onzekerheid o Studie V M /Hl/FIDO t w kt 4 §88 s S i A i R UB- Moeiteloze overwinning Transol in Europa-cup Nederlandse (Van onze sportredactie) Nico Jansen: Geschorst over waar je werkt, (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) op, de onregelmatige werktijden, het- Stand: 1. Van der Mije 6‘/i pnt, 2. Vreeken 6 pnt, 3-4 Heemskerk en van der Giessen beiden 5 punten, 5-6 Belle en Mulder beiden 4Vs pnt, 7. De Graaf 3’/» pnt., 8. Van Pareren 2Vt pnt., 9. Schol lVs pnt. 10. Van Eist 1 punt. De Haagse ijshockeyploeg Winter sport heeft met 5-6 van Tilburg Trap pers verloren. 0 Nederland is voor het tweede Euro pese zaalhockeytoemooi ingedeeld met Denemarken, Frankrijk, Polen en Schot land. De zaak van Schalks (Eindhoven) zal vrijdagavond in Zeist mondeling worden behandeld. Negen spelers ontvingen een boeking. hij heeft weinig of geen beroepsvak opleiding genoten voor het vak dat hij gaat uitoefenen; Transol scoort tegen Crystal Palace. V.l.n.r. Weemhoff (8), Mackay (12) en Dek ker (5). Ie leven (werk trainingskampen, nachtrust); geen sterk ingrijpt in het privéleven, waardoor die tijd voor scholing minimaal wordt; 0 Het Franse bridgeteam heeft met 19-1 gewonnen van Nederland. 0 Tom Okker heeft tijdens het indoor toernooi van Stockholm met 6-4 en 6-0 gewonnen van de Chileen Fillel. voortdurende „bestaansstrijd”, denk aan blessuregevaar, de kans om niet opgesteld te worden, dreigend vormver- lies, enz.; Daarbij komen voor de oudere be roepsvoetballer belangrijke punten als afnemende voetbalprestaties, toenemende onzekerheid over eigen marktwaarde, de toenemende druk van „wat ga ik doen na mijn voetballoopbaan?” Wat scham per wordt in de nota geconcludeerd, dat het even tekenend als treurig is, dat een eventuele benefietwedstrijd in feite de enige vorm van „maatschappelijke ga rantie” is. Bovendien komt voor zo’n „gouden handdruk” echt niet diegene in aanmerking die gedurende zijn voetbal loopbaan mager of zeer mager geboerd heeftDit wetende, kan men het VVCS-initiatief, dat binnenkort in Arn hem daadwerkelijk van start gaat, al leen maar toejuichen. ARNHEM. Nota’s hebben dikwijls de onplezierige „eigenschap” om te ver dwijnen in bureauladen. Soms ook blij ven ze liggen op die bureaus, zonder dat er haast wordt gemaakt met het in praktijk brengen van de inhoud. Het is een uitzondering wanneer heel kort na het verschijnen van Zo’n werkstuk vrij wel onmiddellijk maatregelen worden genomen om enkele van die in zo’n nota voorkomende suggesties te verwezenlij ken. De in juni van dit jaar verschenen nota van de vakbond van beroepsvoet ballers, de VVCS, is zo’n goede uitzonde ring. Zo’n vijf maanden nadat de vooral over scholing voor beroepsvoetballers handelende nota verscheen, schuiven na melijk over een drietal weken al de eerste betaalde voetballers in de „school banken”. ROTTERDAM Transol heeft donderdagavond in het sportpaleis Ahoy in Rot terdam een duidelijke basis gelegd voor de tweede ronde van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen. De Rotterdamse formatie hoefde niet eens alle registers open te trekken om de Engelse kampioen Sutton and Chrystal Palace af straffen: (10755). Het tweede duel, daf volgende week in Londen plaatsvindt, is door deze uitslag dan ook slechts een formaliteit geworden. 0 Het damesteam van Gerard de Lan ge heeft in Zweden de eerste wedstrijd tegen Vaesteraas met 33-27 gewonnen. Het duel werd gespeeld in het kader van het Europa-cuptoernooi voor landskam pioenen. afscherming van het gewone socia- tijdéns het weekend, voedingsvoorschriften, wordt geconfronteerd. Zaken die WCS- bestuurder Arend Steunenberg uit eigen ervaring kent. Steunenberg: „De cursus moet je beschouwen als een experiment, zowel voor de spelers als voor de VVCS. Voor beide kanten is het een leerproces. Slaat deze cursus aan, dan gaat het ook in andere delen van het land gebeuren. Er ligt ten aanzien van de maatschappe lijke begeleiding nog zo’n enorm terrein braak, dat we nog een heel lange weg hebben te gaan.” onzekerheid zal werken (mogelijkheid om verkocht te worden, uitgeleend te worden, geen zelfde contract meer aangeboden te krij gen, enz.). 0 Het Nederlandse tafeltennisteam heeft met 4-3 van Ierland gewonnen. J. Heymans (FC Den Bosch) 1 wed strijd on voorwaardelijk en de mogelijk heid tot verweer tegen de omzetting van een voorwaardelijke straf van 1 wed strijd. H. Cornells (FC Groningen) 2 wedstrijden onvoorwaardelijk en 175 gul den boete; J. Ewalts (FCVV 1 wed strijd onvoorwaardelijk en 125 gulden boete; C v.d. Berg (Willem II) 1 wed strijd onvoorwaardelijk en 200 gulden boete; P. Vermeulen (Roda JC) 1 wed strijd on voorwaardelijk, 100 gulden boe te en de mogelijkheid tot verweer tegen de omzetting van een voorwaardelijke straf van 1 wedstrijd; Th. Kitzen (FSC) 2 wedstrijden onvoorwaardelijk, 1 voor waardelijk en 75 gulden boete; N. Jansen „De cursus waarmee we beginnen, kan een belangrijke stap zijn op een lange weg die we nog moeten afleggen. Op die weg ligt ook studie naast en tijdens de voetbalcarrière. Inderdaad heeft DWS dat indertijd eens gestimuleerd. Maar dan moet dit voor elke speler mogelijk zijn. Ook voor de knaap die bij de club voor een minimumloon speelt, en zeker niet alleen voor de dure spelers. Dit om die toch maar te behouden voor de club. Eerst moeten we echter de zaken struc tureel rond hebben, alvorens we een stapje verder kunnen doen.” Het is dui delijk dat er veel beweging is aan het „spelersfront”. „De tijd moet voorbij zijn, dat een sportcrack van idool terug valt naar een plaats in een sigarenwin keltje”, zei alweer zes jaar geleden psychiater R. N. Zeven op een sportart sendag in Amsterdam. Maar is dat dan nodig, zou je je kunnen afvragen, want een beroepsvoet baller moet toch wel wat tijd kunnen uittrekken voor het volgen van een studie? De nota van de VVCS waagt dit te betwijfelen en dit op reële gronden. We noemen er een aantal: OOSTERBEEK. Alexandra van der Mije is na de voorlaatste ronde van het toernooi om het damesschaakkampioen- schap in Oosterbeek aan de leiding ge bleven. Zij won donderdag van Jeanette Mulder, nadat deze zonder compensatie een kwaliteit was achtergeraakt. In de zaterdag te spelen laatste ronde ontmoet Alexandra van der Mije nog Hanneke Schol, die in deze ronde Corrie Vreeken goed tegenspel bood, maar toch in een verloren eindspel terecht kwam. Fennie Heemskerk boekte donderdag haar vier de overwinning in successie, na een offerrijke partij tegen Hanneke van Pa reren. In de tweede helft hadden de arbiters althans ten aanzien van de „peetjes” een iets redelijker opvatting. De verdeling viel nu zelfs in het voordeel van Punch uit. Dat nam uiteraard de beperkingen voor Punch tot uiterst behoedzaam veer- dedigen niet weg. Toch vocht de Delftse ploeg voor wat men waard was. Bij 45- 47 nam Raak Punch zelfs voor de eerste maal de leiding Daarna viel Krik- land echter uit met vijf fouten. Punch bleef een kleine voorsprong houden. De grootste marge was zes punten bij 59-65. Maar in een beschamende laatste mi nuut hielp de scheidsrechter Punch toch nog aan een nederlaag: De Delf te naren die hun emoties niet meer konden bedwingen, bleven ontredderd achter. vaak part-time werk, met toch voor vrijwel honderd percent het accent op en voorrang voor het voetbalvak; Toen Loorbach, Welch er. Dinkins toch weer van de bank werden gehaald, werden de Engelsen weer overspeeld. „Wanneer je als speler praat over inspraak en medezeggenschap, moet je je natuurlijk niet alleen beperken tot het bijwonen van trainingen alleen. Dan zul je meer blijken van belangstelling moeten tonen. Zelf bezocht ik elk jaar de jaarvergadering van de WCS. Op den duur pikken ze je daar dan op, maar dan moet er in de club eigenlijk weer een ander klaar staan.” (FC Amsterdam) 1 wedstrijd onvoor waardelijk en 150 gulden boete; A. Goed hart (AZ’67) 2 wedstrijden onvoorwaarde lijk. 100 gulden boete en de mogelijkheid tot verweer tegen de omzetting van een voorwaardelijke straf van 1 wedstrijd; L. v.d. Luytgaarde (Willem II) 3 wedstrijden onvoorwaardelijk en 125 gulden boete. De commissie van beroep van de KNBSB heeft het beroep van de ge schorste spelers ontvankelijk verklaard en het bestuur van de bond geadviseerd de schorsing teniet te doen. Charles Urbanus, Bauke Fakkers, Ed van den Berg, Harrie van der Vaart en Leo Naaktgeboren zijn dus weer gerehabili teerd omdat gebleken was dat het wei geren was gebaseerd op eerder gemaakte afspraken. Eén en ander zal de taak van de bondscoach wat betreft de samenstel ling van het Nederlands negental aan zienlijk vergemakkelijken. Inbreken mag nietVrouwen aanranden en doorrijden na een aanrijding evenmin. Geen zinnig mens die bezwaar maakt als de politie daartegen optreedt. ’n Universiteit bezetten, parkeren op de stoep en vissen zonder acte, mag ook niet. Als de politie daar iets tegen doet, klinken er nogal eens protesten. Misschien wel begrijpelijk. Maar het is onredelijk als de politieman mikpunt van die protesten wordt. Hij heeft de wetten niet bedacht. Hij moet er wèl voor zorgen dat ze worden nageleefd. Dat is een deel van z’n taak. Soms leidt die taak tot het aanhouden van een automobilist die te hard heeft gereden. Soms tot zomaar een praatje op een bank in het park. Daarom zal de een de politieman zien als een boeman. En de ander -//tij’ als een soort weldoener. Ze hebben allebei ongelijk. In onze puzzelaktle ten bate van het Koningin Wilhelmina Fonds kunt u elke week voor één gulden een pakket cosmetica-produkten winnen van het grote cosmetica-huls SHISEIDO-Japan, waarde 100. geschon ken door ELLEN NEY 8.V., Amersfoort. 0 Nu India heeft geweigerd tegen Zuid Afrika uit te komen is dit laatste land automatisch winnaar geworden van de Davis-cup. In de beginfase nam de ploeg van trainer Jan Bruin geen risico’s. Het overdonderende openingsoffensief gaf na zeven minuten spelen al een voorsprong voor Transol van 22-4 te zien. Met name het duo Dinkins-Battle speelde met de vaak onsamenhangende Londenaren. Jan Bruin kon het zich dan ook hier gemakkelijk permitteren zijn team te veranderen en op een gegeven ogenblik zaten Loorbach, Welch, Dinkins en Dek ker aan de kant. Na een ruststand van 54-22 lukte het rpinder goed bij Transol. Sutton and Crystal Palace profiteerde echter nauwelijks van het concentratie verlies van de Nederlandse kampioen en kon dan ook vrijwel niets van de ach terstand inlopen. ZEIST. De tuchtcommissie van de KNVB beeft donderdag voor spelers uit het betaalde voetbal de volgende straf fen uitpesgroken (bij voorwaardelyke straffen geldt een proeftijd van een jaar) M. Budding (Wageningen) 1 wedstrijd onvoorwaardelijk en 1 wedstrijd voor- waardeljjk en 75 gulden boete (met in gang van 1 november). D. Rosink (Hera cles) 1 wedstrijd onvoorwaardeltfk en 1 wedstrijd voorwaardelijk (met ingang van 8 november, evenals de hierna ge noemde spelers); M. Piasmans (Feyen- oord) 1 wedstrijd onvoorwaardelyk en 100 gulden boete; P. Nieuwpoort (FC Utrecht) 1 wedstrijd onvoorwaardelijk en 1 wedstrijd voorwaardelijk; J. Ribbe- rink (Helmond Sport) 1 wedstrijd on- voorwaardelijk en 1 wedstrijd voor waardelijk; F. van Berk (NEC) 2 wed strijden onvoorwaardelijk L. Looyen (tweede trainer van NEC) een beris ping; J. Dijkstra (Roda JC); 1 wedstrijd onvoorwaardeïijk en 200 gulden boete. 0 De Braziliaan Marinho is door de FIFA voor drie duels geschorst omdat hij Johan Neeskens tijdens de wedstrijd Nederland-Brazilië (wereldkampioen schap voetbal) onreglementair heeft aangevallen. De primeur is voor het oosten van het land, waar op maandag 18 november tussen de tien en zestien spelers in Arnhem voor het eerst bij elkaar komen om er tijdens een over drie dagen uitge smeerde beroepsgerichte cursus iets op te steken van zaken waarmee iedere beroepsvoetballer vrijwel dagelijks Met de 71-72 nederlaag in de enige confrontatie met AEK Athene is een eind gekomen aan het korte, maar bi zarre Europa-cupavontuur van Raak Punch. De Delftenaren hadden in de Griekse hoofdstad te kampen met uiterst aanvechtbare arbitrale beslissingen. Arend Steunenberg ziet de cursus als een eerste goede poging om de spelers meer bewust te maken van hun plaats en de daaraan verbonden rechten in de clubs. Dit wordt duidelijk, wanneer we het „lesrooster” bekijken dat gehanteerd wordt. We doen een greep: geschiedenis, organisatie en beleid WCS, verbindin gen met KNVB, FBO en zusterorganisa ties, rechtspositie van de beroepsvoetbal lers, arbeidsrecht, transfersysteem, vuist regels bij het afsluiten van een con tract, tucht-rechtspraak-verweer-arbi- trage, sociale verzekeringen, zeggenschap en verantwoordelijkheid in de voetbal- onderneming, organisatie en beleid spe- lersraad enz. „Die zaken komen bij de spelers veel te weinig aan de orde. De onderlinge discussies hebben meestal be trekking op de wedstrijd van afgelopen en de komende zondag. Overigens waren we al op de goede weg sinds het instel len van districtsavonden, waaraan elke vereniging twee spelers levert. Een goe de zaak, ook al omdat er vier keer per jaar vergaderd wordt, waarbij dus nog de algemene jaarvergadering van de VVCS komt.” Lerman Battle, de 22-jarige import- Amerikaan van Transol groeide naar een glansrol, dit alles tot groot genoegen van de ongeveer 2500 toeschouwers in het sportpaleis. Via tussenstanden van 72-28, 83-36 en 92-38 haalde Transol moeiteloos het einde, dat met 107-55 kwam. Voor Sutton and Crystal Palace dus een vrijwel onmogelijke opgave, zo dat gerust mag worden aangenomen, dat Transol op 28 november en 5 december het Europa Cup toernooi mag vervolgen tegen de titelhouder van Turkije. Vooral in de eerste helft werd er vreemd omgesprongen met de telling van persoonlijke fouten. Pas na acht minuten maakte Char Sideris de tweede veldtreffer waarna de stand op 17-9 voor AEK werd gebracht. Na de teleur stellende beginfase liep het wat beter bij de Delftenaren, die dan ook de achter stand bij de rust tot zeven punten kon den beperken. Op dat moment hadden Rogers, Krikland en Sikking al vier persoonlijke fouten achter hun naam staan. AMSTERDAM. De schorsing van Charles Urbanus en nog vier andere honkballers is opgeheven. Urbanus e.s. waren enkele maanden geleden ge schorst omdat zij geweigerd hadden mee te spelen in de regioteams. De schorsing liep tot september 1975. waardoor deze spelers ook niet gerechtigd zouden zijn geweest mee te spelen in het toernooi om het Europees kampioenschap dat van 10 tot 20 juli 1975 in Barcelona zal worden gehouden.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 31