brand Bouwwerk Veel patiënten uit lijden verlost n Chinees voorstel bij herdenking oktober-revolutie PACT MET SOVJET-UNIE Justitie sluit abortuskliniek in Amsterdam MBFR-conferentie in kritieke fase Stehlin uit Kissinger in Jordanië Iedereen vertelt mij iets anders over Rabat parlement in v 99 99 1 i BEKENTENIS VAN BRITSE CHIRURG DR. GEORGE MAIR: NAVO: EERST VERTROUWENSBEWIJS landelijke vereniging Woonwagenbewoners verdeeld over Brand in Amsterdam: 3 gezinnen dakloos SaHHU ■■I 3 V R IJ D A G 8 NOVEMBER BINNEN- EN BUITENLAND 19 74 2 Parade DassaultLuchtgevecht AMMAN (UPI, DPA) Kis singer krijgt van de Arabische leiders uiteenlopende lezingen over de ontwikkelingen en resul taten van de Arabische top in Rabat, zo heeft de Amerikaanse minister gezegd bij zijn bespre kingen met de Jordaanse koning Hoessein. „Het is net als de film Rashomon”, zei Kissinger, „ieder een vertelt mij een andere versie van een gebeurtenis. Dat is mij de laatste dagen ook overkomen. Iedereen vertelt een ander ver haal”. WW (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) De arts gaf toe dat het in de eerste (Van onze redacteur in Wenen) RABIN HUSSEIN ASSAD SADAT FAISAL ken van de Arabische top. Op 1 juli dit jaar sloten de twee artsen van de kliniek deze zelf nadat de hoofdofficier van justitie, mr. J. F. Hart suiker, hen had meegedeeld dat als zij dit niet vrijwillig zouden doen, hij zou ingrijpen. In mei werd in deze kliniek toen het Sarphatiehuis geheten een 37- jarige Belgische vrouw geaborteerd, die aan een tijdens de behandeling opgetre den bloeding is overleden. een aan door Het de de ring vol- het ont graaf ont- voor van erste n zij >litie. ook ügen van het een weet >rden In het aangrenzende huis raakte een 86-jarige man, die niet tijdig naar bene den kon komen, bedwelmd. Hij werd mét verschijnselen van rookvergiftiging in het ziekenhuis opgenomen. Met de gebruikelijke militaire parade over het Rode Plein in Moskou heeft de Sovjet-Unie gisteren de 57ste verjaardag van de oktober-revolutie gevierd. Voor zover bekend is het de eerste keer dat geen arbeidersparade werd ge houden ter gelegenheid van de oktober revolutie. De Russische leiders (zie foto) stonden warm ingepakt en in regenkle ding bij het graf van Lenin, dat afgelo pen zaterdag na herstelwerkzaamheden Bij het militaire défilé werden inter continentale drietraps-raketten getoond, die volgens radio-Moskou hun „weerga in de wereld niet hebben, wat betreft kracht en exactheid.” Daarop had de patiënt de dokter gevraagd de dodende injectie toe te dienen. Aldus gebeurde. den-Oosten naar zijn mening de enig mogelijke weg is. De Verenigde Sta ten willen hun pogingen in die rich ting voortzetten. „Wij hebben de re cente gebeurtenissen in het gebied besproken en ik heb gezegd dat som mige recente besluiten de problemen en de mogelijkheden voor een oplos sing ingewikkelder hebben gemaakt”. Hij doelde kennelijk op de besluiten van Rabat. In Wenen is het VN-gebouw waaraan nog door bouwvakkers wordt gewerkt in brand geraakt. De enorme VN-wolken- krabber die pas in 1977 voltooid zal zijn .‘bied het Jëist. ond- •vui- iveer Het Kremlin heeft China er herhaalde lijk van beschuldigd dat het voortdurend Russische voorstellen heeft afgewezen of genegeerd voor een niet-aanvalsverdrag. en Chinese funktionarissen gaven steeds te kennen dat zij de Russische voorstel len beschouwden als „Russische hypocri sie.” men gis- tiale :hap ge- ouw t op eerst •eeds iekte van agels hun rtio- ond- drie ■her- r is mis- erste de land hul- de be- andei zoals eren Lien- ege- k te erp- lijke ves- mo- 'top- ssen leeft Bo- Slse- ntu- boek i de t de van In zoor, lijke en rvan het zijn Pim sten reb- ital- nof r en eede ruik Iden aan en. a dat rlijke 1 nu izaak •oble- kgt. atuur rheid een olitie erust -door dat ■kken tande erd. niet vest- van woon ihan- i be ielijk >rden aan Terwijl de ten dode opgeschreven man wegzonk in een eerste diepe, verdovende slaap, had hij dr. Mair aangekeken en hem gezegd hoe diep dankbaar hij was voor wat de arts had gedaan. „Confessions of a surgeon” zal in Engeland de sluizen van de wel sprekendheid over euthanasie weer wijd open zetten. Het goede dat de publikatie van zijn boek zal te weegbrengen, vindt dr. Mair vol doende om met moed de komende stormen van protest, hypocrisie en zeker ook van bijval tegemoet te zien. De vraag of hij daarbij nog in de cel zal belanden ziet hij inmid dels kalm en moedig onder ogen. AMSTERDAM (ANP). In opdracht van de Amsterdamse hoofdofficier van justitie heeft de zedenpolitie gistermid dag in de op 1 november weer geopende abortuskliniek aan de Sarphatistraat in Amsterdam de apparatuur in beslag ge nomen en de spreekkamer verzegeld. Maar de stoet van burgers, die anders altijd volgt op de militaire parade, bleef dit jaar om onduidelijke reden achter wege. Volgens de Moskouse televisie was deze optocht wegens slecht weer afge last. is bedoeld voor congressen van de Ver enigde Naties die in de Oostenrijkse hoofdstad gehouden zullen worden. AMSTERDAM Drie gezinnen zjjn dak loos geworden bij een felle uitslaande brand, die gistermiddag een pand van vier verdiepingen (Dapperstraat no. 74) in Amsterdam-Oost heeft verwoest. De brand ontstond in een keuken vermoedelijk omdat daar een pan met vlees en jus op het brandende gasstel stond. WENEN. De MBFR-conferentie over troepenreductie in Centraal-Europa maakt op het ogenblik een kritieke fase door. Moeten de troepenverminderingen van de Russen en de Amerikanen ener zijds en van de negen andere legers in Centraal-Europa anderzijds in twee aparte verdragen of in één alomvattend verdrag worden vastgelegd? Dat schijnt deze week bij de onderhandelingen de alles overheersende vraag te zijn. Minister van Defensie maarschalk Gretsjko, zei, dat „gevochten moet wor den voor vrede.” In sommige landen voeren extreem-rechtse en fascistische en militaristische kringen hun activitei ten op. Machten van de internationale reactie en agressie proberen de koude oorlog terug te brengen. De militaire begrotingen worden verder opgeblazen en de wapenwedloop duurt voort, aldus de Russische minister. Vorige week had het Warschaupact een gewijzigd voorstel gepresenteerd om aan de eisen van westerse zijde tegemoet te komen. Kissinger vertelde zijn Jordaanse gesprekspartners dat Israel bereid Maar de boodschap uit Peking, in het Russisch vertaald door Chinese kringen, zegt dat het idee een onderdeel is van wederzijdse overeenstemming, bereikt tijdens een ontmoeting tussen de Chine se premier Tsjoe En Lai. en zijn Russi sche collega Alexej Kosygin in septem ber 1969. In de boodschap, de meest verzoenende van Peking aan Moskou in de laatste jaren, wordt verder gesteld dat de Chinese regering alle pogingen zal steunen om „de revolutionaire vriendschap tussen de twee volken te verdedigen.” Kissinger heeft in Amman her- hald dat een „stap-voor-stap bena dering” van een regeling in het Mid- Kissinger ontbeet gisteren met kroonprins Hassan en had vervolgens besprekingen met koning Hoessein. De Engelse delegatieleider Rose heeft gisteren op de vijftigste plenaire verga dering nog eens herhaald dat een ver drag voor allé reducties tegelijk voor de NAVO onaanvaardbaar is. Het Westen wil eerst een vertrouwensbewijs in de vorm van Russische en Amerikaanse troepenverminderingen alvorens men het veel grotere risico van de reducties van de nationale legers kan aanvaarden. „Die laatste reducties betekenen im mers een gedeeltelijke demobilisatie en een plafond op de defensie”, zei een van de wésterse conferentiedeelnemers. „Voordat we een dergelijk offer brengen, moeten we eerst enige zekerheid hebben omtrent de goede bedoelingen aan de andere zijde”. De publikatie van zijn boek kan dr. George Mair in conflict met de politie brengen. Hij ziet daar echter niet tegenop. „Ik ken heel wat huisdokters en chirurgen die het zelfde hebben gedaan als ik”, aldus de dokter, „maar ze zijn bang om erover te praten, omdat ze denken dat ze dan vervolgd zullen worden. Ik heb de knuppel in het hoender hok gegooid, omdat ik meen dat het belangrijk is”. Dr. Mair begon zijn praktijk in 1936. Sindsdien heeft hij herhaaldelijk patiënten uit hun lijden verlost. Hij wilde echter niet zeggen hoe veel dit er waren. Hij vertelde „het zich niet te kunnen herinneren”. Kissingers gastheren: v.l.n.r. Koning Hoessein (Jordanië), Koning Feisal (Saoedi- Arabië), Premier Rabin (Israel), President Sadat (Egypte) en President Assad (Syrië). Het Jordaanse besluit, afstand te doen van de door Israel bezette wes telijke Jordaanoever. ten behoeve van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie, heeft waarschijnlijk voor Kissinger een streep door de rekening gehaald. Hij wilde onderhandelingen tussen Jordanië en Israel tot stand brengen over een troepenscheiding. bevrijdingsorganisatie, veranderingen zouden trouwens moeten wachten tot Kissin ger na terugkeer in de Verenigde Staten overlegt met president Ford. MOSKOU (Reuter) China heeft de Sovjet-Unie laten weten dat de twee landen besprekingen moeten beginnen over het sluiten van een niet-aanvalsverdrag en de scheiding van troepen in omstreden grensge bieden. De voorstellen worden ge daan in een boodschap van Peking aan de Russische leiders ter gele genheid van de 57ste verjaardag van de Russische revolutie in 1917. Aldus verluidt in officiële Chinese kringen in Moskou. PARIJS(AFP). Generaal b.d. Paul Stehlin heeft besloten ontslag te nemen als vice-voorzitter van de Franse Natio nale Vergadering. Zijn uitlatingen dat de Amerikaanse gevechtsvliegtuigen YF-16 en YF-17 technisch veel moderner zijn dan de Franse mirage F-l-m53 hebben in Frankrijk een storm van verontwaar diging veroorzaakt. Stehlin is staf-chef van de Franse luchtmacht geweest. Hij nam zijn be sluit tot terugtrekken na een langdurige vergadering van zijn „Partij van Her vormers”, die de regering van Giscard d’Estaing steunt en tijdens het gaullisti sche bewind in de oppositie was. blijft tot een beperkte troepenschei ding met Jordanië, maar op voor waarde dat in het te ontruimen ge bied een Jordaans burger-bestuur wordt gevestigd. Kissinger heeft reeds Saoedi-Arabië bezocht, waar hij volgens zegslieden de toezegging heeft gekregen dat ko ning Feisal binnen de OPEC, de orga nisatie van olieproducerende landen, zich zal inspannen om een verlaging van de olieprijzen te bewerkstelligen. Maar daaraan verbindt Feisal de voorwaarde dat Kissinger van Israel concessies moet verkrijgen die een verdere vooruitgang van de vredesin spanningen in het Midden-Oosten mogelijk maken. aan het mausoleum weer open werd gesteld. Ook het Rode Plein is opnieuw geplaveid. Een grote groep woonwagenbewoners stelde geen vertrouwen in het bestuur van de vereniging, wilde het overleg met de afdeling woonwagenzaken van het ministerie van CRM beëindigen en ko men tot een „front van de woonwagen wereld dat zich zeer hard gaat opstel len.” De belangrijkste grief van de woon wagenbewoners lijkt het gebrek aan kleine standplaatsen, die het trekken door Nederland mogelijk moeten maken. Het hoofd woonwagenzaken van CRM, de heer D. W. J. Bothe, kreeg ter vergadering tal van individuele proble men voorgeschoteld, waar CRM nog niets aan gedaan zou hebben. „Het ver trouwen in de overheid is vliesdun ge worden”, zei een woordvoerder uit Lim burg. De heer Bothe wees tijdens zijn uit eenzetting van het overheidsbeleid her haalde malen op het belang te komen tot een sterke landelijke vereniging, die namens alle woonwagenbewoners over leg kan plegen met het departement. De reorganisatievoorstellen van het bestuur zijn op de tumultueuze vergade ring maar nauwelijks aan de orde ge weest. „Niets is onmogelijk”, zei een van Kissingers medewerkers, er op dui dend dat de Verenigde Staten nog steeds mogelijkheden zien voor een bemiddelingsrol. Volgens deze zegslieden zijn geen LONDEN. Een Britse chirug heeft een boek geschreven waarin hij met zoveel woorden toegeeft iff zijn lange loopbaan herhaaldeljjk euthanasie te hebben gepleegd. Het doden van ten dode opgeschreven patiënten op hun eigen verzoek is in Engeland momenteel een punt van felle discussie. Het is bij de wet verboden. Uit opmerkingen van leden van Kis singers gezelschap blijkt, dat de Amerikaanse minister erin slaagt eni ge verborgen speelruimte te ontdek ken achter de nogal krasse uitspra- er veranderingen in het Ameri kaanse standpunt'ten aanzien van de Palestijnse Mogelijke Marcel Dassault, de eigenaar van de onderneming waar de Mirages worden gebouwd, noemde het laster dat de Franse gevechtsvliegtuigen de mindere zouden zijn van Amerikaanse jachttoe- stellen. Bij een luchtgevecht zou zijns inziens zeker het tegendeel blijken. Vol gens Dassault zou generaal Stehlin zijn bewogen tot zijn uitlatingen door „dank baarheid jegens zijn voormalige Ameri kaanse bazen”. Stehlin heeft in een nota aan presi dent Giscard d’Estaing vraagtekens ge plaatst achter de kwaliteiten van de Mirage, een van de toestellen die in aanmerking komen voor de opvolging van de Starfighter van vier NAVO- landen, waaronder Nederland. Met klem verwierp Stehlin de be schuldiging da* hij zich zou laten mani puleren door zakelijke belangen in de VS. Hij doelt bij dit laatste op het feit dat hij vroeger verbonden is geweest aan de vliegtuigfabriek van de Ameri kaanse miljardair Howard Flughes. Volgens dat plan zouden in de eerste helft van het komende jaar de Russen ën Amerikanen hun troepen verminde ren, en in de tweede helft van dat jaar de andere deelnemende landen. Oor spronkelijk wilde het Warschaupact alle reducties gelijktijdig laten verlopen. De houding van de NAVO op het jongste voorstel schijnt gisteren afwij zend te zijn geweest. „Het Oosteuropese voorstel behelst alleen schijnconcessies”, aldus de mening in Navo-kringen. „Wij zien geen enkel nieuw element in dit voorstel. Beide reductiefasen blijven in één verdrag ondergebracht en dat is precies wat het Warschaupact al een jaar geleden bij het begin van de MBFR heeft voorgesteld”. UTRECHT(ANP). De landelijke vergadering van woonwagenbewoners gisteren in Utrecht is door een komplete scheiding der geesten op een fiasco uit gelopen- Het doel, te komen tot een hechte, goedwerkende organisatie door een reorganisatie van de landelijke vere niging van woonwagenbewoners en het opstellen van een actieplan voor de komende tijd, is niet bereikt. In een radio-uitzending vertelde dr. Mair óver een geval waarbij hij met de patiënt en diens vrouw eerst enige uren in de huiskamer had koffie gedronken en gepraat. jaren van zijn praktijk „volledig in strijd met de wet was en boven dien niet ethisch. Maar ik vond dat het voor de mensen om wie het ging bijzonder zinvol was. Het be spaarde hun weken en maanden van pijn, geestelijke kwelling en angst”. Er woedde een natte sneeuwstorm over het Rode Plein, maai’ in andere jaren heeft de optocht onder veel slech tere weersomstandigheden wel doorgang gevonden. ■-

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3